Laatste Nieuws Restanten 1.58 USÉ Engelsch-Iersch conflict Douaneverdrag DE LAAT VJ ZOMER ONDERGOEDEREN J. TH. KORT AUTOGARAGE W. TEEUWEN Hoe de Nazi's te werk gaan Auto-aanval te Aken MARKTEN Gobelins in een tuinhuis Beroep op de geestelijke overheden DOOR INRUILING 0. K. W. '32, cabr. als nieuw Essex '29, Sedan prachtwagen Nash, is in prima staat TURKIJE IN DEN VOLKENBOND DINSDAG 19 JULI Britsche Rijksconferentie Chineesch schip met 21 man gezonken Communisme in China EEN ROMEINSCHE VESTING TE SCHOTEN Vaderlandsche geschiedenis in den grond bewaard Post per „Graf Zeppelin" Personalia VASTE COMMISSIE UITBREIDINGSPLANNEN De heer Michels voorzitter Concert op het Hofdijkplein Opgewondenheid te Dublin APOSTOL. VICARIS VAN OSLO Pater Dr. Mangers Laboratorium-explosie te Zürich Onderteekend door Nederland België en Luxemburg Marga von Etszdorff te Berlijn terug VRAGENBUS INGEZONDEN FAILLISSEMENTEN Failliet verklaard: Barrevoetestr. 9-11 ZIET ONZE ETALAGES HAARLEM STOFZUIGERS geven wij haast cadeau De Stofzuigercentrale P. ELZERMAN RMEiLiLTRAAT 21 - HEEMSTEDE - TELEF. 28456 Kostbare vondst in het Vaticaan Als 56ste lid QUEBEC, 19 Juli (Reuter). De „Empress of Brittain", met aan boord de Britsche en Zuid-Afrikaansehe delegatie voor de conferen tie van Ottawa, welk schip in lichte botsing ls geraakt met een vrachtschip op de Saint Law- rence-rivier, is in het dok gegaan. Nader seint Reuter. De delegaties voor de Imperiale Conferentie van Ottawa zijn enthou siast te Quebec ontvangen. Bij d'e aankomst van de „Empress of Britain" verdrong zich een dichte menigte langs den oever, terwijl de sirenes loeiden en Canadee. sche vliegtuigen boven het schip cirkelden. Baldwin verklaarde: tijdens de reis is zeer goed werk verricht tusschen d'e delegaties der verschillende Dominions. SHANGHAI,, 19 Juli (VX>.) Volgens een bericht uit Tschefoo, is m de nabijheid van de stad een Chineesch stsoomschip met 21 man in den storm gezonken. KEULEN, 19 Juli (W.B.). Gisteravond kwam het te Wesseling bij Keulen tot een ernstige vechtpartij, toen communisten een aantal Nazi's hinderden bij he aanplakken van verkiezings plakkaten. Korten tijd na de botsing verscheen een met Nazi's bezette auto, waaruit ver scheidene schoten werden afgevuurd. Een ar beider werd in het hart getroffen en was op slag dood. Een tweede arbeider werd in levens gevaarlijken toestand met een schot in het hoofd naar een ziekenhuis vervoerd. Uit Keulen en Bon gearriveerde politieversterking verrichtte huiszoekingen bij verscheidene Nazi's; ver schillende Nazi's werden gearresteerd. HANNOVER, 18 Juli (V.D.). Op den Toennies- berg is een auto met nat. soc. beschoten. Twee gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Tusschen Peine en Voehrum arresteerde de politie 7 rijksbannierleden, die uit een drogen sloot langs den weg op S.A.-lieden schoten. Tusschen Klein- en Gross-Ilsede werd een S.A.-man beroofd van zijn bruine hemd en muts. Vervolgens werd hij tot bloedens toe geslagen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. In Peine kwam het tot een vechtpartij tus schen nat. soc. en leden van het IJzeren Front. De politie herstelde de orde. Hierbij werden 6 personen gewond, waarvan vier naar het zieken huis moesten worden gebracht. Een gewonde verkeert in levensgevaar. J. S. Visser schrijft in de „Opr. Haarl. Crt." het volgende: Langs den Rijksstraatweg iets voorbij Schoten (Kilometerpaal 4.2) ligt, gezien vanaf Haarlem aan de linkerzijde, een laag terrein, de Schoter- veenpolder geheeten, en vindt men aan de rech terzijde een hooge strook grond, die den naam van Schoter Vlieland draagt. In het bekende werk „Nederland als Polderland" van dr. A. A. Beekman wordt de navolgende verklaring ge geven over „Vlietlanden": „De boezemlanden liggen niet overal onmid dellijk langs den boezem, er strekken zich dan strooken lands tusschen de kade en het boe zemwater uit, die dus eigenlijk ten opzichte van den boezem zijn, wat de uiterwaarden zijn ten aanzien van de groote rivieren. Zulke landen heeten „vlietlanden" (zie kaart IV b). Zij liggen in den regel ongeveer gelijk met of zeer weinig boven den waterspiegel van den boezem en komen dus bij hooge boezemstanden onder water, waarom ze veelal als hooilanden worden ge bruikt." De kaart IV b, waarnaar hierboven verwezen wordt, geeft o.a. de strook grond aan, waarop Voorburg en Voorschoten gelegen zijn en welke strook grond door dr. Beekman als teekenend voorbeeld voor zoogenaamde „vlietlanden" wordt aangeduid. Wij hebben hier dus een terrein zoo hoog ge legen, dat het overtollige water zonder hulpbe maling langs natuurlijken weg op het boezem water afvloeit en zoo weinig last heeft van het hooge buitenwater, dat het niet door kaden daartegen beschermd behoeft te worden. Het is te begrijpen, dat dergelijke hoog gelegen landen te midden van het polderland door alle eeuwen heen voor bewoning waren aangewezen, zooals dan ook blijkt uit de dorpen en steden die daarop zijn verrezen. In den aanvang onzer jaartelling was de toe stand nog belangrijk gunstiger. Op bladzij 193 van hetzelfde boek lezen wij, dat de gemiddelde vloedstand van de zee ten tijde van de Romei nen ongeveer 2 M. lager was dan tegenwoordig. De rijzing van het zeepeil werd langzamerhand ook voor de gronden rondom Haarlem hinderlijk en het was in het jaar 1286 dat graaf Floris V hieraan paal en perk stelde en vergunning gaf om „over te slane een water, dat gheheeten is het Spaarne, daer de wilde zee in vloeide ende vele ons lands plach te bedervene". De Zuider zee droeg toen nog den naam van „Almere" dus het „Groote Meer". Reeds in de eerste helft van de 13e eeuw was het zuidelijk deel der Zuiderzee gevormd en was het IJ daarmede in rechtstreek- sche verbinding. De opdracht van Floris V be trof de sluis te Spaarndam en het is dus tegen het begin van de 14e eeuw, dat de Schoter Vlie- landen zich al meer en meer eigenden voor hooi landen hierboven aangegeven, terwijl in de eeuwen die hieraan zijn voorafgegaan deze gronden grootendeels buiten het bereik der zoo genaamde „wilde zee" waren en daardoor voor bewoning waren aangewezen. Volgens Witkamps Aardrijkskundig Woordenboek had Schoten reeds in de 13de eeuw zijn eigen kasteel, dat in den Spaanschen tijd werd verwoest. Op een ge deelte van de hierboven besproken gronden van het Schoter Vlieland wordt op het oogenblik voor de uitbreiding van Haarlem een rioleering aangelegd. Lange sleuven van ongeveer 1 meter breed en 1 meter diep worden in het weiland gegraven, en de teekening van de grondsoorten in de wanden van de sleuven vertelt aan den kenner van deze taal wat in vroegere tijden hier heeft plaats gevonden. Dergelijke coupes onder deskundige leiding getrokken en beoordeeld heb ben reeds vele geheimen van den bodem tot klaarheid gebracht en aan de vaderlandsche ge schiedenis tallooze bladzijden toegevoegd van het allervroegste gebeurén. Of ook hier iets van historisch belang te ontdekken is, is een nog Open vraag. Slaan we in „Nederland's, vroegste geschiedenis" van dr. Holwerda, bladzij 154 op bij de beschrijving van de opgravingen van de Romeinsche vesting te Haltern in Westfalen dan zien wehoe één of vaak ook een dubbele spitse droge gracht van zeer karakteristiek pro fiel de geheele vesting had omgeven". Iets verder lezen wij: „En hier (te Haltern) bij dit schitterend geleide onderzoek naar deze Romeinsche overblijfselen in Westfalen is het vooral geweest, dat zich de opgravingstechniek ontwikkelde, die ons reeds zoo menig geheim, ook van onzen eigen bodem, heeft ontsluierd. Hier lezen we uit de paalgaten en balkensporen de plattegrond van zulke nederzettingen ontwij felbaar in den bodem, hier leerden wij, voor altijd en overal, de zoo typisch spitse gracht, dat sprekende caracteristicum van den ouden Ro- meinschen militairen aanleg in den bodem her kennen". Nu zijn het juist de teekeningen van spitse grachten en van paalgaten die op het veld van Schoter Vlieland mijn aandacht hebben ge trokken. Wij hebben hier de lange rechte gleuf evenwijdig aan den Rijksstraatweg. Vanaf Oud- Schoten gerekend, zien wij in de grijze zand- wanden plotseling bijna zwarte verkleuringen, waarvan de kantlijnen als langs een liniaal ge trokken konden zijn. Deze zwarte verkleuringen geven in teekening zoo nauwkeurig den spitsen vorm weer, die het kenteeken is van de Ro meinsche gracht, dat vergissen bijna onmogelijk is. Iets verder (7 8 meter) is een tweede zwar te verkleuring van hetzelfde spitse model. Op merkelijk is verder een rij van paalgaten, even eens geheel zwart opgevuld en die duidelijk aan geeft, dat hier een rij zware palen tot minstens 80 c.M. diep in den grond was gedreven en als leek op het gebied van de opgravingstechniek kon ik me niet vrij maken van het idee, dat hier inderdaad de paalgaten van een palissade wa ren afgeteekend. Bijna haaks op de rechte sleuf zijn drie dwarsgleuven aangebracht. De sleuven loopen in een bocht, waardoor de hiervoor ge noemde grachtmodellen zich hierin opnieuw af- teekenden en dus de grachtlijn precies was te volgen. In de middelste der drie dwarsgleuven vond ik een tweede teekening van een dubbele spitse gracht zuiver rechthoekig loopende op de vorige. Ook hier was de afstand hart op hart vrijwel 7.5 M. Deze dubbele grachten loopen blijkbaar in de richting van de laatste dwars- gleuf langzaam naar elkander toe, want de af- teekeningen van de twee spitse grachten lagen hier zoo dicht tegen elkaar op den zijwand aange geven, dat de uiterste binnenpunten van de schuine grachtzijden elkaar juist raakten. Met eenigen goeden wil zou het mogelijk zijn drie zij den van een vierkant, alle drie bestaande uit de dubbele spitse grachten, op het veld uit te zetten. Het zou dan mogelijk zijn zich voor te stellen, dat deze grachten inderdaad behoord hebben tot een versterking uit Romeinsche tijden ofin den loop der tijden zijn de oude afwateringssloo- ten van de telkenmale onderloopende „hooilan den" uit den voortijd van den sluisbouw te Spaarndam geheel dicht geslibt en zijn later nieuwe slooten en nog eens nieuwe slooten ge graven, telkens op een kleinen afstand van de vorige en oudere. Deze veronderstelling schijnt mij zeer problematiek. Zonder verdere opgraving zal de oplossing wel niet gevonden worden, voor al omdat scherven van oud aardewerk noch uit Romeinsche tijden noch van later te voorschijn zijn gekomen en dus geen enkel ouderdomsbe- wijs aanwezig is. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat door het Luchtschip „Graf Zeppelin" op 30 Juli a.s. een tocht zal worden ondernomen naar Danzig, in verband met de luchtposttentoonstelling, wel ke daar ter stede zal worden gehouden. Boven Rönne (Bornholm) zal vermoedelijk post worden uitgeworpen. De gelegenheid wordt opengesteld om in Ne derland ter post bezorgde gewone en aangetee- kende brieven en briefkaarten voor elke ge- wenschte bestemming met vorenbedoelden tocht te verzenden. De stukken zullen in den Duitschen dienst van een bijzonderen stempelafdruk worden voor zien. Aan de navolgende voorwaarden moet worden voldaan a. de brieven mogen niet zwaarder wegen dan 20 gram; b. de afzenders moeten hun volledig adres op de stukken vermelden; c. de stukken, waarop geen luchtpostetiket moet worden geplakt, behooren te worden voorzien van het opschrift: „Mit Luftschiff Graf Zeppelin nach Danzig"; d. het boven de internationale porten en rechten verschuldigde luchtrecht, te voldoen in Nederlandsche frankeerzegels en/of lucht postzegels bedraagt voor brieven 80 cent en voor briefkaarten 45 cent; e. het laatste tijdstip van ter post bezorging is 29 Juli a.s. des morgens om 8 uur ten hoofdkantore; f. het verdient aanbeveling de met vorenbe doelden tocht te verzenden correspondentie niet in de brievenbussen te werpen, doch aan het loket ten postkantore af te geven. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Amsterdam geslaagd de dames H. Graudel, Haarlem; W. J. Visser, Weesp en A. L. Wage- maker, Beemster. Zaterdag 23 Juli hoopt de heer A. S. van Eg- mond, procuratiehouder der N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich alhier, den oag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst van genoemde maatschappij trad. In de samenstelling van de Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen is nadere wijziging gekomen, tengevolge van het besluit van den Commissaris der Koningin om het voorzitter schap dier Commissie neder te leggen. In diens plaats is thans tot voorzitter der Commisise benoemd de heer A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Staten, terwijl tot p aatsver- vangend voorzitter is aangewezen de heer mr. D. Hudig, secretaris-directeur van het Neder- landsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en secretaris van den Stdebouwkun- digen Raad te Amsterdam. Vanwege de Federatie van Haarlemsche Mu- ziekvereenigingen wordt Woensdagavond te 8 uur door de Harmoniemuziekvereeniging „Voor waarts", directeur A. Vermeer, op het Hofdijk plein een concert gegeven. Het programma is als volgt: 1. Colonel Bogy, marsch Demieth Afford 2. Fête Joyeuse, ouverture Louis Bajus 3. Cecilia Romania, fantaisie G. Gadenne 4. Métsée Tyrolienne Jac. Martin 5. En avant des Campagnards, marsch P. Mertzag 6. Freischtitz: Fantaisie sur 1' Opéra C. M. v. Weber, arr. Kessels 7. Suspineel, Walzer, J. Ivanovici 8. Gladiators Farewell, marsch Blankenburg BROEK OP LANGENDIJK, 19 Juli. Aan gevoerd 12000 K.G. tomaten: A f 11.20—12.00; idem B f 11.80—12.20; idem C f9.80—10.50; idem CC f4.00; 175000 K.G. aardappelen: Schotsche muizen f 1.602.90; Schoolmeesters f2.80; blauwe Eigenheimers f2.903.70; drielingen f2.302.60. 900 st. bloemkool, le soort f 5.507.90; 75000 K.G. roode kool f0.6O—1.00; 6000 K.G. gele kool f 1.30 —1.80; 3500 st. Deensche witte kool f0.601.70; 1950 K.G. zilvernep f9.30—9.80; 400 K.G. sla- boonen f 11.4013.00; 400 bos peen f 3.004.10. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Juli 1932. 220.000 K.G. Aardappelen. Schotsche Muizen 1.502.60; I.701.80: Drielingen 1.902.40; Eigenheimers 2.50; BI. Eigenheimers 2.803.40; 300 K.G. Sper- zieboonen 1213.40; 7700 K.G. Zilvernep 8.90 II.80; Drielingen 3.60—5.50; 11500 K.G. Roode kool 0.60—1; 2500 K.G. W. witte kool 0.60—1; al les per 100 K.G.; 440 stuks Bloemkool 5.806 p. 100 st. PURMEREND, 19 Juli 1932 Kaas: Kleine Boeren 10 stapels 2869 kilo f 20, handel vlug; Boter 3175 kilo; melkboter f 0.751.15, wei- boter f 0.601. 574 Runderen, waaronder 310 vette f 0.68— 0.78, handel matig; 166 melk- en gelde f 110 —265 per stuk, handel vlug; Stieren 98 f 0.48 —0.56 per kilo, handel stug; Paarden 20 f 70 —130 p r stuk, handel stug; Vette kalveren 90 f 0.700.90 per kilo, handel vlug: Nuchtere kalveren slacht f 4—16 per stuk, Fokkalve- ren f 814 per stuk, handel stug. 469 Vette varkens f 0.300.33 per K.G., vlug; 70 Magere varkens f 6—16 per stuk, stug: Zou ters f 0.240.28 per K.G. vlug; 237 Biggen f 5 8, vlug. 258 Schapen f 1619 per stuk, vlug. 356 Lammeren f 6—9 stug. 24 Bokken f 310, stug. Piepkuikens f 0.65—0.75. Kipeieren f 2.60 3.10 per 100. Eendeneieren f 2.25 per 10C. Oude kippen en hanën f 0.400.45. Konijnen f 0.25—1.50. Eenden f 0.20—0.70. Duiven 30 ct per paar. ROTTERDAM, 19 Juli. Veemarkt. Aanvoer 190 paarden, 25 veulens, 534 magere runderen, 457 vette kalveren, 568 nuchtere kalveren, 100 schapen, 7 varkens, 18 biggen, 8 bokken of gei ten. Prijzen per lA K.G.: Koeien, le kwal. 3435 2e kwaliteit 2830, 3e kwaliteit 1519; Ossen, le kwaliteit 34, 2e kwaliteit 2632, 3e kwaliteit 17— 19; Stieren, le kwaliteit 2425, 2e kwaliteit 20— 22; 3e kwaliteit 1718; Vette kalveren, le kwali teit 4446, 2e kwaliteit 32 Y,35, 3e kwaliteit 22 -27 ys. Melkkoeien 120240, Stieren 50290, Werk paarden 130300, Slachtpaarden 100180, Hit ten 80—180, Veulens 20150, Fok- en nuchtere kalveren 814, Slacht nucht kalv. 37, Kalf- koeien 120240, Pinken 3090, Vaarzen 90—'150 Biggen 48, Biggen per week 4080 cent. Alles per stuk. OVERZICHT Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen flink; de handel was kalm en dezelfde prijzen; een enkel prima exemplaar ging tot 2 cent boven noteering. De aanvoer van stieren was groot; de handel was stroef, doch in de prijzen kwam geen verandering. Vette kalveren met grooten aanvoer, de handel was zeer stug en de prijzen bleven station- nair, een enkel prima kalf ging tot l'A cent boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer tamelijk, de handel redelijk, doch ie prijzen waren hetzelfde. Jong vee met grooten aanvoer, de handel was minder goed en de prijzen van de vorige week konden met moeite bedongen worden. Nuchtere fok- en slachtkal- veren met flinken aanvoer, kalmen handel en lagere prijzen; er was wein'g animo voor fok- vee. De aanvoer van werkpaarden enz. was flink, de handel tamelijk en de prijzen vrijwel dezelfde. Biggen met zeer kalmen aanvoer, erg stroeven handel en dezelfde prijzen. Schapen en lammeren met geringen aanvoer en zoo goed als geen handel. NANKING, 19 Juli (VX>.) Van de offici- eele zijde wordt meegedeeld, dat de Chineesche regeering alle bijeenkomsten van de Chineesche Communistische partij op 1 Augustus heeft ver boden. De Chineesche politiek heeft opdracht gekregen, geen bijeenkomsten toe te laten en energiek tegen de communisten op te treden. LONDEN, 18 Juli. (Reuter.) De leider der Labourpartfj, Lansbury, heeft telegrammen verzonden aan den Paus, den Aartsbisschop van Canterbury, den Opper-Rabbijn en den President der Vrije Gemeenten, waarin hij aan dringt op een gemeenschappelijke bemidde lingsactie, teneinde het Engelsch-Iersch con flict door Arbitrage tot een oplossing te bren gen. In een te Morpeth gehouden rede zeide Lans bury, dat het Engelsch-Iersch conflict een on beduidend geval is, als men het bedrag, waar om het gaat, vergelijkt met de sommen, die Duitschland en Oostenrijk schuldig zijn, en waarmede men zooveel geduld heeft getoond. Lansbury laakte fel de Iersche en Britsche staatslieden wegens hun hardnekkigheid. Ten slotte, aldus Lansbury, draait nu alles om de vraag, wie voorzitter zal zijn van het scheids gerecht. De Valera beweert, dat men geen onbevoor oordeeld voorzitter kan vinden in het Britsche gemeentebest, terwijl onze regeering verklaart, dat daar buiten geen geschikt man te vinden is. Overal in Dublin zag men gisteren plakkaten met „Boycot Britsche goederen". Op verzoek van de regeering werden deze opschriften zoo veel mogelijk overal verwijderd. In verschillen de deelen der stad hebben vandaag openbare meetings plaatsgehad, om te protesteeren tegen de actie door Engeland. De Katholieken van den Vrijstaat hebben met veel genoegen vernomen van het plan van Lansbury, om den Paus om bemiddeling te vragen. Naar wij vernemen heeft Z. H. de Paus als opvolger van wijlen Mgr. Offerdahl benoemd tot Apostolisch Vicaris van Oslo (Noorwegen) den zeereerw. zeergel. pater dr. Mangers, thans pastoor te Haugesund (Noorwegen). De nieuwbenoemde Apostolisch Vicaris is Luxemburger van geboorte, behoort tot de paters Lazaristen en is sinds 9 jaar in de Noorsche Missie werkzaam. SCHNEIDEMUEHL, 19 Juli (V.D.). Maandag avond hadden voor het Vakvereenigingsgebouw botsingen plaats tusschen communisten en na- tionaal-socialisten, waarbij aan beide kanten verscheidene zwaar gewonden vielen. Te Altona is in den afgeloopen nacht een der zwaar gewone S.A.-mannen, die in het zieken huis was opgènomen, overleden. Het aantal dooden van den bloedigen Zondag is daarmee tot vijftien gestegen. GENÈVE, 18 Juli (Reuter) Naar wij ver nemen is heden de overeenkomst der Tarieven- verlaging, die op Juni in Lausanne tusschen Nederland, België en Luxemburg werd gesloten, te Genève onderteekend. De onderteekening geschiedde, nadat de genoemde regeeringen zich er van hadden overtuigd, dat de ver schillende belanghebbende staten geen bezwa ren tegen de overeenkomst maakten. DRESDEN, 18 Juli. (V. D.) De Duitsche avia- trice Marga von Etszdorff is Maandag op de terugreis van haar Oost-Azië vlucht, op welke zij, zooals bekend is, bij Bangkok gestrand is, te Weenen aangekomen in een Moth-vliegtuig. dat haar was tegemoet gevlogen in opdracht van de Duitsche Aero-Club Na een vlucht, die door tegenwind iets was vertraagd, deed zij te 13 uur in Praag een noodlanding en kwam een uur later op het Heller-vliegveld te Dresden aan. Hier had zich een groote en geestdriftige menigte verzameld, die de aviatrice bij het weer- keeren op Duitschen bodem een enthousiaste ontvangst bereidde. Met een Junker-vliegtuig is zij van daar naar Berlijn verder gevlogen, waar zij Maandagmiddag te vijf uur geestdriftig is be- Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Medemblik? Hoeveel K.M.? Antwoord: Haarlem, Spaarndam, Buiten huizen, Assendelft, Krommenie, Spijkerboor, Beemsterdijk, Avenhom, Hoorn (47.8 K.M.), Wognum, Nibbixwoud, Midwoud, Medemblik (20.1 K.M.). Totaal 67.9 K.M. Vraag: 1. Als men een meisje in dienst heeft, wegens ziekte der vrouw, en de kosten daarvan worden vanwege de slechte tijdsomstandigheden door de Gemeente gedurende 4 a 6 weken tijde lijk vergoed, is men dan nog verplicht zegels voor den Raad van Arbeid te plakken? Haar loon bedraagt 6 gld. per week. 2. Zoo ja, door wie en 3. hoeveel moet er dan geplakt worden? Antwoord: 1. Ja. 2. Door den werkgever in wiens dienst arbeid wordt verricht. 3. 14 tot 21 jaar 40 cent. 21 jaar of ouder 50 cent. Vraag 1: Welke is de kortste weg per fiets van Nijmegen naar Kevelaar en hoeveel KM. is deze afstand? 2.: Welke is de mooiste weg per fiets van Nijmegen naar Rotterdam? Hoeveel KM.? 3.: Kan men met een pas zonder moeilijk heden van douane per fiets de Duitsche grens passeeren? Antwoord 1: Nijmegen, Beek, Wyler, Kranen burg, Grünewald, Kessel, Goch, Weeze, Keve laar. Afstand 51.2 KM. 2.: Rotterdam, Krimpen aan den IJsel, Krim pen aan de Lek, Elshout, Alblasserdam, Papen- drecht, Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld, Gorinchem (47.9 K.M.), Dalem, Vuren, Herwij- nnen, Hellouw, Haaften, Tuil, Neerijnen, Oplj- nen, Ophemert, Tiel (40.9 K.M.), IJzendoorn. Ochten Dodewaard, Hien, Loenen, SUjk-Ewljk, Lent, Nijmegen (35.4 K.M.). Totaal 124.2 K.M. 3.: Ja. Vraag: Hoe laat gaat op Zondag 21 Augus tus 1932 de laatste boot vanaf Texel naar Den Helder? Is des Zondags 21 Aug. het Texelsche museum geopend? Zoo ja, hoe laat? Antwoord: 1 en 2: ons onbekend. Vraag: over loten- Antwoord: Geen uitgeloot. Vraag: 1. Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Kampen? Hoeveel K.M.? 2. a. Hoe laat vertrekt de dagboot van Am sterdam naar Kampen? b. Vaart zij ook des Zondags?, c. Hoeveel bedragen de kosten voor één persoon met fiets? Antwoord: 1. Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19-2 K.M.), Diemerbrug, Baam, Eembrugge, Nijkerk, (55.1 KM.), Putten, Ermelo, Harder wijk, Hierden, Hulshorst, Nunspeet, Doornspijk, Elburg, Oldebroek, Kampen (63.3 K.M.). To taal 137.6 K.M. 2. a. Om 10.45. b. Neen. c. le kajuit enkele reis ƒ1.75; retour ƒ3; 2e kajuit ƒ1, retour ƒ1.50; fiets ƒ0.30. DE STUCADOORSACTIE. De actie in het stucadoorsbedrijf duurt on verminderd voort. Op alle mogelijke manieren tracht men als nog de menschen, die werken, nJ. de leden der christelijke bonden, die het nieuwe contract heb ben aangenomen, te bewegen het werk neder te leggen. Geweld zoowel als minnelijke overreding heeft op een enkele uitzondering na gefaald. Een der voornaamste middelen om de menschen te bewegen het werk neder te leggen is, de Hoofdbesturen der Chr. bonden te beschuldigen van verraad, hun ln de schoenen te schuiven, dat zij hun leden verkocht hebben. Met alle geweld wil men den menschen der Chr. bonden deze overtuiging opdringen en verlangt men, dat zij hun Hoofdbesturen los laten, om zich achter het moderne Hoofdbe stuur te plaatsen. M.a.w. zij zouden hun Hoofd besturen moeten verlaten en verraden. Alles wat van het moderne Hoofdbestuur uit gaat is 18-karaats; het staat daar als de zuil der waarheid. De waarheid, wat is de waarheid? Hebben de Chr. Hoofdbesturen de vertrou welijke circulaire geschreven waarin stond, dat de strijd nog een verdergaande strekking had dan behoud der arbeidsvoorwaarden? En wat was die verdergaande strekking? Dat men ons niet naar de oogen wilde zien, dat men niet onder ons juk door wilde, dat wij, de Hoofdbesturen, lastiger waren dan de werk gevers en dat het ging om de domineerende positie te blijven behouden. Dat zijn feiten. Om 2 cent meer of minder gaat het niet, doch om de macht, die de moderne bond zich wil toe-eigenen en blijven behouden. Nooit, maar dan ook nooit dulden wil als or ganisatie zoo iets! Wij wenschen als volwaardige partij be schouwd te worden en niet geduld; wij willen niet mogen meespreken bij de gratie van den modernen bond, maar eischen dat recht op, op grond van ons eigen zijn. Men wil deze actie vergelijken bij de staking in de Borinage, en ons verwijten dat wij 50 Jaar ten achter zijn. De staking in de Borinage is op psycholo gische gronden begrijpelijk, gezien het uitbul- tings-systeem in het Belg. kolenbekken. Maar daar ook evenals hier en overal dik wijls gebeurt, worden de waarachtige belangen der arbeiders opgeofferd aan politieke en revo- lutionnaire tendensen. De stucadoorsactie heeft niets met den strijd in België gemeen, of het moest zijn de revo- lutionnaire gedachte die de moderne actie ont- ontwikkelt. In België worden de menschen door honger en wanhoop gedreven zich te verzetten tegen onmenschelijke werkgevers, en worden ze door agenten uit Moskou en andere ongure elemen ten misbruikt om hun revolutionnaire plannen door te voeren. Bah, dat is vuil werk, mUnt slaan uit ellende. Maar de 6tucadoorsactie beweegt zich niet om een hooger loon, want ondanks die onzalige 2 cent verlaging zijn de stucadoors nog Zon dagskinderen ten aanzien van duizenden an dere arbeiders. Door een stucadoor kan nog een loon verdiend worden ver boven het gemiddelde loon van andere arbeiders. Neen men laboreert in het moderne stuca- doorskamp aan hoogmoedswaanzin en machts wellust. En macht is een artikel, dat men om bij zondere redenen voorzichtig moet behandelen en binnen bepaalde perken houden. Nooit mag macht misbruikt worden!! P. P. Geachte Redacteur, Gaarne zagen wij onderstaand stukje als in gezonden stuk in uw geëerd blad opgenomen. Bij voorbaat beleefden dank. AAN AI' R. K. KAPPERSBEDIENDEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN Meer dan ooit klinkt de stem van onzen H_ Vader over de wereld: .Katholieken, organi seert u." Welnu, elke katholiek is gehoorzaam heid verschuldigd aan het hoogste gezag. Er zijn er nog zoo velen, die zeggen: „Waarom zal ik mij vereenigen, ik heb het niet noodig." Die zoo spreekt, is een zwakkeling. Hij juist heeft steun noodig. Er heerschen nog wantoestanden in het kappersbedrij fdie kan men als eenling niet uit den weg ruimen. Daarvoor is samenwer king noodig. Sinds 1 Januari 1932 is de Neu trale bond overgegaan naar het N. V. V. en zooals men weet, is het N.V.V. sinds 10 De cember 1928 door het Doorluchtig Episcopaat voor katholieken een verboden bond, daar hij absoluut in strijd is met onze katholieke be ginselen. Als wij onze oogen opslaan en een blik werpen in het buitenland, dan zullen wij pas goed begrijpen, waarom wij vereenigd moeten zijn. Neemt katholiek Spanje maar, het kende geen vereenigingsleven. En zie het gevolg: revolutie en vervolging van de katho lieken; zij stonden immers alleen en een een ling kan niets bereiken. Dus nogmaals R. K. bedienden, sluit u aan. U kunt u opgeven bij Van Giezen, voorzit ter, Gierstraat 74, Herben, secretaris, Tijler- straat 56, Van Zanten, penningmeester, Kruis tochtstraat 17. Kapelaan v. d. HOEVE, Geestelijk adviseur. F. v. GIEZEN, Voorzitter. Surséance van betaling: Verzocht door C. N. de Vreede, landbouwer, Stompwijk. Verhoor: Vrijdag, 12 Augustus 1932 des nm. 3 uur Gerechtsgebouw te Den Haag. Bewindvoerder: Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden. Verzocht door J. de Vreede, particulier te Stompwwijk. Verhoor: Vrijdag, 12 Augustus '32 des n.m. 3 uur Gerechtsgebouw te Den Haag. Bewindvoerder: Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden. Verzocht door: L. N. den Older, koopman te Leiden, aldaar handelende onder de firma Gebr. den Older. Verhoor: Vrijdag 5 Augustus 1932 des nm. 3 uur Gerechtsgebouw te Den Haag. Bewindvoerder: Mr. A. J. Sormani te Leiden. Verzocht door: A. J. Hendrikus van Baarle, behanger te Delft, Molslaan 35. Verhoor, Vrij dag 19 Augustus 1932 nm. 3 uur, Gerechtsge bouw te Den Haag. Bewindvoerder: Mr. A. B. van Hellemondt te Delft. 12 Juli: J. D. Bakker, handelende onder den naam: De Nieuwe Delicatessenhandel M. Beukers, Haarlem, Ged. Oude Gracht 72. 15 Juli: S. Cohen, bloemen en zaadkoopman te Den Haag, Rembrandtstraat 33. H. W. L. Petrick, koopman te Den Haag, Weimarstraat 33. K. van Kleef, te Delft, Scheepmaker!} 2. J. Buytelaar, te 's Gravenzande, Sandt Ambachtstraat 45. J. van Boven te Scheveningen, Gevers Deynootstraat 72. W. H. Erens, caféhouder te Den Haag, Molenstraat 39. J. Ramp Jzn„ boomkweeker te Boskoop, Zijde 396. W. Barendse en P. Schreuder, aannemers, beiden wonende te Leiden, resp. a/h Pioenhof 3 en a Javastraat 58, handelende voor gemeene rekening onder den naam of firma Barendse Schreuder, gevestigd en kantoor houdende te Leiden. Handelsvennootschap onder de firma Bui telaar en Hoogenboezem te Rijswijk, en hare vennooten J. Buitelaar, wonende te Rijswijk aan den Vlietweg 14 en J. Hoogenboezem, wo nende te 's Gravenhage aan de Laakkade 104. J. A. Ligtvoet, caféhouder te Den Haag, Dunne Bierkade L L. H. M. Bresaart, winkelier in goud en zilver te Den Haag, Hobbemastraat 18. 16 Juli. H. H. Zwart, manufacturer te Drachten. Overhemden, thans extra voordeelig, wit of gekleurd. Prijzen: 2.28 - 1.98 en HET BESTE EN VOORDEELIGSTE ADRES LANGE VEERSTRAAT en GR. HOUTSTR. 50 Wij bieden U thans te koop aan: 6 Klop-veeg-stofzuigers voor 60.- per stuk. Eenigszins gebruikt, doch in zeer goeden staat, met volle garantie, ook in huurkoop. Verder hebben wij ongeveer 30 andere merken op te ruimen vanaf 20.—. Demonstratie aan huis zonder verplichtingen, ook buiten de stad. ZIJLSTRAAT 87 HAARLEM TELEFOON 16431 In het paviljoen van Pius IV in de Vati- caansche tuinen zijn als bij toeval twee groote gobelins gevonden, waarvan niemand het be staan kende. Bij nader onderzoek is thans ge bleken, dat Leo XIII bij zijn priesterjubileum in 1888 deze kunstwerken ten geschenke heeft gekregen van de Koningin van Spanje. BD ver gissing zijn deze gobelins in het tuinhuis neer gelegd en zijn zoodoende in vergetelheid ge raakt. De directie van het Vaücaansch Mu seum heeft thans besloten om de gobelins op te hangen ln de zaal van Melozzi da Forli van de nieuwe Penacotheek. Nóch in het archief, nóch in de vaklitera tuur is ook maar een enkele aanwijzing te vin den omtrent den tijd, waarin het is vervaar digd. Het gobelin is 6.75 M. lang en 4.10 M. breed en is geweven uit wollen en zijden dra den. De bij de gobelins gebruikelijke gronddraad is hier vervangen door gele zijde. Een handtee- kening of eenig kenteeken van den wever is niet te vinden, wijl de rand ontbreekt. De com positie van de voorstelling op het gobelin Is streng symmetrisch in drie velden verdeeld en door drie bogen in gothieken stijl omgeven, zoo als dat bij middeleeuwsche triptieken voorkomt. Het geheel geeft een voorstelling van het eerste artikel der geloofsbelijdenis. De teekening is zeer nuchter van opzet, nauwkeurig en zóó scherp van lijn, dat het lijkt alsof het een ets is. De deskundigen zijn van oordeel dat dit kunstwerk waarschijnlijk ontstaan is ln de tweede helft der 15de eeuw in het atelier van Pasquier-Grehier te Doornik. ZÜRICH, 19 Juli. (Reuter). In een scheikundig laboratorium alhier heeft gisteren een heftige ontploffing plaats gehad, waarbij drie personen ernstig gewond werden. Een brievenbesteller, die juist op dat moment voorbijkwam, werd van zijn fiets geslingerd en liep eveneens zware verwondingen op. GENEVE, 18 Juli. (Reuter). Turkije is Maan dagmiddag in een buitengewone openbare ver gadering als 56ste lid in den Volkenbond op genomen. De vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werd geleld door den Belgischen Minis ter van Buitenlandsche Zaken Hymans. Dë* vergadetihg stemde hoofdelijk over het voorstel tot toelating, met het resultaat, dat alle ln de vergadering vertegenwoordigde sta ten, 43 ln getal, voor Turkije's opneming stem den. De voorzitter ve-klaarde daarop onder le- vendigen bijval, dat Turkije lid van den Volken bond was geworden. De Turksche gezant te Bern, Kemal Hoesnoe Bey en de Turksche gedelegeerde ter ontwa peningsconferentie werden daarop plechtig naar hun plaatsen geleid, waarop de voorzitter in een toespraak de beteekenis van het feit uit eenzette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3