r Personeel? I M1LUÏIL lIHftllLLHlUi jIILi uuminiii I voor 75.000 gezinnen. Zoekt gij betrouwbaar 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT i Plaats dan een „Omroeper" Het falen van den Volkenbond Vacantie-Kinderfeest De Alkmaarsche Kaasmarkt In de Japansch-Chineesche kwestie Naar internationalisme wm VRIJDAG 15 JULI 1932. De mogendheden hebben haar Kellogg-verplichtingen omzeild DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Ibis'' te Gazah De „Havik" te Boedapest Post aan boord van de „Havik" Maastrichts Roeifeesten KERKELIJKE OBLIGATIES Voorzichtig met het buitenland DOOR DEN STROOM VERRAST In zee verdronken WEDSTRIJDEN TE BERLIJN Nederlandsche deelnemers Wielerbaan „Ginneken" BENOEMING Bisdom Haarlem Katholieke Illustratie Notarieel Examen Stuurlieden Examens Vereenigingen voor veilig verkeer De Njordploeg BLIJDE GEZICHTEN BIJ HET VACANTIE- KINDERFEEST TE ZANDVOORT. De ge noegens aan het strand zijn vele, zoowel in het water als in de duinen KAASMARKT IN ALKMAAR.Duizenden vreemdelingen zijn er reeds een kijkje komen nemen en dit typiche markttafreel heeft internationale vermaardheid gekregen. De kaasdragers met hun karakteristiek costuum geven fleur aan het geval. DE EERW. ZUSTER ANGELICA te IJselstein, die deze maand haar gouden kloosterjubileum en haar gouden feest ais hoofd der R. K. Meis jesschool hoopt te herdenken. DE NEDERLANDSCHE ROEIBOND organiseert driedaagsche roeiwedstrijden op de baan bij Sloten.De eerste heat werd Donderdagavond geroeid tusschen „Njord" en „Willem III", DE EERSTE STEENLEGGING VAN HET NIEUW TE BOUWEN SCHOLENCOMPLEX DER STICHTING O.L. VROUWE DER EEM, BARCHMAN WUYTIERSLAAN TE AMERSFOORT, vond Dinsdagavond onder stroomenden regen plaats. De Zeereerw. heer L. Sanders verrichtte de plechtigheid. Zestig Jaar geleden trachtten wij in Ja pan ons nog veiligheid te verschaffen door individueele bewapening. Wij allen droegen zwaarden voor onze verdediging. Ook ik. Maar bittere ervaring toonde, dat dit de gevaarlijkste manier was om veiligheid te zoeken, daarom braken wij met het aloude gebruik en bevonden ons veel veiliger dan tevoren. Dit argument slaat ook op de nationale bewapeningen. Nooit kan veiligheid worden verkregen door bewapening. Neem bijvoor beeld de jongste gebeurtenissen in Japan, waar nog thans de oorlogskoorts gloeit. De geheele natie steunde leger en vloot, die naar Mandsjoerije en Sjanghai werden ge zonden. De laatste algemeene verkiezingen, die een ongekend groote meerderheid brachten, hebben op de meest duidelijke wijze de geestesgesteldheid mijner landge- nooten getoond. De nationale wensch ten gunste van voortzetting eener krachtige politiek tegenover China won het bij de kiezers van elke andere overweging. Het was een verkiezing ten gunste van het slachten van menschelijke wezens op groo te schaal, hetwelk zijn terugslag had op den binnenlandschen toestand, zooals bewezen wordt door de vermoording van particuliere personen, onder wie drie mijner persoon lijke vrienden: de voormalige ministerpre sident, de oud-minister van financiën en een groot-financieel. Maar dit verlangen naar krachtige maat regelen behoort niet tot het karakter van Japan alleen Overal waar ik kom, zie ik teekenen van onrust en krijgstoerustingen in den een of anderen vorm. Bijna alle na ties der wereld doen mee aan deze actie onder verschillende voorwendsels en in verschillend tempo. Japan vertegenwoor digt slechts de richting van de internatio nale gezindheid in den tegenwoordigen tijd. En waarom laken de naties van Euro pa en Amerika nu Japan, omdat het doet wat zij zelf onder dezelfde omstandighe den zouden doen? De laatste twintig jaar hebben de Chi- neezen ons voortdurend op alle manieren getart en wel in zulk een mate, dat het soms bijna ondraaglijk werd voor de mees ten mijner landgenooten. Hoe aanhoudend en sterk deze uitdagin gen waren blijkt duidelijk uit het feit, dat het geheele volk het eens is, wat betreft de kwesties van Mandsjoerije en Sjanghai. De voornaamste reden, waarom deze operaties officieel geen oorlogen werden genoemd, is, dat de meeste verdragen, gemaakt door zoogenaamde beschaafde staten in het be lang van het internationaal recht niets anders dan „vodjes papier" zijn en de on derteekenaars zijn verstandig genoeg, om dit afschuwelijke feit te verbergen onder Nevenstaand artikel is van de hand j van IJ. Osaki, den Japanschen minis- ter van Justitie, die waarschuwt te- gen het nationalisme, dat onvermij- j delijk tot oorlog moet voeren. verschillende schijnschoone redeneeringen en het zoo klaar te spelen aan de verdrags verplichtingen te ontkomen. Zoolang bijge volg deze „operaties" geen „oorlog" wer den genoemd, waren het Volkenbondssta tuut en het Kelloggpact niet geschonden en het internationaal geweten was gerust. Evenals in ieder ander land, zijn er in Japan twee klassen menschen. De een ge looft in Geweld, de ander in Recht. De mi- litairisten en reactionnairen behooren tot de eerste klasse en brengen hun overtui ging in praktijk in Mandsjoerije. De andere klasse geloofde in de heiligheid der verdra gen en meende dat de groote meerderheid der staten-onderteekenaars ze met alle beschikbare middelen zouden verdedigen. In de plaats daarvan besloten de mogend heden, na veel gebulder, dat tenslotte tot geblaat verflauwde, om een enquête-com missie naar het Verre Oosten te sturen. Wanneer zij het noodig vonden den toe stand ter plaatse te onderzoeken, waarom deden ze dat dan niet, alvorens Japan te iaken. Dit uitstel en getalm bevestigde de ideeën van onze militairisten, dat deze op geblazen verdragen dienden om andere be doelingen te verbergen en dat geen enkele natie ze zou verdedigen dan met tong en pen. Van den anderen kant zagen de men schen, die geloofd hadden in de heiligheid der verdragen en de verbetering van het internationaal geweten, zich bedrogen en gaven zich gewonnen aan de militaristische idee. En zoo werd heel Japan er toe geleid, de oorlogsbeweging te steunen. In dergelijke omstandigheden is het zeer moeilijk voor ons terug te keeren. Het is een geval als „rijden op een tijger". We kunnen niet hal verwege halt maken. Hebben wij verkeerd gedaan in Mand sjoerije en Sjanghai? Als dat zoo is, berust de verantwoordelijkheid in hoofdzaak bij ons. Maar een deel der verantwoordelijk heid moet ook gedragen worden door de Europeesche en Amerikaansche naties. Zij moedigden onze beweging aan door haar geen „oorlog" te noemen. Wanneer wij ver dragen hebben overtreden, dan hebben de ze naties ons aangemoedigd door haar ver dragsverplichtingen te verwaarloozen. Negatieve aanmoediging heeft soms grooter uitwerking dan positieve. Wanneer de wereld het goedkeurde, zouden de mees te staten vele dingen doen, welke niet vol komen te rechtvaardigen zijn. Bijna alle groote mogendheden werden oorspronkelijk groot door onrechtvaardige middelen ten koste van zwakkere, omdat de wereld des tijds daarin berustte. Er zijn velen in Europa en Amerika, die ons optreden in Mandsjoerije goedkeuren, al stemmen zij ook niet in met ons gedrag in Sjanghai. Terwijl de meeste zwakkere naties over het algemeen de zijde van Chi na kiezen, verzetten de sterkere staten zich niet krachtig tegen Japan. Bijgevolg be oordeelt elk land de internationale kwes ties vanuit het standpunt zijner eigen be langen en niet overeenkomstig rede en recht. Wanneer nationaal zelfbelang de menschelijke wezens beheerscht en het ge voel van recht en billijkheid zwak is, hoe kan dan een oorlog worden vermeden? Nationalisme beteekent dus internatio nale anarchie, zooals het feodalisme en het stammenwezen nationale anarchie betee- kenden in het verleden. De vooruitgang der beschaving verbreedt allerwegen de sfeer der menschelijke acti viteit. ,De stamgemeenschap ontwikkelde zich tot een feodale gemeenschap en de feodale gemeenschap tot een natie. De volgende stap zou moeten zijn de ont wikkeling der naties tot rasgroepen en die van de rasgroepen tot een wereldgemeen schap. Wanneer wij werkelijk vrede en voorspoed begeeren, dan moeten wij met al de ons ter beschikking staande middelen trachten de bekrompenheid van het natio nalisme te verwijden en zooveel mogelijk zaken te internationaliseeren voorname lijk onze harten en onze zinnen. Tegenwoor dig zijn er veel menschen, wier geest geïnter nationaliseerd is, maar wier hart fel na tionalistisch is. Het hart vecht tegen den geest, het nationalisme tegen het interna tionalisme. Sommigen noemen dezen stand van zaken den strijd tusschen vooroordeel en rede. Hoe het ook zij, de twee moeten verzoend worden, of de oorlog zal onver mijdelijk zijn. De „Ibis" op de thuisreis is Donderdag om 3.42 uit Bushir vertrokken en om 8.30 te Bagdad aangekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 9.40 en arriveerde om 14.45 te Gazah. De .Havik" is Donderdag om 7.25 van Schiphol vertrokken en om 10.10 te Leipzig aangekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 10.42 en landde om 14.46 te Boedapest. Met „De Havik" werd 232 K.G. 178 G. bruto luchtpost verzonden met een netto-gewicht van 205 K.G. 962 G. De zending bevatte 13239 brieven tot en met 5 gram, 315 briefkaarten en postwissels; 717 stukken t-w. 10 gram; 2126 stuks zwaarder dan 10 gram; 2226 stuks bestemd voor tusschen- liggende landen; tezamen 18623 stuks. De volgende vereenigingen zullen Zondag 17 Juli a.s. uitkomen op de te Maastricht te hou den roeiwedstrijden: Nereus, de Hoop, de Amstel, Willem II te Amsterdam, Het Spaar- ne te Haarlem, De Delftsche Sport te Delft, Nautilus, de Maas, De Trekvogels en de Dare- Devilclub te Rotterdam, de Commissie voor Jeugdroeien te Amsterdam en te Rotterdam, de Noord-Limburgsche Watersportvereeniging te Venlo, Maas en Roer te Roermond en de Watersportclub te Maastricht; uit het buiten land de Royal Sport Nautique en de Onion Nautique, beide te Luik, terwijl een groot aantal jachten van de Jacht Club de la Meuse te Luik mede op het roeifeest aanwe zig zal zfjn. De deelnemers, het voltallig bestuur van den Ned. Roeibond en deelnemende vemigingen worden ten stadhuize door het College van B. en W. ontvangen. Over de onaangename ervaringen, welke te genwoordig de houders van buitenlandsche;. ker kelijke obligaties opdoen, is reeds hier en daar geschreven, waarbij vooral de aandacht er op gevestigd werd, aldus de „Msb.", dat de schuld van de huidige situatie niet uitsluitend toege schreven mag worden aan de Duitsche debitri- ces, doch dat ook de rol door sommige emit- tenten en trustees in dezen gespeeld, tot de te genwoordige moeilijkheden geleid heeft. In dit verband wijst de „Dag. Beurscourant" er nog op, dat de Nationale Spaar- en Emissie- bank, welke thans in staat van faillissement verkeert, voor verschillende kerkelijke leenin gen als trustee fungeerde. De curatoren wenschen er nu toe mede te werken, dat het Amsterdamsch Trustee's Kan toor in het vervolg in de plaats van de Natio nale Spaar- en Emissiebank als trustee zal op treden, maar men kan de debiteuren er niet toe dwingen, dat deze genoemd kantoor, of welke andere instelling ook, als trustee aanvaarden. Genoemd blad schrijft dan verder: „Het gevolg is voor de desbetreffende obli gatiehouders ondertusschen reeds funest. Daar de trustee gefailleerd is en de curatoren de trust zaken niet behartigen, bestaat er practisch voor al de leeningen geen trustee meer. Dit leidt er toe, dat in verschillende gevallen willekeurige kleine provinciale banken zich thans tot de de biteuren wenden en dezen beloven, dat zij er tegen vergoeding zorg voor zullen dragen, dat de rente der leeningen verlaagd zal worden, mits de debiteuren hun dat verlangen maar kenbaar willen maken. Op dat oogenblik reizen dus de vertegenwoordigers van vele der bedoelde klei nere bankjes Duitschland en de overige landen van Centraal Europa af, om aan verschillende kerkelijke instellingen te verzoeken, of zij er niets voor voelen, dat de rente op de in Neder land uitstaande leeningen verlaagd wordt. Hieraan is o.a. de stroom van circulaires van kerkelijke instellingen, welke haar rente ver laagd wenschen te zien, te wijten. Naar wij vernamen, moeten zij, die thans de buitenlandsche kerkelijke instellingen afreizen om deze over te halen de rente te verlagen, waarbij zij natuurlijk niet vergeten ook hun condities te stellen, vaak dezelfde lieden zijn, die vroeger de instellingen bezochten, om haar op de mogelijkheid te wijzen, dat men m Ne derland geld kon opnemen. Men ziet tot welk een inferieure praktijken het faillissement der Nationale Spaar- en Emis siebank leidt. Daardoor worden de debiteuren van Nederland in de gelegenheid gesteld, de kleine spaarders voor zeer groote bedragen te benadeelen". Bovendien wenscht de „Dag. Beurscourant" ook nog een klacht van een zeer bevoegde zijde te publiceeren betreffende de praktijken die er met kerkelijke obligaties worden toegepast. De klacht luidt als volgt: „De praktijken inzake de buitenlandsche ker kelijke leeningen zijn nog erger dan u denkt De geloovige kleine lieden, die ze indertijd a pari namen, zitten thans in angsten voor de toe standen in Duitschland en vragen aan hun bankier(tje), die ze him indertijd verkocht, ad vies. Deze trekt een zwaar gezicht en is het eens met de risico, dat aan het bezit van deze papieren verbonden is. Hij adviseert tot ver koop en omruiling in ander soort effecten. Koo- pers zijn niet te vinden, maar gelukkig is er de kerkelijke instelling zelf, die ze voor een zoei prijsje (ik weet gevallen van nog geen 50 pCt.) terugneemt. Het bankje verdient zijn incourante provisie, de kerkelijke instelling maakt een mooie winst, de cliënt denkt dat hü tenminste nog een deel van zijn geld gered heeft en intusschen laat Nederland nog meer geld in Duitschland zitten. Het werk van deze bankjes is funest en kan niet genoeg gelaakt worden. Ik vrees ech ter, dat er niet veel aan te doen is". Men zij dus gewaarschuwd en de beleggers, die hun gelden in Duitsche kerkelijke leeningen gestoken hebben, dienen de grootste voorzich tigheid te betrachten ten aanzien van eventu- eele circulaires, welke zij toegezonden krijgen, en ten opzichte van mogelijke adviezen, die hun verstrekt worden. Het is diep te betreuren, dat er onder de huidige omstandigheden nog personen en instel lingen gevonden worden, welke uitsluitend uit winstbejag 'de hierboven gesignaleerde inferi eure praktijken ten aanzien van kerkelijke lee ningen toepassen, waardoor niet alleen vele slachtoffers gemaakt worden, doch waarbij te vens dan 't kerkelijk crediet een onherstelbare schade wordt toegebracht. Donderdagmiddag, omstreeks 5 uur, is de 37- jarige A„ wonende in de Segherstraat te 's-Gravenhage, bij het zwemmen in zee ver dronken. Hij had zich bij een der golfbrekers voor den vuurtoren in zee begeven, zwom om den golf breker heen doch werd door den stroom mee getrokken en verdronk. Zijn lijk spoelde later aan. Op 24 Juli worden te Berlijn belangrijke in ternationale wielerwedstrijden gehouden in het Grunewaldstadion. In den stayerswedstrijd over 100 K.M. den Grooten Prijs van Berlijn nemen deel de wereldkampioen Sawall (Duitschland), de Pransche kampioen Paillard, de Belg Thollem- beek, de Nederlander Snoek en de Duit- scher Schindler. Ook de sprintwedstrijden zijn zeer belangrijk, immers starten voor den Grooten Arconaprijs de Duitschers Engel en Steffes, de Nederlan ders Piet van Kempen en Jaap Meyer; de Belg Arlet en de Deen Harder, die het vori ge jaar wereldkampioen is geworden in de ama teursklasse. Op Zondag 17 Juli a.s. zal op de wielerbaan te Ginneken een internationale wielerwedstrijd gehouden worden met de volgende rijders: Linari (Italië), Tonani (Italië) en Zanaga (Italië). Verder de koppels CharlierDeneef (België), Jules en Ooiel van Hevel (België), Van Slombroeck en Decorte (België), Schnitz- ler en Meyer (Duitschland), Pijnenburg—Bras penning, v. d. HorstVan Oers, Jan Maas v. d. Reyt. Reyndera—Van Sundert en Franken Vermairo, Valentijn, Gerard Leene en nog 20 andere renners, waaronder de amateurs Slaats en Van Reyen. Op het pogramma staan sprint- en record- ritten, Oniumrace en 50 Kü koppelrace. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Slootdorp den Wel- eerw. heer P. Braak. 66ste jaargang No. 41 In deze aflevering schildert E. v. Mooiveld Heulen, het Duitsche Rome" en siert zijn ar tikel op met fraaie foto's. Elsebee draagt een ontroerend kort schetsje bij „De erfenis", ter wijl Elly van Laeren in „Het late geluk" het verlangen van een vrouwenhart doet stillen en Patr. Cornelissen op humoristische wijze een staal van „Sweepstake-fortuin" bij een gierigen Schot opdischt. Pater H. de Greeve S.J. wijdt vijf minuten aan weende hij over haar." Naast de geïllustreerde gevallen van de week in de bekende actueele en an dere fotorubrieken treffen we een pagina .Hinderen aan het strand" aan en „Het meis je met den beitel, kijkje in een beeldhouwers atelier". Met een ongedwongen lach om „Van den vroolijken kant" besluiten we dit zeer variante nummer. 's GRAVENHAGE. Gesl. voor deel H J. R. den Hartog, Den Haag; G. G. A. M. Wilde, Den Haag. 's GRAVENHAGE. Gesl. voor 3e stuurman groote stoomvaart de heeren J. N. Duinker, R. Fledderman. Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de heer A. Rienks, Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de derde hoofdinspectie, aangewezen om als ver tegenwoordiger van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zitting te nemen in het Bestuur van het Verbond van Ver eenigingen voor Veilig Verkeer. De ploegen, waarmede de L. S. R. V. Njord op de nationale roeikampioenschappen zal uitkomen, zijn als volgt vastgesteld: Oude Twee: K. A. F. Houwert (boeg), J. A. James (slag), C. H. W. d'Artillac Brill (stuur man). Oude Vier: K. A. F. Houwert (boeg), J. A. James, J. E. van Panhuys, A. C. E. Werdmül- Ier von Elgg (slag), C. H. W. d'Artillac Brill (stuurman). Oude Acht: A. O. Koreman (boeg), J. P. A. van Bailegoyen de Jong, M. W. C. de Jonge, S. C. H. Coebergh, A. A. B. Portheine, W. F. O. van Doom. W H Struben, R. O. H. Werd- müller von Elgg (slag), C. H. W. d'Artillac Brill (stuurman). SCHEPEN OP DE HELLING TE SPAKENBURG. Het afkrabben van het aangroeisel op de huid der schepen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4