Hosanna Lausanne! VERDRAG VAN LAUSANNE Een streep door de rekening Waarde wereld weken op wachtte Het nieuws van heden Rapport Weiter verschenen De hoop herleeft Volkspartij steekt krijgstrompet Davila voorloopig president Waar het om gaat DE BAROMETER ZATERDAG 9 JUL! 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18121 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voorde kleine annoncesOmroepers zie de rubriek De man, die oogst, wat anderen zaaiden. De Vader van de Conferentie Het Weer, DE FAMILIE ROOSEVELT Franklin Roosevelt, candidaat voor het presidentschap van Amerika, temidden van zijn familie te New-York Groote haast bij het opstellen der documenten Heden onderteekening Politieke inleiding Vijf deelen Regeling met Duitschland Memoratorium en slotbepaling CHINA NADERT TOT RUSLAND BLOEDIGE BURGERSTRIJD IN PERU Duitschland officieel tevreden Von Papen voor de radio THANS WIL OOK AMERIKA ONDERHANDELEN Met alle schuldenstaten afzonderlijk DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN De besparingsvoorstellen, neer gelegd in het rapport Weiter, dat wij elders in dit nummer beknopt publiceeren, komen in hoofdzaak op het volgende neer: lo. Inkrimping der personeelfor- maties met 12 pet.; 2o. Blijvende salariskorting van 13 pet. voor de ongehuwden en van 8 pet. voor de gehuwden; 3o. Verlaging met 15 pet. van den werkloozensteun 4o. Afschaffing van vijftig kan tongerechten en van de zes rechtbanken te Roermond, Zut- fen, Tiel, Alkmaar, Dordrecht en Winschoten; 5o. Vermindering van 10 pet. op de kosten van het Hooger On derwijs; 6o. Doorvoering van de 45-schaal en concentratie openbare scho len; 7o. Besparing van 10 pet. op de kosten van de marine- en leger- organisatie; 8o. Uitstel van de Noordoostinpol dering der Zuiderzee. LANDDAG SCHANDAAL Pruisische Minister van Justitie uitgebruld W. Brakel Jr. Botermarkt 17 E HAARLEMSCHE COURANT De nacht brengt raad" zegt een oud Grieksch spreekwoord. Welnu, de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. heeft te Lausanne raad gebracht, want toen reeds stond het zoo goed als vast, dat de met bewonde renswaardige energie en uithoudingsvermogen doorgezette beraadslagingen der leidende staatslieden op de herstelconferentie tot een resultaat zouden leiden. Dit resultaat is er thans. En wel in den vorm van een door Duitschland aanvaarde slotbetaling van drie milliard goudmark, welke aanvaarding niet van politieke voorwaarden afhankelijk is ge steld. De laatste loodjes der conferentie hebben zwaar gewogen, zwaarder dan noodig was, om dat von Papen, die reeds had toegestemd in een slotbetaling van twee milliard goudmark, alleen dan Herriot, die 4.2 milliard vragen bleef, een milliard tegemoet wilde komen, wanneer art. 231 van het Verdrag van Ver sailles zou worden geschrapt. In dit artikel erkende Duitschland noodgedwongen, dat het met zijn bondgenooten éénzijdig de volle ver antwoordelijkheid van den wereldoorlog en zijn gevolgen draagt. Met deze afgeperste erken ning kocht de overwonnene den vrede van de triomfeerende geallieerden. Het is begrijpelijk, dat dit artikel van het verdrag van Versailles steeds een felle doorn is geweest in het vleesch van Duitschland en dat alle leidende Duitsche politici sindsdien gepoogd hebben dezen steken den doorn te verwijderen, temeer, waar de ge kochte vrede voor Duitschland in werkelijkheid een „koopje" bleek. Maar even begrijpelijk is 't, dat Frankrijk zich steeds en ook nu weer tegen deze po gingen hardnekkig heeft verzet. Immers, indien dit artikel zou worden geschrapt, zou daar door de laatste schijn van recht aan 't Verdrag van Versailles en al de bepalingen daarvan worden ontnomen, en zou Frankrijk zijn heele na-oorlogsche politiek tegenover Duitschland feitelijk désavoueeren. Ook al zou Herriot be reid zijn geweest Duitschland deze concessie te doen, dan zou heel Frankrijk, de zeer toegeven de socialisten incluis, daartegen in opstand zijn gekomen. Wat Briand aan Stresemann steeds heeft geweigerd, kon Herriot aan von Papen niet geven. De tijd is daarvoor nog niet rijp. Bovendien was deze politieke vraag niet aan de orde. Het ging te Lausanne om de herstelbe talingen, welke psychologisch en economisch Duitschland en met Duitschland ook de overige wereld aan den rand van vertwijfeling en van den ondergang hebben gevoerd. Von Papen heeft dan ook waarschijnlijk alleen pro forma deze politieke kwestie in het geding gebracht. Hij moet aan Hitier een bewijs van goed gedrag kunnen overleggen en bewijzen, dat hij getracht heeft het onderste uit de kan te halen. Hij heeft daardoor het risico geloopen het lid op den neus te krijgen, maar Herriot is zoo ver standig geweest dit te voorkomen. Had von Pa pen Tardieu tegenover zich gehad, dan zou Lau- sanne het kerkhof van de hoop der wereld zijn geworden. Wij mogen de staatslieden en onszelf met den hoopgevenden afloop van deze moeilijke geboorte gelukwenschen. Her riot verdient hulde voor de inschikkelijkheid, waarmee hij zijn oorspronkelijken eisch van 25 milliard tot 3 milliard liet afdingen, zoodat er thans feitelijk een streep door de Duitsche her stelbetalingen is gehaald en Duitschland alleen nog de in het Hooverjaar achterstallig geworden jchuld zal behoeven te voldoen. Duitschland mag tevreden zijn. Eigenlijk heeft het l en noemenswaardige concessie behoeven te doen, zoodat het enkel een diplomatieke omstandig heid was ook nog een op dit oogenblik onmo- gelijke politieke concessie van Frankrijk zonder tegenprestatie te verlangen. Het heeft gelukkig te elfder ure eieren gekozen voor zijn geld en alle politieke voorwaarden laten vallen. De grootste hulde komt echter toe aan Ramsay MacDonald, die niet alleen de vader van deze hachelijke en moeizame conferentie is geweest, maar ook voortdurend als bemiddelaar is op getreden bij de vele conflicten, welke het leven van de conferentie herhaaldelijk ernstig heb ben bedreigd. Hij mag met voldoening neerzien op het werk, dat hem zooveel hoofdbrekens heeft gekost, en met recht aanspraak maken op den dank der wereld. Feitelijk heeft het slagen van deze confe rentie nog weinig aan den toestand der wereld veranderd, maar psychologisch des te meer. Er is niemand geweest, die nog in een hervatting van de herstelbetalingen door Duitschland na afloop van het Hoovermorato- rium geloofde, maar ook niemand, die stellig op een succes van Lausanne durfde rekenen. Officieel is thans het Damocles-zwaard der her stelbetalingen boven het hoofd van Duitsch land weggenomen en opgeborgen op den rom melzolder der historische vergissingen. Een der ernstigste belemmeringen voor het herstel van het vertrouwen in de economische toekomst van Duitschland is daardoor komen te ver vallen. Er is' een eerste kleine, maar gewichtige stap gezet in de goede richting, welke nog door vele en grootere zal moeten worden gevolgd, vóórdat het doel: een economisch en politiek gezonde internationale samenleving, is bereikt. Ware de herstelconferentie te Lausanne mis- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH U Verwaching: Meest zwakke wind, uit f| H Westelijke tot Noordelijke richtingen, S §j Licht tot half bewolkt. Droog warm H weer. M Hoogste barometerstand 770.3 te Chili, g H Laagste barometerstand 753.1 te Jan Mayen. m Zon op 4.51, onder 9.19. Eerste Kwar. g M tier Maandag van. 4.27. Licht op 9.49, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli lukt, men zou de ontwapeningsconferentie te Genève onverrichterzake naar huis hebben moe ten sturen en zich de moeite hebben kunnen besparen om de economische wereldconferentie, welke te Londen zal worden gehouden, bijeen te roepen. Bovendien zou Europa alle hoop op eenige toegevendheid van de zijde van den Amerikaanschen oorlogsschuldencrediteur heb ben moeten laten varen. Thans echter, nu het aan den eersten Amerikaanschen eisch: orde te stellen op zijn eigen zaken, heeft voldaan, kan het met meer kans op eenig succes aan de poort van het Witte Huis te Washington kloppen. Maar Amerika heeft nog een tweeden eisch getseld, n.l. bewapeningsbeperking. Nu de herstelkwestie van de baan is, kan Europa al zijn aandacht op Genève concentreeren en het practische voorstel van president Hoover tot bewapenings vermindering in welwillende overweging nemen. De stemming tegenover dit voorstel is al aan merkelijk verbeterd, getuige de Engelsche voor stellen, welke reeds door Baldwin zijn ontvouwd. Tenslotte moet men in onderling overleg alle protectionistische prikeldraad - versperringen successievelijk opruimen, waarmee de grenzen thans zijn gesloten, opdat het handelsverkeer zich weer vrij en natuurlijk kan bewegen vol gens de eischen van een normalen gezonden economischen bloedsomloop. België, Nederland en Luxemburg hebben met hun convéntie een voorbeeld en richting ge vende daad gesteld, welke door de groote mo gendheden moet worden nagevolgd. Er is dus nog heel wat werk aan den winkel, vóór er rustig Zondag kan worden gevierd. Maar dat dit werk mogelijk is geworden en niet als vol maakt doelloos achterwege behoeft te worden gelaten, is te danken aan den gunstigen af loop van de conferentie van Lausanne. De be- teekenis van het welslagen dezer conferentie ligt dan ook niet zoozeer in het onmiddellijke resultaat, dat er bereikt werd, als-wel in de mogelijkheden, welke door dit resultaat geopend worden. Mogen de staatslieden, die na einde- looze woorden door schade en schande wijs ge worden eindelijk een eerste bescheiden daad hebben aangedurfd, de consequenties van deze daad moedig aanvaarden! Dan zal men eens terecht kunnen getuigen: „Van Lausanne be gint de victorie." Zoo niet dan zullen zij zelve het slachtoffer worden van wereldverwachtin gen welke zij thans hebben gewekt. BERLIJN, 8 Juli. (V.D.) De Duitsche Volks partij heeft een oproep gedaan, waarin wordt gezegd: „Op 31 Juli zal beslist worden of in Duitschland de partijdictatuur of de gedachte van de nationale volksgemeenschap zal heer- schen. De Duitsche Volkspartij heeft den strijd te gen de regeering Brüning gevoerd. Omdat die een groote volksbeweging niet tot zijn recht heeft laten komen omdat ze de noodige vast beradenheid miste tot het doorvoeren van aan gekondigde hervormingen, omdat zij bjj haar politiek steeds meer in het kielzog van de so- ciaal-democratiw geraakte en derhalve met haar noodverordeningen onvermijdelijk slechts on volledig en de stemming verbitterend werk le verde. De ontwikkeling heeft bewe. n, dat het parool der Duitsche Volkspartij „vóór Hinden burg en tegen Brüning" juist was. Tegenover de regeering-Von Papen staat de Duitsche Volkspartij afwachtend. Zij zal de re- LAUSANNE, 8 Juli. Vrijdagmiddag om vier uur zijn de leiders der delegaties van de zes uitnoodigende mogendheden in Hotel du Cha teau bijeengekomen onder voorzitterschap van MacDonald voor de definitieve beraadslaging over den tekst van het herstelverdrag. MacDonald, die zich blijkbaar weer hersteld heeft van zijn vermoeienis, arriveerde te voet, terwijl de andere delegaties de eene na de an dere per auto aankwamen. Het publiek, dat merkwaardig snel kennis had gekregen van de gebeurtenissen, verzamelde zich voor het hotel. De beraadslagingen, die beslissend bleken te zijn, duurden slechts een uur. Na afloop kon MacDonald den journalisten toeroepen: ,.Zeer goede berichten, wij zijn gereed." Herriot liet zijn vreugde den vollen loop. „C'est fait!" (dat is klaargespeeld!) riep hij herhaal delijk. Bij het verlaten van het hotel omarmde de Fransche premier een Duitsch en Fransch meis je en riep uit: „Zoo wil ik Duitschland en Frankrijk met elkaar vereenigen." Voor von Papen, die een kwartier na MacDo nald de conferentiezaal verliet, beteekent de overeenkomst een betrekkelijke nederlaag. Duitschland verplicht zich drie milliard mark te betalen en ziet af van de politieke eisclieu. schrapping van „de schuld aan den oorlog" en gelijk recht inzake bewapening. De plechtige slotzitting der conferentie, waar bij het herstelverdrag zal worden onderteekend, is vastgesteld op Zaterdagmorgen tien uur in de conferentiezaal van hotel Beau Rivage. Het Verdrag bevat een politieke inleiding in vijf deelen. Het eerste deel behelst in 11 arti kelen de overeenkomst met Duitschland. In de inleiding wordt verklaard, dat het gaat om de vernieuwing der wereld, waarin het ver trouwen onder de volken, hun volledige verzoe ning en toekomstige samenwerking wordt in geleid en waarin een volledig einde der herstel betalingen wordt gebracht. Verklaard wordt echter, dat deze regeling nog te onrijp is om volkomen bevrediging te wekken, economisch en politiek, en daarom wordt opnieuw de verplich ting bekrachtigd om nooit een beroep te doen op de wapenen. Dan volgt het verdragswerk in zijn vijf deelen. Ie. De overeenkomst met Duitschland. 2e Overgangsmaatregelen bij deze overeen komst. 3e. De kwestie der Oostelijke herstelbetalin gen, tot regeling waarvan een commissie wordt ingesteld, terwijl het moratorium tot 15 Decem ber wordt verlengd. 4o. Omtrent een resolutie omtrent Oost- en Midden-Europa. 5o. Een resolutie van de economische com missie voor Lausanne over de komende econo mische wereldconferentie. Vastgesteld wordt, dat de overeenkomst van Den Haag volkomen vervangen wordt door het Verdrag van Lausanne. De bijzondere bepa lingen met betrekking tot Young- en Dawes leening, voorzoover die behouden moeten blij ven, worden opgenoemd. Daarentegen worden alle overige onder de Young-overeenkomst en het Hoovermoratorium aangegevene verplich tingen ongedaan gemaakt. Zoo wordt het alge- meene certificaat teruggegeven, dat bij het Hoover-moratorium overhandigd is, wordt het Duitsche gouddeposito bij de Bank van Inter nationale Betalingen teruggegeven en worden de verplichtingen van de Rijksspoorwegen en de Rijksbank opgeheven. De financieele regeling is als volgt: Gedurende de eerste drie jaren na de ratifi- TOKIO, 8 Juli (Reuter). China stelt de her opening voor van de diplomatieke betrekkin gen met Sovjet-Rusland, om te komen tot on derhandelingen over een wederkeerig niet-aan- valsverdrag. Karakhan, die er den Japanschen ambassa deur te Moskou van op de hoogte stelde, ver klaarde tegelijkertijd, dat ook de Sovjets be reid waren de normale betrekkingen met Chi na te herstellen, met of zonder verdrag. In officieele kringen te Tokio houdt men een en ander voor een manoeuvre van China, om pressie uit te oefenen op Japan bij de re geling van het Mandsjoerijsch geschil. BUENOS-AIRES, 8 Juli (Reuter). Volgens berichten uit Chili is in Conception en Talca- huano een communistische opstand uitgebro ken. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat, als gevolg van het aftreden van Cardanas en Eli- seo Pena als leden der regeeringsjunta, Carlos Davila de taak van voorloopig president op zich heeft genomen. LIMA, 8 Juli (Reuter). Na een langdurigen en bloedigen veldslag is de belangrijke handelsstad Trujillo door burgerlijke rebellen ingenomen. Zoowel van de zijde der opstandelingen als der regeeringstroepen vielen dooden. De regeering heeft versterkingen gezonden om den opstand te onderdrukken. Er zijn ook schermutselingen gevoerd tusschen soldaten en rebellen te Puertochicama en Paijan. catie van het verdrag bestaat een volledig be talingsmoratorium voor Duitschland. De slotbetaling door Duitschland bedraagt nominaal 3 milliard M. met het oog op de emissiekoers der obligatie ad. 90 pCt. bedraagt haar waarde evenwel slechts 2.7 milliard. De slotbetaling geschiedt in 5 pCt. schuldbekente nissen ten laste van het Duitsche Rijk, met daarenboven 14 voor de amortisatie. De schuld bekentenissen welke eerst na verloop van het driejarige moratorium zullen mogen worden uitgegeven, worden bij de Herstelbank, welke als trustee optreedt, gedeponeerd. De definitieve termijn, waarna de niet uitge geven obligaties geannuleerd zullen worden, is thans vastgesteld op 12 jaren. De emissiekoers van 90 pCt. geldt voor alle obligaties. Een ver laging van den emissiekoers kan slechts geschie den bij besluit van een 2/3 meerderheid van den Raad van Beheer der Herstelbank. De obli gaties zullen uitsluitend gebaseerd zijn op het Duitsche crediet, zonder deelneming van het buitenland. Van officieele Duitsche zijde is het standpunt bekend gemaakt dat de regeering inneemt te genover het verdrag van Lausanne. Na weken van worstelen, aldus de verklaring, heeft Duitschland op de conferentie van Lau sanne zijn doel: de afschaffing der herstelbe talingen, bereikt. Door het verdrag van Lau sanne verdwijnt de regeeringsschuld uit het Youngplan ter hoogte van ca. 35 milliard rijks- mark, die zich over" 57 jaren uitstrekte. Geen enkele herstelbetaling in welken vorm ook be hoeft in de toekomst meer te worden verricht Het beslissend verschil tusschen de thans te betalen 3 milliard goudmark en de betalingen krachtens het Hoovermoratorium ligt hierin dat u elke betaling slechts dan verricht wordt wanneer de Duitsche credietpositie het toelaat. Met de definitieve wegneming der herstelbe talingen, zoo wordt verder in het Duitsche standpunt uiteengezet, is onze onafhankelijk heid in economisch en financieel opzicht vol komen hersteld. De basis is gevestigd voor her stel van de industrie en uit politiek oogpunt be teekent het het begin van een nieuw tijdperk voor de volken. De rijksregeering zal de door het verdrag van Lausanne gewonnen politieke vrijheid gebruiken om de politieke kwesties ook verder met groote energie te verwerken. Vrijdagavond om zeven uur heeft Rijkskan selier von Papen van Lausanne uit per radio WASHINGTON, 8 Juli. (Reuter). Op het staatsdepartement heerscht groote voldoening over de te Lausanne bereikte overeenkomst en beschouwt men deze als het begin van een nieuw tijdperk van betere betrekkingen. Na de ratificatie van het herstelverdrag is Amerika bereid met de regeeringen der afzon derlijke geallieerde schuldenaarstaten te onder handelen over een nieuwe regeling van hun verplichtingen, indien zij het wenschen. Men hoopt echter, dat deze onderhandelingen worden uitgesteld tot na de verkiezingen in No vember, opdat de nieuwe regeling zooveel mo gelijk buiten - den verkiezingsstrijd gehouden wordt. gesproken over het resultaat van Lausanne. De redevoering werd door alle Duitsche zenders gerelayeerd. Duitsche vrouwen en Duitsche mannen! Het Duitsche volk heeft het recht door den verantwoordelijken regeeringschef langs den snelsten weg op de hoogte te worden gesteld van het resultaat der onderhandelingen te Lau sanne. In dit historische uur is voor partij-poli tiek geen plaats, want hoe grooter het te be handelen probleem is, hoe vrijer en hoe hooger het standpunt moet zijn van waaruit men be gint aan de oplossing eener moeilijke taak. Te Lausanne gaat het om niet meer en niet minder dan om het lot van het Duitsche volk. Ik heb gewerkt in het stellige bewustzijn van een sterken wil der Duitsche eenheid, in het be wustzijn leider te zijn van een volk dat voor zijn economische en nationale vrijheid een glo- rieusen strijd had te voeren. Is deze strijd ge slaagd? U, mijn Duitsche landslieden, moet dat beoordeelen, nadat ge mijn uiteenzettingen zult hebben aangehoord. U moet een oordeel vellen nadat gij zult hebben gehoord wat wij wilden en wat wij bereikt hebben. Hierna gaf de rijkskanselier een uiteenzetting van het verloop der conferentie, waarbij hij er op wees, dat een mislukking iederen weder opbloei van Duitschland onmogelijk zou hebben gemaakt. HET RAPPOR T-W ELTER STELT EEN BEZUINIGING VAN 100 MILLIOEN VOOR. Treinontsporingen geforceerd nabij de Staats mijnen. Regeeringsantwoord aan de Eerste Kamer in zake contingenteeringsontwerpen. Weder een geheime zender te Gouda in beslag genomen. Nog geen overeenstemming over de loonen in de typografie. Werkloozen vernielen spiegelruiten van „De Bijenkorf" te Den Haag. De economische toestand van Indië; ponden- verlies voor de Javasche Bank. Het verdrag van Lausanne Onderteekening heden. Groote haast bij opstellen der docu menten. Amerika bereid tot onderhandelen met zijn schuldenaars. China zoekt toenadering tot Rusland. Davila voorloopig president van Chili. Bloedige burgerstrijd in Peru. Staking in Borinage bijna algemeen. Geen verbinding met de „Prométhée." O O O BERLIJN, 8 Juli. (W. B.) De aanvoerder der Nazi's in den Pruisischen handdag, Kube, ver klaarde, dat, wanneer het naüonaal-socialis- tisch voorstel voor amnestie niet wordt aange nomen, de Landdag zou worden opgeblazen. De Minister van Justitie, dr. Schmidt, (Centrum) protesteerde tegen de aanvallen der Nazi's op den rechterlijken stand. De Nazi's ontketende een oorverdoovend lawaai. Den Minister werd het woord afgesneden. De voorzitter kon het lawaai niet bedwingen en sloot de zitting. De Minister verliet de zaal, onder het gebrul der Nazi's: Heil Hitier! RCBLI Stofzuiger f 78.o. mf 1.50 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. mf 1.— per week Hoogste stand op Zaterdag 9 uur van.: 789

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1