STADSNIEUWS H.S BEURS VAN AMSTERDAM De speciale Juli-aanbiedietg van HOLT STRAATHOF De Paus en het Zieken-Apostolaat Haarlem, 19 Juli Wisselkoersen DINSDAG 19 JULI HUMOR OP HET STRAND Herman Moerkerk in den kunst handel Reeker. VERKEERSONGEVAL Door een duizeling MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM Uitreiking der einddiploma's HET BELEID VAN MR. SLINGENBERG Hulde in den Vrijzinnig Democratischen Bond Concert in het Tehuis voor Ouden van Dagen BEVORDEREN AUTOGEENLASSCHEN Stofzuigerhuis MAERTENS BETOOGERS UITEENGEJAAGD Charges met de blanke sabel Op zoek naar den Duitscher Voor den Missiekoffer van Pater J. de Rooij Gevonden dieren en voorwerpen KLEERMAKERS DIEFSTAL MET BRAAK Weer 1 jaar geëischt DE MISHANDELING IN DE PREVINAIRESTRAAT Politieagent hersteld Kinderlijkje gevonden TELEGRAMWISSELING MET DEN H. VADER Ontroerende opdracht aan de zieken GROOTE HOUTSTRAAT 52 UIT DE MUZIEKWERELD „Die Spaerne-Sanghers" Examen Hoofdacte R. K. Propagandaclub St. Jan BURGERLIJKE STAND Nederl. Kath. Reisvereeniging AGENDA 20 Juli HERINGA WUTHRICH, ELECTRICITEIT HEEMSTEDE OVERVEEN DINSDAG 19 JULI 1932 444 444 43 42i 33 35 154 16 12 14 11 12 26 27 18 18 1 1 30 30 21 2i Ui 12 50 50 169 1664 134 128 90 874 91 9 474 464 32.80 32.50 122 122 116 112 12 12 127 125 314 33 li ltt 5 5 5 5 5 5 Tot voor kort woonde de schilder-teekenaar Herman Moerkerk in de badplaats Zandvoort en het was eigenlijk van-zelf-sprekend, dat de knappe illustrator, die Moerkerk is, het strand leven op een of andere wijze in beeld zou bren gen. Hij heeft het gedaan, op buitengewoon inte ressante en varieerende wijze. HU vervaardigde een groote serie (van 1135) kleur- teekeningen van dat ongedwongen leven aan het strand, die hij verzamelde tot een om vangrijk leg-boek. Thans echter werden al de teekeningen op carton gebracht en, hangend of liggend onder glas, geëxposeerd in een der kunstzalen Reeker aan den Wagenweg 102, te Haarlem. Die kleurige expositie, zoo keurig gearran geerd, werd gecompleteerd met aquarellen en schilderijen van den meester, in de, met enkele roode anjers versierde „salie". Bespreken we nu allereerst zijn vele teekenin gen van Zandvoort-strand. Het allerprettigst vallen onmiddellijk de kleu ren en kleur-combinaties op. De teekenaar heeft hiermee iets frisch bereikt, als de zee en de zeewind zelf. Er komt méér in die kleuren uit dan men denkt, ze spreken ons van de gezonde psyche van den vervaardiger, van zijn „oolljke" men taliteit. Deze laatste komt vooral ook uit in de keuze der onderwerpen. Hoofdzakelijk teekende Moerkerk figuren, al léén of in een geestige groepeering. Van de en tourage ziet men niets. Deze prenten zijn echter dermate suggestief, dat zulks ook niet noodig was. De badgasten spreken voor zich zelf, in (strand) kleeding, in houding, stand en gebaar. Ze hebben geen omgeving-commentaar van noode. Levenswaar zijn die gebaren en houdin gen zéér; ook in de détails zijn de teekeningen overal knap en zuiver en weinig „schetsmatig". Meerdere teekeningen mogen hoogst geestig genoemd worden, in haar kleurige realiteit, schetsend de gasten, voornaam en eenvoudig, in al hun doen en laten. Eén ding is jammer en de heer Moerkerk neme ons deze opmerking niet kwalijk. Waar die kleur-teekeningen dikwijls spran kelen van gezonden humor en, zooals gezegd, voidcende voor zich zelf spreken, had de kun stenaar oi. zich beter kunnen onthouden van al te uitvoerige bijschriften, wier kwaliteit, in humoristischen zin, soms lang niet met de tee keningen zelf kunnen wedijveren, naar ons ge voelen. We zouden Herman Moerkerk gaarne willen adviseeren ze alsnog weg te nemen onder die prachtige teekeningen, die ons in hooge mate interesseeren en vreugde geven. Welke nu te noemen uit deze sublieme serie? No. 71, „Alleen met de zee"; 70, ,,'t Goedkoope adres"; 95, Haltonnen"; 101, „Rozen"; 86 „Liesje van Duinlust"; 34. „Waar gaat-ie naar toe", enz. enz., noteerden wij als onze, zij het vluchtige keuze. Voorts is „Familienbildniss" éénig; een plaatje als van dien collectant is daarentegen misschien het eenige, dat een beetje onsmakelijk aandoet. De aquarellen zijn soms wat zoet van toon. No. 151: „Roermond" ademt echter een fijne sfeer, no. 154 boeide, met het stille water tus- schen de kasteelmuren, door een intense rust, kostelijk en super-artistiek mag no. 160: „Eerste lentedag" genoemd worden. Hoe heerlijk schil derde Moerkerk deze drie vrouwtjes op het bankje tegen een poëtisch fond. Rest ons de beknopte beoordeeling zijner schilderijen. Er zijn er een twaalf-tal en men kan hieruit den schilder Meerkerk eigenlijk niet voldoende leeren kermen. Dit kon men beter op zijn groote jubileum-expositie, destijds als af scheid te Den Bosch gehouden. Toch zijn we dankbaar voor dit comp'eteeren met schilder werken. Met voldoening beschouwden we b.v.: „Stadshoek te Mechelen." Men ziet een hoekje van oude huizen (een geliefkoosd onderwerp van M.). Op het pleintje gaat een oud vrouwtje, steunend op een stok. Het is een regenachtige dag. Boven treurt een grijze hemel. Er heerscht een gedempt licht. Alles is zoo rustig en zielvol. Het tafereel ontving een schoone bezonkenheid door de ziel van den schilder. No. 4: „Kermiswagen" schijnt ons niet geheel en al naar de natuur geobserveerd, gezien de overdreven donkerte des hemels, bij de lichte, kleurige wasch. In no. 3: .Regenwolken" kunnen we den toon eveneens niet geheel en al appre- cieeren. Met meer bevrediging, ja met bewondering, zagen we voorts no. 64 „Oude Kapel": een ver weerd kapelletje, waar even de zon op licht, in een groene, stemmige omgeving en met een de coratief figuurtje erbij. De schilder Gussenhoven kreeg een vlot en aantrekkelijk portret, terwijl hij aan den ar beid is. Zóó zien we, in onze verbeelding, ook Herman Moerkerk, kundig, vol-ijverig, vol ambitie en toch steeds tijd over hebbend voor een vriende lijk woord voor elkeen. Hiermee is de knappe vakman (schilder-tee- kenaar, die den laatsten tijd ook met zijn poli tieke prenten op den voorgrond treedt) en jo viale mensch oi. juist geschetst. K. de H. Maandagmiddag half vijf reed de 33-jarige wielrüdster W. R. onder de viaduct van den Kruisweg. Plotseling werd zij bevangen door een dui zeling, waardoor zij haar stuur niet meer meester bleef en in botsing kwam met een tram, komende van het Staten Bolwerk. Zij viel, werd door een lid van O. D. verbon den en met een particulieren auto naar haar woning vervoerd. Waarschijnlijk Is zij gewond aan hoofd en zijde, daar zij over pijn op die plaatsen klaagde. Van de 94 candidaten voor het einddiploma der M.T.S. zijn er 78 geslaagd. De diploma's werden Zaterdag 16 Juli op plechtige wijze uitgereikt aan de geslaagden in tegenwoordigheid van de Gecommitteerden (van wege den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), Bestuursleden en Personeel. De voorzitter der Vereeniging voor Nijverheids onderwijs, de heer ir. A. G. de Koningh, opende de bijeenkomst met de volgende rede: „Namens het Bestuur van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, heet ik u allen van harte welkom. Dat ook gij, heeren gecommitteerden bij de uitreiking van de diploma's aanwezig zljt, geeft mij gelegenheid u dank te zeggen voor de moeite en inspanning, die gij u gedurende de afgeloopen week, in het belang van het middelbaar tech nische onderwijs, hebt willen getroosten. Naar aanleiding van de veelvuldig gemaakte opmerking, die om. ook voorkwam in het door gecommitteerden uitgebrachte verslag, n.m.l. dat de theorie op de school een zeer groote plaats inneemt, veroorloof ik mij het volgende onder uw aandacht te brengen. Algemeen wordt erkend, da de eischen, die aan den middelbaren technicus gesteld moeten wor den, van dien aard zijn, dat een opleiding in de praktijk onvoldoende is. Schoolopleiding is voor een gemiddeld be gaafde noodzakelijk, om hem die theoretische vakkennis bij te brengen, die hij zich buiten de school niet, of althans slechts zeer moeilijk eigen kan maken. Het spreekt dus wel vanzelf, dat het programma van een middelbare technische school, in de eerste plaats op theorie zal moeten zijn ingesteld, en aan deze bij het eindexamen een ruime plaats moet worden ingeruitnd. Al dient dus voor een te ver gaan in deze richting gewaakt te worden, men wachte er zich evenzeer voor, de theorie teveel op den achter grond te dringen. Intusschen zie ik juist in de aanwezigheid van gecommitteerden bij de eind examens een werkzaam middel om niet naar den een of anderen kant te overdrijven. Het bestuur, en zeker ook directeur en lee raren zien uw verslag dan ook wederom met groote belangstelling tegemoet. Wanneer ik zoo het aantal jongelui zie zitten dat zoo dadelijk deze school als middelbare tech nici zal verlaten, dan ben ik mij wel bewust van den arbeid, dien zij in de jaren, dat zij de school bezochten, aan directeur en leeraren hebben ge kost. Een hoeveelheid arbeid, die zich niet meten laat, tenzij dan misschien aan de resultaten van het eindexamen, wanneer dan maar in aanmer king genomen wordt, dat de bestede arbeid dik wijls omgekeerd evenredig is aan het bereikte resultaat. Het bestuur is er zich van bewust, dat hier meer dan arbeid is gegeven, dat er met ilefde en toewijding gewerkt is en ik weet, dat ik spreek namens het geheele bestuur, wanneer ik hier ge tuig van onze groote waardeering voor het werk van directeur en leeraren. Jongelui, het is mij een groot genoegen, dat ik de eerste ben, die u geluk kan wenschen met den goeden uitslag van uw examen. In ben ervan overtuigd, dat gij allen flink ge werkt hebt om het diploma van Middelbaar Technicus te verkrijgen en acht dit op zich zelf een verdienste. De meesten uwer hebben onge twijfeld een moeilijken tijd achter den rug en ik hoop, dat gij, allen in de omstandigheden ver keert, om eenige weken van zoeten rust nu geda- nen arbeid te kunnen genieten. Het zou helaas kunnen blijken, dat de rust periode die u thans wacht van ongewenscht lan gen duur wordt; in dit opzicht durf ik mij niet optimistisch uit te laten, maar wel geef ik u den raad, om iedere gelegenheid, die zich voordoet om aan 't werk te komen met beide handen aan te grijpen. Ik eindig met den wensch, dat gij allen erin zult slagen een werkkring te vinden, die over eenkomt met uw aard en aanleg, want dat is een eerste vereischte voor 's menschen geluk". Hierna reikte de directeur der M. T. S„ dr. ir. G. de Gelder de diploma's en cijferlijsten uit met een persoonlijk woord tot elk der geslaagden. Ir. W. J. Burgersdijk sprak tot de gediplo meerden als voorzitter der Gecomitteerden. Namens de gediplomeerden dankte de heer J. Schepman het bestuur en in het bijzonder di recteur en leeraren voor de goede zorgen, gedu rende den opleidingstijd genoten. Alle sprekers werden met geestdriftig applaus beloond. Na de sluiting werden ververschingen rondge diend en bleven de aanwezigen nog gezellig bij een. De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond hield Maandagavond eene zeer drukbezochte ledenvergadering in Lion d'Or. Medegedeeld werd, dat de algemeene verga dering der partij op 19 en 20 November a.s. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem zal wor den gehouden. Voor deze algemeene vergadering zal door de afdeeling een voorstel worden inge diend betreffende de urgentie van leerplicht voor het buitengewoon onderwijs waaronder begrepen het onderwijs aan schippers- en kra merskinderen. Vervolgens gaf mr. Slingenberg eene uiteen zetting van den finantieelen toestand der ge meente. Spr. wees op de geweldige lasten die de werkloosheid op de gemeente legt en op de gewijzigde staatsrechtelijke verhoudingen, welke aan de gemeente veel vrijheid ontnemen door de scherpe controle van Gedeputeerde Staten en Rijk. Vervolgens besprak mr. Slingenberg eenige genomen en te nemen maatregelen. Aan de discussie werd door een groot aantal leden deelgenomen. Omtrent enkele onderdeden werden opmerkingen gemaakt, algemeen werd hulde gebracht aan mr Slingerberg voor de wijze, waarop hij de finantiën van Haarlem in dezen moeilijken tijd leidt. Aan het eind der vergadering werd geconsta teerd, dat de afdeeling in groote lijn achter wethouder en raadsfractie staat. Het door het fanfarecorps „Arti et Religion!" gehouden concert, dat gisteren plaats had onder leiding van den dirigent Dekkers in het Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel, is een groot succes geworden. Dat de oudjes er veel aandacht aan schonken, bleek wel uit het applaus, dat het corps ten deel viel. Aan het einde van den avond was de heer G. Wolzak Hzn. zeker de tolk van allen, toen hij het corps en zijn dirigent hartelijk dankte voor het groote genot, dat dien avond den oudeis geschonken was. Hij wees er op, dat het corps zoo trouw nakomt datgene, wat in zijn vaandel geschreven staat: „Arti et Religioni" ?n kunst en godsdienst met elkander laat harmo. nieeren. Levendig applaus stemde met dit welge meende dankwoord in. Te Haarlem is de jaarlijksche vergadering gehouden van de N. A. V. tot het bevorderen van het autogeen en electrisch lasschen. Er moest een geheel nieuw bestuur gekozen worden in verband met de statutenwijzigingen, die onlangs hadden plaats gevonden. Een deel der leden wier belangen sterk ver bonden zijn met die van den autcgeenhandel en den verkoop van carbid hebben gemeend de belangen der vereeniging en die der lasch- techniek te moeten achter stellen aan hun in zicht en overeenkomstig het Duitsche voor beeld te moeten aansturen op een splitsing. Het oude bestuur en de nieuw gekozen be stuursleden waren van meening, dat zij niet op de juiste wijze de belangen der vereeniging en laschtechniek konden behartigen indien niet een electrische laschspecialist in hun midden gekozen werd. Nadat de vergadering tot twee maal toe de Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers t 98.— gelegenheid verkregen had in dezen zin een be sluit te nemen en in deze richting geen meerder heid te verkrijgen was, wenschten de nieuw ge kozen bestuursleden hun benoeming in beraad te houden en hebben zij den gewezen voorzitter, secretaris en penningmeester reeds aan het einde te kennen gegeven onder deze omstandigheden te bedanken voor hun bestuursfunctie, terwijl de verwachting is, dat vrijwel alle overige benoemde leden ook hun functie zullen neerleggen. Hedenmiddag omstreeks 12 uur wilde een aantal fietsende betoogers over de Kruisstraat de Barteljorisstraat ingaan. De politie wensch- te, dat een aantal der deelnemers de Krocht overging, waaraan men niet wenschte te vol doen. De politie trok daarop de blanke sabel en joeg de deelnemers uiteen. Daarmede was meteen het incident voorbij. Hoewel het gebeurde slechts een enkele mi nuut duurde, verwekte het toch veel conster natie, omdat het op een tijdstip geschiedde, waarop velen naar huis gaan. Gistermiddag was een groot aantal personen verzameld rondom een onbewoonde villa aan het Kennemerplein. Wat was daar voor wereldschokkends ge beurd? Een in de buurt wonend persoon meende den voortvluchtigen Duitscher L., die zoo'n nachte lijk rumoer in de Duvenvoordestraat veroor zaakt had en op zoo'n mysterieuse wijze ver dwenen was, op het plein zeer duidelijk her kend te hebben en dacht nu, dat deze zich in de leegstaande villa had verscholen. Onmiddellijk zette de politie de geheele om geving af en doorzocht de villa van den zolder tot den kelder, zelfs tot in het kolenhok. Er was echter niemand te bekennen en te leurgesteld trok de politiemacht zich terug. N. N. te Haarlem 1 Fam. G- te Haarlem 2. N. N. te Haarlem 0.50 Fam. B. te Haarlem 1- Mevr. H. D. te Haarlem 2.50 Fam. v. F. te Haarlem 2.50 Groenevelt, Anjelierstraat 29, autowiel met band; Munk, Ruysdaelstraat 3rd., broche; Vink, Emostraat 33, duif: Prusse, Ramplaan 5a, hond; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; Hartendorp, Preangerstraat 27, hand schoen; Derks, Harmenjansstraat 39, kinder muts; Tuynman, Glasblazerstraat 17, porte- monnaie. Porren, Leliestraat 18c, idem; Nieu- wenhuizen, Kerkstraat 33, N. Vennep, idem; Scheinmekes, Bantamstraat 114, parapluie: Van Ee, A. L. Dyserinckstraat 92, rijwiel belast, plaatje; v. Poppelen, Overtonstraat 20, rozen krans; Scheeling, Brouwersvaart 82, sleutels; Kubinga, Kritzingerstraat 28, idem; Wey, Slamatstraat 2, huissleutel; Steyriman, Zuid polderstraat 20, kindertasch. Blaauw, Bree- straat 5rd„ vulpotlood. v. Leuven, Amsterdamschevaart 192, armband. Wouterson, Rembangstraat 33, autoped; v. d. Putten,Hoogerwoerdstraat 24, bewijs v. Neder landerschap; Bouda,, Spaarnwouderstraat 63, kindercape; Stomhorst, 2e Hoogerwoerddwars- straat 37, ceintuur; Willems, Lange Wijngaard straat 31, geldstukje; Tanis, Smedestraat 17, idem; Bakker, Rozenstraat 35, hond; Wieringa, Billitonstraat 42, idem; Bureau v. Politie, Sme destraat 9, hondenpenning; mutsje; Staal, Dr. Leydsstraat 73, kindermuts; Smit, Amsterdam schevaart 60 rd., regenmantel; Roode, Pijlslaan 122, kinderportemonnaie; Janse, Wilsonsplein 11, rijw.belast.plaatjev. Dijk, J. v. Zurenstraat SmitlO, regenjas; Bur. v. Politie, Emedestraat 9, 2 rijw.belast.plaatjes; Nijssen, de Clercqstraat 172, 1 idem; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, rug zak; Smit, L. Heerenvest 24, rozenkrans; Pee- ters, Bilderdijkstraat 35, schoen; Leudwehr, Dr. Leydsstraat 20, stofbril; Arzhoek, Paul Kruger- str. 46, Engelsche sleutel; Smit, Amsterdamsche vaart 60 rd., shawl; Klaver, H. Mullierstraat 36, sleutel van melkbusch; Portier Stork, Warder- weg, taschje met inh.; Post, Aagje Dekenstr. 14, tasch met inh. beteekent voor de heeren, die daar in deze maand koopen: EERSTE KLAS kleeding, tegen TWEEDE KLAS PRIJZEN. Deze JULI-prijzen gelden voor alle kleedingstukken; costuums, overjassen enzoovoort en omvatten alle voorhanden stoffen; OOK de kostbaarste. Bekende elegante coupe, Engelsche en Schotsche Stoffen en buiten, gewoon goede afwerking JULI-PRIJZEN tot en met 31 Juli, NIET in Augustus. Hedenmorgen 8 uur is Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, met den ziekentrein uit Haarlem ter bedevaart naar Lourdes vertrokken. Met groote be langstelling sloeg Mgr. het vervoer der zie ken gade. Op 7 Februari werd ingebroken in een wo ning aan den Rijksstraatweg te Haarlem. Door uitsnijden van een der tuindeuren was de on- gewenschte bezoeker binnen gekomen. Hij had wat tafelzilver en kleeren buit gemaakt. Als verdacht van diefstal met braak werd de 42-jarige loswerkman P. W. gearresteerd. Een deel van het gestolene werd in zijn bezit gevonden. De rechtbank te Haarlem veroor deelde den man tot één jaar gevangenisstraf. In hooger beroep eischte de procureur-gene raal mr. Bauduin bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. P. van 't Hoff pleitte vrijspraak, subs, clementie. Arrest 25 Juli. De agent van politie W. Bruys, die 12 Juni j.l. in de Previnairestraat door den 22-jarigen chauffeur S. met een stuk ijzer mishandeld werd, is thans uit het St. Elisabeth Gasthuis ontslagen. Zijn afdeeling en zijn collega's heb ben hem met bloemen gehuldigd. In de sloot langs den Slaperdijk heeft de veldwachter van Spaamdam een kinderlijkje gevonden. De politie stelt een onderzoek in. In de treffende toespraak, door den Heiligen Vader Zondag 10 Juli j.l. gehouden, hebben, zooals begrijpelijk is, de volgende woorden, ge sproken in verband met de conferentie te Lau sanne, een allerdiepsten indruk gemaakt op. den directeur van het Zieken-Apostolaat: „Thans is het zaak te blijven bidden en het gebed moet vertrouwvol zijn, des te vertrouw- voller naarmate de Goddelijke Goedheid in derdaad zooals Haar wonderbare gewoonte is de gebeden schijnt te verhooren van zoo vele vrome zielen, van haar in het bijzonder, die meer rechten hebben om verhoord te wor den. Er zijn inderdaad zoovele zielen, welke aan God geheel bijzonder dierbaar zijn: zielen in de bloem der eerste jeugd en onschuld, ofwel in de volle schittering van het geloof en in de volle kracht der christelijke volmaaktheid, of wel zielen, welke naar de getuigenissen, welke de Heilige Vader voortdurend bij tienduizenden ontvangt, jaar in jaar uit haar lijden en be proevingen dragen en die van haar pijnen en haar lijden een waar apostolaat maken; allen zielen, welke voortdurend een gebed tot God opzenden van zulk een waarde en zulk een kracht, dat het niet onverhoord kan blijven voor den troon van God." Met de goedkeuring van Zijne Hoogwaardige Excellentie, Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft pastoor Willenborg Zater dag 16 Juli j.l. het volgende telegram aan Zijne Heiligheid kunnen zenden: SB. PAPAE PIO XI, Cita del Vaticano. Multoties decern millia infirmorum ex Hol- landia cum duabus Indiis, Belgica, Germania. Gallia cum Madagascar, Alsatia, Anglia, Italia. Lusitania, Polonia, Tschechoslowakia, Helvetia America, Wisconsin, Canada, Brasilia, Para- gaja, Panama, unita in Apostolatu infirmorum mundiali, maxime mota per papalem passionis suae pro Regno Dei oblatae appretiationem. in sermone Conferentiam Lausannae concer- nente expressam, Sanctitati Vestrae pro hac summa adhortatione gratias agunt et mitis- sime animata cum gaudio et fiducia constan ter procedunt in suo Apostolatu sub benedic- tione Vestra paterna, quam suppliciter petunt. L. J. WILLENBORG, parochus Director Centralis Bloemendaal, Dioceseos-Harlemensis Hollandia. In het Nederlandsch vertaald, luidt dit tele gram als volgt: Vele tienduizenden zieken uit Holland met de beide Indiën, België, Duitschland, Frankrijk en Madagascar, Elzas, Engeland, Italië, Portu gal, Polen, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland Ame rika, Wisconsin, Canada, Brazilië, Paraguay, Panama vereenigd in het wereldapostolaat der zieken, ten zeerste bewogen door de Pauselijke waardeering van hun geofferd lijden voor het Rijk van God uitgedrukt in de rede betreffend! de conferentie van Lausanne, danken uwe Hei ligheid voor deze allerhoogste opwekking en allerteederst aangemoedigd gaan zij met vreug de en vertrouwen standvastig voort in hun apostolaat onder uwen vaderlijken zegen dien zij smeekend vragen." w.g. L. J. WILLENBORG. Maandag 18 Juli 11 uur werd in antwoord daarop uit het Vatikaan door kardinaal Pa- celli het volgende telegram verzonden aan het adres van pastoor Willenborg te Bloemendaal: Obsequii sensus quos aegrotorum nomine misisti Augustus Pontifex libenti animo acce- pit; eos per te hortatur ut doloribus suis cum Christi conjunctis a Deo veniam pacemque ho- minibus uti fratribus impetrent, tibi eisdemque amantissime benedicit. Cardinalis Pacelli. In het Nederlandsch vertaald luidt dit tele gram als volgt: „De gevoelens van aanhankelijkheid welke gij uit naam der zieken hebt toegezonden heeft de verheven Hoogepriester blijmoedig ontvan gen. Hij vermaant hen door U dat zij door hunne smarten met die van Christus verbon den van God voor de menschen als broeders vergeving en vrede afsmeeken. Hij geeft aan u en aan hen met grootste liefde zijnen ze gen. w. e. Kardinaal Pacelli." We ontvingen van de Propaganda-Commissie van bovengenoemd Mannenkoor, dat, zooals men weten zal, onder de eminente leiding staat van Lieven Duvosel, een allerkeurigst uitge voerd drukwerkje, waarin gewezen wordt op het bloeiende koorleven dezer jonge vereeniging, en een oproep wordt gericht tot muziekminnend jong Haarlem om zich aan te sluiten bij boven genoemd ensemble. Door deze brochure tracht de Propaganda- Commissie belangstelling te wekken voor de kracht en schoonheid van den zang, in 't bij zonder voor de zangkunst van musiceerend Haarlem en omgeving. HAARLEM, 18 Juli. Geëxamineerd 7 mnl. candidaten. Gesl. de heeren D. C. de Jong, Ter schelling; J. J. de Vries, Schagen; D. Tarjon, Amsterdam en J. Smit, Amsterdam. Een can- didaat niet opgekomen. Door de R. K. Propagandaclub St. Jan wordt Donderdag 21 Juli e.k. des avonds te 7 uur een eexcursie gemaakt naar het Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat. De leden worden precies op dien tijd voor den ingang verwacht. Introducé's zijn toegestaan mits vooraf gaande kennisgeving aan den secretaris. Geboren: 15 Juli: H. D. M. v. Schagenv. d. Ham, d. C. BarthelBeinema, d- 16 Juli: R. BrandsReijns, d. 17 Juli: G. Leemans Hoolwerf, z. R. HeemskerkLooije, d. 15 Juli: E. Ruijgrok—v. Beem, z. Overleden: 15 Juli: C. C. J. DernisonJan sen, 72 jaar, Eendrachtstraat. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag' 1.1. een boottocht. Deze ving aan bij de Spaame- kerk en werd meegemaakt door 200 personen. Gevaren werd door het Spaarne naar de Cruquius, de Ringvaart langs, richting Leiden, over het Kagermeer de Zijl op. Dit water mondt juist ten Oosten van Leiden in den Ouden Rijn uit. Vooral de tocht langs laatst genoemde is buitengewoon interessant. Tot Alften toe vaart men onafgebroken langs knusse huisjes met sierlijke tuintjes, langs fabrieken villatjes, weilanden en tuinen. In Alfen werd aan wal gestapt. De boot keerde in dien tijd en om half twee vertrokken we weer De Heimans-Wetering vormt de verbinding tus- schen Ouden Rijn en Braassemermeer. Evenals op de Kagerplassen, krioelt het op de Brasemer- meer van allerlei soort zeilbootjes. Er bleek dien dag juist wedstrijd te zijn. Behalve het mooie gezicht van al die witte zeilen op het water, konden we ook nog genieten van de kunde, waar mee gevaren wordt. Er waren er bij, die omge slagen schenen te zijn, zoo schuin scheerden ze over het water. Door een verbindingskanaal komt men langs het dorp Oude Wetering weer in de Ringvaart terecht. Langs Aalsmeer varende, bereikt men dan na een kwartier Schiphol. Even daarvoor werd per luidspreker bekend ge maakt, dat de boot om half zeven weer zou vertrekken, en dat op te-laat-komers niet zou worden gewacht. Want in Alfen was dat ge beurd. Of die menschen de schoonheden van Alfens omstreken hebben bewonderd, of ver schillende musea hebben bezichtigd, is niet bekend, maar te laat waren zij. Tot straf wilde men ze bij Schiphol op de boot laten, maal ais ze beloofden op tijd te komen, mochten ze ook „aan land". Veel machines vlogen er niet. Des te drukker was 't in het groote restaurant. Precies half 'even kon de boot weer vertrekken. Langs Sloten, de Lijnden, de Cruquius, werd het Spaarne weer bereikt. Per „radio" bedankte een der bestuursleden, de tochtgenooten voor hun opkomst en belangstelling. De Kath. Reisvereeniging heeft met dezen tocht groot succes gehad, heeft aan haar leden een mooi en echt stuk waterland laten zien en heeft dat gedaan voor een onmogelijk la gen prijs. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur „Arbeid Adelt" 3 uur„St. Caecilia", 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9. Groote of St. Bavokerk Orgelconcert door Piet Halsema, 8</4 tot 9!4 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstelling en va riété, 8.15 uur. Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102 Ten toonstelling teekeningen Herman Moerkerk, van 10 tot half 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat ,1 Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Heemstede. Heerenweg (terrein tusschen Heeren weg en Van Merlenlaan). Midden stands- en Nijverheidstentoonstelling, 1 uur tot half 6 en van 7 tot 11 uur. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche In koop-Combinatie, half 9 uur „Kunst na Ar beid", 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur Ledenvergadering R. K. Blindenbond 7 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Hofdijkplein Concert door de Muziekver- eeniging „Voorwaarts", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, half 3, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling en va riété, half 3 en 8.15 uur. Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102 Ten toonstelling „Humor op het strand", Herman Moerkerk, van 10 tot half 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1 Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Heemstede. Heerenweg (terrein tusschen Heerenweg en Van Merlenlaan). Midden stands- en Nijverheidstentoonstelling, 1 uur tot half 6 en van 7 tot 11 uur. HAARLEM Zilveren jubileum. Op 31 dezer zal het 2b jaar geleden zijn, dat de heer M. Kokkelkoren, Manpadsbrug alhier in dienst trad bij de Am- sterdamsche Duinwaterleiding, Pompstation Lei duin. Is dit gebeuren als zoodanig reeds de vermelding waard, merkwaardiger is nog, dat deze a.s. zilveren jubilaris de negende is uit het geslacht Kokkelkoren, dat een dergelijk ju bileum bij de Duinwaterleiding zal mogen vie ren. Nog zij gemeld, dat deze jubilaris uit dezen stam de derde kleinzoon is en hij bovendien nog twee neven heeft, die mede hun zilveren dienstjubileum mochten vieren. Al deze zijn voortgesproken uit één huwelijk, n.l. dat van wijlen den heer Hendrik Kokkel koren en mej. Agnes van Maris. Met trots mag zeker uit deze merkwaardige feiten worden gewuiiuo constateerd, dat we hier te doen hebben met een geslacht, vervuld met trouwe plichtsbe trachting. Wij twijfelen dan ook niet, of van vele zijden zal deze eenvoudige man bij het feit van 31 dezer hartelijke belangstelling ondervinden. Geslaagd Voor het 16 Juli te Amsterdam gehouden staatsexamen in de nuttige handwer ken slaagde onze plaatsgenoote mej. A. Kokkel koren, alhier. DINSDAG 19 Juli Vorige koersen konden 8.81 8.83* Berlijn 58.95 58.974 Par«s, 9.734 9.734 Brussel 34*45 34*45 Zwitserland 48.35 48.324 Weenen Kopenhagen 47J75 47/75 Stockholm 45.25 45.25 3slo 43.75 43.924 Mew York (cable)2.484 2.4844 *ome12.70 12.70 Praag 7.35 7.324 Madrid 19.92J 19.874 Vorige koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919lOlrt 10144 Nederland 1916101 1014 Nederland 1931 954 974 5 NederL 1932 101i 10144 ly, N. Ind 1926 AB871 884 Danken Koloniale Bank59 58 .ndische Bank 59 57 3ert. Handel-Mi)66 54 ndustrieën Jnllever 99 98J Jalvé Delft 45f 48 \lg. Kunstzijde 26* 25 tfan BerkeJ's Pat. £13 Nieuwe Philips 'jf Küch Accoustlek üed. Ford 93 90 ndustr. Buitenland Anaconda lethlehem Steel lOi 10è O 8 Steel 25 244 J S Leather ntern Nickel 5f 54 vijjnbouw Joeton Mijnbouw9 9 Alg. Exploratie 97 96 Redjang Lebong 74 72 "etroleum 'taboes 9 9 ^on Olie 128| 126J 'erlak 72 72 eudawa 4 4 :ontinentai Oil54 5f Vorige koersen Shell Union OU Subber a'dam Rubber Sandar Jell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. I. O. O. Allied Intercontln Rubber Roll. Amerika Lijn iito Gem Eigend. Kon. Ned. 8toomb. Scheepvaart-Unie Scheepvaart Java Ch. Japan Suiker H. V. A. Jav. Cultuur N. L 8. U Poerworedjo Tabak Spoorwegen Jnlon Pacific Wabash Erie Kansas City South South. Railw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2