J De Berlijnsche Heerenclub Het nieuws van heden Na de conferentie van Lausanne Algemeene staking in België? t VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE STAKING IN DE BORINAGE Schoenfabrikant Bata omgekomen DE BAROMETER DINSDAG 12 JULI 1932 In het brandpunt van de belangstelling Weelderige limousines Argentinië heeft genoeg van Rusland Het Weer, Zuid-Brazilïë in opstand Sao Paulo het centrum Overstrooming in W ür tember g Maandag betrekkelijk rustig Geruchten over geheime overeenkomsten Tegenspraak te Londen Voornemen der socialisten BEZUINIGINGSREDE Vier milliard tekort op Fransch budget Curtiss krijgt een jaar ENGELSCHE VLOOT- OEFENINGEN BUREAuX:NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 Citadel van de nationalistische en conservatieve gedachte Een nakomeling van Schiller Vereeniging van kunste naars en geleerden De jonge conservatieven De suprematie van Pruisen Met wapenschilden ver sierde wagens GENDARMES TE CHARLEROI In de Borinage heerscht de laatste dagen onrust in verband met de stakingenGendarmes te paard patrouilleeren door de straten van Charleroi De socialist Plumat kondigt een voorloopig bewind te Brussel aan Communistische actie te Antwerpen De ratificatie van het pact afhan kelijk van de houding der V.S.? Amerika's houding Winstor Churchill Duitsche kabinet stemt in Churchill acht Duitschland te genadig behandeld De H. Vader over Lausanne DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bij vliegtuigongeluk in T sjecho-Slowakije Botsing in Lunapark NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18123 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Ia het mooie milieu van de Tiergarten- wijk, in de Friedrich Ebertstraat, niet ver van de ministeries, in een splendid isolement, staat een elegant particulier paleis. Sedert eenige weken, des middags om 12 uur of liever nauwkeuriger om half twaalf, rijdt een wagen voor het gebouw, een wagen, welks nummer aantoont, dat 't een regeeringsauto is. En inderdaad, het is de auto van den heer Von Papen. De nieuwe kanselier is getrouw gebleven aan de club, waaraan hij zijn wonderbaarlijke carrière en zijn bereiken der regeerings- macht heeft te danken. Men heeft tot dusver nog zeer weinig in het publiek gesproken van die Duitsche Heerenclub. Alles wat men er over wist was, dat het de eenige club was, die regelmatig door Rijkspresident Von Hindenburg wordt be zocht ter gelegenheid van het jaarlijksche stichtingsfeest, dat gevierd wordt met een groot banket. De president doet op deze wijze zijn aanhankelijkheid aan de club blijken. En toch, zoolang de democratische partijen de macht in handen hielden, bleef de Heerenclub in de schaduw, zon der haar politieke ambities te kunnen doen zegevieren. Maar zoo gauw had de kanse lier Von Papen de teugels van het bewind niet in handen genomen, of een tot dan toe onbekende persoonlijkheid maakte per radio het publiek bekend met de samen stelling en het program van het nieuwe kabinet. Deze omroeper was een zekere heer Von Gleichen, een der afstammelin gen van Schiller, tegenwoordig president van de Heerenclub. Sedert dien dag staat de club in de Friedrich Ebertstrasse in het brandpunt der belangstelling en der actua liteit. De geschiedenis van deze machtige club is vrij simpel. Zij werd gesticht na de ineenstorting van Duitschland, on der leiding van den geheimen raad, Von Schuhmacher. Onder den indruk der hef tige revolutionnaire bewegingen van dat tijdvak koos de vereeniging den beschéiden naam van „Vereeniging van kunstenaars en geleerden." Maar van het eerste oogen- blik van haar bestaan af werd deze ver eeniging de citadel van de nationalistische en conservatieve gedachte. Deze tendenz werd in latere tijden steeds sterker, toen de club onder leiding kwam van de heeren Möller von Bruch en Von Gleichen. De eer ste pleegde eenige jaren geleden zelfmoord. Hij kon beschouwd worden als de geeste lijke vader van de Nazi-beweging. In zijn boek „Het Derde Rijk" voorspelde hij den enormen groei van het Nationaal-socialisme en zijn verovering van de macht. Wat den heer Von Gleichen aangaat, deze is de chef der jonge conserva tieven (der „Jungkonservatieve Vereinigung")die in hun programma heb ben staan, dat men ten opzichte van het „systeem" geen passieve houding mag aan nemen, dat men zich meester moet maken van het staatsapparaat en de wederge boorte van den Duitschen geest van vóór den oorlog moet aanwakkeren. Met de plot selinge opkomst van Von Papen triomfeer de het gezichtspunt van Von Gleichen in vollen omvang. Een gesloten kring De „Vereeniging van kunstenaars en ge leerden" kreeg later den naam van „Juniclub" en doopte zich ten slotte „Heerenclub". Zij vereenigt" in zich, zonder op politieke overtuigingen te letten, alle eminente conservatieve elementen van de Duitsche „society". Sedert twee jaren be- BUENOS AIRES, 11 Juni (V.D.). Op een in terpellatie van de Kamer, of het in de bedoe ling lag de officieele handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland, die ongeveer een jaar geleden door de Argentijnsche regeering zijn afgebro ken, te herstellen, heeft de regeering ontken nend geantwoord. In de regeeringsverklaring werd gezegd, dat bij de een jaar geleden ge houden doorzoeking van de toen in Buenos- Aires bestaande Russische handelsdelegatie Ju- gamtorg, zoo zwaar belastend bewijsmateriaal tegen Rusland en zijn intriges had opgeleverd, dat het de regeering niet doelmatig lijkt, nog eenige officieele betrekkingen met Rusland te onderhouden. zocht de ex-kanselier Brüning dikwijls de bijeenkomsten. Er valt nog op te merken, dat de club natuurlijk geen leden uit par tijen der linkerzijde heeft, maar dat de Nationaal-socialisten er ook niet zijn ver tegenwoordigd. En het is ook geen wonder, want de aristocratische atmosfeer van de club is slecht te vereenigen met de socia listische tendenzen van Hitler, die, al mo gen zij dan ook niet ernstig zijn gemeend, tóch met veel emphase worden verkondigd. De leden van de nieuwe regeering be- hooren zonder uitzondering tot de Heerenclub, in wiens weelderige sa lons de complotten tegen Brüning werden gesmeed en diens val ten slotte werd ver oorzaakt. Ip den laatsten tijd hebben de tendenzen van de club trouwens een groo- tere vlucht genomen. Wel komen er nog zekere leden in de club, wier opinie heel veel verschilt van die van het kabinet-Von PapenSchleicher, maar meer en meer geeft de gedachte der restauratie den boventoon aan. Men moet er nog op wijzen, dat buiten de clubleden, die thans aan de regeering zijn en op de ministerzetels heb ben plaats genomen, er nog vele anderen zijn, die op een andere wijze de vernieu wing van het Rijk willen bewerken, zooals bijvoorbeeld de oud-Rijksweerminister Gessier. Het groote hervormingsproject ech ter is het program-Von Papen. Het wil aan Pruisen een veel grooter overwicht in het Rijk geven dan het oogenblikkelijk heeft. Het is ontstaan in geheime bijeenkomsten. De vertegenwoordigers der Zuid-Duitsche landen volgen met het grootst mogelijke wantrouwen den vooruitgang en het succes van de Heerenclub. 's Middags, als de wagen van den kanse lier voor het gebouw staat, stelt zich een lange file van weelderige limousines op. De deuren van bijna alle auto's zijn dis creet met wapenschilden beschilderd. En waarlijk, de leden van deze gesloten club hebben geen reden meer, om zich in de schaduw te houden en de voorspellingen van Von Gleichen zijn reeds gedeeltelijk in vervulling gegaan. In het nieuwe Duitsch land regeeren thans de vertegenwoordigers van het vóór-oorlogsche Duitschland. De lakei, die diep buigt voor al degenen, die binnengaan en die eenigermate het oude régime vertegenwoordigt, is misschien be ter ingelicht over de dessous van de tegen woordige politiek van het Rijk, dan, zeg gen we.... de president van den Rijksdag. B Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. 9 Zwakke, veranderlijke wind, later uit s Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk eenige U regen of onweer, later koeler. §j Verder vooruitzichten: Koeler met kans 1 op regen. §j Zon op 4.54, onder 9.17. Volle Maan j§ Zondag n.m. 10.26. Licht op 9.47. II NEW-YORK, 11 Juli (V.D.). Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, is in Brazilië opnieuw een revolutie uitgebroken tegen de regeering- Vargas, welke in hoofdzaak in de Zuidelijke •staten Santa Catharina en Sao Paulo om zich heen grüpt. De insurgenten hebben hun hoofd kwartier gevestigd in de kazerne der stad Sao Paulo, vanwaar uit de opstand wordt geleid. President Vargas heeft een proclamatie tot het Braziliaansche volk gericht, waarin hij de bevolking verzoekt een loyale houding aan te nemen, teneinde de revolutie te bestrijden. In de staten Rio Grande do Sul en Minas Geraes zijn regeeringstroepen gemobiliseerd. Volgens nadere berichten eischen de opstan dige staten de directe instelling eener consti- tutioneele regeering. Tot nu toe is de beweging zonder bloedvergieten verloopen. De plaatselijke commandant van Sao Paulo werd gearresteerd en door revolutionnaire leiders vervangen. LONDEN, 11 Juli (V.D.). Volgens berichten uit Brazilië zijn alle berichten uit Rio aan een strenge censuur onderworpen. De Braziliaan sche regeering verklaart, dat zij meester is van den toestand. De leider der opstandige beweging is generaal Lopez. De opstandelingen deelen in een verklaring mede, dat alle federale troepen te Sao Paulo zich bij de opstandige beweging hebben aange sloten. Ook de door de regeering gezonden strijdkrachten onder bevel van generaal Vas- concellos zouden naar de insurgenten zijn over- geloopen. Uit den staat Matto Grosso zijn eveneens troepen gezonden ter bestrijding van de opstan delingen. De opstandelingen hebben den Zater dag afgetreden bemiddelaar de Toledo benoemd tot gouverneur van Sao Paulo. De burgerbevol king is van wapenen voorzien. In een officieele regeeringsnota wordt bekend gemaakt, dat de militaire opstand te Sao Paulo is gelocaliseerd en dat het overal elders in het land kalm is. STUTTGART, 11 Juli CV-D.). De wolkbreuken der laatste dagen hebben in het Wurtemberg- sche „Oberland" ernstige gevolgen gehad. Te Leutkirch (Allgau) staan de straten onder wa ter. De huizen zijn ernstig beschadigd. Het treinverkeer moest worden omgelegd, aangezien de spoordijk Isny-Leutkirch onderspoeld Is. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. Het verkeer wordt met kleine bootjes onderhouden. Twee communistische raadsleden te Arnhem geschorst. Veehouder uit Put-Schinnen (L.) door twee on. verlaten met een revolver bedreigd; de daders spoorloos. Opstand in twee Zuid-Braziliaansche staten. De staking in België. De Maandag betrekkelijk rustig. Curtiss tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Geruchten over te Lausanne gesloten geheime overeenkomsten (gentleman-agreements). Het stoffelijk overschot van ex-koning Mannel naar Portugal. Koning Gillette overleden. Het einde van een wereldvlucht. Turkije in den Volkenbond. Wanorde van den Dag. O O O BERGEN, 11 Juli. (V. D.) Van de stakers, die tijdens de opstootjes te Roux gewond wer den zijn er twee overleden aan de gevolgen hunner verwondingen. Een derde. n.l. Willem Bermont, woonachtig te Marchienne au Pont, doch van Nederlandsche nationaliteit, is zwaar gewond. In de nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Marchienne hebben de stakers een barricade opgericht met dwars, liggers en steenen en van huizen afgerukte hekken. Zij lieten toen een doorgang van 70 cM. op den steenweg. Ieder persoon, die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aannam dat hij zou kunnen missen. Voor het kasteel La Providence aan 6e vlam men werd prijs gegeven, werd het leeggeplun derd. De socialistische leider Plumat, secretaris van de mijnwerkerscentrale, heeft een artikel ge schreven, waarin hij beweert, dat de revolutie naderend is en dat deze week nog een voor- loopig bewind te Brussel zou worden gevormd. Begrijpelijkerwijze heeft dit in een plaatselijk blad opgenomen artikel heel wat opzien gebaard in de oproerige streek. In een persgesprek verklaarde Plumat nog; „Wij willen de staking uitbreiden tot geheel België. Wij willen het vervoer stil leggen en geheel den handel verlammen. Wij willen ons meester maken van de macht, een voorloopig bewind aanstellen, dat in veertig dagen ver kiezingen zal organiseeren. In dit zelfde interview verklaarde Plumat nog, dat hij wel socialist maar geenszins com munist is. Te Wasmes heeft het parket in de commu nistische centrale oproerige geschriften en wa penen, waaronder zelfs geweren, in beslag ge nomen. Militaire vliegtuigen cirkelen boven de on rustige gebieden, waar de toestand iets rus tiger is; te Charleroi is het hedenmiddag weer herhaalde malen tot bloedige botsingen geko men tusschen de stakers en de gendarmen. Reuter meldt uit Charleroi: De voor vanmorgen aangekondigde betoo gingen der stakers hebben niet plaats gehad. In de stad en omstreken is het rustig. Het tram verkeer is vrijwel weer normaal. Ook in de "Borinage en Zuid-Brabant is het kalm. Op de departementen van Verkeer en van Posterijen te Brussel wordt verklaard, dat de diensten nog normaal functionneeren. ANTWERPEN, 11 'uli. (V.D.) Het paxket.de gouverneur der provincie en de hoofdcommis saris van politie hebben zich Maandag bezig gehouden met een communistische beweging, die thans weer opleeft. Men was er ni. van op de hoogte gesteld, dat door de communisten een krachtige actie wordt op touw gezet, om te Antwerpen roering te brengen. In de industrieele ondernemingen, zoowel als in de haven zijn voorzorgsmaatregelen getrof fen, om dadelijk te kunnen ingrijpen. De bestuurders der ondernemingen hebbende noodzakelijk geachte instructies ontvangen. LONDEN, 11 Juli. Zoowel de „Times" als de „Daily Herald" melden dat te Lausanne be halve het eigenlijke pact nog vier gentlemen's agreements gesloten zijn waarvan de voor naamste aan de Duitsche delegatie is medege deeld. Deze overeenkomsten houden in een af spraak tusschen Groot-Britannië, Frankrijk en Italië, om het pact niet te ratificeeren, voordat een bevredigende regeling met hun eigen schuld- eischers (dus met de V.S.) getroffen is en een afspraak tusschen de drie genoemde staten, dat geen van hen met de Ver. Staten een met de belangen der anderen strijdige regeling zal treffen; een afspraak tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië om de Fransche betalingen aan Engeland onder het Churchill-Caillaux pact op te schorten, en een overeenkomst tusschen Groot-Britannië en Italië om, wanneer Duitsch- land's schuldeischers met hun eigen schuld- eischers niet tot een overeenstemming kunnen komen, het plan Young weer wettelijk van kracht te laten worden. In dat geval zal een nieuwe conferentie moeten plaats hebben. De „Daily Herald" merkt op, dat het pact van Lausanne, verre van een definitieve en finale regeling der schadeloosstelling te zijn niets de finitiefs en finaals regelt en dat er, tenzij de Ver. Staten tot iets bereid zijn, wat Frankrijk bevredigt, later een nieuwe crisis zal ontstaan. In officeele kringen te Londen wordt echter verklaard, dat te Lausanne geen enkel geheime overeenkomst gesloten is. WASHINGTON, 11 Juli (V.D.). Staatssecre taris Stimson weigerde zich uit te laten nopens het gentlemen-agreement tusschen Engeland en Frankrijk. Hij verklaarde, dat de Amerikaan- sche regeering geen vertegenwoordiger te Lau sanne heeft gehad en dat niemand gerechtigd is geweest in opdracht der Amerikaansche re geering te spreken over een of ander gentlemen- agreement. Senator Shipstead (Minnesota) verklaarde, dat een toestemming der Amerikaansche regeering inzake schuldenschrapping aan landverraad zou grenzen. Ter gelegenheid van het bezoek van Laval aan Amerika is in de Europeesche hoofd steden beweerd, dat Laval met Hoover een over eenkomst zou hebben getroffen nopens de schrapping der oorlogs- en herstelschulden. Noch het Witte Huis, noch het departement van Staat heeft deze bewering ooit gedementeerd. BERLIJN, 11 Juli. (V. D.) Hedenochtend is het Rijkskabinet bijeengekomen en heeft aller eerst het rapport van den Rijkskanselier over de conferentie te Lausanne in ontvangst ge nomen. Het kabinet heeft met algemeene stem men de houding van de Duitsche delegatie goedgekeurd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de verklaring, die Herriot zou hebben afgelegd, dat wanneer de overeenkomst van Lausanne niet zou worden geratificeerd, het Young-plan weer in werking zou treden, niet in overeen stemming is met de overeenkomsten. Totdat de ratificatie zal zijn geschied, duren de over gangsbepalingen voort, gedurende welken tijd Duitschland geen enkele betaling doet. Wanneer een der zes mogendheden, die de overeenkomst hebben geteekend, deze niet rati ficeert, dan moet, zooals MacDonald uitdruk kelijk verklaard heeft, een nieuwe conferentie, plaats hebben. Van bevoegde zijde wordt overigens in ver band met de berichten in de pers, dat Brüning aan een vastbesloten „neen" zou hebben vast gehouden en minder toegevend zou zijn geweest, verklaard, dat nog geen conferentie internatio naal zoo slecht is voorbereid als die te Lau sanne. Er wordt op gewezen, dat de schuld- eischers-mogendheden oorspronkelijk een vor dering van acht milliard waren overeengeko men, die tenslotte tot drie milliard naar beneden werd gebracht. PARIJS, 11 Juni (Reuter). Het Fransche Ka binet heeft Herriot en de andere leden der Fransche delegatie te Lausanne eenstemmig zijn bevrediging uit over de bereikte resultaten. LONDEN, 11 Juli (Reuter). Bij de Lagerhuis debatten van hedenmiddag over de financieele politiek der Britsche regeering, werden de mi nisters sir John Simson en Neville Chamberlain warm toegejuicht. Namens de Labouxoppositie verklaarde sir Stafford Crepps; Iedere Engelschman, wien de toekomst der beschaving ter harte gaat, zal de Fransche en Duitsche staatslieden gelukwen- schen, die het inzicht hebben gehad, tot een definitief compromis inzake de herstelkwestie te geraken. De Labouroppositie zal, voor wat betreft de overeenkomsten van Lausanne, het succes der nationale Britsche regeering volko men ondersteunen. Wij hopen, dat het Duit sche en Fransche volk deze overeenkomsten zul len ratificeeren. ChUrchill liet een ander geluid hooren. Hij kon zich niet aansluiten bij de instemmende verklaring van den woordvoerder der Labour oppositie en ook niet bij den schijnbaren jubel, welken het resultaat van Lausanne heeft ver wekt. Natuurlijk is alles wat de wrijving tus schen Frankrijk en Duitschland verwijdert, toe te juichen. Churchill feliciteerde minister-president Mac Donald met den invloed, welken hij blijkbaar in de Europeesche beraadslagingen heeft uitge oefend; volgens Churchill is Duitschland ech ter het meest te feliciteeren. In minder dan 15 jaar na den wereldoorlog is Duitschland volkomen bevrijd van alle lasten, waardoor het „zijn verschrikkelijke misdaden moest goed maken, welke het tegen zijn na buren had gepleegd". Duitschland moet wel 3 milliard mark be talen, maar Hitier heeft verklaard, dat deze binnen enkele maanden niet meer dan 3 mark waard zouden zijn. Men heeft gezegd, dat Duitschland bijna doodgebloed was, doch Duitschland wacht slechts op een herleving van den handel, om overal in de wereld in invloed te stijgen, wy hebben zeker het recht te vragen wat er te Lausanne is gebeurd. Morgen zal MacDonald in het Lagerhuis een verklaring afleggen over Lausanne. Daarop gaat hy terstond op vacantie, vooral in verband met zijn oogziekte. Een uur lang heeft MacDonald vandaag met den koning geconfereerd. ROME, 11 Juli. (Reuter.) Z. H. de Paus hield Zondag een toespraak ter gelegenheid van een Zaligverklaring. Hierby verklaarde hy o. a., klaarbiykeiyk doelende op het resultaat van de conferentie van Lausanne, op dezen dag het gevoel te zul len hebben, zijn taak niet te hebben vervuld, wanneer hy Gods goedheid niet zou danken voor het eerste gloren van betere dagen, het welk thans den duisteren horizon schynt te verlichten. Men moest voortgaan met het ge bed, hetwelk des te betrouwbaarder was, naar mate de goedheid Gods de bede scheen te ver- hooren. BRUSSEL, 11 Juli (Eig. ber.) De Brusselsche sociaal-democratische Vakvereeniging en party hebben heden in vereenlgde vergadering be sloten morgen in den algemeenen raad der socialistische party voor te stellen de alge meene staking voor het geheele land te procla- meeren. Eenzelfde besluit is door de socialis tische organisaties in de Borinage genomen. Reuter meldt nog: De socialistische, syndicalistische organisa ties der Borinage namen eveneens het beluit een algemeene staking uit te roepen. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat er 's avonds (11 Juli) in heel het land rust heerschte. Te Charleroi arresteerde de politie eirca 200 betoogers. PRAAG, 12 Juli (V. D.) Hedenochtend heeft in de nabyheid van Zlin een ernstig vliegtuig ongeluk plaats gehad, waarby de bekende Tsje chische schoenfabrikant Bata werd gedood. De heer Bata wilde naar Zwitserland vliegen. Op een hoogte van 700 Meter stortte het vliegtuig naby het vliegveld Zlin neer. De heer Bata en de vlieger, die het toestel bestuurde, werden op slag gedood. PARIJS, 11 Juli (V.D.). De Fransche Kamer is Maandagmiddag bijeengekomen ter beraad slaging over het financieele program der regee ring in den door de financieele commissie ge- wüzigden vorm. De minister voor de begrooting, Palmade, gaf een uitvoerig overzicht van den huidigen finan- cieelen toestand van Frankrijk. Het deficit voor 1931 bedraagt 4.7 milliard franken, terwül men voor het loopende jaar op 4 milliard moet rekenen. De beschikbare middelen zün van 20 milliard tot 2 milliard franken gedaald, zoo dat de regeering zich voor de dringende taak geplaatst ziet, zoowel de begrooting als ook de staatskas door bezuinigingen en nieuwe be lastingen terug te brengen tot een normaal niveau. De openbare uitgaven zyn gestegen van 39% milliard in 1927 tot 50 milliard in 1931. Palmade waarschuwde de Kamer er voor nieuwe wetsvoorstellen af te doen, zoolang de strikte doorvoering van oude wetten de moge lijkheid bieden rekening te houden met den huidigen toestand. FLEMINGTON, 11 Juli (Reuter). Curtiss, die bi; de verdwijning van de Lindbergh-baby de rol van bemiddelaar met de roovers speelde, is tot een jaar gevangenisstraf en 1000 dollar ver oordeeld. LONDEN, 11 Juli. De Engelsche Koning is hedenmorgen naar Portmouth vertrokken van waar hy met het koninkiyke jacht „Victoria and Albert" naar Weymouth zal varen, om de vlootmanoeuvres bij te wonen. De volgende schepen van de Atlantische Oceaanvloot zyn onder bevel van admiraal Sir John Kelly te Weymouth verzameld: de slagschepen Nelson, Rodney, Warspite, Valiant en Malaya; de slag kruisers Hood en Renown; de vliegtuigmoeder- schepen Courageous en Furious; de kruisers Dorsetshire, Norfolk, Exeter, York en Centaur; 3 eskaders torpedojagers, het depotschip „Lu cia" en het tweede eskader onderzeeërs. Gisteren lagen 46 schepen met een beman ning van ongeveer 18.000 koppen voor anker. Dit getal is belangrük lager dan by de bezoe ken van den koning aan de vloot voor den oorlog, terwyi in Juli 1924 193 schepen van de Atlantische en de Reservevloot te Spithead aanwezig waren. Het schrappen van vele sche pen zonder ze te vervangen en de beperking van de vlootsterkte door achtereenvolgende verdra gen alsook door de vertraging of het intrekken van vlootprogramma's hebben tot drastische vermindering geleid Getrouw aan de traditie zal de bemanning van de vloot in overall gekleed zijn wanneer de Koning met den Prins van Wales en Prins George hedenavond-zullen aankomen. 21 Sa luutschoten zullen worden afgevuurd en het gebruikelijke eerbetoon zal worden gebracht, waarna het Koninklijke Jacht voor anker zal gaan. Morgen zal de koning verschillende oor logsschepen bezoeken en oefeningen bywonen. Men herinnert zich, hoe by de vorige ma noeuvres in Schotland door de bemanning ge muit werd. SCARBOROUGH, 10 Juli (Reuter). In een Lunapark hier ter stede zyn twee miniatuur- treinen in botsing gekomen. Een man werd ge dood, 31 personen werden gewond. WMfjM Hoogste stand op Dinsdag 9 uur vun.: 761 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1