ZOMERJAPONNEN Van twee sprookjes-koningen GENEESKUNDIGE KALENDER DE GELUKSVOGE 3 4 S3 Moderne electrische verlichting Onze goedkoopepatronen VAN ALLES WAT JtëmÈk Zuigelingengymnastiek Portemonnaie 4 OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK VERBODEN De zomer is in 't land en daarmee de vroolijke kleuren en lichte stoffen der zo- mersche toiletjes. Wie houdt van sterke contrasten en opvallende combinaties, heeft dit seizoen ruime keus. Rood, wit en blauw, 'n trio, dat jarenlang bij het uitzoe ken van 'n toiletje op de zwarte lijst stond, moet dan natuurlijk door baleintjes ge steund worden. De kleurstelling blauw-wit is voor dit toiletje wel het aardigste. 't Is een uitkomst voor vele zelf naaiende dames, dat men ook stof in schuine rich ting gestreept kan krijgen. Hiervan is fig. 811 gemaakt. We hebben hierbij geen gar- Hebben wij' u steeds op de hoogte ge houden met de nieuwigheden van electri sche ornamenten, thans kunnen we de lijst weer aanvullen met het nieuwe zacht- gekleurde glas, thans gebruikt voor de moderne verlichting. Ook voor de gekleurde lichtlampen, die het kleurenspel verhoogen, vragen wij uw aandacht. We bedoelen hier niet de geschilderde electrische gloeilam pen, zooals we die hier en daar reeds za gen, doch het gekleurde glas, verkregen door een speciale behandeling en welke man ziet in mooie tinten, vlammenrood, oranje, zachtgroen, enz. Een bijzonder effect geeft zoo'n kleurige lamp b.v. in een slaapkamer, waar het uit gestraalde licht mooi is, indien gekozen bi. het meubelschema, de stoffeering, enz. De gekleurde glazen ornamenten zullen wat kleurenspel betreft het effect verhoo gen, indien een zelfde kleur lichtlamp ach ter het glas is aangebracht, terwijl dit juist het omgekeerde effect gaf, als er een gewone* lichtlamp ingezet werd, dan zou de kleur van het glas bleek zijn. Vooral in verchroomd metaal zien we vele ornamen ten, die de moeite waard zijn cm toegepast te worden. Vaak zijn de houders van geoxy- deerd metaal, passend bij de kleur glas of kap van nacron-lak (lijkend op glas). Men ziet ze in donkerblauw, mat groen, rood en brons. Doch ook de geoxydeerde zilveren houders kleuren in iedere kamer bij elk ge kleurd glas of lamp. Sommige van de ont werpen zijn zeer modern, met plaatjes glas voor elkaar geplaatst en waartusschen de lamp is gezet. Weer andere zijn als open bloemen of als een schelp. Deze laatste kimt u zich voor stellen van teer rose, verlevendigd door de rose lichtlamp, welke in de schaal zit. Ook oranje en vlammenkleurige lampjes helpen het warm gloeiende effect verhoo gen van een bowl in een donkeren hoek geplaatst, of lampen naast de stookplaats. Een bijzonder effect geven deze laatste in een koud aandoende kamer, in een kamer waar het spoedig somber is, enz. Een dooslicht, d.wz een licht, wegge werkt in kubussen, enz., ziet men veel aan den «and geplaatst of aan het plafond. Een reflecteerend effect geeft de half ronde holle buis van verchroomd metaal met licht van binnen op een muur, een mooi schilderij of een beeld, welke een speciale belichting noodig hebben, om hun aantrekkelijkheid tot zijn vólle recht te doen uitkomen. Hoe vaak zal het b.v. niet gebeuren, dat men een z.g. verlichte kamer betreedt, ter wijl men al turend een schilderij aan den wand tracht te bewonderen of een kostbaar bronzen voorwerpje, dat toch neergezet is om bewondering af te dwingen, over het hoofd ziet. Goede verlichting ziet men niet overal en die wordt zeker niet verkre gen door een middenlicht alleen, en hier en daar lampjes, zonder overleg neergezet, vaak alleen, omdat men daar toevallig een leegen hoek of ruimte heeft. Goede verlichting vindt men alleen daar, waar men studie heeft gemaakt om elk voorwerp op zijn voordeeligst te laten uit komen en waar schoonheid en artisticiteit aangeboren zijn. De slaapkamer is ook weer de plaats zoo n lampje in elkaar kunt maken en we beginnen te zeggen, dat elk frame bestaat uit drie latjes triplex op elkaar, waarvan het middelste smaller is dan de twee bui tenste, zoodat men precies het effect ver krijgt, alsof er een zaagsnede in gemaakt is, hetgeen noodzakelijk is om de glaasjes in te schuiven. U maakt eerst geraamte fig. 1, ongeveer 25 c.M. breed en 10 c.M. diep, daar in het midden komt de licht lamp op den voet. Dan de voet van twee langwerpig goed bewerkte stukjes eiken hout op elkaar. Voor den voet moet eiken hout genomen worden, omdat dit zwaarder is dan ander hout. Is de voet klaar, dan plaatst men de fit ting op den voet, maakt er een gat in en een gleuf voor het snoer en nu wordt het geraamte er op gelijmd en gespijkerd, of geschroefd. We zeggen nog, dat de latjes, op onze fig. aangegeven, de drie lagen op el kaar worden gelijmd, terwijl de zijkanten voor- en achterkant, vormend het geraam te, aan elkaar gespijkerd kunnen wor den; ook spijkert men dit geraamte op den voet. Vervolgens krijgen we aan den voor kant nog twee of drie ruitjes in houders (zooals aangegeven) voor elkaar gespij kerd, de ruitjes worden smaller maar lan ger en zijn overigens hetzelfde gevormd, het licht zal door alle glaasjes heenschij- nen en een artistiek aanzicht geven. U gebruikt voor de ruitjes melkglas of, indien u het krijgen kunt, gekleurd bevroren glas. We maken kartonnetjes, passend in de gleuven, en laten die door een glassnijder precies nasnijden. Een aardig effect kan nog verkregen worden door het aanbrengen van een ge kleurde lichtlamp, het licht hiervan laat OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK VERBODEN heeft dezen zomer de meeste chance. Een blauw-wit japonnetje wordt altijd nog even opgevroolijkt door 'n détail van blauw en omgekeerd. We vinden op het oogenblik al deze modenieuwtjes met inbegrip van bolero's, shawls, pelerines, korte mouwen allercharmantst, maar voor hoe lang? Deze wat opzichtige en brutale combinaties heb ben de eigenschap om spoedig haar charme te verliezen. Laten wij dus nog gauw pro- fiteeren van het oogenblik en 'n paar costumes maken, waarmee wij dezen zomer al vast in den smaak zijn. No. 810 is het moderne overgooiermodel van vlisco of crêpe imprimé met blouse van ■witte voilestof met hetzelfde motief in te gengestelde kleur. De breede ceintuur ma ken we van de lichte stof gedrapeerd; zij neering noodig en ook geen gecompliceerd model. De streep, in verschillende richting verwerkt, geeft voldoende variatie. Over het meisjesjurkje (fig. 812) behoe ven we niet veel te vertellen. Het is een overgooier van gebloemd tricoline met blousje van wit batist. Een van de vele modellen „bolero" zien we op no. 813, waarbij bovenstuk en mou wen van 'n flink contrasteerende streep zijn. De rok loopt hoog op, doch 'n cein tuur accentueert de taille op de normale hoogte. Het korte jasje heeft lange revers en halve mouwen. Van de rokken is op 't oogenblik heel weinig te zeggen. Ze houden „den gulden middenweg", zoowel wat de breedte als wat de lengte betreft. POLA het melkglas mooi door, zonder dat de lamp zichtbaar is. Wat het houtwerk be treft, wilt u het een modern aanschijn ge ven van metaal, dan schildert u het, nadat het goed glad geschuurd is met alumi- niumverf van een goede soort. De moeilijk heid bij het aluminiumschilderen is vaak, dat het pas geopende busje, of ook wel de losse aluminiumverf te dik is; als men die dan uitstrijkt, dan krijgt men korrels en geen glad oppervlak. Men doet daarom goed door er een fleschje bronstinctuur bij te nemen en indien het noodig is de verf te verdunnen. Ook beschilderen met ena- melverf is zeer mooi voor het geraamte. U kunt de potjes in verschillende kleuren krijgen; de verf droogt snel en wordt hard en glanzend als porselein. ANEMOON. Het klinkt in den beginne wat vreemd als men hoort praten van zuigelingengym nastiek. Moet een zuigeling al aan gym nastiek doen? Het ligt voor de hand om hier eerst vreemd tegen aan te kijken. Ze ker weer zoo'n modern nieuwtje, heb ik menigeen al hooren zeggen. Nu, zoo'n vaart zal het niet loopen en geen enkele moeder behoeft zich haar zuigeling voor te stellen werkend aan ringen of rekstok. De grondgedachte van de zuigelingen gymnastiek is gezond en de uitvoering er van kan ook door en door gezond zijn als degene, die de leiding heeft, zulks met ver stand weet toe te passen. Die gedachte toch is het bevorderen van spierbeweging, zoo wel actief als passief, waardoor een har monische ontwikkeling bevorderd wordt. Een voorlooper van deze gedachte vinden wij al bij de moderne kleedij van den zui geling, welke er op berekend is beweging in ruimen zin toe te laten in tegenstelling met het ouderwetsche en thans wel ver dwenen „popje", het harnas waarin de zuigeling van vroeger werd ingekneld. Bij de bespreking van de warmteregulatie heb ik dit punt indertijd al besproken en zal dit dus thans laten rusten. Wij weten allen thans, dat het goed is, dat de zuigeling even heerlijk kan spartelen en zijn leden kan strekken. Wie dit begrijpt, is dan te vens al half op weg met de toepassing van de zuigelingengymnastiek. waar men veel zorg aan de verlichting be steedt, de toilettafel is een van de voor naamste meubelen, die voor een goede ver lichting in aanmerking komen, al dient men ook aan het plafond even voor de toi lettafel een lamp aan te brengen, om van achteraf licht te krijgen, indien u voor de tafel zit. Verlichting aan de toilettafel is evenzoo noodzakelijk. Men ziet licht opzij aangebracht, zooals buislampen, gevat in een ornament van verchroomd metaal, of ook twee cirkels van gepolijst metaal, ver bonden door een buis van bevroren glas, doch ook wordt wel het bovenlicht wegge werkt in een half ronde ouis van boven aan de toilettafel bevestigd. Ik weet niet of u de gewoonte heeft een poosje 's avonds rustig in bed liggend te lezen, van groot belang is het dan, of het licht op de juiste manier aangebracht is, achter boven uw hoofd is de beste plaats, men plaatst in dat geval een moderne ver lichting op het hoofdbord of er boven. U zult op die manier geen hoofdpijn krijgen door het inspannen der oogen, hetgeen zeer slecht is voor de oogen, wat men heel goed begrijpt, als men bedenkt, dat de oogen na de afgeloopen dagtaak nog eens extra in gespannen worden en extra vermoeid door verkeerd aangebracht licht. Wij laten u dan nog een idee zien om een van die moderne lampjes zelf te ma ken, d.w.z. met een montuur van hout, al thans ik stel u voor dit zelf te doen, want alhoewel er eigenlijk geen bijzondere moei lijkheden bij te pas komen, is het toch een nauwkeurig werkje, als men alleen maar nagaat de nauwkeurigheid van het opme ten en passen van de ruitjes. O? d£ teekening laten we zien, hoe u In Amsterdam hebben wij al j'aren lang een instituut, waar de zuigelingengym nastiek wordt toegepast. De heer Reteig is de eerste geweest, die er mee begon en het succes er van aantoonde. Er bestaat een alleraardigst Duitsch boekje van DetleffNeurode, goedkoop en doelmatig, met veel afbeeldingen voorzien. Aan de hand hiervan kan een verstandige moeder veel nuttigs voor haar kind berei ken, zonder eenig risico te loopen. Het spreekt wel vanzelf, dat men zich hier voor overdrijving moet hoeden. Maar een ver standige moeder zal hier gemakkelijk de juiste maat betrachten. Ik heb tenminste in de praktijk nooit nadeelen gezien. De toepassing nu kan uiterst eenvoudig zijn. De jonge zuigeling van de 3de of 4de maand af in een warme kamer ontkleed, geplaatst op een aankleedtafel of een groot bed, is er gemakkelijk toe te brengen zijn spieren te gaan oefenen. Het is aardig óm waar te nemen hoe spoedig de kinderen vooral de intelligente er toe overgaan om actief mee te werken. Voor de ver schillende oefeningen verwijs ik naar het bovengenoemde werkje, dat overzichtelijk is. Dat men deze oefeningen gemakkelijk combineert met een bad en lichte massage, is een aansporing te meer om deze me thode populair te doen worden. Dat men deze gymnastiek alleen mag uit voeren als het kind volkomen gezond is, spreekt wel vanzelf. Een ziek kind trouwens geeft al spoedig zijn onlust en zijn onge noegen te kennen, want het aangename bij deze zuigelingengymnastiek is juist, dat beide partijen, kinderen en ouders, er plei- zier en nut van hebben. Ik ben geen voorstander van het systeem om het vlugge loopen van kinderen te be vorderen. Laat de natuur hier zelf regulee- ren. Ik zag dezer dagen een apparaat van Deenschen oorsprong, dat dit als loop schommel wil bevorderen en dat ik daarom in principe onjuist moet achten. Laat het kind via zitten en kruipen komen tot het loopen. Maar dit neemt niet weg, dat het iets anders is, dat men de aanwezige spie ren door oefening en massage krachtig tot ontwikkeling brengt. Hiervan zal men de voordeelen ondervinden. Als zoodanig kan ik dan ook een goed toegepaste zuigelin gengymnastiek aanbevelen. ENKLAAR. Hebben jullie eigenlijk wel eens gehoord, hoe het kwam, dat de koning van Kabou- terland ruzie gekregen heeft met den ko ning van Luilekkerland? Niet? Nou, moet je luisteren! Koning Rijstebrij van Luilekkerland hoorde op een goeden dag, dat er zoo iets bestaat als Kabouterland. „Nou," dacht hij toen dadelijk, „dan is het niet meer dan behoorlijk en volgens hofetiquette, dat ik den koning van dat land door mijn adju dant een uitnoodiging laat brengen, om mijn rijk met een bezoek te vereeren." Zoo gezegd, zoo gedaan, want koning Rijstebrij was een man van weinig woorden, maar van groote daden, moet je weten. Adjudant Rolpens ja, zoo heette hij, ik kan er heusch niets aan doen begaf zich dadelijk op weg en bereikte na een reis van eenige weken het dwergenland. Hij werd natuurlijk dadelijk bij koning Lang haard toegelaten. „Majesteit," zei hij eerbiedig, „mijn machtig heer, koning Rijstebrij van Lui lekkerland, heeft de eer, mij, zijn adju dant Rolpens, tot u te zenden om te vra gen, of het u behagen kan mijn koning met een bezoek te vereeren." Nu, dat was mooi gezegd, maar in plaats van te antwoorden, barstte koning Lang haard in lachen uit en ook de hofhouding stond te schateren. „Rolpens," gierde de koning, „rolpens, ha, ha, ha, ha, Rolpens heet* hij." De adjudant stond van woede te trillen op zijn beenen, maar hij was wel zoo ver standig om niets te zeggen. Toen de koning uitgelachen was, nam hij de uitnoodiging aan en Rolpens keerde naar zijn land terug. Nauwelijks was hij daar aangekomen, of hij begaf zich naar zijn heer en meester en vertelde, wat hem was overkomen; koning Rijstebrij was heel verontwaardigd, maar hij verzocht zijn ad judant toch dringend het niemand te ver tellen, want ze zouden koning Langhaard bij zijn bezoek zeker met klontjes en aman- liad een buik als een voetbal en schele hoofdpijn van benauwdheid. De grootste helft van zijn gevolg bleef halverwege ste ken en de Lijfarts van den koning kwam handen te kort om hen beter te maken. Je kunt je, denk ik, best voorstellen, dat ...en de topioca- pudding zag.... ....en ook de hofhouding stond te schateren. delen naar zijn hoofd gooien als ze het wisten. En de koning hield niet van ruzie en oorlog. Dat nam niet weg, dat hij lang niet zoo prettig tegenover koning Lang haard gestemd was als eerst. Nu werden de straten versierd met bloe men van marsepij n en op het dak van ieder huis werd een groote pruimentaart gezet. Het paleis werd heelemaal met sui ker bespoten en op het dorpsplein werd een tapiocapudding neergezet, zoo groot als een huis. Er werd nog veel meer gedaan, maar het zou te lang zijn, om het jullie allemaal te vertellen. Een week, nadat alles klaar was, ver scheen de heraut uit Kabouterland om het hooge bezoek aan te kondigen en een dag later trokken de muizen uit de koninklijke stallen de hazelnootkoets van den koning tot aan den rijstebrijberg, die, zooals jullie weten, voor Luilekkerland ligt. Ja, dat weten jullie nu toevallig, maar koning Langhaard wist dat niet. Het is te begrijpen, dat hij bijna omviel van schrik, toen hij hoorde, dat hij niet in Luilekker land kon komen, dan door zich een weg te eten door die brij heen. Nou was er niets waar de koning zoo'n hekel aan had, als aan rijstebrij. Toen de hof kok hem die eens voorgezet had, kreeg hij den heelen schotel naar zijn hoofd, zoodat hij van on der tot boven vol zat met dat kleverige goedje. „Dat doe ik niet," zei de koning, en hij stuurde een afgevaardigde naar zijn gast heer om hem te verzoeken een weg voor hem te laten banen. Gelukkig koos hij voor deze boodschap kabouter Smulpaap uit, die zich best vijfmaal heen en weer door den berg had willen heen eten. Als een tonne tje zoo rond kwam hij terug met de bood schap, dat het nu eenmaal een wet was van dien rijstebrijberg en dat de koning van Luilekkerland geen uitzondering wou ma ken. Het scheelde maar weinig, of koning Langhaard was in zijn driftbui gebleven. „Wel hier en ginder," zei hij, „ik zal hem leer en, dien Suiker koning; nu zal ik er doorheen en dan zal hij eens eventjes wat beleven. Ik verklaar hem op staanden voet den oorlog. Vooruit Smulpaap, ga jij voor op, en eet den weg voor mij vrij, maar weé e gebeente, als ik iets van dat ellendige rommeltje in mijn mond krijg." En daar gingen ze. Natuurlijk kreeg de Koning heel wat rijstebrij in zijn mond, daar kon die arme Smulpaap niets aan doen, al at hij nog zoo hard. Och, hemel- e lief, wat was de Koning misselijk! Hij de Koning bij het zien van al die marsepijn en pruimenstaarten in de stad er niet ple zieriger op werd. Maar, zooals dat een vorst betaamt, bleef hij uiterlijk heel kalm, ter wijl hij naar het paleis reed. Totdat hij op de markt kwam en den tapiocapudding zag, toen werd het hem te machtig. „Bah, bah, bah," schreeuwde hij, „wat een land is dit, ik zal het paleis in brand steken." En dat deed hij. Maar, ach lieve help, hij had niet gezien, dat het paleis met suiker overgoten was. Natuurlijk begon die suiker te smelten en vloeide als een woeste beek door de straten van de stad. In min der dan geen tijd was de koning op de vlucht geslagen, hij vloog er van door en was in een paar tellen buiten de stad. Hoe, wist hij later zelf niet meer. Koning Rijstebrij zat voor het raam van het paleis en wist geen raad van het la chen. „Het is zijn v,erdiende loon", zei hij tegen Rolpens, die achter zijn stoel stond. „Wie het laatst lacht, lacht het best. We zullen hem wel nooit meer terug zien." Koning Langhaard reed naar Kabouter land terug en vaardigde daar het gebod uit, dat, wie ooit meer rijstebrij zou eten, werd ter dood veroordeeld, en wie ooit nog over Luilekkerland sprak, kreeg honderd stokslagen. Zoo eindigde dit treurige be zoek. DOLA DE JONG. LUCIFERSRAADSEL» Met 18 lucifers legt men het onder staande figuur, een driehoek, inhoudend een 9-tal kleine driehoeken. Nu moet ge een 5-tal lucifers wegnemen en wel zooda nig, dat er dan slechts 5 driehoeken over blijven Vouw een lapje vilt of laken dubbel en knip daarna fig. A. Knip dan fig A nog eens van een enkel lapje. Calqueer nu de bloem en de bladen op papier en knip ze uit. Dan knip je naar deze modellen de bloem van gekleurde stof en de bladen aneen groene. Het hart van de bloem wordt geel. Nu naai je de bladen en het bloempje op het grootste lapje stof volgens de teekening, fig. a. Misschien wil moeder je daarbij wat helpen. Heb je dit netjes gedaan dan moet het takje er nog op ge- Dik, ik weet een pracht spelletje. Halt!! Je geld of je leven! De jon- Laten we straatroovertje gaan spelen, gens hadden niet in de gaten, dat ach- Ik heb mijn pistool bij me. Zie je dien ter hen in het portiek een werkelijke dikken heer daar, dien gaan we onver- bandiet stond, die ook de bedoeling had, wachts aanhouden. menschen aan te houden, maar met minder onschuldige bedoelingen dan zij. Zoo vrind! Straatrooverij op klaar lichten dag hè! Geef jij me die revol ver maar hoor en kalm meegaan alsje blieft, anders leg ik je dien gummistok eventjes in je nek. En kleine kinderen aan het schrikken maken hè. Ik zag die jongens wel hard wegloopen. De arme jongens, wat zullen ze geschrokken zijn. Lieve goedheid, Dik, die zit er bij. Maar goed ook. 't Is gewoon verschrik kelijk tegenwoordig, zei mijn vader gis teravond nog, die rooverij op klaarlich ten dag. Wat zag ie der anders echt uit, niet. Met zoo'n masker voor. Ik mag wel een wit masker nemen, anders kun je niet eens zien, dat ik er een op heb. borduurd woraen. Is dit allemaal klaar dan naai je het kleine lapje op het groote, zóó, dat de helft met het bloemtakje als klep er over slaat. Alles wordt genaaid met den festonneersteek. De portemonnaie sluit met een drukknoop. Voor versiering zet je bo venop een knoopje. Oplossing bovenstaand lucifersraadsel» In welken toestand de menschen ook ge plaatst zijn, zfj kunnen daarin genoegens en ongelegenheden vinden; in welk gezelschap zij zich ook begeven, zij zullen daarin personen aantreffen, die hun meer of minder bevallen, aan welke tafel zij zich ook nederzetten, spij zen en dranken, die htm meer of minder aan genaam zijn. FRANKLIN. Van alle ln deze rubriek voorkomende modellen, of van welke andere door onze lezeressen Ingezon den teekening ook, leveren wy door ons Patronen- kantoor patronen tegen de volgende lage prijzen Costuum 0.60 Blouse0.45 Mantel 11.Kinderjurk (t.5 j.) 0.35 Men geve ons daarvoor de volgende maten op: a. Bovenwijdte, te meten *rondom langs den rug, onder de armen door en boven de buste langs, niet te strak. b. B o r s t w Ij d t e, op dezelfde wijze te meten als de bovenwijdte, maar nu o v e r de buste heen. o. Borsthoogte, van kuiltje ln den hals tot de taille. d. Bughoogte, van het midden nekpunt tot de taille. e. Heupwijdte, rondom de heupen, geme ten 20 CU. onder de taille. cfccbtfccbckcbcfecfcckckckcfccfcckcfecfccfecfcckcfccbcfecbcfecbcfe ■*tr li» -g Knip dit uit en bewaar het voor 9- voorkomende gelegenheden. 5- cpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpajcpcpcpcpcpcpcprpcpcpJ f. Schouderbreedte, dit ls de lengte van den schouder, van den hals tot het begin van den arm. g. Mouwlengte, te meten bulten langs den arm, over den gebogen elleboog tot aan den pols. h. De geheele lengte, uit den halskull gemeten. Opgave van de letters met daarachter de maat is voldoende: eveneens opgave van het nummer van het verlangde kleedingstuk. Patronen worden echter alleen toegezonden, wanneer bij de bestelling het verschuldigde be drag in postzegels ls ingesloten. Alle bestellingen richte men aan: HET PA- TRONENKANTOOR, Postbus 1, Haarlem. 19 ■n \ifli II 11 3L it 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 8