Het Centrum op oorlogspad m Lausanne nog altijd onbeslist Geslaagde sprong over Oceaan Het nieuws van heden Erstige toestand in Borinage DE BAROMETER Triumftocht van Brüning Door tienduizenden toegejuicht Het Weer, Mattern en Grif fin te Berlijn geland TOENBEI VERWOEST 3 do oden hij vliegongeluk Miss Earhart met twee uur geslagen RAMP OVER FUESSEN Groote verwoestingen iM -">%§ Het thema der nachtzitting Herriot onvermurwbaar Duitschland-Zweden Botsingen te Bombay DONDERDAG 7 JULI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18119 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.j ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde pri jzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih Bijna alle mijnwerkers staken OCEAANVLUCHT VOLBRACHT De beide Amerikaansche vliege niers Bennett Grif fin (links) en Jimmy Mattern zijn Woensdag in Berlijn aangekomen. HINDENBURG VERHUISD Rijkspresident von Hindenburg op weg naar het station vanwaar hij zich Woensdag in zijn eigen com partiment naar Schloss Neudeck begaf. Geen baar geld Engelands schulden en vorderingen Houdt er den moed maar in" De Fransche pers, ook de rechtsche, viert Herriot MacDonald Maandag naar Londen? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Opzegging handelsverdrag OESJIDA TE TOKIO NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dr. Heinrich Brüning, de achterbaks ge wipte vroegere rijkskanselier, is geen figuur, die zich door een verraderlijke soldatenlaars of een leemvetten Junker schoen in een hoek laat trappen. Hij jaagt geen persoonlijk succes na, maar met zelf verloochening en plichtsgetrouwheid ivenscht hij slechts zijn armen, vertwijfelden vaderland te dienen op de wijze, welke zijn geweten en in God wortelende overtuiging hem dwingend voorschrijven. Hij ziet de rnenschen niet naar de oogen om zich voor God niet behoeven te schamen. En zie, deze rustige zelfbewustheid, deze onbaatzuchtige eerlijkheid, deze zichzelf volledig weg schenkende dienstvaardigheid, waardoor hij sinds Hindenburg's zwichten voor be- langenintriges van een totaal geïsoleerde politieke groep tot een vrijwel unieke ver schijning in de huidige Duitsche politiek is geworden, hebben hem het succes bezorgd, dat hij niét zocht. Brüning's vernedering is zijn verheffing geworden. Zijn afdanken is het begin van een nieuwe opkomst. Hij groeit tot een geduchten oppositieleider, achter wien de standvastige Centrumscha- ren in dichte gelederen oprukken ter ver dediging van het in zooveel moeizame jaren met volhardenden arbeid verworvene. Zon dag j.l. heeft Brüning den verkiezingsveld tocht van het Centrum in het Rijnland in gezet met een viertal massavergaderingen, waarin hij de stormachtige toejuichingen van tienduizenden heeft geoogst- Het moet zijn hart hebben goedgedaan, want hij ver klaarde met vreugde te mogen constatee- ren, „dat er in Duitschland toch nog trouw bestaat." Dit woord moet voor den rijkspre sident een bijzonder pijnlijken klank heb ben, maar Hindenburg, die zijn herkiezing voor een zeer groot deel aan de toewijding van dr. Brüning heeft te danken gehad, moet dit aan zichzelf wijten. Het centrum is vastbesloten zijn hui dige plaats in de oppositie zoo goed en zoo onafhankelijk mogelijk te be nutten. Het plan om zijn lijsten te verbin den met andere middenpartijen om geen enkele van de republikeinsche stemmen verloren te laten gaan, heeft het laten va ren om zich een volledige vrijheid van handelen te waarborgen. In de meeste kieskringen staat Brüning aan de spits der centrumcandidaten. Hij trekt als leider der oppositie met onverbiddelijke conse quentie de groote lijn door, welke hij tij dens zijn regeering steeds heeft gevolgd. „Wie mij kent," zoo zeide hij in Keulen, „weet, dat ik van huis uit conservatief ben, en het is niet mijn gewoonte van richting te veranderen." En inderdaad, het heeft niet aan Brüning gelegen, dat er geen in waarheid nationale concentratie tot stand is gekomen en Duitschland thans geregeerd wordt door een kabinet, dat uitsluitend op den rijkspresident steunt. Het doel van het centrum in dezen verkiezingsstrijd, die de felste is, welke er ooit in Duitschland werd gevoerd, bestaat in het handhaven en ver sterken van zijn positie als politieken sleu telbewaarder, waardoor het doorslaggevend de toekomstige politiek zal kunnen beïn vloeden. Voor dit doel trekt de Beiersche Volkspartij schouder aan schouder met het centrum op. Zeer krachtig heeft prelaat Leicht, de leider van de Rijksdagfractie der Beiersche Volkspartij de éénheid met het centrum geformuleerd, en bovendien zeer sterk den nadruk gelegd op het katholieke Dr. Heinrich Brüning karakter der centrum-politiek. „Juist om dat de aanhangers van de Beiersche Volks partij het katholieke geloof belijden," al dus zeide hij in een gespierd verkiezings manifest „zijn zij trouwe Duitschers. Een Duitsche katholiek buigt zich voor geen an dere dictatuur dan voor die van God zelf. Voor waarheid, recht en vrijheid, dat is de leuze, waarmee de Beiersche Volkspartij te zamen met het centrum den verkiezings strijd intrekt." Hst gaat in Duitschland thans erom, of er een politiek vóór of tegen Christus zal worden gevoerd. De communisten met hun openlijk uitge schreeuwde goddeloosheid zijn daarbij niet de ergste vijanden, maar de nationaal- socialisten, die met een potsierlijk masker van een zgn. Germaansche Christelijkheid de argelooze massa's trachten te misleiden. Zij, die Von Papen de heete kastanjes uit het vuur laten halen, om de eigen vingers niet te branden, keeren zich met een schel denden papenhaat en verbitterde vinnig heid tegen het Centrum en zijn leider, en erkennen daardoor indirect, hoezeer zij dezen tegenstand vreezen. Herhaaldelijk hebben wij in ons blad melding gemaakt van de bolsjewistische strijdmethoden, die de lasterende en valsche nazi's zich tegen over de Kerk en haar trouwe zonen durven veroorloven. Wanneer echter de uitslag van de verkiezingen van 31 Juli a.s. hun geen volstrekte meerderheid bezorgt (en de kans daarop bestaat, ondanks alle voor barige verzekeringen van hun leiders), zul len zij zich op de een of andere wijze met het Centrum moeten verstaan om te kun nen regeeren. God geve, dat dit geschiedde, want de persoonlijke leiding van Brüning H Verwachting: Zwakke tot matigen, jp H veranderlijke wind, later uit Oostelijke p H richtingen. Licht tot ha?lf bewolkt, weinig M M of geen regen. Iets warmer. M Hoogste barometerstand 764.0 te La- H g corunar. Laagste barometerstand 749.8 te Sey- g jS disfjord. H Zon op 4.49, onder 9.20. Eerste Kwar- g g tier Maandag v.m. 4.27. Licht op 9.50. B en de trouw van het Centrum aan de katholieke beginselen staan er borg voor, dat Duitschland dan geen toekomst zonder, maar mét Christus tegemoet zal gaan. Een toekomst, waarin de ware Christelijke cul tuur niet overweldigd zal worden door het Germaansche barbarisme, dat in plaats van het teeken der verlossing van Golgotha het heidensch amulet van het Swastika- kruis in zijn versch geschilderd wapen voert. BRUSSEL, 6 Juli. (Reuter.) In alle steen koolmijnen van de Borinage op één na is een staking uitgebroken. Slechts in een mijn wordt nog gewerkt. Op verschillende plaatsen maken de stakers en vooral hun vrouwen het verkeer onmogelijk, en vallen zij mijnbeambten aan. De hoop op een regeling wordt echter niet opge geven. Tal van incidenten doen zich voor, trams, autobussen en voetgangers worden aangehou den. CHARBIN, 5 Juli. CV. D.). Volgens nadere berichten zouden bij de ontploffing in de stad Toenbei meer dan 200 personen om het leven zijn gekomen, o.w. zich eenige Japanners zou den bevinden. Het Japansche hoofdkwartier heeft maatregelen getroffen om den Japan- schen onderdanen hulp te verleenen. Naar het schijnt is het kruithuis door een misdadigen aanslag tot ontploffing gekomen. De geheele stad is plat gebrand. EDMONTON (Alberta.), 5 Juli. (Reuter.) Een Canadeesch verkeersvliegtuig is ten Noorden van Fort Race neergestort. De piloot en twee mécaniciens vonden den dood. BERLIJN, 6 Juli. De Amerikaansche vliegers Mattern en Griffin zijn Woensdagmiddag te 17.42 uur M. E. T. (ongeveer 6 uur Amsterdam- sche tijd) na een volbrachte Oceaan vlucht op het vliegveld te Tempelhof geland. Hiermede is de eerste étappe van de record vlucht, die de beide Amerikanen willen maken om de wereld, in een record-tijd volbracht. Dinsdagmiddag te 5 uur plaatselijke tijd waren zij te Harbour Grace op New Foundland opgestegen voor den tocht over den Atlanti- schen Oceaan. De landing op Tempelhof vond plaats ten aanschouwe van duizenden, die in luide toe juichingen losbarstte toen de „Century of Pro gress" een ronde boven het terrein maakte, al vorens te dalen. Op het moment der landing werd de Amerikaansche vlag geheschen en weerklonken de tonen van het Amerikaansche volkslied. Met vergenoegde gezichten stapten de koene Oceaanvliegers uit hun toestel. Aanvankelijk had er eenige ongerustheid be staan omtrent het lot der vliegers, daar zij al tusschen half vier en half vijf te Berlijn ver wacht erden. Reeds toen bevonden zich op het vliegveld de Amerikaansche ambassadeur Sacket, vertegenwoordigers van het rijksver- keersministerie, van de stad Berlijn en anderen Te 14.20 uur (14.40 uur Amsterdamsche tijdl hadden Mattern en Griffith Bremen gepasseerd en te 15.15 uur (15.35 Amsterdamschen tijd) verschenen zijn boven Hannover. Te 10.30 uur Woensdagmorgen waren zij bo ven Noord-Ierland (te Kassapenna in Donagali gezien, vliegend in Oostelijken koers. Reeds toen stond vast, dat zij de 3.200 K.M. langen afstand over den Atlantischen Oceaan in on geveer 11 uren hadden afgelegd. Zij hebben bij gevolg een gemiddelde snelheid van bijna 300 K.M. per uur ontwikkeld. Het record, dat Amelia Earhart Mei j.l. had gevestigd, hebben de beide Amerikanen met twee uur geslagen. Naar Moskou doorgevlogen Mattern en Griffin zijn de eerste vliegers, die regelrecht van Amerika naar Berlijn zijn gevlogen in 1S% uur, d.w.z. in 3 yt uur minder dan Post en Gatty, wier record voor de vlucht rond de wereld zij wilden breken. Griffin verklaarde dat zij boven den Oceaan buitengewoon slecht weer hadden gehad en dat zij een tijd lang gedwongen waren slechts vijf meter boven den zeespiegel te vliegen. In antwoord op een vraag zeiden zij zoo spoe dig mogelijk naar Moskou te willen doorvlie gen, doch eerst wilden zij iets te drinken heb ben, waarop men hen terstond eenige glazen bier gaf. De vliegers maakten overigens een zeer flinken indruk. Na een kort oponthoud zijn Gimmy Mattern en Bennet Griffin te 20.50 M.E.T. van het vliegveld Tempelhof weer gestart naar Moskou. Nog niet te Moskou MOSKOU, 7 Juli. (V. D.) De verwachting, dat de beide Amerikaansche vliegers heden vroeg in Moskou zouden landen, is niet be waarheid geworden. Volgens berichten uit Minsk is het Amerikaansche vliegtuig echter gesigna leerd vliegende over de grenzen in de richting Moskou. Op verzoek van de vereeniging Ossoa- viachim heeft de secretaris-generaal Milia- nowski den vliegstations der vereeniging be volen, onverwijld naar Moskou bericht te zen den over de plaats van het vliegtuig. Op het Moskousche vliegveld wachten de vertegen woordigers van het Russische vliegwezen. van de Vereeniging Ossoaviachim en van de Ame rikaansche pers op de aankomst der vliegers. Het vliegveld wordt bewaakt door soldaten en troepen van de G.P.OE., opdat de landing zon der eenige moeilijkheden zal plaats hebben. Men verwacht ieder oogenblik de aankomst der vliegers. Naar Reuter uit New York meldt, maakt men zich aldaar ongerust over het lot der vliegers. FUESSEN, 7 Juli. (V. D.) Het ontzettende onweder, dat Woensdagmiddag boven Fuessen heeft gewoed, heeft een geweldige schade aan gericht, die nog niet precies in cijfers is aan te geven. Vooral het centrum van de stad, het Noorden en het Wésten werden geteisterd. Hier en daar ziet de stad eruit alsof zij beschoten is. Van vele huizen zijn nog slechts ruïnes over. Bijna alle dakpannen werden weggeslagen en de ruiten vernield. Doordat op den zwaren hagelslag een geweldige wolkbreuk volgde, dron gen de watermassa's in de zolders en de boven verdiepingen der huizen. Vele huizen zijn on bewoonbaar geworden, zoodat de bewoners en de gasten van de hotels elders ondergebracht moesten worden. De tuinen, weiden en akkers in de omgeving bieden een treurig beeld van de verwoestingen. Er vielen hagelsteenen, die een gewicht hadden van 1 kilogram. Op som mige akkers staat geen grassprietje of plantje meer overeind. Oesjida te Tokio. Botsingen te Bombay. Handelsverdrag Zweden-Dnitschland. Geslaagde Oceaanvlueht van de Amerikaan sche wereldvliegers Mattern en Griffin. Mijnwerkersstaking in Borinage. Kölnische Volkszeitnng van 7 tot 9 Juli verbo den. Duitschland contingenteert aardappelen. Nachtzitting te Lausanne. De toestand ter her stelconferentie ernstig. Eerste steenlegging Moederhuis St. Juliana- Congregatie door Mgr. Aengenent. De malversaties bij den Pensioenraad in hoo- ger beroep dezelfde straffen geëischt. De Eerste lamer heeft z.h.st. goedgekeurd het vleeschcontingenteeringsontwerp en de instel ling van een Economischen Raad. De bezuiniging bij den Postdienst. Uit eerbiediging van het Verdrag van Versailles kan Frankrijk geen inbreuk erop toestaan. LONDEN, 7 Juli. (Reuter.) De correspondent van de Financial Times te Lausanne meent te weten, dat gisteren in de nachtzitting een uit vier deelen bestaand ontwerp is besproken. Het eerste deel bevat de schrapping van alle herstelbetalingen. In het vooruitzicht van deze schrapping ver plicht Duitschland zich in meerdere annuitei- ten een som van drie milliard goudmark te storten in het algemeen fonds tot financieelen opbouw van Europa. Artikel 8 van het Verdrag van Versailles, dat handelt over de herstelkwestie en de schuld aan den oorlog, zal buiten werking treden. De financieele controle op de Reichsbank en de Duitsche spoorwegen wordt opgeheven. Deze punten zullen eerst van kracht worden, als zij door de verschillende parlementen zijn geratificeerd. De correspondent meldt verder, dat Frankrijk zich vooral tegen punt 3, het vervallen van ar tikel 8 van het Verdrag van Versailles, ver zette. PARIJS, 7 Juli. (Reuter.) De speciale cor respondent van Havas te Lausanne bericht thans, dat de Duitsche ministers nooit hebben voorgesteld 10 jaar lang 250 millioen goudmark per jaar in baar geld te betalen. Dit berust geheel op een misverstand. De delegaties krijgen hoofdpijn LAUSANNE, 6 Juli. (Wolff.) Over het ver. loop van de avondbijeenkomst wordt nog ver nomen, dat Herriot, in tegenstelling met het standpunt, dat hij in zijn verklaringen voor de pers heeft ingenomen, onverminderd bij het bedrag van 4 milliard als bij de afwijzing der natuurlijke politieke consequenties is blijven staan. Onder den druk, die van alle zijden op hem werd geoefend, verklaarde hij tenslotte, dat hij nu zooveel papieren in de hand had, dat hij ze eerst met zijn delegatie moest onder zoeken. Bovendien voelde hij zich physiek uit geput en verzocht hij om afbreking van de onderhandelingen voor heden. Een tijdstip voor de voortzetting der onderhandelingen is niet dadelijk vastgesteld. Ook MacDonald klaagde reeds voor het begin van de avondvergadering over hevige hoofdpij nen, zoodat voor den korten duur daarvan be halve materieele ook persoonlijke redenen in aanmerking zijn gekomen. De toestand is door de avondzitting dus niet gewijzigd. LONDEN, 6 Juli. (V. D.) Aangaande den staat der oorlogsschulden deelde het Ministerie van Financiën aan de Schatkist in de parle mentaire stukken van heden mede, dat uitge zonderd een bedrag van 327 millioen pond ster ling, geleend aan de Dominions, de leeningen door Groot-Britannië aan haar bondgenooten voor oorlogsdoeleinden bedroegen 1.434.000.000 pond sterling. Voorschotten door de Vereenigde Staten aan Goot-Britannië bedroegen 878 millioen pond sterling. De gezamenlijke terugbetalingen tot op heden, rekening houdend met de overeen komst, dat de schulden gefundeerd zullen wor den, bedroegen voor leeningen door Groot- Britannië aan de bondgenooten 71 millioen pond sterling. Leeningen door de Vereenigde Staten aan Groot-Britannië 278 millioen pond sterling. LONDEN, 7 Juli. (V.D.). Zonder de moeilijk heden te onderschatten, die om tot een resul taat te komen te Lausanne nog moeten worden overwonnen, beoordeelt de Londensche pers de vooruitzichten voor het bereiken van een over eenkomst optimistisch. De „Times" zegt in een hoofdartikel, dat de tijd voor een beslissing gekomen is, welke slechts door wederzijdsche concessies kan wor den bereikt. Frankrijk moet de groote voor- deelen van een regeling: voor de financieele ontwikkeling van het eigen land erkennen. Voor Frankrijk zijn de financieele moeilijkheden in het bijzoder ontstaan door de kosten voor het nationale herstelprogram. Zooals in het binnen land offers gebracht moeten worden, zoo moeten ook offers gebracht worden voor de schadever goeding, voordat men aan een herstel kan den ken. Voor Duitschland kan niemand de voor gestelde slotbetaling als een beletsel voor de financieele ontwikkeling zien. Von Papen kan ten alle tijde verklaren, dat hij geen andere voorwaarden heeft kunnen verkrijgen en een mislukking van de conferentie het Duitsche crediet zeer zou hebben geschokt. Wanneer in de toekomst de paragrafen van het Vredesver drag inzake de schadevergoeding en de schuld aan den oorlog geen kracht meer hebben, dan moet dit de positie van den Rijkskanselier ver sterken. LAUSANNE, 7 Juli (Reuter). In de bijeen komst der zes mogendheden deed MacDonald een beroep op von Papen en Herriot in verband met de wederzijdsche concessies ten opzichte van het vastgestelde bedrag. Herriot ant woordde, dat hij er in toestemde, te onder handelen over het vast te stellen bedrag, maar pas nadat de teksten der voorgelegde conven ties zouden zijn onderteekend. Deze documen ten eischen echter een diepe studie. Hij zal alleen verdragen onderteekenen, waarin geen enkele voorwaarde voorkomt, die direct of in direct tegemoet zou komen aan de politieke vorderingen van Duitschland. Daarop werd de nachtzitting gesloten en de bijeenkomst ver daagd tot Donderdag. Indien de conferentie zou mislukken, zou dit niet gebeuren op grond der nog te pres- teeren herstelbetalingen, maar op grond van het fundamenteele verschil over het beginsel van eerbiediging van het verdrag van Ver sailles, waarop Frankrijk geen inbreuk kan toestaan. De geheele groote Fransche pers, ook de rechtsche, die de regeering sedert haar op treden bestreden heeft, wenscht Herriot geluk, wiens optreden in Lausanne ten volle de mee ning van Frankrijk weergeeft. LONDEN, 7 Juli (V.D.) Naar verluidt is de Engelsche Minister-President MacDonald voor nemens Maandag a.s. in het Lagerhuis bij de STOCKHOLM, 5 Juli (V. D.) Inzake de opzegging van het Duitsch-Zweedsche han delsverdrag, schrijft Svenska Dagbladet o. a.: Wanneer men ziet hoe de handel zich tus schen de beide landen heeft ontwikkeld, moet men er zich over verbazen, dat de opzegging van Duitsche zijde komt. Zweden heeft veel meer reden tot klagen dan Duitschland. Men behoeft slechts te herinneren aan de r,_-- ties voor den Zweedschen uitvoer naar Duitsch land, die, zoowel in den Zweedschen landbouw als in de Zweedsche industrie, groote onte vredenheid hebben opgewekt. De Duitscne invoer naar Zweden heeft gedurende het laat ste jaar ongeveer een derde uitgemaakt van den geheelen Zweedschen invoer. Daaren tegen heeft de Zweedsche uitvoer naar Duitschland vroeger ongeveer de helft bedrag m van den Duitschen invoer naar Zweden, ter wijl hfj gedurende het laatste jaar sterk ge daald is en thans nog slechts een kwart oe- draagt van den Duitschen invoer in Zweden. algemeene debatten over den toestand op de wereld, een verklaring af te leggen over de con ferentie te Lausanne en die te Genève. Over den definiteiven terugkeer van MacDonald uit Lausanne, zijn te Londen nog geen berichten ontvangen. Men houdt er rekening mee, dat de ontwikkeling van de gebeurtenissen te Lau sanne het MacDonald mogelijk zal maken, Maandag as. in Londen terug te zijn. Pessimistische oordeelen in Frankrijk PARIJS, 7 Juli (V.D.) De Parijsche ochtend bladen blijven nog steeds pessimistisch in hun verwachtingen ten opzichte van het resultaat, van de besprekingen te Lausanne. Algemeen wordt er de nadruk op gelegd, dat de mee- ningsverschillen tusschen de verschillende dele gaties nog nooit zoo groot zijn geweest als op bet oogenblik. Hoewel men zich in hoofdzaak tegen de houding van de Duitsche delegatie keert, die zich „tracht te bevrijden van de bepalingen van het Verdrag van Versailles", stelt men aan den onderen kant ook den En. gelschen Miniser-President MacDonald voor de huidige crisis in de onderhandelingen verant woordelijk en verwijt men hem, dat hij de ei schen van de .Duitsche regeering tot de zijne heeft gemaakt. Pertinax eischt in de „Echo de Paris" dar de Fransche Minister-President onder deze omstandigheden liever 't gevaar van een mis lukking der conferentie moet riskeeren, dan toe te geven aan de onaanneembare eischen van den Duitschen Rijkskanselier. De leider der socialisten Leon Blum eischt in de „Populair" van de Amerikaansche regee ring, dat zij eindelijk haar standpunt ten op zichte van de oorlogsschulden zal bekend ma ken. De conferentie te Lausanne kan zich on mogelijk alleen met het voorstel bezighouden voordat het werkelijke vraagstuk in behan deling wordt genomen. Of het Amerikaansche orakel geeft een ant woord op deze vraag, of Europa houdt op naar de stem van Amerika te luisteren. Duitsch-Fransche besprekingen LAUSANNE, 7 Juli (W.B.) Hedenmorgen kwamen de Fransche en Duitsche delegaties wederom bijeen. MacDonald nam geen deel aan de bijeenkomst, in hoofdzaak wel. omdat hij zich niet gedisponeerd voelde. Paul Boncour is uit Genève naar Lausanne gekomen, om mede te beraadslagen, wat de opvatting ver sterkt, dat op het moment de politieke kwes ties van het grootste belang zijr Staat van beleg in zicht De „Daily Telegraph" meldt uit Bombay: De bloedige botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen duren voort. Heden werden alhier ongeveer 20 personen gewond. Men vreest, dat de staat van beleg voor Bombay afgekondigd zal worden. De ontevredenheid over de mededeeling van Sir Samuel Hoare, volgens welke de Engejsche regeering niet voornemens is nog een confe rentie te houden over de kwestie der Indische federatie, treedt te Bombay meer en meer aan den dag. De Indische gedelegeerden van de Ronde- Tafel-conferentie zijn van oordeel, dat de zit tingen der conferentie slechts onderbroken zijn. Gedelegeerden zijn uitgenoodigd Zaterdagavond te Bombay bijeen te komen ten einde een be slissing te nemen over de vraag of men uiting zal geven aan de afkeuring ten aanzien van het Britsche plan door verdere samenwerking met de Britsch-Indische regeering te weigeren, dan wel of men het plan na een of ander mil deren vorm van protest zal aanvaarden. Te Simla is men van meening, dat indien de vor sten zich aansluiten bij den wensch der Britsch- Indische vertegenwoordigers, dat de details van de voorgestelde federatie worden vastgesteld op een conferentie met de Britsche regeering, deze wensch moeilijk kan worden geweigerd. TOKIO, 6 Juli (Reuter) Graaf Oesjida is heden voor de vierde maal in zijn loopbaan als minister van buitenlandsche zaken ge ïnstalleerd. Hoogste stand op Donderdag 9 uur v.m.: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1