M m Weer relletjes te Overschie Felle brand te Heemskerk DONDERDAG 21 JULI Verscheidene menschen te water gesprongen Overval Schipluiden Behandeling in hcoger beroep RUMOERIGE WERKLOOZEN De politie deelt gevoelige klappen uit UIT ZWERVEN PER TREIN De reizigers verrast HOOFDAKTESTUDIE VOOR DEN INDISCHEN DIENST Het contract mag verbroken worden VOOR HONGAARSCHÉ KINDEREN BOERDERIJ DOOR BRAND VERWOEST Mededeeling van de Liga INVALIDITEITS- EN OUDER- DOMSVERZEKERING Het verdrag met België Woensdagavond is de kapitale boerderij van den heer C. de Ruiter te Heemskerk geheel in vlammen opgegaan ten gevolge van hooibroei DR. BRÜNING NAAR ROLDUC Voor de sociale studieweek ONTAARDE ZOON Mgr. Jansen leidt de Zevende Na tionale St. Bonifacius-Bedevaart Zijn blinden vader doodelijk verwond RENé BAZIN t Een katholiek schrijver van groote productiviteit DE KAASMARKT TE BODEGRAVEN Telegram aan den Minister in ver band met de daling der prijzen BIJ EEN ZEVENTIG-JARIGE Het feest van Ed. Brom BRAND IN COKESFABRIEK Drie arbeiders gered Twee-jarig knaapje verdronken HOOG EN DROOG „IN DER HEIMAT" Terwijl men hem in Haarlem in een onbewoond huis zocht! DE BOETE-PROCESSIE VAN L. T. B.-ERS NAAR HEILOO Een fijne Broeder De onbewaakte overwegen Beeldenstormers Mijnwerker doodgekneld Een zonderlinge inbreker NIJMEGEN DEELS DROOGGELEGD Geen vergunningen en verloven Verbetering van het veer De steunregeling in het Westland Boerderij in vlammen opgegaan Geestdrijvers gearresteerd Gooisch Natuurreservaat Inbraak Messengevecht De schietpartij in Den Haag Kinderspel Woensdag is te Overschie een vergadering verboden, welke zou worden belegd dcor ds O. S. P. in het vereenigingslokaal, om te pro testeeren tegen het optreden van de politie ter plaatse en tegen het rapport-Weiter. Tevens is de order uitgevaardigd, dat er geen demonstraties of optochten mochten wor den gehouden. In Rotterdam kwamen de leden van de O.S.P. om zeven uur bij de Heulbrug te zamen. Per fiets en te voet trokken de lieden naar Over schie, waar inmiddels behalve de zes politie mannen uit de gemeente zelf, tien marechaus sees en een patrouille militaire politie was saamgetrokken. DRIE Voor het huis van den burgemeester J. C. Baumann op den hoek van de Schielaan en den Delftweg stond een wacht marechaussees en militaire politie omdat er naar de burge meester aan het „Handelsblad" mededeelde bericht was ontvangen, dat de woning van den burgemeester zou worden gebombardeerd. Bij het vereeniginggebouw in Schiewijk ston den eenige wachten militaire politie, die de men schen tot doorloopen aanmaanden. Reeds omstreeks half acht werden verschei dene charges uitgevoerd met de blanke sabel en den gummistok. Toen tegen achten de leden van de O.S.P. uit Rotterdam, Delft en Den Haag uit verschillende richtingen in het dorp aankwamen, werden weer herhaaldelijk charges uitgevoerd. De marechaussees en militaire politie reden in een personenauto en in een vrachtauto rond Herhaaldelijk werd in de straten gechargeerd, waar men ook leden van de eerste hulp bij onge lukken zag loopen. Menige rake klap is gevallen, ook in straten, waar enkel nieuwsgierigen stonden. De auto's reden voortdurend door het dorp en ook patrouilleerden manschappen van de mili taire politie door de straten. Bij de Oude Dijksche Schiekade waren barri caden opgericht van keien en planken. Nadat die waren opgeruimd, heeft de politie de men schen in de richting Rotterdam gedreven, waar verscheidenen gekleed in de Schie zijn gespron gen en naar den overkant zijn gezwommen. In den loop van den avond heeft de luitenant van de militaire politie assistentie verzocht, zoo dat er in totaal 25 man militaire politie in Over schie aanwezig waren. Bij de Heulbrug ter hoogte van den nieuwen verkeersweg naar Rotterdam, heeft de politie de menschen herhaaldelijk met sabel en gummistok uiteengedreven. Er is voorts gechargeerd tot in de richting van Delft en tot aan de grens van Rotterdam. Na negen uur was het weer rustig in Over schie. De vacantiekamer van het Gerechtshof te Den Haag behandelde heden in hooger beroep de zaak van den overval op den kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Schipluiden, dan heer H. M. v. V., gepleegd op 7 November van het vorig jaar. Terecht stonden de 33-jarige kellner J. J. M. D., de hoofddader, door de Haagsche recht bank veroordeeld tot tien jaren gevangenis straf; de 27-jarige meubelmaker J. v. L., die tot zeven jaren is veroordeeld; de 30-jarige havenarbeider M. S., tot vijf jaar veroordeeld, allen te Rotterdam en de 28-jarige boeren arbeider A. J. v. U. uit Vlaardinger-Ambacht, die is vrijgesproken van de hem ten laste ge legde uitlokking van het misdrijf. (Geëischt was tegen hem twee jaar). Het eerst werden behandeld de zaken van v. L. en S. Verdachten zeiden in hooger beroep te zijn gekomen, omdat zij na uitzitting van hun straf fen geen betrekking meer zouden kunnen be komen. Beiden bekenden. De advocaat-generaal Mr. Brants meende, dat men hier met een der ergste misdrijven te doen heeft. De wijze, waarop dit misdrijf is op touw gezet, maakt de zaak nog ernstiger. Dat de kassier niet doodgeschoten werd is al leen te danken aan het feit, dat de kogel eerst door zijn hand ging. Zware straffen zijn hier noodzakelijk. Mr. Brants vroeg bevesti ging van de vonnissen. Verdedigers van verdachten, mrs. H. Parfu meur en H. D. Hofkes, pleitten clementie. De zaken tegen J. J. M. D. en A. J. v. U. werden vervolgens behandeld. D. zeide, dat hetgeen bewezen is verklaard niet alles waar is. Daarom is hij in hooger be roep gekomen. Getuige van L„ die in de vorige zaak ver dachte was, werd nu als getuige gehoord. Verdachte ontkende, dat hij den kassier heeft willen doodschieten. Hij heeft slechts een alarmpistool gebruikt, dat echter van dichtbij gebruikt, iemand kan raken. President: De kassier zegt. dat er 11.000 gul den was. U heeft maar 'n 500 gulden verdeeld Waar is de rest gebleven? Verdachte weet dat niet. Misschien heeft S. dit weggenomen. Getuige v. L. zeide gezien te hebben, dat ver dachte een automatisch pistool met zes scherpe patronen gebruikte. Hij had geroepen tegen getuige: Maak hem af (den kassier), of ik doe het! De Adv.-Gen., mr. Brants, wees erop, dat D. de leider is geweest bij de volbrenging van het misdrijf. Hij vroeg vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot twaalf jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. C. Oostrijck, kwam er tegen op, dat op verdachte de volle zwaarte van het misdrijf is komen te rusten. PI. be streed de dagvaarding en betoogde, dat niet vaststaat, dat van een vuurwapen is gebruik gemaakt. Het was voor pl. onbegrijpelijk, dat zulk een groot verschil in de strafmaat is toe gepast ten opzichte van dezen verdachte. Pi- wees op verdachte's opvoeding, die alles te wen- schen heeft overgelaten. Pl. concludeerde tot vrijspraak, subs, aftrek van voorloopige hech tenis. Ten slotte stond v. U. terecht, die door de rechtbank is vrijgesproken van de ten laste gelegde uitlokking van het misdrijf. Als getuige décharge werd gehoord de café houder K. uit Vlaardinger Ambacht. Bij hem was v. U. in dienst geweest. Hij was zeer op passend en eerlijk. Getuige acht verd. niet in staat, tot hetgeen hem ten laste is gelegd. Verdachte verklaarde, dat D. hem gevraagd had: „Weet je niets te zitten?" Verd. heeft D toen verwezen naar de Boerenleenbank te Schipluiden. President: U moest geld van D. hebben, hè? Verdachte: Ja. President: Het is hoogst vreemd, dat u toen gezegd heeft, dat er maar één kassier was en u D. geheel inlichtte over de inrichting van de boerenleenbank. Verd.: Ik heb geen gedachte van diefstal ge had. Mr. Brants wees erop, dat verdachte voor den rechter van instructie verklaard heeft, dat hij begrepen had, dat D. met zijn vraag: „Weet je niets te zitten?" bedoelde een adres te weten te komen, waar kon worden gestolen. Verd. houdt zich nu van den domme. Spr. heeft de overtuiging, dat verd. zich schuldig maakte aan provocatie en eischte vernietiging van het vrijsprekend vonnis met veroordeeling van ver dachte tot twee jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. W. Gerdes Oosterbeek. pleitte vrijspraak, subs, voorwaardelijke ver oordeeling. In deze vier zaken zal het Hof Donderdag middag 21 dezer uitspraak doen. Het Werkloozen Strijd Comité te 's-Graven- hage had tegen Woensdagmiddag op de Prin segracht een demonstratie georganiseerd. Eeni ge honderden werkloozen waren daar bijeen ge komen, en wenschten naar het Binnenhof te trekken, hetgeen door de politie niet werd toe gestaan. Ook moesten op bevel van de politie verschillende borden met opschriften worden verwijderd. V Daarna werden de demonstranten door de talrijk aanwezige politie over Brouwersgracht en Zuid Buitensingel naar het Vaillantplein geleid, waar de betoogers weigerden zich verder naar de leiding der politie te voegen en den door deze aangegeven weg te volgen. De politie ver bood daarop om verder te trekken, hetgeen ernstige ongeregeldheden ten gevolge had. De politie veegde daarna met blanke sabel en gum mistok het Vaillantplein en naaste omgeving schoon, waarbij harde klappen werden uitge deeld. In ware paniekstemming vluchtten de aanwe zigen de zijstraten en gangen en portieken in, welke later ook door de politie werden ont ruimd. Het bleef nog geruimen tijd hierna in deze omgeving zeer rumoerig. De Zuid Buitensingel werd eenigen tijd door de politie afgezet. De mensch verlangt steeds nieuwe prikkels! De laatste prikkel voor den spoorwegreiziger is. in een trein te stappen in volslagen onwetend heid, waar de bestemming zijner reis gelegen is. Dit nieuwtje is ontstaan in Engeland, het land van spoorwegreclame bij uitnemendheid. In Nederland was het „The American Express Company" te Rotterdam, welke het initiatief nam om hier te lande ook eens met dit nieuwtje te beginnen, daartoe gesterkt door het succes, dat in Frankrijk intusschen ook reeds was behaald. Zondagochtend 19 Juni stapten aan de stop plaats Fijenoord 252 reizigers in een extra-trein met onbekende bestemming. Dit „onbekend" gold zoowel voor de reizigers als voor al het betrokken spoorwegpersoneel op de lijn. Voor dien dag was eene aanschrijving gemaakt, waarin een drietal facultatief-treinen van Rot terdam D.P. uit waren ingelegd, terwijl den sta tionschef van dit station den avond te voren door den Inspecteur was kennis gegeven, welke van deze treinen door hem moest ingelegd wor- aen. Teneinde geene onnoodige moeite te bezorgen voor den dienst van Tractie (stellen bepaalde loc. en aanwijzingen locomotiefpersoneel) en den conducteursdienst, waren de heeren, die deze uitmaakten, eveneens te voren in het ge heim ingelicht. Men wist alzoo, dat van de 3 genoemde trei nen, één bepaalde zouden loopen. Doch ook dit was weer onvoldoende om het geheim te kunnen verklappen, omdat deze trein, eenmaal onderweg, op een bepaald punt, te midden van bosch en veld, werd opgehouden en de reiziger aldaar gelegenheid kregen uit te stappen. Daarna reed de trein ledig verder tot het eerstvolgend locomotiefstation, om aldaar ver der te blijven, tot de terugreis kon worden ondernomen. Op het laatste gedeelte van het traject had de chef van voornoemd station den trein dus weder heen en weer opgeheven. Maatregelen waren nu getroffen, dat aan het locomotief- en treinpersoneel, aangewezen om den terugkeerenden trein op te halen, tijdig bekend werd gemaakt, van welk station nu eigenlijk deze trein op haar terugreis moest vertrekken. Het succes was groot; de reizigers verkeerden inderdaad in volslagen onwetendheid waar zij heen reden, al meenden sommigen (volkomen ten onrechte) ook aan de genomen richting de bestemming te kunnen raden. Den volgenden Zondag reed wederom zulk een trein, thans van Rotterdam Maas vertrekkende. Wederom een succes, dank zij het goed be waarde geheim en de verrassing alweder mid den tusschen de bosschen in de mooiste natuur uit te kunnen stappen. Voor eenige volgende Zondagen staan er weer extratreinen voor dit doel op het programma. Ieder spoorman, die met deze treinen te ma ken had op 19 en 26 Juni 1.1. had schik in het geval en den keurigen trein, bestaande uit Loc. D en 4 Cd rijtuigen, met koersborden waarop strooken met groote letters. („Spoor- en Tramwegen") Naar „De Telegraaf" verneemt, henben de onderwijzers, die op 's Rijks kosten voor den Indischen Dienst worden opgeleid voor de akte van hoofdonderwijzer, bericht ontvangen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld het contract te verbreken. Wanneer de betrokkenen zich terugtrekken behoeven zij de reeds door hen ontvangen gelden niet terug te storten. Zij, die van dit aanbod geen gebruik wenschen te maken, kunnen hun studie voor de hoofdakte voltooien en blijven in het genot van de toelage. Het bestuur van de Hongaarsché Liga voor kinderbescherming zendt ons het volgende communiqué: Dezer dagen vernamen wij, dat twee Honga ren in Holand plaatjes verkoopen, waarmee zij het kinderwerk in Hongarije willen steunen. Na een bezoek aan Nederland zouden zij dit werk van liefdadigheid voortzetten in België en Engeland, dus juist in die landen, waaraan de Hongaarsché kinderen veel dankbaarheid ver schuldigd zijn. De Liga rekent het zich tegenover de buiten- landsche weldoeners tot plicht hen er opmerk zaam op te maken, dat zij met het tweetal geen connecties heeft en van de eventueele opbrengst ook niets aan haar wordt afgedragen. Wel werd indertijd de Liga het rondgaan met plaatjes aanbevolen, maar om bepaalde re denen is zij op dat voorstel niet ingegaan. Het zou haar dan ook spijten, wanneer pleegouders en anderen deze plaatjes zouden koopen in de overtuiging, dat zij daarmede de Liga helpen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van een tusschen Ne derland en België gesloten verdrag betreffende de gelijkstelling van elkanders onderdanen voor de toepassing der wederzijdsche wetgeving op het punt der invaliditeits- en ouderdoms- verzekering en de regeling van de gevolgen voor elkanders onderdanen van het naast el kander werken dier wetgevingen. Het verdrag stelt in de eerste plaats vast, dat voor de toepassing van de wederzijdsche verplichte verzekeringen tegen geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom door beide landen geen onderscheid zal worden gemaakt, naar gelang de verzekeringsplichtige van Ne- derlandsehe dan wel van Belgische nationali teit is. Tot nog toe werd in de wederzijdsche wettelijke regelingen met dat onderscheid wel rekening gehouden. In de tweede plaats bevat het verdrag een voorziening tot het voorkomen van dubbele verzekering van arbeiders terzake van dezelfde dienstbetrekking, tot welke dubbele verzekering onder bepaalde omstandigheden het naast el kander werken der beiderzijdsche verplichte verzekeringen leidt. In de derde plaats brengt het verdrag ten bate van de Nederlanders en de Belgen, die af wisselend in loondienst werkzaam zijn in Ne derland en in België en als gevolg daarvan af wisselend verzekeringsplichtig zijn ingevolge de Nederlandsche Invaliditeitswet en de Belgische wet, coördinatie tusschen beide verzekeringswet ten op het punt van vervulden wachttijd en aantal betaalde premiën, welke in de weder zijdsche wetgeving als voorwaarde voor het hebben van aanspraak op eenige wettelijke uit- keering zijn gesteld. Een politie-autoriteit in de mijnstreek ont ving bericht van een politie-autoriteit uit een Duitsche grensgemeente, dat dr. Brüning, de voormalige Duitsche rijkskanselier, op 7 en 8 of 8 en 9 Augustus de sociale studieweek te Rolduc zal bezoeken. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, zal de zevende Nationale Bedevaart op 21 en 22 Augustus a.s. naar de martelplaats van de H.H. Bonifatius en Ge zellen leiden. Bij die gelegenheid zal Z.H. Exc. Zondag 21 Augustus om 7 uur in de St. Boni- fatiuskerk te Leeuwarden een Pontificaal Lof, Maandag 22 Augustus om 10 uur op het St. Bo- nifatiusterrein te Dokkum een Pontificale H. Mis en 's namiddags om 3 uur een Pontifi caal Lof celebreeren en tijdens het Lof vóór de H. Sacramentsprocessie een predicatie houden. Voor de rechtbank te Breda werd de zaak behandeld tegen den zeventien-jarigen C. J. uit Oud-Gastel, beschuldigd van het toebren- gen van doodelijke verwondingen met een mes i aan zijn 68-jarigen blinden vader B. J., waar- door deze onmiddellijk moest opgenomen in Charitas te Roosendaal en voorzien van de i laatste H.H. Sacramenten. Hoewel de toestand j van den gewonde zich aanvankelijk zeer ernstig I liet aanzien, was de oude man de verwondingen I te boven gekomen. De behandelende geneesheer had twee diepe en breede steekwonden geconstateerd tusschen de schouderbladen. Familie-omstandigheden schijnen de aanlei ding geweest te zijn tot dit droevig gebeuren. Daar verdachte, die bekend heeft, minder jarig is, werd de zaak met gesloten deuren be handeld. Het O. M. eischte tegen beklaagde een ge vangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. Kuypers uit Bergen op Zoom, bepleitte clementie in verband met den jeugdigen leeftijd van beklaagde. vermoedelijke inbreker stond liever dan dat werd geschoten. Toen volgde een kennismaking met den vluchteling, die vermoedelijk eens de schoon zoon van den achtervolger zal worden. Het was warm, de hij had geen lust om te slapen, en de zij, dat was in dit geval de doch ter van den tuinder, ook niet. Alzoo bracht het verliefde jongmensch des avonds laat een be zoek aan de jonkvrouwe. Naar Reuter uit Parijs bericht is de be kende Fransche Katholieke schrijver René Bazin overleden René Bazin, wiens van 'n diep- godsdienstigen geest doortrokken boeken, ook in ons land veel werden vertaald, behoorde tot de „onsterfelijken" van de Academie frangaise. Van zijn tallooze werken zijn de romans „Les Oberlé's" en „Le blé, qui léve" wel het meest bekend geworden. Hij heeft met de productieve daad de zaak van de waarlijk goede lectuur met ijver gediend. Dat hij riiste in vrede. De Vereeniging van Kaashandelaren heeft Dinsdag vanuit Bodegraven het volgend tele gram gezonden aan den Minister van Econo mische Zaken: Vereeniging van Kaashandelaren Bodegraven vraagt spoedig zekerheid of bij eventueele hef fing op kaas de dan gevormde voorraden on belast zullen blijven en verzoekt dringend be vordering ruimere toepassing van deviezen in Duitsehland, desnoods door krachtige Neder landsche maatregelen. Heden alhier groote prijsdaling van de kaas markt. Vele partijen onverkoopbaar, (w.g.) Beyen, voorz. Hij moet wel zeer verheugd zijn geweest, de oude en toch zoo levensblijde dichter, om de talrijke blijken van vriendschap en waardee ring, die hem Woensdag op zoo spontane wijze ten deel zijn gevallen. Gewoonlijk is de zeventigste verjaardag van een letterkundige in dit land een gebeurtenis, welke achteloos wordt voorbijgegaan. Maar Ed. Brom heeft zich vooral als voor zitter van den Katholieken Kunstkring „De Violier" zeer bemind weten te maken. Ondanks het gewicht der jaren blijft hij een actief tjveraar voor onze katholieke kunst, waarvan niet alleen zijn tijdgenooten, in het bijzonder de Van onzen Tijd-groepeering maar ook vele jongeren, die hem vandaag de hulde toebrachten, welke hij als de pionier van een katholieke dichtkunst ten volle verdient, alsmede de dagbladen van gisteren en heden getuigden. Vanmiddag zijn we den dichter te zijnen huize in de Vondelstraat gaan opzoeken, waar wij hem vonden te midden zijner familie in een geurigen rijkdom van bloemstukken met het altijd rustig, grijze gezicht, den haast on- merkbaren glimlach om den even open ge houden mond en de zachte oogen. De bezoekers gingen af en aan en telkens straalde weder de blik van den jarige, als hij onder de binnenkomenden een ouden vriend of 6en zaken-relatie herkende. Onder degenen, die hem Woensdag kwamen geluk wenschen, merkten we o.m. op den heer C. R. de Klerk, hoofdredacteur van het dag blad „De Tijd", Maria Viola, den Amsterdam- schen kunstschilder Gerard van Vliet, Pierre Kuyper, Phemia Molkenboer, pastoor Melkert van de Vondelparochie en de heeren Herbert Cremer en E. Enthoven, directeuren van de Deli-Maatschappij. De letterkundige Herman van den Eerenbeent, Lidwina Diepenbrock en professor van Rooy. Onder de talrijke ingekomen brieven en tele grammen was o. m. een schrijven van Mr. Go- seling en een bijzonder aardig schrijven van Mr. Aalberse, die uit het dichtwerk van Ed. Brom eenige toepasselijke regels had aange haald. In den laten middag kwam de directeur van de uitgeverij „De Gemeenschap", de letterkun dige Albert Kuyle, de bloemlezing aanbieden, welke Anton van Duinkerken ter gelegenheid van dit feest heeft samengesteld. Het comité van den Katholieken Kunstkring „De Violier" bood den jarige de in drie banden gebonden jaarverslagen van de „Violier" aan, die werden binnengedragen op een bed van violieren, waarbij Frank Luns in een aardig speechje Ed. Brom huldigde. De gang van het huis was met fijne guir landes feestelijk versierd. Door het warmloopen van een motor geraak te Woensdagavond detransportband v. d. kolen- te Woensdagav. de transportband van den kolen- De brand dreigde over te slaan naar de kolen in den toren. Door het snelle ingrijpen van de brandweer van Sluiskil, bijgestaan door die van Terneuzen, was de brand spoedig bedwon gen. Het gelukte ook, die werklieden, die op den vijf en dertig M. hoogen toren werkzaam wa ren, te redden. De schade bepaalt zich tot den vernielden transportband en tot de, door de hitte ontzette machinerie, waarvan het herstel eenige dagen zal vorderen. Vermoedelijk zal het bedrijf geen stagnatie ondervinden. Te Ulft is Woensdagmorgen het twee-jarig zoontje van den heer E. in een kolk nabij een houtzagerij te water geraakt en verdronken. Toen men het jongetje miste, vond men het j in genoemde kolk met het hoofdje in de mod der, zoodat de arme kleine vermoedelijk is ge stikt. Door een tweetal ontboden geneesheeren werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. De te Haarlem ontvluchte Duitscher Alfred Lingner heeft al heel wat werk aan de politie veroorzaakt. Eerst door de schietpartij in de Duvenvoordestraat, daarna door een diefstal van een rijwiel, geld en nog eenige kleine voor werpen uit een perceel aan de Garenkokers- kade en het laatst (tot dusverre ten minste) op het Kennemerplein, waar hij in een onbe woonde villa vertoefd zou hebben. Telkens weer blijkt hij echter spoorloos ver dwenen te zijn. De politie zoekt, speurt en vindt niets. Wat wonder, dat zij niets vindt. De Duitscher zit, volgens het „Volk", al van Zondag af hoog en droog in Duitsehland. Hoe men dat weet? Heel eenvoudig! Hij had te Haarlem omgang met een meisje en dat meisje heeft een brief van hem ontvangen uit Essen in Duitsehland En dat, terwijl de politie hem hier op het Kennemerplein zocht! In aansluiting bij de reeds gepubliceerde berichten over de Boete-processie, welke Za terdag 23 Juli a.s. te Heiloo zal worden gehou den, kunnen wij nog mededeelen, dat, gezien de bijzondere omstandigheden, de Hoogeerw. heer Vicaris heeft toegestaan, dat bij deze plechtig heid een plechtig gezongen Votief-Mis zal mo gen worden opgedragen met Gloria en Credo. Tevens dienen de afdeelingsbesturen en groepleiders er wel voor te zorgen, zich in ver band met tijdig té nemen maatregelen door de Nederlandsche Spoorwegen, ten spoedigste te voorzien van groepsreisbiljetten, verkrijgbaar bij alle stations. In het klooster der Fransche Dominicanen te Ryckholt-Gronsveld meldde zich een net ge kleed persoon om Broeder te worden. De man, die Fransch sprak, was al in de kerk gaan bid den, en hem werd onderdak verschaft. Den volgenden morgen, heel in de vroegte, was de adspirant-Broeder al verdwenen met mede neming van enkele honderden guldens en met achterlating van een stel inbrekerswerktuigen. Het aantal gevaarlijke onbewaakte overwe gen is thans weer met een vermeerderd, nX aan den Veenweg te Nootdorp. Van dezen weg wordt, vooral op de markt dagen, een druk gebruik gemaakt, zoodat niet ten onrechte in de toekomst ongelukken wor den gevreesd. Dit is te meer het geval, daar het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd. Men heeft geen uitzicht op de rails, dan nadat men deze op enkele meters is genaderd. In de grensgemeente Rohlscheid bij Kerkrade werden den laatsten tijd herhaaldelijk op den openbaren weg geplaatste kruisbeelden ver nield, die door nieuwe vervangen werden. Thans is weer een kruisbeeld stuk geslagen, dat voor een paar maanden het vernielde verving. In de mijn „Carolus Magnus" bij Rimburg geraakte de ongehuwde mijnwerker H. Thomas bekneld. De dood trad spoedig in. In een van de plaatsen in het Westland, meende de tuinder G. omstreeks het midder nachtelijk uur geritsel en fluisterende gesprek- ken in de omgeving van zijn woning te höoren. I De man dacht dadelijk aan inbrekers, en ging zijn bed uit. Hij voorzag zich van een wapen, trad naar buiten en zag juist een persoon het erf van zijn woning afdraven. „Sta of ik schiet", dreigde de tuinder, en de De Raad der gemeente Nijmegen heeft een verordening vastgesteld bedoeld bij de art. 10 en 43 der Drankwet, waardoor in een nader omschreven gedeelte der gemeente geen nieuwe vergunningen ook voor z.g. bierverloven door B. en W. kunnen worden verleend. Door dit besluit valt een groot gedeelte van Nieuw-Nijmegen, het oostelijk deel der stad onder het drankverbod. Oostelijk Nijmegen is als 't ware drooggelegd slechts bij uitzonde ring wordt een verlof toegestaan. Alle raadsfracties op die van den Vrij. heidsbond na stemden voor. De Vrijheids bonders vonden door deze bepaling de vrijheid der burgers te veel gebonden. In den Raad van Nijmegen werd heden hulde gebracht aan B. en W. voor de verbetering van het veer en de opritten ter bevordering van het groot verkeer. Toch heeft alles bij elkaar nog geen ton gekost, verklaarde de wethouder in tegenspraak met vroegere geruchten over veel hoogere uitgaven. Besloten werd aan den veerbaas instructies te doen geven bij minste verkeersdrukte drie ponten in de vaart te bren gen. 't Nijmeegsch veer moet voorbeeldig wer ken. De Westlandsche gemeentebesturen hebben dezer dagen opnieuw besprekingen gevoerd, teneinde voor den komenden winter te trach ten een uniforme steunregeling voor de geheele streek in het leven te roepen. Algeheele over eenstemming is nog niet verkregen, zoodat bin nenkort weer zal worden vergaderd Gisteravond is de kapitale boerderij van den heer C. de Ruiter gelegen aan den Hoogdor- perweg te Heemskerk, door een feilen brand totaal verwoest. Reeds eerder had de eigenaar, bij een in spectie van den reusachtigen hooivoorraad, ge constateerd, dat er hooibroei was ontstaan. Hij was gisteren dan ook bezig geweest met het afsteken van het hooi, dat binnen in de boerderij ligt opgeslagen. Gisteravond omstreeks half zeven, de fami lie zat juist aan tafel, constateerde de eige naar een brandlucht. Hij begaf zich direct naar de hooibergplaats en zak daar tot zijn grooten schrik de vlammen om het hooi lek ken. Onmiddellijk werd de Heemskerker brand weer gealarmeerd doch het bleek spoedig dat het vuur niet meer te bedwingen zou zijn. In ongelooflijke korten tijd hadden de vlam men zich aan de groote houten kap meege deeld. Dikke rookwolken stegen uit het spit- sche dak omhoog even later gevolgd door reus achtige vlammen, die een angstwekkend aan zien boden. De heer de Ruiter slaagde er nog in eenige wagens naar buiten te brengen alsmede een hoeveelheid bloembollen, doch hierbij moest het blijven. Al het vee bevond zich buiten op het land, zoodat er voor levende have geen gevaar bestond. De brandweer, onder leiding van den heer Henneman, wethouder der gemeente, was spoedig ter plaatse. Zij sloot twee slangen op de waterleiding aan, doch zij kon hiermede, zooals begrijpelijk is, tegen de vuurzee weinig uitrichten. Zij richtte de stralen dan ook hoofdzakelijk op het belendende perceel, dat aanvankelijk groot gevaar liep om ook door het vuur te worden aangetast. Door dit perceel flink nat te houden, kon zij er gelukkig in slagen om hier althans erger te voorkomen. Intusschen woedde het vuur met volle kracht in de groote boerderij. Hier viel aan blusschen eenvoudig niet te denken. De enorme hooivoor raad vormde in letterlijken zin een gloeiend centrum waar om heen niets gespaard kon blij ven. Al heel spoedig werd ook een groote hooi schuur, die vlak achter het hoofdgebouw ligt, door de vlammen aangetast en veranderde in een ommezien tijds in een brandenden fakkel. Het ontbrak natuurlijk niet aan belangstel ling. Van alle kanten en vooral uit Beverwijk, waren nieuwsgierigen toegestroomd, om het schouwspel gade te slaan. Zij werden door de politie op een veiligen afstand gehouden. Na een goed uur stortten de verkoolde spanten van het hoofdgebouw omlaag. Even later bezweek de voorgevel en het duurde toen niet lang meer, of van het groote gebouw restten nog enkele muurbrokken, te midden waarvan de hooiberg nog als een reusachtige gloeiende kool lag te stoven. Achter het hoofdgebouw bestond dezelfde situatie. De houten schuur was spoedig ver brand en de hier geborgen hooivoorraad gloei de lustig door. In totaal is een voorraad van ruim zestig wagens hooi door het vuur verwoest. Het re sultaat van zwaren arbeid werd hier in kor ten tijd vernietigd. Behoudens enkele wagens kon niets worden gered. De geheele boerderij is totaal plat ge brand. Het zal nog geruimen tijd duren voor dat hel brandende hooi goed en wel gebluscht zal zijn De heer de Ruiter was tegen brand verze kerd. MAKASSAR, 19 Juli (Aneta). In kampong Galoengaloen, onderafdeeling Madjene, afdee- ling Mandar, zijn acht geestdrijvers gearres teerd. Donderdagnacht hadden zij aan zeven personen de zaligheid voorspeld. Vrijdag mo lesteerden zij een ongewapend persoon. Mili taire bijstand werd ingeroepen. De militairen gaven een salvo in de lucht waarna tot arres tatie kon worden overgegaan. Thans is de toestand rustig. De wet van 26 Mei tot wettelijke voorziening in verband met medewerking van Stad en Lande van Gooiland bü het Gooische natuur reservaat treedt op 1 Augustus a.s. in werking. Woensdagnacht is te Alphen aan den Rijn ingebroken in de boerderij van den heer P. A. Straathof onder deze gemeente. In de voorkamer werd een schrijfbureau ge forceerd en hieruit werd een bedrag van ƒ90 aan bankpapier, een antiek gouden horloge met dito ketting, een bedrag aan klein geld en een aantal sigaren meegenomen. De inbrekers, die zich door het open schuiven van een raam toegang hebben weten te ver schaffen, zijn vermoedelijk door de deur weer vertrokken. Van de daders ontbreekt elk spoor. Maandagnacht heeft achter het postkantoor te Steenwijk tusschen R. ter H. en W. ten V., beiden te Steenwijk woonachtig, een ernstige vechtpartij met messen plaats gehad. Laatst genoemde kreeg twee steken in den rug en een steek in een arm; verder werd hem een snede over een pols toegebracht, waarbij pezen wer den doorgesneden. V. moest per auto naar een ziekenhuis te Zwolle worden overgebracht. In aansluiting bij de mededeelingen, betref fende de schietpartij in een café aan de Stille Veerkade te Den Haag, kunnen wij thans mel den, dat de tweeede aangehoudene, de go-jarige P. V. Woensdagochtend tegen 12 uur heeft bekend, het revolverschot te hebben gelost. Hij beweerde in dronkenschap te hebben gehandeld en kon geen motief voor zijn daad opgeven. De revolver en de kogel zijn nog niet gevonden; wel de huls van de revolverpatroon, die in het café op den grond werd aangetroffen. De andere aanvankelijk aangehoudene is thans op /rije voeten gesteld. In de Achterwillens te Gouda waren eenige kinderen elkaar met steenen aan het gooien. Een vierjarig meisje werd hierbij aan het oog getroffen. Een zoo ernstige wonde ontstond, dat de kleine het ooe zal moeten missen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6