KENNEMERLAND Invoer van boter MIJNINSTORTING de visscherij-crisis VRIJDAG 15 JULI DE PROTESTVERGADERING VAN DEN L.T.B. TE HAARLEM BEVERWIJK IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST SANTPOORT VELSEN HERINGA WUTHRICH, HAARLEM AANVARING Middensluis te IJmuiden aangevaren UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HAARLEMMERMEER HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT VOGELENZANG VIJFHUIZEN ZANDVOORT MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat vanbesommingen VEILING-OVERZICHT STOOMVAARTLIJNEN Stofzuigerhuis MAERTENS Twee arbeiders op de Willem Sophia gered Een der slachtoffers overleden Drie en een half maal zoo groot als normaal Velsen en de Regeering 4 Bij het debat ter protestvergadering van den L. T. B. te Haarlem kwam vooral tot uiting ontstemming over het feit, dat de tuinderij, die reeds lang in moeilijkheden verkeert, niet, en de boeren, die eerst het laatste jaar van den crisisnood te lijden hebben, bijna onmiddellijk worden gesteund. Wij tuinders, zoo werd gezegd, zijn geen aan hangers van, het communisme, maar katholie ken, steunpilaren van de Ned. christelijke re geering. Laat toch voorkomen worden, dat wij het geld voor steun niet gaan halen, waar het te halen is. Een afgevaardigde van West-Friesland sprak over het drukke bezoek, ook van Kamerleden, aan de Zuiderzeewerken. Men noemt de resul taten prachtig ingenieurswerk. Maar, aldus deze spreker, de achteruitgang in West-Friesland, dat misschien weer in bosch- of heidegrond of in Zuiderzee zal worden herschapen, zal prachtig regeeringswerk genoemd kunnen, wor den. De regeering kan helpen door een crisisbe lasting te heffen, bijzonder van de hooge in komens, die in dezen tijd vooral profiteeren van de lage prijzen. Bij niet-inwilliging van de verzoeken aan de regeering, wilde men den tuinbouw stopzetten. Dat vroeg men aan de motie toe te voegen. Ook werd er ontstemming over geuit, dat de tuinbouw, die in de oorlogs- en mobilisatie-jaren zooveel voor het land gedaan heeft, nu hij in nood verkeert, niet geholpen wordt en er geen Steunwet kan komen. Men geloofde niet, dat het geld voor steun er niet is. Als er maar een wil is. En dan vroeg men geen partieelen, doch algemeenen steun voor het geheele bedrijf. Het leven voor de tuinders is niets, zoo werd nog gezegd; en zeker niet voor de jonge men- schen. Wij gaan met een zucht naar bed en staan met een zucht op. Wij worden steeds gewezen op onze christe lijke plichten, doch, zoo vroeg men, zou het niet beter zijn, de regeerings op haar christe lijke plichten te wijzen. „Alles in elkander, als mijn bedrijf er aan moet, of het christelijk is of niet," zoo riep een ander uit. De zeereerw. heer rector J. P. J. Kok, alge meen adviseur van den L.T.B., nam aan het eind der bespreking het woord. Wij hebben u volle gelegenheid gegeven, uw hart uit te storten en fe laten uitspreken. Maar als wij de gevoelens naar buiten willen brengen, moeten wij dit op tactische manier doen, op een wijze, zooals dat van katholieken verwacht wordt en zooals dat altijd gebeurd is. In ordelijke en vormelijke termen dient naar buiten gesproken te worden. Aan het slot van zijn toespraak wees Z.Eerw. er op en spoorde hij de tuinders aan, dat zij in hun gezinnen gezamenlijk moeten bidden tot Hem, die redding kan brengen. De wereld is rot van boven tot onder, en God laat niet voor niets de rampen over ons komen. Bidt, opdat de wrekende hand van God wordt tegengehouden en er uitkomst kome. Spr. hoopte dat dit laatste zoo spoedig mo gelijk zal gebeuren. i Autotocht voor ouden van dagen. Gister avond was in het café-restaurant „Oud Mee- resteijn" door het Comité voor den autotocht voor ouden van dagen een vergadering belegd ter bespreking van de organisatie van den aan staanden tocht. De belangstelling van de zijde der autobe zitters was niet zeer groot. De voorzitter van het Comité, de heer van Leeuwen, sprak een hartelijk welkomstwoord, vooral ook tot de dames, die telkenmale be hulpzaam zijn om dezen jaarlijkschen tocht tot een waar genoegen te doen zijn van de oudjes. Het Comité stelde voor om dit jaar naar Valkeveen te gaan. Werd de tocht in vorige jaren in September gehouden, thans meende het Comité den datum vroeger te moeten stel len en wel om verschillende redenen. In Sep tember toch zijn de avonden reeds tamelijk j kort geworden, zoodat de oudjes niet zooveel kunnen profiteeren. Daarbij zitten vele auto- j bezitters in September weer volop in hun werk zaamheden. Aanvankelijk lag het in het voornemen, om op Dinsdag 2 Augustus te gaan, doch na eenige j bespreking werd de datum definitief bepaald op Donderdag 4 Augustus. De autobezitters wor- den uitgenoodigd om hun wagen des middags om 12 uur beschikbaar te stellen. Men stelt zich voor om de oudjes om twaalf uur of uiter lijk kwart over twaalf af te halen, waarna de wagens opgesteld zullen worden op den asphalt- weg bezuiden de ponten. Bij den terugkeer, des avonds, zullen de auto's langs de muziek defileeren, waarna nog even naar Wijk aan Zee gereden wordt, om de al daar wonende deelnemers en deelneemsters naar huis te begeleiden. Zij, die fiun auto beschikbaar stellen, ont vangen tijdig de noodige instructies schriftelijk thuis. Het Comité doet een krachtig beroep op alle auto-bezitters, om ook dit jaar weer hun mede werking te verleenen. Zoo ook beveelt het Co mité de collectie, welke eenige jongedames langs de huizen zullen houden, krachtig aan. Uit de oubrengst zullen de kosten van de aardige ver rassingen worden bestreden. Nadat nog eenige détails besproken waren, volgde sluiting. De steunregeling. Door het gemeentebe stuur zijn onderhandelingen aangeknoopt met de Regeering voor de verleening van een bij drage in de verleening aan werkloozen. In verband hiermede zal de ontwerp-armen- regeling voorloopig niet bij den gemeenteraad in behandeling komen, omdat, wanneer de Rijksbijdrage verkregen wordt, de regeling in overeenstemming zal moeten zijn met de door den Minister te stellen voorwaaarden. R. K. Volksbond. Vrijdagavond zal in het K. S. A.-gebouw een gecombineerde vergadering worden gehouden van de afdeelingsbesturen uit Beverwijk en omgeving van den R. K. Volks bond, ter bespreking van het ontwikkelings werk in den a.s. winter. De vergadering zal onder leiding staan van het Centraal Bestuur. Benoemd. Tot lid van den levensmiddelen- raad van Amsterdam is met ingang van 1 September benoemd de heer F. P. Vermeulen, secretaris van de vereeniging voor Reeders. Genoemde heer is tevens benoemd tot lid voorzitter der commissie voor visch. Aanbesteding. Bij de te Amsterdam ge houden aanbesteding voor het bouwen van een Geref. Kweekschool met 10 lokalen en gymnastieklokaal onder architectuur van den heer J. H. v. d. Veen was laagste inschrijfster de heer J. Stolk alhier met 82845. Gegund. Het maken van een paar nieuwe ijzeren deuren voor de Zuidersluis is opgedra gen aan de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij voor 16400. Gegund. De Rijkswaterstaat heeft het maken en vernieuwen van een gedeelte rem- mingswerk aan de Zuidzijde van de Visschers- haven te IJmuiden en van een meerstoel in die kom gegund aan J. C. Schermers te Nieu- wendük voor ƒ4143. Gebroken reis. Woensdagmorgen arriveer de na veel tegenspoed alhier in de Visschers- haven de motortrawllogger KW 19. De schipper deelde mede. dat hij genoodzaakt was geweest naar huis te varen omdat hü zijn geheele vischtuig had verpeeld, en ten slotte nog een blad van de schroef was afgeslagen. Dit laatste geschiedde vermoedelijk op wrakhout, de be somming was gering, 240. Evenzoo kwam de logger KW 130 met een ge broken reis binnen, doch met een zieken schip per, die spoedig naar zijn woning te Katwijk a. Zee werd vervoerd. Gemeentelijke visscherijschool. Van de elf leerlingen van bovenvermelde school slaagden er negen voor het examen motordrijver. De ge diplomeerde heeren zijn F. Lijnbach, D. Gröe- neveld, J. Jansen, M. Harms, N. J. F. Tiel, J. Kat, A. Kerkhof, G. Koningstein en J. Krab. Bloempjesdag Herwonnen Levenskracht. We mogen in alle bescheidenheid nog wel even herinneren aan den Bloempjesdag, welke as. Zondag in onze gemeente gehouden wordt. Laten wij voor dezen keer onze sombere crisis uitingen eens het zwijgen opleggen, en bedenken, dat wij in onze gezondheid een schat bezitten zoo rijk maar toch zoo onverdiend, dat we daarom gaarne ook thans ons penningske wil len offeren ten behoeve van onze lijdende broe ders en zusters. Belangrijke vergadering der R.K. Speeltuin- vereeniging „Vrij en Blij". Dinsdagavond werd in de nieuw gemoderni seerde zaal van het Patronaat de eerste leden vergadering gehouden. Te 8 uur opende de Voorzitter den heer J. H. Rozemeijer de vergadering met een ieder harte lijk welkomswoord. In zijn openingswoord toonde spr. aan dat het bezitten van een eigen speeltuin een eisch ge worden is. Niet alleen dat IJmuiden zoo zachtjes aan volgebouwd raakt, en het razendsnelle ver keer van tegenwoordig een voortdurend gevaar oplevert voor onze dartele jeugd, doch het be houd van de reine kinderziel legt ons die eisch op. Het hoofddoel is, een vroolijke lachende doch reine jeugd. Na oprechte woorden van dank aan allen die medegewerkt hebben aan verwezen lijking van dit doel, verklaarde de vooriitter de vergadering geopend. Hierna nam de weleerw. Pater Gratianus als geestelijk adviseur het woord. Spr. wees op de groote financieele zorgen waarmede gekampt moest worden, doch de parochieele geestelijkheid was zich bewust van haar plicht, het kind van jongs af in alle omstandigheden in katholiek milieu op te voeden, zoodat het zich al spelende vertrouwd kan maken met alles wat onzen Godsdienst betrof. Spr. eindigde met den wensch dat onze speeltuin onder Gods zegen zou groeien en bloeien en dat zij bij voortduring de moreele en finantieele belangstelling moge ondervinden. Hierna kwam het Reglement aan de orde. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan dat de Bisschoppelijke goedkeuring bereids reeds verkregen was. Iets wat met applaus begroet werd. Het Reglement werd voorts in zijn ge heel aangenomen. Besloten werd dit in druk te doen verschijnen. Dan kwam de definitieve bestuursverkiezing aan de orde. De E. P. Rector verklaarde het werk van het voorloopig bestuur te hebben ga degeslagen en durft met een gerust hart het voorstel te doen dit voorloopig bestuur als het definitief bestuur te handhaven. Dit voorstel wordt met handgeklap aangenomen zoodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: J. H. Rozemeijer, voorzitter; mej. A. Fikke, secreta resse, Velserduinweg 215; B. Demmers, penning meester. Verdere bestuursleden zijn mej. Alle man en de heeren Strijbosch, Dudink en Straats burg. Vervolgens kwam de rondvraag waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt en door den voorzitter beantwoord werden. Hieruit kwamen wij te weten dat de speeltuin niet anders geo pend zal zijn dan onder toezicht en wel op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 4 tot 7 uur en Woensdags en Zaterdags van 2 tot 6 uur. Bovendien ligt het in de bedoeling dat ter geschikter tijd een boomplantdag zal ge houden worden, zoodat vjlj in de toekomst ho pen op een schaduwrijke speelgelegenheid. Vermelden we nog dat we de clubvlag hebben kunnen zien, ontworpen door een leerling der Franciscusschool en vervaardigd door mevr. Ro zemeijerv. Hazebroek. Na afloop van de vergadering werden we in de gelegenheid gesteld het speelterrein te be zichtigen. Het geheele terrein is omheind door een betonnen schutting. Aan den ingang ver rijst het clubgebouw dat in twee deelen geschei den is. Het eene gedeelte is voor berging van speelbenoodigdheden waarvoor de noodige kas ten zijn aangebracht, terwijl het andere gedeelte als observatiepost is ingericht. In elk comparti ment bevindt zich een waschbakje. Achter het gebouw treft men een overdekte ruimte, waar onder de 4 WC's, voorzien van closet en 2 uri noirs zijn ondergebracht. In het midden van het terrein zien we drie groote zandbakken terwijl rechts en links 5 groote en 4 kleine schommels benevens een zwiermolen zich in de lucht ver heffen. De schommels zijn alle beveiligd en door hekwerk afgezet. Voorts zijn er twee groote afgebakende speel velden terwijl de noodige wippen ook niet zijn vergeten. En om het geheel te vervolmaken zijn reeds twee betonnen vlakken gestort waarop metter tijd het hobbelpaard zijn standplaats zal inne men. Het geheele complex geeft in zijn groen geel pakje een fleurig aanzien. We kunnen niet anders zeggen dan dat IJmuiden thans een mo del speeltuin rijk is, waarop de ontwerper, de heer Th. Verzljlbergh, het voortvarende bestuur en de parochianen van IJmuiden-Oost trotsch kunnen zijn. Jubileum Zuster Tulp Gisteren herdacht Zuster Tulp den dag waarop zij vóór twaalf en een half jaar werd aangesteld als wijkzuster van het „Witte Kruis." Dit feit is niet onopge merkt gepasseerd. Een comité, onder leiding van mevrouw de GrootSchotman, had reeds eenige dagen bij de ingezetenen giften verza meld om Zuster Tulp bij deze gelegenheid een blijk van waardeering te kunnen geven. Verscheidene bloemstukken werden aangebo den en in den namiddag had een druk bezochte receptie plaats in hotel „De Weyman." Namens de burgerij werd door mevr. de Groot de jubilaresse met dezen dag geluk ge. wenscht en een enveloppe met flinken inhoud aangeboden. Ook dokter de Groot sprak woorden van waardeering voor haar werk en de samenwer king. Door het damescomité werd een wel komstlied gezongen. Ter receptie waren o.a. aanwezig een afgevaardigde van „Santpoorts bloei" en het bestuur van het „Witte Kruis", die beiden eveneens een bloemstuk aanboden. Het was voor Zuster Tulp en haar familie een onvergetelijke dag. Zilveren horloge gestolen. Door de W„ wonende te Marken, is aangifte gedaan van diefstal van een zilveren horloge vanaf een stoomtrawler te IJmuiden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Uitzending werkloozen. Naar wij vernemen is binnen zeer korten tijd de uitzending te ver wachten van een aantal werkloozen dezer ge meente naar de Rijkswerkverschaffing in Twente. CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHN SON -OLIEBRANDERS Het Jougo-Slavisch stoomschip „Jurko To pic", komende van Ancona, voer hedenmorgen IJmuiden binnen om in de Coenhaven te Am sterdam te bunkeren. Bij het passeeren van IJmuiden is het schip in de middensluis met stuurboordsboeg tegen de Zuider-midden con trefort gevaren. De sluis werd vrij ernstig be schadigd. Het schip heeft aan stuurboordsboeg een scheur yan een meter lengte gekregen, juist op de breek onder de deklijn. Het is doorgevaren naar de Coenhaven om te bunkeren. Waar de schade zal worden hersteld is nog niet be kend. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Ravenhorst, Kinheimweg 69, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk; Burdet, Ter Hoffsteedeweg, Overveen, een klein zwart hondje; Gronert, Bosch en Duinplein 10, Bloe mendaal, een verm. gouden armband; J. de Haas, Koninginneweg 55, Haarlem, een geld stuk; H. Fabel, Spaarne 92, Haarlem, een rijwiel belastingmerk; J. van Eerde, Nic. v. d. Laan straat 2, Haarlem, een rijwielbelastingmerk; Heijerman, Klaverstraat 16, Haarlem, een hond (groenendaler)Hotel Zomerzorg, Bloemendaal, een schildpad; J. Swarts, Bleekerspad 7, Bloe mendaal, een rijwielbelastingmerk; Wentink, Tramweg 1, Aerdenhout, een zilveren colliertje; Lindeman, Korte Zijlweg 21, Overveen, een jockeypet; van Wijk's sigarenmagazijn, Zijlweg, Overveen, een rijwielbelastingmerk; H. Bon, Schoterveenstraat 13, Haarlem, een schildersjas en broek; Ritter, Julianalaan 156, Overveen, een gouden dames armbandhorloge; W. Fonteijne, Boschlaan 35, Bloemendaal, een regenjas; Linde man, Korte Zijlweg 21, Overveen, een bruin hondje; Oosterhof, Alb. Thjjmlaan 63, Bloemen daal, een combinatietangetje; T. Bouma, Noord laan 27, Bloemendaal, een groote gele hond; Bosch en Duinlaan 9, Bloemendaal, een zakdoek met eenig geld; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, een zilveren damesportemonnaie m. inhoud; L. Pouwer, Lage Duin en Daalsche weg 1, Bloemendaal, een bruine damesportemonnaie; M. J. Scholte, Gierstraat 69, Haarlem, een sjaal; H. M. Polak, Beughelstraat 8, Amsterdam, een portemonnaie met inhoud; Houtgraaf, Klever laan 6, Bloemendaal, een bal; aan den politie post te Aerdenhout: 2 nieuwe stoffers; aan den politiepost Noordzeestrand: een ring met sleu tels, een zwempak, een zilveren speld, een ring met 6 sleutels, een bril met gouden montuur, een pet, een badschoen, een schoen, een grijze pet, een broche, een zwarte ceintuur, een ring met 3 sleutels, een handdoek met badgoed, een nikkelen horloge; aan het bureau van politie te Overveen: een slinger van auto, een gedeelte van een carburator, een kinderportemonnaietje en een hangslootje, een sleutel no. 1007, een bad pak, muts en handdoek, een sleutel, een rijwiel belastingmerk, een roode badmuts, een winkel boekje, een damesmantel met fluweelen kraag, een grijze ceintuur. Burgerlijke Stand. Geboren: Bemardina Wilhelmina d. van G. J. Verbruggenvan Veen; Johanna Maria d. van O. J. Huiberts van der Putte; Hermanus Jacobus z. van H. J. van EgmondBuijs; Wilhelmus Johannes Maria z. van C. W. J. van der Bijlde Koning. Maria Louisa d. van J. W. L. Bogaert-Mahu. Ondertrouwd: Johannes Frederik van Nieu- wenhuijzen, oud 27 jaren en Griet Haaijer, oud 22 jaren. Getrouwd: Johannes Comelis Kramers en Alida Allegonda Maria Lageweg. Rijwielbelasting. De rijksontvanger te Haar lemmermeer maakt bekend, dat ter bekoming van een kosteloos rijwielbelastingmerk, belas tingjaar 1932-'33, degenen, die daarvoor in aan merking komen, ook op de navolgende avonden, buiten de gewone kantooruren, een aanvrage daartoe kunnen inleveren en wel op: Dinsdag 19 Juli, 26 Juli, 2 Augustus, Vrijdag 22 Juli, 29 Juli en 5 Augustus, van 7 tot 9 uur. 12 j-j-Jarig bestaan. De tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" te Hoofddorp herdenkt in deze maand haar 12 H-jarig bestaan. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het bestuur om dit jubileum te vieren door het hou den van een tooneelcoucours voor één-acters, maar door het zich terugtrekken van twee der ingeschreven vereenigingen, kon dit concours geen doorgang vinden. In de plaats hiervan zal „Gezellig Samenzijn" haar jubileum nu vieren door het houden van een feestavond in hotel de Beurs te Hoofddorp; deze avond zal worden afgewisseld door too- neel, cabaret, bal en verschillende attracties. De datum voor dezen feestavond is bepaald op Dinsdag 19 Juli a.s. en zal alleen toegankelijk zijn voor leden en donateurs en genoodigden. Gezien de populariteit, welke deze vereeniging te Hoofddorp en omgeving geniet, zal het haar op dezen avond wel niet aan belangstelling ont breken. Bestrating Ringdijk. De werkzaamheden der bestrating van den ringdijk tusschen het stoomgemaal de Lijnden en den Leimuiderdijk zijn thans in vollen gang. Het werk wordt uit gevoerd door den aannemer Strijland uit Uit hoorn. Het gedeelte van den Schinkeldijk tot aan den Aalsmeerderdijk is reeds geheel gereed geko men, terwijl men thans bezig is met de be strating van een gedeelte van den Leimuiderdijk. Autobotsing. De heer R. uit Amsterdam, die Donderdag met zijn auto op den Hoofdweg al hier reed, week bij het passeeren van een ander voertuig, te ver uit, met dit gevolg dat de auto eerst in den grasberm terecht kwam en vervol gens over den kop in het water geraakte. De heer R., die alleen in den wagen zat, kwam er wonder boven wonder met enkele lichte kwetsu ren aan hoofd en handen af. Hij wist zich zelf uit z'n benarde positie te bevrijden. De auto is later met behulp van een takel weer uit den slootkant op het droge gebracht. Het motorrij tuig bleek vrij ernstig gehavend te zijn. Retraite In het Xaverius-klooslcr der zus ters Ursulinnen, alhier, zal een retraite worden gehouden van Woensdag 3 Augustus tot en mei, Zatedagochtend 6 Augustus a s. Alle R. K. meis jes van 14 tot 18 jaar en de R. K. leerlingen en oud-leerlingen van de naaischool der zusters worden hiertoe uitgenoodigd. Zij, die daaraan willen deelnemen worden beleefd verzocht zich daarvoor aan te geven voor 18 Juli as. Evenals de vorige keeren blijven de meisjes den heelen dag in het klooster tot ongeveer 7 uur 's avonds. Verdere inlichtingen worden verstrekt aan bovengenoemd klooster. Bedevaart Heiloo Heeft de jaarlijksche parochiale bedevaart naar' Heiloo reeds op Dinsdag 5 Juli plaats gehad een 70 deel nemers hebb ener aan deelgenomen thans zal de R. K. Rijwielclub „Sub" op Zondag 17 Juli a.s. haar tiende bedevaart naar het gena deoord houden. Als bijzondere intentie wera besloten aan O. L Vr. ter Nood te vragen: „Het behoud van echt katholieken geest en geduld in de huisgezinnen" in deae zorgvolle tijden. Ook niet-leden mogen aan deze bedevaart deelnemen. Opheffing postbestelling Met ingan van Maandag 18 Juli as. wordt de tweede buiten bestelling opgeheven in de omgeving Vinke- brug; in den Houtrakpolder (bestelling Half weg) m den IJpolder (bestelling Halfweg) Domineeslaan vanaf de Triedalaan tot Spaarn- wouderweg, Zwanenburgerdijk vanaf Spiering weg tot Zwanenburgerdijk no. 360. De tweede kombestelling zal van bovengenoemden datum af aanvangen te 16 uur 45 lnplaats van te 18 uur 45. Aan belanghebbenden wordt kosteloos ge legenheid gegeven de voor hen bestemde cor respondentie welke denzelfden dag niet meer wordt bezorgd ten kantore af te halen tusschen 18 uur 30 en 19 uur. 6.30 tot 7 uur n.m. zomer tijd). De „Mento". Nu de hitte iets verminderd is. waardoor strand en bosch minder bezoek krij gen, neemt de belangstelling op de Mento zicht baar toe. Vooral Donderdag was het bezoek der schoolkinderen zéér, groot. Donderdagavond gaf het Heemsteedsche Man nenkoor „Excelsior" een concert in de hal van het hoofdgebouw. Als bijzondere attractie is er voor Zaterdag avond ingelast een concert van de harmonie „Voorwaarts" uit Haarlem, directeur de heer Henry Schulpzand. Zondagmiddag van 3-5 uur geeft de harmonie „St. Michaël", directeur de heer H. W. Hofmeester, een concert, waarvoor een uitstekend programma is aangegeven in het programmaboekje. Koninginnedag in Heemstede. Koninginne dag is in Heemstede altijd op vrij grootsche wijze gevierd. Waren het des morgens de kin derfeesten des middags waren er meestal volks spelen, optochten etc., en vooral 's avonds het schitterend vuurwerk. Doch in deze zoo moei lijke tijden heeft de commissie tot viering van Koninginnedag gemeend met de traditie niet geheel te moeten breken en op bescheiden wijze den verjaardag van onze beminde vorstinne te vieren, eerst en voornamelijk door de traditio- neele kinderfeesten in ons mooie Groenendaal. Dan zal er des middags een bloemencorso met versierde paraplies georganiseerd worden, waar mede slechts weinig kosten gepaard gaan. Voor fraaie, aardige of origineele versiering zullen prijzen beschikbaar gesteld worden. Een vuurwerk zal dit jaar achterwege blijven doch de bedoeling is des avonds het corso te her halen bij lampions en fakkellicht. Geslaagd. Voor diploma Mercurius en der LITEH slaagde onze plaatsgenoot de heer W. Hulkenberg, opgeleid door den heer J. J. Litjens alhier. MULO-examens. Bij de te 's Gravenhage gehouden examens voor eind-diploma MULO slaagden van de R. K. Mulo alhier de dames A. Lommerse, J. Hessels en L. Goemans, alsmede de heeren P. Rijkelijkhuizen, J. Langelaan, G. Bus en N. van Trigt. Veilingen. Gisteravond hadden in Hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder alhier de volgende verkoopingen plaats bij afslag: Een woonhuis aan de Van den Endelaan no. 14 alhier. In hoogste bod gebracht op 3500, ge mijnd op 7 door dén heer C. v. Beelen alhier; een woonhuis aan de Van den Endelaan no. 16, in hoogste bod gebracht op 3000, gemijnd op ƒ225 door den heer Jac. van Maris; combinatie der perceelen I en II, staande op 6732, werd gemijnd op 250 door den heer P. J. van Keulen alhier. Verder: een woon- en winkelhuis, staande aan de Hoofdstraat te Hillegom, in hoogste bod ge bracht op 9500, niet gemijnd. Gekocht door de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Anna Fau- lowna" te Anna Paulowna. Tenslotte: een winkelpand met woonhuis aan de Weeresteinstraat. In bod gebracht op 13000, gemijnd op 160 door den heer J. W. M. van den Bosch q.q. alhier. Speldjesdag. Door den burgemeester is aan het bestuur der afdeeling Noordwijk, van de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" vergunning verleend voor het houden van een speldjesdag op Zaterdag 6 Augustus. Aanschaffing teermengmaehine. Door Bur gemeester en Wethouders is een teermengma- chine ten behoeve van den dienst van open bare werken besteld bij de firma Kremer te Groningen. Gymnastieklokaal. Het R.K. Kerkbestuur van St. Jeroen, vormende tevens het bestuur der R.K. Meisjesschool, heeft thans opnieuw tot den raad een aanvrage gericht om mede werking voor het stichten van een gymnastiek lokaal, dat door de belde R.K. scholen zal worden gebruikt. Concert Gisterenavond gaf onder begun stiging van fraai weer de Chr. Muziekvereeni- ging „De Harpe Davids" een zeer mooi concert in de gemeentelijke muziektent. R.K.V.V. „Vogelenzang". In een goed be zochte vergadering werd het reglement alsnog met eenige punten uitgebreid. Hier werd o.m. vastgelegd, dat de leden lid moeten zijn van St. Josephsgezellen of Congregatie. Wat het sportcostuum betreft, werd besloten tot een zwarte panalon en een oranje shirt. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren R. Monkel, D. Kokkelkoren en Jb. Lippits. Het punt: uitbreiding bestuur met eenige werkende leden werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Maandagavond zullen de junioren tegen de BSM-junioren spelen. Ook werd nog besproken de eventueele bouw van een kleedhuis. De teekening is reeds ge- reedd, zoodat le aanbesteding weldra zal volgen. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. 'd Hane, die jaren achtereen als hulpbesteller bij de Poshterijen dienst heeft gedaan en steeds de wijk heeft besteld langs de Cruquius is we gens reorganisatie van het bedrijf ontslag ver leend. Genoemde persoon heeft met de meeste toewijding en eerlijkheid steeds z'n dienst ver richt zoodat det bewoners in die wijk hem maar noode zien vertrekken. Toestand E. v. d. Veldt. De heer E. v. d. Veldt, dia ozoals men weet op Zondag 3 Juli j.l. door een auto op de Zomervaart werd aange reden en in het water terecht kwam en daarna in een zorgwekkenden toestand in de Maria- stichting werd opgenomen, is nu weer in zoo verre hersteld, dat hy Woensdag j.l. uit het gasthuis is ontslagen en voor zijn verdere her stel bij zijn ouders thuis verpleegd kan worden. WERKVERSCHAFFINK. Naar aanleiding van verschillende geruchten over de werkverschaffing, die door ons waren opgevangen, hebben we ons gewend tot wet houder Molenaar. Deze kon ons, gezien de besprekingen die nog gevoerd moesten worden, slechts korte gegevens verstrekken. Hij deelde ons mede, dat de bespre kingen in Den Haag, èn van hem, als wethouder van S. A. van wethouder Siegers, althans eenig succes hebben gehad, doordat er een verhooging van het reeds toegezegde bedrag is verkregen. Verder deelde hij ons mede, dat de regeering bij haar maatregelen een scherpe grenslijn zal trkken tusschen beroeps- en crisis-werkloozen. Deze laatsten zullen naar een of ander werk dat door de regeering wordt uitgevoerd, uitge zonden moeten worden. Gezien de zeer moei lijken toestand acht hij het niet onmogelijk dat reeds deze week een beslissing in deze zaak genomen zal moeten worden. Strandwedstrijd. De WV organiseert op 20 Juli a.s. een strandwedstrijd in zandbouw- werken. 's Morgens om negen uur wordt aange treden op het terreas van Groot Badhuis. Direct na den wedstrijd heeft de prijsuit reiking plaats. Des avonds is er een groot kin derfeest in Groot Badhuis, waarbij o.a. prof. Antonini de jeugdige gasten zal weten te boeien. Een waarborg voor het goede slagen van het geheele feest is, dat de leiding toevertrouwd is aan de gebr. Martin uit Haarlem. Spoedeischende raadsvergadering. Er is een spoedeischende raadsvergadering van den raad dezer gemeente uitgeschreven tegen Vrijdag 15 Juli a.s. des namiddags zeven uur ten raad- huize. Agenda: Bespreking uitzending werkloo zen naar een Rijkswerkverschaffing. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Aan de Ge meentelijke Arbeidsbeurs staan thans honderd tachtig personen ingeschreven als werkzoeken den. Het teekent wel de omstandigheden, waarin men algemeen verkeert, dat deze lijst een aan tal werkloozen geeft in zoo'n groot aantal, als in voorafgaande slechte winters niet bereikt werd. De lijnen van de economische teleurstel ling in het geheele land, worden op een sei zoen-badplaats zooals Zandvoort is, natuurlijk ook veel scherper getrokken, dan waar elders ook. IJMUIDEN, 15 Juli Tarbot per K. G. 1.10 0.80; Tong per K.G. 1.800.85; Groole Schol per 50 K.G. 2620; Middel Schol per 50 K.G. 20—16; Zet Schol per 50 K.G. 18.50—16; KI. Schol per 50 K.G. 18.502.80; Schar per 50 K.G. 75.50; Tongschar per 50 K.G. 27. Pieterman en Poon ƒ4.20; KI. mid. Schelvisch ƒ12; Kleine Schelvisch 83.20 per 50 K.g.; Kabeljauw 3631 per 125 K.g. Gullen 10.50 4.10 per 50 K.g. Heilbot per K.g. ƒ1.05; Wij ting per 50 K.g. ƒ2.30—1.80; Koolvisch per stuk 0.200.07; Makreel per 50 K.g. ƒ11.507.50. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen Soomtrawlers Amstelstroom f 874; Rijnstroom f 729; R. O. 9 Wielingen f 3960. Kotters S. 135 f 172; E. 332 f 99-. KW. 167 f 395. Logger „De Streek". In de rij der sombere gelui den over den gang van zaken in het tuinders- en veilingbedrijf kan ook dezen keer geen andere toon worden aangeslagen. De toestand ver slecht steeds meer en meer; de prijzen, die toch al zoo laag staan, gaan steeds lager en zijn thans reeds beneden 1.per baal, ofwel be neden één cent per pond gekomen. De Engelsche kweekers prQtesteeren tegen de invasie van de Hollandsche aardappelen, die on danks alle invoerbelemmeringen de markten al daar overvoeren en de prijzen doen kelderen. De Duitschers zouden tegen de thans gelden de prijzen heel wat kunnen gebruiken, doch kunnen of mogen niet betalen. Wat moet hiervan het einde zijn en wat kun nen we nog beleven met het 2/3 van den ge- heelen oogst, die nog te velde staat? Van den oogst, die naar schatting 800.000 balen zal be dragen en waarvan thans nog slechts 250.000 balen zijn verladen. Op 9 Juni stonden we met den omzet nog Yi millioen bi] 1931 en circa y? millioen bij 1930 ten achter. Het loont alreeds de moeite niet om ze te rooien en toch zijn de aardappelen rijp en moet het land ruim gemaakt worden voor de tweede frucht, in hoofdzaak bloemkool en sluitkool, welke producten zoo goed als uitsluitend op den afzet naar Duitschland zijn aangewezen! Meer dere tuinders gooien de aardappelen op hoopen om het op deze manier met den verkoop nog eenigen tijd te kunnen aanzien. De noteeringen waren in het midden van de vorige week voor de witte soorten: 1.601.85, Schotsche 1.251.80; Eigenheimers 2.50, heden resp. 0.90—1.10, 0.80—1.25, 1.85. Deze week werd de eentonigheid in den aan voer verbroken en verschenen de eerste sluit kool en tomaten. Door de ongunstige uitkomsten der laatste jaren is de uitplant van kool dit jaar zeer gering en zal 't met den aanvoer voorloopig wel geen vaart nemen. De prijs staat ook alweer geheel in het teeken van misère, voor rood 1.70 3.30; voor wit 1.402.20 per 100 kg. Tomaten golden voor A kwal. 16.70, B 15.— en CO 6.per 100 kg. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN, aangekomen 13 Juli: Gellivare, s., Oxelosund (voor Velsen)Astarte, s., Bre men; Energie, s„ Hernosand (voor Westzaan); Rijnland, s., R'dam; 14 Juli: Rosten, s., Sout hampton; Santa Fe, s„ Hamburg; Holland, s„ Trangsund; Antwerpen, m.s„ Shorehkam (voor Wormerveer)Stanislas, s., Leith; Vechtstroom. s„ Huil; Lingestroom, s„ Londen; Chelwood, s.. Newcastle; Roek, Londen. Vertrokken, 13 Juli: Patria, s., R'dam; Rhein, s.. Hamburg; Euterpe, s., Kopenhagen; Achil les, s., Middl. Zee via R'dam; Matha Halm, s„ Keulen; Trito, s., Belfast via R'dam; Merope, s., Hamburg; 14 Juli: Bona, s., Manchester; Boree, s., Newcastle; Nordstern, s., R'dam; Rosten, s., Kopenhagen; Easingwold, s., Lon den. AMSTERDAM, aangekomen, 13 JuU: Astar te, Bremen, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; 14 Juli: Rijnland, R'dam, le dig, Ned. Dok, Wm. H. Muller Co.; Rosten, Southampton, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Santa Fe, stukgoed, Han delskade, Wm. H. Müller Co.; Holland, Trangsund, hout, Houthaven, J. Sydzes Co.; Stanislas, Leith, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskantoor; Vecht stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl Stoomb. Mij.; Lingestroom, Londen, stukgoed Handelskade, idem; Roek, Londen, stukgoed Handelskade, General Steam Transport Cy.; Chelwood, Tyne, steenkolen, J. P. Coenhaven. Ned. Steenk. Handel Mij.; Tabinta, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland. Bartel jorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— In de mijn „Willem Sophia" te Spekholzer- heide had een instorting plaats op de 300 M. verdieping. Twee mijnwerkers werden bedol ven. Het reddingswerk begon aanstonds. Het duurde 4 uur eer het eerste slachtoffer kon worden gered. Na 13 uur werken kon ook de ge huwde arbeider A. bevrijd worden. Beiden wa ren nog levend. A. werd onverwijld naar het ziekenhuis gebracht. Een geestelijke was in de mijn afgedaald voor het verleenen van geeste lijke hulp. Nader vernemen wij, dat de mijnwerker A. in het hospitaal te Heerlen aan de bekomen verwondingen is overleden. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. In de laatste week van Juni is nog 24 ton boter ingevoerd, n.l. TA uit Letland, 7 uit Sibe rië, 7 uit Denemarken en 2% uit Australië. In het algeloopen halve jaar is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek ingevoerd 3792 ton en volgens de Directie van den Land bouw 3540 ton. De normale invoer in dien tijd bedraagt 1000 ton. Zooals bekend is, heeft oud-minister J. B. Kan aan den burgemeester van Velsen bericht, dat hij zijn bemoeiingen in het belang van het vis- scherijbedrijf te IJmuiden als geëindigd be schouwt. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. van Velsen zich tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gewend. Zij hebben den Minis ter o.m. hun groot leedwezen doen kennen over dezen gang van zaken en er bij den Minister op aangedrongen alles te doen wat mogelijk is om althans een deel der visschersvloot weer in de vaart te brengen. De toestand te IJmuden is onhoudbaar. De burgemeester heeft een audiëntie aange vraagd om verschillende punten naöer toe te lichten en den Minister te verzoeken onmiddel lijk die maatregelen te nemen welke er toe kuty-^-y nen leiden om een deel der stilgelegde vloot weer in de vaart te brengen. HALCYON LIJN. STAD ZALTBOMMEL, naar Hull, was 13 Juli 11 u. 40 v.m. 60 mijlen Z.W. van Niton. STAD AMSTERDAM, Lulea n. Vlaardingen, pass. 13 Juli Brunsbuttel. ROZENBURG, 14 Juli van Huelva te Sas van Gent. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN. GROOTEKERK, thuisreis, was 13 Juli 7 U. 50 v.m. 150 mijlen Z. van Lands End. HOLLAND-O. AZIE LIJN. ZUIDERKERK, thuisreis, pass. 13 JuU Pe- rim. MEERKERK, uitreis, 13 JuU van Manilla. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 14 Juli van Cristobal. HOLLAND-AFRIKA LIJN. NIEUWKERK, 13 JuU van Lorenzo Marques te Beira. SPRINGFONTEIN, 14 JuU van Durban naar East London. MAASKERK, thuisreis, 11 Juli van Dakar. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJISADANE, 12 Juli van Amoy te Hong kong. TJIBADAK, 12 Juli van Hongkong n. Ma nilla. JAVA-NEW YORK LIJN. SIMALOER, New York n. Java, 13 Juli van Suez. SIANTAR, New York n. Java, 13 Juli van Curacao. BLITAR, 14 Juli van New York te Padang. KON. NED. STOOMB. MIJ. VENUS, 14 Juli van Genua te Palermo. TIBERIUS, 13 JuU van Lipari n. Palermo. EUTERPE, 13 JuU van A'dam n. Kopen hagen. MEROPE, 13 Juli van A'dam n. Hamburg. BOSKOOP, 12 Juli van Antofagasta n. Ilo. BAARN, 13 Juli van A'dam te San Juan. BODEGRAVEN, 13 Juli n.m. 5 u. van Ham burg n. Antwerpen. CERES, uitreis, was 13 Juli 's nachts 12 uur 170 mijlen N. van Terceira. CRYNSSEN, 13 Juli van Barbados n. A'dam. IRIS, 13 Juli n.m. 5 u. 30 van Hamburg naar Amsterdam. PERSEUS, 13 Juli van Danzig te Stettin. PLUTO, 13 JuU van Oporto n. Vigo. DRECHTERLAND, 13 JuU van Villa Consti- tucion n. Bordeaux. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. MIJ. NEDERLAND. TABINTA, 14 Juli van Hamburg te A'dam. TABINTA, 13 Juli van Lorenzo Marques te Beira. TALISSE, 13 Juli van Batavia n. A'dam. POELAU BRAS, uitreis, pass. 13 JuU Perim. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, pass. 12 Juli Perim. MIJ. OCEAAN. IDOMENEUS, Japan n. R'dam, pass. 14 Juli i'erim. HECTOR, Japan n. R'dam, 14 Juli te Lon- 'cn. ACHILLES, 12 Juli van Hongkong n. R'dam. DEUCALION, 12 Juli van Kobe n. R'dam. MARON, 12 Juli van Singapore n. A'dam. AENEAS, 12 JuU van Singapore n. R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2