Von Gayl haalt bakzeil Revolutie in Joego-Slavië? 'A Verkiezingen in Roemenië Het nieuws van heden Oost-Groenland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS YERDRUKTE ONSCHULD DER NAZI'S Het zaad van den burgeroorlog Brüning licht de kiezers in DUITSCHE STEENKOOL NAAR IERLAND Zuid-Wales ongerust Nat. tsaranisten weer in de meerderheid Woelingen op het platteland DE TERREUR IN DUITSCHLAND 99 dooden, 1125 gewonden DE BAROMETER WOENSDAG 20 JULI 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD U1TCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18128 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Yon Gayl, de man van het vermetel vertrouwen De verdrukte onschuld Eucharistisch congres in Denemarken De bedrogen gentlemen Het Weer Ambassadeur Edge Boerenguerilla onder Dupanjanin in ontoegankelijk gebergte van Midden-Servië Onrust in het leger Gestreng optreden der regeering is noodzakelijk Z. Em. Kardinaal Bertram Hindenburg en de botsingen - m Koning Alexander DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Deensche politici eischen een ver wijdering der Noren utt het bezette gebied Noorsche verklaringen Pater J. Cox te Rome Leider van een Amerikaansche bedevaart Aardbeving in Chili W. Brakel Jr., Botermarkt 17 gj va\w w wm ui 2 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De regeering-von Papen maakt wel een zeer droevige figuur. Te Lausanne be haalde de „weltfahige" rijkskanselier met z'n aardig mondje Fransch oogen- schijnlijk een niet onaanzienlijk succes. Van de geëischte milliarden-schuld der Duitsche herstelbetalingen bleef slechts een restant van drie milliard goudmark over. Von Papen keerde in de beste stem ming van het Lausanne-feest naar Berlijn terug, maar toen hij eenmaal thuis was en zich in den spiegel niet zonder zelfvoldaan heid bekeek, bleek al spoedig, dat de geallieerde „gentlemen" hem stilletjes een grotesken neus hadden opgezet, een ge drochtelijk en potsierlijk exemplaar uit den internationalen winkel van schertsartike- len, die zich in de geregelde klandizie der heeren diplomaten mag verheugen. Von Papen schrok en beweerde bij hoog en bij laag tegen allen, die hem uitlachten, en dat waren nagenoeg alle Duitschers dat hij dit carnavalsgrapje hooglijk afkeurde en dat het zonder zijn medeweten was ge schied. Zijn figuur werd er slechts droevi ger door, want men laat zich niet voor den gek houden, zoolang men nog bij zijn posi tieven is. Er bleek dan ook geen partij in Duitschland meer bereid zich met het ge zelschap van dezen beetgenomen feestgan ger te compromitteeren. Vooral zijn vroe gere vrienden, de Nazi's en de Duitsch- nationalen, beijverden zich om hem met den hoon van het leedvermaak te overla den. Dat was heel ondankbaar van hen, want von Papen en zijn ministers hadden zich toch stipt gehouden aan de afspraak met de Nazi's en door het onverantwoor delijke opheffen van het demonstratie- en uniformverbod den bedongen prijs voor de tolerantie der rechts-radicalen prompt betaald. De regeering-van Papen heeft ver- trouwen gehad in illusies, vandaar dat zij thans ziek wordt van teleurgestelde ver wachtingen, en niemand nog veel vertrou wen koestert in haar vrij illusoir gezag. Hoe groot de ontgoocheling na Lau sanne voor de rijksregeering ook moge geweest zijn, grooter en van meer directen invloed is die, welke gevolgd is op de opheffing van het door Hindenburg en de regeering Brüning indertijd uitgevaar digde uniform- en demonstratie-verbod. Toen dit allernoodzakelijkste verbod op het psychologisch meest gevaarlijke oogen- blik n.l. in het vooruitzicht van den ver kiezingsstrijd, met goedvinden van den ouden heer Hindenburg ongedaan werd gemaakt, deed de rijksminister van bin- nenlandsche zaken von Gayl een beroep op de politieke partijen om zich de opnieuw verleende vrijheid waardig te toonen en te zorgen, dat de verkiezingsstrijd rustig zou verloopen. Ieder kind kon op z'n tien vin gertjes na-tellen, dat dit beroep niet het minste effect zou hebben en de vrijheid van demonstreeren en geüniformeerd para deeren als olie zou werken op het overheete politieke vuur. Maar von Gayl gedroeg zich argeloozer dan het meest argelooze kind en zit nu met de aangebrande peren. Er is een politieke guerilla in Duitschland los gebroken, die steeds meer slachtoffers eischt. De Nazi's en de communisten, de Reichsbanner-leden en de IJzeren-fronters gedragen zich als houders van een jacht- acte op schadelijk wild. Zij schutteren op hun politieke tegenstanders los, want in hun bloed-doorloopen oogen bestaat er geen schadelijker wild dan dat van hun wilde tegenpartij. Vooral de communisten munten uit in agressiviteit. De lijken der afgeslachte Nazi's beschouwen zij als de zaden, waaruit de burgeroorlog moet op groeien. En van den burgeroorlog verhopen zij winst voor het bolsjewisme. De politieke verwildering in Duitschland is zóó erg ge worden, dat zelfs von Gayl moet erkennen, dat zijn al te goed vertrouwen deerlijk beschaamd is. De bloedige botsingen te Altona hebben hem eindelijk één oog ge opend. Noodgedwongen begint de Rijksregeering nu bakzeil te halen, maar zij doet het weer op een allerminst afdoende wijze. Zij heeft thans alle demonstraties in de open lucht verboden, en gewaarschuwd, dat dit verbod slechts een eerste maatregel is, welke door andere en strengere zoo noodig zal worden gevolgd. Zoo overweegt zij o.a. de doodstraf te stellen op het hanteeren van wapenen en bommen in het openbaar. De staat van beleg, waarom de Nazi's schreeuwen, ligt evenwel niet in haar voor nemen. Het is wel merkwaardig, dat de Rijksregeering haar demonstratie-verbod hoofdzakelijk richt tegen de Communisten. Zij redeneert daarmee geheel in de lijn van de Nazi's, die thans de rol van de door een roode terreur verdrukte onschuld trachten te spelen. Zeker, de meeste bloedige geweld daden worden door de Communisten ge pleegd, maar ook de Nazi's maken zich ter dege daaraan schuldig. Bovendien, sinds de Nazi's hun uniformen terug hebben, laten dezen geen gelegenheid voorbijgaan om schietpartijen te provoceeren. Worden zij echter het slachtoffer van hun provocatie* dan werpen zij de schuld geheel daarvan op degenen, die zij hebben getart. In Altona is het zoo gegaan en zoo gaat het vaak ook elders. Indien de Nazi's zich van ergerlijke provocaties zouden onthouden, zouden zij hun tegenstanders geen kans voor geweld daden geven. In vele gevallen zijn zij dus zoo niet in eerste, dan toch in tweede instan tie aansprakelijk voor de politieke moord partijen, welke in Duitschland aan de orde van den dag zijn. In laatste instantie moet de verantwoordelijkheid echter op de Rijks regeering zelve worden geschoven, want deze heeft door de opheffing van het uniform-verbod niet alleen een werkzaam agitatie-middel aan de Nazi's teruggegeven, maar ook Reichsbanner en IJzeren Front tot krachtiger tegenweer gedwongen. De slapheid en de halfslachtigheid der regee ringVon PapenVonGaylVon Schleicher is de kracht der geweldenaars. Hoe eerder zij geheel terugkeert op de dwalingen haars weegs en het uniformverbod weer in wer king stelt, hoe beter het voor het arme, verdwaasde Duitschland zijn zal. De sympa thie van de Nazi's zal zij daardoor wel ver spelen, maar deze sympathie is zoo lang zamerhand toch reeds in haar tegendeel verkeerd. Het Eucharistisch Congres van Scandinavië dat van 18 tot 21 Augustus a.s. in Kopenhagen zal worden gehouden, zal o.m. bijgewoond wor den door Zijne Em. Kard. van Rossum, den Prefect van de Congregatie de Propaganda Fide, Zijne Em. Kardinaal L'Hond, den Primaat van Polen, Mgr. Baudrillart, den Rector van het Ka tholiek Instituut te Parijs, de Bisschoppen van Luik en Gent, de Apostolisch Vicarissen van Zweden, Finland en IJsland en den Apostoli- schen Administrator van Noorwegen. Zwakke tot matigen Westelijke wind, J g| half tot zwaar bewolkt, weinig of geen H regen, iets warmer. Verdere vooruitzichtenWeinig ver- I H andering. 5 Zon op 5.03, onder 9.08 X.K jj H 25 Juli, nam. 3.02 Licht op 9.38. g liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiniiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiinniiiiiM FREIBURG i. BREISGAU, 19 Juli. (W. B.) Gisteravond heeft oud-Rijkskanselier dr. Brü ning hier een vergadering van 25.000 perso nen toegesproken. Spr. zeide reeds geweten te hebben, dat hij zijn post niet zou behouden, toen hij sprak over „honderd meter voor het doel". Veel viel er in Lausanne niet meer te onderhan delen na Brüning's onderhandelingen met de mogendheden. Dr. Brüning oefende critiek uit op de huidige regeering, die zich ermede tevreden stelt de ge heel gereed liggende verordeningen uit de schrijftafels der vorige regeering te nemen en van kracht te verklaren. Verder richtte hij onder grooten bijval aanval len tegen de Nationaal-Socialisten. Het is de taak der Centrumpartij diegenen op te volgen, die ontgoocheld zullen vluchten, als de Nat.-So cialisten zullen hebben bewezen, nog geen vijf procent hunner programmapunten te kunnen uitvoeren zonder het Duitsche economische leven te ruïneeren. DUBLIN, 18 Juni. De Iersche Senaat heeft, zooals bekend is, in tweede lezing het wetsont werp aangenomen, waarbij de Iersche regeering gemachtigd wordt tot het heffen van bijzondere invoerrechten op Engelsche goederen. Woensdag komt de Senaat opnieuw bijeen; er zullen dan een aantal amendementen worden in gediend. Daar de regeering deze wel zal verwer pen, zou het regeeringsvoorstel drie weken uit stel' lijden. Vermoedelijk zullen nu daarom Senaats-amendementen aan de Dail (de Tweede Kamer) worden voorgelegd, die ze zal verwerpen, waarna het voorstel automatisch wet wordt. Minister-President De Valera verklaarde tij dens de behandeling, dat de Iersehe Vrijstaat thans gedwongen is naar andere markten om te zien. Zeker is echter, dat de hongerigen in Ier land in de toekomst niet meer hongerig zullen zijn, daar van nu af meer levensmiddelen be schikbaar zullen komen. Wanneer Ierland met verlies moet verkoopen, dan moet het den invoer zooveel mogelijk beperken om de verliezen zoo gering mogelijk te doen zijn. Volgens een bericht van de „Daly Herald" uit Dublin is de Iersche regeeringsbeambte Thomas McLaughlin naar Duitschland vertrokken, om aldaar groote aankoopen van Ruhr-kolen voor Ierland te doen, daar de Iersche regeering den invoer van Engelsche kolen wil verbieden. Een kolenuitvoer-onderneming in Zuid-Wales heeft reeds van haar vertegenwoordiger in Dublin be richt ontvangen, dat Ierland reeds tienduizend ton Duitsche kolen heeft gekocht. In Zuid-Wales bestaat groote bezorgdheid over de ontwikkeling van den economischen oorlog tusschen Engeland en den Ierschen Vrijstaat. BOEKAREST, 19 Juli. (V.D.) De definitieve uitslag van de Kamerverkiezing in Roemenie luidt: Nationaal-Tsaranisten 277 zetels Liberalen 41 zetels Nationaal- Socialistische Cuza en IJzeren Garde 16 zetels Hongaarsche Partij I4 zetels Overige partijen gemiddeld 5 zetels De Nationaal-Tsaranisten behaalden 45 pCt. van alle stemmen. Het resultaat wordt door de Nationaal-Tsara- nistische pers met groote reserve besproken, waar zonder het premiestelsel de oppositie de meerderheid in de Kamer zou hebben gekregen. Zy zün teleurgesteld, daar hy hoopten 60 pCt. van alle stemmen te behalen. De opkomst van deze verkiezingen was ten gevolge van de tropische hitte, het werk op de velden en het volledig gebrek aan belangstel ling in de steden niet zeer groot. De iiberale party is in de steden ook in Zevenburgen de sterkste geworden. De nationaal-tsaranisti- sche successen blijven beperkt tot het land, waar echter ook de nationaal-socialistische agitatie der Cuzisten en van de IJzeren Garde groote winst onder de landbevolking heeft gemaakt. Deze beide zy'n hiermede de derde party van Roemenie geworden. De verkiezingen zijn volkomen rustig verloo pen. Opvallend is het krachtig opkomen der extreme partijen. PARIJS, 19 Juli (V.D.). De Amerikaansche ambassadeur te Parys, Sir Walter Edge, die sinds eenige weken in de Vereenigde Staten vertoefde en over wien te Parijs allerlei geruch ten in verband met een eventueel aftreden wer den verspreid, zal heden met de .Leviathan" •naar Frankryk terugkeeren. Uit Joego-Slavië komen alarmeerende berich ten betreffende ophanden zijnde omwentelin gen. De toestanden geiyken er thans op die in Spanje, na den terugkeer van de Rivera. De raadhuizen in de plattelandsgemeenten worden bestormd, terwijl allerwegen de portretten van koning Alexander op straat worden verscheurd of verbrand, terwyi de verboden Kroatische vlaggen worden geheschen. Vooral in Dalmatië en Herzegowina zyn de betoogingen aan de orde van den dag, terwyi in Bosnië de graan- pakhuizen van den staat werden bestormd. Hoe wel de berichtgeving uit Zuid-Slavië zeer schaarsch is, biykt uit alles duideiyk, dat 'n om wenteling voor de deur staat. Reeds eenigen tyd gist het in Joego-Slavië. Eenige maanden geleden kwamen er in ver schillende deelen van het land boerenopstanden voor, waarbü op openbare gebouwen en winkels aanvallen werden gedaan, welke totaal werden leeggeplunderd. Deze opstanden schenen toen op touw te zijn gezet door de Servische boeren- party onder leiding van dr. Miljos Dupanjanin, die ook thans een geweldige actie ontwikkelt en steeds meer aanhangers krijgt. Dr. Dupanja nin houdt zich thans met de andere leiders der partij schuil in de bosschen van Midden-Ser vië. Het is echter maar al te duideiyk gebleken, dat hy, ondanks zyn verborgenheid, toch in verbinding staat met tal van kleine groepen der BRESLAU, 19 Juli. (W. B,). Namens de in de Fulda-stad büeen zynde bisschoppen heeft de aartsbisschop van Breslau, Z. Em. Kardinaal Bertram, een schryven gericht aan rijkskanselier von Papen en den ryksminister van Binnenl. Zaken, von Gayl, waarin hy de ryksregeering dringend verzoekt, in de twee laatste weken voor de Rijksdagverkiezing tegen de hand over hand toenemende terreur der ra dicale party en met doortastende gestrengheid op te treden. Een toegeeflyke houding by dergelyke toe standen zou de ondermijning van het staatsge zag tengevolge hebben, hetwelk een heilig ge bod der christelyke ordening is. In binnen- en buitenland wordt op de smar- telykste wyze gevoeld, hoe verruwend en de- moraliseerend een dergeiyk dryven op de op groeiende jeugd werkt, welks edele zedeiyke vorming tot dusver werd beschouwd als de hoogste taak van den staat. BERLIJN, 18 Juli. (W. B.) Volgens de „Vossi- sche Zeitung" heeft rykspresident von Hinden burg in een brief aan een Mecklenburgsch oud minister o.a. naar aanleiding van de politieke botsingen geschreven, dat de dingen vaak anders toegaan, dan ze in de bladen worden afgeschil derd. Hy zal echter de gebeurtenissen nauwkeu rig volgen en als de botsingen nog grooter om vang zouden aannemen en tot gewoonte worden, zou hy niet aarzelen met de hem daartoe doel treffend voorkomende maatregelen in te gry- pen. De leider der juridische afdeeling van de gouw Berlyn der N.S.D.A.P. heeft den rijksminister van Binnenlandsche Zaken een telegram gezon den, waarin hy protesteert tegen den inhoud van een in Berlijn verspreid communistisch aanplak biljet, waarin wordt aangespoord om de nazi's ■s". 'A Servische boerenpartij, zoodat zich een guerilla heeft ontwikkeld tegen de gendarmerie, die in dit moeilijk toegankelyk gebergte sterk in het nadeel is tegenover de in deze streek goed be kende boeren. Dupanjanin geniet het volle vertrouwen der Servische boeren, hoewel hij een hoogere ont wikkeling bezit. Hij heeft een zeer goede acade mische opleiding genoten, en heeft zelfs eenige jaren aan de Sorbonne te Parys gestudeerd, waar hy zich destijds door zyn denkbeelden reeds sterk van de andere studenten afscheidde. Als leider van de Servische boerenparty treedt hy op sinds Mei jJ., toen de vorige leider, dr. Jovanovic werd gearresteerd, omdat hy in een openbare vergadering den eisch had gesteld, dat de staat federalistisch moest worden ingericht. Dr. Jovanovic bevindt zich thans nog in hech tenis. Ook uit het officiers-korps komen geruchten van opstand en samenzwering. In hoeverre deze juist zyn, valt echter niet te concroleeren, daar hieromtrent een strenge geheimhouding wordt bewaard. Men vermoedt echter, dat deze bewe ging zich heeft uitgebreid over geheele troepen- afdeelingen, want in de laatste weken zijn ver schillende troepenformaties op opvallende wyze verplaatst. De ontevredenheid in Joego-Slavië bestaat reeds lang en hoewel koning Alexander op 3 September 1931 officieel het einde van de dic tatuur aankondigde en zijn land een grondwet gaf, is de toestand feitelijk nog precies hetzelf de. De dictatuur bestaat in Joego-Slavië sinds 20 Juni 1928. Voordien kende het land de ge wone parlementaire regeering. In het parlement ontstond echter tusschen de leden hoe langer hoe meer oneenigheid, met het gevolg, dat in ongeveer lr jaar tyds 24 regeeringen met 130 ministers aftraden. Dat de binnenlandsche ver houdingen onder dezen toestand geweldig te lyden hadden, behoeft nauwelyks te worden ge zegd; het ryk ging zijn. ondergang tegemoet. Toen op 20 Juni 1928, tydens een zitting van het parlement de politieke hartstochten dusdanig waren opgezweept, dat twee parlementsleden door politieke tegenstanders werden doodgescho ten, oordeelde koning Alexander het noodig in te grijpen. Toen de dictatuur werd ingesteld, heette het land nog „Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen" (S. H. S.), welke naam echter op 3 October 1929 officieel werd veran derd in Joego-Slavië. Koning Alexander meende verleden jaar, dat de tyd gekomen was, de dictatuur prijs te ge ven en aan zyn land weder een constitutioneele monarchie te geven. Mogelijk ook voelde hy, dat hy op den duur den toestand niet meer meester zou blijven en was de afkondiging van de grondwet een poging om de verhitte gemoe deren tot kalmte te brengen. Als dit zoo is, dan is de poging van koning Alexander jammerlyk gefaald, want de partyen weigerden en wei geren nog steeds de grondwet te erkennen, evenmin als het parlement, dat onder boycot is tot stand gekomen. Een royale toepassing van de grondwet had Zuid-Slavië zyn plaats in de ry der democratisch bestuurde landen kunnen laten hernemen, doch thans is de grondwet niets meer dan een scherm, waarachter de ko- ninklyke dictatuur op onveranderde wyze wordt voortgezet. Immers de uitzonderingswetten zijn nog steeds van kracht en de Kroaten en Slo venen zyn nog geen stap tot elkaar gekomen. In het buitenland baarde het eenig opzien, dat in begin April van dit jaar generaal Zivko- vic, die tot dusver de dictatoriale macht in Zuid-Slavië uitoefende, plotseling aankondigde, dat hy aftrad, omdat hij meende, dat de door hem indertyd aanvaarde taak, n.l. het herstel van normale politieke verhoudingen, zou zyn volbracht. Als zyn opvolger werd benoemd de minister van buitenlandsche zaken Marinkovitsj, die echter het bewind van Sivkovic op dezelfde wyze voortzette. „op te ruimen", enz. Verder protesteert hy tegen de lakse houding der Pruisische politie, die het aanplakken van zulk een biljet duldt. BERLIJN, 19 Juli (W. B.) In den Prui- sischen Staatsraad heeft vanavond een uit voerig politiek debat plaats gehad, naar aan leiding van het Soc. Dem. voorstel tot weder invoering van het uniformverbod. Het voorstel werd gesteund door het Cen. trum. Door de Soc. Dem. sprekers werden scherpe aanvallen gericht tegen de Nat. So cialisten. Sedert de opheffing van het uniformverbod zijn in Duitschland 99 dooden gevallen, en 1125 personen gewond. Door de Nat. Socialistische sprekers werden Sociaal-Democraten, Centrum en Communis ten verantwoordelyk gesteld voor de huidige toestanden. De ryksminister van binnenland sche zaken, freiherr von Gayl, had vóór deze debatten de zaal verlaten. Met de stemmen van Centrum en Soc. Democraten werd een motie van het Centrum aangenomen, waarin de Pruisische regeering verzocht wordt stap pen te doen by de ryksregeering om met alle middelen voor het herstel van geordende toe standen te zorgen. De aanslag op Dr. Luther voor de rechtbank. Herriot heeft het laatste woord te Genève. Lord Lytton ernstig mek. Cholera in China. Von Gronau gereed voor Oceaanvlncht. Nieuwe opstand in Peru onderdrukt. Radio-rede van Minister Ruys over ons land en de economische crisis. Aanslag op een vrouw te Nijmegen. Opheffing van Rijkskweekscholen te 's Herto genbosch en Oud-Beijerland. De drie verdachten van de inbraak met geweld pleging te Vriezenveen voor de Almelosche Rechtbank. Ierland wil zijn steenkool uit Duitschland gaan betrekken. De verkiezingsuitslag in Roemenië. De conferentie te Ottaway. Delegaties te Quebec. Het Noorsch-Deensch conflict om Oost-Groen land. De groote Nationale Bedevaart naar Lourdea en Lisieux. O O O OSLO, 19 Juli (Reuter) Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken publiceert een mededeeling naar aanleiding van de jong ste Deensche nota inzake Oost-Groenland, waarin wordt medegedeeld, dat de Noorsche re geering gisteren de kwestie door haar legatie in Den Haag aan het Perm. Hof van Justitie heeft doen voorleggen. Zij verklaart in het des betreffend document, dat de bezetting van Oost-Groenland wettelijk is en dat het betrok ken gebied moet vallen onder de Noorsche sou- vereiniteit. Verder verzoekt Noorwegen, het Haagsche Hof dat tegen zyn staatsburgers geen geweld zal worden gebruikt. Dit verzoek geschiedt naar aanleiding van het feit, dat de Deensche re geering nog niet, zooals zij heeft aangekondigd, het geschil aan het Haagsche Hof heeft voor gelegd, terwijl de voorzitter der Groenland- commissie van het Deensche parlement en de leider der Deensche conservatieve party in de pers krachtig hebben aangedrongen op het ge bruikmaken van geweld. De leider der Deensche conservatieve party heeft geëischt, dat de Deensche regeering on omwonden zou verklaren, dat het politiegezag in Oost-Groenland, ongeacht de gevolgen, zou worden aangewend. Onder de verschillende Amerikaansche bede vaarten, welke tegenwoordig byna dagelijks te Rome arriveeren, wekte gisteren bijzonder de aandacht een bedevaart uit Pittsburg, onder leiding van pater James Cox, de bekende or ganisator van de kerkelijke hulpactie voor werkloozen. Men herinnert zich, dat pater Cox eenigen tijd geleden optrad als leider van 50.000 werk- looze oudstrijders, die een marsch ondernamen naar Washington. Ook hebben wij destijds een verhaal gegeven over de door hem gestichte werkloozenstad. SANTIAGO, 19 Juli (V.D.). In Chili werd Maandag een hevige aardbeving waargenomen, iie ongeveer veertig seconden duurde. Nadere byzonderheden zijn nog niet bekend. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 cent per «rees bQ Telefoon 12897. s Hoogste stand op Woensdag 9 uur v-in. 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1