EEN NIEUW VAKVERBOND? Prikkeldraad HET R.K. POSTPERSONEEL DE CRISIS IN DE VISSCHERIJ Zonderling gevraag AANTASTING DER AUTONOMIE Ontwerp van wet in voorbereiding Is het rapport-Kan waardeloos De tweede dag van het Congres DONDERDAG 14 JULI NORBERTIJNERMISSIE IN BRITSCH-INDIë Tot Apostolische Prefectuur verheven DE VLEESCH- CONTINGENTEERING Zal het surplus in mindering worden gebracht? EEN BOETE-DRAMA Om drie gulden van een veroordeelde binnen te krijgen In vijftien bedrijven SUIKERFABRIEK TE- ZEVENBERGEN Dit jaar misschien geen, volgend jaar zeker wèl campagne STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ „Planwirtschaft" of niet? Gemeentelijke loon- en salaris regelingen aan de goed keuring der Kroon onderworpen Hervatting der vergadering Beantwoording van den voorzitter De brief van den oud-minister moet door indiscretie publiek zijn geworden ONDERHOUD MET MINISTER VERSCHUUR De commissie Rijkens Dinsdagmiddag-vergadering Aansluiting bij het Kath. W erklied enverbond Een eigen Bondsbureau Mr. T. J. Verschuur Het rapport-Kan Ongeduldig oud-minister Geen animositeit CRISISPACHTWET Vermindering pachtprijs Bruggenbouw Wieringermeer Kom terug op Bali HET RAPPORT-WELTER Actie van Overheidspersoneel Utrechtsche Bondsdagen Aansluiting bij het R. K. Werkliedenverbond EEN BONDSBUREAU Een medewerker van de liberale „Vrij heid" heeft zich een om méér dan één reden zonderlinge vraag gesteld; de vraag n.l. of in ons land de oprichting van een vrijzinnig vakverbond, omvattende alle groepen van hoofd- en handarbeiders, niet gewenscht zou zijn. Over de eventueele bestaanskansen van een zoodanige organisatie kan de schrijver, bij gemis aan feitelijke gegevens, niet oor- deelen, maar principieel (als we dat woord hier eens gebruiken mogen) zou hij de op richting van zoo'n vakverbond wel wen- schelijk vinden; hij beredeneert deze wen- schelijkheid als volgt: „Ofschoon „van-huis-uit" niet een harts tochtelijk bewonderaar van tegengestelde belangen-groepeering, staat voor mij thans, met de feiten voor oogen, de w'enschelijk- heid vast. Het is toch inderdaad betreu renswaardig, dat wij slechts kennen de moderne (lees: roode en ultra-roode) en de confessioneele vakbeweging, zoodat in vele gevallen vrijzinnige werknemers ge noodzaakt zijn of worden zich aan te slui ten bij eene vakorganisatie, die principieel niet de hunne is. Dat dit laatste niet slechts strekt tot schade van het bedrijfs leven, doch evenzeer ten nadeele van de vrijzinnige partijen, blijkt uit den massalen aanhang en waardoor anders dan via de vakbeweging? der rechtsche partijen van werknemerszijde Met opzet sprak ik boven niet van een, liberaal vakverbond, omdat het duidelijk moet zijn, dat slechts heil kan worden ver wacht van een organisatie, die zoowel libe rale als vrijz. dem. werknemers omvat, ter wijl evenzeer vrijzinnig-denkende, doch bij kleinere partijen (ik denk aan de Demo cratische Partij, den Plattelandersbond e. a.) aangesloten werknemers en politiek niet-aangeslotenen bij een vrijzinnig vak verbond onderdak moeten kunnen vinden. Zóó kan de uitvoering van mijn denk beeld bijdragen niet slechts tot verhooging der aantrekkelijkheid van de vrijzinnige partijen voor werknemers van alle gading, doch ook tot nauwere samenwerking tus- schen al deze, in wezen zoo weinig ver schillende, politieke formaties." De redactie van de „Vrijheid" voelt eigenlijk óók wel iets voor het plannetje, zooals blijkt uit een onderschrift: „Men zou wellicht de vraag kunnen stel len, of niet liever van een neutraal vakver bond moest worden gesproken en zich te vens kunnen afvragen, of er niet althans reeds enkele werkelijk neutrale vakorga nisaties bestaan. Wel is het helaas een feit, dat van een machtig waarlijk neutraal vak verbond, gelijk o.a. wijlen Treub zich dat indertijd gedroomd heeft, niet zoo heel veel is gekomen; de moderne en kerkelijke vak organisatie overheerscht. Ook is wellicht niet alles wat zich als neutraal aandient, volkomen van roode smetten vrij. Wij den ken hier natuurlijk niet aan de moderne vakbeweging, welker leiders ook veelal be weren, dat hun organisatie voor allen open staat, maar die in werkelijkheid ten nauw ste verbonden is met de S.D.A.P., som wijlen zelfs haar gehoorzame slaaf is. Wanneer wij de zaak zoo stellen, dat maatregelen moeten worden getroffen, ten einde te voorkomen dat de arbeiders met het oog op de werkloozenverzekering enz. kunstmatig naar een vakvereeniging wor den gedreven, waar zij zich niet op hun plaats voelen, is afgezien van de termino logische kwestie zeer veel voor de opvat tingen van den geachten inzender te zeg gen." Wij spraken hierboven van de in méér dan één opzicht zonderlinge vraag, welke de medewerker van de „Vrijheid" zich had gesteld. Zonderling is de vraag allereerst, omdat zij werd gesteld (en gesteund) in een oer- liberaal orgaan als de „Vrijheid"; van waar die liberale liefde voor de vakbewe ging Zonderling is zij vervolgens, omdat de medewerker van de „Vrijheid" blijkt te be oogen een vakverbond van niet alleen vaag- vrijzinnige en onpolitieke, maar ook liberale en vrijzinnig-demokratische arbeiders; waar zou de schrijver zulke prae-histori- sche wezens als liberale arbeiders van daan willen halen? En weet hij niet, dat het een vrijzinnig-demokratische arbeiders organisatie indertijd zeer treurig vergaan is De redactie van de „Vrijheid" wil haren medewerker dan ook heel begrijpelijk eenigszins corrigeeren; de redactie zou liever niet van een vrijzinnig, maar van een neutraal vakverbond willen spreken. Maar ook de vraag naar een z.g. neutraal vakverbond, waarin de vrijzinnigen zich Men seint uit Rome aan de „Msb.": De missie der Paters Norbertijnen in En- gelsch-Indië is door de H. Congregatie der Propaganda Fide verheven tot Apostolische Prefectuur van Jubbulpore. Deze missie in Centraal Britsch Indië is in 1929 door de Propaganda aan de Norbertijnen der Abdij van Berne in Heeswijk toevertrouwd. Zij telt vijf staties, n.l. van Jubbulpore, Sham- pura, Saugor, Bina en Nainpur. Er zijn nier thans acht Paters en drie Broeders werkzaam. De Zeereerw. Pater C. Bazelmans uit Zeelst is Overste der Missie. Naar het „Hbl." verneemt heeft Minister Ver schuur aan de landbouworganisaties medege deeld, dat in overweging is genomen, de aan vankelijk te veel ingevoerde hoeveelheid vleesch in mindering te brengen op het contingent ge durende de periode, dat het aanbod van binnen- landsch vleesch het grootste is, doch dat het niet mogelijk is over te gaan tot verlaging van het percentage der contingenteering. thuis kunnen gevoelen, moet alweer als zonderling gequalificeerd worden, aange zien zoo'n verbond (zelfs de redactie van de „Vrijheid" schijnt niet op de hoogte te zijn reeds lang bestaat 1 In de „Nederlander" wordt eraan her innerd, dat men er na jarenlang sukke len in Juli 1929 in geslaagd is, de „Ne- derlandsche Vakcentrale" te stichten, die op 1 Januari 1931 een aantal aangeslotenen van 41.100 had bereikt, terwijl de „Neu trale Vakcentralen" die dezelfde zijn op 1 Januari 1932: 46.000 leden telden. Eenerzijds wordt hier dus een vakver bond gevraagd voor arbeiders, die er in Nederland niet bestaan, anderzijds een vakverbond, dat niet meer gevraagd be hoeft te worden, omdat het er al is! Zonderling! Ziehier wat het rapport der Bezuinigings commissie Welter in een bijlage op 't hoofd stuk justitie vertelt: Volgens art. 573 van het Wetboek van Strafvordering kunnen thans boeten in strafzaken op den veroordeelde worden ver haald. A., veroordeeld tot 3 gulden boete naar zijn oordeel onrechtvaardig toont geen lust tot betalen, dan in den uitersten nood. Vadertje Staat wil echter zijn drie pop hebben en zet zijn ambtenaren aan het werk. 1. De griffier schrijft een extract-vonnis, zendt dit aan den ambtenaar van het Open baar Ministerie ter uitvoering, 2. Ambtenaar O.M. zendt dit extract-von nis naar den ontvanger der registratie. 3. De ontvanger der registratie boekt dit vonnis in een register en zendt aan veroor deelde een waarschuwing tot betaling vóór een vastgestelden datum (form. 55a). 4. Op dien datum zendt de ontvanger den veroordeelde nog eens een herinnering aan de betaling, met de mededeeling, dat anders overwogen zal worden de boete op hem te verhalen (form. 55e). 5. Acht dagen later zendt de ontvanger 't extract-vonnis aan den ambtenaar van het O. M. met de mededeeling, dat de boete niet is betaald. 6. Nu richt de ambtenaar van het O. M. tot den veroordeelde nogmaals de mededee ling, dat, als hij nu vóór een bepaalden da tum niet betaalt, de boete op hem verhaald zal worden. 7. Dit stuk wordt uitgereikt aan een rijks veldwachter, die het aan den veroordeelde beteekent en 't daarna terugzendt aan den ambtenaar O. M. 8. Is de bepaalde datum verstreken, dan zendt de ambtenaar O. M. het extract-von nis weer naar den ontvanger der registratie met machtiging de boete te verhalen. 9. De ontvanger zendt nu naar den burge meester van de woonplaats van den veroor deelde een aanvraag naar de gegoedheid van den veroordeelde. 10. De burgemeester zendt nu een ge meenteambtenaar op onderzoek uit. 11. De aanvraag gegoedheid wordt weer aan den ontvanger teruggezonden met de mededeeling, dat de veroordeelde betalen kan. 12. De ontvanger vaardigt een dwangbevel uit tegen den veroordeelde en geeft dit aan een deurwaarder. 13. De deurwaarder gaat dit dwangbevel aan den veroordeelde beteekenen en bezorgt het weer bij den ontvanger. 14. De ontvanger zendt het dwangbevel aan den directeur der registratie met ver zoek hem te willen machtigen thans tot executie (door inbeslagneming van de goe deren van den veroordeelde) over te gaan. Hij voegt daarbij een ontwerp voor het door den deurwaarder uit te brengen exploit. 15. Eindelijk stelt de ontvanger de stuk ken weer in handen van den deurwaarder en nu kunnen de inbeslagneming en ver koop beginnen, doch de veroordeelde vindt het nu tijd om zijn 3.en 0.40 kosten berekening dwangbevel te betalen. In aansluiting bij ons bericht van de vorige week, volgens hetwelk het bestuur der coöp. suikerfabriek te Zevenbergen had besloten dit jaar geen campagne te maken, in verband met bepaalde concessies van de „Dinteloord" indien deze alle bieten der vennootschap zou mogen verwerken, wordt ons nader gemeld: Over het al of niet campagne-draaien door de coöperatieve Zevenbergen moet het bestuur van de vennootschap tot exploitatie van de coöp. suikerfabrieken Dinteloord en Zeven bergen nog uitmaken, welke beslissing den mi nister ter beoordeeling moet worden voor gelegd. Naar wij thans vernemen, heeft de minis ter aan de besturen der coöperatieve suiker fabrieken doen weten, dat hij met betrekking tot de beslissing van het Vennootschapsbe- stuur voor wat de a.s. campagne 1932 betreft zich alle rechten voorbehoudt. Ten aanzien van de campagne 1933 evenwel staat de minister er op, dat de coöp. te Ze venbergen de campagne zal meemaken. Zou hieraan niet worden voldaan, dan zal hij dwingende maatregelen daartoe treffen. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer verklaarden verscheidene leden, alhoe wel bereid om ook de varkenshouderij te steu nen, ten einde den landbouw op de lichte gron den het bestaan mogelijk te maken, ernstig bezwaar te hebben tegen de wijze, waarop die steun blijkens dit ontwerp zal worden verleend. Het geldt hier inderdaad de instelling van een zekere „Planwirtschaft" en de vraag rijst of de varkenshouders niet op veel eenvoudiger wijze te helpen waren geweest, zooals dat door eenige leden in de Tweede Kamer is betoogd. Volgens deze leden is het ontwerp buiten de grenzen van een crisis-maatregel getreden. Andere leden konden deze meening niet on derschrijven, omdat naar hun oordeel „Plan wirtschaft" onderstelt een algemeene regeling van het economisch productie-systeem naar een vooraf vastgesteld algemeen plan. De regeling van een onderdeel heeft hiermede niets gemeen. Weer andere leden zagen in de poging der regeering, om den noodtoestand der varkens houders te verlichten, niets anders dan een zuiveren tijdelijken crisismaatregel, zonder eenige consequentie op het gebied van bedrijfs organisatie. Tegen het verleenen van steun en het nemen van tijdelijke noodmaatregelen verklaarden verscheidene andere leden in beginsel volstrekt geen bezwaar te hebben, maar de wijze waarop een en ander in dit ontwerp is geregeld, kan ook hen geenszins bevredigen en zij achtten het een zonderlinge methode, den uitvoer goed- kooper te maken door de binnenlandsche con sumenten duurder te doen betalen. Naar hun meening hadden de kosten moeten worden ge legd op de exporteurs en niet op de consumen ten. Door andere leden werd hiertegen opgemerkt, dat het belang der consumenten in deze niet mag predomineeren. Het feit dat de prijzen van vleesch en vet zoodanig zijn gedaald, dat het mesten van varkens belangrijk verlies oplevert, motiveert h.i. ten volle den voorgestelden maat regel, ook al moet de consument de lasten daarvan dragen. Ook na redelijke verhooging zal de prijs van het varkensvleesch voor bin- nenlandsch gebruik nog laag zijn. Voorts werd door enkele leden gewezen op de volgens hen, schreeuwende onrechtvaardigheid, dat de consument profiteert van den nood der landarbeiders, wier loonen veelal zijn gedaald tot een onhoudbaar peil. Van verschillende zijden werd de vrees ge uit dat deze wet tengevolge zal hebben een groote vermindering van het gebruik van var kensvleesch, waardoor het doel niet zal worden bereikt. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de regeering voornemens gevolg te geven aan het voorstel der Bezuinigingscommissie-Weiter, om art. 170 der Gemeentewet (dat den gemeenteraad de regeling opdraagt van de bezoldiging van het gemeentepersoneel) in dien zin te wijzigen, dat zoodanige regeling onderworpen wordt aan de goedkeuring der Kroon en is een daartoe strek kend wetsontwerp reeds in voorbereiding ge. nomen. Op het oogenblik bestaat er ten deze, krach tens art. 126, 2de lid, der Ambtenarenwet, een repressief toezicht van Gedeputeerde Staten, die o. m. wijziging van de door den gemeente, raad vastgestelde regeling door een besluit van burgemeester en wethouders kunnen vorderen en zoo noodig een regeling kunnen vaststellen onder goedkeuring van de Kroon. Dit toezicht heeft echter niet alleen betrekking op de be zoldiging, doch strekt zich uit tot de geheele rechtsposoitie. Om 11 uur heropende de voorzitter in Unitas de vergadering met den Chr. groet en verleende het woord aan den bondssecretaris, den heer A. J, Waterborg, die wees op de heerlijke plechtig heid dien morgen in het eenvoudige klooster kerkje, waar de priesterzoon van den voorzitter de H. Mis opdroeg. Spr. zeide, dat de Augustij nen veel goede dingen hebben, maar ook ver keerde, n.l. dat het den Paters verboden is persoonlijke geschenken aan te nemen.- De bond wilde Pater v. d. Broek een huldeblijk aanbie den. Dit kon echter door bovengenoemd besluit niet. Nu hebben we, aldus spr., een oplossing door Pater v. d. Broek een Romereis in 1936 aan te bieden (applaus). Pater v. d. Broek dankte voor de wijze, waarop de bond z'n priesterwijding heeft aangegrepen om z'n vader als voorzitter te huldigen. Dat heeft spr. diep getroffen. Hij hoopte Woensdag een H. Mis van dankbaarheid te kunnen op dragen. Spr.hoopte, dat alle leden Roomsch zouden zijn overal en in alle dingen tot groei en bloei der Roomsche zaak en heil van huis gezin en maatschappij. Hierna was het woord aan den bondsvoor zitter ter beantwoording der verschillende Naar aanleiding van het bericht, dat oud minister mr. J. B. Kan, wien door de regeering was verzocht bemiddelingspogingen aan te wen den, die zouden kunnen leiden tot verbetering van den toestand in het visscherijbedrijf te IJmuiden, aan den burgemeester van Velsen heeft medegedeeld, dat hij zich wegens de pas sieve houding van minister Verschuur niet lan ger kan belasten met bemiddelingspogingen in het belang van IJmuiden, hebben wij een on derhoud gehad met minister Verschuur. Deze deelde ons mede, dat, zooals bekend is, onder de bedrijven, die ernstig door de crisis getroffen zijn, zich ook de visscherij bevindt, zoowel de haringvisscherij als de fijne- en grove vissche rij, waarvan IJmuiden het middelpunt vormt. De oorzaken van de moeilijkheden in net vis scherijbedrijf zijn voor een groot deel van ex ternen aard. Daaronder vallen met name de moeilijkheden, die het buitenland aan den afzet in den weg legt door deviezenregelingen (bijv. in Dnitschland) of contingenteeringen, zooals in Frankrijk. Natuurlijk zijn wij slechts tot bepaalde hoog te in staat, die moeilijkheden te verminderen, maar het is bekend, dat de regeering in dit opzicht volkomen diligent is. Naast deze externe moeilijkheden zijn er echter, speciaal in het visscherijbedrijf te IJ muiden, interne moeilijkheden. Reeds werd ten vorigen jare door minister Ruys de Beerenbrouck een permanente commis sie ingesteld, de z.g. commissie-Rijkens om de toestanden in het IJmuidensche visscherijbe drijf te onderzoeken. Het eindrapport van die commissie is bijna gereed. Toen nu de moeilijkheden te IJmuiden zich verscherpten, heeft die commissie zich tot den minister gewend met de vraag of het niet wen- schelijk zou zijn, dat een persoon, die van de vis scherij toestanden bij - zonder op de hoogte was als zoodanig noemde de commissie oud-minister Kan zich namens de regee ring van de moeilijk heden op de hoogte zou stellen en met alle be langhebbenden (reeders, arbeiders en handela ren) zou confereeren. Men verwachtte dat, wanneer alle betrokke nen om een en dezelfde tafel zouden zitten, er wel een oplossing zou zijn te vinden tot ge noegen van alle betrokken groepen. De minister kon zich met het denkbeeld ver eenigen en heeft zich gewend tot den heer Kan, die onmiddellijk bereid was om deze op dracht uit te voeren. Had de minister nu den heer Kan instructies gegeven, dan zou het onderzoek meer gegaan zijn in de richting van de interne aangelegen heden van het bedrijf. Thans echter heeft de Na heropening was het woord aan den bonds- penningmeester, die een uiteenzetting gaf van de verschillende rekeningen en begrooting, als mede van de wijze, waarop het finantieel beheer wordt gevoerd. De voorzitter stelde hierop aan de orde het voorstel van het bondsbestuur om over te gaan tot aansluiting van den bond St. Petrus bij het Kath. Werkliedenverbond. Uitgebracht werden 479 stemmen, waarvan 334 vóór en 145 stemmen tegen, zoodat met overgroote meerderheid van stemmen tot aansluiting is besloten. De vergadering kreeg nu te stemmen over het voorstel van het bondsbestuur om een eigen bondsbureau te stichten. Dit voorstel werd met 338138 stemmen aangenomen. Ongeveer zes uur werd deze vergadering ge sloten. Des avonds bood de afd. Nijmegen den con gressisten een feestavond in Unitas aan, waar jazz-muziek en een conférencier medewerkten om een gezellig samenzijn te bevorderen. heer Kan met grooten spoed den minister een rapportje verstrekt, waarin voor de regeering echter vrijwel geen nieuwe gezichtspunten wer den geopend. De voorstellen van dit rapport kwamen in hoofdzaak op het volgende neer: Naar de meening van den heer Kan zouden dp bedragen voor den werkloozensteun thans uitgekeerd, beter zijn te gebruiken om de kos ten te vergoeden van de schepen die in zee gaan. Mocht dit voorstel niet worden aanvaard, dan stelde hij voor, dat de regeering op den afslag een minimum-prijs voor de verschillen de soorten van visch zou garandeeren. Hierbij kan worden aangeteekend, dat deze gedachte van een toeslag, teneinde de kosten van werkloozensteun te verminderen, in wezen neerkomt op het plan-Dietrich, waarvoor, ge lijk bekend is, de regeering wegens de daaraan verbonden consequenties niets gevoelt. Overi gens waren dergelijke denkbeelden voor de regeering allerminst nieuw en werd daardoor ook geen verbetering gebracht in de interne bedrijfstoestanden. Vervolgens zou de regeering de Fransche regeering moeten bewegen om de contingentee ring voor de visch gunstiger te stellen. Op dit punt is de regeering reeds bij voortduring werk zaam. Reeds is bereikt, dat het contingent voor de fijne visch is verhoogd ten koste van dat voor de grove visch. Maar deze regeling is in de practijk tegengevallen. In de tweede plaats zou de deviezenregeling met Duitschland moeten worden verbeterd. Ook dezen wenk heeft de regeering allerminst noodig. In de derde plaats werd in overweging ge geven, de erfpachtsregeling voor pakhuizen enz. en de retributieregeling in de haven van IJmuiden te verlagen. Dit is een punt, dat res sorteert onder het ministerie van Waterstaat, daar in IJmuiden een Staatsvisschershavenbe- drjjf gevéstigd is en waaromtrent in geen ge val op stel en sprong een beslissing zou kunnen worden genomen. En eindelijk werd de vraag gesteld of de regeering den accijns op Franschen wijn niet zou kunnen verlagen om de Fransche regeering milder te stemmen ten aanzien van onzen visch-export. Ook dit punt behelst niets nieuws. Er is reeds op gewezen bij de behandeling van het wets ontwerp tot verhooging van den wijnaccijns. In het rapport stond dus niets omtrent ver betering van den toestand van het bedrijf zelf. Het bedoelde rapport heeft ongeveer 14 dagen bij den minister gelegen de minister had in dien tijd ook nog eenige andere dingen te doen waarop de heer Kan ongeduldig is geworden en zich gewend heeft tot den heer Brouwer, hoofdinspecteur voor de visscherijen. Intusschen is het duidelijk, dat de regeering aan dit rap port niets had. De regeering is niet alleen te Parijs druk bezig geweest om onze export belangen te behartigen, maar zij is thans ook in België doende waar contingenteering van visch dreigt. Men kan zeggen dat de regeering zich dag aan dag met deze belangen bezighoudt. Tenslotte ontving de minister op 7 Juli een brief van den heer Kan waarin deze mededeelt, dat hij van verdere bemoeiingen afziet, nu de minister niet op zijn rapport schijnt te willen ingaan. De heer Kan deelde in dit schrijven tevens mede, dat hij den burgemeester van Velsen van zijn besluit op de hoogte zou stellen, met ver zoek, belanghebbenden daarvan vertrouwelijk in kennis tfe stellen. De brief van minister Kan is dus blijkbaar door een indiscretie publiek geworden- De minister beschouwt de uitlating te zijnen opzichte in dien brief dan ook niet als een geste van den heer Kan tegen hem gericht en heeft dan ook niet de minste animositeit tegen mr. Kan. Wil de heer Kan niet langer zijn ar beid ten deze voortzetten, dan staat hem zulks volkomen vrij. Voor den plaatsvervangenden kantonrechter te 's Gravenhage, Mr. H. H. Reyers, had Woens dag de behandeling plaats van de eerste bij dit kantongerecht aangebrachte zaak naar aanlei ding van de Crisispachtwet. Door den kantonrechter kon een voor partijen bevredigende vermindering van den pachtprijs worden tot stand gebracht. Reeds zijn tal van dergelijke verzoekschriften ter griffie ingediend. De Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed: het bouwen van vijf vaste bruggen in gewa pend beton in de Wieringermeer (Raming 80.000). Laagste inschrijver was Christiaar. Melsen, Den Haag, voor 59970; het verhoogen van den Noorder- en Zuider- havendam van Harlingen met bijkomende wer ken (Raming 90.000). Het laagst was inge schreven door de Aanneming Maatschappij A J. Huitzing te Coevorden voor 61840. Wij hebben altijd respect gehad voor den hoefijzerredacteur van het „Handelsblad" als journalist. Maar den laatsten tijd moeten wij ons toch ernstig over hem beklagen: een heel belangrijk stuk werk heeft hij half-af in den steek gelaten. Hij eischte indertijd, dat missie en zen ding van Bali geweerd zouden blijven, om dat daardoor de „gave" hindoe'sche cul tuur geschonden zou worden; en deze eisch vloeide volgens hem voort uit liberale over wegingen, die geen bevordering van één bepaalden godsdienst zouden dulden. Wij vroegen, of christendom en heiden dom voor den liberaal op één lijn gesteld moeten worden, wij vroegen, of de liberale overwegingen van dezen journalist eigenlijk niet leidden tot wel degelijk! de bevordering van een bepaalden „godsdienst", n.l. het hei- densche hindoeïsme. Ook voorname liberale bladen als de „Nieuwe Rott." en de „Avondpost" bemoei den zich met het geval en wezen de liberale overwegingen van den hoefijzerredacteur zeer beslist af. In een (de kern van de zaak niet rakend) stukje nam de „Handelsblad"-redacteur in die dagen „Afscheid van Bah", doch wij spraken de veronderstelling uit, dat hij na kennis genomen te hebben van wat er vooral in de liberale pers tegelijkertijd en daarna tegen zijn opvatting was versche nen nog wel even op Bali zou willen terugkomen. We hebben vergeefs gewacht. De Balineesche grond was den „Handels- blad"-man blijkbaar zoo heet onder de voe ten geworden, dat hij vreesde zich te zul len branden Maar n u moeten wij hem toch n.b. in naam van de door hem zelf uitgevonden liberale gerechtigheid op Bali! opvor deren tot een terugkeer naar zijn oude of liever zijn jonge liefde: M'nheer de Handelsblad-redacteur, Er gebeuren op Bali ongeoorloofde din gen: de overheid laat daar bevordering van een bepaalden godsdienst toe! En hoe „De Koerier", het R.K. dagblad voor Ned.-Indië, vertelt er het een en ander van: „Niet lang geleden sloeg een stamboel gezelschap, genaamd „Matahari terbit", zijn tenten op te Singaradja. Eén der avon den was gewijd aan de verheffende ge schiedenis van Maarten Luther als aflaat- bestrijder. Een personage in een ondefi- niëerbaar tenue betrad het tooneel: Saja poenja nama Martner Lute; na deze voor stelling, waarbij de patiënt blijk gaf zijn eigen naam niet te kunnen uitspreken, volgde een filippica tegen den verkoop van soerats soerga; u weet, niet waar, dat ten tijde van Luther van die aflaatbrieven ver kocht werden, waabij nog te plegen misda den reeds bij voorbaat vergeven werden. Een volgend tooneel verbeeldde 'n bosch. Achter één der bordpapieren boomen is 'n snoode booswicht opgesteld, op den loer lig gend naar argelooze reizigers. Het monster is des te driester, omdat hij, naar hij ons in een monoloog mededeelt, in het bezit is van een soerat soerga. Hij kan dus vrij stelen, eventueel zelfs moorden, want de vergiffe nis is „gekocht en betaald". Het duurt niet lang of een niets-vermoedend reiziger valt in zijn handen en wordt volgens de rege len van de kunst „uitgekleed". Als de booswicht klaar is en het hazen pad wil kiezen, komt „Martner Lute", alias Maarten Luther, ten tooneele en verwijt den boef in welgekozen woorden zijn wan daad. Elke poging om betere sentimenten bij den roover op te wekken, stuit af op zijn soerat soerga, want als „Martner Lute" over straf komt te spreken, trekt de roo ver zijn meergenoemde soerat en reikt dit over aan zijn vermaner, met de opmerking, dat hem niets kan gebeuren Martner Lute scheurt het kostbare document in duizend stukken en houdt een gloeiend betoog over de onwaarde ervan. Het spel eindigt met de hartelijke bekee ring van den roover tot een vurig volger van „Martner Lute". M'nheer de „Handelsblad"-redacteur! Is het niet de hoogste tijd, dat u op Bali te rugkomt? En dat u het werk voleindt, 't welk u in dertijd zoo enthousiast op u nam maar, helaas, half-af het liggen? Er mag volgens uw liberale leer geen pastoor, geen dominee op Bali verschijnen, omdat daardoor de hindoe-cultuur ge schonden zou worden. Maar mag daar wèl een caricatuur van het Katholicisme in zeker tijdsgewricht ge propageerd worden? Geen christendom, geen katholicisme, maar wèl antipapisme? Heer hoefijzerredacteur, kom nü terug op Bali! Een schóónere aanleiding dan het ont- hullinkje in „De Koerier" kan u daartoe nooit geboden worden. Dinsdagavond kwam het bestuur der Cen trale van Nederlandsch Overheidspersoneel (C. N. O. P.) bijeen ter bepaling van het tegen over de voorstellen der Commissie-Welter in te nemen standpunt. Eenparig was men van oordeel, dat na de vele kortingen die het personeel reeds heeft ondergaan, deze voorstellen niet te aanvaarden zijn. Besloten werd, de anóere in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken vertegenwoordigde centrales van overheidspersoneel tot eene bespreking uit te noodigen, ten einde de mogelijkheid van sa menwerking onder het oog te zien. De Bond van R. K. Burgerjongelingenvereeni- -ingen in het Aartsbisdom houdt op 24 en 25 Juli zijn Bondsdagen te Amersfoort Dinsdagmorgen half acht verzamelden alle congressisten zich bij hotel „De Bonte Os" in de Molenstraat te Nijmegen, vanwaar met bondsvaandel naar de Kloosterkerk van de Zeer eerw. Paters Augustijnen, waar de zoon van den bondsvoorzitter, Pater Hil. v. d. Broek O.E.S.A., een plechtige H. Mis opdroeg met assistentie van den Weleerw Pater E. Retera als diaken, frater Callixtus Heraets als sub-diaken en frater L. Verhaegen als ceremoniarius. Het zangkoor der fraters voerde de gewijde gezangen uit. Alle afgevaardigden naderden tot de H. Tafel. vragen bij de algemeene beschouwingen. Hij be gon met z'n waardeering uit te spreken over de wijze, waarop gisteren de besprekingen zijn ge voerd. Wij zijn zakelijk gebleven en er zijn zelfs finantieele deskundigen ontdekt. Spr. deelde verder mede, dat het bondsbestuur geen bezwaar had het voorstel Heerlen, om een telegrafisch protest aan den directeur-generaal te zenden, aan te nemen. Het protest, dat hierop verzonden werd, luidde: Het congres van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel, besprekende de vele be zuinigingsmaatregelen, die naast de alge meene op het P.T.T.-personeel worden toe gepast, waaruit mede volgt vermindering van arbeidsmogelijkheid, keurt de leiding van het Bedrijf, die uit die maatregelen spreekt, ten sterkste af en verzoekt u met allen aandrang in deze richting niet verder te gaan en een einde te maken aan de wijze, waarop de bedrijfsleiding zelf de goede ele menten in het bedrijf van zich vervreemdt. Op voorstel van het bondsbestuur werd een telegram van gelukwensch gezonden aan de heeren Frankhuizen te Rotterdam, en van Veld hoven te Den Bosch bij gelegenheid van hun Pauselijke onderscheiding. Ongeveer 2 uur werd de vergadering geschorst tot 3 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5