Een tweede 11 November 1918 INWIJDING „HELIOMARE" Door Zon en Zee DONDERDAG 7 JULI Optimisme in Engeland Chamberlain de held van den dag Mgr. Aengenent verricht de plechtigheid MacDonald heeft betvezen te zijr een der grootste wereld staats- lieden van onzen tijd Baldwin Mr. MacDonald te Lausanne PLECHTIGE INWIJDING VAN HELIOMARE ■pgi Het nieuwe R.K. Sanatorium Heliomarete Wijk aan Zee, dat heden plechtig werd ingewijd. Koning en Landedelman UITVOERING DERTARWEWET Controle te velde begint EEN REGEERINGSPERSDIENST Instelling dringend gewenscht KRUISTOCHT DER HELPENDE LIEFDE 99 99 Snowden Eerste R. K. Sanatorium voor chirurgische tuberculose te Wijk aan Zee geopend Na 25 jaar Het nieuwe Sanatorium De inwijding Officieele opening Rede dr. van Haeff Eindexamen Gymnasium Machinisten-examen Predikatie door den Aartsbisschop Toespraak Aartsbisschop (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 4 Juli 1932 Het groote conversie-aanbod der regee ring heeft het volk geëlectriseerd. Het is diep onder den indruk van den weergaloo- zen omvang der voorgestelde operatie, voi ontzag voor de stoutmoedigheid, waarmede het geweldige plan is opgeworpen en vol bewondering voor de stiptheid waarmede het ten uitvoer wordt gelégd. Een storm van optimisme vaart door het land. Er heerscht een overwinningsstemming, her innerend aan die welke de Engelschen be zielde in de laatste maanden van den grooten oorlog, toen de strijd voortduurde, maar de overwinning verzekerd en de vrede in zicht was. Mr. Neville Chamberlain heeft bewezen een financieel strateeg van den allereer- sten rang te zijn. Hij heeft niet alleen den juisten, maar den besten tijd gekozen voor het slaan van den grooten slag, na maan denlang onverschillig gebleven te zijn voor de kritiek van hen, die hem verweten dat hij het juiste oogenblik had laten voorbij gaan, en hem een Pabius Cunctator noem den. Hij heeft den slag geslagen met volle kracht, met veel meer kracht dan iemand vermoed had. En hij .heeft de reus achtige taak, die hem te wachten stond, tot in de kleinste bijzonderheden voorbe reid. Dat het conversie-plan de schatkist een besparing van ongeveer £23.000.000 zal brengen, is op zichzelf een belangrijk feit. Conversie-operaties hebben trouwens geen ander doel dan de rente, welke een Staat voor zijn leeningen betaalt, te verminderen, en aldus de schatkist te ontlasten. Maar van veel grooter belang is het dat het be sluit der regeering, tot deze operatie over te gaan, een bewijs is van het herstel van het Brltsche crediet en van een terugkeer van het vertrouwen. Een jaar geleden kon mr. Snowden, de toenmalige Kanselier der Schatkist, de sinds lang overwogen conversie-plannen niet ten uitvoer leggen, omdat er geen ver trouwen, doch moedeloosheid en angst heersehten. Men behoeft geen financieel deskundige te zijn, om te begrijpen dat een regeering een lagere rente op de door haar te sluiten leeningen kan aanbieden naar mate haar crediet hooger staat. Het Brlt sche crediet evenwel brokkelde gedurende den zomer van 1931 voortdurend af. Het was dus onmogelijk de terugbetaling van de 5 pCt. Oorlogsleening (de grootste die ooit door eenig land aangegaan werd) aan te bieden, benevens het weder-leenen tegen een rente van 3)4 of zelfs van 4 pCt. Nie mand zou eraan gedacht hebben op zulk een aanbod in te gaan. Dat thans omzetting van een 5 pCt. lee ning in een 3)4 pCt. leening kan worden aangeboden en, zoo niet alle teekenen be driegen, met groot succes zal worden uit gevoerd, bewijst dat tien maanden nadat de crisis haar hoogtepunt bereikt had, het crediet herstelde en wat eigenlijk het zelfde is het vertrouwen teruggekeerd is Wij hebben meer dan eens geschreven over de geweldige krachtsinspanning van het Engelsche volk in al zijn geledingen, sinds het zich onder leiding eener natio nale regeering zette aan het herstel van zijn nationaal fortuin. Er zijn, zonder dat hiervan veel ophef gemaakt werd, van alle zijden aanzienlijke materieele offers ge bracht in het belang der gemeenschap. Ook op het kritiekste tijdstip is er van paniek geen oogenblik sprake geweest. Tot den 24 Augustus 1931, den dag waarop het Labour- kabinet aftrad, toe, is Engeland in het defensief geweest tegen de nationale en werelddepressie; daarna is het tot het of fensief overgegaan. Hiertoe werd het alleen in staat gesteld door den onvolprezen volks geest, door zuivere vaderlandsliefde, door onverwelkbaar optimisme en door onwan kelbaar geloof in de toekomst van het land. Groot zijn vaak de moeilijkheden en hard de tegenslagen geweest, maar sinds het be gin van het jaar werd langzaam, doch voortdurend, terrein gewonnen. Ieder En- gelschman heeft hiertoe financieel of op andere wijze het zijne moeten bijdragen, maar de offers en de lasten waren recht vaardig en verdeeld; een ieder bracht ze en droeg ze voor allen. Het vertrouwen keerde niet onmiddellijk terug, maar het wantrouwen verminderde, tot eindelijk een positief, ofschoon nog getemperd vertrou wen de overhand nam. Wij hebben gezien, hoe sinds het begin der vorige maand, ter wijl de marktwaarde van Britsche regee ringsfondsen met millioenen en milliarden aangroeide, ook industrieele aandeelen langzaam doch bijna onafgebroken oplie pen, hoe de stemming op de goederenmark ten verbeterde, hoe de nijverheid binnen- landsche markten heroverde. Met onge duld wachtte het land op een daad der regeering, waardoor de verbeterde toestand erkend, en een verdere en ingrijpende ver betering mogelijk gemaakt zou worden. Die daad is thans verricht, en zoo wij ons niet vergissen, markeert zij het groote keerpunt in Engelands geschiedenis na den oorlog. De afgeloopen week zal voor Engeland een historische beteekenis krijgen, en het is opmerkelijk, dat zoo groote gebeurtenissen zich afgespeeld hebben, terwijl mr. Ramsay MacDonald, het hoofd der nationale regee ring, zich buitenslands bevond. Mr. Neville Chamberlain is de held van den dag, en mr. Baldwin, die den Eersten Minister ver vangt, heeft evenzeer zijn deel in de alge- meene loftuitingen. Toch is de arbeid van den afwezigen mr. MacDonald van de grootste beteekenis ge weest voor het welslagen van mr. Cham berlain's plannen. De Eerste Minister is geen binnenlandsch staatsman van den eersten rang. Zijn vaag heid, zijn voorliefde voor algemeenheden, zijn meer bespiegelende dan praktische geestesgesteldheid zijn verantwoordelijk geweest voor vele zijner mislukkingen. Maar niemand overtreft of evenaardt hem zelfs als buitenlandsch staatsman, en vooral als onderhandelaar. Te Lausanne heeft hij niet alleen gestaan. De scherpe logica van Sir John Simon, het glasheldere vernuft van mr. Chamberlain en de praktische kennis van mr. Runciman stonden hem terzijde, maar de diplomaat, de internationale staatsman van de Britsche delegatie was toch mr. Ramsay MacDonald en zelfs zoo de hooggespannen verwachtingen, die thans gekoesterd worden, toch nog mochten worden teleurgesteld, dan zal de Britsche Premier zich te Lausanne voorgoed den naam verworven hebben dien men hem tot voor kort nog had kunnen betwisten dien van een der grootste wereldstaatslieden van onzen tijd te zijn. Van de Engelsche zijde geeft men het geen sinds jaren niet gebeurd is een groot deel van de eer der te Lausanne ge maakte vorderingen aan Frankrijk, waar de opvattingen ten aanzien van reparaties een algeheele wijziging ondergaan hebben. De pers is daarentegen slecht te spreken over de Duitsche onderhandelaars, van wie mr. MacDonald bitter weinig steun onder vonden heeft. Hoe dit ook zij, het staat vast dat noch de Franschen noch de Duit- schers, doch de Engelschen, en wel in het bijzonder de conferentie-voorzitter mr. MacDonald, te Lausanne de leidende rol gespeeld hebben en dat het aan zijn diplo matieke en staatsmanstalenten te danken zal zijn, indien een schikking tot stand komt welke, zooal niet definitief, dan toch de belangrijkste zal zijn sinds de ondertee- kening van het verdrag van Versailles. Te Londen beweert men dat mr. MacDo nald geen sympathie voelt voor Herr von Papen. Als Labour-man (hetgeen hij in zijn hart blijft) staat hij onvriendschappelijk tegenover de „jonkers" die thans den toon in Duitschland aangeven. Men zegt zelfs dat deze gevoelens hem te Lausanne nog nader gebracht hebben tot mr. Herriot, met wien hij sinds jaren persoonlijk be vriend is. Maar in ieder geval is het vol maakte accoord tusschen Engeland, Frank rijk, België, Italië en Japan vóór alles te danken aan de haast bovenmenschelijke pogingen van den Britschen Premier en in dien Herr von Papen de voorstellen der „geallieerden" (in strijd wat men Zaterdag nog te Londen vreesde) niet verworpen heeft, dan mag dit grootendeels toege schreven worden aan mr. MacDonalds overredingskracht. Door zijn handen-arbeid te Lausanne heeft de eerste minister zijn collega's te Londen hun taak onnoemelijk verlicht. hen hem in den loop der jaren gezien op de gereserveerde tribune van Wimbledon. Zelf een zeer goed tennisspeler, een nog verdien stelijke polospeler, een middelmatig golfer, een geestdriftig yachtsman en een fortuin lijk jager, was hij in sportkringen een zeer geziene figuur. Zijn grootste „liefhebberij" evenwel was zijn bibliotheek, welke door deskundigen hoog aangeslagen wordt, en welke de beste verzameling zeldzame Por- tugeesche uitgaven buiten Portugal bevat. Maar den troon van Portugal, waaraan voor hem zoo bittere herinneringen verbon den zijn, heeft Don Manuel, zeker in latere jaren, niet terug verlangd. Hij vond vol maakte voldoening in zijn rol van Engelsen landedelman, en in den omgang met de vele vrienden, die de fijn-beschaafde, hoog-ontwikkelde maar weinig eerzuchtige Telg van het Huis van Braganza zich in Engeland gemaakt had. Het plotselinge overlijden van den gewe zen koning Manuel van Portugal heeft te Londen ontroering verwekt. Ruim de helft van zijn leven heeft de gevallen souverein doorgebracht in Engeland waar hij op zijn landgoed Fulwell Park, te Turickenham bij Londen, het leven geleid heeft van een En- gelsch „countrygentleman." Hij was hier volkomen ingeburgerd. Met den koning en de koningin verkeerden hij en zijn gemalin, een prinses van Hohenzol- lern Sigmaringen, op voet van vriendschap, en zij waren vaak geziene gasten op de „at homes" en partijen der upper ten. Ofschoon koning Manuel niet de gemakke lijke en innemende manieren had van ko ning Alfons en ook niet naar populariteit joeg, kende het groote publiek hem van nabij. Honderdduizenden Londenaars heb- De besturen der Tarwe-organisaties voor Noord- en Zuid-Holland brengen ter kennis van belanghebbenden, dat er in de laatste weken nog enkele tarwetelers zijn geweest, die zich niet tijdig met den te velde staanden oogst hadden aangemeld en alsnog aansluiting heb ben verzocht. Tot heden zijn deze nakomers aangenomen, doch de besturen vestigen er de aandacht op, dat thans de contröle te velde zal beginnen en perceelen tarwe, welke niet mochten worden gecontroleerd, omdat zij niet op de lijsten voor komen, moeilijk later alsnog kunnen worden aanvaard. Daar het vooral kleine telers zijn, die nog steeds niets van de tarwe wet schijnen te weten, zouden de besturen het zeer op prijs stellen, indien aangeslotenen, ieder in eigen omgeving, vorenstaande waarschuwing bekend maken. Thans is ook weder de tijd aangebroken, dat in sompiige streken van Noord- en Zuid-Hol land tarwe te velde wordt verkocht. De bestu ren vestigen er de aandacht op, dat geen tarwe door de organisatie zal worden aanvaard, welke te velde is verkocht, tenzij de verkooper zoowel als de kooper lid is of erkend handelaar en de koop ter kennis van het district wordt ge bracht. Men kan hiervoor formulieren bij den districtssecretaris bekomen. Bij verkoop via den notaris kan de notaris zijn bemiddeling tot het vervullen van eenige formaliteiten verleenen. Men verzuime niet zich vóór den koop of ver koop tot den districtssecretaris om nadere in lichtingen te wenden. Aan het door de Commissie van Advies voor de instelling van een regeeringspersdienst aan de Regeering uitgebracht rapport is het vol gende ontleend: In het najaar van 1931 is door den minister van Buitenlandsche Zaken een commissie in het leven geroepen welke tot taak zou heb ben de regeering van advies te dienen omtrent de instelling van een Regeeringspersdienst. De commissie was als volgt samengesteld: voor zitter Prof. Mr. J. P. A. Frangois, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken; lid, tevens se cretaris J. G. Pater, chef van den persdienst van het Staatsbedrijf der P. T. T.. leden D. J. von Balluseck, hoofdredacteur van het Alge meen Handelsblad, dr. M. van Blankenstein, redacteur-correspondent van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, oud-voorzitter van de „Association Internationale des Journalistes accrédités auprès de la Société des Nations", Mr. J. J. van Bolhuis, redacteur van de Nieu we Rotterdamsche Courant, voorzitter van de Haagsche Journalistenvereeniging, T. Cnossen, redacteur van de Standaard, H. Kuijpers, di recteur van de Maasbode, voorzitter van de Katholieke Nederlandsche Dagbladpers en vi- ce-voorzitter van de Nederlandsche Dagblad pers, A. J. Lievegoed, redacteur van de Nieu we Rotterdamsche Courant, docent voor het dagbladwezen aan de Rijksuniversiteit te Lei den, Mr. L. J. Plemp van Duiveland, referen daris aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, eere-voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, J. J. de Roode, redacteur van Het Volk, Th. F. M. Schaepman, lid van de 2e Kamer, der Staten Generaal en P. Vis ser, chef van de afdeeling Kunsten en We tenschappen van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De Commissie werd op 4 November 1931 door den Minister van Buitenlandsche Zaken ge ïnstalleerd. Na uitvoerig te hebben uitgewijd over de voorlichting van binnen- en buitenland, de dringende behoefte aan een Nederlandschen re geeringspersdienst, over de verhouding van den persdienst tot de regeeringsdepartementen, over de wijze van verspreiding der berichten in de pers, verklaart de commissie teh slotte, dat zij spoedige instelling van een regeerings persdienst dringend gewenscht acht; dat instelling van een doelmatigen regee ringspersdienst zal kunnen plaats hebben zon der groote offers uit de schatkist te vereischen; dat zjj zich er aan bewust is, dat in een tijd van economische en financieele crisis als de onderhavige de grootst mogelijke bezuiniging moet worden toegepast, 'doch dat Juist in een tijd van crisis de weerloosheid van een staat tegenover tendentieuze perscampagnes in hoo- ge mate gevaarlijk kan zijn, waarbij de com missie o.a. denkt aan campagnes ter ondermij ning van het vertrouwen in het crediet op en het ruilmiddel van den staat; dat op dezen grond de regeering moge over wegen, of niet de uitgaven voor de organisatie van een regeeringspersdienst ten volle zullen worden gerechtvaardigd, door het nut dat zoo danige instelling in het bijzonder onder de huidige omstandigheden zal afwerpen. De commissie is van oordeel, dat een totaal bedrag van plus minus f 40.000 per jaar aan vankelijk voldoende zou zijn en dat aldus een deugdelijke grondslag zou zijn gelegd voor even- tueele verdere ontwikkeling van den dienst. In het eerste jaarverslag der Vereeniging Roomsch Katholieke Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen dat 31 Decem ber 1907 verscheen, vindt men reeds vermeld dat te Wijk-aan-Zee een terrein voor een aan zee te stichten Sanatorium werd gezocht. In het volgende jaar wist de toenmalige voor zitter, mr. W. J. S. v. Waterschoot v. d. Gracht, te Wijk-aan-Zee goed bekend, een uitnemend geschikt terrein in deze streek voor ons in eigendom te verkrijgen. In den tijd sinds dien verloopen, is het schit terend Sanatorium voor Longlijders „Dekkers- wald" in de prachtige bosschen rond Groesbeek gebouwd en tot bloei gekomen Eerst nu, bijna 25 jaar later zal het terrein te Wijk-aan-Zee dan gebruikt gaan worden voor het doel, dat van den beginne af, den stichters der Vereeniging voor oogen stond: een Sanatorium te bouwen in hoofdzaak ten be hoeve van kinderen, maar ook voor volwasse nen, die lijden aan dien verm van tuberculose, die buiten de longen, vooral de andere deelen van het óch asm ziek maakt en die men noemt de „Chirurgische Tuberculose". Het is nu wetenschappelijk aangetoond, dat het zonlicht vooral op niet al te grooten afstand van de zee naast de chirurgische hulp, een machtigen invloed ten goede op deze afwijkin gen heeft. Een brochure der "vereeniging heeft alreeds met enkele sprekende voorbeelden doen zien, welke gelukkige resultaten kunnen wor den verkregen bij tuberculose der oeenderen en gewrichten. De provincie Noord-Holland, het nut van onze stichting inziende, was bereid door ruiling van grond, de bouwterreinen te vergrooten en af te ronden. M Een ervaren chirurg, die in het buitenland soortgelijke inrichtingen niet alleen heeft be zocht, maar er zich ook tot specialist heeft be kwaamd, is van den beginne af me: de leiding belast. De Eerw. Zusters van den H. Carolus Borromeus, die in het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam, op Dekkerswald te Groes beek, in het Canlsiusziekenhuis te Nijmegen, te Maastricht enz., de verpleging leiden, ver klaarden zich ook bereid in „Heliomare" de ver zorging op zich te nemen en dit eerste Roomsch Katholieke Sanatorium voor chirurgische tu berculose door haar beproefde krachten tot bloei te willen en te zullen brengen De katholieke sfeer, zoo noodlg voor de psychische rust- en de genezing onzer patiënten, is daardoor verzekerd. Het was daarom heden voor de Vereeniging een gedenkwaardige dag, nu deze mooie nieu we stichting, nu haar tweede sanatorium, plechtig kon worden geopend. Het is een grootsche inrichting, gebouwd door architect Brüning, gelegen in een schil derachtig duinterrein in de onmiddellijke na bijheid van het rustieke dorpje Wijk aan Zee. Bijna twee en een half jaar heeft men gewerkt aan den bouw «n dit sanatorium, maar hier is dan ook iets tot stand gebracht, dat eenig is in Nederland en waarop, behalve de vereeni ging, ook ons geheele volk trotsch kan zijn. „Heliomare" beteekent: zon en zee. Naar het voorbeeld van dergelijke inrichtingen in het buitenland, o.a. in België en Frankrijk, is ook .Heliomare" aan zee gebouwd, omdat, naast het chirurgisch ingrijpen, de uitwerking van zeewater en zeelucht op het genezingsproces zeer gunstig is. Na de eerste indrukken, welke men van dit massale bouwwerk met zijn wijdsche vleu gels krijgt, valt het bij het binnentreden van het sanatorium op, hoe er èn in afwerking én in de inrichting met groote zorg naar gestreefd is om alles, wat de ziekenhuisidee maar kan opwekken of bevorderen, te weren. Ook de be handeling der patiënten is zoodanig, dat de geest niet deprimeerend wordt beïnvloed door de ziekenhuisidee. Al het mogelijke wordt ge daan om den geest van de patiënten bezig te houden en van hun kwaal af te leiden. Zoo vindt men er een keurig ingerichte openlucht- school voor de jeugdige patiënten, terwijl er voor de volwassenen gelegenheid bestaat om ambachtsonderwijs te volgen of zich met han denarbeid bezig te houden. Wat het gebouw zelf betreft, rechts van den hoofdingang leidt een gang langs de kamer van den Directeur, hoogtezon, apotheek, labo ratorium, badkamer, isolatievertrek en thee keuken, waarna men in den oostelijken vleugel arriveert, waarvan de grootste ruimte wordt Ingenomen door vier groote patiëntenzalen met wasch- en badkamer. Over de geheele lengte van den vleugel strekt zich het ruime terras uit. Teruggaande naar het hoofdgebouw leidt de weg langs de enorme keuken en de ruime provisiekamers door een wandelgang naai het westelijk gedeelte. Hier vindt men de woon vertrekken van de eerw. Zusters, die de ver pleging zullen uitoefenen, de refter, de recrea tiezaal en de kamer der Moeder-Overste. Daar na volgen opnieuw patiëntenkamers, benevens de z.g. qarantaine afdeeling met 8 boxen, waarin nieuw aangekomen patiënten in obser vatie worden gehouden en tenslotte de open- luchtschool, gevormd door een ruim lokaal, dat door groote glasdeuren omgeven is. In deze omgeving treft men nog aan een zeewaterbas sin, waarin gebaad kan worden, benevens een twaalftal zeewaterdouches en een tweetal koel- kamers. Links van den hoofdingang bevindt zich de kapel die een buitengewoon fraaie belichting ontvangt door de hooge glas in loodramen en waarvan de inrichting ieders bewondering zal afdwingen. Boven den oostelijken vleugel bevindt zich een terras van zeer groote afmetingen, waar de patiënten, die daarvoor in aanmerking komen, in de open lucht verblijven en kunnen genieten van het bekoorlijke duinlandschap, dat zich voor hun oogen uitstrekt. We vinden verder nog de naar de laatste eischen inge richte operatiezalen met de daarmee verbonden verband en gipskamers, de Röntgenafdeeling. uitgerust met bijzonder practische apparaten, en de donkere kamer. Tenslotte wijzen we nog op de buitengewone practische inrichting der bedden die èn voor de verpleging èn voor de patiënten zelf wel de meest gelukkige vinding genoemd kunnen wor den. Intusschen is het Sanatorium reeds eenigen tijd in gebruik. Sedert Augustus 1931 waren reeds 67 patiënten opgenomen, waarvan er een aantal alweer genezen kon worden ontslagen. In totaal zal er plaats zijn voor 175 patiënten Voorzitter der vereeniging is dr. N. P. van Spanje, secretaris dr. P. W. C. M. Busch. Aan. wezig waren o. a. ook de bestuursleden pastoor L. Stolk, eere-kanunnik, en pastoor J. v. Mule- kom uit Nijmegen. Hedenmorgen had de plechtige inwijding plaats door Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent. Alles getuigde van blijde feestelijkheid. Vlaggen tooiden het gebouw terwijl de plant soenaanleg, keurig verzorgd door den heer P. Klaassen uit Heemskerk, voor deze gelegenheid nog was aangevuld met planten en bloemen. Ook het inwendige van het gebouw prijkte met een rijke versiering van groen en bloemen, waarnaast de tapijtversiering, welke op smaak volle wijze was verzorgd door de fa. v. Pinxter en Braun uit Beverwijk, een zeer goeden indruk maakte. Na de ontvangst van den Bisschop volgde de inwijding van de kapel, waar Mgr. om 10 uur een H. Mis opdroeg. Na afloop van de plechtigheid in de kapel werden de gebouwen door Mgr. ingezegend. Omstreeks half twaalf verzamelden de ge- noodigden zich in de openluchtschool van het sanatorium, waar de officieele opening plaats vond. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, mr. L. Lietaert Peerbolte, vertegen, woordigde daarbij den Minister van Binnen., landsche Zaken. Het woord werd ook gevoerd door den genees heer-directeur, Dr. M. H. P. P. van Haeff, die in een korte causerie een explicatie gaf van de beteekenis en de bestemming van dit Sanato rium en allereerst een blik sloeg in de geschie denis van de behandeling der been- en ge- wrichts-tuberculose. Dat gepoogd werd om de genoemde vormen van tuberculose met het mes te genezen, valt niet te verwonderen. De aandacht tot dan toe aan den zieke besteed concentreerde zich op de ziekte zelf. Het bleek echter weldra dat na ope ratieve verwijdering van 't zieke gewricht bij lan ge na niet de gezondheid was herkregen en dat de gevolgen van het operatieve ingrijpen dik wijls even erg waren als de ziekte zelf. Het in zicht, dat de ingeslagen weg on een dwaalspoor voerde, begon langzamerhand baan te breken. Toen Rollier dan ook in het begin dezer eeuw de conservatieve behandeling der been- en ge- wrichtstuberculose begon te propageeren vond zijn methode een goed voorbereid terrein en een ieder wendde zich van de operatieve me thode af. Dit was een koerszwenking, welke ook op haar beurt een dwaling zou blijken te zijn, in haar algemeenheid was zij althans zeker niet de juiste wijze. Men kan operatief ingrijpen, vooral bij vol wassen lijders niet geheel ontberen ter genezing of ter bekorting van den langen genezingsduui Echter en dat is het wezenlijke dit ope ratief ingrijpen geschiedt thans op geheel an dere gronden dan die. welke de vroegere chirur gen er toe brachten een tuberculeuzen beenhaard operatief te behandelen. Succes is slechts te verwachten, wanneer eerst door een algemeene vóór-behandeling het lichaam een zekere mate van gezondheid heeft teruggekregen. De conservatieve behandeling sluit in zich den plicht om groote aandacht te schenken aan de psychische en verstandelijke der zieken. Wat de patiënten in hun later leven aan lichame lijke geschiktheid moeten derven, moet en kan gecompenseerd worden door een meer dan vol waardige ontwikkeling van het intellect en van wat we noemen handigheid. Om deze redenen is verpleging der zieken in een sanatorium te verkiezen boven verpleging in een gezin. Alles wat bij den zieke de aandacht op zijn lijden kan richten, dus alles wat een zieken huis-sfeer kan scheppen, is bij den bouw van Heliomare getracht te vermijden, terwijl er alles in aangebracht werd wat er toe kon bijdragen om een rustige, vroolijke en opwekkende om geving te doen ontstaan. De hoogte der bedden, de kleuren en lijn van zalen en gangen, de afwezigheid op de zalen van ziekenhuisbenoodigdheden, medicijnkasten, flesschen, thermometers, lavoirs, zijn alle maat regelen die de ziekte-idee bü den lijder moeten verbannen. Ook het feit, dat de pijn bij deze ziekte veelal gemakkelijk is weg te krijgen, is een factor, welke dit streven in de hand werkt. Moge dit strekken tot heil der zieken en tot heil der maatschappij, waarin zij later terug- keeren. Na de plechtige opening werd een rondgang door de gebouwen gemaakt. 'sGRAVENHAGE (Bildersstraat). Na voort gezet examen slaagden voor dipl. B.: L. W. Sluyterman v. Loo en H. J. Teunissen. 'sGRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B. de heer Joh. de Vries, Haarlem. In de Kathedrale kerk aan de Lange Nieuw- straat te Utrecht had Woensdagavond het plech tig Lof plaats waaronder door den Aartsbisschop is gepreekt en gecollecteerd voor steun aan de door de ernstige crisis getroffenen, bij gelegen heid van den Kruistocht van helpende liefde. Talloos vele geloofsgenooten begaven zich te gen achten onder het gebeier der klokken naar de St. Catharina-kerk, aldus hun Spontaan me deleven toonende met deze schitterende mani festatie van Roomsch leven. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door den hoog eerw. heer plebaan J. B. A. Batenburg, aan het altaar geassisteerd door de wel eerw. heeren W. ter Meulen en dr. A. Ramselaar, beiden kapelaan der St. Catharina-parochie, resp. als diaken en sub-diaken. Het koor, onder leiding van den directeur, den heer Joh. Winnubst, voerde o.m. een „Par ee Domlne" uit dat speciaal voor deze in drukwekkende plechtigheid was getoonzet. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen hield on der dit Lof onder doodsche stilte en groote aandacht der honderden, die het kerkgebouw geheel vulden, een indrukwekkenden predikatie. Mgr. Jansen zeide, dat de edele gedachten en kloeke voornemens betreffende den kruis tocht reeds voor een deel zijn omgezet in krach tige daden van duizenden Katholieken van Utrecht. De leuze moet zijn: Geen woorden, maar daden! En als Vader der Christenen van Utrecht gaat Mgr. voor met een woord van op wekking, maar ook met de daad. Hij gaf een openbaar voorbeeld van geven, thans geeft hij in alle nederigheid en met groote liefde in deze kathedraal eveneens het voorbeeld van collec teeren voor alle noodlijdenden van Utrecht. Moge, aldus Mgr., mijn daad en mijn woora inslaan en in Utrecht, in het Aartsbisdom en verre daarbuiten, navolging vinden. Mogen na mij alle standen collecteeren voor hunne nood lijdende broeders en zusters, als voor kinderen van éénzelfden Vader. Wij bedelen ter liefde van Christus, opdat onze evenmensch, die geen schuld draagt aan zijn armoede, zich niet behoeve te vernederen tot het uitstrekken der handen, om een aal moes in ontvangst te nemen. Waarom bedelen wij voor het crisiscomité? Omdat de nood zoo groot is, zoo lang aanhoudt en er nog lang niet genoeg gegeven is, om slechts eenigermate in de toekomst in den bit- tersten nood te voorzien. Vanwaar toch die verschrikkelijke ellende? Wie hebben dan de maatschappij zoo dood ziek gemaakt? Allen, die reeds sinds jaren het recht van htm evenmensch hebben verkracht en de rechtvaardigheid hebben vejwmocrd, die in eigenliefde de stof en wat er voor te verkrijgen was hebben aanbeden en m kond egoïsme het bewustzijn van liefdevolle saamhoorigheid heb ben gedood: zij, die voor zich zelf alleen of hoogstens nog voor eigen geziu alleen leefden. En waar de rechtvaardigheid stikte, verkilde de liefde. 6aden van rechtvaardigheid en daden van liefde moeten de gezondheid teruggeven aan de geslagen maatschappij. Maar, aangezien bij de bestaande verblind heid door 's menschen hoogmoedigen aanleg en zijne zondige geneigdheden de mensch zijne ongeregelde eigenliefde koestert en deze stelt boven de rechten van zijn evenmensch en aan zijne eigengemaakte wetten de voorkeur geeft boven de wetten van God, blijft het bij ons ern stig streven naar sociale rechtvaardigheid toch dringend noodig, dat, waar wij de rechtvaar, digheid in de sociale orde nog niet hebben be reikt, ftij des te meer de liefde alreeds beoefe nen en met onze liefde aanvullen wat nog helaas al te veel aan onze rechtvaardigheid ontbreekt. Vast staat het met die liefdedaden kunnen wij het bestaande onrecht niet bedekken, mo gen en kunnen wij 't begane onrecht niet goed praten, maar ofschoon de liefde de schrij nende wonden door de schending der recht vaardigheid geslagen niet kan wegnemen en de liefde de plaats der rechtvaardigheid niet mag, niet kan vervangen, brengt de liefde wel verzachting aan en leidt zij ons door hare mildheid terug op de wegen der rechtvaardig heid. Terug tot den menschgeworden Zoon Gods, tot den Christus, door de liefde tot den naaste opdat de daden van naastenliefde ons weer leeren de werken van rechtvaardigheid: „Aan een ieder geven, wat hem toekomt". Zoo moge door deze edelmoedige en nederige daden van helpende liefde niet alleen elke noodlijdende komen te staan in het middel punt van eens ieders levendige belangstelling, en de nood en het lijden van velen thans worden gelenigd, maar mogen deze liefdedaden ons leeren beoefenen ook de daden van sociaie rechtvaardigheid in de allernaaste toekomst. In deze verdwaasde wereld, om hare zonden tegen de rechtvaardigheid en de liefde met blindheid geslagen, erbarmt u over een ieder, die van dien nood der tijden te lijden heeft, zooveel het de liefde vermag Na de predikatie, die zichtbaar grooten in druk op de geloovigen maakte, had de collecte plaats, die werd gehouden door Mgr. Jansen, daarbij geassisteerd door den vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman. Het koor voerde onder deze collecte het Mag nificat en eenige andere gezangen uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6