STADSNIEUWS Haarlem, 9 Juli RADIO - MOORS ZATERDAG 9 JULI AGENDA Stofzuigerhuis MAËRTENS OPENING „MENTO" TE HEEMSTEDE Middenstand en Nijverheid BAKKERSACTIE IN HAARLEM De Winkelsluitingswet TWEE NIEUWE SPEELTUINEN Voor de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen GEMEENTEZAKEN COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE REMBRANDT-THEATER Ik heb een mensch gedood TUSSCHEN TWEE TRAMS BEKNELD Wielrijder zwaar gewond Geen twee trams meer in de bocht Luxor-Th eater Liturgische dag op 1 Augustus in Haarlem Aanvaarding geschenk Palace-Bioscoop Personalia Haarlemsch Bureau voor medische sportkeuring Zwijntjesjagers Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels VOOR DEN POLITIERECHTER Wie is de dader? UIT HET BOUWBEDRIJF Conferentie uitgesteld PROV. ELECTRICITEITS- BEDRIJF v. NOORD-HOLLAND Omzet met 19.6 pCt. gestegen Gevonden dieren en voorwerpen 10 Juli 11 Juli Apotheekdiensten HERINGA WUTHRICH, KONINGSTRAAT 27 HAARLEM TEL. 14609 Stoop's Tennis Tournooi BURGERLIJKE STAND DAMMEN Jubileum „Haarlemsche Damclub" INGEZONDEN Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 PREMIER DUPLEX-STOFZUIGERS 165 Vrijdagmiddag om 2 uur heeft de officieele opening plaats gehad van de Middenstands- en Nijverheids tentoonstelling aan den Hee- renweg. Het gebouw ziet er, nu vol met de verschil lende stands met haar groote verscheidenheid aan artikelen, die er geëxposeerd worden, echt gezellig uit. Door den zeer artistiek uitgevoerden ingang binnenkomend treft men er rechts aan een tuin in optima forma. Gezellige stoeltjes tus- schen groen en bloemen, waar jonge dames u gratis een kopje „v. Nelle's thee" aanbie den. Bij de opening waren oa. tegenwoordig: burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, wethou der Dr. E. A. M. Droog, de gemeente-secreta ris N. Vos, het meerendeel der raadsleden en vele vooraanstaanden in de beweging der Al- coholbestrij ding. Mevr. de Voogt presidente der afd. Heem stede van den Volksbond tegen drankmisbruik, heette de vele aanwezigen welkom in het bij zonder den burgemeester en den beschermheer Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, aan welken laatste de presidente een extra dankwoord bracht, omdat hij nog bereid is ge vonden deze tentoonstelling te openen. Onze vereeniging, aldus de presidente, heeft tot nog toe niet bijzonder veel naar buiten uitgewerkt. Het hoofddoel was afleiding be zorgen aan anderen door huisvlijt e. d. Nu wij een eigen gebouw zullen gaan stichten, zal dit anders worden. Dank bracht spr. aan de velen die hebben medegewerkt om deze tentoonstelling te or- ganiseeren en dankbaar was zij voor de vele giften, reeds voor het bouwfonds ontvangen. Er zijn nu al meer dan 50 volkshuizen, aldus spr., helpt ons opdat ook wij hier met den bouw slagen. Hierna veerde het woord burgemeester Jhr. Doom. Spr. stelde er prijs op belangstelling te kunnen toonen met het werk van den Volks bond. nJ de stichting van een Volkshuis. Zoo zal de vereeniging geestelijke kracht bijbren gen aan velen die leiding noodig hebben. Spr. is verheugd, dat de steun aan het bouwfonds niet is gezocht in een straatcollecte of bloempjesverkoop. Wel juichtte spr. toe deze tentoonstelling van Middenstand en Nijver heid, die hier wil demonstreeren wat zij pro- duoeert en te koop aanbiedt. In dezen moeilijken tijd niet bij de pakken neerzitten maar alle middelen te baat nemen om de crisis door te komen, dat is zaak. Spr. besloot met den wensch, dat deze ten toonstelling een succes zal worden. Mr. Snijder van Wissenkerke zeide gaarne genegen te zijn deze tentoonstelling officieel te openen, omdat het doel ervan hem zeer sympathiek is. Vele pogingen zijn hier al mislukt, uw ideaal is nog niet verwezenlijkt. Nu hopen wij er te komen. Uitvoerig schetste spr. het doel van den Volksbond, o. m. het bouwen van volkshuizen waar ieder kan vinden allerlei middelen voor ontwikkeling, ontspanning enz. Spr. noemde de manier van werken, n.l. het organiseeren dezer tentoonstelling bijzonder gelukkig, om dat het is een middel om den middenstand en de nijverheid gelegenheid te geven een afzetge bied te zoeken in deze zoo slechte tijden. Zoo gaan nu middenstand en nijverheid samen met den bond. Dankbaar is de volksbond voor wat de af- deeling Heemstede reeds gedaan heeft. Spr. besloot met den wensch dat deze tentoonstel ling zal slagen, waarmede hij ze voor geopend verklaarde. Hierna werden de verschillende stands be zichtigd. Daarna werden in de ruime ververschings- tent verfrisschingen aangeboden, waarbij Prof. Antoninie de aanwezigen eenigen tijd prettig bezig hield. Des avonds heerschte er een prettige stem ming, ook op het Amusementspark, waar volop gelegenheid is zich te vermaken. In de ververschingstent is een goede jasz- band van Vollendammers, die met opgewekte muziek de aanwezigen tot een dansje noo- den, waar natuurlijk wel gevolg aan werd ge geven. In de fraaie muziekkapel op het terrein gaf het fanfarecorps Excelsior een concert. Een reeks van concerten volgt ook op an dere dagen. Zoo zal de Harmonie „Eensgezindheid" Zondagmiddag van 35 uur er eveneens een concert geven. Wij twijfelen niet of vandaag en vooral Zondag zal de toeloop van bezoekers groot zijn. Men schrijft ons van de zijde der samen werkende gezellenorganisaties in het Bak kersbedrijf te Haarlem: De besturen van de Algemeene, Roomsch- Katholieke en Christelijke arbeidersorganisa ties in het bakkersbedrijf, hielden Donderdag 7 Juli 1932 een gecombineerde besturenver- gadering, waar het antwoord van twee (van de R. K. Bakkerspatroonsvereeniging was geen antwoord ontvangen) werkgeversorgani saties op een verzoek om een onderhoud werd besproken. Hoewel de arbeidersorganisaties zonder meer acte hadden kunnen nemen van den inhoud van het patroons-schrijven, hebben ze gemeend, dit niet te moeten doen om tegenover werk gevers en publiek sterk te staan. Op het afwijzend besluit van de patroons organisaties stelden de besturen een antwoord vast, waaraan wij het volgende ontleenen: Te uwer informatie diene verder, dat in onze opvatting met betrekking tot het loon bedrag, dat in art. 8 van de C. A. O. moet worden opgenomen, geenerlei verandering is gekomen. Onze besturen zijn van oordeel, dat gelijkstelling met de loonen in de grootste steden van het land een zeer gerechtvaardigde eisch is. Vooral, wanneer men dat uitvoert in dezen zin, dat de minimumloonen te Haar lem f 34 blijven, terwijl deze in Den Haag contractueel op f 35 zijn gesteld. In Amster- dan veranderde niets; in Rotterdam werden de contractloonen op f 34 per week gesteld. Feitelijk althans volgens den laatsten zin van uw schrijven moeten onze besturen dus aannemen, dat de uwe een onderhoud overbodig achten. Dat spijt ons, omdat het bedrijf door uw houding in dezen niet gediend wordt. De besturen namen verschillende maatrege len om voor de, in hun organisaties ver- eenigde, arbeiders zekerheid van bestaan te bedingen. Het zal van de houding der patroons afhangen of tot strijd zal worden overgegaan. Van de vereenigingen „Onderling Belang" en „St. Marcus," H. Koning en anderen en G. Pelk en anderen zijn adressen ingekomen, alle met de strekking om onder goedkeuring van de Kroon afwijkingen van de bepalingen der Win kelsluitingswet vast te stellen ten aanzien van de waren en op de wijze hierna aangeduid en voor zooveel het verzoek vervat in het adres sub a betreft, tevens voor den verkoop op of aan den openbarenweg en op markten. Bij B. en W. is ingekomen het adres van de winkeliers M. Fonville en anderen, die zich ver klaren tegen de door de vereenigingen „Onder ling Belang" en „St. Marcus", verlangde ver vroegde winkelsluiting. B. en W. hebben inge wonnen de adviezen van den Commissaris van Politie, de Middenstandscentrale en de Com missie inzake Winkelsluiting. Zij stellen voor op de gedane verzoeken af wijzend te beschikken. Daartoe in staat gesteld door de medewer king van Haarlemsche Katholieken en gesteund door de voortreffelijke activiteit van de twee desbetreffende subcomité's zal het bestuur van de RE. Vereeniging voor Groote Gezinnen in staat zijn binnenkort een nieuw speelterrein te openen in het Amsterdamsche kwartier en één in Haarlem-Noord. De voorbereidende werk zaamheden zijn in vollen gang en het is te ver wachten, dat de beide tereinen nog in den loop van de aa. groote vacantie in gebruik zullen kunnen worden genomen. B. en W. stellen voor, om H. G. Volmüller, wonende aan den Verspronckweg no. 59, alhier den hem in erfpacht uitgegeven grond, waarop genoemd perceel is gebouwd, in koop of te Zondag 10 Juli. Uitstapje naar 's Hertogen bosch ter bijwoning van de beroemde O. L. Vrouwe-processie voor leden en introducé's van de Ned. Roomsche Reisvereeniging. Samen komst 9.25 uur Stationshal. Maandag bestemd voor godsdienstige vereeni gingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Maandag 11 Juli, 9 uur: Bestuursvergadering van de Ned. Roomsche Reisvereeniging in „Cen traal", Groote Houtstraat 176. Dinsdag 12 Juli, 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8 uur: Repetitie van de RJC. Zangvereeni- ging ,,St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. Donderdag 14 Juli, 8 uur: Bureauvergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. Vrijdag 15 Juli, 8 uur: Repetitie van de R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Centraal", Groote Houtstraat 176. 8.30 uur: Huishoudelijke vergadering van de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel", afdeeling ,,St. Paulus" in Central, Groote Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R.K. vereenigingen dringend verzocht bij het uitschrijven van ver gaderingen vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Uitvoerig hebben wij in onze krant van j.l. Woensdag deze film besproken en we geloo- ven niet daaraan nog veel te moeten toevoe gen. Reeds dezen eersten avond was er een merkbaar grootere belangstelling dan anders, zoodat het niet moeilijk is te concludeeren dat de geschiedenis die in deze film werd ver. werkt tot in het hart van het publiex door dringt. Lubitsch heeft er blijkbaar al zijn zin nen op gezet dit werk van Maurice Rostand zoo krachtig mogelijk weer te geven en behou dens enkele gebreken (waarvan wij volgaarne toegeven, dat zij geen schade zullen doen aan het effect) is hij er werkelijk in geslaagd om de grondgedachte en de oorspronkelijke bedoe. van dit stuk treffend uit te werken. De Haarlemsche vredesbeweging is zoo over tuigd van den indruk die deze film maakt, dat zij in de hal van het theater een specia. len stand heeft ingericht, waar de bezoekers de gewekte sympathie eventueel door daden kunnen laten blijken. Wel een bewijs dat deze film (en we wijzen er nog eens nadrukkelijk op dat zij in geen enkel opzicht een oorlogsfilm is) meer doet en zegt dan de doorsneefilms die worden gemaakt en vertoond. In het voorprogramma vinden we de teeken film vervangen door het reeds eerder vertoonde filmpje „Pierement" van Teunissen, een ruil dien we niet erg betreures, daar dit filmpje waard is nog eens te worden aanschouwd en aanhoord. Zoo goed als onopgemerkt volgt de camera het orgel en observeert alle mogelijke kleinigheden die als 't ware schijnen te reagee- ren op de aanwezigheid van het .Pierement" dat zoo met het Amsterdamsche volksleven is verbonden. Op het tooneel presenteert Karl Hermes zijn levende schilderijen, waarmede hij iederen keer, dat hij in 't Rembrandt-Theater verscheen een groot succes behaalde. Ook thans weder heeft hij weer de volle belangstelling van het pu bliek, dat zich allesbehalve karig betoonde met zijn applaus. Polygoon, Fox en Paramount bieden weder om verscheidene nieuwigheden, terwijl er zelfs eenige tientallen meters film zijn verknoeid aan het misselijke miss Holland-gedoe. Indien de hoofdschotel van het programma niet een zoo krachtige vredesfilm geweest ware, dan zouden we zeer zeker op deze plaats eén allesbehalve malsche oorlogsverzuchting hebben geslaakt op die moderne koninginne-fokkers. In ieder geval is „het mensch dat gedood werd" de verkeerde geweest. Vrijdagmiddag omstreeks half zes reed op de Leidschevaart in de richting van de Emma- brug de 35-jarige C. W. op een driewielige bak fiets. Hij reed gelijk op met een tram van lijn 4 in de richting stad, toen juist in de bocht naar de Emmabrug van den anderen kant een tramtrein naderde van Haarlem naar Zand- voort, welke door den fietser waarschijnlijk niet opgemerkt was. Door het achterbalkon van een der rijtuigen van dezen tramtrein werd de bakfiets geraakt en dit had tot gevolg, dat het rijwiel een tién- tal meters medegesleurd en de berijder tegen den grond geslagen werd. Hij kreeg een ern stige hoofdwonde, een schedelfractuur en zwa re inwendige kneuzingen. Per ziekenauto is de man, na verbonden te zijn, naar de Maria-Stichting vervoerd, waar hij van de laatste H.H. Sacramenten der Ster venden is voorzien. Naar wij hedenmorgen vernamen is de toe stand van het slachtoffer zeer ernstig. Naar aanleiding van het droevig ongeluk, vestigen we de aandacht op den levensgevaar lijken toestand welke ontstaat bij de Emma brug op den Schotersingel, bij de Schoterbrug en bij de Amsterdamsche Poort als in dergelijke gevaarlijke bochten twee trams of tramtreinen elkaar passeeren. De bestuurder van een voer tuig, die zich gelijk met een tram in de bocht bevindt kan zeer moeilijk de andere tram zien aankomen, waardoor hij ka is loopt tusschen beide wagens gekraakt te worden. Het zou ten zeerste aanbeveling verdienen als de tram directie een dienstorder uitvaardigde, waarbij het den bestuurders van tram of tramtreinen verboden werd, aldaar in de gevaarlijke boch- I ten te passeeren. De halve minuut tijdverlies die de tram daardoor krijgt weegt ruimschoots op tegen de waarde van menschenlevens, die daarmede gepaard gaan. In deze warme dagen heeft de directie van het Luxor-theater gezorgd voor een aantal vroo- lijke films ook de hoofdiflm met Buster Keaton is natuurlijk een daverend kluchtspel waar men zich aan verkwikken kan. Doch nemen we het interessante programma even in volgorde door: Een prachtige Intellect-film, waarin Japan en z'n eeuwenoude architectuur schitterend wordt belicht, vormt de inleiding. Een inlei ding vol ernst en schoonheid. Doch dan komt weldra de bende van Fatty u met een nagebootst riddersteekspel u doen gieren van 't lachen. „Als de kinderen maar zoet zijn", zoo is de titel van deze rolprent, en het is inderdaad zoo. Een Metro-Goldwyn Multicolor film, met den vreemden titel „Sanatorium Getikt", vertoont ons in een reeks prachig' gekleurde opnamen een sanatorium voor, laten we 't zacht noemen zenuwpatiënten van de ergste soort: er gebeu ren in die inrichting de dolste dingen en tevens zagen we nog zelden zulk een perfect gekleurde rolprent. Voeg daarbij de allerlaatste actualiteiten en ge hebt een prachtige inleiding voor het groote, Duitsche filmwerk, waarin Buster Keaton, die inmiddels Duitsch geleerd schijnt te hebben, wat hem lang niet onverdienstelijk afgaat, den Don Juan speelt. En dit natuurlijk op een onnavolgbaar komische manier. Hij heeft uit stekende tegenspelers en -speelsters en we zul len de uiterst comische intrige hier niet ver klappen. Men moet dat gaan zien. En 't is om te gieren, dit spel van verrassingen en van hof-makerij door den man die niet lachen kan. Maar houd je maar eens goed, iederen keer als hij z'n van buiten geleerd liefdesverklaring aflegt: „Ich liebe dich, ich liebe dich ohne Maszen Die „Liebe ohne Maszen" moet men gaan zien. Ofschoon over het algemeen op deze rol prent niets valt aan te merken, doen enkele scenes ons het bezoek tot volwassenen beperken. Maar overigens een programma, dat we gaarne aanbevelen. Enu hoort en ziet de bekende Revellers ook nog. Het bestuur van de Liturgische Vereeniging verzoekt ons het volgende te melden: Al degenen die met hun zangkoor, congrega- tie, vereeniging, scholieren of anderen, voor j bovengenoemden dag de 8ste Mis en het 3de Credo inoefenen, worden dringend verzocht as. Zondag 10 Juli des avonds om 8 uur te zamen te komen in de St. Josephkerk in de Jansstraat onder leiding van den Zeereerw. Zeergel. Heer J. C. v. d. Wiel, leeraar te Hageveld. B. en W. stellen voor, onder dank te aan vaarden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, een schilderij, op paneel geschilderd door Dirk Hals (15911656) en voorstellende een buiten- partij in een park, alsmede een schilderijtje, op doek geschilderd door den Haarlemschen schil der J. P. van Horstok (17451825) en voorstel lende het portret van een jong meisje. Een amusant programma gisteravond in Pa lace, dat heel wat lachsalvo's heeft otlokt aan de nu niet juist talrijke bezoekers. 'We zijn er dan ook van overtuigd, dat de volgende avonden van de week een beter bezette zaal te zien zullen geven. Want niet alleeen de hoofdfilm is kostelijk, ook het bijprogramma met Karl Dane en George Arthur in de film: „Kom je ook bij de marine?" en de grappige screen-song: „O, how I hate te get op in the morning!" is voor lach- gragen bijzonder goed te genieten. De hoofdfilm heet: „Millionnair tegen wil en dank" en is de geschiedenis van een diamant, een reuzen-diamant natuurlijk, die de voorva deren van barones von Hahnenkamp eens ge kregen hebben van Tsaar Peter den Grooten, Die diamant wordt door de barones angstvallig be waakt, maar ten slotte moet ze er toch afstand van doen, om den bruidschat voor haar klein dochter bij elkaar te krijgen, die zij graag aan een ouden vbrst wil uithuwelijken. De juweliersbediende, die den steen uit de vatting zal nemen wordt door haar voortdu rend op de vingers gekeken, waardoor de jonge man zenuwachtig op zijn kauwgom bijt, een onhandige beweging maakt enop een ge geven oogenblik is de steen verdwenen. „Die heb je ingeslikt!" roept de barones uit en „Da's nietes!" roept de jonge man terug. De politie wordt er bij gehaald enz. enz., en het gevolg is, dat de diamant met zijn eigen aardige bewaarplaats door de barones in haar huis wordt opgenomen, opdat zij het kleinood zal kunnen bewaken, zooals zij het tot nog toe heeft gedaan. Hoe nu later de diamant, die nooit ingeslikt geweest is, weer wordt terug gevonden en hoe uit de heele malle geschiedenis twee geluk kige huwelijken ontstaan, kunt u deze week elkes avond zelf in Palace zien, dat hoeven we hier dus niet allemaal te vertellen. Het geluidnieuws is, als altijd, weer belang wekkend en op het tooneel zien we nu Ja panners, die sterke staaltjes van equilibreer. kunst en krachtsport vertoonen. Te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen in de klassieke taal en letterkunde de Weleerw. Zeergel. heer C. J. Henning, prof. aan het seminarie „Hageveld" te Heemstede. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren mej. H. C. van Gu- lik, Aerdenhout. Tot lid van de ingestelde vereeniging Crisis- Zuivel-Centrale, is o.m. benoemd de heer G. J. Blink, te Noordwijk en tot plaatsvervangend lid de heer B. N. Loerakker, te Haarlem. Te Amsterdam zijn voor het Mulo-examen geslaagd voor diploma A: J. van Popta, te IJmuiden; R. C. Simons, te Haarlem en de dames J. M. Boerkoel, te Haarlem M. J. de Kan, te IJmuiden; J. Frauke, te IJmuiden; J. C. Schreuder, te Haarlem; H. Smelik, te Haar lem en F. E. van Riesen, te Haarlem. Aan de Middelbare School ,,Technicum" te Rotterdam is geslaagd voor automobielmonteur de heer D. J. Verbruggen, alhier. Van bovengenoemd bureau ontvinger, wij het volgende overzicht betreffende de werk zaamheden van de oprichting tot 1 Januari 1932. Het bureau werd opgericht op 7 October 1927. Als leden traden toe: 5 voetbalvereenigingen 2 gymnastiekvereenigingen; 2 korf bal vereeni gingen; 3 zwemvereenigingen; en roei en zeil- vereeniging; 2 athletiekvereenigingen; 2 alge meene sportvereenigingen. Totaal 17 vereeni gingen. Tot 1 Jan. 1932 vermeerderde dit aantal met: 6 voetbalvereenigingen; 3 gymnastiekvereeni gingen; 2 athletiekvereenigingen; 1 algemeene sportvereeniging. Totaal 15 vereenigngen, zoo dat op 1 Januari 1932 32 vereenigingen bij hei bureau waren aangesloten. Het bureau was zoo gelukkig de belangelooze medewerking te verkrijgen van 20 medici voor de algemeene keuringen en 17 voor specialisti sche adviezen. Door drukke werkzaamheden of vertrek verminderden deze aantallen resp. met 9 en 1, terwijl 5 medici bereid werden gevonden aan de algemeene keuringen mede te werken, zoodat op 1 Januari 1932 16 medici voor de algemeene keuringen en 16 voor specialistische adviezen beschikbaar waren. De keuringen werden gehouden op Woens dagavonden in het St. Elisabeths Gasthuis, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door de Regenten van die instelling. In de maanden Juli en Augustus worden geen zittingen van het bureau gehouden in verband met de vacanties der medici en het wederzijds waarnemen van eikaars practijk in dit tijdvak. In totaal werden 558 keuringen verricht, waarvan de resultaten als volgt zouden kunnen worden gerubriceerd: Sportbeoefening en deelneming aan wed strijden geoorloofd 316 Sportbeoefening geoorloofd deelneming den niet 138 Geen sportbeoefening en geen wedstrijden 25 Resultaat van het onderzoek „matig" 53 Naar huisarts verwezen 26 Totaal 558 In 1931 werden 23 zittingen gehouden, waar bij de medici ieder drie maal, enkelen vier maai een beurt kregen. Rekening houdende met het uitschakelen van :1e maanden Juli en Augustus, zouden 42 zit tingen per jaar zeker mogelijk zijn. In 1931 zijn dus 19 zittingen niet doorgegaan door ge brek aan, aanvragen tot keuring. De vereeni gingen kunnen dus stellig nog wel meer pro paganda maken onder haar leden voor de sport keuring, hetgeen ook wel blijkt uit de omstan digheid, dat van enkele bij het bureau aange sloten vereenigingen nog nimmer een aanvraag tot keuring is ingekomen. Bij de politie is aangifte gedaan dat gisteren middag een rijwiel, staande voor een perceel in de Adriaan Loosjesstraat en een, staande hedenmorgen op de Groentemarkt,' is ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. In de vergadering der Vereeniging tot bevor dering van de belangen des Boekhandels is ge kozen in het bestuur de heer A. v. Weerden, Haarlem. Op den Tweeden Pinksterdag hadden vier jongens een café te Rijpwetering bezocht en verlieten dit op het uur van sluiten. Een hun ner had nogal wat biertjes gebruikt, was er zelfs door onpasselijk geworden, zoodat hij bij het vertrek een nog niet leeggedronken fleschje in zijn jaszak stak. Buiten had een van het viertal het fleschje uit den zak getrokken en even later vloog het door een der café-ruiten. Maar wie van de vier was de dader? Uit al lerlei verklaringen van drie hunner én voor de politie èn voor den politierechter gistermorgen, werd als de dader aangewezen de vierde, die toen een grijs pak aan had, wat cok de kaste lein kon bevestigen. Maar.de verdachte be weerde geen grijs pak te hebben, zoodat hij de dader niet kon zijn. Hij wist niets van het ge val af en hoewel hü vlak bij het café was, had hij zelfs den harden slag van het ingooien der ruit niet gehoord. Ondanks zijn ontkenning werd hij veroor deeld tot 2 weken gevangenisstraf. Naar wij vernemen, zal de conferentie over aangelegenheden het bouwbedrijf betreffende, welke Dinsdag a.s. aan het Departement van Binnenlandsche Zaken zou worden gehouden, voorloópig worden uitgesteld. Het is n.l. wenschelijk gebleken, nog eenige zaken aan een nader onderzoek te onderwerpen. In het verslag der directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrij f van Noord-Holland over 1931 wordt o.m. het volgende medegedeeld: De nieuwe centrale te Velsen voorziet van 1 October af in de stroombehoefte van ons verzorgingsgebied, uitgezonderd het Gooi en het gebied van enkele kleinere 10 kV. leveringen, welke voorloopig nog door Amsterdam geschie den, levert voorts van dien datum af het voor de provincie komend aandeel in de stroombe hoefte der Spoorwegen, terwijl te rekenen van 5 November 1931 ook de Hoogovens met aan verwante bedrijven volledig door de centrale worden voorzien. Onze stroombehoefte werd in het algeloopen jaar als volgt gedekt: ingekocht werden 99.441.707 kWh., opgewekt werden in de cen- tralen IJmuiden en Naarden 464.000 kWh., op gewekt werden in de centrale Velsen 47.846.843 kWh., te zamen 147.752 550 kWh. De totale hoeveelheid verkochte en doorgele verde kWh. bedroeg 137.660.098 kWh., zoodat de verliezen bedragen 10.092.452 kWh. of 6 8 pet. van de aan het net afgegeven kWh. De totale omzet is gestegen met 19.6 pet. De doorlevering en latere levering aan Hoogovens en de levering aan den in 1930 drooggemalen Wieringermeer- polder buiten beschouwing latende, steeg de omzet van 99.037.221 kWh., over 1930 tot 108.941.210 kWh. over 1931 of met 10 pet. De grootste vanuit de nieuwe centrale geleverde bedrijfsbelasting bedroeg rond 37.000 kW. De centrale te IJmuiden heeft gedurende den winter 1930/1931 van 3 November 1930 tot en met 7 Februari 1931 aan de productie deelge nomen, de centrale te Naarden van 24 Novem ber 1930 tot 7 Februari 1931. Deze laatste centrale is na hare buitenbe- drijfstelling voor goed als zoodanig komen te vervallen. In verband met deze definitieve buitendienststelling van genoemde centrale moest een bedrag van rond 79.000 worden afgeschreven, welk bedrag geboekt werd ten,laste van de rekening „verlies op buiten bedrijf ge stelde activa". De provincie leverde op 1 Januari 1932 den stroom in 56 gemeenten aan huis, terwijl op dien datum aan 52 gemeenten of groepen van gemeenten stroom engros geleverd wordt. De inkooptarieven van de gemeenten, welke den stroom engros inkoopen, ondergingen geen wijziging. Het aantal in onze laagspannings- gebieden aangesloten verbruikers was per 31 December 1931 46.159 voor lichtaansluitingen en 2711 voor krachtaansluitingen. De grootindustrie nam gezamenlijk 4.73 pet. meer stroom af dan over 1930, terwijl de afne ming over het geheele jaar verdeeld, constant bleef. De lijn, weergevende de verbruiken door de gemeenten over een aantal jaren, heeft nog het normale verloop, terwijl de lijn van de jaar- verbruiken van de industrie stijgende was. De slechte oeconomische omstandigheden doen zich thans sterker gevoelen. De polders namen wegens de groote droogte minder af dan nor maal; het gemaal van den Wieringermeerpolder heeft alleen dienst gedaan voor bemalings- en niet meer voor droogleggingsdoeleinden. Het verslag geeft vervolgens een opsomming van de contracten, tot nu toe ten behoeve van de Wieringermeeronderneming door het bedrijf gesloten. De winst- en verliesrekening vermeldt als baten: algemeen stroombedrijf 5.951.270 5.668.709), laagspanningsgebiedenvoordeelig exploitatie-saldo 29.562 (f 34.599), bijzondere baten 148.390 (ƒ387.107), samen 6.129.223 6.090.416). In mindering komen: algemeen stroombedrijf (kosten) 4.530.509 4.481.409). afschrijving op dubieuze debiteuren 3965 966), afschrijving op materialen 44.992 (f 12.630), verlies op buiten gebruik gestelde activa 575.657 142.017), restitutie rente- looze voorschotten volgens besluit der staten 200 000 (als v. j.), bijzondere lasten 181.518 f 200 000 (als v. j.), bijzondere lasten 181.518 van 592.579 820.965), welke wordt toege voegd aan de reserve voor afschrijvingen en ver nieuwingen. Dekker, Woonwagen R.K. Kerk oud-Schoten, actetasch m.i.; Uitermark, Garenkokerskade 67. badpak met doekje; Kuvener, Heerensingel 53 rood, bal; v. Valen, K. Lakenstraat 2, badpak m. handdoek; v. d. Stadt, Twijnderslaan 42, bedelhanger; de Vries, Gasthuislaan 174, cein tuur; v. d. Beek, Semarangstraat 8, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, dameshandschoen; Piers, Eendjespoortstraat 29, hondje; Kleist, Houtvaartpad 206, hond; Smink, Kerkhofstraat 25 zw, regenjas; Janus, Gen. Cronjéstraat 29 idem; Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten; Vermeer, Alb. Thijmstr. 15, lucifers-étui; Moh- ring, Timorstraat 81, regenmantel; v. Berkel, Middenweg 97, idem; Timmerman, Kamper straat 74, portemonnaie; Landzaad, Dr. Leyds- straat 77, idem; Butter, Eikenstraat 7, idem: Koel, Frans Halsstraat 8, rozenkrans; Koster, Brouwersvaart 14 e, regenjas; Scholte, Esch- doomstraat 5, rijwiel; Meyboom, Leidschevaart 82, rijwielbelast.plaatje; Bur. v. Politie, Smede straat 9, idem; idem idem, kinderschoentje; Wassenaar, Soendaplein 5, tube lijm; Haas, Karei van Manderstraat 52, vlaggetje; Dekker, Plein 8, vulpen; Hoofdpostkantoor, Haarlem, 2 tabletten chocolade. Nieuwe Haarl. Crt Stad Sociëteit „St. Bavo" „Geel-Wit" 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur. 'Teemstede Heerenweg (terrein tusschen Heerenweg en Van Merlenlaan) Midden- stands- en Nijverheidstentoonstelling, 1 uur tot half zes en van 7 tot 11 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, te Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Tentoonstelling Sacramentsvereeniging, kwart over 12 uur tot 6 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Heemstede Heerenweg (terrein tusschen Heerenweg en Van Merlenlaan) Midden stands- en Nijverheidstentoonstelling, 1 uur tot half 6 en van 7 tot 11 uur. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Woningbouw vereniging „De Êjpaarnestad", 8 uur Be stuur Meubelmakers, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur R. K. Commissie voor Be roepskeuze, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Tentoonstelling Sacramentsvereeniging, van 10 tot 6 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling en va riété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meis jes Iederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zaterdags van 10—12 uur. Adres: Bloemhofstr. 1, Haarlem, Tel. 11671. Heemstede Heerenweg (terrein tusschen Heerenweg en Van Merlenlaan) Midden stands- en Nijverheidstentoonstelling, 1 uur tot half 6 en van 7 tot 11 uur. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargeno men door: P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, Tel. 10539; Fa. C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 34, Tel. 12495 en door de Schoterbosch-Apo- theek, Rijksstraatweg 19, Telef. 12711. HAARLEM EXIDE BATTERIJEN. OOK REPARATIES Het buitengewoon fraaie weer had Vrijdag avond weer veel belangstellenden naar Stoop's banen doen gaan waar verschillende goede en spannende partijen werden gespeeld. De halve eindstrijd in het heeren enkelspel tusschen Hoeke en J. van der Stadt is een der beste par tijen tot nu toe in dit nummer gespeeld ge worden. Van der Stadt was in zeer goeden vorm en in meerdere games ontstond een fel le strijd. De eerste set kwam met 62 aan Hoeke maar Van der Stadt zag zijn spel in de tweede set met meer succes bekroond waar door hij deze set met 64 wist te winnen. Na veel emotievolle ralleys in de final set won Hoeke ten slotte met 63, een voor Van der Stadt zeker eervolle nederlaag. Ter Laag en Giesberts hadden in het heeren dubbelspel de grootste moeite om de combi natie BlomVan Huystee met 46, 75, 108 te slaan. Blom aan het net en Van Huystee op de base line bode zooveel tegenstand, dat het resultaat tot den laatsten slag onzeker bleef. De overwin ning van de T. E. D. dubbel was hier ten slotte wel verdiend en de winning stroke van Gies berts buitengewoon fraai. Ook in het heeren dobbelspel had Hoeke met „Hermans" als part ner drie sets noodig om den eindstrijd te be reiken. De beproefde Terry-combinatie, De Rui ter en Melse, weerde zich geducht maar kon het ten slotte niet tegen de sterkere tegenpartij houden. Mej. M. Uitenhage de Mist, die dit seizoen zeer succesvol speelt, kwam door een overwin ning op mevr. van de Klashorst in den eind strijd van het dames enkelspel. In den eind strijd zal zij of mevr. Meyer of Mej. Hulshoff ontmoetten die Zaterdagmiddag nog een halven eindstrijd moeten spelen. De dames dubbel van T.E.D. I mej. Hulshoff en Mevr. Giesberts kwam door een tweetal fraaie overwinningen resp. op mej. Vlieger en Met Renses en Mevr. Van der Klashorst en Mej. Verster in den eindstrijd. Vermoedelijk komen zij daar tegen Mej. Uitenhage de Mist en Mej. Van de Haar daar aangenomen mag worden, dat deze dames Zaterdagmiddag de dubbel van T.E.D. 2, Mej. Van Laar en Mej. Van Gelder wel zullen slaan. De combinatie van T.C.S.B. I, Mevr. Meyer en Nieman won in het gemengd dubbelspel van mej. Van Laar en Van Hezel maar struikelde vervolgens op den heer en mevr. De Ruiter. Voor dit nummer moeten Zaterdag nog een drietal partijen worden gespeeld alvorens de finalisten bekend zijn. De uitslagen van Vrijdag zijn: Heeren enkelspel: Halve eindstrijd: E. Hoeke sl. J. van der Stadt 62, 46, 63. Dames enkelspel: Halve eindstrijd: Mej. M. Uitenhage de Mist sl. Mevr. R. van de Klas horst 64, 61. Heeren Dubbelspel: 2e ronde: P. ter Laag, en Giesberts sl. H. Blom en Van Huystee 4—6, 7—5, 10—8. Kwart eindstrijd: Ter Laag en Giesberts sl. E. v. d. Weiden en K. Aanstoot 6—3, 6—2. Halve eindstrijd: Hoeke en „Her mans" sl. J. de Ruiter en C. Melse 62 46, 6—3. Dames Dubbelspel: 2e ronde: Mej. Hulshoff en Mevr. Giesberts sl. mej. A. Vlieger en Mej. E. Renses 6—2, 7—5. Halve eindstrijd: Mej. Hulshoff en Mevr. Giesberts sl. Mevr. R. van de Klashorst en Mej. B. Verster 64, 62. Gemengd Dubbelspel: 2e ronde: Mevr. Meyer en D. Nieman sl. Mej. J. van Laar en J. van Hezel 62, 61. Kwart eindstrijd: Mej. D. van de Haar en Dr. Th. de Crauw sl. Mevr. Rinse en Ir. Lux 61, 62. Mevr. de Ruiter en J. de Ruiter sl. Mevr. Meyer en D. Nieman 26, 61 6—3. Troostronde: Dames enkelspel: mej. D. van der Stadt sl. mej. Renses 62, 61. Ondertrouwd: 8 Juli. L. J. Oerlemans en M. L. Kucerovo. Geboren: 6 Juli. d. van W. J. M. ten Have v. Buul z. van C. Baarsv. Staveren d. van E. M. PlevierAntonisse z. van C. Groot —Stapper 8 Juli: d. van E. J. Bonke—Wuhl. Overleden: 6 Juli. D. HoogerbeetsRees, 60 j„ Gasthuislaan 7Juli. J. Timmermans, 65 j„ Tweede Vooruitgangstraat M. W. J„ 7 j., z. van A. E. M. Meerveld, Colensostraat J. v. d. Loo, 60 j„ Kamperlaan. Maandagavond a. s. zullen de jubileum wedstrijden der „Haarlemsche Damclub" ge organiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereeniging, in hotel ,,'t Hof van Holland", worden voortgezet. De „Haarlemsche Damclub" I speelt dan een eerewedstrijd tegen de Haarlemsche Damclub II, tetrwijl de Haarlemsche Damclub" IV voor de vierde klasse der neder laagwedstrijden, speelt tegen de Damclub „Ben- nebroek" I. Deze beide wedstrijden kunnen door be langstellenden kosteloos worden bijgewoond. Geachte Redactie. Door een firma worden hier ter stede „bier tjes voor kleine Heertjes" in den handel ge bracht, welke bij verschillende banketbakkers in de etalage prijken. Dat men door het bren gen van nieuwe artikelen het publiek tot koo- pen tracht te lokken, is het goed recht van den handelaar en al moge het in den handel bren gen van dit artikel geen wereldschokkende ge beurtenis zijn, toch wil ik er even nadrukkelijk op wijzen, dat aan dit soort snoeperij een ge vaarlijke kant zit. Ik geloof graag, dat het ar tikel zelf geheel alcoholvrij en dus onschuldig is, maar het snoepen van deze „biertjes" ves tigt zoo ongemerkt bij de jeugd het denkbeeld, dat het gebruik van bier flink en manlijk staat. Immers, nu moeten de jonge heertjes het nog met een speelgoed-biertje doen, maar nader hand, als ze grooter zijn, zullen ze „echt" bier mogen drinken. Nu kan men over het gebrui ken van alcoholische dranken verschillend oor- deelen, ook de meeningen van H.H. Artsen loopen op dit punt nog wel iets uiteen, maar daarover zijn ze het roerend met elkaar eens, dat alcohoi, ook de allerkleinste hoeveelheid, voor kinderen verderfelijk is. Het ligt dus op den weg van ons, ouderen, den niet-volwassen mensch verre van dit gevaar te houden en een stimulans tot biergebruik, welke in het koopen van dit schijnbaar zoo onschuldige artikel voor de jeugd ligt, moet ik dan ook uit den booze achten. Met dank voor de plaatsing, G J. VAN DAM, Secr. I.O.G.T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2