De Crisis-Zuivel-Centrale De nood der landarbeiders De onweders in ons land In vrijheid gesteld DOEL EN WERK ROODE OVERVAL VRIJDAG 15 JULI Een zeer gecompliceerd mechanisme Groot aantal gewonden ALARM GESLAGEN! Treft toch maatregelen R.K. Werkliedenverbond ageert Gevolg van de warmte Op tal van onderdeden is de uit werking, waaraan twaalf com missies deelnemen, aan de beurt Een vloed van cijfers Een landsbelang Vaststelling van den boterprijs Bdasting op spijsvetten MEISJE DOODGEREDEN Op do Leidsche Vaart le Haarlem GRANAAT GEVONDEN De tweede in veertien dagen Communisten bekogelen op den Rotterdamschen weg een auto met fascisten De H.O.V.-briefjes en de Staatsloterij Groote beroering onder de mijn werkers wegens nieuwe ont slagen tegen 1 Aug. a.s. KINDEREN VERGIFTIGD Duitsche dienstbode aangehouden GEHEIME RADIOZENDERS Er moet een einde aan komen In een kelder betrapt Lijk gevonden PROCES TEGEN DE A.V.R.O. Het royement van mr. van Doorne De loonen DE STAKING TE BORN Voorstel van rijksbemiddelaar KATHOLIEKE VERKENNERS GAAN KAMPEEREN Z. H. Exc. Mgr. Aengenent draagt een pontificale H. Mis op BELASTING ONTDOKEN TOUR DE FRANCE Bonduel wint de zesde etappe FELLE BRAND TE VEGHEL Electrische maalderij verwoest CISKA CREMER Haar lijk aangespoeld In het vroegere Diaconessenhuis ,3ronovo", aan de Laan van Meerdervoort 84, te Den Haag, dat verleden jaar door den Staat werd aangekocht met de bedoeling, dat mettertijd daar een praclisch modem gebouw voor de thans in tal van panden over heel de stad verspreide Waterstaatsdiensten verrijst, zijn momenteel een aantal crisislichamen gevestigd. Het voornaamste daaronder is de Crisis- Zuivelcentrale. welke instelling zij is eene vereeniging, die op het oogenblik uit drie leden bestaat, den Minister, den Secretaris- Generaal en den Regeeringscommissaris! thans op volle kracht in werking ls, ooi de in nood verkeerende zuivelboeren te hulp te komen. De leider van de Crisis-Zuivel-Centrale, de Regeerings- commissaris L. Bückmann, heeft deze week op zijn bureau een uiteen zetting gegeven omtrent doel en werking van de regeling, zooals die thans ls ingevoerd. Sparen wij onzen lezers den geweldigen vloed van cijfers, die kolommen zouden vergen en die aan de krant het uiterlijk van één groote financleel-economlsche rubriek zouden geven. En reproduceeren wij alleen nog eens de hoofd zaken van het zeer gecompliceerde mechanisme, zocals ons dat door den bekwamen organisa tor en uitvoerder van de hulpverleening aan de melkveehouderij aan de hand van tal van grafische voorstellingen, mysterieuze formules en modellen van werken en voorgeschreven boekhoudformulieren omstandig werd uiteen gezet. Want onze bedoeling is, van de wet nog eens een en ander te vertellen aan het melkdrinkend en boter, kaas, margarine en andere spijavetten etend publiek. De andere betrokkenen, de boeren, melkinrichtingen, melkslijters, zuivelfabrieken, margarinefabrie ken, enz. komen vanzelf van de hun bedrijf regardeerende détails op de hoogte door de vaklitteratuur en de ongetwijfeld daarin op genomen en toegelichte verschillende uitvoe ringsmaatregelen. Die détails zijn voor den leek vaak op het griezelige af. Wij verwedden er althans wat om, dat hij, b.v. kennis nemende van het feit, dat volgens de Staatscourant uit het Crisis-Zuivelfonds voor kaas en andere zuivelproducten per kilogram zal worden uit gekeerd „een bedrag, verkregen door de ult- keering per K.G. melkvet, vermenigvuldigd met 1/100 van het melkpercentage van het pro duct, te verminderen met een bedrag, gelijk aan den prijs van het merk voor 1 K.G. boter, vermenigvuldigd met een voor elk product spe ciaal vastgestelden factor", alle animo, om diep in dit labyrinth door te dringen, zal ver liezen. We bepalen cms dus tot groote lijnen en stippen aan, wat van deze wet, die, naar Mi nister Verschuur het uitdrukt, zal doordrin gen in de uiterste hoeken van de meeat afge legen stallen in Nederland. den consument interesseert. - - Allereerst dan nog eens de vraag beant woord, waarom de posten voor boter, mar garine en andere spijsvetten in de huishoud boekjes en andere boekhoudingen zullen gaan stijgen. Men wil van overheidswege bevorderen, dat de veehouders hun productiekosten zullen kunen dekken, hetgeen voor het gros der melk veehouders op verre na niet het geval is. De toestand ls zoo, dat in overgroote meerderheid der gevallen de melkveehouder thans den verbruiker subsidieert, die van ongewoon lage prijzen profiteert, terwijl de producent zelf niet aan zijn productiekosten toekomt en dus dagelijks groote verliezen lijdt. Er zijn hier en daar op zich zelf staande gevallen, waarbij die tegenstellingen minder scherp worden aan getroffen, doch zij leveren geen afspiegeling van dien uitzonderingstoestand, waarin som migen nog verkeeren, was b.v. de verklaring van eenige melkveehouders ln het Oosten des lands, dat zij den toeslag, die wordt gegeven, van den algemeenen 'tóestand. Een symptoom niet accepteeren zullen. Naast het te groote aanbod ln het binnen land, dat een gevolg ls van de buitenlandsche, onzen geweldigen export werende maatregelen, is ook het feit, dat voor de nog geëxporteerde hoeveelheden een buitengewoon slechte prijs gemaakt wordt, oorzaak van de ellende. De positie op de wereldmarkt is van dien aard, dat zelfs de kostende prijs voor den Nederland- schen zuivelboer bij export niet is te bereiken; deze moet dus steeds verlies nemen bij uitvoer en ook de binnenlandsche afzet levert steeds verliezen op. De nuchtere consequentie: dan het bedrijf stopzetten, kan bij een levend organisme als de veestapel is, niet worden aanvaard, wil men de tanende welvaart niet ln een totale ruïne doen omslaan. Bovendien is de export van zuivelproducten zóó innig met de Nederlandsche welvaart ver weven, dat het een landsbelang is, te zorgen, dat we onze vooraanstaande plaats als zuivel exporteerend land op de buitenlandsche markt behouden. Men heft nu de verliezen, die zoowel op de productie voor de binnenlandsche als op die voor de buitenlandsche markt worden geleden, op, doordat men op de boter een accijns legt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de boeren, die de melk voor de boterfabricage lever den. Met alleen een heffing op boter komt men er echter niet. Men moet ook zorgen, dat de hoe veelheden, die in normalen tijd door het buiten land werden afgenomen, in het binnenland kun nen worden afgezet. Dit bereikt men door aan de margarine-industrie voor te schrijven, voort aan 23 pCt. boter door haar product te men gen. Deze stap leidde er op zijn beurt weer toe, dat ook op de margarine een belasting moest worden gelegd, wilde men voorkomen, dat het publiek zich, om de „dure" boter te omzeilen, zich op het gemengde product ging werpen. De heffing op de margarine had weer tengevolge, dat ook andere spijsvetten slaolie b.v. moesten worden belast. En door een amende- ment-Kortenhorst werd ook de mogelijkheid van een heffing op producten, waarin de verschil lende spijsvetten verwerkt zijn, geopend. Hier mede kan worden voorkomen, dat b.v. een buitenlandsch biscuitfabrikant een voorsprong krijgt op zijn met den accijns op de grondstoffen belasten Nederlandschen concurrent. Naast deze verschillende maatregelen, die in het belang van de leveranciers van de grond stoffen voor de boter getroffen zijn, wordt bovendien gezorgd, dat een behoorlijke hoeveel heid boter in de koelhuizen wordt opgeslagen, zoodat een gedeelte van het thans bestaande teveel straks in den winter tegen goede prijzen verkocht kan worden. Hiermede bereikt men tevens, dat het percentage boter, dat door de margarine moet, vermoedelijk heel het jaar con stant kan blijven. Het heffingssysteem (dat gepaard gaat met de toepassing van negen aparte merken voor boter, voor margarine en weldra ook voor allerlei eet bare vetten) ls ln hoofdzaak van administra tieven aard; doordat het stelsel der Crisis- Zuivel-Centrale is: belasting by de bron, zal het publiek praktisch zeer weinig van de werking der wet bemerken, behalve de geleideiyke sta ging van den boterprys, die echter nog steeds aanzienlijk blijft beneden den prijs, dien de Ne derlandsche verbruiker nog in 1929 voor de boter betaalde. Vermyden wy de vele ingewikkeldheden, die by de practyk van de Crisis-Zuivelwet voor komen, en nemen wy de normale verhouding melkproducent-zuivelfabriek-Crisis-Zuivel - Cen trale, dan gaat het zoo, dat de zuivelfabriek van de Crisis-Zuivel-Centrale de merken voor haar vaatjes koopt en de daarvoor verschuldigde gel den in het Crisis-Zuivelfonds stort. Deze gelden verhaalt zy weder over de schyf van den klein handel op défi consument. De gelden, die door den verkoop der merken in het Crisis-Zuivel fonds stroomen, worden op gezette tydeh aan de melkveehouders uitgekeerd. Zij zullen op de tndustriemelk (dat is de melk, die tot boter, kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk ver werkt wordt) in de periode van 11 tot en met 30 Juli een toeslag van IK cent per Liter van 3 pCt. vet krygen. Het spreekt vanzelf, dat een behoorlijke boekhouding hierbij onontbeerlijk is. De Crisis-Zuivel-Centrale verschaft dan ook aan de betrokkenen practische, gemakkeiyk te con troleeren productie- en in- en verkoopboeken. Wat nu de consument precies voor de boter zal hebben te betalen, staat nog niet precies vast. Voor den groothandel werd de boterprijs totnogtoe door de Vrydagsche Leeuwarder no teering vastgesteld. Voortaan wordt die notee ring beheerscht door de politiek van de Crisis- Zuivelwet. De Centrale stuurt aan op een groot- handelsprijs van 1.60 per K.G., zoodat in den kleinhandel de prijs ongeveer 1.80 bedragen zal. Daarnaast is een stijging van den melk prijs te verwachten. Wèl is de Crisis-Zuivel wet met haar bewuste prijsverhoogtng niet voor de consumptiemelk in het leven geroepen, maar het spreekt van zelf, dat, wanneer de producent van industriemelk IK cent per Liter meer maakt, ook de consumptiemelk om. hoog zal gaan. Komt op de boter per kilo een accijns van 42 cent, voor margarine bedraegt de heffing 20 oent per kilo ongemengd, zoodat op het verplichte gemengde product 15 cent per Kg. margarine accijns drukt. Israëlieten en vegetariërs mogen ongemeng de margarine blijven gebruiken, zy betalen dat voorrecht met een hoogere heffing (van &5 cent per kilo). Hoe de distributie van onvermengde goed- koope margarine onder het minst draagkrach tige deel der bevolking geschieden zal, staat nog niet vast. Een commissie onder leiding van het Katholieke Eerste Kamerlid de Brrnjn beziet nog deze niet giemakkeiyke kwestie. Evenmin is nog beslist, hoe de andere spijs vetten, die margarine vervangen, zullen wor den belast. Alleen al de vraag, welke vetten spysvetten zijn, is zeer moeilijk te beantwoor den. Lynolle zeker niet, zal men b.v. zeggen. Inderdaad. Maar op het eerste gerucht van de komende belasting op de spysvetten gingen reeds lijnolie-fabrikanten over tot het „koud slaan" van deze technische olie, om haar op die wyze tot eventueel buiten de heffing val lende consumptieolie te promoveeren. Tenslotte de kaas. Ook haar treft de wet. Voor haar geldt de schoone formule, aan wel ke wy hierboven ten aanzien van iedere lee. kenbevlieging, om zich eens grondig in de fi nesses dezer crisiswet te verdiepen, preven tieve werking toeschreven. De heffing wisselt naar gelang het vetgehalte. En de regeling komt hierop neer, dat de kaasboer, die vol vette kaas produceert, d.L de kaas met het hoogste vetgehale (28 pet.) per Kg. 7 cent uit- keering toucheert. (Voor de andere kaassoor ten ksijgt men dus minder). Hit wat we hier, ons tot de groote lijnen beperkend, meedeelden, zal reeds genoegzaam gebleken zyn, welk een berg van werk de Cri sis-Zuivel-Centrale te verzetten heeft. De vir tuositeit, waarmede de heer Bückmann zich door al de ingewikkeldheden heen goochelt, en de practische zin van Minister Verschuur kun nen echter heel wat aan. Merkwaardig is de spoed, tot op heden betracht. Op 21 Juni kwam de wet tot stand en op 23 Juni reeds hechtte Minister Donner zijn goedkeuring aan de sta tuten van de C. Z. C. Op 7 Juli teekende Hare Majesteit, in den Harz vertoevend, de Alge- meene Maatregelen van Bestuur en Konink lijke Besluiten ter uitvoering van de Crisis- Zuivelwet. Den dag daarop reeds vaardigde Minister Donner ze uit. En dan klaagt men ook in boerenkringen nog wel eens over ambtelijke traagheid! Thans arbeidt de Crisis.Zuivel-Centrale op volle kracht. Het groote werk is reeds ver richt en nu is de uitwerking van tal van on derdeden 12 commissies werken daaraan —t aan de beurt. Is het wonder, dat we, naar den Regeeringscommissaris luisterend en respect krijgend voor wie daar in zeer korten tijd een apparaat uit den grond stampen, dat Neder lands grootste bedrijf met al zyn aanhangsels beheerschen en helpen gaat, onwillekeurig moesten denken aan de woorden, door Herriot in Lausanne tot de internationale pers ge sproken: „Wy bevinden ons in een woud van vraagstukken en leggen daar wegen aan"? Donderdagavond te kwart over tien werd de 23-jarige Duitsche dienstbode S. F. op de Leid sche Vaart tusschen de Schoutjesbrug en de Emmabrug te Haarlem aangereden door een luxe auto, die uit Zandvoort kwam. Zij werd zoo ernstig verwond, dat zy zeer spoedig aan de gevolgen ls overleden. Woensdag is in een sloot langs den rijksweg Roosendaal-Breda in de nabyheid van het dorp St. Willebrord een granaat gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het projectiel een geladen houwitserkartets was met een omvang van 42 en een lengte van 64 cM. Hoe het gevaariyke ding daar ter plaatse is gekomen, is nog niet duidelijk. De mogeiykheid bestaat, dat iemand die het gevonden heeft het naar hier heeft gebracht om er van af te zyn, maar waarschijnlijk is het, dat iemand de gra naat langen tyd in huis heeft gehad, er geen raad mee wist en er zich thans op deze wijze van heeft ontdaan, om strafvervolging te ont gaan. Het staat vast, dat het projectiel pas in de laatste dagen daar kan zijn weggelegd, daar de sloot kortelings nog werd schoongemaakt. Het is wel opmerkelük, zegt het *Hbl.", dat het de tweede maal in veertien dagen is, dat in de omgeving van dit dorp een granaat wordt gevonden. Het gevaariyke voorwerp zal door deskundi gen van de Hembrug tot ontploffing worden gebracht. Donderdagavond omstreeks 11 uur heeft op den Rotterdamschen weg bij Delft 'n formeele veldslag plaats gehad tusschen communisten en fascisten. Een groep van 9 fascisten uit Delft was per Chevrolet-auto naar een vergadering van fas cisten te Schiedam geweest. De Delftsche fas cisten vielen op den Rotterdamschen weg in een hinderlaag. Verschillende personen, zeer waarschijnlijk communisten, lagen langs de bermen van den weg en toen de auto passeerde, werd deze met steenen bekogeld. Naar verluidt, werd zelfs op den auto ge schoten. Toen de chauffeur van den auto vol gas gaf, vloog hij over een boompje heen, dat dwars over den weg lag. Men reed terug naar Schiedam, doch toen men aan een overweg moest wachten, verschenen de aanvallers op nieuw en ontstond een vechtparty. In het ziekenhuis te Schiedam hebben de fascisten, die allen min of meer ernstige ver wondingen hadden bekomen, zich laten verbin den. Men is hierop weer naar Delft gereden, waar by de politie aangifte van het gebeurde werd gedaan. Door de politie is de auto, die flink was ge havend en waarvan de ruiten waren verbrij zeld, in beslag genomen. Er is aanstonds een uitgebreid onderzoek ingesteld. Nader bericht men ons, dat, nadat de politie de ordeverstoorders uiteengedreven had, zy voor het huis van den burgemeester te Over- schie opnieuw alarm sloegen. Daar de politie vreesde den toestand niet meester te kunnen biyven, werd de hulp inge roepen van de politie te Rotterdam en de daar in garnizoen liggende mariniers. Dezen herstel den de orde. Twee personen werden gearres teerd. Tot twaalf uur was het nog rumoerig. De mariniers patrouilleerden met de oajonet op het geweer. De substituut-officier van Justitie te Rot terdam, Mr. Reumer, vertoefde geruimen tyd te Overschie. Hij heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de oneenigheid. Een der beschadigde auto's werd door de politie in be slag genomen. De Haagsche kantonrechter mr. Teilegen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen B. S„ dir. der Haagsche Ongevallenverz.-mij., die veer tien dagen geleden heeft terechtgestaan terzake van het ten verkoop in voorraad hebben van H.O.V.-briefjes, waarvan de nummers corres- pondeeren op de Staatsloterij en waarvoor niet de Ingevolge de loterijwet vereischte vergunning was verleend, en hem veroordeeld tot 75 boe te subs, dertig dagen hechtenis, overeenkomstig den eisch van den ambtenaar van het O.M. Naar wij vernemen, heeft Mr. Mout Donder dag hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Haagschen kantonrechter, waar- by zijn cliënt, de heer S., directeur van de Haagsche Ongevallenverzekering My. wegens overtreding van de Loterijwet is veroordeeld tot een geldboete van 75. De Nederlandsche R. K. Mijnwerkersbond heeft een telegram gezonden aan den Minister van Waterstaat te Den Haag, waarin geconsta teerd wordt, dat sinds de conferentie tusschen den Minister en de vertegenwoordigers der mijn- directies en arbeiders-organisaties de toestand in de mijnindustrie nog moeilijker is geworden. De Oranje-Nassau Münen zullen tegen 1 Aug. omstreeks 700 arbeiders ontslaan, hetgeen groote beroering onder de mijnwerkers veroor zaakt. In het telegram wordt er nogmaals mei kracht en klem op aangedrongen op het treffen van de besproken maatregelen, waardoor de positie der mijnindustrie kan worden verbeterd. De Bussumsche politie heeft Donderdagavond een 26-jarige Duitsche dienstbode gearresteerd, die een vergiftigingsstof in het eten had ge daan. Dientengevolge waren twee kinderen in het huis, waar zy in betrekking was, ziek. Een onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat het meisje heden werd aangehouden, zy be kende de daad te hebben gepleegd, naar zij zeide, omdat zy oneenigheid met haar mevrouw had gehad. De Ryksradiodienst streeft er bü voortduring naar een einde te maken aan de radiostoringen van verschillenden aard, onder welke ook die, veroorzaakt door geheime zenders. Bovendien is het ook om redenen van maatschappeiyken en orde dienenden aard noodig, dat aan het ge heime zenderbedryf paal en perk wordt ge steld. Hiertoe bestaat te meer aanleiding nu officieel de gelegenheid wordt geboden een amateur zendvergunning te ver krygen. Door den radiocontroledienst is Donderdag in samenwerking met de gemeentepolitie te Leiden, proces-verbaal opgemaakt tegen den bewoner van den Hoogewoerd aldaar, by wien. in den kelder een-geheime- zendinrichting was opge steld. De onderdeelen van den zender werden in beslag genomen. Gisterenmiddag is in het bosch te Bergen (N.-H.) het lijk gevonden van een manspersoon van middelbaren leeftüd. Blijkbaar is de man onder het struikgewas gaan liggen en aldaar overleden. Bü het lijk werd een rüwiel aangetroffen. Naar aanleiding van het bekende royement heeft mr. van Doorne de AVRO gedagvaard. De dagvaarding is gebaseerd op de officieele acte van beschuldiging, en op de officieele no- Onmenschelijke loonen en buiten landsche arbeiders Reeds ln de Verbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond, op 28 en 29 Juni j.l. te Haarlem gehouden, kwam ter sprake de ellende, waarin tengevolge van de crisis duizenden landarbeiders met hunne gezinnen zyn geraakt, vooral in de akkerbouwgewesten. Gezien den toestand dezer arbeiders, die naa>r het oordeel van ieder weldenkende ondraag- ïyk is geworden voor de betrokken gezinnen en daardoor voor de orde en de rust in onze samen leving een ernstig gevaar, vond het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in de besprekingen ter Verbondsvergadering aanleiding om het hoofdbestuur van den R. K. Landarbeidersbond uit te noodigen ten einde gezamenlijk te over leggen, wat zou kunnen worden gedaan om nog verder wegzakken van de landarbeiders in het moeras der crisis-ellende tegen te gaan. Geconstateerd werd, dat de steun, die door middel van de tarwewet aan het akkerbe- drfjf zou geboden worden, wel een aanmerkeiyke verlichting heeft gebracht, maar niet voor de arbeiders in dat bedrijf, die, ondanks de tarwe wet, steeds verder zyn achteruitgegaan, Zulks ondanks de omstandigheid, dat de Regeering toch ongetwijfeld de bedoeling had ook de arbei ders van de voordeelen der tarwewet, ter ver- krüêing waarvan millioenen-lasten op de Neder landsche gemeenschap zyn gelegd, te doen profi- teeren. Geconstateerd werd verder, dat de onmen- scheiyk lage loonen de akkerboeren niet weer houden, vooral in de grensstreken, buitenland sche arbeiders te werk te stellen, terwyi de Nederlandsche arbeiders vrijwel verhongeren, en dat in dit bedrijf ook door toenemenden vrouwen- en kinderarbeid zelfs het haast onmenscheiyk lage loon nog aan de arbeiders onthouden wordt. Geconstateerd werd nog, dat vele boeren hun land laten vervuilen om het loon zooveel moge lijk te beperken, wat op den duur schadeiyk moet Inwerken op het gesteunde product en dus tegen het algemeen belang moet worden geacht. Ten slotte stuitte men op het euvel, dat de polderbesturen, wier medewerking voor het ver krijgen van behooriyke werkverschaffings objecten in verschillende streken van ons land onmisbaar Is, over t algemeen deze medewer king weigeren. Conclusies Een en ander en nog veel meer was voor de belde besturen aanleiding om te besluiten: le. Alles ln het werk te stellen, om te ver krijgen een crisis-wet, krachtens welke in de akkerbouwgewesten (Zeeland, West-Brabant, de Zuid-Hollandsche eilanden, 'n gedeelte van Friesland en Groningen, Noord-Hollandsche polders, e.dg.) commissies moeten worden ge vormd, die voor de betrokken streek het mini mum-loon zullen vaststellen. 2e. Krachtig te yveren om te bereiken, dat van Regeeringswege aan de akkerboeren, die in aanmerking willen komen voor de voordeelen der tarwewet, de volgende voorwaarden zullen worden gesteld: a. dat zoolang Nederlandsche landarbeiders beschikbaar zyn, geen buitenlandsche mogen worden te werk gesteld; b. dat de landeryen behoorlijk zullen warden onderhouden. 3e. By de Regeering er («3 aan te dringen, dat harerzyds het noodige zal worden gedaan voor het totstandbrengen eener landbouw- arbeidswet, minstens voor vrouwen en kinderen, waarvoor reeds lang een ontwerp gereed ligt. 4e. Te streven naar wettelijke bepalingen, krachtens welke polderbesturen zullen kunnen worden verplicht om de medewerking, waarvan boven sprake is, te verleenen. Het dageiyksch bestuur van het Verbond zegde toe met alle ten dienste staande wettige middelen de landarbeiders, met wier positie het algemeen belang vooral thans ten nauwste ver- bonden is, te steunen. tulen der bestuursvergaderingen, op het roye ment betrekking hebbend. In de dagvaarding staan de juiste punten van beschuldiging, welke het AVRO-bestuur nimmer heeft gepubliceerd, opgesomd. Op de positieve ontkenning dezer beschuldigingen, op de door het AVRO-bestuur gedane opzettelijke onjuiste mededeelingen dienaangaande, en op het gehandeld hebben door dat bestuur in strijd met statuten en regle menten der AVRO, is de eisch, welke strekt tot onrechtmatig verklaring van de handelin gen van het AVRO-bestuur en publicatie van het vonnis op kosten van gedaagde in een aan tal met name genoemde bladen, gegrond. Voor eischer treedt op mr. R. van Woelderen, adv. en proc. te Utrecht, voor gedaagde mr. G. J. Salm, adv. en proc. te Amsterdam. De Rüksbemiddelaar prof. Aalberse hejft Donderdag vergaderd met de partijen, betrok ken by de staking aan het werk aan het Julianakanaal te Bom (L.). Voor wat betreft het geschil bü de fir ma den Breejen v. d. Bout kon men niet tot overeenstemming ko men, omdat die fir ma niet bereid was eenige concessie te doen. Ten aanzien van het conflict by de vennootschap Butzers' Betonbouw heeft de Rijksbemiddelaar ten slotte in overweging gegeven dat men tot overeenstemming zou komen op een basis van 49 en 64 cent per uur, zou contracteeren tot 1 September 1933 en dat geen rancunemaatregelen zullen worden genomen. Beide partijen zullen den Rijksbemiddelaar berichten, of zij dat voorstel aanvaarden. Prof. Aalberse De „Katholieke Verkenners" zullen in het Nationale Kamp sub-kamp J vormen. De da- gelijksche godsdienstoefeningen worden in het kamp gehouden. Op 11 Augustus, den Baden Powell's-dag, zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, bisschop van Haarlem, om half 10 een pontificale H. Mis opdragen. In verband hier mede trachten de „Katholieke Verkenners" een zoo groot aantal leden als mogelijk, op dien dag in het kamp te verzamelen. Daar dien dag het Ned. Meisjes-Gilde even eens een massa-bezoek aan het kamp denkt te brengen, zal het dan extra druk worden. Het officieele diner op 11 Augustus, waaraan de Prins zal aanzitten, wordt niet in „Witte- brug", maar in het Kurhaus gehouden. 20.000 liter benzine in beslag De assistent by de rijksbelastingen te Zoeter- woude heeft beslag gelegd op een tank met 20.000 Liter benzine, toebehoorende aan de gebr. de B. aldaar. Op het spoorwegemplacement te Leiden is de benzine onder bewaking gesteld. De etappe van Donderdag, van Luchon naar Perpignan, van den Tour de France, werd ge wonnen door Bonduel (België). De resultaten luidden: 1. Bonduel (België) over 323 K.M., tijd 11 uur 50 min. 31 sec.; 2. Leducq (Frankrijk), halve lengte; 3. Stoepel (Duitschland)4. Schepers (België); 5. Benoit Faure toerist; 6. Demuysere; 7. Ronsso; 8. Mo- relli; 9. Camuso; 10. Marchisiso; 11. Max Bulla en Thierbach. Het totaal klassement* 1. Leducq, 56 uur 8 min. 59 sec.; 2. Stoepel, 56 uur 12 min. 4 sec.; 3. Pesenti, 56.17.45; 4. Benoit Faure, 56.19.45; 5. Camusso, 56.20.50; 6. Archambauld; 7. Aerts; 8. Bonduel; 9. Ronsse; 10. Bernard (toerist). Landenklassement: 1. Frankrijk, 169 uur 17 min. 57 sec.; 2. Italië, 169 uur 22 min. 27 sec.; 3. België, 169 uur 29 min. 2 sec.; 4. Duitsch land, 169 uur 51 min.; 5. Zwitserland, 171 uur 42 min. 52 see. Donderdagnacht omstreeks drie uur, brak plotseling een felle brand uit in de electrische maaldery van de Coöperatieve HandeJsvereeni- ging van den N. C. B. te Veghel. Deze maaldery, welke met de meest mo derne maalmachines is uitgerust, vormt het centrum van een complex gebouwen: reus achtige opslagplaatsen van voorraden graan en meel, benevens electrische maalderij en electrische koekfabriek, welke gebouwen en afdeelingen onderling met elkaar verbonden zyn. De brand woedde dus op een der ge- vaariykste plaatsen van het kolossale bedryf, zoodat de gevolgen niet te overzien waren. Oogenblikkeiyk was, aldus bericht „De Te legraaf", de brandweer der fabriek aanwezig om met eigen brandbluschmiddelen en de mo torspuit der gemeente Veghel, welke spuit bij deze fabriek steeds bedrijfsklaar wordt be waard, den brand te bestrijden. Het bleek, dat de fabrieksbrandweer uitstekend is georgani seerd, daar het optreden hiervan direct succes vol werkte en men, na eenigen tijd hard werken, kon verhinderen, dat onmiddellijk aangrenzende afdeelingen werden aangetast. De maaldery echter met haar geheelen in ventaris was niet meer de te redden. Weldra stortte het dak van het twee verdiepingen hooge gebouw in elkaar, hetgeen de totale vernietiging ten gevolge had. Omstreeks vyf uur was men den brand meester. De oorzaak van den brand is tot heden nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Nog slechts anderhalf jaar geleden was deze moderne maalderij ,*an de nieuwste ma chines voorzien, welke ruim een ton gekost hebben en golden als een unicum op maal- gebied in ons land. Natuurlijk brengt deze brand een groote stagnatie in het bedryf van den N. C. B. mede. De brand zal echter geen ontslag van personeel ten gevolge hebben. De dagbladen van Woensdagmorgen brachten een aantal berichten over zware onweders, vergezeld van wolkbreuken en talrijke treffers door den bliksem in enkele gedeelten van het land. Het is dus de taak van den meteoroloog, om iets over deze onweders en hun oorzaak te zeggen. Voor zooverre uit de berichten, die waar schijnlijk geen volledige opsomming der ge troffen plaatsen geven, valt af te leiden, hebben de onweders hoofdzakelijk gewoed in den Noordoostelijken hoek van Noord- Brabant met de omgeving van Nijmegen en daaraan aansluitend het gebied rondom Roermond, op de Veluwe en in het Zuidelijk gedeelte van Zuid-Holland, en in Drente in de omgeving van Assen. Over het gedeelte van ons land tusschen Drente, de Veluwe en het Noorden van Limburg werd welis waar niets gemeld, maar men kan wel re kenen, dat het onweer zich daar niet on betuigd heeft gelaten. Twee dingen trekken bij de berichten vooral de aandacht: de hevige regens en de vrij talrijke tref ge vallen door den blik sem, meest alle van ernstlgen aard. Wolk breuken werden gemeld te Nijmegen, Rot terdam, Aalsmeer en Nijkerk. Daarentegen had Amsterdam bijna geen regen evenals Den Haag. Door den bliksem werden ge troffen 7 woonhuizen, 5 boerderijen, 5 men- schen, waarvan 2 werden gedood, 1 koe, 5 korenmij ten, 1 watermolen, 1 bosch en te Rotterdam de bovenleiding van de tram. Alleen uit Nistelrode in Noord-Brabant kwam een bericht omtrent een hevigen wind, die enkele telefoonpalen omver wierp, maar in andere streken schijnt het onweer zonder krachtigen wind verloopen te zijn. Uit al deze gegevens kan worden opge maakt, dat wij te doen hebben gehad met een complex van warmte-onweders, die ge kenmerkt zijn door onregelmatige verdee ling over het land met centra van groote activiteit (Rotterdam, Nijmegen, Roermond, Nijkerk, Ede) en het gespaard blijven van streken, dicht bij centra van hevige actie gelegen (zooals Amsterdam-Aalsmeer, Den Haag-Rotterdam), door het ontbreken van den windstoot, door langen duur (Ede) en door het groot aantal trefgevallen door den bliksem, door het voorafgaan van hooge temperaturen (28-29 gr. C.) en door den zwakken wind in hoogere luchtlagen en ten slotte door den aambeeldvorm der donder wolken, die o.a. nabij Den Haag is waar genomen. Ten slotte is ook de omstandig heid, dat na de onweders weinig afkoeling is ingetreden en het weer spoedig is opge klaard (Woensdag in den voormiddag) een der beste aanwijzingen, dat de onweders tot het type warmte-onweders behoorSen. Voor het ontstaan van zulke warmte-on weders is echter meer noodig dan enkel heel warm weer. Wij zien altijd, dat zich eerst z.g. onweersdepressies vormen in een vrij groot gebied, dat meestal Frankrijk, België (waar reeds Maandag zware onwe ders optraden), Nederland, West-Duitsch- land, de Kanaal-omgeving en Oost-Enge- land (waar het Maandag onweerde) omvat. In dat geheele gebied is de luchtdruk dan vrij gelijkmatig verdeeld met een minimum in het middelste gedeelte en is de tempe ratuur zeer hoog. Bij de voortgezette over- verwarming der onderste luchtlagen en verbreking van het natuurlijke stabiele evenwicht tusschen de onderste en de hoo gere luchtlagen begint de onderste lucht vrijwel gelijktijdig op tal van plaatsen met kracht in de hoogte te stijgen en ontwik kelen zich in de opstijgende luchtmassa'a de geweldige donderkoppen, die de zetel van de onweersbuien worden. De onweders breken dan ook vrijwel overal gelijktijdig los. Zij bewegen zich zeer langzaam voor waarts en het onweert op tal van plaatsen langen tijd achtereen. Het groot aantal trefgevallen moet wor den toegeschreven aan de geringe hoogte waarop de buien waarschijnlijk gehangen hebben, daarnaast natuurlijk ook aan het zeer groot aantal ontladingen. Uit dit grool aantal trefgevallen valt weer voor de zoo- veelste maal de les te putten, dat nog vee] te weinig gebouwen van een bliksem-aflei- der zijn voorzien. Hagel werd niet gemeld, windhoozen zijn blijkbaar nergens voorgekomen, hetgeen ook bij dit type van onweer niet te ver wachten is. (Nadruk verboden). De oud-bankdirecteur J. F. W. D,. die de vorige maand in Den Haag is gearresteerd, verdacht van verduistering van 60.000, is op verzoek van zyn verdediger, mr. Nathans, in vrijheid gesteld. Zooals reeds werd gemeld, werd mejuffrouw Ciska Cremer, de 17-jarige actrice, verbonden aan het gezelschap Bouber vermist. Woensdag was te Sch^veningen het ïyk aangespoeld van een vrouw wier identiteit onbekend was. Thans heeft een der leden van het gezelschap Bouber in Scheveningen het ïyk herkend als dat van Ciska Cremer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6