STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 20 Juli Wisselkoersen WOENSDAG 20 JULI „Moederavond" St. Francisca Romana FAILLISSEMENTEN Personalia Statuten Orgelconcert Examen Hoofdakte Laboratorium Radiodienst Strandfeest te Zandvoort HET NATIONAAL MARIA- CONGRES TE NIJMEGEN 6, 7 en 8 Augustus ZANG EN VRIENDSCHAP Onderlinge kwartetwedstrijd Gevonden dieren en voorwerpen Lijk aangespoeld BURGERLIJKE STAND Stofzuigerhuis MAERTENS INGEZONDEN De jniste wijze om mooi® witte tanden te krijgen ^Im^LLuur- DUIVENSPORT P. V. „De Bonte Duif" UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN VELSEN SASSENHEIM VIJFHUIZEN IJMUIDEN BOEKBESPREKING „De Wandelaar AGENDA 21 Juli HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 20 JULI 1932 Shell Union OU 4-fr 4* Scheepvaart 12 12 Java Ch. Japan 50 47 Suiker a. V A 163i 161i Jav Cultuur 128 126 N. L S 0874 87 Hoewel de zomer geen seizoen bij uitstek is om Moederavonden te organiseeren, meende het bestuur van St. Francisca Romana toch goed te doen, de vriendschapsbanden tusschen de moeders en het Liefdewerk ook in den zomer te onderhouden. Want werkelijk, er is een ware vriendschap te bemerken in den prettigen, ja vroolijken geest onder de moeders onderling. Maandagavond waren er weer 75 moeders naar de Koudenhom gekomen; 't zaaltje was gezellig vol toen een der bestuursleden, mej. L. Smits, na een inleiding van den direc teur, den avond opende met een bespreking over het zoo moeilijke vraagstuk „De opvoeding van het kind". De spreekster, die dit onderwerp op een zeer prettige manier behandelde en hier en daar met practische voorbeelden uit het leven toelichtte, vond in onze moeders een zeer aan dachtig gehoor. Tijdens de pauze kwam als verrassing een ver loting zonder nieten van huishoud- en kruide nierswaren, welke vanzelfsprekend de stemming niet weinig verhoogde. Na de gebruikelijke „thee met koek" gaf de tooneelclub van het Liefde werk een alleraardigst één-actertje „De ge leende koekepan". De stille-pantomine scène had een .uitbundig succes. Er werd onbedaarlijk gelachen, echt kostelijk genoten. De schoen lapper en zijn vrouw speelden ook vlot en met goede mimiek. Dit vroolijke spel besloot den zoo uitstekend geslaagden moederavond en dankbaar voor het genotene verliet de schaar moeders het gezellige, warm-volle zaaltje. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn Dinsdag 19 Juli de volgende faillisse menten uitgesproken: J. van der Steeg, koopman, wonende te Bever wijk, Begijnenstraat IS. Curator mr. A. Beets, alhier. C. Tiggelman, koopman, wonende te Heem stede, Sumatrastraat 5. Curator mr. J. v. d. Vegt te Heemstede. A ter Wal, handelaar in afgesneden bloemen, wonende te Haarlem WeltevredenDlein 25. Cu rator mr W. G. J. Veenhoven, alhier. L J. A. van Heerde, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom. Wilhelminaplein 48. Cu rator mr. F. J. Gerritsen, alhier. L. Bosma huisschilder en rijwielhandelaar, vroeger wonende te Grejanterp gem. Wonsera- deel, thans wonende te Haarlem, Van Marum- straat 17 rd. Curator mr. L. G. v. Dam, alhier. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr, Th. F. Raedt. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 12 Juli 1932: J. D. Bakker, delicatessenhandelaar, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 72. Curator mr. B. W. Stomps, te Heemstede. Reehler-commis- saris mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: J. A. Hofer, rijwielhanrirslaar. wonende te Haarlem. Curator mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. H. J. Schyvenaar, los werkman, wonende te Haarlem. Curator mr. L. Ali Cohen, alhier. N. J. Bos, electricien, wonende te Purmerend- Curator mr. G. W. C. Pliester. alhier. J. van de Reep. bloembollenkweeker, wonen de te Hillegom. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van' C. Koker, makelaar, vroeger wonende te Aer- denhout. thans te Ouderkerk a. d. Amstel. Cu rator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. J. Molenaar Dzn., wonende te Haarlemmer meer. Curator mr. dr. W. P. Vis. alhier J. Halff, vroeger wonende te Haarlem. Cura tor mr. A. Bruch, alhier. De nalatenschap van A. Langeweg, gewoond hebbende te Zandvoort. Curator mr. J. H. J- Simons, alhier. De nalatenschap van wijlen F. L. Oostenbroek gewoond hebbende te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier Te Amsterdam zijn geslaagd voor het prak tijkdiploma Boekhouden onze stadgenooten mejuffr. Cl. Brinkmann en de heer F. B. A. Hoogewoonink, voor het praktijkdiploma Duit- sche Handelscorrespondentie mej. C. Qualm en de hper A. Honig, allen candidaten van den heer C. C. G. J. Hezemans, leeraar Handels wetenschappen, alhier. Bij de examens der Kon. Ned. Toonkunste naars-Vereeniging is geslaagd voor het examen l.o. Vioolspel de heer M. Denijs, leerling der Muziekschool van de Maatij. tot Bevordering der Toonkunst te Haarlem. De „Sts.crt" bevat de statuten van het Assurantiekantoor Swaalf-Schatte N.V. en van de Vereeniging van Laboratoriumhoudende Tandtechnici in Nederland, beide alhier. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 21 Juli, des namiddags van 34 uur, te geven door den heer Piet Halsema, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Orgelchoral: „In dulci jubilo", J. S. Bach; 2. Ciaconna, Johann Fachelbel; 3. Deux antiennes, Alex. Guilmant; 4. Improvi sation op. 150 no. 1, C. Saint-Saëns; 5. Passa- caglia, Hendrik Andriessen; 6. Sonate VI, F. Mendelssohn-Bartholdy; Koraal met variaties; Fuga; Finale: Andante. HAARLEM, 19 Juli. Geëxamineerd 6 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren J. Meboer, Westzaan; J. Vogel, Amsterdam; H. Kortram, Amsterdam; 2 niet opgekomen. In de duinen bij Noordwijkerhout Door den Rijksgebouwendienst zal Donderdag 11 Augustus, des namiddags 2 uur, te 's-Gra- venhage worden aanbesteed: het bouwen van een laboratorium voor den radiodienst in de duinen bij Noordwijkerhout. Hedenavond zou door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort een strand feest worden gehouden. Wegens het ongunstige weer is dit echter uit gesteld tot een nader te bepalen dag in de volgende week. Het Hoofdbestuur van bovengenoemd Con gres heeft aan het Comité van Katholieke Actie voor Haarlem en Omgeving de voorberei ding eener waardige representatie der Haar- lemsche Bisschopsstad naar het Nijmeegsch Congres. Onder Haarlem te verstaan: „Cultureel Haar lem", d.w.z. Haarlem en Omgeving. Het Dagelijksch Bestuur van het Comité van Katholieke Actie heeft 1.1. Vrijdagmorgen een Vergadering gehouden en voor dit doel uit de aanwezigen een Commissie van Propaganda en Bijstand gevormd, waarin zitting hebben ons Dagelijksch Bestuur en Vertegenwoordigers (sters) van de godsdienstige, sociale, cultu- reele en charitatieve Vereenigingen. Deze Commissie doet thans de navolgende vriendelijke verzoeken: Aan de Z. E. heeren Pastoors der Parochies van Haarlem en Omgeving om a. s. Zondag van de Predikstoelen af onder alle H. H. Diensten een prachtige opwekking te doen hooren aan de Parochianen, zoo mogelijk de drie dagen van 6, 7 en 8 Augustus, doch in elk geval op Zondag, 7 Augustus a. s., zooveel mogelijk, het Mariacongres te Nijmegen te gaan bijwonen. Dat nadere inlichtingen, spoor-congres- kaarten, enz. verstrekt worden door het Alg. Secretariaat van het Comité van Katholieke Actie, Groentemarkt 4, hoek Koningstraat Aan de Godsdienstige, Sociale, Cultureele en Charitatieve Vereenigingen wordt verzocht: dat zjj allereerst uit haar Besturen elk 1 of meer vertegenwoordigers (sters) aanwijzen, die, op kosten der Vereenigingskas, de organisatie dat deze Vereenigingen hare leden, hetzij te Nijmegen zullen representeeren per circulaire, hetzij in een communiqué in de pers krachtig zullen opwekken aan het Maria congres deel te nemen en ons de getallen op te geven, wat zij wenschen, enz. Speciaal aan den R. K. Vrouwenbond en aan De Graal werd verzocht, behulpzaam te willen zijn met den verkoop van Congreskaar- ten. Ieder individueel Katholiek kan, ook bui ten Verenigingsverband, zich opgeven ter bij woning van het Congres. Nu in dezen zomertijd de groote kunst niet meer beoefend wordt, had de propaganda-com- missie van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" het origineele idee om de leden de kleine kunst te laten beoefenen door een onderlingen kwartetwedstrijd uit te schrijven, die door de toehoorders beoordeeld zou wor den. Voor de samenstelling had men het lot te hulp geroepen en zoo dongen er Maandagavond in de zaal van het Groot-Badhuis te Zandvoort een tiental kwartetten naar de prijzen, die be stonden uit verguld-zilveren, zilveren en bron zen medailles. Grillig als het lot nu eenmaal.is, waren ook de samenstelling van de kwartetten wel eens wat aan de onevenwichtigen kant, maar niet temin is er „frisch und fröhlich" gezongen. Het bestuur had de gelukkige gedachte ge had om het hier zoo toepasselijke Bondslied van het Ned. Zangersverbond als verplicht nummer te stellen. Voor het vrije nummer had men eenige werkjes uit de oude doos gehaald, zooals „De bloempjes gingen slapen" en „Als de avond daalt". (Hieruit blijkt wel duidelijk in welke richting de voorkeur van de leden gaat), be halve het 10e kwartet, „De Hekkensluiters", dat met een moderner stukje uitkwam, en daarvoor ook met een 2en prijs beloond werd. Origineel als de wedstrijd zelve, waren ook de namen van de kwartetten, zooals o.a. „Oh Kovacs" (eerste prijs), ,-,Vraag niet waarom" (vierde prijs), „Door het lot vereenigd", „Wij hebben den eersten prijs zien hangen" en „De Bomko-kozakken". Nogmaals werd het lot te hulp geroepen om aan de vijf onbekroonde ensembles (waaronder de drie laatstgenoemde) een troostprijs toe te kennen. Behalve een medaille ontvingen de leden van het eerste en tweede prijswinnend kwartet bo vendien nog resp. een kistje sigaren en een wandelstok, terwijl hun dirigenten, de heeren Ruinen en de Widt nog ieder een extra ge schenk verwierven, dat door den voorzitter, den heer Broere van Groenau, met een paar toe passelijke woorden overhandigd werd. En tot slot zongen alle leden nog het Bonds lied onder leiding van den dirigent, den heer Frits Schuurman, als een waardig slot van dezen prettigen avond. Boogaart, Barendsestraat 58, kerkboekje; Gee- ven, Leidschestr. 64, badpak, muts, handdoek; Tuin, Kleverparkweg 193, badpak met hand doek; Melsen, Eendrachtstraat 26, tennisballen; Bierboom, Kamperstr. 14, collier; v. d. Voort, Harmenjansweg 76, hondje; de Vries, Stuyve- santplein 11, kat; Kennel Haerlem, Regentesse- laan 42, idem; Bureau van Politie, Smedestr. 9, penning zweminricht. en portemonnaieHoen derdos, Frankestr. 43, portemonnaie; v. d. Smis sen, Papentorenvest 38, regenmantel; Schuur - huis, Olmenstr. 44, rijw.belast..plaatje; Bur. v. Pol., Smedestr. 9, rozenkrans; Koning, Spaam- wouderstr. 57, damesrijwiel; Kantoor Gem. Rei niging, Lipssleutel; Wisbrun Lifman, Groote Houtstr./Anegang, boodschappentasch; Schreur, Zonnebloemstr. 57, teddybeer; Bur. van Politie, Smedestr. 9, vulpotlood; Brugwachter, Catha- rijnebrug, vloermat; v. d. Velde, Schoterbosch- straat 27, vulpen; Jansen, Plataanstr. 32, badpak. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten. Maandagmorgen is Aan het Noorderstrand onder de gemeente Velsen het lijk aangespoeld van een vrouwspersoon, hetwelk reeds door de familie is herkend. Ondertrouwd: 19 Juli: W. G. C. Hoorn en A. W. Middelink. Getrouwd: 19 Juli: H. J. J. Driessen en A. J. Pruis. Geboren: 15 Juli: A. M. Feijede Regt, z.; 16 Juli: H. J. E. VogtBosschieter, d.; A. T. SchreursKokkelkoren, z.; L. KieftMooij, z.; 17 Juli: W. ArensBruijn, d.; H. P. Borger v. Amersfoort, d.; 18 Juli: M. C. Spierenburg Lousberg, d.; M. NijpjesDekkers, z.; R. M- de Redelijkheid—Röser, z.; T. PrinsKapiteijn ,d.; D. K. E. v. EekLeloux, z.; A. C. Timmer Nijland, z.; 19 Juli: B. G. Spek—Veldwijk, d.; A. E. v. Koningshovenv. Norde, d.; 15 Juli: H. M. GlerstbergRijkenberg, z. Overleden: 17 Juli: W. Silvis, 60 j., Dubbele- Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 ALLE MEKKEN STOFZUIGERS buurt; F. WesterveldMeuleman, 61 j„ Kam perlaan; 18 Juli: J. H. FormanoijKamp, 70 j„ Amsterdamstraat; C. v. d. Lindenv. Wort, 47 j„ Gravinnesteeg; F. G., 9 mnd., z. van A. J. Kuiper, Zocherstraat; H. de Vos, 76 j„ Rip- perdapark; T. M. Vrolijk—v. Rossum, 42 j., Schreveliusstraat. Geachte redactie, Het lijkt mij goed, door middel van uw blad nog even terug te komen op de Donderdag middagsluiting der kapperszaken. Het over- groote deel der kappers had het verlangen naar den vrijen Donderdagmiddag. Dat hier voor door de afd. Haarlem van den Nederlandsche Kappersbond gewerkt is, behoef ik niet verder uiteen te zetten. De Haarlemsche Kapperspa troonsbond, nog slechts enkele maanden be staande, werd in hoofdzaak opgericht door per sonen, die, om hier niet nader te verklaren re denen, (enkelen zouden dit minder aangenaam vinden) geen lid meer konden zijn en blijven van den Ned. Kappersbond. Uit pure teleur stelling en door haat gedreven gingen zij den strijd aan tegen hun vroegere organisatie. Als motief werd genomen: het ageeren tegen de „Verplichte Donderdagmiddagsluiting", iets waar de heeren eerst hun handteekening voor hadden geplaatst. Dat het hun niet gelukt is deze sluiting ongedaan te krijgen, heeft nog meer kwaad bloed gezet. Nu uitspraak is ge daan in de zaak tegen den geverbaliseerden kapper (deze had liever zulks ook niet gehad) waartegen de Ambtenaar van het O.M. hooger beroep heeft aangeteekend, schijnt het dat de pers, wat betreft het openhouden der zaken op j.l. Donderdag door onze tegenstanders verkeerd is ingelicht. De Haarl. Kapperspatroonsbond heeft hier koren op zijn molen gevonden en wil nu trachten hier een chaos te scheppen. Zeer terecht schreef de heer H. G. F. Klerkse in een blad, dat het hem opgevallen was, hoe weinig kapperszaken er geopend waren. En die nog open waren, waren van kappers die feite lijk ook wel graag gesloten zouden willen zijn. (Want het bevalt hun wel). Maar nu het gaat om de afd. Haarlem van den Ned. Kappersbond een kool te stoven, waren zij er handig bij, hun zaken te openen. Daar het hier gaat om te voorkomen dat voortaan de zaken weer open blijven op Donderdagmiddag, late men zich niet angstig maken en adviseert het bestuur van bovengenoemden bond, (Nederl. Kappersbond) „Blijft gesloten". Door dit te demonstreeren overtuigt gij hen, die hier belang in stellen, dat het nog steeds uw vaste wil is, tegen geen enkelen priis u van uw vrijen middag te laten berooven. Ik heb willen trachten de publieke opinie en velen collega's duidelijk te maken waar het om gaat. Men late zich niet verkeerd inlichten. Met dank voor de plaatsing A. F. DE JONG, Secr. afd. Haarlem Ned. Kappersbond, Oranjeboomstraat 91. GOD LOONE HET U! Na de vele gaven in natura," die wij in den laatsten tijd van verschillende zijden ontvin gen, willen wij bij dezen aan alle milde gevers en geefsters onzen hartelijken dank betuigen met een: „God loone en vergelde het u!" Eerw. Zusters van Herz-Jesu Kloster „St. Agnes Stichting" Coornhertstraat 20. Geachte Redactie. Mag ik voor onderstaande een kleine ruimte verzoeken in uw veelgelezen blad. Met genoegen vernam ik, dat ar thans ('t is wel een jaar of tien telaat) stemmen opgaan om de zoozeer opdringerige ongenoode Buiten landers te weren, althans te bevorderen, dat dezen spoedig uit de hun niet toekomende be trekkingen worden ontslagen en te bevorderen, dat zij voortaan hier te lande niet meer werk zaam worden gesteld. In uw blad van Vrijdag j.l. las ik in de ru briek „Van de Pers-Tribune" dat vooral het Hotel-, café- en Restaurantpersoneel, de Mu sici, de Variété-artisten en dergelijken zeer veel of beter gezegd een ongehoorde concurrentie ondervinden van de buitenlanders, tengevolge waarvan ook in deze groepen van werknemers zooveel werkloosheid heerscht. Mag ik even opmerken, dat de indringerig heid van de vele buitenlanders niet alleen merkbaar is in bovengenoemde bedrijven, doch overal schrikbarend toeneemt. Behalve de enorme groote hoeveelheid Duitsche dienstbo den, treft men tegenwoordig in winkels, op kantoren, banken, magazijnen, groote werken, in fabrieken, in werkplaatsen, kortom overal manlijke en vrouwelijke buitenlanders van el- ken leeftijd aan, die bezig zijn de Nederland sche werknemers totaal te verdringen. Meestal komen deze elementen op listige manier of door behulp van hun landgenooten aan betrek kingen, verdienen in den regel zooveel dat zij financieel ver uitsteken boven de Nederland sche werknemers, zoodat zij zeer royaal kun nen leven en daarbij'hun familieleden in hun land nog van de noodige middelen kunnen voorzien. Er zijn mij in Amsterdam zaken be kend waar Duitschers als chef in dienst zijn tegen een salaris van f 20.000 per jaar. Welken Nederlander valt zoo iets ten deel? Ik laat hier even volgen hoe b.v. buitenlan ders (bijna uitsluitend Duitschers) hier te lande leven, waarom zij zich vestigen en tot welke gevolgen een en ander onherroepelijk leiden zal. Als Nederlandsch werknemer geniet ik een (te) bescheiden salaris. Ik meende mij onlangs eens te mogen trakteeren op een paar heer lijke sigaren van acht cent (zegge acht cent per stuk). Naast mij in den sigarenwinkel stond een Duitscher. Deze liet zi;n sigarenkoker vullen met 10 sigaren van f 0.40 per stuk en 10 stuks van f 0.50, totaal f 9. Natuurlijk van de Hollandsche centen. Er bestaat bij de buitenlanders een zekere handigheid om zich hier te lande in eigen za ken te vestigen. O.a. in het kappersbedrijf komt dit ook sterk uit. Duitschers melden zich aan als bediende tegen kost, inwoning en ver val. Zijn zij eer.igen tijd in betrekking en heb ben zij zich met de clientèle wat vertrouwd gemaakt, dan werpen zij zich spoedig op als concurrent, terwijl zij meestal verzekerd zijn van het welslagen hunner onderneming. Een Duitsche dienstbode gaat sedert eenige Zondagen niet meer naar de kerk. Mevrouw vraagt naar de reden van het kerkverzuim. De Fraulein antwoordt, dat zij niet van plan is Zondags 5 cent voor een plaats te bstal."n. Wij Duitschen zijn in Holland gekomen om geld te verdienen en te sparen, maar met om het daar uit te geven. Afgescheiden nu van het diep treurige feit van steeds toenemende werkloosheid onder de Nederlanders vraag ik mij af welk enorm ka pitaal wordt den Hollanders jaarlijks ontno men en de grenzen overgedragen. Om even te cijferen. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ('t is absoluut niet te begrooten hoeveel duizen den buitenlanders hier te lande verblijven) zijn 15.000 Duitsche dienstboden. Stel dat deze een gemiddeld loon hebben van f 35 per maand (er zijn veel hoogere loonen) waarvan zij ten hoogste f 5 uitgeven, dan beteekent dat jaar lijks een nadeel vaa 15.000 X 30 x 12 X 5.400.000 voor Nederland. Het totaal jaarlijks MBMMaMBBBOBtnM den tandaanslag op de tanden te doen verdwijnen, is de volgende: U drukt een strook Chlorodont-Tandpasta op den drogen Clilorodont-Tandenborstel (speciale borstel met gekartelde insnijdingen), borstelt liet gebit in alle richtingen, ook van beneden naar boven, doopt eerst daarna dea borstel in water en spoelt met Chlorodont- Mondwater gorgelend flink na. Het resultaat zal U verrassen! De onooglijke tandaanslag is verdwenen en U behoudt een heerlijk frisch gevoel. - Verlangt nadrukkelijk Chlorodont- Tandpasta Prijs per tube 35 cent en 60 cent. den Nederlanders onttrokken kapitaal is even min te begrooten, maar zal ongetwijfeld zeer veel millioenen bedragen en dat in een tijd waarin vacantiegangers wordt aangeraden hun vacantie toch vooral in Nederland door te brengen ten einde te voorkomen dat het Ne derlandsche geld naar het Buitenland worde getransporteerd en waarin Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken, blij kens zijn radiorede van Dinsdagavond, er te gen wil waken, dat 's Lands vermogen worde aangetast. Ik geloof, dat er heel wat millioenen in het land zouden blijven en dat er heel wat minder Nederlandsche slachtoffers der werkloosheid zouden zijn indien dat buitenlandsch gedoe eens spoedig aan den dijk werd gezet. Thans moet aandachtig worden saamgewerkt om binnen zeer korten tijd van dat groote ge vaar te worden verlost. Nederland wordt thans uitgezogen van top tot teen. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, v. H. Naschrift der Redactie De klacht van in zender is wel begrijpelijk, maar zoo eenvoudig als hij de zaak voorstelt, is het geval niet. In zender en velen, die er over denken als hij, moeten niet vergeten, dat nog afgezien van eiken plicht van naastenliefde er ook in Duitschland en in de andere landen, waarvan hij de bewoners hier zou willen weren, Neder landers werken of op een andere wijze in hun onderhoud voormen. Indien de Nederlanders daar op dezelfde wijze zouden worden behan deld als inzender de buitenlanders hier wil doen ondergaan, dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat de buitenlandsche maatregelen voor de Nederlanders pijnlijker zouden zijn dan de Nederlandsche voor de buitenlanders. Ook de voorbeelden, van verkwisting of overdreven luxe, die inzender geeft, mogen niet leiden tot een algemeene gevolgtrekking. Er zijn b.v. Ne derlanders, die zich tijdens hun vacantie in het buitenland minder correct gedragen, maar daaruit af te leiden, dat alle Nederlanders protserig en verkwistend zijn, zou een voor ons onaangename conclusie zijn. Dat neemt niet weg, dat uitwassen dienen te worden uitge sneden. Uitslag wedvlucht Limoges op Zaterdag 9 Juli 1932, (voor oude volgels). F. W. J. Kuy- ken 1, 2, 4, 5; P. Brakel 3. Uitslag wedvlucht Orleans op Zondag 17 Juli 1932: F. W J. Kuyken 1, 2, 4, 5; P. Bra kel 3. W. J. der Kinderen 6. Uitslag wedvlucht Gorinchem 10 Juli 1932 (jonge vogels): W. J. der Kinderen 1, 2, 3, 6, 7, 12, 13: Joh. L. Heemskerk 4, 5, 11; J. van Honschoten 8, 14; M. Norde 9; W. Schulpzand 10, 15. Uitslag wedvlucht Baarie Nassau 17 Juli 1932: Los 9 uur met N. W. wind: Joh. L. Heemskerk 1, 3, 4, 10, 26; F. W. J. Kuyken 2, 17, 21, 24; P. Brakel 5, 6, 7, 11, 12, 13, 22; W. J. der Kinderen 8, 9, 18, 19, 23. G. C. ten Bosch 14, 15; J. Honschoten 20, 25. 1ste Duif 11.1.14, laatste duif 11.34.7. Geslaagd. Van de openbare lagere school aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout zijn alle leerlingen, die toelatings-examen heb ben gedaan voor de Middelbare Scholen, ge slaagd. Burgerl. Stand. Geboren. M. M. P. J. van der StaaijCoelen, d. H. J. BaardaGuyt, z. S. BoterbloemTreur, d. H. SmidKlooster huis, d. L. G. HoffmannTobi, z. Ondertrouwd: A. Greebe en J. E. G. van Hoeve. J. D. Laverman en S. H. W- Hijlkema. Getrouwd: J. W. G. Jansen en M. I. P. Eussen. A. C. van Galen en J. P. Verswijve- ren. C. van der Waerden en J. C. Teensma. Overleden: S. Monden 22 jaar overleden te Haarlem. A. H. Bakker, 43 jaar overleden te Haarlem. N. A. van Kessel 68 jaar overlèden te Haarlem. Burgerlijke Stand Getrouwd: H. Walet— E. W. Bruckmann, G. H. WamingT. de Berg; J. GoldschmedingM. H. Lindeboom; J. W. CarelseJ. E. Paasz. Geboren: A. de RooyBonger, zoon en doch ter; V. ReyngoudVenema, dochter: C. A. J. de GrootRusman, dochter: M. Huizinga— Beun, zoon; A. RuiskampBeijer, zoon; A VoorneveldKlein, dochter; A. van Mastricht De Wolf, dochter; A. VasenCommerse, zoon: C. O. NagelhoutMachielsen, dochter. Overleden: F. B. Hinrichs, 69 jaar, wed. S. P. Termeer; H. Theunissen, 75 jaar, wed. J. J. Carlee. Een jubileum. Zondag 24 Juli is het 25 jaar geleden, dat de Spaarkas „St. Antonius" een onderafdeeling van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Heemstede, werd opgericht. Zeer in het klein begonnen, is deze spaarkas gegroeid tot een machtige vereeniging, die voor al op het gebied van de levering van brand stoffen voor haar leden zeer belangrijke voor- deelen wist te behalen. Tevens is het dien dag 25 jaar geleden, dat de heer G. H. Hageman, een der oprichters, de moeizame functie van den, den bekenden katholieken dirigent van vele koren, meldden, deelen wij nog mede, dat de uitvoering gehouden zal worden in den tuin van het buitengoed van mevr. Willink, die met lam pions versierd zal zijn. Bij minder gunstig weer zal de uitvoering in het R.K. Verenigingsge bouw gegeven worden. De aanvang is vastge steld hedenavond op half acht. De toegang is vrij, zoodat velen van dezen veel belovenden zangavond kunnen genieten. Het aantal medewerkende zangers zal onge veer tweehonderd bedragen. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 11 tot en met 16 Juli genomen 410 douchebaden en 35 kuipbaden. Aan 12 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 17 volwassenen gebruik gemaakt. Geslaagd Voor het 16 Juli te Amsterdam gehouden staatsexamen in de nuttige handwer ken slaagde onze plaatsgenoote mej. A. Kokkel koren, alhier. VERWERKING VAN RUW IJZER In een te 's-Gravenhage gehouden conferentie waaraan hebben deelgenomen de directie der Kon. Hoogovens, eenige directeuren van gas- en waterleidingbedrijven in Nederland en het Staalstudiebureau, dat van de regeering op dracht heeft de mogelijkheid te onderzoeken van verdere verwerking van het door de hoog ovens gefabriceerde ruwe ijzer, is ingesteld een werkcommissie, waarin zitting zullen hebben de directeur van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening, de heer W. F. J. M. Krul, een lid der vereeniging van directeuren van gasfabrie ken en een vertegenwoordiger der directeuren van waterleidingbedrijven. Door deze werkcommissie zullen plannen, om een Nederlandsche buizengieterij aan het Hoog- overbedrijf te verbinden, met de directie van dit bedrijf nader besproken worden. Vischnet gestolen. Maandag is aan het bu reau aangifte gedaan van diefstal van een vischnet ter waarde van ongeveer 100.Aan gever was zekere T. VERBREEDING POSTBRUG Donderdag 18 Augustus, des voormiddags te 11 uur, zal vanwege den Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht te 's-Graven hage worden aanbesteed: het verbreeden van de over de Trekvaart van Leiden naar Haarlem ge legen Postbrug, in Rijksweg No. 4 (Amsterdam- Sa ssenheimHaagsche Schouw's-Gravenhage) onder de gemeente Sassenheim, met bijkomende werken. Raming f 50.000. Kaas gestolen. Door het verbreken van een ruit is Zaterdagnacht ingebroken in het kaaspakhuis van den landbouwer J. C. v. d. G. aan den Spieringweg. Het is niet precies te zeggen hoeveel kazen er ontvreemd zijn. Men neemt aan dat de dieven door het land geko men zijn van de wed. A. en dus ter plaatse be kend zijn geweest. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Diefstal van waschgoed. Door den heer J. v. d. Kolk, wonende in de Krugerstraat, ls bij de politie aangifte gedaan, dat in den afge- loopen nacht al het waschgoed dat in de poort naast zijn woning hing, is weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. „De schat van Zambesia", door J. Nowee Jeugduitgave N.V. Drukkerij „De Spaar- nestad" Haarlem. Volgens de inleiding is dit boek een voort zetting van een vroeger verhaal van denzelfden schrijver: „De geheimzinnige vliegmachine". In dit nieuwe werk geeft Nowee een fantastische geschiedenis van een luchtschip waarmee Graaf van Sonnenberge den schat van Zambesia, dien hü met „de Zeemeeuw", het verongelukte vlieg tuig, zich verworven heeft, huiswaarts gaat. Jan Beukers, zoon van den kapitein van „de Zee meeuw" en diens vriend Wim Planking maken met den Graaf en zijn helpers allerlei wilde avonturen mee. Professor Tosti, eigenaar van het luchtschip en William, een leider der bende, die zich bei den op hun manier van den schat willen mees ter maken, veroorzaken den schatzoekers veler lei moeilijkheden, waaruit ze tenslotte door de taaie volharding en moedigen durf van Wim geraken, terwijl deze laatste een verrassend blij weerzien aan zijn ouders bereidt, die blij zijn hun verloren gewaanden zoon weer veilig in de armen te sluiten. Met vlotte pen en ongebreidelde fantasie heeft de auteur op boeiende wijze de hier zeer in 't kort weergegeven stof, in zijn boek verwerkt. B. t. Hove illustreerde de meest pakkende mo menten met fraaie plaatjes, waarvoor 't geheel aan belangwekkendheid won. 't Is een echt gezellig jongensboek, waarvan geen enkele jongen, die aan de lezing begint, vóór hij 't einde bereikt heeft, afstand zal wil len doen. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Juli-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuur studie, natuurbescherming heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Bij het beschrijven der Nederlandsche roofvo gels is dr. Niko Tinbergen thans toegekomen aan de fraaie boomvalken, terwijl drs. A. C. de Koek zich onder meer bezig houdt met het spec trum der sterren. De geologische medewerker P. van der Lijn vestigt de aandacht op een prach tig lagenprofiel bij Amersfoort, Jan P. Strijbos uit zich vol geestdrift over het vogelrijke Oost- zanergat, een uitgestrekt, kunstmatig étangge- bied éven buiten Amsterdam en C. A. Kruis zet Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche In koop-Combinatie, half 9 uur „Kunst na Ar beid", 8 uur e«stuur Trampersoneel, 8 uur Ledenvergadering R. K. BhRdenbond 7 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Hofdijkplein Concert door de Muziekver- eeniging „Voorwaarts", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, half 3, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling en va riété, half 3 en 8.15 uur. Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102 Ten toonstelling „Humor op het strand", Herman Moerkerk, van 10 tot half 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1 Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Heemstede. Heerenweg (terrein tusschen Heerenweg en Van Merlenlaan). Midden stands- en Nijverheidstentoonstelling, 1 uur tot half 6 en van 7 tot 11 uur. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Smedenpatroons, 8 uur Dames-geleidsters R.K. Ver. voor Groote Gezinnen, 8 uur Haarlemsche Melk. handel, half 9 uur Esperanto, 8 uur Ledenvergadering „Arbeid Adelt", 8 uur Be. stuur Overheidspersoneel, 8 uur (Proza en Poëzie", 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door Piet Halsema van 3 tot 4 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe. mendaal, 2 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor. Theater Bioscoopvoorstelling en va riété, 8.15 uur. Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102 Ten toonstelling „Humor op het strand", Herman Moerkerk, van 10 tot half 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1 Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Heemstede Heerenweg (terrein tusschen Heerenweg en Van Merlenlaan). Midden- standis. en NijverheidsLsntoanstelling, 1 uur tot half 6 en van 7 tot 11 uur. HAARLEM PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN uiteen hoe de kevers in de oudheid werden ver eerd, o.a. door de Egyptenaren. In de buurt van Denekamp, aan de Puntbeek, komt een zeld zame plant, Lathyrus montanus, voor; het is J. B. Bernink, die over het opsporen daarvan een fleurig verslag uitbrengt. A. Joman schetst de genoegens van het jeugdherbergleven voor kinderen en A. B. Wigman weidt uit over het verblijdende feit, dat „ergens in Overijsel" een drietal nesten van den zeldzamen buizerd zijn ontdekt; het is gelukt hiervan zeer bijzondere foto's te maken, die tusschen den tekst zijn ge reproduceerd. Vermelden wij tenslotte nog, dat D. J. Hol- steijn de witkuiven, een sierlijk hoenderras, ver heerlijkt. P. L. Rusticus rept van het bloemen- schoon der Julituinen en G. D. Dr ursma wijst op fraaie cactussoorten. Bovendien is er nog een uitvoerige rul riek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch al lerlei), waarin dr. Tinbergen opnieuw mede ver- king vraagt om achter de geheimen van het ransuilenleven te komen. Het spreekt vanzelf, dat alle bijdragen rij kelijk en fraai geïllustreerd zijn. WOENSDAG, 20 Juli. Vorige koersen 9.84J 59.05 9 72f 34.42J 48.32i 47 87i 45.37i 44.— 2.48f 1265 7.35 19.87* 19.75 Vorige koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 101iV 102 iy, Nederland 1916101i 101f 1% Nederland 1931 971 97 5 Nederl. 1932 101& 101J \y, N Ind 1926 AB 8.i 884 danken koloniale Bank ndische Bank Jert Handel-Mi)34 ndustrieën Jnllever 98{- Jalvé Delft Ï2 V- Alg. Kunstzijde ,3, Kan Berkei's Pat 7ieuwe Philips .t Ktlch Accoustiei? Qi.® 4ed. Ford yu yl ndustr. Buitenland Anaconda Sethlehem Steel 0 S Steel J S Leather 3f f. ntem Nickel 3i 3* ïijnbouw loeton Mijnbouw Alg Exploratie 96 951 aedjang Lebong Petroleum la boes 9 9 <on Olie 126J 'erlak 72 71-J 'eudawa 4 4 Jontinental OU5§ 5J Vorige koersen Sabber A'dam Rubber 42 f 41 3andar 35 34 Dell Batavia Rubber 16 15 Serbadjadi 14 12 Silau 12 13 V. I. G. 027 264 Allied 18 184 Intercontin Rubber 1 1 Soil Amerika Lijn iito Gem Eigend. Son Ned. Stoomb30 30 Scheepvaart-Unie 2f li li Poerworedjo 9 5* Vorstenlanden 4°|_ 45 Actions Idem 32.50 29.00 Tabak Dell Batavia 122 116 )ude Del) 112 103 iostkust 12 11 Senembah 125 119 Spoorwegen Jnlon Pacific 33 33 Wabash 1# 1# Erie 5 Kansas City South 5 South. Railw5 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2