FINALE SPORTPARKBEKER Het tennistournooi te Noordwijk Wa-d'nzomerhe,wa-d'ngezegendjaargetij B.S.M.-R.O.D.A. DE GRAAL IN HOORN ZATERDAG 9 JULI VLOT EN GOED VERLOOP Het einde in 't zicht BRABANTSCHE BRIEVEN R.K.S.V. „The Yellow Black Boys" CAESAR—T.Y.B.B. R. K. S. V. „Santpoort" D. H. V. B.-programma HONKBAL W eeko verz icht Het programma LAWNTENNIS OM DE DAVISCUP Prenn slaat Austin CRICKS VAN BAT EN BAL l CENTRALE I TANDHEELKUNDIGE KLINIEK ATHLETIEK Athletiekdag D. E. M. Heerendubbelspel Programma voor heden DAMMEN Jubileum „Haarlemsche Damclub" VRAGENBUS In 't koele bed van blommekes nen waaier van poeiergoud Een maand later dan het vorige jaar zal morgen op het R. K. Sportpark aan de Mo- lenwerfslaan te Heemstede het tournooi om den grooten Sportparkbeker beëindigd worden. De Sportparkcommissie heeft het dit jaar al Zeer slecht getroffen met haar interessant tour nooi althans wat betreft het verloop daarvan. In verband met het feit dat in Haarlem tal- looze wedstrijden om kampioenschap en pro motie moesten worden gespeeld werd het tour nooi langen tijd gerekt waardoor de animo on der de verschillende deelnemende elftallen er bepaald onder leed, maar het kan ook niet altijd even vlot gaan en het is tenslotte bewe zen dat er onder het Haarlemsche publiek be langstelling genoeg bestaat voor den Sport parkbeker en de organiseerende commissie moge hieruit tot de conclusie komen dat haar werk door de clubs en door de Haarlemsche voetbal liefhebbers gewaardeerd wordt. Het vrij drukke bezoek aan het Sportpark, de tamelijk flinke inschrijving waren daarvan een duidelijk bewijs. Geschiedenis heeft de Sportparkbeker feite lijk nog niet, want in vroegere jaren liet de organisatie nog wel het een en ander te wen- schen over, maar toen verleden jaar de heeren Duin Sr., Hooy en Krouwels hun schouders er onder zetten, ging het al veel beter en hoewel alles nog niet naar wensch is gegaan kunnen we reeds een groote verbetering bespeuren. Een allereerste vereischte is natuurlijk zoo vroeg mogelijk beginnen opdat we van zgn. zweetvoetbal bespaard zullen blijven. Want, zooals nu het geval is valt het ons moeilijk een dergeljjkën belangrijken wedstrijd aan te kon digen, maar het is nu eenmaal niet anders dus gaan we morgen allen weer, thans voor de laat ste maal in dit seizoen, naar de Molenwerfs- laan om R.O.D.A. en B.S.M. den grooten strijd te zien uitvechten. Hopen we op zuiver sportieve en faire wijze! Want niet alleen is dit tournooi georganiseerd om 'n fraaien beker, maar tevens ook om den onderlingen vriendenband tusschen de diverse Maandag en volger -'e avonden van 79 uur trainen. Voorgesteld als werkende leden: C. Thomas, Tetterodestraat 110, P. Donselaar, Timorstraat 181, J. Klomp, Plataanstraat 49, G. Rotteveel, Romolenstraat, allen te Haarlem. Morgen wordt gespeeld: CaesarTYBB, 2.30 uur Beek (L.). Vitrix jun.TYBB-jun., 1 uur, J. Gijzenvaart. Morgen wordt de eindronde ingeluid. De geel zwarten gaan naar het Limburgsche Beek om Caesar te bekampen. Omtrent het resultaat zijn wij niet geheel ge rust. Het week in week uit moeten spelen van zware wedstrijden doet zijn gevolgen gelden en het is dan ook vrijwel zeker dat de boys de verre reis met invallers zullen moeten ondernemen. Het zou intusschen jammer zijn als de Haar lemmers in het gezicht van den haven zouden stranden. Daarom voor den zooveelsten keer: tanden op elkaar! Attentie! Degenen, die de reis nog wenschen mede te maken kunnen zich hedenavond tus schen 7 en 8 uur in de Militairenvereeniging -am bij den secretaris opgeven. De prijs bedraagt f 3 per persoon. Secr. Hagelingerweg 222. Op de eerste plaats zegt het Bestuur hartelijk dank, voor de medewerking ons verleend, in het afgeloopen seizoen door de sportredactie der N. H. Ct., verder aan allen die medegewerkt hebben om dit seizoen tot een goed einde te brengen. Trotsch kunnen wij op dit seizoen terugzien, drie van de zes elftallen zijn kam pioen geworden, werkelijk een mooi prestatie- Hiermede is dan het seizoen ten einde en ne men we een korte vacantie, korte, want reeds 15 Juli wordt de inschrijving geopend voor nieuwe leden en donaties. Hiervoor kan men zich opgeven aan het secr. en voor IJmuiden en IJm. Oost bij den heer Herm. Spanjaard, Lorentstr. 18 IJm. Oost. Binnenkort wordt onzen leden een formulier thuis gebracht ter invulling, hetwelk aan het secr ingeleverd moet worden. Zooals bekend mag worden verondersteld houdt onze vereen, a.s. Dinsdag 12 Juli haar jaarvergadering in café Aarons, Hoofdstraat, allen worden verwacht, vooral zij die hun cir culaire nog niet ingeleverd hebben voor het bekende doel, geen zwarte schapen, heeren! Voor event, nieuwe leden nog dit. Voor se nioren bedraagt het inleggeld 1.—, de Bonds- contributie 0.75, Vereen, contr. ƒ0.25. Voor junioren (beneden 17 jaar) inleggeld 1— Bondscontr. ƒ0.60. Vereen, contr. ƒ0.15. Inleg geld en Bondscontr te voldoen bij opgave. Ver der geve men op naam, voornaam, straat en huisn. en tot welke parochie men behoort. De inschrijving staat open tot 15 Augustus. Het is gewenscht dat ieder lid, ook nieuwe, een dona teur (trice) aanbrengt. CHRIS. deelnemende clubs te versterken daar men in een dergelijk tournooi meestal andere, onbe kende tegenstanders ontmoet dan in de com petitie. De vraag wie zal winnen kunnen we gevoeg lijk buiten beschouwing laten want in 'n beker- tournooi staan we dikwijls voor de grootste ver rassingen. Dat hebben zoowel R.O.D.A. als B.S.M. reeds gedemonstreerd. Maar dat de strijd tusschen Bovenkerk en Bennebroek het aanzien ten volle waard zal zijn, daarvan zijn we overtuigd en laten we dus besluiten met den wensch dat de sterkste zal zegevieren. De wedstrijd vangt aan om half drie en wordt gespeeld op het derde terrein van het R. K. Sportpark. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat de Be ker verleden jaar werd gewonnen door Geel Wit. Promotie en degradatie. Sparta 1—S. D. E. 1. S. Martinus 1Zwaluwen 2. D. H. L. 4Wilhelmus 2. Halve finale bisschopsbeker Activitas 1—P. F. C. 1 The Unity—V. V. Z. 1. Zondagmorgen kan men aan de Kleverlaan Haarlem II zien winnen van V. V. G. A. II en des middags zal in de ontmoeting H. H. C. I—Z. R. C. ook wel weer de zege aan de Haarlemmers zijn. Overigens wint Ajax I wel van A. M. V. J. I en vermoedelijk Blauw-Wit II van Ajax II, al zullen beide negentallen wel verzwakt zijn, doordat ook de eerste negentallen spelen. Eerste klasse Zondag: H. H. C. IZ. R. C. Tweede klasse Zondag: Haarlem IIV. V. G. A. II Haarlemsche Competitie Zondag: SwastikaOosterkwartier Onder buitengewoon groote belangstelling ls op de Rot-Weiss-banen in het Grünewald bij Berlijn de Davis Cup-wedstrijd Duitschland Engeland aangevangen. In de loges werden o. m. opgemerkt de Engelsche ambassadeur, de ex-Kroonprins van Duitschland, het voltallige bestuur van den Duitschen Lawn-Tennisbcna en vele andere vooraanstaande personen Pers fotografen en filmoperateurs waren in onge meen groot aantal op de been. In totaal waren er ongeveer vijfduizend toeschouwers. De match ging allereerst tusschen Prenn en Austin. Prenn won in vier sets met 6—0. 810, 62, 63. Duitschland leidt dus met 10. In de tweede partij van het heeren-enkelspei van de Davis Cup-ontmoeting Engeland— Duitschland sloeg Perry von Cramm gemak kelijk met 61, 62, 6—3. De strijd tusschen de beide Haagsche elftal len is j.l. Zondag in een gedecideerde overwin ning voor Ijet eerste elftal van HCC geëindigd en had W. v. d. Bosch niet zoo uitstekend voor HCC 2 gebat, dan zou het wellicht zelfs op een débaele zijn uitgeloopen. VOC zal zich echter met dezen gang van za ken terecht kunnen verheugen, daar de Rot terdammers er in slaagden Haarlem 2 punten afhandig te maken. De Haarlemmers werden zelfs nog voor innings ingestuurd, doch dank zij een waardevolle 66 not out van Healy in de 2e innings, kon een verliespunt voorkomen wor den. Intusschen hebben de Rotterdammers met HCC 2 nu een gelijk aantal verliespunten, zoo dat de spanning omtrent de bezetting van de eerste plaats nog is toegenomen. Voor Haarlem wordt het echter zoo langza merhand geducht oppassen, daar Rood en Wit er in slaagde een overwinning op HDVS te be halen, zij het slechts met 1 run verschil, ter wijl ACC nog wel voor de grootste verrassing zorgde, door het veel sterker geachte VRA met 43 runs onder zich te houden. Het batten van den Engelschen trainer van AFC, Bromilow, was echter aan deze overwin ning niet vreemd, daar laatstgenoemde niet minder dan 86 runs bij elkaar timmerde, waar onder niet minder dan 8 zessen PW blijkt op eigen terrein nog steeds een las tige tegenstander te zijn, wat wel bleek uit de 257 runs die voor slechts 4 wickerts tegen VVV gescoord konden worden. Vooral de „comingman" Hans Schnitger had het grootste aandeel in dit totaal door een uit stekend gespeelde 126 not out te scoren. VVV lie zich echter door dit hooge totaal volstrekt niet van de wijs brengen en prikte ge duldig langzaam den resteerenden tijd, zijnde 3 uur, uit, zoodat beide partijen één punt behaal den. Voor Zondag a.s. is het programma niet groot, daar momenteel 2 Flamingo-elftallen in Enge land toeren, waar eenige wedstrijden tegen En gelsche teams op het programma staan. VVV speelt echter thuis tegen HDVS en moet, gezien de sterkte van de tegenpartij, op min stens 2 punten beslag kunnen leggen. Wij zijn benieuw wat AAC er morgen tegen VOC van terecht zal brengen, want indien Bro milow wederom op dreef zou zijn, dan kunnen de Rotterdammers nog pleizier van hem hebben en is een overwinning voor ACC lang niet on mogelijk. In de Overgangsklasse is HBC wederom een stapje nader tot het kampioenschap gekomen door een inningsoverwinning op Ajax (Leiden) behaald en de nederlaag van RCH tegen VRA 2. Ook Rood en Wit 2 smaakte eindelijk het zoet van een overwinning en wel op Kampong. Morgen krijgt RCH gelegenheid zich te reha- biliteeren door het Nijmeegsche Quick met leege handen huiswaarts te sturen. Den Rood en Wit-reserves geven wij echter te gen VRA 2 weinig kans terwijl HCC 3 voor de tweede maal wel van Ajax (Leiden) kan winnen. Wij maken onze cricketliefhebbers tevens al KENAUPARK 26A Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag O E B N spreekuur vast opmerkzaam op den komenden wedstrijd tusschen Nederland en Harrow Wanderers, wel ke op 29 en 30 Juli a.s. op het Rood en Wit- terrein gespeeld zal worden. Men houde deze beide dagen dus zoo veel mo gelijk vrij, daar .bright" cricket verwacht kan worden. Morgen organiseert de R.K.S.V. „D.E.M.'' in het gemeentelijk Sportpark te Beverwijk ath- letiekwedstrijden voor leden der D.H.AK. De wedstrijden vangen aan te kwart vóór twee. Een goede inschrijving op de verschillende num mers waarborgt het welslagen van dezen dag. Op de sprintnummers zullen Rempe, Tim- mers en de Ronde een zwaren strijd voeren terwijl de 1500 M. cracks tusschen het D.E.M.- drieta) Burger, Smit en Vessies uitgevochten zal worden. Polsstok-hoogspringen is door de deelname der drie gebroeders Slijkerman, F. Het Noordwijksche tournooi loopt ten einde. Gistermiddag te 5 uur reeds waren in het da mes- en heeren-enkelspel en het damesdubbel spel de halve eindstrijden bereikt. In het hee rendubbelspel moesten weliswaar toen nog twee kwarteindstrijden gespeeld worden, doch inmid dels hadden Von Kehrling en Timmer zich door een overwinning op Wetselaar en jhr. van Riemsdijk reeds voor den eindstrijd geplaatst. Alles heeft dus, zooals trouwens wel te ver wachten was, een vlot en goed verloop. In het dames-enkelspel hadden zich, zooals reeds eerder gemeld, voor de halve eindstrijden geklasseerd de dames MoodyWills en Cou- querque. Mevr. Burke en mej. Ryan voegden zich daar thans bij. Laatstgenoemde won vrij gemakkelijk van mej. Belliard, doch mevrouw Burke had met mej. Barbier meer moeite. In den eersten set zag het er heelemaal niet naar uit, dat het een overwinning voor mevr. Burke zou worden. Game na game werd door haar verloren en daarmee de eerste set met niet minder dan 61. Langzaam herstelde mevr. Burke zich en zij won den tweeden set met 97 en tenslotte den derde met 75. In den halven eindstrijd komen dus mevr. Moody—Willsmevr. Burke en mej. Couquer- quemej. Ryan. Het heeren-enkelspel bracht in de kwart-eind strijden overwinningen voor del Bono, Nourney en Von Kehrling. die dus met Timmer in de halve eindstrijden komen. De Italiaan del Bono leverde een niet ge- makkelijken strijd tegen den Hollander Weber, die aanvankelijk goeden tegenstand bood, doch later verflauwde. Het werd 1210, 63, 62. Nourney had in Bernard een flink tegenstan der, maar het verrassende spel van Nourney bracht hem een regelmatige overwinning (7—5, 6—3, 6—2). Von Kehrling en Kapoor waren de laatsten uit de kwarteindstrijden. De eerste set ging voor von Kehrling verloren met slechts twee games in zijn voordeel, doch daarna herstelde hij zich volkomen en won op keurige wijze de drie vol gende sets met 62, 61, 62. In het heerendubbelspel was de partij Von KehrlingTimmer tegen Wetselaar en jhr. van Riemsdijk alleszins het aanzien waard. Eerst- genoemden gaven in den eersten set hun tegen standers niets toe. Door lange ralleys, afgewis seld met korte groudstrokes en felle slagen in de hoeken was het spoedig 60. In den tweeden set lieten Wetselaar en van Riemsdijk zich van een geheel andere zijde zien. Zij kwamen door goede slagen in de hoeken met 40 voor, doch toen keerden de kansen Het werd 44. daarna 54 voor v. Kehrling-Tim- mer; nu hadden beide Hollanders succes (55), doch de twee volgende games waren voor von Kehrling-Timmer. In den derden set kregen we hetzelfde levendige spel, maar dat van v. Kehr ling en Timmer was technisch beter en verras sender. Met 64 wonnen zij. Om kwart voor zes werd een aanvang ge maakt met de partij BernardLeembruggen te gen Weber en Karsten. De eerste twee sets werden door laatstgenoem den gewonnen. Het resultaat konden we niet af wachten. Er worden trouwens in den avond nog enkele partijen gespeeld. In het damesdubbelspel wonnen mevr. Moody —Wills en mej. Ryan van mevr. Jonquiére en mej. A. Kerckhoff met 61, 60, mevr. Dros en mej. Rollin Couquerque met dezelfde cijfers van mej. de Jong en mej. Groenewegen, terwijl de dames Barbier en Belliard mevr. de Bruyn— Kops en mevr. Burke wisten te slaan met 64, 4—6, 6—2. In het gemengd dubbelspel wonnen in de tweede ronde mej. Ryan en Timmer met 61, 62 van mej. de Josselin de Jong en v. Riems dijk, mej. Barbier en del Bono van mej. A. Kerckhoff en v. Zuylen met 46, 63, 62, mej. Couquerque en Hughan met 61, 62 van de Duitschers mej. Sander en Meffert en mej. Belzer en v. Berkel van mevr. Herwijnen en den heer Herwijnen met 61, 64. Na 6 uur werd nog gespeeld RyanTimmer tegen mevr. DrosKoopman. Eerstgenoemden wonnen vrij gemakkelijk met 6—1, 6—2. De uitslagen luiden: Dames-enkelspel 2e ronde: mrs. Burke slaat mile. Barbier 16, 97, 75; miss Ryan slaat mile. Belliard 62, 63. Heeren-enkelspel 3e ronde: A. del Bono slaat W. F. Weber 12—10, 6—3, 6—2; Von Kehrling slaat Van Zuylen 26, 62, 61, 62: Nour ney slaat A. Bernhard 75, 63, 62. Dames-dubbelspel le ronde: mrs. Moody Wills en miss Ryan slaan mej. T. de Jong en jkvr. Van Riemsdijk 61, 60; 2e ronde: mrs. Moody Wills en miss Ryan slaan mevr. Jonquiere en mej. A. Kerckhoff 61, 60; mej. M. Rollin Couquerque en mevr. DrosCanters slaan mej. S. de Josselin de Joqg en mej. J. Groenewegen 61. 6—0. Heeren-dubbelspel 2e ronde: Weber en Kars ten slaan Van Zuylen en De Borman 75, 64, 64. 3e ronde: Von Kehrling en Timmer slaan Nourney en Meffert 63, 64, 64; A. del Bono en W. Menzel slaan W. Teschmacher en W. Marinkelle 7—5, 3—6, 6—0, 6—2. Halve eindstrijd: Von Kehrling en Timmer slaan Wetselaar en Van Riemsdijk 6—0, 7—5, 6—4. Gemengd dubbelspel le ronde: mej. Belzer en Van Berkel slaan mevr. De Bruyn Kops en Van Olst 5—7, 6—4, 6—2. 2e ronde: miss Ryan en Timmer slaan mej. S. de Josselin de Jong en Van Riemsdijk 61, 62; mevr. DrosCanters en Koopman slaan mevr. Jonquiere en Weber 64, 75; mej. Bel zer en Van Berkel slaan mevr. Van Herwijnen en Van Herwijnen 61, 64; mile. Barbier en A. del Bono slaan mej. A. Kerckhoff en Van Zuylen 46, 6—3, 62; mile. Belliard en H. Bernard slaan jkvr. Van Riemsdijk en De Bor man 61, 62; mej. Rollin Couquerque en Hughan slaan mej. Sander en Meffert 46, 86, 61. 3e ronde: mej. Rollin Couquerque en Hughan slaan mej. Belzer en Van Berkel 61, 62; miss Ryan en Timmer slaan mevr. DrosCan ters en Koopman 6I, 62. Het programma der voornaamste partijen van hedenmiddag luidt: Baan I, omstreeks half twee: TimmerDel Bono, gevolgd door mrs. MoodyWillsmrs. Burke en mrs. Moody—Wills en miss Ryan— frl. Von Ende Pflügner en frl. Sander Dcarna heeren-dubbelspel Von Kehrling en Timmer— Del Bono en Menzel, Bernard en Leembruggen of Weber en Karsten. Baan 3, omstreeks half twee: miss Ryan— mej. Rollin Couquerque, gevolgd door Von Kehr lingNourney. Bakker en Kaptein goed bezet. Zal ook nu de D.E.M.-man de sterkste blijven? Chr. Duin brengt met den kogel het record van van Ga len, 11.81 M., in gevaar. Speerwerpen, hoog springen en 800 M. zijn ook interessante num mers. Op de 400 x 100 estafette zullen V. I. C. The Victory en Holland drie gelijkwaardige te genstanders zijn, terwijl op de 3 x 1000 M. het niet scherp staande record wel zal sneuvelen. Het kan dus een dag van goede sport wor den. Het Sportpark is momenteel voor ath- letiek in goeden toestand, zoodat goede pres taties te verwachten zijn. Het publiek, dat in grooten getale verwacht wordt, (wie steunt niet graag de Roomsche sport, als er tevens wat moois te zien is?) zal door een geluidver sterker-installatie op de hoogte worden ge houden. In ,,'t Hof van Holland" vingen Donderdag avond j.l. de jubileum-nederlaagwedstrijden aan, georganiseerd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der „Haarlemsche Damclub". In de hoofdklasse-afdeeling speelden de .Haar lemsche Damclub" I tegen de Damclub .Haar lem" I met het volgend resultaat: 1. J. W. van Dartelen—F. A. Berkemeier 0—2 2. J. P. van Eijk—H. W. Zitman 1—1 3. H. G. Teunisse—Chr. F. Visse 1—1 4. A. de JongTh. van Wamel 1i 5. Joh. Fabel„Schijf" o2 7. J. van Looü—G. P. Heck 1—1 6. H. GreeuwH. A. van Abs 20 8. J. PoppenW. van Daalen 11 9. H. v. Lunenburg Jr.—D. A. v. Abs 2—0 10. J. BalkJ. van Berkum ll Totaal1010 De „Haarlemsche Damclub" had invallers voor de drie eerste borden; de Damclub „Haar lem" voor J. Lycklema en J. J. p. Kraaijer. Donderdagavond j.l. speelden te Haarlem in ,,'t Hof van Holland" voor de jubileum-neder laagwedstrijden vierde afdeeling der „Haarlem sche Damclub" (georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging) de „Haarlemsche Damclub" TV tegen de Prot. Damvereeniging „Lisse-Vooruit" I met het vol gend resultaat: 1. H. G. J. AndriessenJ. v. d. Meulen 20 2. P. A. NooijP. Wijnhout 02 3. H. C. SouvereinD. Vergunst 20 4. H. C. StappersH. Vergunst 20 5. Ph. G. Amelung Jr.J. van Essen 20 6. H. W. C. van RhoonJ. Overduin02 7. J. C. BomW. Beukers 20 8. Th. v. d. SluijsJ. v. d. Leeden 1—1 9. A. SmitW. Brusse 20 10. L. J. FroonhofJ. Kaak 11 Totaal146 Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg per fiets van Utrecht naar Venray? Hoeveel KM.? Antw.: Utrecht, Houten, Beusichem, Zoel- mond, Asch, Buren, Kerk-Avezaath, Drumpt, Tiel (36.3 K.M.), Wamel, Nieuwe-Schans, oijen, Macharen, Megen, Dieden, Demen, Ravenstein (25 K.M.), Overlangel, Velp, Mill, Wanroy, St. Anthonis, Oploo, Overloon. Venray (45.2 KM.). Totaal 106.5 K.M. Vr. 1: Mijn man is 3 jaar geleden borg ge worden voor een persoon, opdat deze een 2e hypotheek kon verkrijgen. Gaat de borgtocht, na het overlijden van mijn man over op de erfgenamen? 2. Kunnen de erfgenamen nu de borgtocht nog opzeggen? Antw.: Vr. 1. De verbintenissen der borgen gaan over op hunne erfgenamen. 2. Waarschijnlijk wel Leg uw geval echter aan een advocaat ter beoordeeling voor. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Hillegom naar Kerkdriel? Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Nieuw-Vennep. Leimuiden, Rijnzaterswoude, Oudshoorn. Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, Gouda (40-8 K.M.), Stol wijk, Bergambacht, Groot-Ammers, Giessen- Oudekerk, Giessendam, Hardinxveld, Gorinchem (41.4 K.M.), Dalem. Vuren, Herwijnen, Heilouw, Haaften, Tuil (22.4 K.M.), Zaltbommel, Hedel, Velddriel, Kerkdriel (15 K.M.). Totaal 119.6 K.M. Vraag 1: Kunt u mij het adres geven van het R. K. Bureau van arbeidsrecht te Haarlem? 2. Wanneer geopend? Antwoorden: Het R. K. bureau voor arbeids recht houdt zitting op Dinsdagavond van half negen tot half tien in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, te Haarlem. De vragen voor deze rubriek moeten, om voor beantwoording in aanmerking te komen, onder teekend zijn. Op ongeteekende vragen wordt geen acht geslagen. Vr. van B. P. te H. Antw.: Ons niet bekend. Allicht kan men u helpen op het bureau van den Burgerlijken Stand, Gedempte Oude Gracht hoek Raaks te Haarlem. Vraag: Op de scheiding van onzen tuin staat een Ligustrumhaag, pl.m. 2 M. hoog, waardoor in onzen tuin niets groeien wil. Mag ik deze haag afknippen tot op 1 M. hoogte, zonder de toestemming van mijn buurman? Antwoord: Neen. Het is echter niet geoor loofd hoog opschietende boomen of heggen te planten, dan op den afstand welke bij de tegen- A.s. Woensdag om half negen is er een ver gadering in het Gezellenhuis, om te komen tot oprichting van de Graalwacht Hoorn. Reeds voor het tweede jaar hebben de Hoomsche meisjes meegedaan met Kruiskoor en Pinkster spel, en daardoor getoond meisjes van de daad te zijn. Dat is juist wat de tegenwoordige tijd hard noodig heeft: jonge vrouwen van de daad. Staat er niet in 'n artikel van „De Tribune" van 30 Juni j.1. o. a. „Zij (de Graal) is er niet minder gevaarlijk om." Dus men begrijpt, dat de Graal een vast programma en lijn heeft en dat 'n beweging van meisjes en jonge vrouwen iets is. waar men rekening mee te houden heeft. Waar zit die kracht in? Zouden ze bang zijn dat we een leger gaan vormen? We zijn nog niet, zooals in Rusland, geoefend in het schie ten met geweer en mitrailleur. Neen. onze kracht ligt in heel iets anders. We willen de wereld winnen door het offer en de liefde. Door nauw aaneengesloten, dezelfde idealen te hebben. Niet meer half-Roomsch of lauw zijn, maar vurig. De tegenwoordige jonge menschen houden niet van tam, we zijn weer écht jong we geven niet meer om zijden gewaden, met valsche parelen, maar we houden van wat flink en echt is. We durven voor ons Roomsch- zijn uitkomen, we schamen ons niet meer, als men ons uitlacht, dat we deugdzaam willen zijn, maar we zijn er fier op en zullen pro- beeren, als één aaneengesloten jonge-vrouwen- leger, de deugden, de vrouwelijke deugden van liefde, goedheid weer in de wereld te brengen, maar ook daarnaast sterk zijn en pal staan. We hebben ons geloof te lief, om rustig toe te zien, hoe anderen de R. K. Kerk op duizend manieren naar beneden halen en, niet alleen dat we 't verdedigen zullen, maar we zullen probeeren door propaganda door ons voor beeld de andere meisjes ook te winnen voor Christus, die immers alleen ons onrustige hart gelukkig kan maken; in wiens dienst we pas kunnen uitbloeien tot dat, waar we voor ge schapen zijn; jonge vrouwen van nu moe ders van later, omdat we geleerd hebben het eeuwige boven het tijdelijke te stellen. Wie zou daérom niet meedoen? We hebben niet alle meisjes direct noodig. We beginnen liefst met een kern van leuke, frissche, vroo- lijke meisjes, maardie niet van half houden. Komt dan Woensdagavond naar de zaal van de Josephsgezellen en bedenkt maar van te voren, op wat voor club je het liefst zoudt komen, enprobeer zoo spoedig mogelijk een echt, vurig Graallid te worden. De op te richten clubs zijn: reidansen, naaien en handwerken, tooneel, ontwikkelingsclub, wandelclub, trommelen, zangclub, religieuse dansen. De leidsters, die de clubs geven, zullen ook Woensdagavond aanwezig zijn. Ieder kan hoo- ren, bij wie ze komt en op welken avond de club is. Roomsche meisjes, wij rekenen op Uü! De zeereerw. heer Deken Huibers zal ook Woensdagavond de vergadering met zijn be zoek vereeren. woordig bestaande bijzondere reglementen of tengevolge van erkende gebruiken bepaald is en bij ontstentenis van reglementen of ge bruiken op den afstand van twintig palmen van de scheidslinie van beide erven voor zoo verre de hoogopschietende boomen betreft en op den afstand van vijf palmen ten aanzien van heggen. Zelf de haag afknippen moogt u niet. U dient zich in verbinding te stellen met uw nabuur. Helpt dat niet, herhaal dan uw vraag nog eens met mededeeling van meer en uitvoeriger bijzonderheden. Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Maastricht? Hoeveel KM.? Antwoord: Haarlem. Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht. Wil ms. Breukelen. Maarssen, Utrecht (55.8 K.M.), Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Waardenburg, Tuil Zaltbommel, Hedel, Arthen, 's Hertogenbosch (55.9 K.M.), Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oeden- rode, Son, Woensel. Eindhoven (38.5 K.M.), Geldrop, Heeze, Leende, Maarheeze. Weert, Baexem. Hom, Roermond, Susteren, Sittard, Kra winkel, Beek, De Kruisberg, Maastricht (101.2 K.M.). Totaal 251.4 K.M. Vr.: 1. Welke is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar de Grot van Han (België)? 2. Van Han naar Valkenburg? Antw.: I: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deyl. Den Haag, Rijswijk. Delft, Rotterdam (65 K.M.), Wevershoek, Zwyn- örecht, Dordrecht, Willemsdorp, de 3 Hoefijzers, Breda (50 K.M.), Ginniken, Ulvenhout, Chaam. Baarle-Nassau, Turnhout (35.1 K.M.), Casterlé, Gheel, Oosterloo, Veerle, Diest (41.8 K.M.), Webbecom, Haelen, Herck. Nieuwerkerken. St. Truijen (2412 KM.), Aelst, Mielen-sur-Aelst, Goyer, Bettincourt, Waremme (15.6 K.M.), Viemme, Chapong-Seraing. Villers-le-Bouillet, Hoei (22.4 K.M.), Barse, Pont-de-Bonne, Pailhe. Havelange, Hamois-Hubinne, Ciney (342 K.M.), Leignon, Haid, Rochefort, Han (27.7 K.M.)Totaal 316.2 K.M. n. Han, Rochefort, Jemelle, Hargimont, Mar- loie, Marche, Hottin. Bomal, Filot, Hamoir, Pont de Scay, Poulseur, Esneux, Tilff, Luik (89.4 KM.), Wandre, Cheratte, Argenteau, Visé Mouland, Eysden, Gronsveld, Maastricht, Val kenburg (45 KM.). Totaal 134.4 K.M. Vraag: Hoe verwijdert men roomijsvlekken uit een blauwzijden japon? Ik heb het met eau-de-cologne geprobeerd, maar dit gaf een lichte vlek. Antwoord: Met alcohol van 90 pet. Vraag uwen drogist. Ulvenhout, 5 Juli 1932. Menier. Wa-d.'n zomerke, wa-d-'n zomerke Om er stukken uit te bijten! Van den mergen om haalf vijf, d'n dag begon aan 't Oosten sjuust open te brokkelen in klonters van goudgloeicnde kleuren, toen sloeg d'n damp al lauw uit d'eerde. In 't massale zwart van de vierkaantige bosschen brakken de eerste zonnestralen overlangsche barsten, D'n dag brak 't bosch open in geruischlooze splijting. 'tWier dieper en dieper, deurschijnend van d'n vroegen dag, die as gazen sluiers aan de goudbruine boompielèèren hong. Hier en daar klonterde 'n stukske pèèrlmoer van de opglaanzende locht in 't donkere brons groen van de naaldenkruinen, dat as 'nen lan gen, zwarten wolk teugen de pèèrlgrijze spie gellochten hong. En toen de stijgende zonneschijf scheen te zweven uit den laaienden ender, die was as 'nen gouwen reuzen bokaal, belegd mee edel steen van alle kleuren 'nen waaier van lich ten poeiergoud teugen d'n hemel stoof, koper - rooie gloeiing over de schepping vloeide, en elke naald van 't sparreloof verguld wier. toentoen heb 'k m'nen eersten Onzevader iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii van vandaag omhoog laten va ren langs 'n gouwen lichtstraal van de zinderende zon, die d'n hemel in piekte. Wa-d-'n zomerke, w-d-'n ge zegend jaargetij. De velden wieren wakker mee kleine schokskens. De blommekes bogen recht, gaapten open d'r koele kelkskens, waarin d'n daauwdrup te leven lag as 'n veugelenoog. Laankst de slootkanten, op d'n zwart-natten bojem, kleefden oranje plaskes van leeggebloede harten van dotter blom en van margriet. Maar nóg trok de zon de afgeleefde bïomkopkes omhoog, gelijk mee de duuzenden nuuwe knoppen, wier blomme- pracht deur de krappe bolsterkes barstte. Hooger rees de zonnebol van de enderpracht af; de veugelen vlogen er in blij gefluit naar toe, de maan smolt verder weg in de diepte van d'n blaauwenden dag, die gevloeid was in schuimenden, kleurigen drang uit dieën „bokaal" van d'n Ooster-ender. 'Nen küstelijken zomerdag was weer over de weareld gekomen mee 't stil gebaar van God delijke majesteit. D'n arbeid in d'n akker was lekker. Koel en zacht streek de bedaauwde groente, mat-beslagen van d'n nachtelijken damp, laankst m'n handen. De brosse eerde krokte onder m'n knieën as ik de malsche boontjes afdee veur m'n klaanten in de nog slapende stad. D'n blomkool was overtogen mee 'nen matten druiven-tint en insectekens as spelde- knopkes zoow klein, dronken d'r eigen bol aan deuzen koelen laandwijn, die pèèrlde op 't gewas. Die kralend schuimde uit de okseltjes van al da sappig groen. Maar zwaar begon d'n dag te wegen op m'nen natten kiel. Moiré van zwarte stippeltjes sn draaikens wemelde veur m'n oogen, in de daan- sende locht. Ovenwèrmte viel op èèrde, den daauw ver droogde, de grond wier mul; de af gebiggelde daauwdroppen in d'n smachtenden akker wa ren gauw verteerd. Ik vulde m'n bennekes en manden, laaide d'n kruiwagel, ree 'm d'n akker uit en beloofde m'n eigen wa goeds. Vlak bij 't bosch stroomde de koelte al laankst m'nen wermen nek en over m'n borst deur m'nen opengeslagen kiel. 'n Malsche kelderkoelte, vol van harsengeur, dreef d'n weg op en kietelde m'n borst. De zon wier hier gezeefd deur de hooge kruinen van de sparren, wa-d-'n bad veur oew oogen was. Maar honderd meter verderop, waar de Mark dwars deur t bosch kringelt, daar klatste-n-'t licht in zuiveren val tot op d'n witten bojem van 't klare rivierke. As spattende gouwen vonken, zoow daansten vliegskes en torrekes in 't lichtgekets van 't vatervlak. Om te schateren van genot was 't op dit plekske. waar in de stilte van den mergen de volle zomer aan 't regeeren was uit d'n puren, blaauwen hemel die. zoow oneindig hoog, te glaanzen sting in 't snelstroomend water, klaar as d'n zomerdag zeivers. Daar in te zwemmen en te poedelen, da was onderdompelen in deuzen schoonen July- mergen zeivers, die broeiendvol van alle goeds en alle vruchtbaars was. En toen m'n spullen aan 'nen boomstronk hingen, ging ik leggen in 't koele bed van blommekes en grassig gewas en rolde me zoow, van boven af in 't opklotsend, schuimend water. Amico, da was asem-halen mee heel oew smachtend vel! 'k Ben gedoken naar den wit ten bojem, die werm was en zacht lijk flu weel. En as ik met breejen slag, zwaar over d'n bojem schoof, m'n handen spreidde in 't werme slikker en me-n-eigen opdouwde naar omhoog, as ik dan uit de diepte de zon tege moet schoot, die 'k vuulde „komen", m'n borst vuulde bollen onder 't inasemen van de bosch- geuren, die hier dik op 't water dreven, as ik mee éénen ruk m'n eigen wentelde deur dit water dat as mergendaauw zoow malsch om m'nen nek schuimde en mee krachtigen trap naar d'n kant schoot, mee m'nen kop op de blommen en de rest in 't water, dan heb 'k d'n zomer vastgehad, deuzen schoonen dage raad bij z'nen nek g'ad; dan heb ik de broeiensvolle schepping stukken uit z'nen biefstuk" gebeten! En as ik m'n beenen 't water liet schuimen in melkwitten pèèrl-val, meters hoog, dan fonteinde daar in 't schuinstaande zonnelicht éénen boekee van kleurendruppen as 'n „eigen- gemokt" stuk regenboog, te schoon om te zeg gen. Toen begon ik trek te krijgen in 'n pepke. En heb 'k 't bestaan om in dit Paradijs Adam 'n pijp te laten rooken of er nie aanders ge schreven stond! Maar sodemearel wa-d-'n genot! Half in 't daauw-malsche water, half in de zij-zachte blommen, heel de schepping veur oew om oew rookwolkskes weg te asemen, welke mieljonèèr lapt me da na in _'n marmer bad mee gouwen bieskes....? En welke malaise en crisis houwt mijn deuzen rijkdom uit m'n handen? Nog meer! Wie en wat brengt me dichter Dij Onzelievenirke, die m'nen Onzevader laankst die zonnestraal aangenomen had Hier gin wangunst, gin geknoei, gin gekonkel waar 't menschdom aan ten gronde gaat. Hier blommekes, die allemaal, van 't simpelst madelieveke tot de weelderigste klaproos, 't al lerschoonst zijn uitgedost mee gaven die 'nen mensch nie geven kan. Hier 't simpelste torreke, da mee gouwen vleugeltjes net zoow schoon is, as d'n sierlijk- sten veugel! Hier 't deurschijnend krumelvischke, nog schooner as d'n flonkerendsten goudvisch Maar ok: d'n balsemenden dageraad veur mensch en blom en dier gelijk, diever slapen wordt! Hier de gezondheid veur 't pakken, mee volle ermen; mieljenèèrs-weelde te genieten in over daad, hierOnzelieveneer te zien in z'n schoone scheppingen! Ollee!ik had m'n eigen wa goeds beloofd en nouw vraag ik oew. witte gij wa beters? En nog was ik er nie! 'k Ben op huis-aan gegaan, mee m'nen vollen kruiwagel kersversche groenten, mee 'n zestigjarig corpus da klopte van jeugd en deugd- van-'t-water, mee de fut om tien kearels van de Olimpiade te weerstaan, ('k geef d'n hon- derd-meter-looper de kaans om 'n uur of acht mee 'nen loodzwaren wagel over de keien te douwen onder 85 graden hitte!), 'k ben dan op huis-aan gegaan mee 't gevoel da 'k 'nen muur om kon zwikken mee m'n schouwers en 'k heb thuisgekomen, waar de koffie zoow lekker geurde da 'k 'm op d'n weg al rook, 'n schaal genomen en achter d'n erft die schaal volge- plukt mee bloedrooie, rijpzachte, wijnvolle èrebeesjes (aardbeien) en de schaal volgeplukt mee 'nen toren d'r bovenop. Tc Heb ze toen onder d'n pomp gezet en in d'n vergiet overgeplast mee "n polsdikke straal koel pompwater. De suikerbus gepakt en er d'n suiker op laten gulpen, die rood deurtrok van 't vruchtenbloed, waar gin druivensap teugen öp kan! En Trui en ik, w' emmen ontbeten amico, lepelsvol mee smeltend suikerfruit en koffie die ge snijen kon, ollee nie as mieljenèèrs, maar as vorsten! En toen ik naar de stad trok mee d'n gruun- tenwagel, er 'nen dag had op zitten van louter genot en rijkdom, m'n krakend pepke smokte as gineen segaar, toen ik m'n wagel douwde onder den schaduw van 't kastanje-dak. toen heb 'k m'n eiges afgevraagd: is er wel 'n schooner weareld dan m'n eigen gedoeike tn "l paradijs van Ulvenhout. *n Boerenhofke, "n prompt wijf, "n goeie ge zondheid en oogen die nie kleurenblind zijn veur de schoone scheppingvernollenogan- toe, ik ruil m'n gouwen zon, m'n pèèrlmoeren horizon, m'n stroomend rivierke, veur gin kla tergoud van t menschelijk moksel, veur gin paleis mee gobelin-muren, veur gin marmerbad mee gouwen bieskes. Nog nie al is 't gevuld mee eaudecologneEn as ik ooit ook in den hemel komen mag, en ik mot er "n vak kiezen, dan zal ik vragen te meugen wer ken in d'n blommenhof, al is 't maar as mest- rijer! Ollee, ik schei er af. Tc Heb d'n dag zien komen, 'k wil 'm ok zien gaan! Dk's nóg schooner! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen tn»t voe,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 15