De reis der biddende zieken Rede over Bedrijfsorganisatie Hooischuur in asch Wet tegen de Godslastering Auto tegen boom V arkenshouderij BeÜevaart naar Lourdes MINISTER VERSCHUUR SPREEKT DINSDAG 19 JULI De witte trein met lichamelijk ge- brokenen hedenmiddag uit Roosendaal vertrokken Een officieel afscheid Op het station Honderden pelgrims Huldiging van den heer E. Haak RAPPORT-WELTER In hoofdzaken door de Regeering aanvaard? Minder korting op de werkloozenuitkeeringen Het vertrek Zijn politieke overwegingen van invloed geweest op de indiening ervan? DE BOETE-PROCESSIE NAAR HEILOO Dienstregeling der treinen MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD Chauffeur doorgereden Bitter einde van een vrijen dag en een gedienstige daad; één doode, twee zwaar gewonden Zeer droevig relaas SMOKKELENDE VROUWEN Lijk aangespoeld COMITé VAN ACTIE Tegen de Winkelsluitingswet Diefstal met braak Inbraken in het Westland Internationaal oplichter Bedorven voedsel? Verdronken s Menschen koninklijke waardig heid mag niet worden verwaarloosd" Internationaal Congres geopend Rede minister Verschuur Minister Verschuur Rationaliteit geen hoofd factor Tegen de werkloosheid Ook 'n groot arbeidersbelang! Bezwaren van den Minister tegen het toeslagstelsel Geen practisch uitvoer bare denkbeelden Aan den Oostzanerdijk heeft hedenmorgen een felle brand gewoed Woonhuis gespaard j Massa-ontslag wegens slapte Ziekenfonds opgelicht Meisje overreden en gedood Hedenmiddag is de groote nationale Bedevaart van de vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten van uit Roosendaal naar Lourdes vertrokken, waarvoor wederom een viertal treinen, samengesteld uit Neder- landsch en Fransch treinmateriaal waren gere serveerd. De eerste trein met 249 pelgrims, die eerst een bezoek gingen brengen aan Lisieux, welke onder leiding staat van den Z.Eerw. heer Rector Loomans, uit Breda, en den heer Jos. Steyweg, burgemeester van Nijmegen, is Maan dagmorgen te half elf reeds van Roosendaal vertrokken. Deze pelgrims zullen vanavond Liseux verlaten om morgennamiddag te Lourdes aan te komen. Intusschen was men Maandag den geheelen dag en ook vanmorgen alweer vroeg te Roosen daal druk doende met de laatste voorbereidin gen voor den grooten tocht der zieken, die ge nade en troost gaan zoeken bij Maria in Haar genadeoord Lourdes. Vooral de schikkingen tot het inrichten van den eigenlijken ziekentrein nemen heel wat zorg, moeiten en tijd in beslag. Maar nog grcoter is de zorg voor en omvang rijker de taak tot het vervoer en verladen der zieken zelf, die van uit alle oorden des lands naar Roosendaal komen om daar den tocht naar Lourdes aan te vangen. Reeds Maandagavond waren verschillende pelgrims. o.w. ook een aantal zieken te Roosendaal per trein en auto gearriveerd, van wie de zieken in het Ziekenhuis Charitas hebben overnacht, terwijl ook vanmorgen vroeg reeds enkele ziekenauto's zieken aanvoerden aan het Roosendaalsche station. Het eigenlijke vervoer en verladen der zieken kon evenwel pas goed beginnen toen te onge veer half 10 aan het oostelijk deel van het eerste perron, de z.g.n. Witte Trein was voor gereden om zijn kostbaren last van lichamelijk gebrokene in ontvangst te nemen en toen successievelijk van uit alle richtingen van ons land de treinen met honderden en honderden pelgrims Roosendaal's fraaie en groote station kwamen binnenstoomen. Zoo kwamen te 9.13 uit de richting Lage Zwaluwe, te 9.21 van 's-Hertogenbosch, te 9.24 uit Amsterdam reeds treinen met tal van deel nemers en zieken aan. Vervolgens reed te 9.51 de trein uit Den Haag het station binnen, met welken trein de Roode Kruiswagen met eigen verplegend personeel uit Den Haag en het ziekenrijtuif? uit Rotterdam binnen, gevolgd weer te 10.29 door een trein uit Maastricht, Helmond, Tilburg en Breda, met 2 ziekenrijtui- gen uit Helmond en een ziekenriituig uit Til burg. Zoo bleven maar steeds de treinen bede vaartgangers en zieken aanvoeren, w o. ook te 10.51 van uit het noorden, via Arnhem en 's-Bosch, en ten laatste te 11 uur nog een extra trein uit Amsterdam met nog een zieken- riiuig uit Amsterdam en een uit Haarlem. De perrons, wachtkamers en gangen geraak ten van lieverlede overvuld van pelgrims en tusschen al dat beweeg van reizigers en die drukte van pelgrims en familileden die tot aan de uitgangsooort van ons land hun zieken ver gezelden, waren de leden van de Roosendaalsche Transportcolonne, onder de immer energieke leiding van den heer mr. M. van Gastel, steeds doende de zieken te verladen van de aanko mende treinen, auto's en autobussen naar den ziekentrein. Tusschen al die drukte door zag men voortdurend de colonne-leden zieken over dragen, hetzij per draagbaar, ofwel per draag stoelen, welke hulpmiddelen in overvloed aan wezig waren. Veel hulp mocht men daarbij ook ondervinden van een aantal Liefdezusters en verpleegsters van het Ziekenhuis Charitas, ter wijl voorts ook door de goede zorgen van den tegenwoordigen stationschef, den heer F. Tax, en den onderchef, den heer Westra. en de be reidwilligheid van het stationspersoneel, het werk zeer werd vergemakkelijkt en bevorderd. Omstreeks 11 uur had een zeer bijzondere ge beurtenis plaats. De heer E. Haak, vroeger stationschef alhier, thans chef aan het Centraal Station te Amsterdam, die zoovele jaren se dert den oorlog tot verleden jaar steeds met de grootste bereidwilligheid het comité en de Rcozendaalsche hulpcolonne terzijde heeft ge staan in de verzorging der bedevaarttreinen, was door den hoogeerw. heer deken Huybers, van Hoorn, namens het comité uitgenoodigd om met zijn echtgenoote naar Roosendaal te komen, wijl men een gelegenheid wilde hebben officieel afscheid van hem te nemen, aan welke uitnoodiging de heer Haak heeft willen vol doen. Dat dit afscheid echter zulk een grootsche beteekenis zou krijgen, heeft de heer Haak ze ker niet kunnen bevroeden en dit zeker niet als in zijn godsdienstige belijdenis behoorende tot de Ned. Herv. Kerk. De heer en mevr. Haak werden n.1. voor dit „afscheid" door het comité, met in zijn midden Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. D, J. Aengenent, Bis- De regeering heeft, zoo verneemt „De Gel derlander" uit zeer goede bron uit Den Haag. het rapport-Weiter aanvaard. Zij heeft op dracht gegeven in de begrooting voor 1933 dat rapport te verwerken. Behalve op ondergeschik te en enkele speciale punten, wordt het volledig gevolgd. Alleen zal het kortingspercentage op de uitkeeringen aan werkloozen niet zoo grooi zijn als de commissie-Weiter het wenscht. Wat buiten de begrootingen valt, wordt in noodwetjes ondergebracht. Het feit, dat aan „Financiën" een nieuw ambtenaar is benoemd en wel mr. H. Albarda, secretaris der commissie-Weiter, geeft mede wel heel duidelijk aan, dat 't de regeering ernst is ttët bet rapport-Weiter, aldus het blad. schop van Haarlem, en In het bijzijn ook van een aantal leden der Roosendaalsche Trans portcolonne, in de met bloemen en planten ver sierde ruime enquete-kamer ontvangen, waar een voor den betrokkene onverwachte en zeer bijzondere huldiging ging plaats hebben. Intusschen had het liefdewerk der zieken dragers niet stil gestaan en was de verlading der zieken naar den Witten Trein al ver ge vorderd, welk werk thans weer op volle kracht werd voortgezet. Nog slechts enkele minuten scheidden ons van het vertrek van den ziekentrein; de laatste zieken werden in den trein gedragen en op de rustbedden gelegd. Nog eenige laatste schik kingenen het sein voor vertrek werd gege ven. Dan een signaal van de locomotief en de ziekentrein zette zich in beweging. Nagewuifd door de honderden pelgrims, die met de volgende treinen zouden vertrekken, reizigers en familieleden, vertrokken de 273 zieken in hope en vertrouwen op Maria's bij stand en hulpe, onder leiding van den Hoog eerw. heer Deken Huijbers, van Hoorn, en de heeren Jhr. v. Nispen tot Sevenaer, en Jos. en P. Stieger, van Breda. Met het vertrek van de zieken was de groot ste en meest zorg eischende drukte achter den rug. Beide andere treinen, onder leiding respec tievelijk van den Hoogeerw. heer Meijer, De ken van Assen, en den heer Jhr. Ruys de Bee- renbrouck Jr., en den Zeereerw. heer pastoor Ingedaal, van Maastricht, en den heer v. d. Kamp, vertrokken vervolgens te 1.20 en te 2.50 uur. Met tusschenruimte van ongeveer één uur worden de vier treinen morgennamiddag te Lourdes verwacht. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen be treffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen is het volgende ontleend: De openbare beraadslaging over dit wetsont werp in de Tweede Kamer had enkele leden den indruk gegeven, dat niet in de laatste plaats politieke overwegingen van invloed zijn geweest op de indiening er van. Vele andere leden kwamen met klem tegen deze voorstelling van zaken op. Uit men, zoo verklaarden zij, eene zoo ernstige beschuldiging tegen hem, die de indiening van dit wetsont werp heeft bevorderd, dan mag redelijkerwijze worden verwacht, dat argumenten ten bewijze er van worden aangevoerd. Deze ontbreken even wel geheel. Zulks had de leden, hier aan het woord, te meer getroffen, daar de gedachten- wisseling in de andere Kamer bij hen juist de vaste overtuiging had gevestigd, dat politieke beweegredenen aan deze wetsvoordracht ten eenenmale vreemd waren. Eenige leden stelden bij hun critiek op het onderhavige wetsontwerp op den voorgrond, dat ook zij elke uiting in woord of geschrift, waar door de godsdienstige gevoelens van anderen worden gekwetst, ten sterkste afkeuren. Hieruit trokken zij evenwel niet de conclusie, dat aan vaarding dezer voordracht mitsdien geboden is. Deze leden toch waren van oordeel, dat het niet op den weg van den Staat ligt met behulp der strafwet dergelijke uitingen te verhinderen; en voorts meenden zij, dat men bij een wettelijke omschrijving van de krenking der godsdienstige gevoelens, welke in godslastering is gelegen, op dusdanige moeilijkheden stuit, dat toepassing dier wet met groote bezwaren gepaard zal gaan. Het voornaamste bezwaar, door eenige andere leden tegen dit wetsontwerp aangevoerd, gold het feit, dat zij het in strijd achtten met de hier te lande gewaarborgde vrijheid op gods dienstig gebied. De beschouwingen, hierboven weergegeven, vonden van verschillende zijden krachtige tegen spraak. Alvorens te treden in een beoordeeling van het onderhavige wetsontwerp, wenschten vele leden in herinnering te brengen, dat de laatste rede, door mr. Th. Heemskerk in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden, aan dit ontwerp was gewijd en terecht door den mi nister van Justitie als een hoogtepunt der dis cussie was gekenschetst. Deze leden betuigden hun instemming met het uitnemende betoog, door den sedert over' leden staatsman gehouden ter verdediging van dit ontwerp van wet. Verscheidene leden brachten den minister hulde voor het bevorderen der indiening en voor de uitstekende verdediging van dit wetsontwerp. De indiening achtten ook zij volkomen gerecht vaardigd door de uitwassen, waarneembaar op het gebied van kwetsing van godsdienstige ge voelens, aan welke een van Rusland uit gere geerde politieke partij kennelijk met de bedoe ling de christelijke grondslagen der rechts- en zedelijke orde te vernietigen, zich stelselmatig schuldig maakt. Eenige leden waren van oordeel, dat de rech terlijke macht voor zeer groote moeilijkheden zal komen te staan bij de toepassing der ont worpen strafbepalingen. Niet gehouden aan scherpe en ondubbelzinnige omschrijvingen, zal de beslissing des rechters veelal afhangen van zijn persoonlijke overtuiging aangaande bepaal de theologische of godsdienstige vraagstukken. Dit achtten zij onvermijdelijk, omdat hier het vaste richtsnoer in den tekst der wet ontbreekt, hetwelk voor den rechter onontbeerlijk is bij de beantwoording der vraag, of de verdachte zich aan het strafbaar gestelde feit heeft schuldig gemaakt. Heen: Reizigers van Haarlem met trein 2219, ver trek Haarlem: 9.03. Reizigers van Velsen met trein 2219, vertrek Velsen: 9.11. Reizigers van Beverwijk met trein 2219, ver trek Beverwijk: 9.14. Reizigers van Castricum met trein 2419, ver trek Castricum: 9.29. Reizigers van Amsterdam met trein 2421, vertrek Amsterdam: 9.13. Reizigers van Zaandam met trein 2421, ver trek Zaandam: 9.23. Reizigers van Enkhuizen met trein 2914, ver trek Enkhuizen: 7.30. Reizigers van Hoorn met trein 3756, vertrek Hoorn: 8.12. Reizigers van Alkmaar met trein 2420, ver trek Alkmaar: 9.07. Indien dit aantal voor trein „2420" te groot mocht blijken, dan zal een gedeelte reeds met trein „2418" afgevoerd worden. Vertrek Alk maar 8.47. Terug: Reizigers voor Castricum en Beverwijk met trein 2446, vertrek Runxputte: pl.m. 13.54. Reizigers voor Beverwijk moeten in Uitgeest overstappen. Reizigers voor Amsterdam met trein 2448, vertrek Runxputte: pl.m. 14.06. Reizigers voor Haarlem met trein 2248, ver trek Runxputte: pl.m. 14.13. Reizigers voor richting Hoorn trein 2447, ver trek Runxputte: pl.m. 13.54. Deze reizigers kunnen door met trein 3771, vertrek Alkmaar: 14.53. Prijzen der plaatsbewijzen: Retour HaarlemRunxputte pijn. ƒ0.90 (tusschenstations goedkooperl). Retour EnkhuizenRunxputte pl.m. 1.60 (zie boven). Om van die goedkoope tarieven gebruik te maken is noodig, dat men reist met gezelschap biljetten van minstens 25 personen, verkijgbaar aan alle stations. Van Den Haag en Leiden uit kan men even eens met gebruik van gezelschapbiljetten rei zen. Maandagavond om 7 uur is het vijfjarig meisje T. D. Lon-jee, wonende op den Schie- damschen Dijk op de Leuvenhaven Westzijde te Rotterdam aangereden door een personen auto. Het kind is een apotheek binnengedragen en daarna met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar het na aankomst is overleden. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, is na het ongeluk snel doorgereden en tot dusverre onbekend gebleven. De heer J. van Bruul, wonende aan den Boschdijk te Eindhoven, wilde Zaterdagnamid dag met twee chauffeurs van de Tramweg Mij. „De Meierij", de heeren C. Luyben en P. Heyl, voor een vrijen dag naar Antwerpen. Nabij de Belgische grens onder Reusel geko men ontmoetten zij daar een klerk van die Tramwegmaatschappij, den heer E. van den Eynden, die met zijn moeder wachtte op de autobus voor Antwerpen, waar die darue, die haar been in gips-verband droeg, een genees kundige behandeling moest ondergaan. De heer van Bruul vroeg de wachteuden of ze met hem mee wilden rijden, welk vriendelijk aanbod dankbaar aanvaard werd. Onder Burse, ongeveer 10 K.M. van Turnhout, reed Ie wa gen, bestuurd door den heer van Bruul, tenge volge van het springen van den rechter-achter- band, plotseling met groote vaart tegen een boom, zoodat de naast den bestuurder zitten de chauffeur geen gelegenheid had om in te grijpen. De zware 8-cylinder Auburn werd to taal vernield. De heer van der Eynden, zijn moeder en de heer Heyl bleken er het ergst aan toe. De heer v. d. E. had een zware schedelbreuk bekomen. Het been van mevrouw van der E. was weder om gebroken. De heer Heyl had verwondingen aan hoofd en beenen. De beide andere inzitten den werden eveneens, zij het ook minder erg gekwetst. Daar het ongeluk niet ver van het Beerser Hospitaal gebeurde, werden de slachtoffers ter stond daarheen vervoerd, terwijl de Antwerp- sche chirurg, prof. v. d. Wildenberg, die toe vallig passeerde, aanstonds geneeskundige hulp verleende. De heer van der E. is Maandagmorgen aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was 33 jaar oud, afkomstig uit Antwerpen, doch sinds den oorlog te Reusel woonachtig. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Zijn moeder verkeert op het o ogenblik nog in levensgevaar en ook de toestand van den neer Heyl is zeer zorgwekkend, al oesiaat er eenige kans, hem in het leven te houden. De beide andere heeren hoopt men in den loop dezer week uit het ziekenhuis te kunnen ontslaan. Door de gendarmerie van het plaatsje ge waarschuwd, heeft de Eindhovensche politie de getroffen familie-leden van het ongeluk in ken nis gesteld. Kiene Co., Amsterdam; M. de Beer, ged. com missaris der N.V. „De Faam", Breda; G. J. Droste Jr., directeur der N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, Haarlem; A. J. M. van Iersel, directeur der N.V. „Kwatta", Breda en L. A. Hagers, directeur der N.V. Beukers Rijneke, Rotterdam. Besloten werd het comité nog uit de breiden met vertegenwoordigers van winkeliersvereeni- gingen en van vereenigingen en bonden van winkelers uit de aanverwante takken van han del en industrie. Het Secretariaat van het comité is gevestigd: Marnixstraat 380, Amsterdam, Telefoon 36213. Een der laatste nachten werd in het district Aken bij de Limburgsche grens een smokke laarsbende aangehouden, die bestond uit 30 vrouwen. 500 pond smokkelwaar, voornamelijk suiker, koffie en meel werd in beslag genomen, men. Gistermorgen is op het Noorderstrand te IJmuiden het lijk aangespoeld van een meisje, naar schatting 16 18 jaar. Door de zorgen der politie is het lijk naar Velsen overgebracht, waar het later is herkend als van een inwoonster der gemeente Bloemen- daal. In vervolg op de door de Vereeniging van Nederlandsche Cacao- en Chocoladefabrikanten en de Nederlandsche Vereeniging van Suiker werk- en Chocoladefabrikanten aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid ge richte requesten inzake de Winkelsluitingswet heeft op 15 Juli j.l. te Amsterdam in de Industrieele Club een bespreking plaats gevon den tusschen vertegenwoordigers der beide ver eenigingen. Staande deze bijeenkomst werd een comité van actie tegen de Winkelsluitingswet gevormd waarin zitting hebben genomen als bestuur en tevens Uitvoerend Comité de heeren: D. J. van Houten Jr., lid der firma C. J. van Houten Zn. te Weesp, voorzitter; L. Jamin, lid der firma C. Jamin, Rotterdam, vice-voorzitter; B. H. Wellmann, secretaris-administrateur der Ne derlandsche Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten, Amsterdam, secretaris; mr. G. Freem, secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Cacao- en Chocoladefabrikan ten, penningmeester, en verder als leden de heeren H. A. Bakels, commissaris der N.V. J. C. Op 7 Februari werd ingebroken in een wo ning aan den Rijksstraatweg te Haarlem. Door uitsnijden van een ruit van een der tuindeuren was de ongewenschte bezoeker binnengekomen. Hij had wat tafelzilver en kleeren buit ge maakt. Als verdacht van diefstal met braak werd de 42-jarige los-werkman P. W. gearresteerd. Een deel van het gestolene werd in zijn be zit gevonden. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot één jaar gevangenisstraf. In hooger beroep eischte de procureur-gene raal bij het Amsterdamsche Hof, mr. Bauduin, bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, pleit te vrijspraak, aangezien hij het tenlaste gelegde niet bewezen achtte. Subs, pleitte mr. van 't Hoff clementie. Arrest 25 Juli. Nadat onlangs te Monster en De Lier is inge broken, heeft men thans te Honselersdijk ten huize van de fam. K. aan den Nieuwenweg een ongewenscht bezoek gebracht. Daar werden buitgemaakt een gouden horlogé met dito ketting en medaillon, alsmede een bedrag aan geld en sigaren. Voorts is dezer dagen getracht in te breken bij V., waar de ongenoode gasten echter door een waakhond werden verjaagd. Door de politie wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. De gemeentepolitie te Kerkrade heeft aan gehouden M. R„ uit die gemeente afkomstig, die zich in de jaren 1930 en 1931 te Kerkrade en vele andere gemeenten in de mijnstreek be nevens in en cm Aken aan tal van oplichtingen had schuldig gemaakt. R. verbleef langen tijd in Aken en Rotterdam. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het uit tien personen bestaande gezin van J. K. te Bolnes is Zondagmiddag na het gebruik van het middagmaal ongesteld geworden. De be handelende geneesheer heeft voedselvergiftiging geconstateerd. Maandag is bij het baden aan den kop van den Huizer havendam de veertienjarige T. ver dronken. Gistermiddag te 3 uur is in de groote zaal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam het vijfde „Internationaal Congres voor Weten schappelijke Bedrijfsorganisatie" in tegen woordigheid van verschillende vooraanstaande personen officieel geopend door zijne Excel lentie mr. T. J. Verschuur, minister van Eco nomische Zaken en Arbeid. Beschermheer van dit congres is Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitters zijn Hunne Ex cellenties mr. Verschuur, Jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Financiën. Het bureau van het congres wordt gevormd door prof. Th. Lim- perg, voorzitter, ir. B. W. Berenschot, alge meen rapporteur en ir. V. W. van Goch, alge meen secretaris. Na de gebruikelijke begroetingen hield Z. Exc. Minister Verschuur de openingsrede. Het is een bewijs van gezond inzicht zoo ving minister Verschuur aan, dat gij in deze dagen van ernstige crisis, onder de auspiciën van het Comité International de l'Organisation Scien- tifique. bijeengekomen zijt om u door uitwis seling van gedachten op de hoogte te brengen van de vorderingen, welke op het gebied van de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie zijn bereikt. In de ontwikkeling, waar wij thans nog mid den in staan, schuilt een tragisch element. Alle krachten in uw kring zijn sinds jaren in gesteld op meer doelmatige organisatie, terwijl wij in de wereld om ons heen op het ©ogen blik de chaos zien heerschen. De oorzaak daar van hebben we niet op te sporen, maar toch is 't goed de beteekenis van den arbeid te bezien in het kader der groote wereldgebeurtenissen. Het beweegt zich op technisch wetenschappelijk gebied, zij is om zoo te zeggen de wiskun de der organisatie. Gij tracht het rationeele element in den arbeid van den mensch tot ver dere ontwikkeling te brengen. De psychologische en physiologische facto ren, welke den arbeid mede bepalrn, vallen geenszins buiten uw gezichtskring, doch deze vraagstukken behooren alleen in zooverre tot uw terrein, als daardoor rationeel handelen nog hooger kan worden opgevoerd. Daarnaast en buiten uw terrein spelen echter al die wils uitingen van den mensch, die het wereldgebeu ren bepalen, een groote rol; zij zijn helaas niet uitsluitend op rationaliteit gericht; niettemin zijn zij ook voorwerp van wetenschappelijk on derzoek. Alle deze uitingen van het menschelijk stre ven, welke men kan classificeeren als behoef ten naar materieele goederen, sociale wenschen van eenling en collectiviteit, nationale en poli tieke wenschen en eindelijk ook ethische idea len bepalen de maatschappelijke evolutie. Deze veelheid van factoren vertoont slechts zelden eene harmonische ontwikkeling. Onevenwich tigheid geeft steeds verstoringen; zóó zeer zelfs, dat daarbij een gunstige ontwikkeling van één van die factoren hoezeer ook volgens de nor men, die de wetenschap op dat terrein opge steld heeft, in de veelheid van maatschappe lijke verschijnselen tot chaos kan leiden, wan neer men op ander gebied zondigt. Hier zie ik voor een deel de oorzaak van de critiek waar van de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie in de laatste crisis het slachtoffer is geworden. Wanneer ik niet :nstem met enkeier critiek, dan wil dit geenszins zeggen, dat de weten schappelijke bedrijfsorganisatie daaruit geen lessen zou kunnen putten. In de eerste plaats zal deze overdenking tot een zekeren inkeer moeten leiden en wel in dien zin, dat men be- seffe door rationalisatie de fouten, welke onze sociale gemeenschap aankleven, niet te kunnen elimineeren; dat men ook zich rekenschap zal hebben te geven van het tempo waarin verbe terde organisatie-methoden kunnen worden toegepast in samenhang met vorderingen op andere terreinen; eindelijk: dat deze alleen de technische zijde van het evolutie-vraagstuk raken. De wetenschappelijke bedrijfsorganisa tie is vooral gegroeid met het grootbedrijf. De practijk ging toen de wetenschap vooruit en de minister ging na 't ontstaan der „wetenschap pelijke bedrijfsorganisatie." Aanvankelijk werd menige ernstige fout be gaan doordat de factor „mensch" te veel uit het oog werd verloren. Later werd meer aan dacht geschonken aan de psychologie en phy- siologie en werden deze wetenschappen dienst baar gemaakt aan de wetenschappelijke be drijfsorganisatie. Ook hiermede werd het doel nog niet volledig bereikt; want men ging be seffen, dat ook de ethische zijde van het vraagstuk, 's menschen koninklijke waardig heid als heerscher over de geschapen wereld, niet mocht verwaarloosd worden. Voor korte perioden kan men daarover heen stappen, op den duur eischt de sociale vrede, eischt ook elk hooger streven, dat met de men. schelijke factoren vrijwel in de eerste plaats wordt rekening gehouden. Ook voor het succes van het bedrijf is de juiste waardeering van den menschelijken factor van groote beteekenis. Naast geschiktheid voor het beroep, speelt karakter een groote rol De beteekenis daarvan is vaak grooter dan de kostenbesparing. Zou de wetenschappelijke be drijfsleiding deze elementen uit 't oog verliezen, dan zou de mechanisatie leiden tot vernietiging van den geest, dat kostbare goed der mensch. heid. Intusschen moet ook met den uitbouw der inwendige organisatie de vergrooting der afzetmogelijkheid onder 't oog gezien worden. De bedrijfsleider kan ook hier niet meer alleen op intuitie afgaan. Hetgeen voorts de credietcrisis ons thans te zien geeft, zou men kunnen afleiden, dat da wetenschappelijke organisatie nog niet hoog ge noeg is opgevoerd. Spr. betwijfelt dit echter. Er zijn wel groote foutten begaan, doch die liggen buiten het terrein der wetenschappelijke bedrijfsorganisatie. Voor een speciaal vraagstuk van rationalisatie vroeg spr. bijzondere andacht. We leven in een tijdperk van het leed der werkloosheid. Bezuinigheid is natuurlijk noodia. Maar de noodige elasticiteit wordt vaak gemist bij de aanpassing aan wisselende omstandig heden. Dan geschiedt de vervanging van arbiedskrachten door machines in te snel tempo. De vrijgekomen arbeideskrachten kunnen dan niet ten volle geabsorbeerd worden. Ook de werknemers zijn hier niet geheel van schuld vrij te pleiten. De inelasticiteit van den factor loon heeft vaak ten gevolge, dat hierdoor technische verbeteringen en wijzigingen in de organisatie rendabel worden. Met andere woor den: daar is een rationalisatie, welke niet den zelfden graad van rentabiliteit zoude bezit ten, indien het arbeidsloon in perioden van depressie op meer soepele wijze met de kosten van het levensonderhoud omlaag zou gaan Ten einde deze consequenties te overzien en de rationalisatie daardoor een gezonde rem te kunnen aanleggen, ben ik van meening, dat ken nis van wetenschappelijke bedrijfsorganisatie evenzeer een werknemersbelang is. Samenwer king tusschen den ondernemer, wetenschappe lijk bedrijfsleider en de werknemers, die steeds beter gewennen hun vertrouwen te schenker aan ook intellectueel hoogstaande leiders, is naar mijne overtuiging een groot maatschappe lijk belang, dat ook de Nederlandsche Regee ring na aan het hart ligt en dat ik dus zeer in uwe aandacht aanbeveel. Met den wensch tot welslagen van het congres opende de Minister de beraadslagingen Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp, houdende steun aan de varkenshouderij. Minister Verschuur handhaaft daarin zijn bezwaren tegen het toeslagstelsel. Voor land bouwers, aan wie eenvoudig voor ieder ge slacht varken een bedrag zou zijn toegestoken, zou noch de prikkel tot, noch eenige reëele mogelijkheid ter bereiking van saneeringsvoor- waarden gegeven zijn. Rantsoeneering van den opfok en centraliseering van den export zijn, naar de Minister meent, de onmisbare steun punten voor iedere poging om de varkenshou derij weer zoo goed mogelijk in te stellen op het huidige, maar vooral op het toekomstige belang. Dat export-concentratie en productie beperking niet is kunnen worden verwezen lijkt door de landbouwers zelf, is een feit, dat men moet constateeren en dat wel is te ver klaren. Van de twee middelen om varkensteelt en -mesterij in gewenschten toestand en omvang te behouden, n.l. óf last op de vleeschconsump- tie óf last op de schatkist is door de regeering het eerste als meest gewensehte gekozen. Grond hiervoor is de overweging, dat het in ieder geval niet bestendigd behoort te worden, dat de Nederlandsche consument ver bene den kostprijs vleesch blijft bekomen. Dat hij daarbij ook voor het productiegebied, waaruit zijn bijzonder consumptiegoed stamt, eenige algemeene bijdragen zal leveren, komt den Minister voor, geen onredelijke last te zijn. De Minister is er nog niet in geslaagd, prac tisch uitvoerbare denkbeelden te kunnen geven om de steunmaatregelen rechtstreeks effectief te maken tot waarborg voor eenig concreet loonpeil. Niettemin zal hij zijn gedachten daarover ernstig laten gaan. Het blijft de bedoeling om te komen tot een normale verhouding der productie tusschen zware en lichte varkens, waardoor de zeer ge. vaarlijke positie, waarin de mesters van het zware varken zich nu bevinden, voor de toe. komst wordt voorkomen. Het ligt niet in de bedoeling om voor zoovel betreft het Rijkstoezicht een uitbreiding van eenige beteekenis aan het personeel te geven. Het is mogelijk door een concentratie met een ander crisis-bureau, n.l. dat van de uitvoering van de Tarwewet, de personeeluitbreiding zee: te beperken. Hedenmorgen om half vijf bemerkte een voorbijganger dat uit de groote schuur achter de boerderij van den heer' J. Oudkerk, Oost zanerdijk 9, even voorbij Tuindorp-Oostzaan, rook uit het dak opsteeg. Onmiddellijk waar schuwde hij den bewoner. In de groote schuur, tevens veestal, stonden een groote en een kleine hooischelf opgetast. In de groote klamp was blijkbaar door broei brand ontstaan, want in dichte wolken gulpte de rook naar alle zijden omhoog. Het vee was in het veld, slechts één stier bevond zich nog binnen en was spoedig in veiligheid gebracht. De brandweer, die vanuit het nabije Tuindorp Oostzaan was gealarmeerd, verscheen met een drietal motorwagens kort na half zes op het terrein van den brand. De vlammen lekten reeds hoog uit het dak en zooals te voorzien was, konden de snel wegterende binten en spanten het geheel niet langer omhoog houden. Met donderend geraas stortte het dak in elkaar, één chaos vormend van gebroken pannen, zwart geblakerde balken en puin. Uit den hooiberg, die intact was gebleven, en uit de ruïne lekten de vlammen weer spoedig omhoog, terwijl dichte rookmassa's boven de boomen van het erf zich over het land verspreidden. De brandweer bracht vijf slangen Uit, die hun water van over den dijk uit de slooten moes ten omhoog halen. Twee stralen werden ge bracht tusschen de brandende schuur en het houten woonhuis, een afstand van slechts drie kwart meter. Hoewel het huis hier en daar vlam vatte en ernstig werd geblakerd, slaagde de brandweer er in het te behouden. Inmiddels was de groote schuur met aangebouwde kleinere wagenschuur, een oppervlakte van 12 bij 18 meter, verloren. Eén kar had men nog in veilig heid kunnen brengen, maar het verdere mate riaal is door het vuur verteerd. Omstreeks kwart over zes was het grootste gevaar geweken en om half zeven rukte de brandweer geleidelijk in. Onder toezicht van een brandwacht bleef de boer met enkele knechts de zwart-dampende hooischelf uit elkaar halen. De heer J. Oudkerk is, evenals de eigenaar van het huis de heer W. Bint te Amsterdam, tegen brandschade verzekerd. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune, ter wijl ook commissaris van Empel op het ter rein van den brand aanwezig was. Het is nu al de derde maal in korten tijd dat het Over-IJsehe Amsterdam in het teeken van brand staat! Daar de rook zeer ver te zien was, werd 't gerucht van den brand zeer spoe dig in de over-IJsche wijken bekend. Tengevolge van de crisis in het visschery- bedrijf is op twee werklieden na, het geheele personeel (in normale tijden 200 man) der In dustrieele Mij. „Hera" aan de Zuidzijde der Visschershaven te IJmuiden ontslagen. Ook bij de Amsterdamsche Ballast-Mij. aldaar heerscht groote slapte, zoodat nog slechts een tiental arbeiders werk vinden. Ch. Sch., die ten nadeele van het Ziekenfonds Zuid-Limburg, Maastricht, 560 gulden verduis terde, werd door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Zondagmiddag had te Raalte een droevig on geluk plaats. Toen de landbouwer Blom uit Boetele met zijn zestienjarige dienstbode G. Tielbeke met paard en wagen wilde gaan mel ken, schrok het paard en sloeg op hol. Door den schok viel het meisje van den wagen en kreeg de wielen over haar borst. Kort daaroD is zii aan de verwondingen bezweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6