Het schiftende Britsche Rijk Fransch parlement op reces VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Van zielzorg geen sprake meer Betoogingsverbod in Duitschland Het nieuws van heden DE POLITIEK VAN HET ONBEREIKBARE OP WEG NAAR OTTAWA Kleine ongelukken op de Empress of Britain" Onder de Kerkvervolging in Mexico Gobelins in een tuinhuis Engeland eerste exportland 3 dooden op Italiaanschen kruiser DE BAROMETER DINSDAG 19 JULI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Slechte voorteekenen voor Ottawa De Valera Het Weer Kostbare vondst in het Vaticaan VROUWELIJKE KAJOTTERS TE MAASTRICHT De vrouwelijke Ka jotters verschenen Zondag voor het eerst in de straten van Maastricht. HERRIOT SPREEKT OVER LAUSANNE Zijn verklaringen verwekken ontstemming te Berlijn Nieuwe schatkistbons Herriot Betrekkingen met Turkije Ontstemming te Berlijn Verdaagd Beroep op Amerika Herriot te Genève 14 Dooden te Altona DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Oostenrijksche banken voortgeholpen Een kerk in de Sahara I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18127 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Het mislukken van de onderhandelin gen tusschen de Valera en Ramsay MacDonald, welke op verzoek van den Engelschen premier te Londen werden ge houden om te komen tot een voor weers- Eijden aanvaardbaar compromis in zake de door Ierland verschuldigde, maar voorloo- pig geweigerde betaling der landannuïtei- ten, geeft een weinig bemoedigend uitzicht op de Britsche Rijksconferentie te Ottawa. Op deze economische conferentie immers zullen de verschillende deelen van de „Commonwealth of British Nations" moe ten beraadslagen over de onderling te voe ren handels- en tariefpolitiek, over weder- keerige en algemeene preferentieele rech ten ten opzichte van elkaar en over de handelspolitieke houding aan te nemen tegenover het met het Britsche Rijk han deldrijvende buitenland. Juist nu het Brit sche Gemeenebest zijn krachten gaat inspannen om een zoo hecht mogelijk economisch blok te vormen, dat aan den teisterenden storm van de hardnekkige wereldcrisis duurzaam weerstand zal kun nen bieden, begint de economische bindstof tusschen Engeland en Ierland te schiften. De nationalistische politiek van de Valera eenerzijds en de onverzettelijke prestige- politiek der Engelsche regeering anderzijds hebben deze bedenkelijke schifting veroor zaakt en bevorderd. Het weigeren van de betaling der landannuïteiten door Ierland is een consequentie van de autonomistische Iersche politiek evenals het eischen dier betaling door Engeland volkomen in de lijn ligt van de opvatting der Britsche regee ring, die zich tegen elk eigenmachtig en eenzijdig optreden van de leden van het Gemeenebest verzet. In schijn lijkt de Valera tot onderhandelen bereid, maar in werkelijkheid heeft het den schijn, dat hij er op gespitst is het Iersch-Engelsche conflict aan te punten tot een scherpe wig, welke Ierland ^definitief van Engeland moei scheiden. Londen behoeft maar een kik te geven en de vertegenwoordigers van den Ierschen Vrijstaat komen aangevlogen om de geschilpunten te bespreken. Maar zoodra de eerste woorden gewisseld zijn, blijkt dat hun bereidvaardige haast alleen maar ten doel heeft opnieuw van de onverander lijkheid van hun zienswijze te getuigen. Het bedrag van de geweigerde grondrechten houdt de Valera gereed om het zoonoodig na een arbitrale uitspraak aan Engeland te kunnen uitkeeren, maar de arbitrale uitspraak, waaraan hij zich wil onderwer pen, moet komen van mannen, die de Engelsche regeering niet als arbiters wenscht te aanvaarden. Engeland beschouwt het door den Ier schen Vrijstaat geprovoceerde geschil als een binnenlandsche aangelegen heid van het Britsche Gemeentebest en wil haar slechts ter beoordeeling voorleggen aan een zuiver Imperiaal gerechtshof over eenkomstig de bepalingen van de rijkscon ferentie van '30 over het slechten van kwesties tusschen de leden van de „Com monwealth" onderling. Ierland echter, dat zich politiek uit het Britsche Rijksverband wil losmaken, vertrouwt de onpartijdigheid van Britsche rechters niet en wil in ieder geval, dat ook aan het Britsche Rijk niet- onderhoorige rechters in een eventueel ar bitrage-hof zullen zitting nemen. Gaf En- De reis van de „Empress of Britain", waar mede de Engelsche ministers op weg zijn naar de economische rijksconferentie van Ottawa, verloopt niet zonder incidenten. Een nummer dat niet was aangekondigd op het program werd Zondagavond afgespeeld. Stanley Baldwin leidde een concert dat werd gegeven ten behoeve van zeemansweezen, toen de lichten in den salon begonnen te flikkeren en er een vlam uitsloeg aan het plafond. Een en ander was het gevolg van kortsluiting. Baldwin doorzag onmiddellijk de situatie en op zijn aan dringen verlieten de toehoorders rustig den salon terwijl het brandje snel met eenige slangen werd gebluscht. De schade was gering. Thans meldt een radio-telegram van de „Em press of Britain", dat het schip een kleine aan varing heeft gehad met het s.s. „Briarswood" Het was in een dichten nevel op de Sint Lau- rensrivier. Het schip werd slechts licht beschadigd. Naar men weet is de „Empress of Britain" houdster van den blauwen wimpel, voor den snelsten overtocht over den Atlantischen Oceaan. Uit naam der regeering en van het volk van Quebec heeft de Canadeesche premier Tasche- reau hartelijke welkomstwoorden gericht tot de gedelegeerden ter conferentie, welke hij be schrijft als het economische parlement van het grootste imperium, dat de wereld ooit heeft gekend. Donderdag zal de conferentie beginnen. geland aan dezen eisch toe, dan zou het ipso facto daardoor erkennen, dat de ver houding met Ierland reeds zóó zou zijn ge worden, dat het buiten de staatkundige eenheid van het Britsche Rijk staat. Ier land zou dat natuurlijk graag zien, maar de Engelsche regeering denkt daar even natuurlijk niet aan. Intusschen is er tus schen Engeland en Ierland een tarieven- oorlog uitgebroken, welke voor beide lan den, vooral onder de huidige economische ellendige omstandigheden, de noodlottigste gevolgen met zich mee kan brengen. Om het verlies van het bedrag der Iersche grondrechten te vergoeden, heeft Engeland tal van Iersche goederen met een extra tarief belast. Als represaille tegen dezen maatregel heeft de Iersche Vrijstaat de vrijheid genomen hetzelfde tegenover den invoer uit Engeland te doen. Het onmid dellijk gevolg daarvan is geweest, dat de handel tusschen Ierland en Engeland op het oogenblik zoo goed als stil ligt en de scheepvaartmaatschappij, die het goede rentransport tusschen deze beide deelen van het Britsche Gemeenebest verzorgt haar schepen moet gaan opleggen. Het spreekt vanzelf, dat op deze wijze aan beide zijden bedragen zullen verloren gaan, waarbij de drie millioen van de niet-be- taalde grondrechten slechts een nietig peulschilletje zijn. Hoe eerder er aan deze politiek van het onbereikbare een einde wordt gemaakt door vruchtbaar overleg, hoe beter het voor beide partijen zal zijn. Maar het laat zich aanzien, dat alle overleg nutteloos zal blijven, zoolang De Valera in Ierland de lakens uitdeelt en de Britsche regeering voor geen herziening van de po litieke verhouding tusschen Engeland en Ierland is te vinden. j§ Medegedeeld door het KNMI te De Bilt: I H Verwachting: Meest matige Noordwes- jj H telijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk H bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. B Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk g droog en iets warmer. g .Zon op 5.02, onder 9.09 L.K. B B 25 Juli n.m. 3.02 Licht op 9.39. B De Aartsbisschop van Mexico, Mgr. Diaz, heeft zich, wegens de buitengewone inperking van het aantal priesters door den Staat, ge noodzaakt gezien, de parochie-geestelijkheid toe te staan, des Zondags ieder drie H.H. Missen op te dragen. Een geregelde zielzorg is onmogelijk gewor den. De Aartsbisschop van Morelia en de bisschoppen van Tacambaro en Zamora in den staat Michoacan hebben een verklaring uitge geven, waarin zij het regeeringsdecreet, dat het aantal geestelijken dermate beperkt, in strijd met de grondwet noemen. Immers, art. 130 der constitutie kent de wetgevende vergaderingen de bondsstaten de bevoegdheid toe 't aantal der priesters te bepalen „in overeenstemming met de behoeften van iedere plaats." De bisschop pen verklaren dat met 33 priesters voor 1 mil lioen zielen van zielzorg geen sprake kan zijn. De bisschoppen hebben zich tot den gouverneur van Michoacan gewend om een redelijker toe passing van het decreet te verkrijgen. In het paviljoen van Pius IV in de Vati- caansche tuinen zijn als bij toeval twee groote gobelins gevonden, waarvan niemand het be staan kende. Bij nader onderzoek is thans ge bleken, dat Leo XIII bij zijn priesterjubileum in 1888 deze kunstwerken ten geschenke heeft gekregen van de Koningin van Spanje. Bij ver gissing zijn deze gobelins in het tuinhuis neer gelegd en zijn zoodoende in vergetelheid ge raakt. De directie van het Vaticaansch Mu seum heeft thans besloten om de gobelins op te hangen in de zaal van Melozzi da Forli van de nieuwe Penacotheek. Nóch in het archief, nóch in de vaklitera- O* Y Y tuur is ook maar een enkele aanwijzing te vin den omtrent den tijd, waarin het is vervaar digd. Het gobelin is 6.75 M. lang en 4.10 M. breed en is geweven uit wollen en zijden dra den. De bij de gobelins gebruikelijke gronddraad is hier vervangen door gele zijde. Een handtee- kening of eenig kenteeken van den wever is niet te vinden, wijl de rand ontbreekt. De com positie van de voorstelling op het gobelin is streng symmetrisch in drie velden verdeeld en door drie bogen in gothieken stijl omgeven, zoo als dat bij middeleeuwsche triptieken voorkomt. Het geheel geeft een voorstelling van het eerste artikel der geloofsbelijdenis. De teekening is zeer nuchter van opzet, nauwkeurig en zóó scherp van lijn, dat het lijkt alsof het een ets is. De deskundigen zijn van oordeel dat dit kunstwerk waarschijnlijk ontstaan is in de tweede helft der 15de eeuw in het atelier van Pasquier-Grehier te Doornik. LONDEN, 18 Juli. (V. D.) De „Morning Post' berekent aan de hand van handelsstatistieken, dat Engeland in de eerste zes maanden van dit jaar wat de uitvoer betreft weer op de eerste plaats staat. De rangorde van het vorige Jaar was: Amerika, Duitschland, Engeland; die van dit jaar: Engeland, Amerika, Duitschland, en wel met de volgende cijfers: Engeland 187 millioen Pond Sterling; Ame rika 168.300.000 Pond Sterling en Duitschland 149.500.000 Pond Sterling. PARIJS, 16 Juni. (Reuter.) De Kamer nam met 381 tegen 30 stemmen het wetsontwerp aan tot verhooging van de maximumgrens voor uit te geven schatkistpapieren van 5 op 7 mil liard. Vóór den aanvang der Kamerzitting had de financieele commissie reeds het wetsvoorstel aangenomen, om de regeering te machtigen, schatkistbons ten bedrage van twee milliard francs uit te geven, teneinde het deficit op de staatsbegrooting te dekken. De regeering is voornemens eind September of begin October de Kamer bijeen te roepen in een buitengewone zitting, teneinde haar een wetsvoorstel voor te leggen betreffende een vér gaande conversie der renten. Bij dezelfde ge legenheid verwacht men dan van de Kamer een machtiging voor de regeering, nogmaals drie milliard franc schatkistbons uit te geven ter vergemakkelijking der conversie. De Kamer heeft een door de regeering voor gestelde leening van 3 milliard francs aan Al giers goedgekeurd. PARIJS, 18 Juli. (Reuter.) In de Zaterdag nachtzitting van de Kamer vroeg de afgevaar digde Louis Marin of Herriot niet voor de ver daging van het parlement opheldering over de conferentie van Lausanne wilde geven. De premier, zoo zeide Marin, heeft gesproken van de inkrimping der verdragen. Wat blijft er dan over van het verdrag van Versailles? Herriot antwoordde hierop als volgt: de rege ling van Lausanne is slechts een voorloopige Zij is afhankelijk van de bevredigende resul taten der schuldenregeling met Amerika. De rechten van het parlement zijn dus gewaar borgd. Wat de eindsom van drie milliard be treft, zoo is dit toch in ieder geval een succes, wanneer men bedenkt, dat Duitschland zich beroepen heeft op zijn betalingsonmacht. Het Fransche volk is van meening, aldus ging Herriot voort, dat het niet billijk zou zijn, wan neer Frankrijk meer zou betalen dan het kreeg. In welke positie bevonden zich echter de Fransche onderhandelaars? Welk verband be stond er tusschen oorlogsschulden en herstel betalingen? Het Young-plan heeft weliswaar een overeenstemming bereikt, doch niet een rechtelijke bintenis. Aan de Franschen is net gelukt het „gentlemen's agreement" door te zetten. Herriot ging daarna over op het verdrag van Lausanne en herhaalde, dat de regeling van Lausanne voorloopig is en bekroond moet wor den in een wereldregeling. Valt deze bevredi gend uit, dan is de regeling van Lausanne defi nitief. Anders zal het Youngplan rechtsgeldig heid behouden. Herriot zeide het recht van zijn land gewaar borgd te hebben. De conferentie van Lausanne is dus een succes, niet slechts voor Frankrijk, doch voor den wereldvrede Het vertrouwensaccoord met Engeland is een overeenkomst voor vrede en ten gunste van Europa, dat tegen niemand gericht is. Het zou verheugend zijn, wanneer niet slechts de groote, doch ook de kleine mogendheden toe traden. Om in Europa en in de wereld orde te scheppen, is een verstandige en op ervaring be rustende overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland noodzakelijk. In Lausanne is niets opgeofferd van de rechtvaardige belangen van Frankrijk. Er is een goede stap gedaan in de richting die alle volken willen ingaan, met als doel de vrede. Verder heeft Herriot nog uiting gegeven aan zijn vreugde over het toetreden van Turkije tot der Volkenbond en de hoop uitgesproken, dat daardoor de betrekkingen met Frankrijk van voor den oorlog opnieuw zuhen worden aange knoopt. De Kamer nam daarop een motie aau waarin zij haar goedkeuring over de toetreding van Turkije tot den Volkenbond uitspreekt. BERLIJN, 18 Juli. (Reuter.) In Berlijnsche politieke kringen worden de uiteenzettingen van Herriot over Lausanne in de Fransche Ka mer met leedwezen ontvangen, daar zij niet in overeenstemming zijn te brengen met de te Lausanne zoo fel omstreden lijn der internatio nale politiek. Herriot's houding is geëigend, de van het resultaat der conferentie verwachte psychologische uitwerking, welke tenslotte de geheele wereldhuishouding ten goede zou ko men, te verzwakken of zelfs geheel op te heffen. Vooral de nadruk, welke Herriot legt op het voorloopige van het Lausanne-accoord en de manier, waarop hij spreekt over de be taling der 3 milliard, hebben te Berlijn ont stemming gewekt. PARIJS, 18 Juli. (Reuter.) Zaterdagnacht om 2 uur is de zitting van het parlement gesloten, nadat ook de Senaat het wetsontwerp tot ver hooging van het tot dusver geldende maximum van het uitstaande schatkispapier met twee milliard (dus van 5 op 7 milliard) met 277 te gen 13 stemmen had aangenomen. LONDEN, 18 Juli. (V. D.) De Engelsche des kundige Sir Walter Layton heeft in een radio rede, die naar Amerika werd uitgezonden, ver klaard, dat men door het „gentleman-agree ment" de beteekenis van de resultaten van Lausanne over het hoofd is gaan zien. Het voorbehoud van het agreement staat zeker op papier. Hierdoor mag echter geen misverstand ontstaan. Het staat vast, dat een „terug' niet meer mogelijk is. Wanneer de schadevergoeding weer aan de orde zou komen, zou het mogelijk zijn het vertrouwen te herstellen Zich wen dende tot Amerika verklaarde Layton, dat hetgeen voor de schadevergoeding geldt, ook geldt voor de oorlogsschulden. De internatio nale handel kan zich niet herstellen, zoolang hij belast wordt door groote politieke betalin gen, die geen verband houden met het econo mische leven. Op dezen grondslag zullen de Europeesche staten met Amerika den toestand bespreken. GENèVE, 18 Juli (Reuter). Met de particu liere besprekingen die vanochtend, na aan komst van Herriot tusschen de verschillende de legaties werden hervat, is het eerste deel der Ontwapeningsconferentie in zijn laatste sta dium getreden. In een bespreking van Herriot met de Ame- rikaansche gedelegeerden zou de kwestie zijn behandeld der vermindering van de effectieven te land, ter zee en in de lucht. Volgens berichten van Amerikaansche zijde bestaat er uitzicht, dat een formule zal worden gevonden, welke gelegenheid biedt, om, nadat de conferentie zal zijn verdaagd, de kwestie na der te behandelen. Verder had Herriot een bespreking met sir John Simon, vermoedelijk over vermindering der legeruitgaven. Vermoedelijk zal Woensdag of Donderdag de laatste plenaire zitting worden gehouden. Communisten krijgen de schuld der bloedige botsingen BERLIJN, 18 Juli (W.B.)Officieel wordt medegedeeld: Zondag is het weer op vele plaatsen tot bloe dige botsingen gekomen. In verreweg de meeste gevallen zijn de ongeregeldheden te wijten aan provocaties en overvallen van communistische zijde. Om het onmiddellijk gevaar voor nieuwe over vallen op openbare optochten te verhinderen, heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken met ingang van heden tot nader aankon diging krachtens de tweede noodverordening op de politieke excessen van 28 Juni 1932 een alge meen verbod van vergaderingen onder den blooten hemel uitgevaardigd. De rijksregeering is besloten alle maatregelen te nemen om leven en veiligheid der staatsbur gers tegen verdere aanvallen te beschermen en de vrije politieke actie te verzekeren. Zij ver wacht van alle kringen van het volk, die op den grondslag staan van het recht, rust en bezon nenheid. Alleen dan kunnen de bewuste aan stichters der bloedige gevechten aan banden worden gelegd. De persdienst van het Pruisische Staatsmi- nisterie deelt mede: Door verordening van den rijksminister van binnenlandsche zaken zijn tot nader aankondi ging alle vergaderingen en optochten onder den vrijen hemel verboden. Daarmede komen alle reeds verstrekte per missies voor dergelijke vergaderingen en op tochten te vervallen. Altona's politiecommissaris verdedigt zich De commissaris van Politie te Altona, Egger- staedt, heeft tegenover journalisten verklaard dat z.i. de bloedige overvallen van Zondag door de anti-fascistische actie waren voorbereid, en welke, oorspronkelijk wellicht uitsluitend bedoeld tegen de nationaal-socialisten, later tegen de politie werden gericht. Ten aanzien van de tegen de politie gerichte verwijten, dat zij heeft toegestaan dat de natio- naal-socialistische optocht tot het beruchte stadsdeel aan de grens Hamburg—Altona werd toegelaten, verklaarde de commissaris, dat het, naar is komen vast te staan, zeer zeker ook in andere stadsdeelen tot de schietpartij zou zijn gekomen, aangezien dit door de anti-fascistische actie is gewild en voorbereid. De communisten, aldus Eggerstaedt, hebben een verstoring van den SA.-marsch georgani seerd. De politie heeft alles gedaan, om botsin gen te voorkomen. De politie is in talrijke ge vallen van boven af beschoten. De commissaris is van meening, dat het aan tal slachtoffers grooter zal zijn dan totnogtoe bekend is, aangezien de communisten hun slachtoffers waarschijnlijk hebben weggebracht. Van de dooden behoorden 2 tot de N.S.D.A.P. en 3 tot de Communistische Partij. Vier per sonen moest een been worden geamputeerd. Er zijn 91 personen gearresteerd, in de meeste ge vallen Hamburgers. Zeven hunner zijn commu nist. Door het Pruisische Ministerie van Binnen landsche Zaken wordt erop gewezen, dat de nationaal-socialisten ondanks de waarschuwing der politie te Altona door de beruchte oude stad wilden marcheeren. De politie heeft dezen wensch slechts aarzelend ingewilligd om niet den indruk te wekken, alsof de vrijheid van de monstratie voor deze partij zou worden beperkt. De doodenlijst stijgt Na de ter aardebestelling van de beide vrou wen. welke Vrijdagavond te Langenselz gedood werden bij een werkloozendemonstratie, hebben communisten een demonstratie gehouden, waar bij het tot botsingen met de politie kwam. Een Alle vergaderingen en optochten onder blooten hemel in Dnitschland verboden. Turkije in Volkenbond opgenomen. Marga van Etszdorff te Berlijn. Geregelde zielzorg in Mexico onmogelijk ge maakt. Instelling eener commissie, die de regeering zal adviseeren over economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Pater dr. Mangers benoemd tot Apostolisch Vicaris van Oslo. Minister Buys de Beerenbrouck hedenavond voor de radio. H.H. Wijdingen en benoemingen. Auto-ongeluk onder Turnhout eischt één doode en twee zwaar gewonden. arbeider uit Gross Auheim en een man uit Offenbach werden gedood, terwijl verscheidene personen ten deele ernstig werden gewond. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn van de naar het ziekenhuis te Altona overgebrachte ernstig gewonden, twee personen, een commu nist en een vrouw, beiden afkomstig uit Altona, overleden. Het aantal flfc-sonen, dat bij de schietpartij den dood vond, is hiermede tot 14 gestegen. Uitzonderingsbepaling op betoogingsverbod Het zoo juist afgekondigde verbod geldt niet voor vergaderingen in de open lucht welke plaats vinden in permanent voor massa bezoek ingerichte gelegenheden. Hier is slechts toegang op kaarten. Voor deze vergadering is de ver ordening van den Rijksminister van Binnen landsche Zaken, betreffende vergaderingen en optochten d d. 28 Juni 1932 van kracht. Uniformverbod geëischt De Soc. Democratische Landdagfractie heeft opnieuw een voorstel ingediend, om bij de Rijks regeering aan te dringen op wederinvoering van het uniformgebod. ROME, 18 Juli (Reuter). Bij een schietoefe. ning aan boord van den kruiser Trieste" (10.000 ton metende) een granaat ontijdig ontploft. Drie man van het marinepersoneel werden gedood en 13 gewond. LONDEN, 18 Juli. (V. D.) De besprekingen te Londen over de verlenging van de Stillhalte-overeenkomst voor Oostenrijk zijn naar de „Financial News" meidt. geëindigd. De credieten der Oostenrijksche banken, behalve de Kredit Anstalt, zijn met ingang van 19 Juh opnieuw met zes maanden verlengd Te Weenen heeft de Groot Duitsche parit een resolutie aangenomen, waarin ten scherpste wordt geprotesteerd tegen net feit. dat het te Lausanne bereikte verdra? volgens opvatting van Herriot beteekent, dat Oostenrijk voor 20 aar afziet van den Anschluss. Op verzoek van den Bisschop van Constan- tine (Algiers) hebben de Witte Paters van Lan- gerie besloten om te Toegoert, in de Sahara op 300 mijl van de kust en 120 mijl van de naastbij- gelegen katholieke missiestatie Biskra, een nieuwen post te vestigen ten behoeve van de 57.000 inwoners der streek. Volgens de methode van het indirecte apostolaat, dat bij voorkeur in Mahomedaansche landen gevolgd wordt, be gonnen de zusters reeds aanstonds met den bouw van een ziekenhuis, waar reeds spoedig na de opening niet minder dan 465 patiënten op een dag om hulp kwamen vragen. Hoogste stand op Dinsdag 9 uur vm. 765.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1