STADSNIEUWS HOLT STRAATHOF ELCK WAT WILS Trekjes No. 765 ZATERDAG 9 JULI ■nnnrn De vacanties komen in 't zicht Van 1 tot 31 Juli Alléén de prijzen belangrijk lager De dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon DE T.B.C.-VERLOTING Een symathieke daad Aanbesteding Vervoeropbrengsten N. Z. H. Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool Spreekuur wethouder Voor den Missiekoffer van Pater J. de Rooij S. J. H. GROOT JANS t Buurtvereeniging „Bo-Bar-Kei" Met verlof Opdracht Personalia Het zilveren priesterfeest van dr. Th. Vlaar Vereeniging Koninginnedag Toelatings- en overgangs-examens R. K. Lyceum Middelbare Technische School VAN 1 JULI TOT 31 JULI A.S. Kleermakers, Groote Houtstraat 52. Midd. School voor Meisjes Gemeentelijke Handelsavondschool Open amateur-kampioenschap van Nederland In ons nummer van gisteren hebben wij reeds gemeld, dat B. en W. van Haarlem voor stellen het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Aan de toelichting op dit voorstel ontleenen wij het volgende: In de raadsvergadering van 9 Juli 1930 werd het voorstel van B. en W. tot omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon verworpen. Die verwerping geschiedde op uiteenloopende gron den. Eenerzijds verklaarden zich tegen de le den, die van meening waren, dat ook voor de toekomst het Burgerlijk Armbestuur het aan gewezen lichaam is, waaraan de armenzorg met gerustheid kan worden toevertrouwd, an derzijds konden zich niet met de voorgestelde regeling vereenigen zij, die met de wijziging van den organisatievorm van het armwezen ook een aanmerkelijke uitbreiding wilden geven aan de rechtstreeksche taak der overheid op dit gebied. B en W zouden zich niet andermaal tot den Raad hebben gewend, ware het niet, dat door de zeer groote toeneming van het aantal gesteunden, waarvan een groot gedeelte voort komt uit andere kringen dan voorheen, de werkkring van het Burgerlijk Armbestuur zoo danig van wezen is veranderd, dat deze niet meer beantwoordt aan de bedoeling, die ten opzichte daarvan immer bij den Raad heeft voorgezeten. Het aantal ondersteunden is zoozeer geste gen, dat het persoonlijk contact, ijver en toe wijding van de leden ten spijt, in het algemeen niet meer kan geschieden. Het aantal te be handelen gevallen in de vergaderingen van het bestuur is zoo groot, dat, tenzij bij uitzonde ring, een vruchtbare bespreking niet meer mo gelijk is en de behandeling in de meeste ge vallen praktisch beteekent het sanctionneeren van de meening van het betrokken lid. Niet alleen ontbreken dus deze voordeelen, doch aan deze wijze van handelen zijn groote bezwaren verbonden. B. en W. achten eene reorganisatie noodza kelijk om de eischen, die aan eene behoorlijke regeling van de burgerlijke armenzorg moeten worden gesteld, daarnevens mag niet worden voorbijgezien, dat het ontbreken van eene di recte en feitelijke zeggenschap over de beste ding van de voor de armenzorg benoodigde gelden, die tot zulk een hoogte zijn opgevoerd, dat zij een overwegenden invloed hebben op de algemeene gemeentefinanciën, niet wel ver- eenigbaar is met de financieele verantwoorde lijkheid tegenover de gemeente van den Raad en bijzonder van het dagelijksch bestuur. B. en W. meenen daarom, dat er in deze omstandigheden voor de tegenstanders van re organisatie aanleiding bestaat hun standpunt nader te overwegen en vertrouwen, dat zij zich bij eene wijziging kunnen neerleggen. B. en W. hebben zich voorgenomen te zijnei tijd een onderzoek in te stellen of en op welke wijze het arbeidsterrein van den dienst kan worden uitgebreid tot andere onderdeelen van Maatschappelijk Hulpbetoon, met medewerking van particuliere instellingen op dit gebied. Nu aan den dienst eene afdeeling „Verhaal" zal zijn verbonden, komt het gewenscht voor, dat onderzoek voor verhaal wegens geneeskun dige armenzorg aan die afdeeling wordt opge dragen. Bovendien hebben B. en W. gemeend, om aanspraak te kunnen blijven maken op rijks subsidie, eene instelling van weldadigheid in het leven te moeten roepen voor de verzorging van voogdijkinderen. B. en W. overwegen voorts om eene rege ling te treffen, waarbij de ondersteuning we kelijks bij de ondersteunden tehuis wordt be zorgd. Het schijnt B. en W. toe, dat daaraan voor deelen verbonden zijn. Vooreerst voor de on dersteunden zelf, voor wie deze regeling min der onaangenaam is dan de verplichting om zich wekelijks voor het ontvangen van steun naar een bepaalde plaats te begeven. Vervol gens wordt er op deze wijze een regelmatig contact onderhouden, dat vanzelfsprekend van meer beteekenis is, dan het contact dat er is, bij het uitkeeren van den steun, indien er velen staan te wachten en tenslotte wordt daarbij concentratie van een groot aanal gesteunden op één plaats zooveel mogelijk vermeden, het geen voor de administratie en speciaal voor den loketdienst groote vereenvoudiging zou medebrengen. Art. I der voorgestelde verordening voor den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon luidt: De Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon Is belast met: A. de voorbereiding en uitvoering, voor zoover die van hem afhangt, van de besluiten van burgemeester en wethouders, met betrekking tot de volgende onderwerpen: 1. ondersteuning van huiszittende armen; 2. verzorging en verpleging voor zoover die verzorging of verpleging niet geschiedt we gens lichamelijke of geestelijke afwijkingen en medisch toezicht noodzakelijk is van arm lastigen in gestichten of gezinnen; 3. verhaal van kosten in den zin der Ar menwet, behalve ten aanzien van verpleging en vervoer van krankzinnigen; 4. het beheer va nhet Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen; 5. het beheer van het Haarlems Kinder Tehuis; B. het onderzoek naar den toestand en de verzorging van de gezinnen en personen, die by de gemeente ondersteuning, in welken vorm ook, hebben aangevraagd of door haar worden gesteund; C. samenwerking met en bystand aan ver- eenigingen en instellingen, welke zich steun verlening ten doel stellen. Men schrijft ons: Door het uitvoerend Comité voor de Crisis tentoonstelling Haarlem, welke tentoonstelling gehouden werd in den kunsthandel Reeker, Wa genweg, is een vijftal kunstwerkjes als extra- prijzen beschikbaar gesteld voor de TBC-Verlo ting. Voorwaar een sympathiek bewijs van be langstelling voor het doel der verloting, vooral omdat de kunstenaarswereld zeker niet het minste te hjden heeft van malaise. Laat ons allen deze spontane daad beantwoorden door een lot te koopen van de TBC-Verloting. De opbrengst der verloting komt ten goede van de geheele bevolking, want hoe meer de Vereeni- ging tot Bestrijding der Tuberculose kan doen, hoe minder besmettingskans voor de gezonden. De kunstwerkjes zyn te bezichtigen in boven- genoemden kunsthandel, alwaar ook loten ver krijgbaar zijn. Door architect N. Heldstra, alhier, is gister, morgen aanbesteed: het bouwen van drie be neden- met vyf bovenwoningen aan de Scho terbeekstraat alhier. Ingekomen waren 18 bil jetten. Ingeschreven werd als volgt: H. Brandsma en B. Bakker, Haarlem, f 27283, P. C. van Hal, Amsterdam, f 26595, A. Winterink, Amsterdam, f 26000 en f 25795; M. Molenaar en F. Snoek, Haarlem, f 30549 en f 30347; Molenaar Co., Haarlem, f23212 en f 23112; J. van der Putten, Haarlem, f 27738; H. J. Oppenkamp, Haarlem, f 27950 en f27775; P. Boxs en Zn., Haarlem, f 28782 en f 28662; N.V. Aannemingsbedrijf „IJsbrand", Haarlem, f 23600; M. Marchant, Haarlem, f 31514 en f 31210; P. Bos, Amstelveen, f 22350; N.V. Bouw- bedry'f „Jobo", Haarlem, f 29948; M. Edam, Haarlem, f 28520; G. de Vries, Haarlem, f 26300 en f 26215; C. P. Veen, Haarlem, f 24823; Gebrs. Randsdorp, Haarlemmermeer en Lisse, f 26441 en f 26309; Boudewijn, Haarlem, f 29500 en f 29300; J. J. de Korte en Waleveld, Haarlem f 24180. Waar twee bedragen zyn vermeld, geldt het laatste voor een gewijzigde uitvoering van het werk. De begrooting was f 24268.02. By de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. waren de vervoeropbreng sten gedurende Juni 1932 op de lijnen: Sche- veningenLeidenKatwijk/Noordwijk (incl. stadslyn Leiden) 120.178; LeidenHeemstede ƒ6.665; AmsterdamZandvoort ƒ122.309; en op de Stadslijnen Haarlem 54.041. In dezelfde maand van 1931 was de totaal opbrengst 344.067.—. Het diploma voor Huishoudkundige werd vandaag uitgereikt/aan de dames W. Beekman, J. de Boer, M. Bonnes, M. Mothof, T. Brantjes, A. Deinum, M. Donker, H. Harting, M. ten Have, N. Soesman, A. Stuyvenberg, E. Teerink, J. v. Zijll de Jong. Één leerlinge verkreeg het diploma niet. Het diploma voor Hulp in de Huishouding aan de dames: W. Avis, J. van der Blom, J. Cassée, H. Koning, G. Lucas, A. Moen, G. van Muscher, G. Rlchert, I. Westerdijk Bosdyk, B. Wielenga, H. Bottema, H. Kirkener, N. de Leeuw, A. Meyer M. P. Paardebek, J. Stevenhage, N. Vlasveld, N. Roepman. Een leerlinge kon wegens ziekte niet aan het examen deelnemen. De heer W. J. B. van Liemt zal a.s. Maandag van 1011 uur spreekuur houden ten stadhuize en dus niet van 1112 uur. N.N. te Haarlem 1. N. N. te Haarlem voor beterschap 1. C. B. te Haarlem ter eere van de H. Maagd Maria 1, J. v. SOEST. Brouwerstraat 23. Donderdag is te Haarlem in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer G. J. H. Groot- jans, oud-secretaris der gemeente, der Gezond heidscommissie, der commissie tot wering van schoolverzuim, Ridder in de orde van Oranje Nassau. De plechtige lijkdienst, gevolgd door de be grafenis, zal plaats hebben op Maandag 11 Juli in de parochiekerk van den H. Pancratius. De buurtvereeniging „Bo-Bar-Kei" houdt haar algemeene jaarvergadering Dinsdag 12 Juli 's avonds te 8.30 uur in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempelierstraat. De agenda vermeldt o.a. Jaarverslag van den secretaris; rekening en Buurvrouw bracht haar naar 't station kocht 't retourtje voor d'r.... versnoepte zelf twee plakkers voor 'n perronkaartje. „Mot je opletten" kwam ze by haar terug „as je nou strakkies ankomt in IJmuie, dan wordt 't bovenste hellefie d'r afgescheurd. en 't onderste mot je goed beware, hoor da's om terug te kommegoed wegstoppe, hoor, dat je 't niet verliest „Jaja" beefde d'r stemmetje „Gos sie, gossie.... was 't maar vast afgeloope „Maak je nou niet zenuwachtig me goeie menschje hoeft toch niet naar Amerika.. en met de terugreis heb je Dirk by je Kom, laten we maar naar 't perron gaan „Ja.... gauw maar...." „Kalm nouje heb nog 'n groot kwar tier Buurvrouw hielp haar de rare breede trappen op en gaf haar boven stevig 'n arm. Dat vond ze lekker-veilig, want ze zuchtte dankbaar. ,,'t Zal me benieuwen hoe 't met me Dirk isik heb toch maar zoo'n voorgevoel, dat ie „Ach, kom nou.... geen zorg voor de tijd hy heb toch niet geschreven, dat ie ziek was?" „Neeziek nou direct nietmaar hij schreef zoo raarzoo vreemdnet of ie niet rond voor de waarheid dorst uit te kom me „Nou ja.... ik begrijp dat best.... daar wacht ie mee tot ie thuis ishy zal natuur- lyk zwak weze.... van die gele koorts nog.... dat stond 'r immers in?" „Ja.... 't mot 'n dubbeltje op z'n kant ge weest zyn.... dat heb 'k wel begrepen „Afijn.... hy zal hier wel heelemaal op- knappeonder jouw zorgen dan weer in z'n eige Hollandsche klimaat't mot daar ook merakels heet weze in die West, hê? Daar krijgt 't sterkste gestel 'n knauw van meeen hy was nou direct géén boom van 'n kerel." ,,'k Heb zoo lang mogelyk tegengehouwen, buurvrouwdat weet je.... Maar hy liep al 'n half jaar zonder werken hoe gaat 't dandan wordt zoo'n jongen baloorig en hij was eenigste kostwinner voor me kwam 'r ook nog byen altijd van flink anpakke gehouwe'n hekel an stilzitte Hy most en hy zou weg toen ie 't hoorde, dat er weer wegkonne voor de Bataafscheen 'n pracht van 'n weekgeld „Ja.... je hebt 't eigenlyk nog nooit zoo best gehad, buurvrouwik noem 't 'n reuze jongen, die zóóveel voor z'n ouwe moeder over heb.... en daar zal Onze Lieve Heer wel reke ning mee houweHy knapt weer heele maal op hier.... zal je zien.... o, daar zal je trein weze „Ois dat 'm, denk je? Staan we hier wel on de eoeie nlek?" verantwoording van den penningmeester; be stuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den heer Jac. van Maris, die zich herkiesbaar stelt; benoeming van drie leden tot nazien rekening' en verantwoording van den penning meester en belangrijke bespreking najaars winkelweek. Naar wy vernemen, is de verbouwing van café Gebr. Brinkman aan het Plein hoek Tempe lierstraat, gegund aan de firma Kyzer alhier, voor 35000. De heer M. W. Rinkert alhier, is benoemd tot politieagent by het politiekorps (afdeeling motorbrigade) te Utrecht. Collecte voor de kinderfeesten Te beginnen Maandag a-s. zal door de Ver eeniging Koninginnedag een collecte langs dc huizen worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de op 31 Augustus te org'anisee- ren kinderfeesten. Het bestuur vertrouwt, door de vrijgevigheid vaii de inwoners in staat te zullen worden ge steld, den kinderen een waren feestdag te kun nen bereiden en dankt bij voorbaat allen, die dit door hun bijdragen zullen mogelyk maken. y v Toegelaten tot de eerste klas: A. Bakker, C. Bastiaenen, A. v> Boeokel, M. Brockberend, N. Byvoet, A. Driessen, Ch. Edel- hauser, A. Fibbe, P. Francot, J. Frankemölle, H. Gottmer, W. de Graaf, R. Hin, J. Hollander, F. Jacobs, J. Kamphuys, H. Kimman, P. Klit- sie; G. Koop, W. Korstjens, G. Krom, Th. Kue- nen, P. Laming, A. Langemeyer, L. Laurey, A. v. Loenen, W. Lommerse, Th. Mattaar, H. v. d. Mey, L. Nieuwenhuys, Th. v. d. Pas, E. Pel- tenburg, Th. Poelgeest, P. Reckmann, Th. Reith, L. Roozen, P. Smit, B. Steman, J. Ste vens, J. Stolp, H. Vader, J. v. d. Veldt, J. v. Vlymen, G. Wennekendonk, J. v. d. Weyer, H. Wiesman, L. Winnubst, v. Hees, v. d. Beint, A. v. Saas. Bevorderd tot de tweede klas J. Aukes (met lof), J. v. Beek (eerv. verm.), K. Bekkers, J. Bosman, A. Botter, J. Burger, Th. Diepen (met lof), A. Evers, J. Gruttering, Th. de Haas, B. v. Hees, P. Heye, H. Hoes, P. Hoogeveen (eerv. verm.)P. v.- Hooydonk, H Hüffer (eerv. vermelding), J. v. Iersel (met lof) A. Koehorst, G. Koot, W. Koot, J. Kooy. H. Kooy, B. Kriek, J. v. Lieshout (met lof), G. v. Lochem, J. Meeuwes, P. Meltzer, D. v. d. Pa- voordt, G. Pieterse, W. Egelie, J. Sauter, J. Butter, J. v. Riel, C. Robbers, N. Roozen, A. v. d. Sluis (eerv. vermelding), J. v. Son, B. Sor- mani, J. Straathof, L. Tollenaar, A. Verbeek, J. Yland, A. v. d. Zande, E. Zwart, M. Laurey. Afgewezen 15. Bevorderd tot de derde klas: A. Berger, A. Blankwater, A. Bomans, J. Breed, B. v. Buchem, J. v. Buuren (eerv. verm.), A. Santilhano (eerv. verm.), C. Gall, J. Hage- meyer, D. Henfling, A. v. Iersel (eerv. verm.), P. de Jong, C. Koop, A. Korstjens, H. Krouwels, H. Krusemeyer, W. v. Leeuwen; E. v. Leuven, F. Gerding, J. Laurijsen, J. Martinot, H. Mi- chielsen, H. v. Oosten, A. Povel, L. Prenen, A. Prins, A. Rombouts, G. Saelman (eerv. verm,), A. v. d. Sluys, W. Snel, W. Straatmans, H. v. Thienen, C. Versteege, C. v. Wel, L. Wouden berg, A. IJland, H. Nelissen, H. v. d. Veen. Herexamen 1. Afgewezen 12. Bevorderd tot de vierde klas H.B.S. B. C. Bekkers, H. Bey, A. Bosman, A. Branden burg, J. Hagemeyer, H. de Jong, H. Kahmann, G. Kriek, C. v. d. Kroft (eerv. verm.), H. Kue- nen, H. Rolfs, J. Stallinga, A. Versteege, G. Horsthuis; W. Keesom, L. Brandjes, L. Brink man, J. Kuiper R. Laming, G. Lommerse, A. Yland, Th. Horsthuis. ontvangt 3-jar. dipl. Afgewezen 5. Bevorderd tot vier Gymnasium: F. v. Boeckel, J. Bomans, F. Gustenhoven, J. Hendrix (eerv. verm.), G. Kromhout, N. v. Loe- Morgen wordt het zilveren priester feest herdacht van den zeereerw. zeergel. pater dr. Th. Vlaar O.E.S.A., rector van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem. Van half twee tot half vier wordt in het Lyceumgebouw receptie gehouden. Wij hebben onlangs aan den jubilaris een ar tikel gewijd en geven hierboven aan den vooravond van het feest nog zijn nieuwste portret. nen, G. v. d. Pavoordt (eerv. verm.), H. Prenen, W. Wiesman, J. de Wit, S. Stevens. Afgewezen 2. Bevorderd tot vier H.B.S. A.: H. Cornet, H. Haase, B. Korsten, A. Nieu wenhuys, J. Preyde, C. v. Ryn, B. Sanders, H. Smakman, Th. Stevens, N. v. Syl (met lof), J. Stam. Afgew. 3. Bevorderd tot vyf H.B.S. B.: L. Alders, G. v. Boeckel, J. Boon (met lof), J. Bosse, P. Dickman, L. Keyser, A. Kokkelko ren (eerv. verm.), P. Kraakman, P. Pinxter, J. Commandeur. Afgewezen 5. Bevorderd tot vyf Gymnasium: W. ten Berge, J. Kiewid, D. Kranendonk, J. v. Pelt. Herexamen 1. Afgewezen 2. Bevorderd tot vyf H.B.S. A.: D. Deutekom, G. Goossens, J. Polman, F. Se- veke, H. Seveke, G. Vughts. Afgewezen 2. Bevorderd tot zes Gymnasium: G. Bomans, R. van Dam, A. Krouwels, B. Meulenbroek (met lof), J. v. Loenen. Herexamen 1. Afgewezen 3. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: Overgangs-examens Afdeeling Bouwkunde: N. C. Akkerman, Alk maar; A P Borst, Oud-Karspel; D Heineke, Haarlem; E G Klees, Hengelo (O.); J Kloek, Longerhouw; J v d Poll, Scheveningen; J v d Putten, Alphen a/d Rijn; J de PUper, Helle- voetsluis; J. Schipper, Zaandam; A H van Velze, A J van Zanen, Haarlem; niet bevorderd 1; her examen 2. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practisch leerjaar: H. M. P. v. d. Aardweg, Haarlem; P. Bakker, Haarlem; J. G. Beuk, Leimuiden; H. J. Boyenk, mej. G. A. Dertien, Amsterdam; M. W. de Haas, B. van Hameien, Haarlem; J. M. Heere, IJmui- den; C. A. Hille, Ursem; C. Hornstra, Nymegen; mej. M. H. Korteling, Winterswyk; G. J. W. Langendijk, Beverwyk; H. B. Luns, Amster dam; J. P. Olivier, Leiden; A. H. Pomper, Am sterdam; J. H. J. van Rossum, Delft; B. Voer man, Bloemen daal; J. P. A. Vooges, Amsterdam. Herexamen 1. Bevorderd van het tweede naar het laatste studiejaar: A. J. W. van Huissteden, Heem stede. en daarmede de behoefte aan extra kleeding. - A. heeft een colbert-costuum noodig voor de reis, terwyl B. voor de bezoeken die hy hoopt af te leggen, een meer gekleed costuum gewenscht acht. Om aan deze grootere behoefte aan elegante Heerenkleeding tegemoet te komen, doen HOLT STRAATHOF, Kleermakers, ^Groote Houtstraat 52, eene speciale JULI-AANBIEDING. berekenen H S lagere pryzen voor elk kleedingstuk dat U by hen zult bestellen. Deze lagere prijzen gelden zoowel voor costuums als voor over jassen; terwijl de geheele sorteering stoffen ter beschikking is. Coupe, afwerking en kwaliteit normaal: geheel in overeenstem ming van den uitstekenden naam van H S. Afdeeling Weg- en WaterbouwkundeK. Blok, IJmuiden; H. Borgerding, Haarlem; C. H. van Erkelens, Alkmaar; J. C. Fekkes, Bussum; J. W. Gelder, Amsterdam; C. P. Hoed, Alkmaar; B. J. M. Kerkhoff, Haarlem; H. F. van Naers- sen, Soerakarta; L. J. Nijhof, Hengelo (O.); P. Ooms, Avenhorn; J. Ratelband, 's Gravenhage; H. W. de Ridder, Utrecht; C. Roozing, Petten; S. v. d. Schaar, Heemstede; A. L. v. d. Wiel, Abbekerk; P. v. d. Wijngaard, Leiden. Niet bevorderd 8; Herexamen 3. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practisch leerjaar: A. Bessem. Zutphen; J. B. G. Boom, Amsterdam; D. G. van Bruchem, 's Gravenhage; A. Bijker, Haarlem; G. A. Hemminga, Amsterdam; A. Holman, Alkmaar; P. J. F. van Kessel, Haarlem; E. L. van Leeu wen, Amsterdam; J. Martens, Delft; W. v. d. Schaft, Amsterdam; H. Schiefer, 's Graven hage; H. Sorgdrager, Haarlem; R. J. v. d. Stok, Alkmaar; A. J. v. d. Straaten, Amsterdam; S. Sijbrandy, Exmorra; H. Vroom, 's Gravenhage. Niet bevorderd 2; herexamen 4. Bevorderd van het tweede tot het laatste studiejaar: B. Gorter, Egmond a./d. Hoef; D. Munsterman, Amsterdam; C. Morgenstern, 's Gravenhage; P. Swager, Alkmaar. Niet bevorderd 2. Afdeeling Werktuigbouwkunde: Boverderd van 't eerste tot het tweede studiejaar: J. P. Chr. Aupers, W. Balfoort, Haarlem; H. K. S. Ph. 3egemann, 's Gravenhage; A. Bekkers, Haar lem; J. L. Beverdam, Haarlem; J. F. Bueters, Voorburg; P. v. Duin, J. G. Th. Fonville, Haar lem; G. A Gelink, Losser; J. D. Glas, Amster dam; G. Haze jager, 's Gravenhage; E. J L Hazevoet, Leiden; D. J. v. Hensbergen, Haar lem; A. J. v. d. Heuvel, Wassenaar; E. K. Hoek stra, Haarlem; J. Kaldeway, Ede; A. Korff. Enkhuizen; C. Meyers, Haarlem; J. G. Schenk, Barsingerhorn; V. Schuytvlot, Haarlem; J. A Steenman, Overveen; F. A. W. Tasseron. 's Gravenhage; C. J. Visser, Haarlem; E. M. Visser, 's Gravenhage; J. M. Visser, IJmuiden. Niet bevorderd 15; herexamen 4. Bevorderd van het tweede studiejaar tot her practisch leerjaar: J. N. Besier, 's Gravenhage; J. J. Boom, Haarlem; C. Bouwhuis, 's Graven hage; T. W. Box, P. Breedveld, G. Dinkelman, G. H. Drees, Haarlem; C. H. A. Ebbinge Wub- ben, 's Gravenhage; H. N. Hofstede, Haarlem, A. Hooft v. Huisduynen, Scheveningen; J. N. Hüter, Delft; A. India, IJmuiden; M. A de Jong, 's Gravenhage; N H. Klaassen, Hoorn; J. J. Koster, Aalsmeer; A. Kroes, Alkmaar; J Ledder, Eindhoven; P. C. J. Margadant, Alk maar; P. de la Sainte Croix Marquez, W. J Molier, 's Gravenhage; H. Mooi, Overveen; J. Pijper, Wester-Blokker; J. Raap, Anna Pau- lowna; P. H. Roosen, Haarlem; G. Schoenma ker, Zaandam; G. W. Slothouwer, Voorschoten, H. D. Teensma, Bussum; L. A H. Vermeulen, Haarlem. Niet bevorderd 6. Bevorderd van het twéede tot het laatste stu diejaar: D. van Bellen, Scheveningen; H. G. Dil, Zaandam; W. Doeksen, IJmuiden; K. de Haan, Velsen; K. v. d. Meer, Vlissingen; G. G. Sanders, Haarlem; R. Snel, Haarlem. Niet bevorderd 4; herexamen 2. Afdeeling Elemtrotechniek. Bevorderd van het eerste tot het tweede studiejaar: A. A v. Aller, Haarlem; G. N. Bakker, Den Helder; H. L. Berkhout, Bergen, N.-H.; D. Binnenwijzend, Stompetoren; N. T. de Bode, Amersfoort; W. K. Brederode, Haarlem; J. W. F. Deurloo, Lei den; J. L. de Graaff, J. C. Hellekamp, Haar lem; G. v. d. Heyden, Heemstede; C. D. E. v. Katwijk, 's Gravenhage; J. A. v. Kerkhof, Am sterdam; Th. W. Kout, Bloemendaal; J. W. Kui per, Winterswijk; G. W. Kumpe, J. G. Kumpe, Haarlem; D. J. Luitwieler, C. Moree, 's Graven hage; E. Chr. v. Putten, Haarlem; E. L. Ros, 's Gravenhage; W. P. Spaan, Schoorldam; E. P. Striezenou, J. C. A. E. Stuifmeel, Haarlem; A. H. Tollenaar, 's Gravenhage; H. v. d. Waals, Leiden; H. Zijlstra, Haarlem. Niet bevorderd 7; herexamen 4. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practisch leerjaar: W. M. Adams. D. Blok. 's Gravenhage; L. Boom, Haarlem; F. A. W. v. d. Burg, 's Gravenhage; B. Th. de Bruin, Nieuwer-Amstel; W. F. Coumou, Kamperland; L. G. P. Jansen, Haarlem; J. J. A Klaus, Noorden (Z.-H.); H. J. Koeslag, Diepenheim; H. J. Landsbergen, Naarden; A. M. de Mol, 's Gravenhage; J. Sival, Haarlem; P. A Spoek, A. D. Verdu, 's Gravenhage; A. J. Verharen, Haarlem; R. E. J. Ziek, 's Gravenhage; W. P. Prangsma, Haarlem. Niet bevorderd 3. Bevorderd van het tweede naar het laatste studiejaar: M. Benschop, H. v. Schelt, 's Gra venhage; A. H. Vreulink, Delft; J. Wansink, Eibergen. Herexamen 1. Afdeeling ScheepsbouwkundeBevorderd van het eerste tot het tweede studiejaar: H. Evers, Heemstede; J. J. Schenke, Voorburg; A. A. Sipman, Alkmaar; J. Zwart, A'dam. Niet bevorderd 1; herexamen 1. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practisch leerjaar: C. Mink, 's Gravenhage; J. B. v. Vloodrop, Amsterdam. Van het 2e naar het 4e studiejaar: D. Tiemeyer, Zandvoort. Aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus alhier zijn bevorderd van de lste naar de 2de klasse: Ch. I. Arnold, A. Bak ker, J. M. Bandel, M. L. v. Dam, M. Dootjes, H. Drost, Th. C. G. Groot, L. C. M. Gutschmidt, H. C. Hennis, C. S. M. Hessels, A. Koetsier, A. Koppelman, A. Ch. Lemhoff, B. Marang, T. Muntinga, M. C. Plaisier, E. M. Fr. Roqué, J. v. Rijswijk, M. M. C. v. 't Veer, A. H. Wille, A. J. Alberding, G. Aveling, G. P. Brakel, N. M. E. Filippo, G. L. H. Groeneweg, L. Gut- mann, A. Heemskerk, M. Joustra, H. C. Kos ter, M. C. Kruijf, R. Mees, A. C. Messchaert, C. A. Mingels, O. F. Muller, G. v. Olst, M. C. Otten, W. E. J. F. de Rooy, M. H. v. Rossum, G. Schoute, P. H. M. Theunissen, I. M. Vink, M. Monsma; voorwaardelijk bevorderd: L. Wil- lemsen. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: A. J. v. den Berg, L. Cöhrs, E. Dekker, A J. Ludriks, H. A Potjer, T. de Roos, Fr. J. Span jaard, voorwaardelijk bevorderd: M. C. Blan- kert; E. S. Bergmans, W. F. Bieschel, H. W. Bolkestein, M. C. Dyserinck, M. Gaillard, A M. v. Hartesveldt, F. E. J. Holman, Fr. v. der Lely, A. M. Lubbers, A. J. Lürsen, A. C. Maarschalk, N. M. Otter, C. Rijkers, Chr. C. Smout J. E. Stahl, I. Vis, G. M. Woud, voorwaardelijk be vorderd: P. J. Luiting; M. C. P. Eebes. M. H. Flipsen, S. G. Kuipers, E. Miolée. J. v. Oploo, J. Prins, M. E. v. Ruijven, A. J. M. v. Steeden, C. H. Stuivenberg, E. v. Suchtelen v. de Haere, C. Theunisse, E. J. Fr. v. Veen, E. C. Veenlng, E. G. v. Walen, J. A. de Wilde. P. Walterson, voorwaardelijk bevorderd: J. Nielen. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: A. M. Boeke, M. M. Cats, J. E. C. Ferwerda, A. J. Fooij, J. C. A. de Haan, H. F. C. de Hos- son, Fr. Schoorl, G. H. v. Sisseren, C. v. Vrede, voorwaardelijk bevorderd: G. A. Bakker; W. de Boer, J. Brands, A. Frank. J. M. v. Gend, M. J. Heck, H. S. Hopman, J. M. Kayser, A. E. Land, P. E. Les, W. J. v. Looij. V. P. v. der Meulen, E. Muller, W. v. Oldenborgh, A. C. Ris, A. E. G. Velthuys. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse A. F. Godschalk, J. v. Houtem, Th. Visser, W. N. te Winkel, voorwaardelijk bevorderd: E. G. M. v. der Heyden, bevorderd als vakleerling: Gr. Werner; H. G. Bergmans. G. M. Beun. S. G. Bitter, C. Bogtman, E. ten Cate. E. v. Eerde, J. M. v. der Heyden. M. Hofland, H. O. v Len- nep, M. C. Meyer, N. v. Oldenborgh, E. Pauw, J. M. Roos, W. Savrij. Overgangsexamen. Uit de voorbereidende klasse werden toege laten tot de eerste klasse: D. BuBur. Catharina van Dam, A. de Droog, F. W. Ebert. P. J. Hamels^eld, Cornelia van 't Hoff, Barendina Hooijen, Jeltje van Huissteden, J. C. van Kee- ken P Los, H. E. van Ravestein, P. H. van Ravestein, C. Smit, H. Sohl, P. J. oan Wunnik en Titia de Zaaier. Afgewezen werden 6 leer lingen. Bevorderd naar de tweede klasse: Mana \an Andel, Suzanna Buurman, Christina v. Dansik, Elisabeth van Dijk, J. Frantzen, D. H. J. Huls- kes D. van de Klashorst, D. Oudshoorn, H. G. Sch'uurhuis, Gerardina Versteeg, Henörika Wielenga, W. Blaauw, Bertha Harkmans, D. Hogenbirk, Jacoba de Jong, C. Klerk, A. Ki.ap, L. Krammer, F. J. Lindeman, A. J. Lucas. J. C. Luijt, Jacoba Booms, G. Kruijt, Jannigje van den Polder, M. J. P. Rip, Gretha Roozen- daal, Jantje Rose, Johanna Roussac, H. M. Ruilter, Hendrika Schlötz, Eefje van Wunnik, Cornelia van den Broeke, Elisabeth van den Broeke, P. Eshuis, Cornelia Feitsema, Junsie Kaatman, Johanna Kir sten, H. A van der Meer, Johanna de Mooij, J. M. Prikker, Johan na Sproet, M. W. Willemse, Fenrxa Wit en Jo hanna de Zwart. Niet bevorderd 21 'eerlfngen. Bevorderd naar de derde klasse: Aaltje van Baam, W. C. Benjert, Johanna Bestenoreur, W. J. Beunder, J. H. Bosman, C. Bouterse, Anna Cornelisse, H. Deurloo, J. A Geer lings, Magdalena de Graaff, I. C. Havenaar, Johanna Koebrugge, J. Neele, J. Derks, Cornelia Deur loo, W. Droog, P. H. van den Eijkhoff F. K. Hellemink, Johanna Hoornsman, Petrcnelia Lasschuit, H. W. Nieuwenhuizen, P. Plooijer, J. Scheelings, P. L. D. Tak. Olida van Velzen, Wilhelmina Wensing, Geertruida Wiegel, Ca rolina Heuer, J. H. A. Javaux,H. F. W. Korn, Johanna Lieffering, Engelina Mooiweer, Jeanne van der Schaar, Th. J. Segorius, A. Tak, D. Wesseling en C. Zonneveld. Niet bevorderd 8 leerliggen. n Bevorderd naar de vierde klasse: Joanna Bakker, Christina de Boer, L*. Bouterse, Cor nelia van Bragt, Josina Eggermond, J. P. A. Fiolet, A. Franssen, 'L. J. Gemer, A. H. W. Geurtz, W. Goode, Geertruida Heemskerk, H. van der Holst, G. Kos, P. J. Metselaar, A. van der Meijden, H. Niesten, C. J. Oudshoorn, Jo hanna Behr, R. L. van den Berg, H. Cornet, P. L. Peen, A. M. Reedijk, G. J. Reimerink, J. C. van Riessen, Trijntje Roosen, C. Scheffer, G. R. Schuursma, J. J. Stevens, Theresia van Uden, H. Vos, M. P. Westendorp en Anna Wolff. Niet bevorderd 8 leerlingen. Bevorderd naar de vijfde klasse: Maria Boerkoel, B. H. Bolsenbroek, Joh. Brinkman, W. J. Bijster, E. J. Compiet, G. P. Ellens Rikje van Doelen, G. E. van Goor, J. J. Jansen, Aga tha van der Laan-de Vries, C. A. Roose, Uli Rudolphy, Christina Stemmes, J. W. van Wie- ringen, Elisabeth Doomebos, C. L. J. den Hol lander, Hubertina Hoornsman, Hendrika Koop- P: Koopman, Catharina Liehten- veldt, Wilhelmina Loman, A C. Luii J Nach- tegeller, Martina van der Velden, Hubertina Wiermga H. Wijtkamp en C. Zwart. Niet be vorderd 3 leerlingen Toelatingsexamen 11, ia en 14 Juli Gisteren is op de banen van de Kennemer Golf- en Country-Club te Zandvoort de eerste ronde gespeeld van het open amateur-golfkam- pioenschap van Nederland. Er waren ruim 25 deelnemers. De uitslagen luiden: Capt. C. G. B. Stevens wint van major R. S. Lambert 6—5; LOM. Munn wint van It. col. H. A. Boyd 4—3; Jhr W. den Beer Poortugael wint van Ch. E.' Velt- man 43; Douglas Grant wint van W. F. Loo- man 32; C. S. Hubrecht wint van G. H. Critchley 64; B. Heldring wint van jhr. mr. W. F. Roëll 21; J. H. C. Saiberg wint van jhr. H. Trip 32; Jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje wint van B. Carp 1 up; A Mac Nair w.o.; R. G. Chittenden wint van R. D. Critchley 43; Sir Guy Campbell, bye; Brig. Gen. A. C. Critchley, bye; G. Putman Cramer, bye; A Kerkhoven, bye; G. M. del Court van Krimpen, bye. Vandaag en morgen worden de wedstrijden voortgezet. „Ja, jamaak je nou maar niet angstig.. daar hangt 't bordjezie je 't niet? Pas op, wacht nou kallempies af.... d'r is heusch nog wel 'n plaassie voor jouja, kijk maar IJmuiden staat 'r op.... Zoovoorzichtig maar.... nee, needeze deur mot je hebbe.... die andere is de uitgang.... Nou, stap in.... je kan nog bij 't raam zitte zie ik.... Hoepla-keel Denk om je kaartje, hoorl Stop 't in je portemenee en vergeet 't hellefie niet." „Nee, nee.... ik zal d'r om denke „Heb je nou onthoue hoe je mot loopen in IJmuie?" „Ja ja,... Mina Dekkers heb 't voor me op 'n papieretje geschreve.... dat kan niet misse...." „Nou, goeie reis, hoor.... en ik zal voor koffie en boterhammen zorgen tegen dat jullie thuis komme...." „O, ja.... ik heb je me sleutel toch gege ven, hê?" „Ja, die heb 'k thuis „Nouvrindelijk bedankt, buurvrouw en tot vanavond!" „Dag. Doe Dirk de groete vast!" En in de trein zat ze al gauw ongevraagd te vertellen, dat ze naar IJmuie most, om d'r zoon van de boot af te halend'r eenigste zoon, die 't zoo kwaad had gehad in Curacao met die vreeselyke hitte en de koortsenen dat ie nou 'n heele poos met verlof bleef.... en 'n heeleboel geld had overgespaard En iedereen voelde mee met 't geluk van 't zenuwachtig-blye moedertje, dat alsmaar nieu we scheutjes eau de cologne op d'r zakdoek deed, om 't rimpel-doorgroefde gezichtje af te vegenen zuurtjes en pepermuntjes pre senteerde, die niemand wilde weigeren En IJmuiden was er voor ze d'r" erg in had. Op 't groote stationsplein stond ze met 't papiertje in d'r bibber-knuistjes, om te zien hoe ze naar de bóót-moest.... Maar 'n paar menschen, die 't gauw begre pen, en ook naar de boot moesten, namen haar bereidwillig mee die kant uit. 'n Vroolijke drukte was 't daar aan de ha ven.... en vol ongeduld wachtten al die bloed verwanten en vrienden op de binnenkomst van de stoomer,, die o zoo langzaam naderde. En oei, oei, wat 'n gepraat en geroep en ge schreeuw toen 't gevaarte zóó dicht bij was, dat er menschen op te onderscheiden waren. Ze werd er bijna doof van, en had moeite zich staande te houden tusschen die opgewonden menigte. De een na de ander ontwaarden ze de lang verwachten, die op 't dek al stonden te wuiven en te lachen en met hoeden en zakdoeken te zwaaien. Moeder Veldman probeerde óók mee te tu ren.... ze zocht haar Dirk, die toch wist dat zij daar óók stondMaar ze zag 'm niet.... en gaf haar oude oogen de schuld. Eindelijk., daar stapten de eerste passagiers naar wal, en de uitbundige, ongedwongen begroe tingen namen 'n aanvang. Moeder Veldman keek maar.... keek maar., zag heen en weer geloop, gedraaf, gesjouw met koffers en tasschen Er kwam 'n meneer met 'n witte, platte pet, en 'n jas met mooie knoopen.... en die keek links en rechts en riep toen: „Is hier ook aan wezig de Weduwe Veldman uit N?" Ze kreeg 'n schok.... en haar antwoord was haast niet te hooren.... de omstanders brach ten t over.... en toen wenkte de meneer haar.... en zei, dat ze even mee moest op de boot. „Wat is er?" vroeg ze bang. ,Hm.ja, juffrouw.... 't is vervelend, maaruw zoon isis niet heelemaal goed.... we hadden u nog willen telegrafeeren, maar 't had u vermoedelijk toch niet meer be reiktt ging allemaal zoo gauwde dok ter stond er zelf verbaasd van.... „Dus.... dus.... hy is ziek?" „Ja, moederen nog al erg.... al 'n paar dagen in z'n hut gebleven.... en toen bleek 't longontsteking te zyn.... en hy was tóch alnou ja.... u weet misschien onge veer...." Ze kon niks zeggen.... en ze sukkelde maar achter de mooie, groote meneer aan.... zag als in 'n droom al die meewarige gezichten van andere passagiers, allemaal veel deftiger dan zy.... lispelde de naam van haar jongen.... Hy bracht haar door vreemde hokjes, kamer tjes, zalen, langs kromme trappen en smalle gangen met veel deurenen eindelyk stond ze in de huten zag daar Dirk, die ze niet meer herkende haast. De dokter stond naast 't beden daar kwam ook 'n priester, die haar op 'n stoel zette en bemoedigde.... 't Was 'n pater-missionarishij vertelde, dat ie haar zoon bediend haddat ie er zelf om had gevraagd Heel lang zat ze daar wezenloos te kijken naar 't zwaar hijgende lichaam.... zag en hoorde niks van *t andere om haar heen. En eindelyk kwam ie even by bewustzijn zag z'n moederglimlachte en zocht haar hand .Moeder. „Jongen.... m'n jongen...." „De pater weet alles, moeder.... van me papierenen 't gelden van t kantoor in Den Haag.... Niet huilen, moederik ga nou met „groot verlof".... ik ben braaf ge bleven, moeder.... dat kan ik met "n gerust hart zeggen.... al was 't soms heel lastig.... Hou je goed, oudjetot latertot la Ze gaf 'm z'n rozenkransdaar kon ie net nog naar wijzen. En toen ze weer naar 't station liep.... in eens 'n boel ouder.... toen moest ze toch even aan haar zelf vragen, wat Onze Lieve Heer daar nou mee vóór had.... Maar ze wist nog niet, dat ze haar jongen als 'n wrak zou hebben thuis gekregen.... voor z'n leven geknaktbyna heelemaal hulpbe hoevend, en wellicht nooit meer in staat iets te verdienen.... En dan zouden z'n gespaarde centen zyn weg gesmolten als sneeuwer zou armoe, el lende m hun huisje gekomen zijn.... Later zou ze begrijpen, dat God haar dat had willen besparen. O. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7