Bij het overlijden van Bata m MACDONALD OVER LAUSANNE De staking in de Borinage YEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van bedes Ontroering in Praag ENGELAND HEFT TARIEVEN Op Iersche artikelen IJSBARRÏERE GEBROKEN VOOR EEN DICHTBEZET LAGERHUIS Moscou achter de schermen DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 WOENSDAG 13 JULI 1932 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agenteehappen per week 25 cenf; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bïj vooruitbetaling. DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DC SPAARNESTAD, HAARLEM .-iTtlEf O ON-13 8 66 De man, die heel de wereld wilde veroveren Geldschieter van den Tsjechischen staat Bata voor en Bata na Positief Christendom der Nazi's Het Vaticaan tegen een Daitsche Nationale Kerk De groot-schoenfabrikant Bata Het Weer De eed van trouwkwestie verdaagd MACDONALD GEESTDRIFTIG BEGROET Groote overstrooming in Britsch-Indië HITLER DREIGT Met burgeroorlog m Bij zijn terugkeer uit Lausanne werd de Engelsche premier Ramsay MacDonald bij zijn aankomst te Londen door een geestdriftige menigte begroet. Hij heeft vertrouwen in de behulpzaamheid van Amerika Geen terugkeer tot het Youngplan Eenparige bekentenis der gegrepen communistendocumenten die getuigen Geen algemeene staking Socialistisch partijbestuur tegen algemeene staking Minister Heyman Interpellatie in de Kamer De staking uitgebreid Algemeene staking te Nivelles Renkin over de staking DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verklaring van Chamberlain EINDE HITTEGOLF? Hevig onweer in Engeland WERKLOOZENHULP IN AMERIKA W. Brakel Jr., Botermarkt 17 - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VtJf EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18124 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek PRAAG, 12 Juli. Reuter.) De dood van Bata, die thans officieel van staatswege wordt bevestigd, heeft groote ontroering verwekt. De bladen brengen extra-nummers en bulletins. Het vliegtuig is van geringe hoogte afgestort, maar met zulk een geweld, dat het zich in den grond boorde en geheel werd vernield. De pi loot was op slag dood. Bata, zeer zwaar in wendig gekneusd, leefde nog eenigen tijd. De oorzaak der catastrophe is niet geconstateerd. In een merkwaardig democratischen tijd le ven wij. Tientallen kronen heeft ons geslacht over de keien zien rollen. Koningen zijn zeld zaam geworden. Koningen in dynastieken zin. Maar ziet onze democratische tegen woordige tijd heeft toch koningen in over vloed. Koningen in kapitalistischen zin. Spoorwegkoningen, oliekoningen, kauwgummi- koningen; men kan deze koninklijke reeks met tientallen vermeerderen. Telkens worden nieuwe kapitalistische tronen opgericht, worden konin gen van 't kapitaal gekroond. Zij voeren hun stamboom niet op lange reeksen van geslachten, zij hebben geen „Ahnengalerie", neen, zij wor den geboren en voorhands getogen als kran ten- en krullenjongens en stormen dan in ra zend tempo langs de sporten van de maatschap pelijke ladder naar boven, naar hoogste hoog ten. Arbeid, durf, energie, kracht, initiatief, dat zijn de factoren die hen op het kussen brengen. En geluk! Zoo iemand was Bata. Een nieuwe koning, de schoenenkoning. Bata is door zijn schoeiselondernemingen een koning geworden in een der jonge na-oorlogsche staten, in Tsjechoslowakije. En zijn residentie was Zlin, de stad van schoenen, laarzen, pan toffels en sandalen. Hij beheerschte zijn land. Maar de grenzen van zijn land werden hem te nauw. Evenals de vroegere werkelijke koningen op het toppunt van hun macht naar uitbreiding hunner gebieden streefden, voelde ook hij zich gedwongen imperialistische banen op te gaan. Hij wilde de keizerlijk gelaarsde kat van Euro pa worden. Zlin moest tegenhangers krijgen buiten de perken van Tsjechoslowakije. Bata begon zijn veldtocht. Hij mobiliseerde geen soldaten, ma-.r arbeiders. De expansie begon.. Hij trok naar Duitschland, Zwitserland en andere landen. Voorts richtte hij in alle steden van Europa schoenenwinkels op. Nog onlangs opende hij in verschillende metropolen van ons oude we relddeel schoeiselpaleizen. Natuurlijk vond Bata ook barrikaden op zijn heirbaan. Het protectionisme van sommige Europeesche staten zat hem leelijk in den weg. Niet alleen Nederland kent „schoenenwetjes." In Tsjechoslowakije was de toestand echter anders. Hier is het juist de regeering, welke voor Bata alle wegen vrij maakte en aan zijn eischen toegaf. Omtrent de redenen van deze houding heeft een Pransche onthulling ophel dering gegeven: tusschen Bata en de Tsjecho- slowaaksche regeering moeten er financieele betrekkingen hebben bestaan en Bata moest een deel van zijn winst aan den staat afleve ren. In 't jaar 1930 moet dit aandeel voor den staat 50 millioen kronen hebben bedragen. Het rijksverbod der Tsjechoslowaaksche leder- en schoenenproducenten heeft op grond dezer ont hullingen, een aanvrage aan het ministerie voor handel gericht, waarin een verklaring omtrent de kwestie Bata wordt geëischt. Als de kinderen in de tweede klasse der. volksscholen in Tjeehoslowakije hun leesboe ken opendoen, vinden ze op bladzijde 37 den zin: Kto robi boty? en als antwoord: Bata! De kinderen leeren dus op school: Wie maakt schoenen? Bata! Zij, die dit op de school bank hebben geleerd, zullen later, als zij naar het buitenland reizen en schoenen willen laten De „Osservatore Romano" ruimt een groote plaats in voor een rede van Kardinaal Ber tram in Gleiwitz en vestigt daarbij de volle aan dacht op de passage uit de redevoering van de zen kerkvorst: „Er bestaat enkel en alleen het positieve Christendom van den H. Bonifacius en den H. Adelbert, die beiden door de opvolgers van Bint Petrus den Prins der Apostelen in Xome gezonden zijn". Verder brengt het officieele Vaticaansche orgaan naar voren, dat de Duitsche bisschoppen genoodzaakt waren om de ideeën van een Nationale Kerk los van Rome onvoorwaarde lijk te verwer pen, zooals zij ook steeds de aanvallen op de christelijke ze- deleer moesten afweren, zooals die tot uiting komen in de Rassen-theorie van sommige par tijen. Op de woorden van den kardinaal, die betrekking hebben op de onrustige tijden en de sociale wanorde, legt hét Pauselijk blad den vollen nadruk als het zegt: „Ook in de vraagstukken die zich in het eco nomische en sociale leven voor doen, moe ten wij gewillig gehoor verleenen aan het richtsnoer dat de kerk aangeeft, omdat de ze- dewet van Jezus Christus de maatstaf is voor den Christenmensch en al zijn verhoudingen tot het menschelijk leven". Kardinaal Bertram repareeren, den hotelportier dè opdracht ge ven: Stuur mijn schoenen naar Bata! Naar Bata? Jawel, naar Bata! Want de scholier in Tsjechoslowakije leert niet, dat de schoenma ker de schoenen maakt. De schoenmaker van Tsjechoslowakije is eenvoudig Bata, de man, die van eenvoudig handswerkman tot koning van de schoenenstad Zlin is opgeklommen. De ondervindingen, die men sedert den oorlog met economische reuzen-constructies heeft opge daan, zijn wel niet juist schitterend, maar het kan zijn, dat Bata een uitzondering vormt. Deze man stond in Tsjechoslowakije alleen te genover een leger van meer dan 30.000 schoen makerspatroons, hun knechts en dier gezinnen; tegenover honderden schoenenhandelaars, schoenenfabrikanten en de fabrikanten der ruw-leder-branche. Bata zelf gaf aan 30.000 personen werk; het aantal geproduceerde schoenen is enorm, de prij zen zijn ongelooflijk laag. Van den primitieven werkmansschoen tot den goedzittenden wandel schoen, fabriceert Bata alles. Maar dat was nog niet genoeg. Bata heeft ook de reparatie van schoenen ter hand genomen. Tot in het kleinste dorp is hij binnengedrongen en levert tegen prijzen, waarvoor tot nu toe geen schoenma kerspatroon, geen schoenenfabriek heeft kunnen leveren. Niets is dus natuurlijker, dan dat Bata de kleine en groote schoenen-producenten lang zamerhand geheel en al verdringt. De Duitsche ex-rijkskanselier, dr. Briining, heeft op een con gres van middenstanders verklaard, dat de staat alle reden heeft, om den alleenstaanden, zelf standigen ondernemer te beschermen, daar deze het zekere fundament van elk staatshuishouden vormt. Dr. Brüning sprak tegen het streven, om alles in één hand te vereenigen en gaf de be- teekenis van den zelfstandigen ondernemer de eerste plaats. In Praag was men 'n andere mee ning toegedaan; dit blijkt uit het geval Bata. Hij werd in alle opzichten gesteund en het is be kend, dat een wensch van Bata voor Praag zoo goed als een bevel was. Dertigduizend schoenmakerspatroons, hun knechts en allen, die met de leder-branche maar iets uitstaande hebben, gingen gebukt onder de zware, harde vuist van vorst Bata. Merk waardig is, dat de publieke opinie in Tsjecho slowakije zoo weinig over heeft voor dit zeer aanzienlijk gedeelte van den middenstand. Het eenige, wat de slachtoffers kunnen doen onder de gegeven omstandigheden is protesteeren in vergaderingen. Maar hun noodkreten werden niet gehoord. Regeering en parlement vreesden koning Bata, die in al zijn zichtbaarheid een on zichtbare macht was in 't officieele staatswezen. De nationale trots ging prat op koning Bata. Wel werd hij door tienduizenden vervloekt, maar het koor der vloeken werd overstemd door dat dergenen, die vol bewondering waren voor de energie en het succes van den zakenkoning Bata. Het is wel merkwaardig, hoe tal van groot kapitalisten in de laatste jaren op bijzonder tragische wijze om het leven zijn gekomen. De Belgische bankier Löwenstein stortte op nooit opgehelderde wijze uit het vliegtuig, waarmee hij het Kanaal over stak. De in ons land zeer be kende Amerikaan van Lear Black viel van zijn jacht in zee en verdween spoorloos. De wereld zwendelaar Ivar Kreuger sloeg de hand aan zich zelf, toen zijn oplichterijen niet meer te verhei melijken waren. De multimillioenair Reynolds werd het slachtoffer van innerlijke ontreddering of van de misdadigheid van zijn echtgenoote. het Amerikaansche gerecht zal dit moeten onder zoeken. En thans is de Tsjechische schoenen koning Bata door den gruwelijken dood achter haald op zijn hoogste vlucht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIItUilllUHflflUllilliRliHlllllinilllltHIHIIIIIM LONDEN, 12 Juli. (Reuter.) Krachtens ver ordening van het departement van Financiën wordt met ingang van 14 Juli een tarief van 20 pet. ad valorem gelegd op den invoer der volgende Iersche producten: slachtvee, boter, eieren, room, spek, bacon, varkensvleesch, ge vogelte, wild en alle ander soort vleesch. Verder zullen invoerrechten geheven worden op schilderijen, teekeningen, modellen en voor werpen voor tentoonstellingen en musea, brandhout enz. DUBLIN, 12 Juli. (Reuter.) Met 71 tegen 61 stemmen heeft de Iersche Kamer de door den Senaat in het wetsvoorstel betreffende den eed-van-trouw aangebrachte amendementen afgewezen. Het voorstel zal dus 18 maanden worden verdaagd. De Valera verklaarde levendig te wenschen, dat een overeenkomst met Engeland in de kwestie der arbitrage-commissie inzake de grondlasten mogelijk zou zün. Verwachting: Zwakke, veranderlijke ji wind; betrokken tot zwaar bewolkt; M waarschijnlijk nog regen- of onweers- m buien; iets koeler des nachts. B Hoogste barometerstand 765.7 te Thors- Bj haven. 1 Laagste barometerstand 755.5 te Mar. B seille. - Zon op 4.55, onder 9.16. Volle Maan jf Zondag 10.26 n.m. Licht op 9.4S. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SRINIGAR, 12 Juli. (Reuter). Een geweldige overstrooming, tengevolge van het breken van de groote ijs-barrière op het Shyck-gebergte, heeft in het dal van den Indus plaats gehad. De samenvloeiende wateren zijn by Skaraa reeds achttien voet gestegen. Men verwacht, dat de stortvloed weldra de brug bij Altockzal bereiken, welke de hoofdverbinding vormt met de noordwestelijke grens der provincie. Er wordt gevreesd, dat de overstroomingen even ernstige afmetingen zullen aannemen als die van 1929. Hitier dreigt thans openlijk met den burger oorlog. Hij zet alle feiten op den kop, beweert, dat de nazi's niet overvallen, maar altijd aan gevallen worden, wat natuurlijk volkomen non sens, maar een hoogst gevaarlijke nonsens is. Wij ontvingen volgend zeer ernstig bericht: MÜNCHEN, 12 Juli. (V.D.) Onder het op schrift: „Nu is het genoeg" houdt de ,,Völkische Beobachter" (lijforgaan van Hitier) zich bezig met de bloedige gebeurtenissen van Zondag en schrijft o.a.: „Nog nooit heeft de roode furie meer vrijheid voor zijn brutale terreur gehad dan nu. De staat moet zich het gevaar waarin hij verkeert, bewust zijn, wanneer hij het zoo ver laat komen dat hij niet meer in staat is het leven van zijn volksgenooten te beschermen. Er zou eenmacht kunnen opstaan die dien plicht tot den haren maakte. Gayl is misschien wel van goeden wil, maar hij heeft niet den moed om tot daden te komen. Het uur zal komen dat geen macht en geen wet zal kunnen verhinde ren, dat de aangevallenen naar de wapenen grijpen en zich verweren." Aan het slot van het artikel wordt gezegd: „In Hagenow hebben de nationaal-socialisten van hun recht van noodweer gebruik gemaakt en in weinige minuten waren de tegenstanders verdwenen. Dit moge een waarschuwing zijn voor Van Gayl en een voorbeeld voor allen die zich illusies maken over de rust van het land. Wij hebben onzen plicht meer dan vervult. Wij hebben gewaarschuwd, hebben geen practische raad gespaard en verantwoording afgelegd. Meer kunnen wij niet doen. Nog eenmaal eischen wij het onderdrukken van de terreur". Hevig onweer boven ons land. Bliksem eischi twee dooden en vier gewonden. Talrijke bran den. Bemiddelingspogingen in bet visscherjjbedrijf mr. J. B. Kan geeft het op „wegens de passieve houding van den minister". Conferenties te Almelo en Hengelo over de vraag, of bij de regeering moet worden aange drongen op steun aan de textielindustrie. De staking in de Borinage. Moskou achter de schermen. Socialistisch partijbestuur verwerpt een algemeene staking. Lagerhuisrede van MacDonald over Lansanne. Verdachten inzake den roofmoord te Arnhem tot 3 jaar en 9 maanden veroordeeld. O O O LONDEN, 12 Juli. (Reuter.) De vergaderzaal van het Lagerhuis was heden stampvol met menschen, die MaeDonald's verklaring over de conferentie van Lausanne wilden hooren. MacDonald begon met te verklaren, dat de conferentie van Lausanne geleid heeft tot de regeling der herstelkwestie, welke sinds den wereldoorlog de grootste economische moeilijk heid vormde. Zoolang de herstelbetalingen voortduurden, was een volkomen economisch herstel onmogelijk. Het herstel in Duitschland is voorwaarde voor een herstel in de wereld. De gedachte, dat de wereld met een oplossing had kunnen wachten tot den laatsten oordeels dag, noemde MacDonald belachelijk. De eerste taak der conferentie was, te onder zoeken hoe de bij de herstelkwestie betrokken mogendheden, waaronder MacDonald ook Ame rika noemde, tot toenadering konden worden gebracht. Met een toespeling op het z.g. gentlemen' agreement, herinnerde MacDonald eraan, hoe rijkskanselier von Papen hem Vrijdagmorgen j.l. de vraag had gesteld, of MacDonald hem garandeerde, dat er een nieuwe mogendheden- conferentie zou volgen, voor het geval het Lau- sanne-plan mislukte. MacDonald had toen be vestigend geantwoord: in het andere geval zou men eenvoudig zijn teruggekeerd tot het Young-plan. Doch de overeenkomst zal niet mislukken, of als het in gevaar verkeert en er een kans is haar te redden, dan zal de Britsche regee ring er zich mee belasten, haar uit het vuur vandaan te halen. Al het mogelijke moeten we doen, opdat de overeenkomst een succes wordt. Ik wensch zoo vervolgde MacDonald heel duidelijk te zeggen, dat niemand het recht heeft, op Amerika af te geven wegens de door dit land aangenomen houding. Ook weet ik, dat Amerika nooit een verplichting op zich heeft genomen, noch op eenigerlei wijze te kennen heeft' gegeven, onder welke voorwaar den het bereid was met ons een regeling te treffen. Ik geloof echter, dat geen enkele natie ter wereld meer bereid is, ons de hand toe te reiken, dan Amerika en zijn volk, opdat wij uit de moeilijkheden vandaan komen, welke ons omringen (applaus). Ik wensch verder volkomen duidelijk uiteen te zetten, dat alles wat Lausanne deed, was het terecht brengen van de interne moeilijk heden van Europa en het aannemen van voor stellen, welke de te Lausanne vertegenwoor digde naties essentieel en mogelijk achtten. Artikel 1 van het acoord maakt een einde BRUSSEL, 12 Juli. (Reuter). Het onderzoek der documenten, welke in communistische cen tra in beslag werden genomen, toont nauwkeu rig aan, dat er voortgezette relaties waren ge vestigd tusschen Moskou en de Belgische com munistische partij voor de organisatie en de uitvoering van een revolutionnaire samenzwe ring. Alle gearresteerde communisten erkenden, dat het revolutionnaire plan en het unr, waarop het zon worden uitgevoerd, door Rusland waren geordonneerd. BRUSSEL, 12 Juli. (Reuter). De communis tische agitatie in Henegouwen is snel tot zwij gen gebracht door de energieke ordemaatregelen. Overal is de overheid den toestand volkomen meester en overal heerscht kalmte. Te Charleroi kon de burgemeester hedenmor gen zelfs de bijzondere maatregelen betreffende het openbare verkeer opheffen. De communistische pogingen vinden geen weerklank in andere deelen van het land. BRUSSEL, 12 Juli. (Reuter). De algemeene raad der socialistische partij en het nationaal comité der socialistische vakbonden, die heden bijeenkwamen, ten einde de mogelijkheid eener algemeene staking onder de oogen te zien, heb ben deze mogelijkheid onmiddellijk verworpen. Besloten werd de arbeiders in de andere deelen des lands aan het werk te doen blijven; de ar beiders mogen zich niet bij eventueele stakin gen aansluiten, dan nadat daartoe instructie is. gegeven op de souvereine vergaderingen der vak bonden. De vergadering sloot zich overigens ge heel aan bij de eischen der stakende mijnwer kers, welke door tusschenkomst der regeering zouden kunnen worden ingewilligd, b.v. het prijs geven tot verhooging van den tarweprijs, on middellijke staking van elke verlaging van loo- nen en werkloozenondersteuningen en een bil lijke verdeeling van den arbeid tusschen alle betaalde krachten. Intusschen heeft de Landbouwcommissle uit den Senaat reeds besloten, het debat over het wetsontwerp inzake de verhooging van den tar weprijs (dat tot verhooging van den broodprijs zou hebben geleid) in verband met de omstan digheden te verdagen. BRUSSEL, 12 Juli. (Reuter). In de Belgische Kamer diende de socialistische afgevaardigde Delattre een interpellatie in over de staking en de incidenten, die zich daarbij hebben voorge daan. Delattre verklaarde, dat de opruiers geen suc ces zouden hebben gehad, wanneer er geen diepe ontevredenheid heerschte onder de arbeiders klasse. na minister ran Industrie eu Arbeid, Heyman» herinnerde in zijn antweard aan het bemidde lend optreden der regeering, ten einde het con flict te vermijden. Vervolgens noemde Heyman als oogmerken der staking: le. het weder indienstnemen van het geheele personeel door middel van verkorte werktijden en 2e. geen verlaging der loonen tot 31 December. Deze twee kwesties kunnen worden opgelost. Zij zullen worden onderzocht door de gemeng de nationale mijncommissie en de regeering, die het hare zal bijdragen tot de oplossing. LUIK, 12 Juli (V.D.)Heden heeft de werk staking zich uitgebreid tot de kolenmijnen van de bekkens van Luik en. Seraing. Een drietal mijnen uitgezonderd, werd overal het werk neergelegd. Tn de streek van Bergen is het schijnbaar Irnim Te Charleroi blijft het woelig; behalve de gendarmen doorkruisen afdeelingen grena diers met auto-mitrailleuses de straten der stad, waar herhaaldelijk groote groepen stakers trachten de winkels te plunderen. De christelijke syndicaten van Charleroi heb ben zich bij de socialisten aangesloten. Op en kele modaliteiten na stellen zij dezelfde eischen als de socialisten. Op een der pleinen te Char leroi, waar de communisten onlusten verwek ten, nJ. voor het Acht Urenhuis, werden ruim 100 betoogers aangehouden. BRUSSEL, 12 Juli. (V.D.). De algemeene staking, waartoe de vakvereenigingen zouden be sluiten, is te Nivelles (Brabant) reeds uitge broken. BRUSSEL, 12 Juli (Reuter). In alle streken, waar de staking heerscht, is de toestand kalm. In de Kamer verklaarde de socialistische lei der Van der Velde, dat de socialisten een motie indienen, waarin voldoening wordt geëischt voor de arbeidersklasse. Minister-president Renkin verklaarde: de eerste taak der regeering is te waken voor het welzijn der arbeidersklasse en een zich voor doend conflict in samenwerking op te lossen. De Regeering tracht onophoudelijk door haar buiten- en binnenlandsche politiek de gevolgen der crisis zooveel mogelijk te verzachten. De socialistische partij werd verrast door de staking, de regeering echter niet. Wanneer zij snelle maatregelen nam, dan was dit om het complot te verijdelen. De orde zal gehandhaafd worden. De krach ten, welke de wet ons ter beschikking stelt, zullen ter plaatse blijven, zoolang dit noodig zal zijn. In geweten verklaar ik, dat ik door het ver dedigen der orde het belang van allen ver dedig. Morgen wordt over de ingediende moties ge stemd. aan de herstelbetalingen, hetgeen een grootf vooruitgang is. Wanneer een regeering Europa wil leider naar het herstel, moet zij de wortels van hei kwaad doorkappen. Dit is gedaan te Lausanne Alvorens een land naar Amerika kon gaan moesten de Europeesche naties hun eigen zaker nazien, hetgeen tevoren nooit was geschied Wil Europa zijn economische en financieele problemen oplossen, dan moet het een oplos sing zoeken voor zijn politieke kwesties Duitschland moet teruggehaald worden in der kring der gewone internationale relaties er zijn stem moet gehoord worden, evenals die der andere naties aanhoord worden, wanneei zij wijs zijn en verworpen worden, wanneer zi; niet verstandig zijn. Ik ben gelukkig te kunnen verklaren, dat Lausanne ons nader heeft ge bracht tot Frankrijk, Frankrijk tot Duitschland en Frankrijk en Duitschland tot ons. Wij moe ten ons inspannen, de bestaande -moeilijkheden te verhelpen. De Britsche regeering zal zeker blijven me dewerken en voortgaan haar goede diensten te besteden aan den vrede. De te Lausanne begonnen taak opent nieuwe wegen, wellicht zeer breede wegen. Ik vraag d< Kamer om de warme goedkeuring van der arbeid, welken mijn collega's en ik verricht hebben (applaus). In het verloop van zijn rede verklaarde Mac Donald nog, niet voor Genève te zijn als plaats van bijeenkomst der internationale economi sche conferentie. LONDEN, 12 Juli (Reuter). Nadat Lansbury (Labouroppositie) en Lloyd George (Liberalen) MacDonald in het Lagerhuis waren bijgevallen, zette minister Chamberlain Engeiand's houding uiteen inzake de oorlogsschulden. Engeland zou alleen dan de schulden der geallieerden schrap pen, wanneer Amerika de Engelsche schrapte (applaus der ministers). Op een vraag naar aanleiding van de door de B.I3. aangenomen resolutie ten gunste van .den gouden standaard, antwoordde Chamber lain, dat de regeering niet voornemens is, hier toe spoedig terug te keeren. LONDEN, 12 Juli (V. D.) Boven de Britsche eilanden heeft zich op vele plaatsen een hevig onweer ontlast, dat waarschijnlijk het einde van de hittegolf zal brengen. Op vele plaatsen is dooi het onweer groote schade aangericht. De regen val was in vele districten geweldig. In C ran well, Lincolnshire en eenige andere plaatsen werd 4.92 inches regen gemeten. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in, waardoor schade werd ver oorzaakt. In het noordelijk gedeelte van Londen viel de regen als een gordijn en op vele plaatsen wer den overstroomingen veroorzaakt. WASHINGTON, 9 Juli (Reuter) De Se naat keurde het wetsontwerp goed om 2.122 millioen dollar beschikbaar te stellen tot bestrij ding der werkloosheid door middel van werk verschaffing en het verleenen van rechtstreek- schen steun. Huurt Dw STOFZUIGER voor 60 cent per week b(] Telefoon 12897. Hoogste stani op Woensdag 9 uur v*m.: 760 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1