m Wanhoopsdaad De ondergang van de „Prométhée" Zwarte ernst in de Borinage Vliegers gevonden België—Nederland Doodelijk ongeval te Scheveningen Scheepsbotsïng op W esterschelde Ierland zal toch betalen ZATERDAG 9 JULI Monteur door wegvliegend ijzer van een vuurpijl in de hart streek getroffen Vuurwerk gestaakt Dame getroffen OM DE SLOOTEN SCHOON TE HOUDEN PUBLICATIE FEITENMATERIAAL De Harwich-boot Malinermoest in zinkenden toestand aan den grond worden gezet In mistbank gehuld Passagiers gered Hevige schok Assistentie LOONEN TYPOGRAFIE Verzoek C. O. B. C. ingewilligd Kwellende bepaling De heer P. Sopers te St. Michiels Gestel heeft een slootenveger gecon strueerd. De boot draagt aan de onderzijde twee messen, elk van 3 M. lengte. Deze messen worden in korte rukken over den bodem geschaafd en snijden alle planten bij den wortel af. DE DALENDE KAASPRIJZEN Regeeringsingrijpen gevraagd BEREIDE VLEESCHWAREN NAAR FRANKRIJK Verhooging van invoerrechten Werkloozen slaan spiegelruiten van „De Bijenkorf" te Den Haag in ANTW OORDSCHRIJ VEN VAN HENDERSON Aan de 4200 Nederl. doktoren Nog geen overeenstemming WEDER GEHEIME ZENDER TE GOUDA DE FRAUDE TE ROTTERDAM De bezitter volkomen verrasf Ruim 15.000 tekort „LOTISICO' De directie zal zelf trekkingen organiseeren KWAADWILLIGHEID Treinontsporingen geforceerd Het schip verdween onder de voeten van den kapitein GOEDERENTREIN ONTSPOORD De machinist gedood Twee koeien gedood Werkloosheid eri kermis Uit het werelddeel der omwentelingen Revolutionnaire woelingen in Peru Ibanez regeeringschef? Vliegtuigen op zoek Redding der opvarenden niet mogelijk Geen verbinding Staking bijna algemeen Geen tramverkeer Samenwerking verboden Water in de mijnen Grif fin en Mattern bij Minsk verongelukt RUSSISCHE OLIE Naar Britsch-Indië ROCKEFELLER 93 JAAR Optimistische verklaringen Donderdagavond heeft wederom het weke lijksche vuurwerk op Scheveningen plaats ge had. Duizenden en duizenden uit Den Haag en omstreken waren naar den boulevard ge. gaan om er naar te kijken. Helaas is het dit maal niet zonder ongelukken afgeloopen. Een ontploffing van een der mortieren heeft den dood van een beambte der vuurwerkfabriek Kat te Leiden veroorzaakt. Het slachtoffer, de 60-jarige Bakker, wonen de te Oudenrijn en monteur bij de Leidsche pyrotechnische fabriek, was bezig met zijn ge wone werkzaamheden: het vullen en ontste ken van mortieren voor vuurpijlen en lucht- stukken. Eensklaps sprong de mortier uit elkaar; een der stukken staal sloeg den man tegen de borst en doodde hem op slag. Een dokter, die zich onder het publiek be vond en op het hulpgeroep kwam toeloopen, kon slechts den dood constateeren. De politie heeft de zaak ter hand genomen en een deskundig onderzoek r.&ar de mortieren doen instellen. Het vuurwerk is na het onge val gestaakt. Kader vernemen wij nog in verband met het bovenstaande ongeval, dat een dame, mevr. G. uit de Tomatenstraat, die op het wandel- hoofd, dicht bij de rotonde stond te kijken, door een stukje ijzer in de linkerborst werd getroffen. Gelukkig was de verwonding slechts van weinig beteskenis. Ook eenige badstoelen, die op 60 M. afstand geplaatst waren, werden door het weggeslagen ijzer getroffen en be schadigd. De scherven van den gesprongen mortier zijn voor zoover dit mogelijk was door de politie in beslag genomen. Ook een der pro jectielen is ter beschikking van de brandweer gesteld. of loonsverlaging toegepast moet worden, gezien den bedrijfstoestand en de dalende kosten van het levensonderhoud. In deze tweede vergadering staakten de stem men andermaal. De commissie moet nu nogmaals bijeenkomen, aangevuld met een onpartijdigen voorzitter. Wanneer deze derde vergadering zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. Zaterdagochtend omstreeks half zes heeft op de Wester-Schelde een aanvaring plaats gehad tnsschen het stoomschip „Malines" van den dienst van Harwich naar Antwerpen en een tankboot, waarvan de naam en de nationaliteit bij het verzenden van dit bericht nog niet be kend waren. De „Malines" kreeg ernstige schade en begon onmiddellijk water te maken. Het stoomschip is toen ter hoogte van den Een. drachtpolder op de plaat gezet om zinken te voorkomen. Uit Temeuzen zijn onmaiddellijk sleepbooten ter assistentie vertrokken. Een andere opko mende reddingsboot voor Antwerpen, die even later de plaats, waar de „Malines" op het droge was gezet, moest passeeren, is langzij gekomen en heeft de passagiers van het beschadigde stoomschip overgenomen. De aanvaring geschiedde tijdens dichten mist. Omtrent de aanvaring van de „Malines", de Engelsche Harwichboot, die gisterenavond uit Engeland was vertrokken met bestemming naar Antwerpen, vernemen wij nog het volgende: Even boven Temeuzen lag een plaatselijke ■dichte mistbank boven het water. In verband hiermede was de „Malines" vcor anker ge gaan. eegen half zes hedenmorgen werd het schip door de tankboot .Hanseat" uit Danzig midscheeps aan stuurboordzijde aangevaren. De schok was zeer hevig en de „Malines" kreeg ernstige averij. Doordat het water de machine kamer binnendrong, was het noodzakelijk het schip aan den grond te zetten. Hiervoor werd de Plaat dwars van den Eendrachtpolder ge kozen. Dit was mogelijk, omdat de aanvaring geschiedde tijdens hoog water. De „Hanseat", die vermoedelijk ook averij heeft opgeloopen, is doorgevaren naar Ant werpen. Onmiddellijk wend assistentie gevraagd en drie sleepbooten van de Towage and Salvage Union, de „Goliath', de „Raymond" en de „Sinus", die te Temeuzen gestationneerd la- gen, in welke plaats de N. V. Meijer Zonen's Expeditie en Agentuur Maatschappij de „Union" vertegenwoordigt, gingen ter assistentie. Ongeveer een uur na de aanvaring kwam de Harwich-boot „Vienna", welke week-end tochten van Engeland naar België maakt, de Westerse helde opstoomen. Het schip draaide bij. De drie sleepbooten hebben daarop de on geveer tachtig passagiers van de „Malines" met hun bagage naar de „Vienna" overgebracht. Bij de aanvaring en bij de redding der pas sagiers heeft geen enkel ongeval plaats gehad. Hedenmiddag bij laag water zal de .Malines" ongeveer droog komen te staan en men zal dan trachten het gat voorloopig te dichten Bij hoog water hedenavond zal men vervolgens trachten het schip vlot te brengen, met pompen boven water te houden en naar Antwerpen te slee pen. (Ongecorrigeerde Vanwege de Centrale Organisatie inzake bezwaren ten aanzien der contingenteering, wordt het volgende medegedeeld: De C. O. B. C. heeft van den Minister van Economische Zaken en Arbeid op haar verzoek om het feitenmateriaal, dat de regeering ver zamelt, ten einde de gevolgen van de contingen- teeringsmaatregelen na te gaan, het antwoord mogen ontvangen, dat de minister in principe bereid is tot de gevraagde publicatie over te gaan. De minister overweegt nog de wijze, waarop dit kan geschieden, doch de moeilijkheid doet zich hierbij voor, dat veel van het verzamelde materiaal van vertrouwelijken aard is en pu blicatie de commercieele belangen van be paalde ondernemingen zou kunnen schaden. Men kan dus hopen, dat het den minister gelukken zal een modus te vinden, waardoor het mogelijk zal zijn, het verzamelde materiaal te publiceeren, zonder privaat-economische belangen te schaden Een gefundeerde kennis van de gevolgen van de contingenteeringsmaat- regelen zal het mogelijk maken, een beter oor deel te vormen over die maatregelen. -- De C. O. B. C. heeft zich tot den minister gewend, naar aanleiding van de bezwaren, die bij haar veelvuldig inkomen over 't bepaalde in artikel 2 alinea 1 van de Crisis-Invoerwet 1931. In genoemd artikel is bepaald, dat de contingenteering per land plaats heeft. De C. O. B. C. heeft in haar desbetreffend schrijven aan den minister er op gewezen, dat deze bepaling een verstarrend element voor den handel met zich brengt, daar het den handel bindt aan hetgeen er in het verleden (de ver gelijkingsjaren) was en daardoor aan den han del de mogelijkheid ontneemt, een van zijn meest essentieele taken te verrichten, te weten het kocpen van de artikelen, daar waar zij het goedkoopst zijn. Doordat vele zaken in verband met de ver minderde koopkracht van het publiek goed- koopere artikelen dan vroeger moeten gaan verkoopen, ondervinden deze zaken net kwel lende van de betreffende bepaling, daar de goedkoopere artikelen in een bepaalde branche dikwijls in een ander land geproduceerd wor den. Daar zoo'n onderneming nu in de verge- Hjkingsjaren uit dat land niet of weinig im porteerde, kan zij voor den import uit het voor haar nieuwe importland geen consenten krijgen. Ook heeft het eene land zich beter en sneller aan de nieuwe omstandigheden aangepast dan het andere, zoodat het voor vele zaken thans voordeeliger is, in een ander land te koopen, dan zij in de vergelijkingsjaren plachten te doen. Artikel 2, alinea i belet dit alles, waardoor de protectionistische werking, die aan het con- tingenteeringsstelsel inhaerent is, versterkt wordt en de consumenten het nadeel ondervin den van de hooge prijzen, die er het gevolg van zijn. In de Vrijdagmorgen te Alkmaar gehouden vergadering van de Vereeniging van Kaas handelaren in Noord-Holland, werd besloten het volgende telegram te zenden aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid: „Kaasprijzen overal dalende. Eenig moge- ijke steun is verruiming van export. Verzoeke opnieuw onderhandelingen vooral met Spanje en Duitschland. geleid door de bekwaamste di plomaten, vergezeld van deskundigen uit den handel." De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs als gevolg van de opheffing van het Fransch-Italiaansche Han delsverdrag het invoerrecht op gezouten rauwe hammen verhoogd is van 175 tot 400 francs, dat op de droge worstsoorten salami morta- delle. zamponi en cotechini van 160 tot 575 frs. en dat op andere bereide vleeschwaren van varkensvleesch dan de boven met name ge noemde worstsoorten van 470 tot 500 frs. alles per 100 K.G. Vrijdagmiddag twee uur is de Wagenstraat te Den Haag in rep en roer gebracht. Twee man. nen, die daar „De Bijenkorf" passeerden, haal den namelijk eensklaps groote steenen, in cou ranten gewikkeld, te voorschijn en gingen daarmee op verschillende ruiten van het ge bouw losslaan. In een oogenblik hadden zij vier groote spiegelruiten alsmede een kleine re ruit van een étalagekast kapotgeslagen. Beide mannen bleven staan, totdat de politie ter plaatse kwam om hen te arresteeren. Zij werden overgebracht naar het bureau aan de Prinsestraat, waar men bleek te doen te hebben met een 49-jarigen kleermaker, wo nende aan den Trekweg, en een 33-jarigen bontwerker, wonende aan den Rijkswijksche- weg. Beide mannen zijn afkomstig uit Zevenhui zen en sedert kort in Den Haag woonachtig Zij verklaarden, tot deze daad te zijn gekomen om de aandacht op hun ellendigen toestand te vestigen. Volgens hun verklaringen zou hun door Maatschappelijk Hulpbetoon steun geweigerd zijn, omdat zij eerst enkele weken te Den Haag woonachtig zijn. Eén van de mannen deelde mede, dat zijn vrouw dezer dagen bevallen was en het der moeder en het kind aan het aller noodzakelijkste ontbrak. Bovendien was hun dezen morgen door den eigenaar van het huis aangezegd, dat 3ij dit, wegens niet betalen van de huurpenningen, moesten verlaten. Tegen beide mannen is door de 'politie pro. ces-verbaal ter zake van vernieling opgemaakt. De voorzitter der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, dr. Mauritz, heeft naar aanleiding van het telegram, dat de Maatschappij dezer dagen heeft gezonden aan de Ontwapeningsconferentie te Genève, het vol gende schrijven ontvangen van Arthur Hender son, den voorzitter der conferentie: „Hiermede betuig ik U en dr. Roorda mijn dank voor het telegram, dat u mü hebt gezon den namens de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, die 4200 medici vertegenwoordigt. Ik vraag opneming van het telegram in het journaal van de conferentie, zoodat het onder de aandacht van alle delega ties zal komen. De schitterende bewijzen, die ik heb ontvan gen van het algemeen sterke verlangen naar vrede en ontwapening, doen mij hopen, dat in de eerstvolgende weken belangrijke beslissin gen van dien aard. waar de volkeren op wach ten, genomen kunnen worden. Het is daarom belangrijk, dat de vrienden van den vrede in ieder land hun uiterste krachten inspannen om bij hun regeeringen de kracht van de openbare meening ten gunste van ver strekkende maatregelen voor ontwapening te doen steunen. Wilt u aan de leden mijn dank voor hun bood schap overbrengen en mijn beste wenschen voor het welslagen van hun pogingen om dit groote werk ten gunste van den vrede en ontwapening krachtig te bevorderen. (W. g.) ARTHUR HENDERSON. Naar de „Volkskr." verneemt, heeft de loon- commissie voor de typografie Donderdag op nieuw vergaderd, nadat zij op 27 Juni niet tot overeenstemming was gekomen over de vraag Wij maakten reeds melding van een ver duistering van gemeentegelden, gepleegd door een adjunct-commies van de afdeeling Volks huisvesting te Rotterdam. Het nader onderzoek heeft uitgewezen, "dat het tekort ruim 15.000 beloopt. De betrokken adjunct-commies heet niet O., doch K. Naar wij vernemen, heeft de directie van „Lotisico" het voornemen om, te beginnen met de volgende loterij (de 461ste), voor de hou ders van doorloopende loten zelf, overeenkom stig de voorwaarden en onder toezicht van een notaris en het publiek, trekkingen te organi seeren. In dat geval zullen er drie trekkingen per jaar worden gehouden, waarbij echter alleen de prijzen van 100 tot 100.000 zullen worden getrokken en dus geen eigen gelden en nieten. Wederom is te Gouda een geheime zender in beslag genomen. Ditmaal had de ontdek king niet het vroolijk karakter van den over val van het station OTG. 4 tijdens de be kende viering van Truusjes verjaardag, doch zij had thans een alleszins kalm verloop, ai miste zij het karakter van een overval niet. De clandestiene studio was gevestigd in een huis aan de Turfmarkt. Een zoon van den bewoner hield zich, zoo bericht „De Telegraaf" reeds geruimen tijd met zenden bezig, dat be stond uit het uitwisselen van technische ge gevens met andere amateurs en het spelen van gramofoonplaten. Tot de ontdekking van het station OTG 4 werd meestentijds op een golflengte van 230 meter gezonden, doch na den overval zocht de amateur de 80 meter op. Hij oefende zich in het seinen in verband met zijn voornemen om binnenkort examen tot het verkrijgen van een zendvergunning te doen. Zijn proeven waren van onschuldigen aara, verwekten weinig storing. De illusies van den amateur, een student, zijn niet verwezenlijkt, want Donderdagochtend is aan zijn experimenten een einde gemaakt. Dit geschiedde op een oogenblik, dat de ge heime zender niet werkte, terwijl de eigenaar bovendien nog te bed lag. Het feit, dat de ont dekkers precies aan het goede adres aanklop- ten en voorts nauwkeurig bleken te weten waar de zender stond, heeft in de kringen der fa milie en van buitenstaanders sterk den indruk gewekt, dat hier verraad of een wraakneming in het spel is. De inval geschiedde door een electro-tech- nisch hoofdambtenaar van de P. en T. en een rechercheur van politie. Toen de geheel ver raste bezitter ijlings uit bed was gekomen, gingen de speurders regelrecht naar de kamer, waar de clandestine studio was gevestigd. Hier werd inderdaad een complete zendinstallatle aangetroffen. Het gevonden toestel, dat een waarde van ƒ300 vertegenwoordigt, werd met alle kostbare onderdeelen als lamp, plaatstroomapparaat en transformatoren in beslag genomen, terwijl tegen den eigenaar proces-verbaal werd opge maakt. Gramofoonplaten werden niet mede genomen. Men bericht uit Ulvenbroek aan „De Volks krant": Werd voor eenige weken een poging aange wend, om op staatsmijn „Hendrik" een trein kolen te doen ontsporen. Ook op de nieuwe lijn naar Staatsmijn „Mau- rits", onder de gemeente Spaubeek, heeft men een zwaar stuk ijzer van de rails moeten ver wijderen. Tot heden zijn nog geen ongelukken gebeurd. (Maar hoe lang nog?). De geheele lijn van Nuth tot Staatsmijn „Maurits" wordt thans iederen morgen voor 't vertrek van den eersten trein geschouwd. Door de politie der Staatsmijnen is een streng onderzoek ingesteld, tot heden echter zonder resultaat. Vrijdagmorgen is de goederentrein van de Drachtsche stoomtram Maatschappij, die om half zeven uit Groningen vertrekt, bij Peize ontspoord, doordat plotseling eenige koeien op de rails kwamen. De locomotief en vier wagens vielen om. De machinist kwam onder de loco motief en was op slag dood. De conducteur en de reserve-conducteur kwamen met den schrik vrij. Het slachtoffer A. ten Hoeve, uit Groningen, was gehuwd en vader van een kind. De lijn is geheel versperd; de dienst wordt met bussen onderhouden. Wij vernemen nader, dat de verongelukte machinist van de stoomtram Groningen Drachten een vrouw en twee kinderen achter laat en pl.m. 40 jaar oud is. Van de koeien, die het ongeluk hebben ver oorzaakt, zijn twee gedood, terwijl drie een poot zijn afgereden. Het is nog niet bekend van wie de koeien waren. De machinist is met zijn hoofd bekneld geraakt in de draden van een hek, waartegen de locomotief was opgereden. Daar door is hij niet, zooals de conducteur, in staat geweest van de tram te springen. Drie wagens zijn geheel vernield, twee zijn weer op de rails gebracht, men is bezig een derde weer op de rails te plaatsen. Men vreest, dat het tramver keer nog tot vanavond, misschien zelfs tot morgen niet weer in orde kan worden gebracht. Passagiers worden per bus vervoerd, terwijl het goederenverkeer stil staat. De gemeenteraad van Ubbergen heeft in ver band met de groote werkloosheid aan de steen fabrieken besloten, de kermis voor de plaatsen Ooy, Erlecom en Persingen dit jaar alleen te doen houden op Zondag. LIMA, 8 Juli (V. D.) Volgens een offi- cieele mededeeling van de Peruviaansche re geering, hebben Donderdag in Truvillo, Puerto Chicama en Paijan revolutionnaire woelingen plaats gehad, veroorzaakt door communisten en aanhangers van de Aprista-partij. Ver scheidene personen werden gedood en velen gewond. De staat van beleg is afgekondigd. Te Lima is het rustig. BUENOS AIRES, 8 Juli (V. D.) Volgens nog niet bevestigde telefonische berichten uit Santiago de Chili, zou Davila afgetreden zijn. De vroegere president Ibanez, die Woens dag uit de ballingschap is teruggekeerd, zal Maandag a. s. de regeering op, zich nemen. Verder verluidt, dat de artillerie-regimen;en, die in de hoofdstad in garnizoen liggen, met deze oplosing van de regeeringskwestie niet te vreden schijnen te zijn. PARIJS, 8 Juli (V.D.) De ondergang van de Fransche duikboot „Prométheé" heeft in geheel Frankrijk groote ontsteltenis verwekt. De commandant van de duikboot, die met zes andere leden van de bemanning werd gered, verklaarde bij zijn aankomst te Cherbourg, dat voor hem het verlies van zijn schip een vol komen raadsel is. Hij bevond zich met eenige ingenieurs en matrozen op het dek, toen hij plotseling den bodem onder zijn voeten voelde wegzinken. Reeds eenige seconden later was de duikboot onder den waterspiegel verdwenen en waren hij en de andere rich op het dek be vindende personen in zee gevallen. Volgens de laatste opgave bedraagt het aan tal personen, dat met de „Prométhée" gezonken is, 64. De havencommandant van Cherbourg heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ramp alle maatregelen genomen om te trachten en schip en de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. Nog Donderdagavond zijn eenige duikbooten en torpedojagers ver trokken om de positie van de gezonken duik boot vast te stellen. Vrijdagochtend werden bovendien eenige watervliegtuigen en een ka belballon uitgezonden. De minister van Marine Leygues heeft bevo len, dat geen middel ongebruikt mag worden gelaten om de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. PARIJS, 8 Juli (V. D.). Volgens een he denmiddag te Parijs ontvangen bericht, heeft een der vaartuigen welke uitgezonden zijn tot redding van de bemanning van de gezonken duikboot „Fromethée" de zoogenaamde tele- foonboei van de duikboot gevonden. Bevestiging van officieele zijde is nog niet ontvangen. Wanneer dit bericht inderdaad juist is, dan bestaat er geen mogelijkheid met de beman ning der duikboot in telefonische verbinding te komen. Hoewel men tevens hieruit kan conclu- deeren, dat het gelukt moet zijn eenige water dichte schotten te sluiten, bestaat er geen mo gelijkheid tot redding van de bemanning. Bovendien is van officieele zijde toegegeven, dat nog geen voldoend sterke hefwerktuigen gebouwd zijn om duikbooten van het nieuwste type als de „Promethée" te lichten. De opvarenden moeten derhalve als verlo ren worden beschouwd. Reuter meldt nog uit Parijs, dat de positie van de „Promethée" nauwkeurig werd vast gesteld op zeven mijlen ten Noorden van Kaap Ledi, op een diepte van 75 meter. De Britsche admiraliteit bood aan de „Ar- tiglic" en „Rostro" naar Cherbourg te zenden, om bij het reddingswerk te helpen. PARIJS, 8 Juli (Reuter.) Volgens een bericht van het ministerie van marine zou het advies jacht „Ailette" de plaats van den gezonken onderzeeër „Prométhée" hebben vastgesteld en een telefoon-boei gevonden, welke vermoede lijk nog met den onderzeeër is verbonden. Ook rijn opstijgende luchtbellen waargenomen. De Fransche minister van marine heeft den kapiteins van de bergingsschepen „Artiglio" en „Rostro" verzocht bij het reddingswerk te hel pen, hetgeen is toegezegd. Volgens een telegram aan de „Paris Soir" zijn de pogingen om met behulp van de tele- foonboei verbinding met de onderzeeboot te krijgen, mislukt. De bemanning had in de afgesloten boot gesteld, dat het water niet zou zijn binnenge drongen voor 36 uur zuurstof. Deze uren zijn weldra verstreken. Het ergste wordt daarom gevreesd. BRUSSEL, 8 Juli. (Reuter). De staking in de Borinage breidt zich over de geheele uitgestrekt heid van het centrale kolenbekken uit. De mijnwerkers begaven zich naar de andere groote industrieele ondernemingen van de streek en slaagden er in ook daar het werk te doen stoppen. Ook in het gebied van Charleroi breidt de mijnwerkersstaking zich uit. Verscheidene mij nen liggen reeds stil. De staking slaat over naai de metaalfabrieken en andere werkplaatsen. De vakvereenigingen der mijnwerkers in de Borinage besloten tot voortzetting van de staking. Te Lalouvière, het centrum der stakingsbe weging, hebben met het oog op de dreigende houding van communistische stakers vele klei ne kooplieden en handwerkslieden hun winkels gesloten. Het tramverkeer in het centrale bekken ligt stil. Afgevaardigden van de stakers begaven zich naar de gasfabriek van Lalouvière en beletten het personeel verder te werken. Naar verluidt zijn de gasreserves gering en kunnen zij van avond uitgeput zijn. De „Nation Beige" meldt, dat met het oog op de tooneelen van intimidatie, die steeds tal rijker worden in de Borinage, hedenmorgen ge wichtige conferenties hebben plaats gehad op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, in den loop waarvan de leiders der industrie de ministers de vermeende oorzaken vn de op winding in de kringen der arbeiders uiteenzet ten. De minister besloot de burgemeesters in staat te stellen politie-maatregelen te nemen o~i de actie der rustverstoorders te beletten. In overleg met den minister heeft de gou verneur der provincie Henegouwen proclamaties doen aanplakken in alle gemeenten van de door dé staking geteisterde streek, waarin verzame lingen van meer dan vijf personen verboden worden. Order is gegeven dat voldoende afdee- lingen gendarmerie ter beschikking der auto riteiten worden gesteld. In de Kamer heeft de minister van Arbeid Heyman, ter gelegenheid van het debat over de mijnstaking, verklaard, dat hij voor mor gen de directeuren der mijnen en de afge vaardigden der stakers bij zich ontboden had, en dat hij beoogde een overeenkomst te kunnen bewerken. De Brusselsche „Standaard" beschrijft den toestand in Henegouwen als volgt: Benden stakers, vergezeld van vrouw en kind trekken door de gemeente. De vrijheid van de overige inwoners wordt niet altijd geëerbiedigd. Vooral de ingenieurs en het kantoorpersoneel worden erg lastig gevallen en ondervraagd wat- zij doen gaan en dan vergezeld. Gedurende verscheidene uren hebben de bureelen der mij nen van Homu en Wasmes in werkelijken staat van beleg verkeerd, niettegenstaande de aan wezigheid der gendarmen. Dit was ook het geval te Grand-Hornu. Te Bergen, Bossu, Flenu, durven ingenieurs en bedienden niet meer uit hun huis of hun kantoor komen. Zij wiens aanwezigheid in de mijn onontbeerlijk was, werden door de gendar men gehaald en onder geleide ter plaats ge bracht. In sommige mijnen is het water reeds tot in de galerijen geloopen. Voor het leven van de paarden wordt ge vreesd. De spoorwegstations worden streng door de gendarmen bewaakt. Het personeel van den Buurtspoorweg Bergen- Boussu-Dour heeft het werk neergelegd. De christelijke mijnwerkers uit de Borinage hebben de verzoeningsvoorstellen hen voorge legd door de gemengde commissie samengesteld door minister Heyman, aangenomen. De socialistische mijnwerkerscentrale uit de Borinage heeft er over beraadslaagd. De voor stellen worden aanneembaar beschouwd. Echter zullen de plaatselijke afdeelingen er over ge raadpleegd worden: Vrijdagavond zal de cen trale een besluit nemen. NEW YORK, 8 Juli (Reuter). Naar een be richt van Associated Press uit Moskou zijn de Amerikaansche vliegers Griffin en Mattern, ongeveer 80 K.M. van Minsk, met hun vliegtuig verongelukt. Het vliegtuig is vernield. De vliegers schijnen de heerschappij over hun apparaat, dat niet meer aan het stuur gehoor zaamde, te hebben verloren. De vliegers zijn er, meldt Reuter voorts, er met een paar kneuzingen afgekomen bij hun noodlanding. Donderdag te een uur in de na bijheid van Minsk. LONDEN, 8 Juli (Reuter). De „Times of India" weet te melden, dat een nieuwe maat schappij is opgericht, ten doel hebbend benzine, petroleum en petroleum-producten uit Rusland over de havens van de Zwarte Zee in Britsch- Indië in te voeren. Dit zuiver Indische plan, zoo zegt het blad, wordt gesteund door rijke fabrikanten en han delslieden in Britsch-Indië. In Bombay, Karatsji en andere havens zullen de noodige installaties worden aangebracht en weldra wordt de eer. ste olie-verscheping verwacht. Verder wordt verklaard, dat de Indische markt zoo'n uitge breid afzetgebied vormt, dat er welplaats is voor nog zes andere olie-maatschappSfen. 7 :wi rt BRUSSEL 8 Juli. (Reuter). Bij de debat ten over de begrooting van buitenlandsche za ken in de Belgische Kamer zeide de minister voor het transportwezen, Forthomme, die mi nister Hymans verving, dat de Belgische re geering steeds moeite doet om de betrekkingen met Nederland te verbeteren. De afgevaardigde De Kerchove d'Exaerde verklaarde een voorstander te zijn van over eenkomsten met de landen ten noorden van België, maar op voorwaarde dat er maatrege len genomen zouden worden om den Belgi schen landbouw te beschermen. Spreker drong er op aan dat de overeen komsten die met Nederland waren afgesloten, over de afvloeiing van het Vlaamsche land, zonder verwijl in toepassing gebracht zouden worden. I>e frontist Vos zeide, dat de economische belangen van België sterk gediend zouden zijn door een politiek van goede verstandhouding met Nederland. Spreker wenschte ook, dat men thans van de heerschende crisis, die zoowel Rotterdam als Antwerpen treft gebruik maakte om den verwerpelijken wedijver tusschen die twee steden uit den weg te ruimen. Een specialiseering van de twee havens zou een middel kunnen zijn om tot een nieuwe regeling tusschen de concurrenten te komen. LONDEN, 8 Juli. (Reuter). Het wetsontwerp tot heffing van speciale invoerrechten op goe deren uit den Ierschen Vrijstaat is heden door het Lagerhuis in derde lering met 222 tegen 30 stemmen aangenomen. NEW-YORK, 8 Juli (V.D.). John D. Rocke feller Sr. viert heden, Vrijdag, zijn 93sten ver jaardag. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft hij verklaard er van overtuigd te zijn, dat de wel vaart op de wereld zal terugkeeren. „Dit zijn dagen, waarin velen wanhopen. In de 93 jaar van mijn levèn zijn depressies gekomen en ge gaan. De welvaart is altijd teruggekeerd en zal ook nu terugkeeren". Rockefeller zal zijn verjaar dag rustig doorbrengen op zijn landgoed te Pocantico Hilïs. Wanneer het weer zulks toelaat zal hij op zijn eigen banen zooals gewoon lijk zijn partijtje golf spelen. „Op dezen mijn geboorte dag wensch ik mijn vertrou wen te bevestigen in de fun- damenteele beginselen, waar op dit land.is gebouwd: vrij heid, onbaatzuchtigheid, toewijding voor de gemeenschappelijke zaak en geloof in God", verklaarde hij. Gemeld wordt dat Rockefeller een uitste kende gezondheid geniet. ROCKEFELLER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10