TWEEERLEI MENTALITEIT De houding van Lloyd George EERSTE KAMERVERKIEZING Van de Pers-Tribune Prikkeldraad Candidaatstelling DINSDAG 12 JULI Nieuw Perspectief NED. R.K. BOUWPATROONS Voor 't eerst naar Limburg R.K. SMEDENPATROONS Bondscongres te Rotterdam DE KONINGIN ALS SCHILDERES Tentoonstelling te Den Bosch HET VERKEER BIJ NIJMEGEN K. v. K. „Het Land van Maas en Waal" ageert R.K. VOLKSBOND SCHIEDAM Veertigjarig jubilé gevierd HOOGE RAAD VAN ARBEID Werktijdenbesluit voor Apotheken In Zuid-Holland, Overijssel, Groningen, Drente en Gelderland S.D.A.P. R. K. Staatspartij. Vrijheidsbond Vrijz. Democr. Bond StaatkGeref. Partij Woorden en Daden A. R. Partij Chr. Hist. Unie BOEKERIJEN IN NEDERLAND Jaarvergadering te Roosendaal Jeugdlectuur CRISISUITVOERWET De uitvoer naar Frankrijk Uitgifte van certificaten VOLKSKUNST EN NIJVERHEID Voortbrengselen uit Joego-Slavië Prof. de Haas naar York Nog eens is, geheel onverwacht, het tragisch einde der Russische keizer lijke familie in het brandpunt der belangstelling gebracht. Ons snel-Ievend en daardoor spoedig ver getend geslacht, herinnerde zich nog maar vaag, hoe slechts 14 jaar geleden op den 16en Juli de laatsten der Keizerlijke Roma nofs in de Siberische eenzaamheid op de meest beestachtige wijze werden afgeslacht door de bolsjewieken. De oorzaak van deze hernieuwde belang stelling is een boek, geschreven door een Engelsche, mrs. Knowling. Deze dame is de dochter van Sir Buchanan, die Engelsch gezant was te Rusland tijdens de bloedige revolutiejaren. Uit hoofde van haar maat schappelijke en politieke positie toentertijd, mag men zeggen, dat deze schrijfster oog- en oorgetuige was van de gebeurtenissen, welke zij in haar herinneringen vertelt. In deze memoires beschuldigt zij den toenmaligen Engelschen premier Lloyd George ervan? dat deze de vlucht van Ni- colaas II met zijn familie naar Engeland heeft verhinderd, zoodat hij de zijdeling- sche oorzaak is geweest van het bloedig slot van dit vorsten-drama. Het antwoord van den ex-oorlogsdictator op deze ernstige aantijging was al heel vaag. Hij herinnerde zich de zaak niet meer, maar achtte het wel mogelijk, dat hij zich toen tegen de komst der Russische vorsten verzet had, omdat hij Kerenski, den leider der eerste revolutie, niet wilde ont stemmen. J immer echter voorden Welschen poli- cicus heeft de kroongetuige in dit dra ma, de Rus Kerenski, nu zelf balling in Engeland, niet gezwegen. In de Engelsche pers geeft hij thans z ij n lezing van de zaak en dit betoog vernietigt de veront schuldiging van Lloyd George zoo dit er al een ware totaal. Niet hij, Kerenski, was het, die 't vertrek naar Engeland belette. Integendeel, alles heeft hij in het werk gesteld om het kei zerlijk gezin veilig uit Rusland weg te lei den. Zelfs was van Duitschland de toezeg ging verkregen, dat geen duikboot 't schip met de ballingen zou aanvallen. Maar En geland weigerde een kruiser te zenden, omdat zooals de Engelsche gezant met tranen in de oogen kwam mededeelen „de premier (Lloyd George) met geen mo gelijkheid aan zijn Koning kon adviseeren om gastvrijheid te verleenen aan personen, wier pro-Duitsche neigingen hem bekend waren." Ziehier weer een ontstellend bewijs tot welke daden we zouden bijna schrijven mis-daden de oorlogsmentaliteit kan leiden. Terwille van de z.g. oorlogsnood- zaak wordt een toch al zwaarbeproefd echtpaar, worden schuldelooze kinderen, koelbloedig opgeofferd. Terwijl de Duitsche vijand respect en medelijden betoont met de onttroonde vorstelijke familie, wordt deze door den Engelschen bondgenoot laf hartig in den steek gelaten. E dat enkel uit een door niets gemotiveerde vrees, dat deze slachtoffers van oorlog en revolutie de oorlogsmoeheid in eigen land zouden ver sterken. We benijden den heer Lloyd George niet, wanneer in zijn eenzamen ouderdom de be schuldigde stem van het geweten hem zal verwijten, dat hij een zes-dubbelen moord heeft kunnen voorkomen, maar dit in oor logsverblinding niet heeft willen doen. Onvermijdelijk brengt de overweging van dit drama herinneringen voor den geest aan soortgelijke gebeurte nissen. Hoe heerlijk steekt bij deze weinig eervolle handelwijze van Lloyd George de fiere geste af van de Nederlandsche' regee ring, die, ondanks de booze blikken van den almachtigen buurman, den kruiser „Gelderland" zond om het eerbiedwaardig slachtoffer van Engeland's imperialisme, den grijzen Paul Kruger, veilig naar ons land te brengen. Of, om een nog recenter gebeurtenis te noemen, vergelijke men de lafhartigheid van het Engelsche oorlogsministerie met den door ieder weldenkend mensch geres- De Nederlandsche R.K. Bond van Bouwpa- troons vergadert ditmaal voor het eerst in Lim burg en wel te Venlo. Reeds heden Maandag waren talrijke leden naar Venlo gekomen om den begroetingsdag mede te maken. Want de afdeeling Venlo had veel werk van de ont vangst gemaakt en had zich groote moeite ge geven om het haar gasten aangenaam te ma ken in Venlo. In den namiddag had allereerst de ontvangst van het hoofdbestuur door het plaatselijk af- deelingsbestuur plaats, waarna burgemeester en wethouders der gemeente Venlo de bondsleden ten stadhuize ontvingen en officieel begroet ten. In den laten namiddag volgde alsdan een rijtoer, door de plaatselijke afdeeling aangebo den. Een fraaie feestgids is uitgegeven, waarin allerlei geïllustreerde bijdragen van verschil lende personen als Venlo's burgemeester B. Berger en deken J. L. A. van Oppen, de voor zitter der afd. Venlo, de heer Th. Spreeuwen- berg, de bondsvoorzitter H. Klein Schiphorst, rector Wennen, de Venloosche geest. adv. kap. A. Omloo e.a. De 14de jaarvergadering vangt Dinsdag aan te 10 uur in café Suisse, nadat te 8.30 een ge zongen H. Mis is opgedragen in de H. Marti- nuskerk. 's Middags autotocht, waarna feest maal in het concertgebouw. woensdag wordt de jaarvergadering voortge zet en gesloten. pecteerden moed van Minister Ruys, toen hij den vluchtenden Duitschen keizer in de bewogen dagen van November 1918 in het kleine Holland een veilig asyl verschaf te. Dezelfde Nederlandsche Minister, die enkele jaren later den in overwinningsroes op hol geslagen geallieerden een krachtig halt toeriep, toen dezen met schending van al onze tradities de uitlevering van den „oorlogsmisdadiger" Wilhelm II eischten. En deze Duitsche ex-heerscher was geen bondgenoot. Integendeel; zijn leger had in de oorlogsjaren meerdere malen onze gren zen bedreigd; zijn duikbooten hadden onze zeekasteelen getorpedeerd, onze schepelin gen met den dood bedreigd en daardoor het geheele volk de strengst mogelijke rantsoe neering van levensmiddelen opgelegd. Dergelijke vergelijkingen zijn bijzonder leerzaam. Zij toonen overtuigend aan, dat de oorlogs-psychose den geest van zelfs de hoogst-geplaatsten kan vergiftigen. Maar ook, dat kleine volkeren hun grooten en machtigen broeders dikwijls een lesje kunnen geven in nationale eer, fier heid en waardigheid. Een conclusie, welke voor ons Nederlan ders, die zoo gaarne ons zelf kleineeren en anderen groot zien, wel eens het overwegen waard is. In het gebouw voor K. en W. te Rotterdam werd de vijftiende Bondsvergadering gehouden van den Nederlandschen R.K.. Smedenpa- troonsbond. De Bondsvoorzitter, de heer C. Koop, maakte in zijn openingswoord met vreugde gewag er van, dat de laatste jaren in den Bond een groo te vooruitgang valt waar te nemen. Het leden tal is steeds 6tijgende en het getal kringen breidt zich voortdurend uit. Het werken voor den Bond is dikwijls on dankbaar, omdat nog niet alle R.K. Smeden patroons beseffen, dat hun plaats is in den prin- cipieelen R. K. S. B. en niet in de neutrale or ganisatie, hoewel daarmede op zakelijk terrein voortdurend wordt samengewerkt. Na vijftien jaren achtte de heer Koop thans het oogenblik aangebroken om heen te gaan als voorzitter. Spr. vindt het beste, dat jongere krachtten het werk overnemen. De vergadering werd verder geleid door den vice-voorzitter, de heer Alders. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren af gehandeld, vond de wijding van het fraaie Bondsvaandel plaats door den geestelijken ad viseur. pastoor G. J. van Hout. Het congres werd vervoglens toegesproken door dr. Möllers Geschaftsführer des Verban- des West-Deutscher Schmiedermeister die de hartelijke groeten der Duitsche collega's over bracht. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen in de vacature-Koop (die zich niet herhiesbaar had gesteld) de heer J. A. M. van der Cammen Jr., uit Rotterdam. Als lid van het hoofdbestuur voor het, bisdom Utrecht werd de heer .W. Th. Hoogstraten aangewezen. De vice-voorzitter, de heer Alders huldigde den afgetreden voorzitter. Onbaatzuchtig hebt u, zoo zeide spr. tot den heer Koop, voor onze belangen gestreden, zoo lang u dit mogelijk was. Met algemeen applaus werd het voorstel aan vaard om den heer Koop tot eereijvoorzitter van den Bond te benoemen. De heer Alders hield hierna een herdenkings rede, waarin hij het verleden, heden en de toe komst van den Bond besprak. Besloten werd heet volgend jaar bijeen te ko men te Tilburg, waar de ardeeling haar 25-jarig Bij de rondvraag kwamen nog verschillende bestaan zal herdenken. onderwerpen ter sprake, o.a. de willekeur der aannemers met de onder-aannemers. Ten slotte sprak pastoor Van der Hout een zeer waardeerend afscheidswoord tot den heer Koop, met wien hij al die 15 jaren had samen gewerkt. Zaterdag werd in het gebouw van het Cen traal Brabantsh Museum te 's-Hertogenbosch door Z. Exc. Mr. Dr. A. van Rjjckevorsel, Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, de tentoonstelling geopend van werken van H. M. de Koningin, een 92-tal kunstwerken, w.o. schilderijen, studies in olieverf en teekeningen. Het openingswoord werd gesproken door Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Usselt, president van het Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Ook de burgemeester van 's.Hortogenbosch, Mr. F. J. Lanschot, sprak een woord over de beteekenis van deze tentoonstelling, welke H. M. de Koningin heeft willen toestaan in het belang van kunstenaars, die door de tijdsom standigheden in moeilijkheden geraken. Een breede kring van elite der stad woonde de openingsplechtigheid bij. In de jongstleden Vrijdagavond gehouden vergadering der Kamer werden de volgende be sluiten genomen: de aandacht van B. en W. van de gemeente Nijmegen te vestigen op het feit, dat op Zondag 3 Juli j.l. des avonds, wegens het ontijdig uit de vaart nemen van een der ponten, weer stagnatie in het verkeer werd veroorzaakt; op een desbetreffend verzoek van hare zus terinstelling te Tiel verklaarde de Kamer zich bereid tot eene bespreking aldaar met afge vaardigden van andere Kamers, geïnteresseerd bij den aanleg van een weg GorinchemEist, van het adres der commissie voor dien weg aan den Raad van Ministers inzake instelling van een wegschap; medewerking te verleenen aan de Centrale Organisatie i/z. bezwaren ten aanzien der con- tingenteering door het verstrekken van inlich tingen, omtrent die organisatie; geen gevolg te geven aan een van midden standszijde gedaan verzoek, om de Kroon de instemming der Kamer kenbaar te doen ma ken met de door den Raad der gemeente Nij megen aangenomen gewijzigde Winkelslui tingsverordening, omdat de beoordeeling van de verordening door den plaatselijken midden stand niet onverdeeld gunstig is en de Kamer, gezien het recht van de gemeenteraden tot verzachting of verzwaring van de bepanlingen van de Winkelsluitingswet bij gemeentelijke verordening, het zeer waarschijnlijk acht, dat de Kroon deze gewijzigde verordening zal goed keuren. Op feestelijke wijze heeft de afdeeling Schie dam van den Ned. R.K. Volksbond Zondag haar veertig-jarig jubileum gevierd. Aan den feestdag ging ter voorbereiding een triduum vooraf, dat door den zeereerw. heer J. B. W. M. Möller werd geleid en in diens kerk aan de Lekstraat gehouden, terwijl de alge meen-adviseur, de weleerw. heer J. A. M. Bek kers, Zondagmorgen met assistentie van de ad viseurs, de weleerw. heeren J. Determeijer O.P., IJ. Hoekstra O.P. en Th. van Seggelen een plechtige Hoogmis opdroeg, waaronder het drie voudig versterkt koor o.a. de drie-stemmige Missa van Perosi ten uitvoer bracht. Des middags te half 2 begon de receptie, die weldra druk zou worden bezocht. De eerste woordvoerder was hier de deken, de ho'ogeerw. heer A. J. C. Schraag. Ook vele andere heeren geestelijken boden hun gelukwenschen aan. De centraal-president, de heer J. W. v. d. Akker, was uit Den Haag overgekomen. Namens de R.K. Raadsfractie verschenen de heeren mr. M. J. C. H. Kavelaars, H. Steens en C. Janse. Alle vakorganisaties hadden zich doen vertegen woordigen, zoomede vele plaatselijke vereeni- gingen op allerlei gebied. Verschillende autori teiten gaven persoonlijk of schriftelijk van hun belangstelling blijk. Met bijzonder genoegen nam men van een brief des heeren J. W. Smit te Amsterdam, den nestor der katholieke arbei dersbeweging, kennis, terwijl vele organisaties het bij woorden niet lieten, doch het tevens „met bloemen zeiden". Met een kort dankwoord van den voorzitter, den heer Th. J. H. Mou- wens, werd de receptie gesloten. Des avonds feestelijke vergadering in de ge hoorzaal van den R.K. Volksbond. De avond werd opgeluisterd door het Harmonie-orkest „St. Ambrosius" eri de tooneelafdeeling „Alberdingk Thijm. Als feestredenaar trad de zeereerw. heer Möller op. De avond werd verder opgeluisterd door de tooneelafdeeling „Alberdingk Thijm", die den vroolijken één-acter „De mislukte Fuif" voor het voetlicht bracht. Vóór de rede van pastoor Möller heeft bur gemeester H. Stulemeijer een woord van geluk- wensch tot bestuur en leden gericht. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 9 Juli j.l. onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse gehouden vergadering den afgetreden voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aal berse en de beide plaatsvervangende voorzit ters, de heeren H. P. Gelderman C. Mz. en C. Kupers, bij acclamatie herkozen. Vervolgens heeft de Raad zijn advies vastgesteld omtrent het voorontwerp van een Werktijdenbesluit voor apotheken. Een meerderheid in den Raad (2110) ging met de invoering van een desbetreffende paragraaf van de Arbeidswet accoord. Een minderheid achtte die invoering in de huidige omstandigheden niet gewenscht. De argumenten, die voor beide standpunten werden aangevoerd, zijn in het advies vermeld. In het advies wordt voorts stilgestaan bij de vraag, of de compensatie, die het voorontwerp voor Zondagsdienst en nachtdienst biedt, vol doende is. Een aantal leden van den Raad ging met de regeling van het voorontwerp accoord. Een aantal andere leden achtte de door het voor ontwerp geboden compensatie te gering. Ten slotte hebben vrijwel alle vóór- en tegenstan ders in den Raad zich kunnen vinden in een compromis, dat een wat ruimere compensatie geeft dan het voorontwerp. Op verzoek van eenige leden van den Raad is een lijst opgemaakt van adviezen, die de Hooge Raad van Arbeid heeft uitgebracht en over het gevolg, dat aan die adviezen is ge geven. Er zijn sinds de oprichting van den Raad in 1920 in totaal 74 adviezen uitgebracht. Het gevolg, dat aan die adviezen is gegeven, blijkt uit de volgende tabel: advies in geheel of in hoofdzaak gevolgd 46, gedeeltelijk gevolgd 20, niet gevolgd 11, over het advies is nog geen beslissing genomen 6, geen antwoord moge lijk 1. De vergadering werd Voor een gedeelte door den minister van Economische Zaken en Arbeid bijgewoond. Op Vrijdag 29 Juli a.s. zal in de provincies Zuid-Holland, Overijssel, Groningen, Drente en Gelderland de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal plaats heb ben. Voor deze verkiezing werden heden candidaat gesteld: in Zuid-Holland: 1. A. B. de Zeeuw; 2. F. L. Ossendorp; 3. P. Danz; 4. G. F. Lin- deijer; 5. L. v. d. Wal; 6. A. Kieviet; 7. L. A. Donker; 8. G. Keesing. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. M. Mendels; 2. E. Rug- ge; 3. L. M. Hermans; 4. J. H. A. Schaper; 5. T. Saunders-Blauwboer; 6. D. Bartels; 7. J. H. Anema. In Overijssel, Groningen en Dren te (gelijkluidende lijst): 1. Ant. J. Schoemaker te Deventer; 2. J. C. van der Lande te Nij megen (zittend lid); 3. H. Ruyter te Arnhem; 4. dr. H. W. Takkenberg te Groningen; 5. J. W. Andriessen te Utrecht; 6. mr. J. R. H. v. Schaik te Den Haag. In Gelderland: 1. J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem; 2. H. Ruyter te Arnhem; 3. J. W. Andriessen te Utrecht; 4. mr. J. R. H. v. Schaik te Den Haag; 5. G. W. J. van Koeverden te Buren; 6. mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Beek bij Nijmegen). (De Statenclubs in de provincies Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente (groep II) be sloten deze lijsten te verbinden). In Zuid-Holland: 1. prof. dr. A. M. A. A. Steger (z.l.) te Heemstede; 2. F. L. D. Ni- vard (zJ.) te Rotterdam; 3. jhr. mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk (Z.-H.)4. H. J. Kuiper te Haarlem; 5. W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst te Den Haag; 6. mevr. F. Steenberghe- Engeringh te Soesterberg; 7. mr. H. W. J. M. de Jong te Den Haag; 8. J. D. de Kok te Loos duinen; 9. ir. H. W. J. Thunissen te Den Haag; 10. F. N. V. Quant te Den Haag. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. mr. H. Smeenge te Amsterdam (aftr.); 2. Joan Gelderland te Ol- denzaal (aftr.)3. H. D. Louwes te Ulrum (Gr.) voorzitter Gron. Mij. van Landbouw; 4. mr. A. G. A. Ridder van Rappard te Tiel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter Geldersch-Overijsselsche Mij. v. Landbouw; 5. J. L. Nysingh te De Wijk, voorzitter Kon. Ned. Landbouw Comité; 6. prof. dr. B. D. Eerdmans, te Leiden, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; 7. mr. H. E. Ovink te Haren; 8. mr. A. C. van der Feltz te Voorst, Lid van de Prov. Staten te Gelderland. In Zuid-Hol land: 1. ir. J. Koster te Heerlen (aftr.); 2. mr. P. Droogleever Fortuyn te Rotterdam, burgemeester van Rotterdam; 3. mr. H. J. Knottenbelt te s-Gravenhage, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 4 mr. dr. M. M. G. Schumann te 's-Graven hage, oud-voorzitter van den Volksraad in Ned.- Indië; 5. mej. dr. E. C. van Dorp te Bloemen- daal, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; 6. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotterdam, hoogleeraar aan de Handelshooge- school; 7. mr. L. Trouw te Brielle, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. In Zuid-Holland: 1. mr. M. Slingen- berg te Haarlem; 2. Jgrn Schilthuis te Den Haag; 3. mr. W. H. M. Werker te Den Haag; 4. mevr. W. A. L. Ros-Vrijman te Den Haag. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. J. B. Westerdijk te Uit- huizermeeden; 2. ir. S. L. Louwes te Zwolle; 3. ir. J. M. L. Otten te Meppel; 4. mevr. J. Mar- cus-Nijland te Apeldoorn; 5. mr. M. S. Kalma te Assen; 6. dr. H. A Zwijnenberg te Enschedé. In Zuid-Holland, Gelderland en Overijssel: 1. J. W. van Houdt te Rijssen; 2. ir. c. N. van Dis te Rotterdam, lid Tweede Kamer Staten-Generaal; 3. A. J. Kersten te Rotterdam, lid Prov. Staten Z.-H.; 4. A. Hoo- gendijk te Zeist; 5. J. van Bochove te Zeist. Men herinnert zich, dat Koning Albert van België eenige weken geleden een ko ninklijke boodschap de wereld heeft inge stuurd, waarin hij (kortgezegd) verkon digde, dat de wereld haar welvaart niet zou herwinnen, tenzij de internationale vrije handel werd hersteld, aldus lezen wij in „De Gelderlander". Kort erop brak het nieuws los van een Nederlandsch-Belgische tol-overeenkomst. Een tolunie? Neen, dat was het niét, maar toch wel een overeenkomst. Wat erin stond, mocht nog niet dadelijk worden verteld, maar in elk geval was er besloten om jaar lijks de invoerrechten met 10 pet. te ver lagen in Nederland en in België en dan ten gerieve van die twee Staten afzonderlijk. Het zou niet gelden voor andere Staten, tenzij die ook toetraden. Zoo luidden de berichten, maar zoo kan 't niet precies waar zijn, want dan zouden wij de klausule der meestbegunstiging ver nielen. Wij zouden toch aan België toe staan, wat wij anderen meestbegunstigden niet zouden verleenen. Maar bovendien, hoe kan dat: wederzijds 10 pet. verlagen? Zijn dan de tarieven der beide landen gelijk, zoodat 10 pet. voor den een precies het zelfde beteekent als 10 pet. voor den ander? Immers neen, het Belgische tarief is veel hooger. Om te beoordeelen op welke wijze een gelijktijdige verlaging van 10 pet. zou werken, moest men beide tarieven naast elkander leggen en vergelijken. Verlagen wij 10 pet. met 1/10, dan blijft er 9 pet. over, wat den vrijen invoer hindert, maar niet belemmert. Verlaagt echter de Belg 'n invoerrecht van 20 pet. met 1/10, dan blijft er nog 18 pet. over, wat een invoerbelem- mering blijft. Het is nu al eenige weken geleden, dat de eerste berichten over die Nederlandsch- Belgische overeenkomst ons bereikten en sindsdien is er herhaaldelijk op meerdere inlichtingen en op publicatie ervan aange drongen. Tevergeefs. Tegen publikatie be staan nog steeds bezwaren. Op bizonder- heden moeten wij wachten. Alleen dat staat vast: Nederland en België zullen den vrijen handel herstellen. Elk begin is moeilijk, maar begonnen zijn ze. Met z'n tweeën. De overige Oslo-Staten hebben hen lafhartig verlaten, maar zij staan pal. Klein maar dapper. Die grooten zeggen allen, dat enkel herstel van den vrijen internationalen han del wederopleving kan brengen, maar geen van allen doet iets. Wij, Nederland en Bel gië, wij doen. Wij herstellen den vrijen handel en noodigen heel de wereld uit zich bij ons aan te sluiten. Zoo het woord. Nu de daad. In de Belgische Kamer kwam een wets ontwerp aan de orde om den invoer van beetwortelen te belasten met eventjes hon derd dertig frank per 000 K.G. Ziedaar de kampioen van den vrijen handelaan het werk. Niet langer aan het woord, maar aan het werk. Honderd dertig franks per 1000 K.G., dat beteekent sluiting der grenzen. Maar dat is toch te gek, zei de socialist Henon gisteren in de Kamer van Afgevaar digden. Koning Albert heeft daar pas zoo'n mooi stuk in de wereld gestuurd, met Ne derland sluiten wij een nieuw handelsver drag en deze bietenweer treft op de eerste plaats Nederland. Want de Nederlandsche bieten worden er in hoofdzaak door getrof fen." De Kamer grinnikte eens, maar nam het wetsvoorstel aan. De aandeelen der suiker fabrieken op Java en Cuba stijgen; men ziet de rietsuiker weer als konkurrent van de beetwortelsuiker opkomen; de grenzen dicht is het parool. Intusschen is men kampioen voor den vrijen handel. En opende men den kamp voor den vrijen handel door een verdrag met Nederland. Dat men nu het eerst 'n stomp op den neus toebrengt. W oor den en daden.water en vuur. Communistische Partij In Groningen, Overijssel en Gel derland: 1. L. v. d. Veen te Beerta; 2. G. Perfors te Oosterbeek; 3. W. Douma te Nieuw Beets. In Zuid-Holland: 1. H. v. Weizen te Leiden; 2. W. Reuderink te Rotterdam; 3. Schoktense te Gouda. In Gelderland, Overijssel, Drente en Groningen: 1. jhr. S. van Citters te Brammen (aftr.); 2. prof. mr. P. A. Diepen horst te Amsterdam (aftr.); 3. ir. G. Hofstede te Blokzijl; 4. mr. J. L. Bouma te Emmen; 5. jhr. J. Beelaerts van Blokland te Oosterbeek; 6. D. H. R. Havenstein te Spijk (gem. Bieram); 7. mr. G. J. Sybrandij te Almelo; 8. P. H. Hum- melen te Groningen. Iin Zuid-Holland: 1. prof. mr. A. Ane ma te Haarlem (aftr.); 2. mr. P. E. Briët te Leiden (aftr.); 3. S. J. Ruppert te Utrecht; 4. prof. dr. J. Severijn te Utrecht; 5. J. van der Molen te Renkum (burgemeester); 6. W. War- naar te Sassenheim; 7. prof. mr. V. H. Rutgers te Amsterdam; 8. dr. J. F. Reitsma te Rotter dam; 9. mr. dr. H. W. Hovy te Amsterdam; 10. A. baron van Heekeren van Keil te Ede. In Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland: 1. mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk te Wijhe; 2. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk te Diepenheim; 3. mr. dr. G. Kolff te Geldermalsen; 4. mr. dr. C. O. P. baron Creutz te Bennekom; 5. prof. dr. J. de Zwaan te Leiden; 6. J. Knoppers te Meppel; 7. J. M. Krijger Jr. te Vriezenveen; 8. J. C. Wolthuis te Vroomshoop; 9. mr. G. Vixseboxse te Almelo. In Zuid-Holland: 1. mr. A. van der Hoeven te Rotterdam; 2. jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar te Wassenaar; 3. H. van Boeijen te Voorburg; 4. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar; 5. J. M. Krijger Jr. te Vriezenveen; 6. prof. dr. J. de Zwaan te Lei den; 7. B. van Eesteren te 's-Gravenhage; 8. mr. dr. J. van Bruggen te Dordrecht. Zaterdag en Zondag heeft te Roosendaal de jaarvergadering plaats gehad van den R. K. Bond van Leeszalen en Boekerijen in Neder land, welke werd voorafgegaan Zaterdagna middag te half zes door een officieele ont vangst der deelnemers ten gemeentehuize door het voltallig gemeentebestuur. In de raadszaal werden de afgevaardigden toegesproken door den burgemeester, den heer Mr. C. A. Prinsen, die na verwelkoming te ken nen gaf, dat de gemeente Roosendaal het zeer op prijs stelde, dat deze Bond hier zijn verga dering wilde komen houden. Spreker prees het werk van dezen bond als een mooi, verheven, sociaal, cultureel, maar ook als een moeilijk en verantwoordelijk werk, dat zeer bijzondere waardeering verdient, vooral ook door het feit dat deze taak geheel bela igeloos wordt ver richt. Spreker wenschte den afgevaardigden eenige prettige dagen en een vruchtbare vergadering toe in zijn gemeente. In antwoord hierop bracht de heer F. P. J. A. v. d. Put, uit Eindhoven, bondsvoorzitter, t gemeentebestuur van Roosendaal hartelijk oank voor de officieele ontvangst en wenschte hij den nieuwen burgemeester toe, dat hij zijn gemeente zou mogen leiden tot voldoening voor zichzelve en tot bevrediging en genoegen van zijn gemeentenaren. De heer P. v. Gilse, voorzitter der afdeeling Roosendaal, richtte ten slotte nog een woord van dank tot het gemeentebestuur voor de medewerking welke zijn afdeeling steeds van de zijde der gemeente heeft ondervonden. Hierna werden ververschingen rondgediend. Na afloop van de officieele ontvangst ten stadhuize trokken de afgevaardigde naar het gebouw van de R. K. Openbare Leeszaal, op de Markt, waar in de groote en fraai versierde leeszaal de jaarvergadering \rerd aangevan gen. De voorzitter van den Ned. Bond van R. K. Openbare Leeszalen, de heer P. v. d. Put, heet te de aanwezigen welkom en bracht een har telijk woord van dank aan de afdeeling Roo sendaal voor de wijze waarop de af gevaar dig. den hier waren ontvangen, zoowel ten ge meentehuize als door de versiering hier in het fraaie leeszaalgebouw. De bezuinigingsplannen der regeering be sprekende, achtte spr. het billijk, dat hoe bezwaarlijk ook voor de Leeszalen te dragen zij ook althans in het redelijke daarin be trokken zullen worden. Voorts gaf spr. een beknopt overzicht der door den Bond gevoerde actie, waarna door den secretaris, den heer mr. v. Gorkom, de notulen en het jaarverslag werden uitgebracht, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Het financieel verslag van den penningmees. ter sloot met een voordeeüg saldo van ruim 700 en werd eveneens, onder applaus der ver gadering vastgesteld. Overeenkomstig de ontwerp-begrooting 1932 werd deze vervolgens vastgesteld, waarna de bestuursverkiezing plaats had. De afttredende bestuursleden de heer W. L. A. v. d. Ven en ir. F. C. Theling werden bij acclamatie herko zen. Nadat een voorstel van het bestuur, om het bestuur met één lid (uit het Aartsbisdom) uit te breiden, na eenige discussie was aangeno men, werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Remmers, voorzitter van de Leeszaal te Arnhem. Op voorstel van het bestuur werd de jaar- Ujksche bijdrage der afdeelingen voor de Bondskas eenigszins verlaagd en vervolgens voor dit jaar vastgesteld, Door mej. Post (Delft) werd vervolgens een uiteenzetting gegeven omtrent den stand der werkzaamheden van de commissie voor de jeugdlectuur, waarbij zij liet utikomen wat door de commissie inzake de totstandkoming van een waardeerings-catalogus is gedaan. Zoo heeft de commisie veel moeten lezen en dikwijls met uitgevers moeten correspondeeren en confereeren en is het haar gelukt, na veel onderzoek een lijst saam te stellen van onge veer 400 stuks bruikbare boeken voor de rij pere jeugd. Verschillende A-boeken werden on derzocht, doch ook hierbij stuitte men op ver schillende, soms groote moeilijkheden. Enkele dezer A-boeken konden worden bestemd om bij een 400 jeugdboeken te worden gevoegd. Intusschen wordt het werk voortgezet en binnenkort hoopt de commissie een volledige lijst bij het bestuur te kunnen indienen. Deze boeken zullen in den catalogus een waardee- ringscijfer krijgen, waardoor de waarde zal worden bepaald. De avond werd verder besloten met een echt gezellig Roozendaalsch-joviaal samenzijn in de sociëteitszaal Amicitia van hotel Buysen, aan de Bloemenmarkt. De commissie-Weiter heeft geconsta teerd, dat onze staatsfinanciën in zeer de- solaten toestand verkeeren, dat er geen nieuwe bronnen \an inkomsten meer te ontdekken zijn en dat de redding van den Staat alleen van bezuiniging te verhopen valt. De geleerde commissie heeft natuurlijk gelijk, maar intusschen wordt met haar eigen daad haar eigen theorie verloochend! Zijn er geen nieuwe bronnen van inkom sten aan te boren? Zijn er voor den Staat geen nieuwe pro- fijtjes uit te denken? Laat u eens een lichtje opgaan: maanden en maandenlang is het Neder landsche publiek door pakkende persbe richten voorbereid op de komst van de wonderbaarlijke schepping, welke Weiter en de zijnen wrochten zouden, de nieuwsgierigheid groeide ten slotte met den dag, met het uur, totdat een heel zakelijke mededeeling verscheen, dat het rapport te gen het civiele prijsje van 3per exem plaar binnenkort bij de Landsdrukkerij verkrijgbaar gesteld zou worden en dat ge gadigden het boekwerk reeds tevoren kon den bestellen Resultaat naar in de pers verluidt een zeer overvloedige aanvrage van het boek: Zaterdagmorgen zouden er reeds 1100 exemplaren besteld zijn, tegen 3.t stuk; dat beteekent al vast een somme tje van 3300; en gezien deze vlotte be langstelling zal, naar men beweert, thans spoedig een tweede oplaag op de pers gaan. De hooge autoriteiten hebben hier de massa-psychologie blijkbaar zeer juist aan gevoeld: velen van hen, „die gaan sterven," heb ben er met pleizier 'n gulden of drie voor over om van te voren eens op hun dooie gemak kennis te kunnen maken met den strop, die hun binnenkort.... Maar neen! We schrijven geen gruwel verhaal! Intusschen: Zit er geen muziek in het geval? Als we nu eens 'n heeleboel interessante commissies instelden, en die commissies schreven allemaal eens pikante rappor ten En als het Nederlandsche publiek dan telkens tevoren eens goed nieuwsgierig ge maakt werd Zou daar niets uit te slaan zijn? Zondagmorgen Te half 9 Zondagmorgen werd in de kapel van het Godshuis door den Hoogeerw. heer Mgr. A. Sweens, Bondsadviseur en bijgewoond door alle afgevaardigden een H. Mis opgedra gen tot welzijn van den Bond en de aangesloten r, vereenigingen. a In de te 11 uur in de zaal van het leeszaal gebouw voortgezette vergadering hield de Z.Eerw. heer G. C. A Juten, pastoor te Wil lemstad, een interessante voordracht over „De geschiedenis van West-Brabant en de litera tuur daaromtrent," Spr. ving zijn historisch overzicht aan bij het jaar 1200, omdat de eer ste oorkonden van dit jaar dateerden. In den breede wijdde spr. uit over de perioden der heerlijkheden van Breda en Bergen op Zoom, onder den hertog van Brabant, totdat de on afhankelijke stad der Nederlanden werd ge- gevormd. De onaangename gevolgen daarvan heeft West-Brabant maar al te gevoelig gedra gen, wijl het als het ware den voorpost vormde tusschen Noord-Nederland en de vaak uit het zuiden opdringende lezers. Ten slotte gaf spr. nog het een en ander te hooren over de cultuur en de literatuur van West-Brabant over zijn eigen arbeid op het ge bied der geschiedenis van dit gewest. In den namiddag had een autobus-tocht plaats naar de Wouwsche Plantage, waar door het bestuur der R. K. Openb. Leeszaal en Bi bliotheek te Roozendaal den gasten een koffie maaltijd werd aangeboden, waarna een wande ling volgde door de natuurlijke Plantage. Het tweedaagsche samenzijn werd besloten met een gemeenschappelijk diner des namid dags te 6 uur in hotel Buysen, waarna afscheid werd genomen- De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft zijn beschikking van 18 Januari met betrekking tot de regeling van den uitvoer naar Frankrijk aangevuld met de rubrieken: le vende schapen en slachtpaarden. Het tijdvak, waarover de certificaten van oorsprong worden verleend, bedoeld in art. 3 van het Koninklijk Besluit van 4 Januari, is vastgesteld voor levende schapen van 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1931 en voor slachtpaarden van 1 Januari 1931 tot 1 April 1932. Met het uitgeven van deze certificaten is belast de heer P. van Zwanenberg te Ntfmegen. De kosten aan het afgeven der certificaten van levende schapen verbonden, zijn bepaald op ƒ0.25 per schaap met een minimum van ƒ1. per certificaat en voor slachtpaarden op ƒ3. per paard. Maandagmiddag ia in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage in tegenwoordigheid van den zaakgelastigde van Joego-Slavië en tal van be langstellenden een tentoonstelling geopend van voortbrengselen der Joego-Slavische volkskunst en nijverheid. Naar wij vernemen, is prof. dr. W. J. de Haas, hoogleeraar te Leiden, uitgenoodigd deel te nemen aan de besprekingen van de British As sociation, die dit jaar in York bijeenkomt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5