KENNEMERLAND Gemeenteraad van Zandvoort Bliksembeveiliging MARKTEN Wisselkoersen DONDERDAG 7 JULI BEVERWIJK SANTPOORT VELSEN-NOORD IJMUIDEN BENNEBROEK HEEMSTEDE SASSENHEIM SPAARNDAM WORMERVEER ZANDVOORT HERINGA WUTHRICH VEILING-OVERZICHT Ooft op het strand Gratis baden in en de tarieven van het Volksbad Onbehoorlijke kleeding moei lijk te omschrijven Geen tolmuren Belang van het zwakzinnige kind boven bezuiniging Andere bezuinigingsvoorstellen aangehouden. IJMUIDEN-OOST UIT DEN OMTREK AERDENHOUT mi acht het echter een moeilijk punt, om RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen Stofzuigerhuis MAERTENS De Bedevaart der R. K. Werkloozen Nadat des morgens te kwart over zes in de parochie kerk van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad de H. Communie was uitgereikt en daarna het ontbijt in de St. Jozefzaal gebruikt was, onder nam Dinsdag een zestigtal R.K. Werkloozen een bedevaart naar St. Jeroen te Noordwijk. Het weer was uitstekend en zonder ongevallen krwamen de pelgrims even halftien in Noordwijk aan Na zich even verfrischt en iets gebruikt te hebben, werd om tien uur de gezongen H. Mis opgedragen door kap. A. van Nobelen. Door verschillende gaven in staat gesteld werd na de H. Mis een ontbijt in de zaal van het R.K. Juvenaat aangeboden. Inmiddels werd door kap. van Nobelen meege deeld, dat door afwezigheid van den Burge meester, geen toestemming is verkregen om met de verschillende vaandels der Vakvereeni- gingen in processie naar het Martelveld van St. Jeroen te gaan, zoodat dit groepsgewijze ge schiedde. Op 't Martelveld aangekomen, hield Kap. van Nobelen een zeer boeiende en gloed volle preek over de Martelaar van öhs H. Ge loof, St. Jeroen, den eersten pastoor van Noord wijk, die in den nacht na Maria ten Hemel opneming door de Noormannen op zoo'n vree- selijke wijze gemarteld is geworden voor zijn geloof in Christus. De predicatie maakte diepen indruk. Van het martelveld gekomen werd een pro cessie gehouden met de H. Relikwie van St. Jeroen, waarna een plechtig Lof met „Te Deum" volgde. Hirmede waren de plechtigheden afgeloopen. In zeer opgewekte stemming werd de terugreis aanvaard. Te Sassenheim werd door familie van kap. v. Nobelen thee en sigaren aangeboden. Tijdens deze zeer gewilde pauze sorak kap. v. Nobel zijn dank uit aan de verschillende per sonen, die met hun gaven in welken vorm ook, hadden mogelijk gemaakt, dat een en ander beschikbaar kon worden gesteld. Vooral dankte Z. Eerw. de werklooze bedevaartgangers, die op zoo'n spontane wijze hebben medegewerkt tot het slagen van dezen tocht. Dank werd ook gebracht aan het comité. De heer Mulder, als voorzitter van het comité, be dankte het bestuur der standsorganisaties voor haar prachtige medewerking. De heer W. Niesten die als vertegenwoordiger van den R.K. Volks bond den pelgrimstocht heeft medegemaakt, sprak bij deze gelegenheid zijn dank uit aan het comité en spoorde de niet-georganiseerden tevens aan, zich vooral bij die organisatie waarin ze thuis behooren, aan te sluiten. Wij roepen eenieder op, om dezen tocht den volgenden keer mede te maken. Het comité, in samenwerking met kap. van Nobelen, kan op dezen zoo goed geslaagden pel grimstocht met genoegen terug zien, en we ge- looven dan ook dat de eerste steen voor een jaarlijksche bedevaart is gelegd. Aanrijding Dinsdagavond omstreeks 8 uur is een jongetje uit IJmuiden, dat per fiets van den Munnikenweg kwam rijden, op den hoek van den Alkmaarschen weg door een motorfiets aangereden. Doordat de autorijder met kalme vaart reed, liep het ongeval nog betrekkelijk goed af De jongen bekwam weinig letseL Zijn rijwiel was zwaar beschadigd. Turnen De grensbalclub der tumvereeni- ging „Santpoort" gaat Vrijdag a.s., voor het houden van een wedstrijd, op bezoek bij de ver- eeniging „Turnlust" te Beverwijk. De wedstrijd in Santpoort eindigde met 11. Zaterdag 9 Juli zal door een aantal adspi- ranten worden deelgenomen aan de atletiek wedstrijden van den K. T. K. te Haarlem op het gemeenteterrein aan de Kleverlaan. Bekroond Op de internationale tentoon stelling te Rome verwierf de heer J. J. Meijer, alhier, met een inzending brood een eere diploma. Voorzeker een mooie onderscheiding, wanneer men bedenkt, dat op deze tentoonstelling niet minder dan 8500 inzendingen waren, afkomstig uit 57 landen. roode" alhier, is benoemd de eerw. moeder Renata, voorheen moeder-overste te Spierdijk De plaatselijke werkverschaffing Naar we vernemen, hebben de plaatselijke afdeelingen van de katholieke en christelijke landarbeiders bonden een schrijven gericht aan B. en W., waarin zij erop aandringen, zooveel mogelijk werk te laten Verrichten door de werkloozen ter plaatse. Hoewel opgemerkt wordt, dat de steunrege ling zeer goed werkt, wordt op de begrijpelijke voorkeur, als uit moreel oogpunt, gewezen, de werkloozen liever te laten werken dan hen te steunen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. B. J. Buve en M. M. W. Droog H. Walet en E. M. Buchmann J. W. Carelse en J. E. Paasz. Geboren: G. PosthumusHcogendoom, z. J. Giesberts—Visser, z. J. C. v. Lom—Kok, d. Overleden: J. Argelo, 70 j., echtgen. van A. Boorma G. C. Poelgeest, 68 j., wed. van H. J. Zegwaard. Albert Hein Door bovengenoemde firma is alhier aangekocht het perceel van den heer N. de Boer, gelegen aan de Hoofdstraat. Het ligt in de bedoeling daar een modernen winkel te bouwen en er een filiaal te vestigen van Albert Hein. R. K. Harmonie Tot directeur der Muziek vereniging „Crescendo" is benoemd de heer H. A. Maas. Deze beschikt over een schitterenden staat van dienst. Hij was n.l. zes jaar kapel meester van het 4e Reg. Huzaren te Deventer, 21 jaar directeur der Stedelijke Muziekschool en Kapelmeester van het Sted. Muziekcorps, com ponist-lid van de Société des Auteurs (bureau Clignett) etc. De wilskracht van Crescendo, die gedurende zijn tweejarig bestaan reeds uitstekend was, zal zeker onder deze beproefde leiding nog grooter worden. Burgerlijke Stand Geboren: Andries, z van A. Eykelkamp en H. M. Wintershoven; Lena Maria, d. van N. v. d. Kwaak en B. C. Bette; Cornelia Adriana Aletta, d. van J. P. A. Kiebert en A. M. v. d. Velde; Laurens Jan, z. van G. E. van den Berg en J. C. van den Heuvel; Eli sabeth Maria, d. van S. C. Rotteveel en E. M. J. Vintges; Pieternella Giisbertha Cornelia, d. van A. van Nieuwkoop en H. v. d. Mey; Hen- drina Maria Erna, d. van J. J. Kipping en E L. Ritter. Concert Gisteravond werd een concert ge geven door het Spaarndamsch fanfarecorps „Crescendo", op de Kolk, alhier, vanwege de Haarlemsche federatie van muziekvereenigin- gen. Bij het zeer goede weer was er veel belang stelling van het publiek. Voor zoowel als na de pauze werd heel goede muziek gegeven. Vooral het voorlaatste num mer, een potpourri van bekende (jazz)-muziek, werd zeer door hét publiek gewaardeerd. Dit eerste seizoenconcert is voor Cres cendo" zeer goed geslaagd. Gemeenteraadszitting. Dinsdagavond ver gaderde de Raad der gemeente Wormerveer on der voorzitterschap van burgemeester Cluyse- naer in voltallige zitting. Nadat de notulen der vorige raadszitting waren vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwam aan de orde het inrichten van school C voor avond-vakteekenschool. Te gen het voteeren van de daarvoor benoodigde f 2000 had geen der raadsleden bezwaar, doch de heer E. Beerepoot (R.K.) verzocht B .en W. dit werk door werklooze bouwvakarbeiders te doen uitvoeren, wat de burgemeester toezegde in overweging te zullen nemen. Goedgekeurd werd aan J. Eijkel ondershands te verhuren een perceel weiland voor j 50 per jaar, aan P. Gaal een weiland achter het Over- sluispad eveneens voor 50 per jaar en aan S. Kleijne een boerderij met stukje land aan den Vaartdijk voor 208 per jaar. De vroegere huur was 600 per jaar. In plan West werd aan D. Koene, Marktstraat 1 te Wormerveer een perceel bouwterrein van 198 M2. verkocht a 8 50 per M2., terwijl de Zaansche Coöperatieve Bouwersbond in 't uit breidingsplan West bouwterrein verkreeg voor 11 per M2. Een voorstel om aan T. Klinkenberg-Woud een perceel bouwterrein groot 497 c.A voor 5000 te verkoopen, gelegen op den hoek Plein '13 en Insulindelaan, werd op voorstel van den heer v. d." Hoff (S D.) aangehouden omdat nóch de burgemeester nóch weth. Klinkenberg precies wisten, waar de rooilijn was. Bij het voorstel tot het vaststellen van de vergoeding voor de bijzondere scholen over het jaar 1929 wenschte de communist Kuyper ge acht te worden tegen gestemd te hebben. De heer Koene (A.R.) was het er niet mee eens, dat B. en W. ingevolge de bepalingen der Winkelsluitingswet aan de winkeliers vergun ning gaven hun winkels op de kermis-Zondagen geopend te hebben. In zijn verzet bleef hij ech ter alleen staan. Bij het voorstel van B. en W. om de vergoe ding voor het vervangen van privaat-tonnen door water-closets met septictanks te verlagen wegens gedaalde materiaalkosten, wilde de heer v. d. Hoff deze vergoeding nog slechts 2 jaren laten duren, om de ingezetenen te dwingen spoedig de privaat-tonnen af te schaffen en septic-tanks aan te leggen. De heer Ferf (VB.) was tegen het voorstel v. d. Hof. Indertijd is de tonnenbelasting in gevoerd met het doel de helft van de opbrengst dier belasting te bestemmen voor vergoeding wegens aanleg van closets. Consequent dient men dan de tonnenbelasting ook met de helft te verminderen. Bovendien zijn verschillende bewoners niet gesteld op het hebben van clo sets. De bouwvereeniging ,,Goed Wonen" heeft nog 25 woningen met privaattonnen. Toen het bestuur dier bouwvereeniging aan de huurders vroeg of zij tegen een huurverhooging van 5 cent per week een closet wilden hebben, bleken 22 bewoners geen closet té wenschen. Het voorstel van de Hoff werd met 5 tegen 8 stemmen verworpen, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Tot leerling-verpleegsgters aan het Gemeente-Ziekenhuis werden benoemd mej. C. v. d. Stadt met ingang van 1 Juni en mej. J. E. Hangjas met ingang van 16 Juni 1932. De heer J. Bont, Wattstraat 2 te Wormerveer werd benoemd tot lid van den raad van com missarissen der bouwvereenigingen, terwijl het raadslid E. Beerepoot (RK.) benoemd werd tot lid der Commissie voor het Georganiseerd Overleg. Van den heer Joh. de Boer, oud-wethouder der gemeente was een adres ingekomen met verzoek in de smederij Zaanweg 20 een niet- officieele raadsvergadering te houden, wijl vele zaken betreffende de brandstichtings-affaire in dit perceel niet tot klaarheid zijn gebracht. Verder wenschte hij een onderzoek naar de ge- tuigen-verklaringen van den commandant der brandweer en van een gemeente-ambtenaar in deze zaak. v B. en W. stelden voor aan adressant te be richten, dat -deze zaak niet tot de bevoegdheid van den Raad behoort. De heeren Kuiper (Com munist) en Tak (S.D.) bleken van meening dat de Raad zich moest inlaten met de huns inziens schromelijk onjuiste verklaringen van twee ge meente-ambtenaren. Ook de heer Bakker (S.D.) was van meening, dat de Raad de bevoegdheid bezat een uitspraak over deze zaak te doen- Toen de heer Koene (A.R.) het woord voerde, werd de heer Joh. de Boer, oud-wethouder, die op de publieke tribune herhaaldelijk interrum peerde, na enkele vergeefsche waarschuwingen van den burgemeester, gesommeerd de raadzaal te verlaten. Toen hij hieraan niet vlug genoeg voldeed, werd hij door de politie met geweld verwijderd, terwijl hij uitriep: „Toch zal het recht zegevieren". Totaal gebrek aan zelfbeheer- sching voerde tot zoo'n droeve historie. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Wethouder P. Klinkenberg (V.D.) en mevr. KuikenStuurman (Democr. Partij) hadden zich uit de raadzaal verwijderd. Hierna werd de openbare zitting gesloten. STEUN EN WERKVERSCHAFFING ONDER RIJKSSUBSIDIE. Bespreking met Vakorganisaties. Dinsdagavond had ten raadhuize een bespre king plaats over het raadsvoorstel tot aanvaar ding van Rijkssubsidie voor steun en werkver schaffing. Voor het college van Burgemeester HAARLEM en Wethouders was aanwezig de heer T. Mo lenaar, wethouder van sociale aangelegenheden; voor de vakcentrale en den bestuursbond de voorzitter Fa,set Biesenberger, van Duyn en Berger, vertegenwoordiger van het Centraal Bestuur; van RK. zijde was aanwezig de heer Angenent, secretaris van het Centraal Bestuur van den R.K. Volksbond, de voorzitter der plaatselijke afdeeling de heer L. Geerd en de heer Bunij, het plaatselijk bestuur van den Chr. Bouwvakarbeidersbond en vertegenwoor digers der plaatselijke federatie. Wethouder Molenaar schetste den algemeenen toestand en zette uiteen waarom B. en W. met dit voorstel gekomen zijn en hoe het door den raad is ontvangen. Daarna gaf hij gelegenheid aan de afgevaardigden hun meeningen te doen kennen. Aan deze discussie werd deelgenomen door de heeren Angenent, Geers en Berger. Eindresultaat was, dat bij het ministerie zal worden aangedrongen op het stellen van een hooger uurloon, hoogeren steun bijv.: zooals in Wormerveer, hoogere huurbijdrage en dat een orgaan commissie zal worden gevormd die met het College van B. en W. eventueele werk- objecten zal bespreken en steunuitkeeringen zal nagaan. Ook zullen de vakcentrales in de ge legenheid worden gesteld, werkobjecten voor te stellen. Deze bespreking kan als een zeer vruchtbare en belangrijke bespreking voor de crisis-werk- loozen worden bechouwd. Beverwijk. Het huidige seizoen is zeker wel een der rijkste van het geheele jaar wat de groote ver scheidenheid die- groentensoorten oei.'eft. Naast de ruime collecties van de verschillende blad groenten zijn thans wederom alle soorten dop pers en peulvruchten aanwezig, terwijl ook de boonensoorten geleidelijk weer een plaats gaan innemen. De aanvoer van tomaten begint steeds ook meer van beteekenis te worden en ook de aanvoer van aardappelen worü iedere veiling grooter zoodat hierdoor de drukte en levendig heid op de veilingen weer een tamelijk hoogte punt heeft bereikt. Wat den handel betreft kan de afgeloopen week voor vele producten 'n min der gunstige genoemd worden en moesten de tuinders zich op sommige dagen weer riet weinig tevreden stellen. Bloemkool maakte al een zeer slechte week mee en kwam in het laatst der vorige week met prijzen naar voren die buitengewoon laag waren, ofschoon de prijzen zich de laatste veilingen een weinig herstelden, n.l. van 68 ct. Toch bleef het overgroote deel der aanvoer met enkele af wijkingen nog steeds sterk in de verdrukking, zoodat van deze soorten al heel weinig terecht kwam. Met de sla bleef het nog steeds hetzelfde suk kelgangetje groote aanvoeren, waarvan de mas sa voor minimum prijzen moest worden afgezet, een groot gedeelte met prijzen zwevend tusschen 20—35 ct. met enkele uitzonderingen die het van 4050 ct. per kist konden brengen. De sterk toenemende aanvoer van Doppers en Capucij- ners deed ook deze producten in prijs terug- loopen De verschillende soorten, die in doppers en capucijners voorkomen, spelen ook een voor name rol in de prijzen. Voor doppers liepen de laatste veiling van Woensdag de prijzen uiteen van 1020 ct. per K.G. Peulen gaven een nog grooter verschil n.l. van 1828 ct. terwijl de no teeringen van capucijners eveneens van 1020 varieerden. Bospeen die vorige week en in het begin van deze week nog zeer laag stonden, herstelde zich de laatste veiling weer een wei nig en kon voor sommige partijen weer van 8lo ct. besommen. Snijboonen en dikke boonen konden bij be perkten aanvoer nog voor goede prijzen worden verkocht Snijboonen schommelden van 3246 en „Dikke" van 4446 ct. per K.G. Postelein bleef geregeld op laag peil en ging naar kwali teit van 1025 ct. per kist. Tomaten beginnen zich geleidelijk meer te vertoonen en noteerden voor de vrije markt prij zen van 1034 ct. per K.G. Het product wat op het oogenblik echter de meeste belangstelling heeft op de veiling, zijn na tuurlijk de aardbeien. De aardbeien gaan tot he den nog steeds in stijgende lijn, wat echter de laatste dagen van de prijzen niet gezegd kan worden. De prijzen, die in het laatst der vorige week op behoorlijk vast peil stonden, ondergin- Het lichtschip Noord-Hinder Voor eenigen tijd terug is het lichtschip Noord-Hinder bin nen gesleept, aangezien het nagezien en gerepa reerd moest worden. De plaats werd toen aan geduid door een roode lichtbrulboei. Nu het lichtschip weer is uitgebracht en zijn plaats weer heeft ingenomen, is de roode lichtbrulboei weer in de haven terug, zoodat voor de zee varenden thans weer het lichtschip Noord- Hinder de plaats is voor bestek en berekening. R.K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" Bovengenoemde afdeeling vergaderde Dinsdag avond in het Patronaat. In zijn openingswoord drukte de voorzitter zijn spijt er over uit, dat, gezien de groote werkloosheid in onze afdee ling de opkomst, zoo niet gering, dan toch maar matig te noemen is. Verder werd door den voorzitter gememo reerd het feit, dat het Bondsbestuur zich ge noodzaakt ziet, de reglementaire uitkeeringen voor het 2e halfjaar 1932 niet te kunnen uit. keeren, daar de onderhandelingen met de Re geering tot nog toe geen sucoes hebben. Vervolgens werden de zeer uitgebreide no. tulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werd aan de hand van de gevoerde correspondentie mededeeling gedaan van de pogingen, gedaan in samenwerking met het plaats, bestuur van den Alg. Ntd. Bouwvakar beidersbond, bij de Raadscommissie tot steun- verleening can het bedrag der verzilverde va- cantiebonnen niet te korten ip de steunuitkee. ring. Deze pogingen zijn met succes bekroond. Hierop deed de contröle-commissie bij mon- van den heer Schaap verslag van het beheer van den penningmeester, waarbij opgemerkt dat alles in orde bevonden was. Als laatste punt vermeldde de agenda: Be spreking stucadoorsconflict. De voorzitter merk te op, dat het hier geen loonskwesie is, doch een kwestie van organisatie tegen organisatie. Na duidelijk te hebben aangetoond dat het het goed recht is van katholieke en christelijke bonden zelfstandig contracten af te sluiten en daarbij er den nadruk op leggend dat men over samenwerking met de moderne organisatie niet afkeerig staat en nogmaals te hebben aan getoond dat de katholieke en christelijke ar beiders, als leden van hun bond, in hun volste recht staan om voor overeengekomen tarieven te werken, besloot spreker zijn rede met de opwekking, zich solidair te toonen met onze strijdende makkers. Hierna kwam de rondvraag aan de orde, waarvan door een zestal leden gebruik ge maakt werd. Te ruim tien uur sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Benoemd Tot Provinciaal Overste van de E.E. Zusters Franciscanessen van Salgkotten, provinciaal moederhuis; het klooster „Boeken- Woensdagavond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen. Afwezig was de heer Groen (wegens ziekte). Fruitventen op het strand Door eenige raadsleden was aan B. en W. een verzoek gericht om wijziging te brenren in de wijze, waarop momenteel op het strand met fruit mag worden gevent. Zij verzoeken zes venters op het noordelijk en zes venters op het' zuidelijk strand vrij te laten venten. Vorig jaar was het strand in zessen gedeeld en op ieder zesde gedeelte, mochten twee ver- koopers venten, met rouleering. Dit jaar is het strand in twaalf stukken ge deeld en voor ieder stuk was een bepaalde koopman aangewezen (dus zonder rouleering). De voorzitter was er tegen, zes kooplieden ten noorden en ten zuiden vrij te laten venten, omdat dan allen in de naaste omgeving van den Strandweg zullen blijven. Hij wil het rou- leeringssysteem weer invoeren. Ook andere leden uiten dezen wensch, waar na besloten wordt, dat nog dit jaar verande ring in den toestand zal worden gebracht door wederinvoering van het rouleeringssysteem. Gratis baden in het Volksbad Er wordt een druk gebruik gemaakt van de bepaling, dat inwoners, wier aanslag in de belasting beneden de f 2000 is, een gratis kaart kunnen krijgen voor het volksbad. Tal van personen, slechts korten tijd in de badplaats vertoevend, laten zich inschrijven bij de bevolking als „inwoner". Voorgesteld wordt nu, de betreffende bepa ling aldus te lezen, dat om tot inwoner ge rekend te worden, men op 1 Januari aan het badseizoen voorafgaande, minstens een jaar of langer in het bevolkingsregister van Zand voort moet zijn ingeschreven. De heer VAN RIJNBERK wil 1 Januari van hetzelfde jaar en niet van het vorig jaar be paald zien, om geacht te kunnen worden, in gezetene te zijn. Besloten wordt te bepalen, dat men 1 Ja nuari in Zandvoort moet wonen, wil men in den zomer van dat jaar gratis kunnen baden. Vervolgens worden de tarieven van het Volksbad (5 cent voor personen onder de 16 jaar en 10 cent voor personen daarboven) besproken. B. en W. stelden n.l. voor, het tarief voor mantelbaden- op 25 cent te stellen. Uit de bespreking blijkt, dat vele leden de tarieven te laag vinden en van meening zijn, dat te veel concurrentie wordt aangedaan aan de bestaande particuliere bad-exploitaties, om dat ook vele goed-gesitueerden van het Volks bad gebruik maken. De heer PADT stelt voor een tarief van 10 cent voor personen beneden 16 jaar en 15 cent voor ouderen. Dit voorstel wordt met twee stemmen tegen aangenomen. Hierna wordt de politie-verordening als volgt gewijzigd: Artikel 114. Het is verboden zich slechts gekleed met zwembroek op het strand te ver toonen. Het is verboden zich te ontkleeden of zich slechts gekleed in badcostuum te vertoonen op het strand, met uitzondering van: 1. de strandgedeelten, die door de badinrich tingen wordengeëxploiteerd; 2. de strandgedeelten, waarvoor het in het eerste lid van artikel 114a bedoelde verbod om te baden niet geldt. Artikel 114a. Het baden in zee aan het strand is verboden van 430 Meter ten Zuiden van ki- lometerpaa,l 63 tot kilometerpaal 64 en van 530 Meter ten Zuiden van kilometerpaal 64 tot 200 Meter ten Zuiden van kilometerpaal 67. Dit verbod is echter niet van toepassing voor het baden met gebruikmaking van de badin richtingen en van de bij die inrichtingen in exploitatie zijnde strandgedeelten. Onbehoorlijke ldeeding. Voorgesteld wordt, aan de politieverordening toe te voegen: Artikel 14a. Het is verboden zich slechts ge kleed met zwembroek of badcostuum of op an dere wijze onbehoorlijk gekleed te vertoonen: a. op den openbaren weg; b. op een van den openbaren weg af zicht, bare plaats; c. op eenige andere voor het publiek al dan niet tegen betaling toegankelijke plaats. De VOORZITTER licht dit voorstel toe. Hij is van meening, dat de manier, waarop personen van het vrouwelijk geslacht soms meenen, zich aan de Zandvoorters te kunnen vertoonen, meermalen onbehoorlijk genoemd kan worden. een bepaling, die dit tegen zal gaan, in de politie-verordening op te nemen en spr. ge looft dat het beter is, hoewel alle leden on getwijfeld hetzelfde bedoelen en dezelfde mee ning zijn toegedaan, de woorden „of op andere wijze onbehoorlijk gekleed" uit het artikel weg te laten. Onbehoorlijk gekleed is moeilijk te omschrij ven en de onderhavige woorden zouden tot veel moeilijkheden aanleiding kunnen geven, vooral als overtreding geconstateerd zou zijn. Ook de heer DRUIJF is van meening, dat als niet regelrecht te redigeeren is, wat over treding is en wat niet, het beter is, de be doelde zes woorden te schrappen. De heer PADT zegt, dat de moderne dames- kleeding uit aesthetisch oogpunt voor zijn ge voel buitengewoon leelijk is. hoewel zij niet altijd onzedelijk is. Door de onderhavige woorden in de veror dening op te nemen kan men z. i. echter niet wegnemen hetgeen men wil en bovendien zullen zij talrijke moeilijkheden van voorkeur en dwaasheden scheppen. De heer GEERS vindt, dat wij in een heel vreemden tijd leven. Op de begrooting prijkt een post: „kleeding voor hulpbehoevenden" en daar staat tegenover, dat zij die niet hulp behoevend zijn zoo weinig kleeding als moge lijk aantrekken. Z. i. worden de eerbied, het respect en het eergevoel voor en van de vrouw door de moder ne kleeding zeer geschaad en omlaag gedrukt. Hjj acht het een zeer gelukkig feit, dat een zeer groot deel der bevolking zich nog ergert aan het „dragen" van badmantels door vrou wen. Hij wil de bepaling in de politieverorde ning zoo omschrijven, dat vastgelegd wordt, dat men „in een behoorlijk gesloten badman tel" geen onbehoorlijke kleeding verstaat. Maar de badmantel mag niet als een staatsiemantel gedragen worden. Wethouder SLEGERS vraagt als we de zes meerbedoelde woorden weglaten, waar de grens dan gelegd moet en over eenige jaren misschien zal gelegd worden. Z. i. weet iedereen wel, wat behoorlijk is en wat niet. Spr. is het met den heer Geers eens en sluit zich bij hem aan. De VOORZITTER is het ook met deze leden eens, doch hoe moet het in de verordening om schreven worden? Dat is de moeilijkheid. De mode en de gril zijn hier van invloed. Met den heer Siegers vraagt ook spr. zich af, waar de grens gelegd moet en over eenige jaren wellicht zal worden. Spr. hoopt, dat het in ons land nooit zal ge beuren, dat men mag baden in costuums, zooals die in sommige buitenlandsche badplaatsen ge bruikt worden, en eveneens niet ongekleed, zoo als ook reeds in het buitenland goedgevonden wordt. Hierna worden met negen tegen drie stem men besloten, de woorden „of op andere wijze onbehoorlijk gekleed" te schrappen. De heer GEERS stelt dan een aanvulling voor. Hij wil verbieden dat men zich van en naar zijn woning of tijdelijke woning naar en van het strand begeeft zonder goed gesloten badmantel. De heer PADT zegt hierop, dat de leden alle maal tegen onbehoorlijke kleeding zijn. Hij gen de eerste drie dagen dezer week een sterke inzinking. De aanvoer der laatste zes veilingda- gen bedroeg in totaal 742.000 K.G. De vorige week bedroeg deze 306000 K.G. zoodat de stij ging met 43600 K.G. is vooruitgegaan De door- sneeprijzen van af 30 Juni 1, 2, 4, 5 en 6 Juli varieeren resp. van 2510, 25.82, 24.86, 22.92 18.83 en 18.23 Uit deze cijfers blijkt, dat de laatste drie veilingen zeer ongunstig afsteken bij de vorige week. „Afslagvereenïging Beemster, Pur- merend en Omstreken" De tuinboonen kwamen aardig uit den hoek. Wij zagen reeds dag-aanvoeren tot 45.000 K.G. Met genoegen konden wij constateeren dat dit kwantum tegen bevredigende prijzen gemakke lijk plaatsing kon vinden. Vrijwel uitsluitend waren het weer de hoofdstedelijke kooplieden, die' de markt ruimden Bij een gemiddelde van ongeveer vijf gulden liepen de uitersten zoo van 4.50—6 00 per 100 K.G. Naast tuinboonen waren het ook capucijners (blauwschokken) die nogal sterk de aandacht trokken, en vrijwel uitsluitend hun weg naar Amsterdam vonden. Als hoogsten dag-aanvoer bereikten wij 12000 K.G. Hoewel ook voor dit artikel gemakkelijk koopers waren te vinden, was hier de eene dag bij Jen ander nogal eens verschillend in den prijs. Als uitersten zagen wij 10.00 en 15.00 per 100 K.G., wat be hoorlijke prijzen genoemd mogen worden. De senator kwamen meer en meer ter markt cn vooral voor dit soort was uitstekende animo. De gem. dag-aanvoer van doppers beliep zoo'n 5000 a 6000 K.G. Peulen waren weer uitstekend gevraagd tegen stevige prijzen, namelijk tegen 20 a 30 per 100 K.G. De vraag overtreft van dit artikel vrij geregeld het aanbod. Geregeld neemt de aanvoer van sla en snij boonen iets toe. Tot dusver is het uitsluitend nog kasproduct. Bij het verschijnen dezer re gelen zal ook vrij zeker het natuurproduct zijn intrede al reeds gedaan hebben en binnenkort zullen wij dan ook aanvoeren van beteekenis kunnen verwachten, want de stand is over het geheel genomen goed loonend. Was het overigens met de sla niets meer ge daan, de laatste paar dagen kwam hierin vrij plotseling weer een belangrijke verbetering. Toen zagen wij de allerbeste partijen zelfs nog weer tot 3.00 per 100 gaan. Kleine aanvoer en warmer weer werkten deze prijsverhooging stellig in de hand. De dag-aanvoeren beliepen nog slechts zoo'n 8 a 10.000 kroppen. Bij gering aanbod kon de andijvie het niet verder brengen dan 10 a 15 ct. per kist. Bij ruimen aanvoer kwam de wortelprijs op een belangrijk lager niveau. Naar kwaliteit en zwaarte van het bos liep de noteering van 4 tot 10 per 100 bos. De teelt van dit arikel neemt steeds meer omvang aan en waar tot dusver dit seizoen deze teelt goed bevrediging schenkt, zal er allicht voor een volgend jaai nog uitbreiding aan gegeven worden. Schotsche muizen vonden etn heel ongunsti ge markt, omdat de export een vrijwel onge kende lusteloosheid aan den dag legde. De exportprijs bewoog zich tusschen 2 en 3 per 100 K.G., wat uiteraard ook op de kwaliteits partijen zijn uitwerking niet miste. Voor de prima consumptiepartijen werd tot even 5 betaald. Deze ongunstige prijzen, alsmede het achterlijk gewas in deze omgeving waren oor zaak van kleinen aanvoer Voor bloemkool was niet veel animo, en de vaak groote aanvoeren gingen voor een groot deel voor slechts enkele centen van de hand, wat niet wegnam, dat den laatsten dag weer eenige verbetering intrad. De grootste aanvoeren van aardbeien zijn gedaan. De eene dag bij den anderen was het prijsverschil beduidend.. JJe.j>rijpen( wisgelden van 10 tot 46 cent per K.G. De kruisbessenprijs was op 1 Juli 4.00, evenals de laatste veiling op den 4en Juli. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Zwaluw f 1500, Oostzee f 1700, Hercules f 4900. Kotters: E. 401 f 1000 Loggers: Rotterdam 1 f 730, Sch. 69 f 420, K.W. 130 f 660, K.W. 58 f 590, K.W. 40 f 510, K.W. 42 f 660, K.W. 38 f 120, IJm. 113 f 530. vreest echter, dat door zich tegen het opnemen van de zes bovenvermelde woorden te verklaren bij de voorstanders van deze toevoeging de mee ning zou kunnen postvatten, dat men eigenlijk lak heeft aan alle moraliteit. Niets is minder waar dan dit laatste. Definitieve omschrijving van de overtreding is echter z. i. niet mogelijk, want men ergert zich evengoed aan andere dameskleeding dan badtoilet, die volgens de laatste mode is. Hij en velen met hem zullen afkeuren de in de wereld geslingerde „uiterst fatsoenlijke blousjes" voor evenzeer uiterst fat soenlijke „dames." Als de vrouw zelf echter niet van binnen uit begint en de eerbied en respect voor haar hooghoudt, als dat niet be reikt kan worden, dan geeft een bepaling van de politie-verordening niets. De toevoeging als door den heer Geers voor gesteld, wordt vervolgens met vijf tegen vijf stemmen aangehouden. De politie-v'erordêning wordt dan met het gewijzigde artikel 14a aangevuld. Tolmuren. Een verzoekschrift van de vereeniging van groentenhandelaren „De Eendracht" om in te stellen een betaalde vergunning voor het ven ten van alle koopwaren voor hier niet woon achtige kooplieden en handelaren, wordt na bespreking aangehouden tot de behandeling der begrooting voor 1933. Geleidster van kinderen B. en W. stellen voor, de functie van ge leidster van de kinderen, die te Haarlem het buitengewoon onderwijs bezoeken, op te hef fen en de ouders zelf met het toezicht te belasten, desnoods met algeheele of gedeelte lijke vergoeding van reiskosten. De commissie van onderwijs en sociale aan gelegenheden is tegen dit voorstel. Ook de raad wil niet tot dezen bezuinigings maatregel overgaan en het voorstel wordt dan ook na bespreking met één stem voor verwor pen. Schadevergoeding B. en W. stellen voor, aan de firma Water als uitvoerders van het rioleeringswerk aan de Zandvoortschelaan een schadevergoeding te verleenen van f 1755.32 JZ. Deze schade komt voort uit extra werkzaam heden ontstaan door de veenlaag, waarop men gestuit is bij het leggen van de buizen der rioleering. Het toegestane crediet van f 123.250 is niet overschreden en gaf nog een reserve van f 4321.37. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorstellen tot opheffing van het ver volgonderwijs, tot bezuiniging door concentratie van diensten, tot reorganisatie van de ge meentelijke ziekenhuisverpleging en tot aan vaarding van rijkssubsidie voor steunverleening en werkverschaffing worden na bespreking aangehouden. De begrooting voor 1932 wordt na eenige wij zigingen opnieuw vastgesteld. Na rondvraag volgt sluiting. BARTELJORISSTRAAT 16 - Tel 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN AVENHORN 6 Juli. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Vroege aardappelen: Groote Schotsche 2.10340 per 100 K.G., aan voer 115.500 K.G., Kleine Schotsche 2.10—2.50, per 100 K.G., aanvoer 9000 K.G. BOVENKARSPEL 6 Juli. „De Tuinbouw". Aardappelen gr. m. 1.10—1.80, idem kl. m. 0.95 —1.25, Nin. 1.50—1.65, Eutton 1.50—1.65, Eigen heimers 2.102.55, Kriel 0.50—0.60, alles per baal, aanvoer 193 schuiten, x BEVERWIJK, 6 Juli. Bloemenmarkt 't Cen trum. Pottenveiling. Primula 918, Palmen 18—165 c., Begonia 35 c., Sedum 3—7 c„ Cac tus 648 c., P. Grampol 1117 c., Rubin 10 18 c„ Peltatum 716 c„ Adianthum 8—21 c„ Colens 614 c„ Tradescantia 815 c„ Ne. phrolepis 36125 c., Plumosa 49 c., Spren- geri 428 c., Pethunia 513 c., Fuchsia 12 20 c., Bladbegonia 1544 c„ Premula 632 c., Crassula 3ó65 c., Cloxinia 2142 c., Knol len: begonia 2—5 per 100. BEVERWIJK, 6 Juli. Coop. Tuinbouw Vrije Groenten, en Fruitveiling W. A. Sla per kist 1035 c„ postelein 2025 c, per kl. kist, bloem kool iy,8 c„ komkommers 41/27 c. per stuk; rabarber 34 c., spercie 7—34 c., peen 46J4 c. per bos, div. erwten 1119 c., boo nen 3242 c., tomaten 1522 c. per K.g., aardbeien p. slof 3570, druiven 2838 c., aard beien export 1623. BEVERWIJK, 6 Juli. Groenten en Fruit. Aardbeien 4570 ct. per slof; doppers 1020: peulen 1028; capucijners Br. 1020; idem W. 15—20; tuinboonen 36; groentjes 1012: snij boonen 3246; Raspers 18—25; sperzieboonen dikke 4446; sla 10—60 ct.: postelein 1525; spinazie 601.55: andijvie 4060 ct. per kist; bloemkool 39 ct. per stuk; komk. 36 ct. per stuk; wortelen 510: rabarber 35; selderie 68; pieterselie 35 ct. per bos; tomaten 10 34 ct. per K.G. BOVENKARSPEL (Station), 6 Juli. Markt bericht „De Tuinbouw". Aardappelen: Aanvoer 8735 baal. Ninetyfold 1.501.70; Schotsche 1.101.75; Kleine 1.001.15; Eigenheimers 1.95—2.55. BROEK OP LANGENDIJK, veiling van 7 Juli 14000 kilo Tomaten A f 20.7022.60, idem B f 18.30—20.80, idem C f 19.60—20. 30, idem CC f 14.30, 265.000 kilo aardappelen: Schotsche Muizen f 25„ Schoolmeesters 4.50, Blauwe Eigenheimers f 5—5.30, 4600 bos Wortelen f 3.404.30, Kleine aardappelen f 2.20 3.70, 1500 kilo Bloemkool le soort f 4.40— 5.70,2700 kilo Roode kool f 35.30. ENKHUIZEN, 6 Juli. Visch. Aangevoerd werden 25 vaartuigen met 3300 K.G. ansjovis (14/4263). Prijs 0.11/40.122 vaartuigen met 287 K.G. kameransjovis 0.111411; 1 vaartuig met 235 K.G. hoekbot 18.20: 2 vaar tuigen met 466 K.G. binnenschol 8.9511.10. HAARLEM, 6 Juli Groentemarkt To maten 0.100.18, Snijboonen 0.260.40, Heerenboonen 0.360.40, Tuinboonen 0.05 0.08, per K.G. Spinazie 0.400.80, Postelein 0.15—0.25, Andijvie 0.400.90, per kist. Komkommer 0.030.07, Bloemkool 0.030.08 per stuk. Radijs 0.030.05, Wortelen 0.07 0.12, Rabarber 0.020.05, Pieterselie 0.05— 0.15, Selderij 0.050.15, per bos. Aardbeien 0.550.80 per slof. Sla 0.60—2 per 100 krop. Peulen 0.901.25 per zak. HEILOO, 6 Juli. Exportveiling „St. Willi- brordus". Aardbeien, vroege 0.130.22, idem late 0.160.20, Doperwten 0.09—0,14, Peulen 0.12'0.16, Tuinboonen 0.030.09; Dubbele Stamslaboonen 0.19—0.22, Snijboonen 0.15 —0,18, per K.G. Rabarber 0.200.35, WorteblM» len 0.300.60 per 10 bos. Spinazie 0.280.40 per kistje. Kropsla 0.40—1.10, Bloemkool 1ste soort 3.40—4.80, idem 2de soort 1.202.50 per 100. Postelein 0.100.18 per kistje. GOUDA, 7 Juli. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 2398 stuks, waarvan: 395 slachtvarkens, Vette van 13 y ct. tot 14/4 ct. per pond, levenc met 2 pCt. korting, Londensche van 13 ct. tot 14 ct. per pond, Zouters van 14 ct. tot 14/4 ct, per pond, 249 magere varkens, prijzen van 8 tot 16 per stuk, 1174 biggen, prijzen van 4 tot 7 pel stuk, 6 runderen 150 tot 190 per stuk; 39 nuch tere kalveren, prijzen van 2 tot 6 per stuk, 28 lammeren, prijzen van 7 tot 9 per stuk, 6 bok ken en geiten 2 tot 5 per stuk. Handel stug. Algemeene markt: 472 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk van 25 tot 28, prijzen 2e kwal. met rijksmerk van 21 tot 24, zware tot 30. Handel traag: extra zware tot 31, 809 ponden boter. Goeboter van 65 tot 70 per pond, weiboter van 60 tot 65 per pond. Handel: vlug. 174700 partijen eieren. Kipeieren van 2.35 tot 3.10 per 100 stuks, Eendeieren van 2 tot 2.40 per 100 stuks. GOUDA, 7 Juli. Coöperatieve Zuid-Holland- sche Eeierveiling g.a. (C.Z.H.E.). Aanvoer 168000 kipeieren. Prijzen: 56/58 K.G. 2.402.50 per 100 stuks, 558/60 K.G. 2.50—2.60 per 10 Ostuks, 60/62 2.60— 2.80 per 100 stuks, 62/64 K.G. 2.903.10 per 100 stuks, Bruine 60/65 K.G. 2.503.30 per 100 stuks; Kleine eieren 2.202.40 per 100 stuks. Aanvoer 1800 eeindeieren. Prijzen: 22.20 per 100 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 6 Juli 1932. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd: 1838 stuks: 787 stuks hoornvee; 898 biggen; 48 zeugen; 46 schapen-lammeren; 59 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalf koeien van 170240 per stuk; Kalf vaarzen 140210 per stuk; Magere ossen en koeien 100 160 per stuk; Vette ossen en koeien le kwaliteit "0.260.32 per pond; 2e kwaliteit 0.240.30 per pond; Pinken 80—160 per stuk; Zeugen 3065 per stuk; Biggen 873 n week: Lammeren 8 13 per stuk. Verdere mededeeiingenAanvoer vet vee groot. Prijzen iets gedrukt. Kalfvaarzen en koeien, aanvoer klein. Stille handel. Magere ossen en koeien voor weide lui, prijshoudend Pinken geringen aanvoer, flauw prijshoudend. Biggen vlugge handel. Vette varkens, handel kalm. Lammeren stil. Afloop der markt iets gedrukt. SCHAGEN 7 magere Geldekoeien f 80120; 45 vette Geldekoeien f 1802.70; 10 Kalf koeien f 130—170; 61 nuchtere kalveren f 315; 21 Magere Varkens f 8—14; 42 Varkens vette per K.G. f 0.30—0.21; 173 Biggen f 5—9; 15 konij nen f 0.200.75; 16 kippen f 0.65; 81 vette Schapen 14—17; 37 Lammeren 710; Haantjes 0.15; 117000 kipeieren: bruine 2.803.00; witte 2.10—2.80; kleine witte 2.00; 2100 eendeieren 22.10; 12 Kalkoeneieren f 5 per 100. WOENSDAG, 6 Juli. Vorige koersen 8.80" 58.62-1 9.72J 34.45 48.324 35.25 47.874 45.25 43.25 2.47ft 12.65 7.324 20.25 umden -.784 Berlijn -8.624 Parijs 9.734 Brussel 134.45 Zwitserland 48.32 Veenen 35.25 •lopenhager. 47.95 Stockholm 45.20 Oslo 43.30 Jew York (cable) 2.474 tome12.65 Praag 7.33 Madrid20.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2