Brand „Dempo" gebluscht Het lokkende water VOORKOMEN VAN HAGEL EN ONWEER TECHNIEK Verschillende slachtoffers MARKTEN MAANDAG 11 JULI Het geheele onderruim is vol water geloopen DE „MALINES" VLOT UIT HET BOUWBEDRIJF Kapoklading bedorven Het gat voorloopig gedicht Conferentie uitgesteld Sprookjesachtige grot De goudvondsten in Suriname BRÜNING NAAR ROLDUC Bezoek aan Sociale Studieweek DE DIENST HERVAT Het tramongeval te Peize DE „SLAMAT* Verhoogde werking „ONZE VLOOT" Waardeering voor Minister Deckers CRISIS-ZUIVEL-CENTR ALE DE LOONSVERLAGING BIJ VAN GEND EN LOOS Op 10 Juli de 7 pet. in werking Installatie door Min. Verschuur HET VUURWERKONGELUK TE SCHEVENINGEN Het ingesteld onderzoek leverde niets op KON. HOLL. LLOYD Advies van Obligatiehouders ONTSLAG UITGESTELD Geen stopzetting der Kon. Plateel bakkerij „Zuid-Holland" WIELRIJDSTER GEDOOD DE K.R.O. VOORAAN Olga Kalliwoda zingt RELLETJES TE ROERMOND Door de stakers van Born D». A. VAN DER HEIDE BEROEPEN Tweede Kamerlid af? UIT DE SUIKERINDUSTRIE Nieuwe salarisregeling Vermoedelijk door eigen onvoorzichtigheid DESERTEUR AANGEHOUDEN Tevens verdacht van verduistering R. K. ZIEKENVERPLEGENDEN Jaarvergadering van den Bond De deftige dame na de scheepsramp: Voedsel voor zes maanden, volop water, geen wilden, de eenige vlieg in de boter is die schlemiel daar!'' R.K. BOUWVAKARBEIDERS Bond bestaat vijftien jaar WERKVERRUIMING IN DEN VREEMDE GESTORVEN Duitsche motorrijder overleden Fabricatie motorlocomotieven BRAND TE BUSSUM KERKINBRAAK TE NIEUWVEEN Een geldkist onaangeroerd gelaten Garage verwoest 8e l Productie e„ uitvoer van varkens Aan de gevolgen overleden De Leidsche Stadhuisbouw Pauselijke onderscheiding gedecentraliseerde lichamen. Zoo kunnen wij de uitvoering van deze wet met gerustheid te- gemoet zien. De rede van den Minister werd beantwoord door den voorzitter, den heer Bückmann. Omtrent den brand op het nu. „Dempo" be- aan een nader onderzoek te onderwerpen. richt Aneta dato 9 Juli aan de HoUandsche voorlooPi§ worden uitgesteld. Het Is ni. bladen: 1 Vrijdagavond is luik 4 van de „Dempo" her opend. Men is begonnen het koolzuur uit het ruim te pompen. By de opening sloeg een dikke rookmassa naar buiten, waardoor het blus- schingswerk bemoeilijkt werd, hoewel alle scheepsofficieren en matrozen gasmaskers voor hadden. Naar het ruim afdalen was onmogelijk zelfs met sterke schijnwerpers kon men geen meter door de rookmassa heen zien. Hater werd besloten het ruim nat te spuiten. De „Jan van der Heyden" gaf met vier stralen water in het ruim, waarin de passagiersbagage zich bevond., ^et JO.OOO kubieke voet metend onderruim werd 15.000 kub. M. water gepompt. TOGVGT1 VCHt Ü.GÏ1 T6£JCtlttl(lRG7\ De Harwichboot „Malines" is Zaterdagavond omstreeks half acht vlotgesleept door acht sleepbooten van de Towage and Salvation Union, in Terneuzen vertegenwoordigd door de N.V. Meijer Zonen's Expeditie en Agentuur Maatschappij, nadat door deze bergingsmaat schappij het groote gat in de machinekamer was gedicht en deze was leeggepompt. De namen der sleepbooten zijn: Goliath, Vul can, Max, Raymond, Charles, Sirius, Orion en Tenage. De „Malines" is te 8.30 uur naar Antwerpen door de Vulcan, de Max, de Charles en de wenschelijk gebleken, nog eenige zaken Orion gebracht, terwijl het bergingsvaartuig Naar wij vernemen, zal de conferentie over aangelegenheden het bouwbedrijf betreffende, welke Dinsdag a.s. aan het Departement van Binnenlandsche Zaken zou worden gehouden, Redder I op zij lag met de slangen in de ma chinekamer, om deze tijdens de vaart leeg te houden. De „Malines" kon zijn eigen machines niet gebruiken; ook de stoomlevering voor zijn ankerspil werkte niet, zoodat een der sleep booten dien stoom moet leveren. Wanneer de blussching geheel afgeloopen is zal het ruim leeggepompt worden, waarna men met de lossing zal beginnen. PARIMARIBO, 9 Jpli. (Aneta). De Gouver neur van Suriname, de heer Rutgers, brengt De heer A. Veraart deelt ons mede, dat hij de proefnemingen voor het voorkomen van on- I weer en hagelbuien, welke hij Dinsdagmiddag in de scheepvaartkrmgen is men ten aanzien boven de Noordzee, pl.m. 30 KM ten Z.W. van van de brandoorzaak van oordeel dat deze is Oostvoorne heeft gehouden toen er onweers- ontstaan in het passagiersgoed, ten gevolge kans in het Zuidwestelijk deel van ons land ge- I heden een bezoek aan de jongste goudvind- van de aanwezigheid van lieht nr,+wi,rv,H„L siSnaleerd werd, in den loop der volgende week Plaats in Mindrinoti. Volgens „De West" be- rna,Ar. 'ri van licht ontvlambaar zal herhalen, indien de weersgesteldheid daar- staat de vondst uit kwarti-kwartsen met zicht- Merkwaardig is dat er geen sprake toe aanleiding geeft. baar goud. Bij verlichting lijkt de mijnschacht 15 van tabakslucht. Mocht zooals op warme dagen zeer dik- een sprookjesachtige grot met van goud schit- wijls het geval is onweer dreigen in de omge- terende wanden. Bij het inpompen van het water werden de vin§ van Scheveningen, Katwijt of Noordwijk, Het eindproduct zal vermoedelijk de oor' luiken wederom gesloten, ten einde het dek dan zullen de proefnemingen boven de Noord- rookvrij te maken. Toen in den afgeloopen zee hl de omgeving dezer plaatsen worden ge nacht om één uur de luiken geopend werden, houden en zal zulks tijdig den radio-omroep steeg plotseling wederom een geweldige rook- worden bekend gemaakt. Vanuit Scheveningen massa op. Men meent dat het water den vuur- en in verren omtrek zullen deze proeven zeer haard zou hebben bereikt. Het inpompen van Soed waarneembaar zijn, daar op een hoogte het water werd voortgezet door middel van vijf van 300(1 a 5000 M. wordt uitgestrooid, inge- slangen, de „Jan van der Heijden", benevens volge de bepalingen van het Ministerie van Wa door scheepsslangen. terstaat. spronkelijke raming van veertig kilogram verre overtreffen. Naar wij vernemen, zal de Duitsche oud- De heer Veraart herinnert er aan, dat hi) Nader bericht men ons thans, dat de „Dem- onweer en de daarmede in den zomer vaak ge- po" Dinsdagmorgen om negen uur van Tand- Paard eaande zware hagelbuien, tracht te be- jong Priok zal vertrekken. strijden door de wolken neer te slaan in het be gin van den namiddag, voordat ze zijn geste- rijkskanselier dr. H. Brüning gedurende twee a i x gen tot een hoogte van 3000 4000 M. en hooger dagen deelnemen aan de sociale studieweek te BATAVIA, 9 Juni. (Aneta.) De rookmassa be- waar tengevolge van de daar heerschende groote Roidne va-r, r, n gon te 1 uur 30 aanmerkelijk te minderen kou de hagelvorming begint. 016 van 7~9 Aug' a-s- gehouden zal Om 2 uur 15 bleek bij opname het ruim tot 1°^ ,.jaren fer,d by de Proefnemingen worden" eer- onderkoeld ijs en koolzuur op de wolken ge- d.epie \an vyf Meter met water gevuld. Het strooïd. Bij de proefneming van deze week werd geheele onderruim is volgeloopen. Om drie uur 750 KG courantenpapier, in ijskelder tot lage deelde de vertegenwoordiger van den Rotter- teoiporatuur gebracht, benut. Bij een der vol damschen Lloyd mede, dat de brand 'was ge- Proefn®mi^en zal eveneens van couran- v-8 tenpapier gebruik worden gemaakt in een hoe- bluscht. Het water stond toen zes Meter in het veelheid vain meerdere duizenden kilo's dat ruim, waardoor de Dempo" vier voet is ge- echter niet tevoren gekoeld zal worden. De zakt. I heer Veraart wil hiermede aantoonen, dat ook dan wanneer er geen tijd beschikbaar is om L. locomotief en de vijf wagons Van de tram J tevoren te koelen, succes verzekerd is, daar hij dle Vnjdagte Peize verongelukte, zijn thans kade gesleep, in verband met de mogelijkheid eventueele resultaten toeschrijft aan het zwaar- w er opgeruimd en naar Groningen vervoerd van aan den grond raken als gevolg van den der worden van de koude bovenlucht, die met Des avonds laat is de lijn weer vrijgekomen, grooteren diepgang door het volpompen van het hefc Papier omlaag stroomt en warme lucht naar zoodat hedenmorgen de dienst op de normale onderruim van luik rv boven dringt en vooral aan de luchtwerv.elin- Y1Jze, ,ls hervat. De materieele schade is groot. 1 gen, welke hierbij ontstaan, en zich geleidelijk hkon nog niet geschat worden. De bij het Altijd blijven menschen bezig, Onvermoeid En energiek. Want nog duizend moog'lijkheden Liggen er In de techniek. En wij kijken alle dagen Meer verbaasd En meer verbluft Door de menschelijke daden Van talent En van vernuft. Vliegmachines maken reizen Nog wel niet Recht naar de maan, Maar het resultaat is practisch Dikwijls niet Er ver vandaan! Ook de duikboot wordt volmaakter, Technisch af En geniaal. Doch ofschoon in de perfectie Blijft zij toch Van dood metaal! Want één fout in de constructie.... Dood en rouw, Het hart zoo.... kil. De techniek gaat echter verder, Maar de mensch y Staat even stil.... MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). ïfhiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiinmiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiniuiiniiiniiiniiiiiiiiHiiiiiiiHitiiiiuinuiiiiiniiiff bijzonder de nieuwe afdeling, die pas kort ge leden in Nijmegen was opgericht. Wegens aftreden van het heele bestuur zou op deze vergadering een geheel nieuw bestuur worden gekozen, dat evenwel niet eerder ge ïnstalleerd zal worden, dan nadat Kon. Goed keuring is verkregen. Hierna werd allereerst aan de groepen ge legenheid gegeven om in eigen kring een ver tegenwoordiger te kiezen in het Hoofdbestuur. Besloten werd vervolgens het aantal Hoofd bestuursleden uit te breiden tot 11. Door de groepen waren reeds 4 vertegenwoordigers aan gewezen, m.n. Zr. Caspers (Breda) voor de ver- plegenden in socialen werkkring, Zr. Bakker (Breda) voor de particuliere verplegenden, Zr. Alexovitz (Breda) voor de verplegenden en verplegenden-in-opleiding in de Ziekenhuizen en Br. C. Zeyger (Amsterdam) voor de ver- plegenden-in-overheidsdienst. Voor de overige te vervullen plaatsen in het Hoofdbestuur wa ren 6 candidaten gesteld: t.w. dr. H. J. Damen (Amsterdam), mr. P. van der Velden (Nijme gen), mevr. J. van Lentvan der Schrieck (Hees), Zr. M. Derksen (Amsterdam), Zr. M. Nolet (Nijmegen) en Zr. L. Siebers (Utrecht), die dus bij enkele candidaatstelling gekozen waren. Voor de 7e vacature werd een vrije stemming gehouden, waarvoor Zr. I. van den Abeelen (Leiden) met groote meerderheid werd aangewezen. Bij acclamatie werd dr. Damen tot Voorzitter herkozen. SOERABAJA, 9 Juli. (Aneta.) De vulkaan „Slamat" op Java toont een verhoogde werking. over verren afstand uitbreiden. BATAVIA, 9 Juli. (Aneta.) In luik IV van de Mochten deze proefnemingen slagen, -dan zou „Dempo" bevindt zich nog zes M. water. Door de mogelijkheid bewezen zijn om op ieder ge- ongeluk om het leven gekomen machinist wordt Dinsdag te Oudekaske (Pr.) begraven, middel van uitgelegde planken werd een voor loopig onderzoek rondom de opgestuwde lading ingesteld, zoodat voorloopig kon worden vast gesteld dat de kapoklading bedorven is. .De boengkil is pap geworden, terwijl de bagage weinig hoop geeft op behoud van di- wenscht uur van den dag op te stijgen, zonder langdurige voorbereiding en kostbaar materiaal. De heer Veraart vestigt er de aandacht op, dat na de proefneming van. Dinsdagmiddag j.l. I in den avond in Zuid-Holland en later in Noord- Holland wel overal neerslag is gevallen doch dat daarbij geen hoorbare pf.zichthereonwëersver- schijnselen of hagelbuien zijn waargenomen en I verse artikelen en andere artikelen van de hij hoopt, dat verdere proefnemingen binnen- passagiers. kort zullen bevestigen, dat een der grootste na tuurrampen kan worden voorkomen door tijdig ingrijpen. Onder voorzitterschap van den heer H. M. v. Bemmelen hield de Kon. Ned. Ver. Onze subsidieerd door het> Ministerie van Economi sche Zaken en Arbeid. In verband hiermede worden de proeven ge- vloot" Zaterdagmiddag op de Indische Ten toonstelling te Den Haag een algemeene ver gadering. De voorzitter wijdde in zijn openingswoord eenige woorden aan de huidige crisis. De ver- eeniging voelde zeer sterk aan den lijve de gevolgen van de crisis. Over 1931 is het aantal leden achteruitgegaan met 784 leden. Spr. constateerde opnieuw, dat in het De partement van Defensie een frissche wind is gaan waaien onder dezen minister. Minister Deckers oefent met groote toewijding zijn taak uit, getuige ook zijn reis naar Indië. Spr. juich te ook de houding van den minister toe bij de behandeling der motie-Cramer in de Twee- Vrijdagmiddag heeft Minister V^rsonnur in I »n der vergaderzalen van zijn Département le Crisis-Zuivel-Centrale geïnstalleerd met het uitspreken van een redevoering waaraan wij het volgende ontleenen: Wel is het voor de Nederlandsche veehouderii I en voor den geheelen Nederlandschen land Gelyk gemeld, was aan de leden van den R. K. ™uc-wamer in ae x bouw een gedenkwaardige«bemlemshp en Centralen Bond van Transportarbeiders de Kamer. Aan 's ministers krachtige rede was Zuivelwet op den Hen in hoofdzaak in'werkinz KesliSSing voorgeIegd om de aangekondigde het té danken, dat de bouw van den derden zal treden en is het heueeliik dat ^ii herïn loonsverlaginS niet te accepteeeren, of de 7 pet. kruiser thans voortgang heeft. (Applaus.) mogen overgaaA tot de installatie van de Cri- I loo.nafslag met een contractduur van een jaar L sPr. kwam vervolgens op den internationalen sis-Zuivelcentrale. Dit lichaam mogen wijnoe-1 ^a^Drïramportarbeider" bericht, is het referendum zoodanig uitgevallen, dat de leden In verband met het doodelijk ongeluk bij het vuurwerk te Scheveningen j.l. Donderdagavond tengevolge van het springen van een mortier, kan thans worden medegedeeld, dat bij het door de politie ingesteld onderzoek niets is gevonden, dat kan wijzen op het bestaan van schuld bij het afsteken van het vuurwerk. Ook het door het districtshoofd der arbeids inspectie in verband met het gebeurde ingesteld onderzoek ten aanzien van de fabricage van het vuurwerk, heeft geen spoor van schuld aangetoond. Naar aanleiding hiervan is thans het lijk van het slachtoffer ter beschikking van de familie gesteld. Aan een circulaire, welke de Commissie van Advies heeft gericht aan houders van obliga ties van den Kon. Holl. Lloyd ontleenen wij: Zondag is V. uit Haarlem van een trap aan de binnenzijde van de Zuiderpier in de Buiten haven te IJmuiden gedoken. Aangezien zich ter plaatse veel te weinig water bevindt om te dui ken, kwam de ongelukkige met het hoofd op den grond terecht. Hij kwam onmiddellijk weer boven. Eenige toeschouwers haalden hem op het strand, waarna de bewustelooze man naar het Roode Kruisgebouwtje werd vervoerd. Een ge neesheer constateerde, dat het slachtoffer een halswervelfractuur had bekomen. In zorgwek- kenden toestand werd hij per ziekenauto naar Haarlem overgebracht. Zijn vrouw en twee kin deren waren bij het ongeluk tegenwoordig. Zondagmiddag is op het stille strand te Sche veningen een zeventienjarige jongen uit Den Haag, die daar aan het zwemmen was, door den stroom afgedreven. Pogingen om hem door handreiking te redden, mislukten. Kort daarop verdween de jongeman in de diepte. Zondagmiddag is de 21-jarige Sch.. wonende in de Nieuwstad te Arnhem, terwijl hij niet zwemmen kon, met eenige vrienden aan den kop van den IJsel onder de gemeente Westervoort te water gegaan en eenigen tijd later in de diepte verdwenen. Het slachtoffer werd aan wal gebracht en ofschoon geruimen tijd getracht Wanneer men zijn gevoel laat spreken, zou werd met een zuurstof-apparaat en door het men geneigd zijn te zeggen, dat er aan de voor genoemde reorganisatie dusdanige bezwaren verbonden zijn, dat men aarzelt te adviseeren haar aan te nemen. Het is hier echter niet een quaestie van gevoel doch van nuchtere be schouwing van wat ten slotte het meest in het voordeel is van de obligatiehouders. Wanneer het mogelijk ware onderhandelingen met de Regeering aan te knoopen over de bepalingen der reorganisatie, zou men zeker moeten trach- toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer baten. Het lijk werd naar het Stedelijk Ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zondagavond was de vijftienjarige zoon van den groentenhandelaar Van Ingerda uit Ange- ren in de Kolk, eveneens te Arnhem, aan het baden. Hij ging te ver van den kant op een ten op enkele punten wijzigingen te verkrijgen. I plaats, waar het water plotseling diep wordt. De Minister van Economische Zaken en Arbeid Hij kon niet zwemmen en slaagde er niet in heeft echter in het openbaar in de Tweede Ka- zich boven water te houden. Door eenige men- mer verklaard, dat het een quaestie was van schen, die in de nabijheid woonden, werd ge- aannemen of verwerpen en dat hij niet geneigd dregd en na een half uur gelukte het, het lijk was eenige wijziging in het schema toe te laten boven water te halen. en bij de bespreking welke onze Oommissie aan het Departement van Economische Zaken en Arbeid gehad heeft, is ook dit punt bevestigd Onderhandelen is dus onmogelijk. Onder deze omstandigheden aarzelen wij niet om als onze meening te kennen te geven, dat het in het be lang van de obligatiehouders is, om de reorga nisatie te accepteeren; het alternatief, execu- teeren van de hypotheek, en een faillissement van den K. H. L. achten wij op de hierboven vermelde gronden verwerpelijk. Niemand weet wat de toekomst aan den K. H. L. zal brengen, doch één ding is o.i. ze ker, dat de voorgenomen reorganisatie door het grootendeels doen verdwijnen van de bestaande Het lijk werd naar de ouderlijke woning ver voerd. men den voomaamsten uitvoerder van de Cri- siszuivelwet, al mag het voor de richtige ver van beide bonden zich met groote meerderheid De verlaging gaat heden 10 Juli in. commissie van advies, waarin alle groepen van belanghebbenden en deskundigen nog naderen uitvoeriger vertegenwoordigd zijn. Reeds vinden wfj in deze Crisis-Zuivelcen- trale een overzicht van de zuivel en daaraan verwante bedrijven. Een zoo zuiver mogelijke opstelling hebben wij noodig om in de Crisis- Zuivelcentrale te beschikken over zooveel mo gelijk en zoo veelzijdig mogelijke kennis van Zaken. Wij wenschen, dat hij de uitvoering van de Crisiszuivelwet de Crisiszuivelcentrale al i a maakt^aan' "het Tgem eeT t^ang, \t£5ïï m'vT, da°ar-isdeeenetzeder P" PÜ1SChe en het rekening lioud^^net de^ersrtieiden^ld ®lga KaU™da ™r de van de belangen en anderzijds het vertegen woordigen van die belangen. Ik wensch u dus niet te beschouwen als eigenlijke vertegen woordigers van de belangen, waarbij u betrok microfoon zal optreden. Zij heeft tot dusverre haar superieure kunst reeds voor meer dan 60 büitenlandsche zenders gebracht, w.o. Londen, Parijs (12 maal,) Wee ken zfjt, maar ik wensch, 'dat uw veelzijdige ™^er' W£U> schau, Brussel, Bern, Keulen enz. enz De K. R. O. is de eerste Nederlandsche om roep, welke Olga kalliwoda voor een concert heeft kunnen engageeren. kennis wordt benut om de verschillende be langen zoo goed als het algemeen belang dat toestaat te behartigen. Mocht in de toekomst hier of daar de Crisis zuivelwet worden tegengewerkt of zelfs maar worden overtreden door menschen uit het zui velbedrijf, dan zal de kracht van den geheelen boerenstond levendig moeten worden gemaakt om zoodanige overtreders moreel te veroordee- len als de verraders van him eigen stand. Die groote moreele kracht roep ik op door middel van de boerenorganisaties. Mede zal begrepen moeten worden, dat het algemeen belang en dat van den geheelen boerenstand rechtvaar- I Vrijdagavond bracht een 200-tal stakers van digt een kras optreden tegen hen, die uit Slecht de Julianawerken te Born 'n bezoek aan Roer- begrepen eigenbelang zich tegen deze crisis- mond. Nabij de vroegere gasfabriek aan de regeling zou stellen. Wanneer ik een beroep op Roerkade kwam het tot relletjes. Er werd naar de medewerking van de organisaties doe, om de politie met steenen gegooid, waarop de ma- vooral die groote moreele karcht in den lande rechaussée en de politie een e'harge uitvoerden wakker te maken, doe ik dit te meer, omdat en van den gummistok gebruikt werd gemaakt, ik verwacht, daardoor niet in de noodzakelijk- Rv vielen harde klappen. Door deze relletjes held te worden gebracht te toonen, dat de I waren een 2000 menschen op de been. hand van de Regeering, in een zachten hand schoen, is een krachtige hand. Bij de uitvoering van de Crisiszuivelwet heeft de decentralisatiegedachte voorgezeten. Wij kunnen niet alles en zeker niet bij een ont werp, dat zijn uitvoering vindt over het ge heele land, concentreeren in regeeringsbureaux in Den Haag. Daarom waren wij zoo gelukkig, toen wij aantroffen een ver doorgevoerde or ganisatie van productie en djstributie endaar- om waren wij ook zoo gelukkig, dat wij heb-1 Het soc.-dem. Tweede-Kamerlid ds. A. v. d. ben kunnen profiteeren van de boter- en Heide is door den kerkeraad der Nederlandsch kaascontröle-stations. Het zijn die lichamen, Hervormde gemeente te -Retranchement als die bij de decentralisatie worden betrokken, predikant aldaar beroepen. Indien hier in Den Haag bij de Crisiszuivel- Neemt hij dit beroep aan, dan komt daarmede centrale een zekere leiding moet berusten, dan op grond van de betrokken bepalingen in de zal die zich tot de hoofdzaken beperken en reglementen der Ned. Herv. Kerk, zijn Kamer- zich rechtstreeks richten tot de uitvoerende lidmaatschap automatisch te vervallen. toestand en sprak de hoop uit, dat na in Lau sanne, ook in Genève spoedig resultaat zou worden bereikt met betrekking tot de ontwa pening. Met betrekking tot de eenzijdige ontwapening wees spr. o. m. op eenige uitlatingen van den soc.-democraat v. d. Woesteyne, die in een brochure betoogt, dat eenzijdige ontwapening een gevaar voor Europa is. Zoolang geen ster ke vermindering van de bewapening interna tionaal is tot stand gekomen, zal „Onze Vloot blijven ijveren voor onze middelen ter zelf verdediging, ter verdediging van ons onafhan kelijk volksbestaan. DJOCJAKARTA, 8 Juli. (Aneta.) Vernomen wordt, dat de Java Suikerwerkgeversbond mo menteel een nieuwe salarisregeling voor de em- ployé's in de suikerindustrie uitwerkt. Deze regeling is niet zoozeer gericht op verlaging dezer salarissen, doch op verdeeling van de verhoogingen over een grooter aantal jaren en scherper verschil in bezoldiging tusschen de betrekkingen, waarvoor een uitsluitend in Ne derland te betalen diploma is vereischt en die, waarvoor ook in Indië een diploma kan worden verkregen. In sommige categorieën zyn bepaal de, slechts in Nederland verkrijgbare diploma's vereischt. Deze nieuwe regeling zal zoo mogelijk 1 Ja nuari 1933 worden ingevoerd. Op de van Boetselaerlaan bij de Boreel- straat te Den Haag is Zaterdagmiddag onge veer 1 uur, vermoedelijk ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid, een onbekende wlelrijdster door een convooitrein van lijn 11 overreden en gedood. Naar wij vernemen, is het lijk van het slacht offer van het tram-ongeluk aan de Van Boet zelaerlaan te Den Haag door den vader her kend als te zijn dat van zijn dochter, de 17- jarige P. A., wonende aan de Van Aerssen- straat. Van het terrein van de Indische tentoon stelling in het Westbroekpark te Den Haag is Vrijdag door de politie aangebracht de 36- jarige bedrijfsleider van het HoUandsche restaurant op die tentoonstelling, die verschil lende malen in het Alg. Politieblad stond ge signaleerd, o.m. in 1928 als verdacht van ver duistering van meubelen, in 1929 eveneens wegens verduistering en in 1931 als deserteur van de landmacht. In verband met deze desertie is de aange houdene voorloopig ter beschikking van de mi litaire politie gesteld Dezer dagen werd te Breda de Jaarvergade ring gehouden van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverplegenden. In zijn inleidingswoord wees de voorzitter, dr. H. J. Damen (Amster dam), op de moeilijkheid, waarin het Bestuur zich geplaatst had gezien ten aanzien van deze vergadering, doordat eenerzyds de Koninklijke Goedkeuring op de gewijzigde Statuten nog niet was verkregen en anderzijds de Jaarver gadering moest plaats hebben. Hij heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het De directie van de Kon. Plateelbakkerij „Zuid Holland" te Gouda, die tegen Zaterdag j.l. het fabriekspersoneel ontslag had aangezegd, heeft, vaste lasten en door het beschikbaar zijn van I na geconfereerd te hebben met de drie samen- nieuw geld van Regeeringszijde, den K H. L. in werkende organisaties, besloten dit ontslag een situatie zal brengen, die hem in staat zal veertien dagen uit te stellen. stellen krachtig het hoofd te bieden aan de ge volgen der economische crisis. Gedurende dezen tijd zullen door de organi saties in overleg met de directie nieuwe voor stellen worden opgemaakt en besproken, waar door stopzetting der fabrieken zou kunnen wor den voorkomen. Dezer dagen-was het vijftien jaar geleden, dat de R.K. Bouwvakarbeidersbond door de fusie van R.K. Timmerliedenbond, R.K. Kalk- en Steenbewerkersbond en R.K Schildersgezellen- bond gesticht werd. Op 1 Juli 1917 hielden genoemde bonden op te functionneeren en werd de R.K. Bouwvak arbeidersbond de organisatie voor alle katho lieke bouwvakarbeiders. De N.V. Machinefabriek „Breda", vh. Bac - ker en Rueb te Breda, is er in geslaagd een nieuw object aan haar fabrikatie-programma toe te voegen en daardoor de werkgelegenheid in Nederland te verruimen. Met de bekende Deutz-Motorenfabriek in Keulen-Deutz werd n.l. een overeenkomst gesloten betreffende ge meenschappelijke fabrikatie van motorlocomo tieven voor Nederland en Ned.-Indië en wel op deze wijze, dat de motor door Deutz wordt ge leverd, terwijl verder de geheele locomotief door de machinefabriek „Breda" wordt gebouwd. De ovreenkomst omvat ook grootere motorlocomo tieven, o.a. rangeer-locomotieven voor de spoor wegen en locomotieven voor tramwegen. Nog tijdens de loopende onderhandelingen werd reeds een order ontvangen, n.l. van de Zaterdagnacht is in het ziekenhuis te Delft overleden de 27-jarige W. Schmidt uit gemeentegasfabriek te Arnhem. Bremen, die Donderdagavond te Delft op zijn motorrijwiel in botsing kwam met een auto en zwaar werd verwond. De toestand van den duorijder E. S. uit Zürich is nog zorgwekkend. De beide personen waren op een vacantie- tocht door ons land. In de garage van de gebroeders van Hamers- veld aan de Heerenstraat te Bussum is Zater dag te half zeven door het uitklappen van een laschbrander een bak met benzine in brand geraakt. In korten tijd stond de geheele garage in vlammen. Met groote moeite gelukte het twaalf motorfietsen naar buiten te brengen. Twee motorfietsen verbrandden. De politie- brandspuit was spoedig ter plaatse en het ge lukte de belendende perceelen voor het vuur te vrijwaren. Slechts de muren van de garage zijn blijven staan. Gebouw en inventaris waren Donderdagnacht is ingebroken in de St. Nico- laaskerk te Nieuwveen. 's Morgens vond men bij het openen van de verzekerd, kerk een zevental offerblokken opengebroken. De buit was waarschijnlijk niet groot. Blijkbaar wisten de dader of daders niet, dat in de kerk Hoe de dieven binnengekomen zijn, is tot heden een raadsel. Insluiting is zoo goed als uitgesloten. Aan de kerkhofzijde, door een zijdeur, heb- De directie van den Landbouw deelt mede. dat gedurende de dagen 30 Juni6 Juli zijn geslacht door baconbereiding 15.132 (vooraf gaande 7 dagen 10618) varkens, terwijl werd ben de dieven de kerk verlaten. Vermoedelijk terwyi wem zijn ze ook hierdoor binnengekomen. Geen spoor ®evo hacon, afkomstig van 12.108 (15.022) 18 ^Cn\retg^rnakc,anenel°Trl%rt0^n;iin Denemarken werden in dezelfde periode ARrii iiGt tabernakel en in de sacristie z\]n I o-cciort-hf ^17^ cfnire on nitrmvco»-^ geen sporen van bezoek te vinden. f|o 434 (151 gs2) tt38'017> StukS en mtgevoerd De totale uitvoer van bacon in Groot-Bri- tannië beliep in de week van 27 Juni2 Juli 192.621 (219.254) cwts. Vrijdag is in het ziekenhuis aan den Zuidwal I te Den Haag overleden het meisje A. W„ vijf tien maanden oud, dat eenige dagen geleden in de ouderlijke woning een kan met heete koffie had omgetrokken en brandwonden had bekomen. AMSTERDAM, 11 Juli. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 390 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7078, 2e kwaliteit 6066, 3e kwaliteit 3550, mindere soorten 2030 ct, per K.G. slaeht- gewicht, 80 Melk- en Kalfkoeien per .stuk De heer B. Huurman, lid van den Leidschen I 170—260, 217 vette kalveren le kwal. 40—45, gemeenteraad heeft bij den raad 'n voorstel in- 2e kwaliteit 30—39, 3e kwaliteit 20—29 ct. per gediend om behalve de reeds eerder genoemde K.G. levend gewicht, 61 nuchtere kalveren per architecten ook voor het maken van een stad- stuk 36, 31 schapen per stuk 1215, 18 huisplan uit te noodigen twee Leidsche archi- lammeren per stuk 1214, 1050 varkens, tecten, n.l. de heeren ir. Jan v. d. Laan en vieeschvarkens, wegende van 90110 K. G. Buurman. 3139> Zware varkens 3335, vette varkens 3032 ct. per K.G. slachtgewicht, 38 Paar den 80120 per stuk. 6 wagons geslacht vieesch uit Denemarken. Marktverloop: Runderen, stugge handel: prijshoudend; vette kalveren: voor den Maan dag groote aanvoer; stugge handel en prijs houdend. varkens: groote aanvoer, stugge handel en prijshoudend. Bij gelegenheid van hun gouden jubileum als kerkkoorzanger is het gouden kruis „Pro Ec clesia et Poptifice" verleend aan de heeren S. F. Barnhoom en J. Barnhoorn te Lisse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6