Na- en Wanklanken De staking in de Borinage Wereldgebeuren van Lausanne VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Köln. Volksztng Het nieuws van heden DE BAROMETER Delegaties weer thuis MAANDAG 11 JULI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DOMME DUITSCHERS Onverantwoordelijke V erkiezingspr aat Het Weer 3 GENDARMES TE CHARLEROI In de Borinage heerscht de laatste agen onrust in verband met de stakingen. Gendarmes te paard patrouilleeren door de straten van Charleroi H"- mk J Overal feestelijke ontvangst Herriot te Parijs Von Papen te Berlijn Vergadering van de Circulatiebank Weer verschenen Scheepsrampen Dooden en gewonden Australisch kustvaartuig vergaan Hitier orakelt Officieel Parijs is tevreden De meening in Italië Onrustige Zondagnacht Twee regimenten gezonden Allerlei incidenten Revolutionnair karakter Botsingen Koning Gillette overleden Millioenenvermogen verdiend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De „Prométhée"-ramp Hittegolf in Engeland Doodelijke ongevallen EINDE VAN EEN WERELDVLUCHT TURKIJE IN DEN VOLKEN BOND VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18122 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Ij Verwachting: Zwakke tot matigen g m wind uit Noord-Oostelijke tot Noord, g J Westelijke richting; zwaar bewolkt met H tijdelijke opklaring: toenemende kans j| B op regen of onweer; later koeler. m Hoogste barometerstand 769.7 te Ko- g B penhagen. Laagste barometerstand 753.6 te Jan B Mayen. H Zon op 4.53, onder 9.17. Eerste Kwar- g s tier v.m. 4.27. Licht op 9.47. lllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Zaterdag j.l. schreven wij naar aanlei ding van het op de herstelconferen tie te Lausanne bereikte resultaat: Duitschers kunnen tevreden zijn." Fractisch heeft Duitschland zijn volle eco nomische en financieele vrijheid herkre gen. Het zal alleen nog een bedrag moeten betalen, dat overeen komt met de tijdens het Hoover jaar vervallen verplichtingen. Deze slotbetaling zal echter alleen dan en in zooverre worden geëischt als de Duitsche betalingscapaciteit haar zonder gevaar kan dragen. De financieele sleepboei, die Duitschland dertien jaar lang achter zich aan heeft moeten meesleuren, is eindelijk geslaakt. De vroegere geallieerden hebben deze daad van dwingende noodzakelijk heid verricht zonder eenig voorbehoud met het oog op hun eigen financieele positie of de houding, welke hun aller crediteur Ame rika tegenover hen zal aannemen. De door Rathenau, Wirth, Marx en Stresemann ge voerde „vervullingspolitiek", waardoor de onhoudbaarheid van het ontworpen her stelbetalingssysteem zonneklaar werd aan getoond, heeft thans haar doel bereikt, dank zij de economische crisis, het vast houdende bemiddelaarschap van Ramsay MacDonald en Herriot's toegevendheid. Het accoord van Lausanne beteekent het defi nitief ineenstorten van den papieren Ba- beltoren der Duitsche herstelbetalingen, welke door de overwinnaars van den groo- ten wereldoorlog met kinderlijke verbeel dingskracht was opgebouwd hoog boven de mogelijkheden der werkelijkheid. Inder daad, de weldenkende Duitschers kunnen tevreden zijn. Maar hoeveel weldenkende Duitschers is het arme Duitschland van heden nog rijk? En hoeveel weidenkenden zullen er in het Duitschland van morgen zijn? De reactie, welke het verdrag van Lau sanne in Duitschland heeft teweeg gebracht, is waarlijk niet bemoedi gend. De Hitlerianen, doodsbenauwd zich ïn den verkiezingsstrijd te compromitteeren door den passieven steun, waarmee zij de regeering-Von Papen hebben mogelijk ge maakt, haasten zich nu de onderteekening van het accoord van Lausanne door den Duitschen rijkskanselier als een daad van landverraad te kwalificeeren- Zij schreeu wen, dat Von Papen met de vuist op de conferentietafel had moeten slaan om de schrapping van het artikel, dat Duitsch land alleen de schuld geeft van den we reldoorlog, uit het Verdrag van Versailles te eischen. Indien zij in zijn plaats geweest waren, zouden zij dit zeker hebben gedaan, maar zij zeggen daar natuurlijk niet bij, dat zij dan economisch hoegenaamd niets bereikt zouden hebben. Herriot kon zoo groote economische concessies alleen maar aan Duitschland toestaan, wanneer hij door zijn politieke vasthoudendheid aan de gewraakte bepaling van het Versailles-ver- drag een behoorlijk tegenwicht schiep voor de publieke opinie in Frankrijk. Trouwens er zullen te Parijs nog wel harde woorden vallen, want Tardieu schijnt van plan te zijn het succes van Herriot te beknibbelen. Behalve de nazi's, barsten ook de Duitsch- nationalen, uit wier kringen de meeste le den van het kabinet-Von Papen zijn voort gekomen, van verontwaardiging over Von Papen's internationalen werkelijkheidszin. Het ware de plicht der regeering ge weest, verklaart Hugenberg, met kracht op te komen voor vermindering der particu liere schulden. Zóózeer zijn de Duitsch- iaationalen in hun verkiezingsijver dus reeds verblind, dat zij het een plicht noe men, wat in werkelijkheid een onrecht matige daad van misdadige afmetingen zou zijn geweest. Het Centrum zal, volgens de weer vrijgegeven „Kölnische Volkszeitung", het resultaat van Lausanne objectief beoor- deelen, wanneer het ter ratificatie aan den Rijksdag zal worden voorgelegd. Maar de laatste verantwoording voor de te Lausanne aanvaarde lasten drukt uitsluitend op de rechtsche partijen, waarop het regeerings- program uitdrukkelijk steunt. Het doel van de Centrumspolitiek inzake de herstelbe talingen was in het duidelijke „neen" van Brüning vastgelegd. Het halve „ja" van von Papen vormt enkel voor de rechtsche par tijen een punt van discussie. Zoo doet zich dus thans het merkwaar dige geval voor, dat von Papen alleen in de socialistische pers eenig succes oogst met zijn gematigde Lausanne-poli- tiek. Het voor Duitschland economisch gun stige resultaat van Lausanne heeft geen politieke ontspanning gebracht. Integen deel, zoowel de Nazi's als de Duitsch-natio- nalen als het Centrum grijpen het dank baar aan om het als een wapen in den verkiezingsstrijd te gebruiken. Zij hebben achteraf gemakkelijk praten, want zij heb- Hugenberg ben niet als von Papen hun vingers hoeven uit te steken naar de heete kastanjes, die te Lausanne in het vuur lagen. Het is te hopen, dat na den verkiezings strijd Duitschland weer de beschikking krijgt over zijn thans op hol geslagen ge zond verstand, want, indien het de ratifi catie van het verdrag van Lausanne zou weigeren, zouden alle internationale moei ten tevergeefsch zijn geweest en zou de Duitsch-Fransche tegenstelling van een moorddadige scherpte worden. Evenals in Duitschland de komende verkiezingen een rechtvaardige en redelijke waardeering van het te Lausanne verrichte werk onmogelijk maken, doet ook in de Vereenigde Staten de invloed van de a.s. presidentsverkiezing zich op onaangename wijze gelden. De po litici wenschen allen schijn van toegevend heid jegens de Europeesche schuldenaars te vermijden, zoolang nog niet beslist is, wie straks de regeeringsverantwoordelijkheid zal moeten dragen. De publieke opinie in Amerika is een eventueele vermindering der Europeesche oorlogsschulden niet gunstig gezind, zoodat niemand het risico wil loo- pen de volksgunst bij voorbaat te verspelen door een duidelijke uitspraak. Eerst wan neer deze volksgunst zich voor een nieuwe periode van vier jaar heeft vastgezet, zal men er den moed kunnen vinden het on vermijdelijke openlijk te aanvaarden. Tot zoolang zal men dus geduld moeten oefe nen om te weten, waartoe Amerika inzake de oorlogsschulden al of niet bereid zal blijken. Lausanne heeft vele en verscheidene na klanken gewekt, waaronder vooral de Duit sche wanklanken het meeste zorg baren, maar bij de beoordeeling van het gehalte dezer geluiden diene men niet uit de ge dachten te verliezen, dat deze voor een groot gedeelte alleen geuit worden om de kiezers massa's in de een of andere richting te misleiden. PARIJS, 10 Juli. (Reuter.) Minister-president Herriot is met de geheele Fransche delegatie vanochtend uit Lausanne te Parijs terugge keerd. Met denzelfden trein kwam ook de Britsche eerste minister MacDonald en de Engelsche delegatie aldaar aan. v Herriot verklaarde by zyn aankomst: „De besprekingen hadden over het algeheel geno men, een schitterend verloop, maar waren voor al by het slot uiterst moeiiyk. Ik zie niet in, welke critiek op de architectuur der onderhan delingen kan worden uitgeoefend. Franrijk heeft zich zyn rechten volkomen voorbehouden. Waar men vooral de aandacht op dient te ves tigen, is de buitengewone hartelijkheid der Engelsche delegatie. Ik heb, zoowel by sir John Simon als by MacDonaald volkomen steun ge vonden." BERLIJN, 10 Juli. (W. B.) De Duitsche de legatie is vanmiddag kwart voor twee met den gewonen trein in Berlün teruggekeerd. Ter verwelkoming waren aan het station aan wezig de Rüksminister van binnenlandsche za ken von Gayl en de vertegenwoordigers van verscheidene andere ministers. De Rykskanselier werd door het publiek her haaldelijk luide toegejuicht. Rijkskanselier von Papen zal aanstaanden Donderdag den Rijkspresident verslag uitbren gen over het verloop der conferentie van Lau sanne. Woensdagavond zal von Papen deswege naar Neudeck vertrekken. BAZEL, 10 Juli. (V. D.) Heden heeft hier de In dik formaat is Zondag 1.1. de „Köln. Volks- zeit.", het grootste Centrumblad, weer versche nen. ,,Wir sind wieder da. In alter Frische!", verklaart het blad vroolijk spottend. En het schrijft vol humor: „wy zijn niet vertoornd hoe zouden wij kunnen schelden, als een Duit sche regeering ons nieuwe abonnementen in grooten getale toevoert en ons voor den duur van weken een ongewoonlijk vleiende publiciteit verschaft!" Met duidelijken wenk naar het prachtige ge bouw van de Beriy'nsche „Herrenclub", waar uit de Von Papen-regeering voortkwam en waar zy geprezen wordt, besluit het blad: „wy moeten ons met het heden en de toe komst bezig houden, want wat gisteren ons ge beurde, kan morgen een ander blad overkomen, dat niet van plan is, voor het nieuwe seizoen wierook te branden, het Cyperschen wün in Venetiaansche kristallen kelken aan te bieden en onder zijn voeten en ledematen Smyma- tapijten en donszachte kussens uit te breiden en het alle heeriykheden uit verre landen te schenken." O Von Papen. BERLIJN, 10 Juli. (W.B.) Een zeer ernstig ongeluk had Zondagmorgen omstreeks negen uur plaats aan boord van het pleziervaartuig „Sperber", toebehoorende aan de firma „Nordischer Lloyd und Reederei Roloff" Het schip bevond zich met ongeveer honderd passagiers aan boord, kort voor het vertrek, aan den aanlegsteiger bij de Caprivi- brug, op de Spree, toen met een ontzettenden knal een stoomketel explodeerde. De stoker Ernst Schulze was onmiddeliyk dood. Veertien personen, onder wie acht vrou wen, werden zwaar, 21 anderen licht gewond. In den loop van den dag overleden vier der zwaar gewonden in het ziekenhuis. Twee an deren verkeeren in levensgevaar. Het plei- ziervaartuig is een oud schip met ouderwet- schen ketelbouw, wat als de oorzaak van het ongeluk wordt beschouwd. MELBOURNE, 10 Juli. Het Australische kustschip „Casino", dat 425 ton meet, is tij dens een ernstigen storm in de Apollo-golf (staat Victoria) bü een poging om te landen op de rotsen geloopen en vergaan. Tien perso nen, onder wie twee passagiers, zyn bü de ramp om het leven gekomen. voorbereiding plaats gevonden van de zitting van den raad van beheer der B. I. B. Maandag zal een voorbespreking worden gehouden tus- schen alle presidenten van de circulatiebanken. Alleen de rijkspresident van de Zweedsche na tionale bank is nog niet gearriveerd. Het re sultaat van Lausanne is hier met genoegdoe ning ontvangen. BÈRCHTESGADEN, 10 Juli (VD). Zon dag is hier ter plaatse een groote meeting ge houden door de NSDAP. Nadat 6000 SA en SS mannen voor Hitier hadden gedefileerd, hield Hitier voor 18.000 menschen een redevoering waarin hij een scherpe scheidingslijn trok tus- schen de NSDAP en de regeering Von Papen. Hy kwam hierby ook te spreken over het nieu we Verdrag van Lausanne. Hij verklaarde dat dit verdrag, dat een belasting van het Duitsche volk met 3 milliard met zich brengt, over zes maanden niet meer dan 3 Mark waard zal zyn. PARIJS, 10 Juli. (V. D.) De opvatting van de officieele Fransche kringen over het afslui ten van het accoord van Lausanne komt hier op neer, dat men van meening is, dat Herriot het maximum bereikt heeft. Men legt er den nadruk op, dat de achting voor de verdragen weer plechtig is bevestigd. Het is verder gelukt voor de eerste maal een nauw contact te schep pen tusschen de herstelbetalingen en de inter- geallieerde schulden. Bovendien legt men er den nadruk op, dat het accoord van Lausanne eerst na het berei ken van een overeenkomst der crediteurstaten met Amerika zal worden geratificeerd. ROME, 9 Juli. (Reuter). Het resultaat van Lausanne wordt door de Italiaansche bladen zonder voorbehoud den eersten en beslissenden stap genoemd van het herstel van het vertrou wen in de economische bevrijding der wereld. „De Tribune" vraagt, of men nu niet met Mussolini een stap verder zou willen gaan en de internationale betrekkingen bevrijden van de. onzinnige lasten, welke een gevolg zyn van Revolutionnair karakter BRUSSEL, 9 Juli (VD). De stakingsbeweging in de Borinage heeft thans ook de zijdefabrie- ken van Tubize en de ijzerfabrieken van Cha- becp. in het graafschap Brabant aangetast. In de stad Bergen is de staat van beleg afgekon digd. Politie patrouilleert in auto's met machi- negeweeren door de straten. In talrijke plaatsen is het tot bloedige botsin gen gekomen waarbij de politie met de blanke wapenen moest optreden. Verscheidene stakers en agenten van politie zijn gewond. Een com munistische raddraaier kon worden gearres teerd. Het ernstigste incident viel voor in de naby- heid van Charleroi waar 700 stakers in botsing kwamen met een afdeeling politie. Daar de sta kers de politie met steenen wierpen en zelfs schoten, maakte ook de politie gebruik van de vuurwapenen. Drie agenten van politie en twee stakers zijn zwaar gewond. Krachtige afdeelin- gen militairen en alle politieauto's zyn in het stakingsgebied geconcentreerd. BRUSSEL, 9 Juli (Reuter). De Ministers van Binnenlandsche Zaken en Nationale Verdedi ging hebben langdurig geconfereerd over den toestand, die geschapen is door de staking. Met de politie is overleg gepleegd, opdat de minis ters op de hoogte worden gehouden van de ge beurtenissen. Een regiment van Mechelen is naar Bergen gezonden en een ander uit de ka zerne van Aarlen naar Charleroi. BRUSSEL, 10 Juli (V.D.). In den nacht op Zondag hebben stakers het kasteel van den di recteur der hoogovens La Providence in brand den wereldoorlog en den bewapeningswed- strijd. Het arbeidersblad „Lavoro Fascista" is van oordeel, dat de stap, te Lausanne gezet, reeds voldoende is, om uit de crisis te geraken. Euro pa heeft weer vasten grond onder de voeten. Lausanne en de Ameri- kaansche verkiezingen WASHINGTON 9 Juli. (Reuter). Op den vooravond der belangrijke verkiezingscampag ne heeft het congres, om voor de hand lig gende redenen, nogmaals met kracht zich uit gesproken tegen vermindering of schrapping der schulden. Senator Mc. Kellar diende een resolutie in, waarin wordt verklaard, dat het congres alleen het recht heeft de schuldenovereenkomsten te wijzigen en dat het zich officieel heeft uitge sproken tegen vermindering of schrapping. Ook de senatoren Reed, Smoot, Watson en Binkham spraken zich uit tegen verdere ver laging. Borah wilde geen verklaring afleggen en Gore diende een resolutie is om aan Stim- son te verzoeken verschillende schuldenaren te polsen of zy hun verplichtingen jegens de Vereenigde Staten misschien zouden willen af doen door sommige koloniale bezittingen aan de Vereenigde Staten over te dragen. Onderstaatssecretaris Castle had Vrijdag in de persconferentie de verklaring afgelegd, dat men natuurlijk met de geallieerde debiteuren zou onderhandelen, wanneer zy ieder afzon- derlyk een bespreking met Amerika wensch- ten. Deze interpretatie eener opmerking, die niets nieuws behelsde, maar door eenige al te ijverige correspondenten als een uitnoodiging tot Europa werd beschouwd, heeft in parle mentaire kringen alhier tengevolge van den vorm, waarin deze correspondenten haar had den gegoten, groote ontstemming gewekt. Verrast door de uitwerking dezer persinter pretatie, die volgens berichten uit Europa daar met geestdrift werd ontvangen, terwijl zy in parlementaire kringen opnieuw het verzet tegen concessies aan Europa heeft versterkt, legde Castle bovenstaande formeele verkla ring af. De Amerikaansche regeering is nog steeds bereid voorstellen tot verlaging der schulden der geallieerden welwillend te onderzoeken, maar eerst met de nieuwe herstelregeling de finitief in werking zyn getreden en tot aan de verkiezingen in November zijn de handen der Amerikaansche regeering gebonden, daar zij oznder goedkeuring der beide huizen van het congres niéts kan doen. gestoken. De garage en gedeelten van het woon huis werden een prooi der vlammen. Zondag was het over het algemeen kalm. Te Marchienne au Pont kwam het tot een botsing tusschen stakers en de gendarmerie. Een luitenant werd gewond. De hoogovens van La Providence zijn buiten bedrijf gesteld, zoodat Charleroi weldra zonder gas zal zijn. De syndicalistische en politieke federatie van het arrondissement Charleroi heeft voor Maan dagmorgen de algemeene staking uitgeroepen in het bekken van Charleroi. Te Marchienne moest een groep betoogers, een paar honderd man sterk, door de gendarmerie uiteengeslagen worden met achterlating van enkele gekwetsten. De leden der regeering kwamen Zondagmor gen byeen in het ministerie van Binnenland sche Zaken ten einde den toestand te bespreken. Het opperbevel over de krachten tot hand having van de orde in het stakingsgebied is toevertrouwd aan generaal Termonia. Te Roux is het hedenavond om half zes tot een botsing gekomen tusschen een groep van 250 stakers en een detachement rywiel-gendar- men. Er werden schoten gelost. Twee arbeiders werden gekwetst. Te Bergen werden hedenmiddag dertien Communistische leiders aangehouden, wegens samenzwering, met het doel burgeroorlog te ontkentenen door de burgers aan te sporen zich te wapenen. In de woning van Malengreau, secretaris der communistische revolutionnaire partij, heeft het parket van Bergen een huiszoeking verricht en het aangetroffen materiaal, o. m. een uitgebreide briefwisseling met Moskou, in beslag genomen. De aanhouding der communisten geschiedde in aanwezigheid van duizenden stakers, die echter alles kalm lieten verloopen, zoodat het in dit geval niet tot incidenten is gekomen. BRUSSEL, 10 Juli (V. D.) De regeering heeft thans onomstootelyke bewijzen in han den, dat de staking op communistische en revolutionnairen grondslag berust. Het mid delpunt der communistische agitatie is ont dekt in Wasmes, in de nabijheid van Mons. Er zijn documenten in beslag genomen, waar uit blijkt, dat de Belgische communisten in contact staan met zekere communistische ele menten in Frankrijk en Nederland. Verschei dene communuistische leiders zyn gearres teerd. ..BRUSSEL, 10 Juli (V.D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is het in het Belgi sche stakingsgebied herhaalde malen tot ern stige botsingen gekomen tusschen gendarmerie en stakers. Te Bergen, Charleroi, La Louvière en andere plaatsen maakte de politie vele malen van de blanke sabel gebruik. Bij de botsingen werden vyf gendarmen en negen stakers ten deele ernstig gewond. Te Marchienne au Pont zyn stakers de villa van den directeur eener mynonderneming bin nengedrongen, welke zy in brand staken. Met zeer veel moeite is de gendarmerie er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen en de zes duizend verzamelde stakers uiteen te dryven. Ook hierby werden eenige personen gewond. Twaalf stakers zijn gearresteerd. De stakings leiders trachten de beweging naar Brussel te doen overslaan. In de hoofdstad willen de com munisten vergaderingen onder den blooten he mel houden, doch de politie heeft de betoogers steeds verspreid. De regeering is van meening, dat de stakingsbeweging een revolutionnair ka rakter draagt. De gendarmerie is ook verder versterkt. De provincie Henegouwen vertoont t beeld van een land, waar de staat van beleg is afgekondigd. NEW-YORK, 10 Juli. (Reuter). De uitvinder van het Gillette-scheerapparaat, de Amerikaan King Gillette, is op 77-jarigen leeftyd overleden. De verwisselbare scheermesjes, die onder den naam „Gillette" bekend zyn, werden in 1895 gepatenteerd. Zy hebben aan Gillette in enkele jaren een reusachtig vermogen opgebracht. De overledene heeft ook in verschillende ge schriften zijn meening over de groote sociale en industrieele vraagstukken uiteengezet. Hij was eigenaar van groote veefokkerijen en sinaas appel-plantages aan de Oostkust der Vereenigde Staten. Sobriëtas.landdag te Obdam. Het lokkende water eischt weer verschillende slachtoffers. Dreigend massa-ontslag bij de „Oranje Nas. sau"-mijn. Het stoffelijk overschot van ex-koning Manuel naar Portugal. Koning Gillette overleden. Twee scheepsrampen. Het einde van een wereldvlucht. Turkije in den Volkenbond. Wanorde van den Dag. Naklanken van Lausanne. De staking in de Borinage. O Alle hoop opgegeven 0 PARIJS, 10 Juli. (V.D.) De diepzeeduiker van het Italiaansche lichterschip „Alitiglio" is Zater dag en Zondag verscheidene malen afgedaald naar de gezonken Fransche duikboot „Promé- thée". Hij heeft den scheepsromp beklopt, zon der ook maar het geringste teeken van leven te krijgen. De commandant van de „Artiglio" houdt een lichten van de duikboot voor uitge sloten. Zondagmorgen heeft men» in de haven van Cherbourg met een zusterschip van de „Prométhèe duikproeven genomen, waarby men de manoeuvres gemaakt heeft, waarvan men vermoedt, dat een verkeerde toepassing den ondergang van de „Prométhée" heeft veroor zaakt. De gedragingen van de duikboot by de uit voering dier manoeuvres hebben de vermoedens omtrent de oorzaak van het vergaan bevestigd. LONDEN, 10 Juli (Reuter) De hittegolf van het afgeloopen weekend is verantwoordelijk voor een aantal doodelijke ongevallen. 22 personen zijn bij het baden verdronken, acht door verkeersongevallen om het leven ge komen. Tengevolge van een botsing tusschen twee miniatuur-treintjes op het Luna-park te Scarborough is een persoon gedood en 31 meer of minder ernstig gekwetst. MOSKOU, 10 Juli. (Reuter). De beide we reldvliegers Mattem en Griffin zyn heden te Moskou aangekomen. Mattem is bij de nood landing niet gekwetst, terwyl Griffin een lichte verwonding heeft opgeloopen. De vlie gers zullen nog eenige dagen te Moskou ver toeven, waarheen ook de resten van hun vliegtuig zijn gezonden. Aan vertegenwoordi gers der pers verklaarden de beide aviateurs, dat zy hoopten het volgend jaar nogmaals voor een wereldvlucht te kunnen starten. Parlement stemt toe ANGORA, lo Juli. (Reuter). De Turksche Kamer heeft zich gisteren met de kwestie in zake de toetreding tot den Volkenbond bezig gehouden. De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Tewefik Roesjdi Bey, zette in een lange redevoering den door de uitnoodiging van den Volkenbond geschapen toestand uit een en legde de Kamer het antwoord van de Turksche regeering aan het secretariaat van den Volkenbond, volgens hetwelk Turkije be reid is tot den Volkenbond toe te treden, voor. De Kamer keurde onder applaus het antwoord der regeering goed en ging vervolgens tot 1 November uiteen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft het secretariaat van den Volkenbond reeds in kennis gesteld van het besluit van het Turk sche parlement. Hoogste stand op Maandag 2 uur nun.: 763 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1