De Triomfator van Lausanne Een Britsch - Fransch accoord Het nieuws van heden Communistische propaganda VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Oneetbaar vet? WANORDE VAN DEN DAG Bata-F abri eken IN HET LAGERHUIS DOOR SIMON ONTHULD BIOSCOOPBRAND Twintig dooden DE BAROMETER DONDERDAG 14 jyLI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. FRANKRIJK VERLOST Invitation a la Valse Herriot, de overwinnaar ERNSTIGE ONWEERSCHADE IN FRANKRIJK NAAR RENTEVERLAGING IN ZUID-AFRIKA Nieuwe Waterweg Grif fin en Mattern weer de lucht in Het Weer™ Briefwisseling tusschen Amerika en Nederland BOERENONLUSTEN In de republiek der Wolga- Duitschers STUDENTENONLUSTEN TE B ER LIJN In verband met verschillende onlusten tusschen studenten der Ber- lijnsche universiteitheeft de Rector tot sluiting der universiteit be sloten. Samenscholingen van studenten voor het universiteitsgebouw Korporaal en drie soldaten van het Indische leger achter slot Bedrijf wordt voortgezet HITLER DE LUCHT IN Londen en Parijs zullen elkaar openhartig op de hoogte houden Berlijn, Rome en Brussel uitgenoodigd Verklaring van Renkin DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DUBLIN ANTWOORDT Noodwet ingediend CONFLICT URUGUAY—ARGENTINIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18124 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ds kieine annonces Omroepers zie de rubriek Het valt nu wel niet meer te ontkennen, dat niet Ramsay MacDonald, maar Herriot de eigenlijke triomfator van Lausanne is. Duitschland moge zijn her stelbetalingen tot op drie milliard goud mark na geschrapt zien, Engeland moge zich verheugen in den roem van een mis lukking der herstelconferentie door zijn be middeling te hebben voorkomen, de eenige, die wezenlijk van ganscher harte in zijn vuistje kan lachen is Frankrijk. Het heeft wel-is-waar tot bijna onderaan toe een streep moeten halen door de hooge cijfer- kolom van zijn politieke vorderingen op Duitschland, maar ten eerste waren deze vorderingen practisch toch niet te innen en ten tweede kan het deze streep weer uitwisschen, zoodra mocht blijken, dat de Vereenigde Staten van Amerika hun Euro- peeschen schuldenaars niet tegemoet willen komen. Door het z.g.n. „gentlemens-agree- ment", dat achterbaks en buiten Duitsch land om te Lausanne is gesloten tusschen Frankrijk, Engeland en Italië, heeft Frank rijk een politieken slag om den arm ge houden zóó ruim, dat de beteekenis van het officieele resultaat der conferentie er ten zeerste door wordt verminderd. Im mers, het noodlottig verband tusschen de herstelbetalingen en de oorlogsschulden, een verband, dat wezenlijk bestaat, maar verbroken diende te worden om tot een definitieve regeling van het herstelschul denprobleem te kunnen komen, blijft door de onderlinge afspraak der geallieerden: het Lausanne-accoord niet te ratificeeren, zoolang Amerika weigert de oorlogsschul den van Europa te verminderen, gehand haafd. Men kan slechts hopen, dat Ame rika na de presidentsverkiezing bereid zal zijn zijn onverzettelijk standpunt inzake de oorlogsschulden te herzien, zoodat het ver drag van Lausanne door de verschillende Europeesche regeeringen geratificeerd zal worden, maar eenige zekerheid daarom trent heeft men nog niet. Het herstel van het internationale vertrouwen wordt niet door het voortduren van onzekerheden be vorderd. Aangezien nu Lausanne in laatste instantie ten gevolge van het openbaar worden van het geheime onder-onsje de vroegere geallieerden geen zekerheid heeft gebracht, is de psychologische werking van het daar gesloten verdrag voor een groot deel te niet gedaan. Tegenover het verlies van ettelijke vrij wel fictieve Duitsche milliarden, staat voor Frankrijk een enorme po litieke winst. De moreele schijn van het dictaat van Versailles is onaangetast ge bleven, terwijl Frankrijk uit het onbehage lijke politieke isolement, waarin het onder Laval en Tardieu geraakt was, is verlost. Herriot begreep, dat het Ramsay MacDo nald alles waard was om de herstelconfe rentie voor een mislukking te behoeden, en van deze wetenschap heeft hij handig' ge bruik gemaakt om het afdrijvende Enge land politiek te enteren en op sleeptouw te nemen in den Franschen koers. Vóór de conferentie te Lausanne vormden Enge land, Duitschland en Italië zoowel inzake de herstelbetalingen als de ontwapenings kwestie min of meer een éénheidsfront te genover Frankrijk. Thans echter is dit front gebroken. Engeland is overstag ge gaan en zeilt nu met' Frankrijk gelijk op in den tegenwind, die vooral vanuit Ame rika krachtig waait. De verklaring van sir John Simon in het Lagerhuis over den te Lausanne ontstanen geest van Fransch- Engelsche samenwerking bewijst dit in zijn typisch vage bewoordingen en restricties niet zoo duidelijk als de uitleg, welken Hit- riot daarvan in de Kamercommissies voor financiën en buitenlandsche zaken heeft gegeven. Engeland schijnt behoefte te ge voelen zooveel mogelijk te verbloemen, dat het zijn oorspronkelijke oneenigheid met Frankrijk inzake verschillende internatio nale aangelegenheden heeft laten varen. Het praat in zeer algemeene termen over zijn beschaamdheid heen. Doch Herriot, die er alle belang bij heeft een zoo goed mogelijk figuur te maken, flapt er alles uit, wat Engeland wilde ver zwijgen. Het bekend worden van het „gen tlemens agreement" heeft de Fransche mi nister-president op zijn geweten en het ontsluieren van de intrinsieke bedoelingen van het daarbij aansluitend zgn. „vertrou- wensverdrag" tusschen Engeland en Frank rijk evenzeer. Over alle kwesties, soortgelijk aan die, welke te Lausanne behandeld wer den en rakend aan 't Europeesche régime, zullen Frankrijk en Engeland voortaan openhartig van gedachten wisselen en geen beslissingen nemen zonder onderlinge vóórkennis. Zoowel op de ontwapeningscon ferentie te Genève, als bij de voorbereiding van de internationale economische confe rentie zullen zij samenwerken. Zij zullen zich ten opzichte van elkaar van elke eco nomische discriminatie onthouden, zoolang de onderhandelingen over een handelsver drag tusschen hen duren. Bij deze onder- linge afspraak kan elke mogendheid, die wil, dus eventueel ook Duitschland, zich aansluiten. Wat dit alles heeft te beteekenen, ont hult het commentaar van Herriot. Hij noemde deze afspraak een tee- ken van de herleving van de entente cor diale. Wat Tardieu niet kon bereiken, heeft Herriot dus weten te bewerken. Engeland zal geenerlei overeenkomst, inzake de Euro peesche politiek kunnen treffen, zonder van te voren Frankrijk daarvan in kennis te hebben gesteld. Met recht kan Herriot getuigen, dat hij deze toenadering tot En geland met ettelijke tientallen milliarden goudmark niet te duur heeft gekocht. Frankrijks geschokte politieke positie is daardoor buitengewoon versterkt. Want al is het de uitgesproken bedoeling van En geland, dat ook de andere mogendheden zich bij deze afspraak zullen aansluiten en zelfs daartoe uitgenoodigd zullen worden, het lijdt geen twijfel, dat Frankrijks in vloed zich ook op die mogendheden min stens even krachtig zal doen gelden, als op Engeland. De uitnoodiging zich aan te slui ten bij het Fransch-Engelsche initiatief tot samenwerking is een „invitation a la val se", welke door Frankrijk zal worden gedi rigeerd. Maar het is de vraag of velen er lust toe zullen gevoelen naar Frankrijks pijpen te dansen. In Duitschland dansen de politieke poppen op eigen gelegenheid al wilder en eigenzinniger dan Frankrijk oirbaar acht. In Italië houdt men niet van den Franschen dansstijl. En het Ameri- kaansch Congres danst op het oogenblik syncopisch tegen de Fransche maat in. De uitnoodiging aan andere mogendheden is buitengewoon vriendelijk, maar kan al leen effect hebben, als ze ook wordt aan genomen. Engeland was tot nu toe een nuttig politiek tegenwicht van Frankrijk. Het is thans overgewipt naar de Fransche schaal. Wij zullen moeten afwachten, welke gevolgen dit zal hebben voor het Europee sche evenwicht. PARIJS, 13 Juli. (V. D.) Uit verschillende Fransche departementen wordt gemeld, dat door onweder groote schade is aangericht. De rivieren zijn ten deele buiten hun oevers ge treden en hebben de te velde staande gewas sen volkomen vernield. In het bizonder is aanzienlijke schade aan gericht in de omgeving van Toulouse. In de rivieren is veel vee verdronken. De materieele schade bedraagt eenige millioenen franken. De Garonne is op schrikbarende wijze gestegen, zoodat men verdere overstroomingen vreest. Ten behoeve van de bevolking der bedreigde streken zijn reeds omvangrijke voorzorgsmaat regelen getroffen. Uit Duitschland komt alleen een onweers- bericht binnen uit een gemeente in Mecklen burg, waar aanzienlijke schade is aangericht. KAAPSTAD, 14 Juli. De Zuid-Afrikaansche regeering zal een conferentie beleggen onder leiding van den Minister van Justitie ter be spreking van de positie van schuldeischers in verband met de depressie. Een bestuurder van een groote trustmaat schappij is van meening, dat de conferentie hoofdzakelijk het vraagstuk van de verlaging van den rentekoers zal bespreken. De boeren ageeren voor een algemeene verlaging van den rentevoet voor hypotheken. Ook de ontwikke ling van handel en nijverheid wordt door den hoogen rentekoers tegengehouden. OTTAWA, 14 Juli. (Reuter). Gisteren is een overeenkomst gesloten tusschen Canada en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, betref fende het plan tot uitdiepen van de Saint Law rence 'rivier boven Montreal. De waterweg zal 27 voet diep worden, waar door het Oceaanstoomers mogelijk zal worden gemaakt de Groote Meren te bereiken. MOSKOU, 14 Juli (Reuter) De beide Ame - rikaansche vliegeniers Mattern en Griffin zijn hedenochtend in de richting van Berlijn ge start. Zwakke tot matige winden uit Weste- 1 ijke richtingen, zwaar bewolkt met m tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk nog J regenbuien met kans op omweer. Later iets koeler. Hoogste bar. stand 764.1 te Thorshavn. j| Laagste bar. stand 752.5 te Dresden. jj In het etmaal vam des avonds 12 Juli g tot des avonds 13 Juli zijn de weers- omstandigheden in de Streek tusschen j§ Hoorn en Enkhuizen gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Zon op 4.56 onder 9.15 Volle maan |j Zondag n.m. 10.26. Licht op 9.45. m LONDEN, 14 Juli. (Reuter). In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Rosbotham gisteren den Minister van Openbare Gezondheid gevraagd, of hij kennis had genomen van de hem toege zonden afschriften van een Nederlandsch Amerikaansche briefwisseling, volgens hetwelk een oneetbaar wit vet in een toestand zou worden gebracht, waarin menschen het kunnen consu me eren, welk vet dan uitgevoerd zou worden naar andere landen. De interpellant vroeg of de minister maatre gelen wilde treffen om te voorkomen, dat een dergelijk product aan Engelschen wal zou wor den gelost. De Minister van Openbare Gezondheid, Hilton Young, bedankte den heer Rosbotham voor de afschriften en zeide verder, dat alle varkens reuzel, die uit Nederland in Engeland wordt ingevoerd, van officieele certificaten van her komst vergezeld gaat, waaruit blijkt, dat het product afkomstig is van dieren, die tijdens de slachting niet besmet waren. De certificaten geven voldoenden waarborg, dat geen oneetbaar vet wordt ingevoerd uit Nederland. WARSCHAU, 14 Juli (V-D.) Volgens een be richt van de „Agentur Express" zijn kortgele den in enkele plaatsen van de republiek der Wolga-Duitschers onlusten onder boeren uitge broken, welke door de G P.U. bloedig zijn onder drukt. Alleen reeds in Urby en KrasnyjPut zouden ruim 90 kolonisten zijn neergeschoten. Volgens dit bericht zouden de oorzaken der on lusten zijn dat de plaatselijke Sovjet-autoritei ten de verordening van Staling over den ge deeltelijk vrijen handel in levensmiddelen niet willen uitvoeren. Op talrijke plaatsen waar de kolonisten hun producten ten verkoop wilden aanbieden zouden hun goederen in beslag geno men zijn. In vele gevallen heeft men de eige naars gearresteerd en aangeklaagd wegens le vensmiddelenspeculatie. Op verschillende plaat sen zou het tot directe vuurgevechten zijn ge komen tusschen de bevolking en afdeelingen G. P. U., die uit Moskou versterkingen heeft mooeten 'ontbieden. De Kurjer boeren en de G. P. U. In een plaatsje in het gouvernement Kiew zouden de boeren geweigerd hebben de vereischte hoeveelheden graan te leveren. Toen daarop de G. P. U. het graan in beslag wilde nemen dreven de boeren de troepen uit het plaatsje. Na aankomst van versterkingen i5 het dorp omsingeld en althans volgens dit be richt aan alle vier hoeken in brand gesto ken. Verder meldt het bericht nog dat 350 per sonen bij den aanval op het dorp om het leven zijn gekomen. BATAVIA, 13 Juli. (ANETA). Het „Bat. Nieuwsblad" heeft een bericht uit Buitenzorg ontvangen, blijkens hetwelk een korporaal en zes soldaten in arrest zijn gesteld wegens het voeren van communistische propaganda. Van de soldaten zijn er later drie weer in vrijheid gesteld. De overige drie en de korporaal zijn onder strenge bewaking gehouden. BERLIJN, 13 Juli. (W.B.). Hedenavond is het in de Berlijnsche voorstad Siemensstadt tot een bloedige botsing tusschen communisten en nationaal-socialisten gekomen, waarbij door revolverschoten vijf communisten zwaar en enkelen licht werden gewond. Twee zwaarge wonden zijn inmiddels overleden. Er werden acht communisten en elf nationaal-socialisten gearresteerd. Ook in de voorstad Oberschöneweide vond een schietpartij tusschen politieke tegenstanders plaats. Hier werden vier personen gewond, van wie twee naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Te Hindenburg ontstond een kloppartij tus schen zes communisten en zes nationaal- socialisten, welke door een menigte van 300 personen werd gadegeslagen. Toen politie agenten arriveerden, werd uit de menigte met steenen naar hen gegooid. De beambten slaag den erin, met behulp van den gummistok de orde te herstellen. Drie communisten en drie Hitlerianen liepen verwondingen op. DUISBURG, 13 Juli. (V. D.) In het stadsdeel Hamborn is het Woensdag voor het gebouw van de soc.-dem. „Volksstimme" tot een hevige vechtpartij gekomen tusschen Rijksbanierleden en nationaal-socialisten. Er werden drie schoten gelost. Een nationaal-socialist werd levensge vaarlijk gewond. IN BELGIE BRUSSEL, 14 Juli. (Reuter). Gisteravond hebben een aantal vechtpartijen plaats gehad tusschen de politie en communisten. Een dertigtal personen werd gearresteerd, waaronder drie vrouwelijke leden van de Rood- frontstrijders. Ook de Luik hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij eenige demonstranten lichte kwetsuren opliepen. Korporaal en drie soldaten van het Indische eger achter slot wegens communistische pro paganda. je gemeenteraad van Haarlem besloot tot op heffing van het Burgerlijk Armbestuur en tot nstelling van een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Massale protestvergadering van den L. T. B. te Haarlem. Mijninstorting op de „Willem Sophia"; twee arbeiders gered. Wolkbreuk richt te Bergen.op.Zoom groote schade aan. Uitvoering Crisis.Zuivelwettoeslag van 1 cent per K.G. melk. De regeering bereidt een wijziging van art. 170 Gemeentewet voor, waardoor de gemeentelijke loon- en salarisregelingen aan de goedkeuring van de Kroon zouden worden onderworpen. Een onderhoud met Minister Verschuur naar aanleiding van den brief van oud-minister Kan. Het mijnconflict in de Borinage bijgelegd. Een te Lausanne gesloten FranschDuitsch accoord in het Lagerhuis openbaar gemaakt. Onweerschade in Frankrijk Renteverlaging in Zuid-Afrika Conflict UruguayArgentinië De diploma tieke betrekkingen afgebroken. Briefwisseling tusschen Amerika en Nederland over oneetbaar vet. Na den dood van den schoenenkoning „Ba- ta" dringt zich vooral de vraag naar voren, wat het lot van de onderneming zal zijn. Baia moest in den laatsten tijd tot produc tiebeperking overgaan, daar dc afzet in het buitenland o.m. ook tengevolge van handels politieke maatregelen moeilijkheden onder vond. Bata zelf heeft den laatsten tijd herhaalde lijk verklaard, dat hij geen bankcrediet had opgenomen, doch zelfs een banktegoed had. Dit neemt nog niet weg, dat Bata toch met vreemd kapitaal werkte. Alleen van zijn em ployes stonden hem 120 millioen kronen als spaargelden ter beschikking. De leiding van het Bata-bedrijf heeft de volgende verklaring afgelegd: De onderneming is economisch verzekerd. Wij hebben geen schulden, alle belangen zijn voldaan. De inleggelden der employé's zijn door gelden bij de banken geheel gedekt en ieder oogenblik opvraagbaar. Bata heeft het bedrijf dusdanig achter gelaten, dat het niet alleen mogelijk is het bedrijf te handhaven, doch ook zelfs verder uit te breiden. MüNCHEN, 14 Juli. (W.B.) Hitier begint heden zijn verkiezingsreis door Duitschland per vliegtuig. Hij zal in meer dan 50 vergaderingen spreken. LONDEN, 13 Juli (Reuter). Minister Simon greep heden in tijdens de Lagerhuisdebatten over Lausanne. Hij wilde een resultaat van de conferentie van Lausanne mededeelen, welke waarschijnlijk met algemeene instemming zou worden ontvangen. De laatste dagen aldus Simon trachtten we een formule te vinden voor den nieuwen poli tieken geest, welke zich te Lausanne openbaarde en welke veel waarde zou bezitten, wanneer hij voor de toekomst bewaard bleef. Er is hier geen sprake van een aanvullende overeenkomst, er is zelfs in het geheel geen sprake van een zelfstandige overeenkomst, maar van een uitnoodiging tot het aanvaarden van een stelsel van openhartige relaties en besprekin gen, waarop alle groote mogendheden, naar wij hopen, zullen antwoorden. De Fransche en Britsche regeering hebben op dit punt het initiatief genomen. Wat zij in de hand willen werken is een Europeeschen geest voor wat betreft de manier, waarop de toekomstige moeilijkheden zullen worden be- In de verklaring, welke deel uitmaakt der slot- acte van de conferentie van Lausanne, hebben de onderteekenende mogendheden haar hoop uitgedrukt, dat de nu vervulde taak gevolgd zou worden door nieuwe werken; zij verklaarden dat een toekomstig succes gemakkelijker zal worden verzekerd, wanneer de naties zich aaneensluiten voor een nieuwe inspanning voor de zaak van den vrede, zoowel op economisch als op politiek gebied; tenslotte gaven zij haar voornemen te kennen alles te doen, om de bestaande of ko mende moeilijkheden op te lossen in den geest, welke de conferentie van Lausanne inspireerde. In dezen geest nu besloten de Fransche en de Engelsche regeering zelf het initiatief te nemen, door terstond te gaan samenwerken volgens de volgende richtlijnen: 1. Het met volkomen openhartigheid uitwisse len van meeningen en het elkander op de hoog te houden van allé kwesties, die den Europee schen toestand betreffen. 2. Samenwerken te Genève teneinde een bil lijke oplossing te vinden voor het ontwapenings probleem voor alle betrokken mogendheden. 3. Samenwerken ter voorbereiding van de eco nomische wereldconferentie. 4. Tot aan het sluiten van een nieuw handels verdrag iedere discriminatie te vermijden jegens elkander. Hedenmiddag heb ik reeds de vertegenwoor digers van Duitschland, Italië en België bij mij ontvangen, wien ik een copie van deze verkla ring heb overhandigd met de uitnoodiging voor hun regeeringen, zich erbij aan te sluiten. Officieel wordt omtrent Simon's verklaring nog uit Londen geseind, dat de door hem ge- wenschte Europeesche samenwerking geenszins slaat op de aan Amerika verschuldigde oorlogs schulden. Een vraagstuk, dat voor een oplossing langs de door Simon aangegeven richtlijnen in aanmer king komt, is b.v. een herziening van het verdrag van Versailles. Wanneer Duitschland Engeland zou polsen over een schrapping van het schuld artikel uit dit Verdrag, dan zou de Britsche re geering gehouden zijn, hierover met Frankrijk te confereeren. Simon's verklaring is zuiver een uitnoodiging en op geenerlei wijze een plan of pact. De uitnoodiging is uitsluitend van toepas sing op Europeesche naties en niet op Japan b.v. Herriot over een „entente cordiale PARIJS, 13 Juli (Reuter)In den Ministerraad heeft Herriot een uiteenzetting gegeven van den buiteniandschen politieken toestand. Voorts keurde hij het voorstel goed om bij de Kamer ontwerpen in te dienen voor politieke amnestie en voor hulpverleening aan de families van de slachtoffers van de Promethéeramp. Voor de vereenigde parlementscommissies van Buitenlandsche Zaken en Financiën las Herriot den tekst voor van het te Lausanne gesloten FranschDuitsch accoord. Hij onderstreepte het gewicht van deze regeling, welke een vernieu wing beteekent van de „entente cordiale" daar in het vervolg geen enkel vraagstuk, waarbij de belangen van beide landen betrokken zijn, af zonderlijk zal kunnen worden behandeld. Enge land kon dus niet zooals in 1923 zijn schulden met Amerika regelen, zonder tevoren Frankrijk te hebben geraadpleegd. Hierdoor is een succes in de onderhandelingen met de V. S. verge makkelijkt. In de Vrijdag verschijnende „Revue de Paris" zet de voorzitter van de Fransche Senaatscom missie voor Buitenlandsche Zaken uiteen, welk belang Amerika er bij zal hebben, om op een royale wijze de vereffening tot stand te brengen, waarom de Europeesche debiteurstaten het wel dra zullen verzoeken. De economische crisis is niet voorbij en de gewenschte regeling is meer dan ooit noodig voor de Amerikanen zelf. BRUSSEL, 13 Juli (Reuter). In de Kamer verklaarde minister-president Renkin dat de te Lausanne tot stand gekomen overeenkomst, in geenen deele de met Duitschland getroffen rege ling treft inzake het inwisselen van de gestem pelde mark-biljetten, welke gedurende den oorlog in België in omloop zijn gebracht. Duitschland heeft zich verder bereid verklaard met België te onderhandelen tot verbetering der economische betrekkingen. CONCEPTION, 14 Juli. (Reuter). Tijdens^en voorstelling in een bioscoop te Talcahuano ge raakte een film in brand. Hierdoor ontstond een paniek, de toeschou wers drongen om de zaal te verlaten. Twintig kinderen vonden hierbij den dood, een veertigtal personen werd gewond. DUBLIN, 14 Juli. (Reuter). Nog heden, Dor. derdag, zal bij de Dail een noodwet worden ingediend, welke den uitvoerenden raad vol strekte bevoegdheid zal verleenen om rechten te heffen tot een niet aangegeven bedrag op alle soorten goederen, die in den Vrijstaat worden ingevoerd, alsmede om zegelrecht tot een onbe paald bedrag te heffen van alle soorten do cumenten en transacties. MONTEVIDEO, 13 Juü. (W. B.) Naar wordt medegedeeld, heeft Uruguay de diplomatieke be trekkingen met Argentinië verbroken. Den Ar- gentijnschen ambassadeur te Montevideo zijn reeds zijn paspoorten verstrekt. Het verbreken der betrekkingen is een ge volg van het feit, dat Argentijnsche marine- vliegtuigen een Uruguayaanschen kruiser tot binnen de territoriale wateren van Uruguay hebben gevolgd, blijkbaar omdat de te Monte video in ballingschap levende Argentijnsche ge neraal Severo Toranzo een bezoek aan den be- treffenden oorlogsbodem had gebracht, alvorens deze uit Montevideo was vertrokken. Het vol gen van den kruiser wordt door Uruguay als een onvriendelijke daad beschouwd. Diplomatieke betrekkin gen afgebroken MONTEVIDEO, 14 Juli (Reuter) De Ar gentijnsche ambassadeur heeft zijn paspoorten toegestuurd gekregen. BUENOS-AIRES, 14 Juli (Reuter) De Argentijnsche regeering van meening, dat er voor Uruguay geen voldoende motief bestond, om de betrekkingen te verbreken, zond den ambassadeur van Uruguay zijn paspoorten en verzocht de Britsche regeering, zich te be lasten met de Argentijnsche belangen in Uruguay. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m. 758. Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1