De omwenteling in Pruisen Ontwapening Frisch bloed in de regeering De steen rolt Antwoord op von Papen's radiorede COMMUNISTISCHE REL TE BERLIJN Een hunner gedood Hittegolf in V.S. Poolsch dorp afgebrand Gevechten om de Gran Chaco Fort door Paraguay heroverd ZEVEN DOODEN OP DE ST. LAURENS Wat Mussolini voorheeft DONDERDAG 21 JULI Kritiek van Briining Verklaring Vakvereenigings- verbond Soc.-democratische oproep Zuid-Duitschland stelt zich te weer De nieuwe Pruisische bewind voerders Critiek van Bruening, Severing verdedigd Ook Hessen tegen ■rijkscommissaris Protest der Christelijke vakvereenigingen Het IJzeren Front maant tot kalmte De persoon van dr. Bracht Kerrl hoogst voldaan Parijs ziet een toegeven aan Hitier Engelsche pers kijkt toe Het vertrouwenspact Hongarije en Joegoslavië treden toe CONVERSIE DER BRITSCHE OORLOGSLEENING MacDonald is tevreden Reeds 20 dooden Vele ernstige gewonden Toestand in Belgisch mijngebied De Duitschers eischen gelijke rechten NEDERLAND—WEST- DUITSCHLAND Samenstelling Duitsche ploeg 5CHAAKTOURNOOI TE BERN Stand na vijfde ronde 99 99 De „Germania" ziet in de Prui sische maatregelen een mili tair-politieke daad AUTO TEGEN BOOM Inzittend circusartist gedood „Vorwaerts" zinspeelt op geweld Opleving bij Philips? Vierhonderd meisjes aangenomen DEVIEZENSMOKKELAARS Argelooze Nederlanders in Duitschland vastgehouden en veroordeeld Hotelkelder geplunderd GEVAARLIJKE TSJECHEN Poging tot vergiftiging en oplichting Duivelsuitbanning In een Woensdagmiddag gehouden zitting van het centraal bestuur van het Duitsche Vakverbond werd besloten de vertegenwoordi gers van alle bij het Verbond aangesloten orga nisaties tegen Donderdag telegrafisch naar Berlijn te roepen. In deze vergadering zullen nadere besluiten worden genomen. De gebeurtenissen te Berlijn welke ten deele bekend werden gemaakt in speciale edities der bladen, worden in het industriegebied van Rijn- land-Westfalen levendig besproken. Er doen zelfs geruchten de ronde over een te verwach ten algemeene stading. In kringen der vrije vakvereenigingen ziet men de heden te houden zitting van de com missie van het Algemeene Duitsche Vakverbond met groote spanning tegemoet en verklaart te voren geen stelling te kunnen nemen nopens de maatregelen der Rijksregeering. De Christe lijke vakvereenigingen nemen eveneens een zekere terughoudendheid in acht. In het industriegebied van Rijnland-Westfa- Jen is het overigens rustig. Het Algemeene Duitsche Vakverbond publi ceert de volgende verklaring: De recente politieke gebeurtenissen hebben de Duitsche arbeiders, employé's en ambtenaren in groote opwinding gebracht. Niettemin moeten zij hun bezonnenheid bewaren. De toestand in Pruisen is nog niet definitief bepaald. Er is een beroep gedaan op het staats- gerechtshof. Het beslissende antwoord zal het Duitsche volk, in het bijzonder de Duitsche arbeiders klasse, den 31 Juli geven. Het is de plicht van alle vakvereenigingsorganisaties en van alle la gen der bevolking welke op de basis van de grondwet staan, er met alle ter beschikking staande middelen voor te zorgen dat deze ver kiezingen voor den Rijksdag zullen plaats heb ben. Noch de terreur van de straat, noch een of andere met de grondwet in strijd zijnde dicta tuur mag verhinderen dat het volk den 31 Juli van zijn hoogste recht gebruik maakt. De voorbeeldige discipline van de Duitsche arbeiders, employé's en ambtenaren moet ook in deze moeilijke dagen onder alle omstandigheden worden gehandhaafd. Wij laten ons het uur van handelen niet voor schrijven door tegenstanders der vakvereenigin gen. Algemeene Duitsch Vakvereenigingsverbond; Algemeene Vrije Bond van Bedienden; Verbond van alle Chr. vakvereenigingen; Algemeen verbond van verkeers- en staats beambten; Vakkring van Duitsche arbeiders; Bedienden en ambtenarenbonden; Algemeene Duitsche ambtenarenbond; Duitsche beambtenbond. Het soc.-democratische partijbestuur heeft een oproep aan de partij gericht, waarin het heet: De strijd om het herstel van geordende rechtstoestanden in de Duitsche republiek is al lereerst als verkiezingsstrijd te voeren. Het staat aan het Duitsche volk om op 31 Juli een eind te maken aan den tegenwoordigen toestand, die geboren is uit het samenwerken der rijks regeering met de nat.-socialisten. De organisa ties moeten strijdvaardig worden gemaakt. Strenge discipline is meer dan ooit geboden. Aan wilde leuzen moet weerstand worden ge boden. De vertegenwoordiger van den Beierschen ge zant te Berlijn heeft, naar de „Bayrische Staatszeitung" verneemt Woensdagmiddag bij den Rijkskanselier namens de Beiersche regee ring geprotesteerd tegen de aanstelling van een Rijkscommissaris in Pruisen. Het genoemde blad schrijft: Zonder twijfel is het grijpen van het Rijks kabinet naar de macht in Pruisen een experi ment van een zeer gevaarlijk soort. Door er kende kenners van het staatsrecht wordt ont kend, dat een dergelijk optreden volgens de Grondwet toelaatbaar is. Met bijna alle andere landen, waarin geen nationaal-socialisten regee- ren, in het bijzonder de Zuid Duitsche lanaen, dreigt een ernstig conflict aangezien het bui ten twijfel staat, dat deze landen zich onmid dellijk solidair verklaren met het weerstrevende Pruisen, vooral daar ook voor Pruisen alle ju ridische voorwaarden ontbreken voor het aan stellen van een Rijkscommissaris. Het zal nu de taak der Zuid Duitsche lan den en dus ook van Beieren zijn, alle hefboo- men in beweging te stellen opdat de Rijks regeering niet buiten de perken ga ook in an dere landen. De opgedrongen nieuwe afweer- actie der landen zal geen gemakkelijke strijd zijn, maar het gaat om het verweer tegen een verder aantasten van de zelfstandigheid der landen door het Rijk. De Beiersche regeering is vast besloten met alle middelen te strijden tegen dictatuur-geweld. Laat in den middag liet de „Rote Fahne" in de straten van Berlijn een vlugschrift verdee- len, waarin werd opgeroepen tot een politieke massastaking als protest tegen de maatregelen van de Rijksregeering. De politie heeft op verschillende plaatsen de pamfletten in beslag laten nemen en de colporteurs gearresteerd. Verwacht wordt dat de politie in deze aangelegenheid nog verdere maatregelen zal treffen. BERLIJN, 21 Juli. De afgezette Prui sische regeering publiceert in de Ullstein- bladen een verklaring naar aanleiding van de radio-rede van Von Papen. Daarin wordt gezegd, dat de rijkskanselier twee feiten heeft genoemd als bewijs voor zijn op treden: een niet met name genoemde hooge Pruisische functionaris zou communisten raad gevingen hebben verstrekt over de wijze waar op zij hun terroristische daden konden bedek ken en een Pruisisch hoofdcommissaris van politie zou gezegd hebben, dat men de commu nisten niet moet lastig vallen. Deze feiten zijn niet bewezen en niet ter kennis van de Pruisische regeering gebracht. Een dergelijke medsdeeling is wel het minste waartoe een rijksregeering verplicht is, alvo rens zij ingrijpt in het Pruisische staatsgezag en alvorens zij in strijd met de grondwet over gaat tot het afzetten van ministers van een staat. Verder is de bewering onjuist, dat de minis ters zouden hebben geweigerd met von Papen samen te werken. Zij hebben slechts geweigerd gevolg te geven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan een zitting van de Pruisische regeering, omdat zij den rijkskanselier of rijks commissaris niet het recht geven een zitting van het Pruisische ministerie bijeen te roepen, of te leiden. Het commissariale bestuur van het Pruisi sche ministerie van Landbouw zal in handen worden gesteld van den staatssecretaris van het Rijksmimsterie voor Voedingswezen, Mus- sehl. Het ministerie van Handel zal door den commissaris voor het bankwezen, Ernst, en het ministerie van financiën door staatssecretaris Schleusinger worden bezet. Wat de overige ministeries betreft, zal Don derdag eerst met de desbetreffende staatssecre tarissen worden onderhandeld. De staatssecretaris van het Pruisische mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, Abegg, is eveneens van zijn functie ontheven. MÜNCHEN, 21 Juli. (W.B.) De gewezen rijkskanselier dr. Brüning heeft gisteravond al hier een rede gehouden, waardoor enorme be langstelling bestond. Brüning wees er allereerst op, dat hij sinds 1930 zijn politiek had kunnen voeren zonder afkondiging van den staat van beleg, zonder generaals en zonder dat in luttele weken tijds de politieke strijd honderd dooden had geëischt. De geest, waardoor het nieuwe bewind wordt bezield, komt, aldus spreker, ook op ander ter rein tot uiting, o.a. door de afzetting der Pruisische regeering. Een vlot verloop heeft een en ander overigens niet gehad. Spreker vroeg zich af, of men niet begreep, dat allen bereid zijn. het rijk tot in de laatste instantie trouw te blijven. Voorts verklaarde hij, zich ernstig bezorgd te maken over de ontwikkeling in Pruisen. De voorwaarden voor de benoeming ;an een rijkscommisaris zijn niet aanwezig. Men dient zich af te vragen of het inderdaad wel nooöig was, dergelijke maatregelen te nemen, of het noodig was iemand als Severing te laten aftre den, een man die als zooveel anderen veertien jaar van zijn leven ten behoeve van het Duit sche volk tegen de communisten heeft gestre den. Later hield Brüning een tweede rede in de Bürgerbrau kelder het bekendste bierresi.au- rant van Münehen, waain hij er op wees dat, als men coalities of regeeringen wijzigt, dit op het juiste oogenblik moet doen. Reeds lang had in Pruisen een kabinet van rechts met het centrum kunnen bestaan, nochtans op voorwaarden, dat aan het hoofd een grondwetsgetrouwe ministerpresident stond, daar zonder deze voorwaarde het centrum niet tot een coalitie bereid 's. Brüning critiseerde striemende woorden der Oost-politiek der nieuwe rijksregeering en richtte zch scherp ertegen dat men de door zijn kabinet voorbereide maatregelen als kolonisa- tie-communisme had bestempeld. De dag komt, waarop spreker het niet meer vovor zijn geweten zal kunnen verantwoorden, over de gebeurtenissen aer laatste weken te zwijgen. Nu sprak hij er nog nie, over, om- daci hij ht gezag wilde redden. Men moest echte1- niet gelooven dal het mvou zijn in Duitschland een vrije meeningsuiting te on derdrukken. Met verheffing van stem verklaarde dr. Brü ning tenslotte: Wij verlargen, dat de Rijksdag gekozen wordt en wettelijk bijeenkomt. DARMSTADT, 21 Juli. (W. B.). In Hessische regeeringskringen is men verwonderd over de plotselingheid en den vorm van de door de Rijksregeering in Pruisen genomen stappen. Men juicht het daarom ten zeerste toe, dat door ver- verschillende landen reeds een beroep op het Rijksgerechtshof is gedaan, om klaarheid te krij gen over de rechtsgeldigheid van dit optreden der Rijksregeering. KEULEN. 20 Juli. (V. D.). Het bestuur van de Christelijke vakvereenigingen voor W.-Duitsch- land publiceert hedenavond het volgende com muniqué over den politieken toestand. De onheilvolle binnenlandsch politieke ont wikkeling van de laatste maanden heeft door de dwangmaatregelen voor Pruisen een verdere verscherping ondergaan. Wij protesteeren na mens onze leden tegen met de grondwet in strijd zijnde methodes in het regeeren van land en volk. Wij bestrijden iedere dictatuur, hoe die ook zij. De grondwettige rechten van het volk, evenals de sociale levensrechten van de arbei ders moeten onvoorwaardelijk gewaarborgd en beveiligd worden. De opheffing van het uniform en demonstratieverbod is de voornaamste oor zaak van de huidige, op een burgeroorlog ge lijkende toestanden. Voortdurend bezorgd om orde en rust, eischen wij dan ook toereikende maatregelen voor een ordelijke en ongestoorde uitvoering der Rijksdagverkiezingen. Van de Christelijke vakvereenigingen ver wachten wij als steeds bezonnenheid en tucht. Provocaties van radicale kringen moeten met beslistheid worden afgewezen. Voor de houding der beweging gelden ook in dezen voor arbeiders en volk gevaarlijken en dreigenden tijd alleen de aanwijzingen der leiding van het Verbond van Christelijke Vakvereenigingen in Duitschland. De Christelijke vakvereenigingen zullen den rijkspres,dent en den rijkskanselier onmiddellijk in kennis stellen van dit communiqué. Naar uit Keulen wordt bericht, heeft de Rijn- landsche Centrumspartij telegrafisch aan den rijkspresident verzocht, de tegen Pruisen getrof fen maatregelen weer in te trekken, om de ern stige gevolgen voor volk, staat en economie af te wenden. BERLIJN, 20 Juli. (V. D.). Hedenavond zijn in de binnenstad door het IJzeren Front strooibiljetten verspreid, waarin wordt medege deeld, dat de organisaties van het IJzeren Front in een zitting bijeengekomen zijn, ten einde de noodzakelijke maatregelen te nemen tegen den door de regeering von Papen in Prui sen geschapen toestand. Slechts de door de organisaties van het IJzeren Front bekend ge maakte leuzen moeten worden gevolgd. Discipline moet gehandhaafd. Provocatie moet worden ontweken. Thans moet ieder wer kelijk strijder zijn zenuwen beheerschen. Verder wordt in deze strooibiljetten medege deeld, dat provocateurs onder het maken van misbruik van den naam van het IJzeren Front strooibiljetten verspreiden, waarin zij oproepen over te gaan, tot de algemeene staking. Er moet worden uitgevonden, wie deze provoca teurs zijn. De tot commissaris-generaal van Binnl. Za ken in Pruisen en leider van de Staatskanse- larij benoemde dr. Franz Bracht, werd op 23 November 1877 geboren als zoon van een dok ter. Na in de rechten te hebben gestudeerd, ves tigde hij zich als advocaat, eerst te Essen, la ter te Hamburg. In 1911 werd hij „Regierungs- rat" bij het rijksverzekeringswezen. In 1918 ging hij over naar het rijksministerie van Bin nenlandsche Zaken, terwijl in 1919 zijn benoe ming tot „Ministerialdirektor" in het Pruisi sche ministerie van Openbaar Welzijn volgde. Bij de formatie van het kabinet-Marx, begin December 1923, benoemde deze hem tot on derstaatssecretaris van de rijkskanselarij, ter wijl hij na de demissie van Marx, medio De cember 1924, tot eerste burgemeester van Es sen werd gekozen. Dr. Bracht is een intiem vriend van Steger- wald. Hoewel katholiek zijnde, is hij geen lid van de Centrum-partij. ESSEN, 21 Juli (W. B.) De soc.-dem. fractie, voorzitter in den gemeenteraad van Essen heeft voorgesteld, een verlof aan burgemeester Bracht te weigeren, in verband met de groote opga. ven der std Essen ip dezen kritieken tijd. Het nat.-soc. persbureau te Muenchen schrijft: Een „rattestaart" van processen zal hopelijk weldra den sluier wegtrekken van din. gen, welke onder Severing's toelating, ja op zijn instigatie gebeurd zijn. In een te Stuttgart gehouden rede gaf Kerrl, de nat.-soc voorzitter van den Prui3ischen landdag, uiting aan zijn vreug de, dat de rijksregee ring naar aanleiding van zijn brief van Dinsdag zoo snel was opgetreden en dat op een wijze, die hij met bijzondere vreugde begroette. Een rijks commissaris had hij niet verlangd, maar hij verheugde zich over zijn benoeming. Thans kon 31 Juli in kalmte en vrede voor bijgaan, de dag van 20 Juli was een mijlpaal in de geschiedenis van het Duitsche volk. PARIJS, 21 Juli. De gebeurtenissen in Prui sen van heden worden hier in het openbaar en in de dakbladen met de grootste belangstel, ling beieproken. De Fransche bladen nemen een min of meer vijandige houding aan jegens de rijksregeering en verwijten haar alleen maar toegegeven te hebben aan den door Hitier uit- geoefenden druk. „Paris Soir" schrijft: Men moet zich bezorgd de vraag stellen, welke waarde het woord heeft van een Duitschland, dat óf aan de anarchie, óf aan de Hohenzollerns is overgeleverd. De nationalistische „Liberté" stelt de Fran, sche regeering mede verantwoordelijk voor de gebeurtenissen in Duitschland, aangezien zij door haar toegevendheid het nationalisme heeft beschermd. De „Echo de Paris" ziet in de gebeurtenissen een bedreiging en spreekt over een bezetting van het Saargebied door Fransche troepen. Ofschoon men voorloopig de geburtenissen in Duitschland met de uiterste reserve moet afwachten, zegt het blad, is voor de Fransche regeering het tijdstip gekomen, Duitschland er aan te herinneren dat het geen recht heeft ook maar één soldaat naar de gedemilitari seerde zone te zenden. KERRL LONDEN, 21 Juli. (Reuter.) De Britsche ochtendbladen besteden zooveel ruimte aan de gebeurtenissen in Pruisen, dat de overige be langrijke gebeurtenissen van gisteren, zooals de wijziging in het Italiaansche kabinet, de pu blicatie van het ontwerp van een ontwape- ningsbesluit te Genève en zelfs de Imperiale conferentie te Ottawa geheel op den achter grond worden gedrongen. Over het algemeen bepalen de bladen zich echter tot het geven van de feiten, zonder com mentaar, zooals zij deze van hun Berlijnsche correspondenten ontvangen. Hierin komt het streven tot uiting het En gelsche publiek op objectieve wijze in te lich ten over het standpunt van de Rijksregeering en van de vroegere Pruisische regeering. Alleen wordt hier en daar de vraag opge worpen, of de maatregelen, door de Rijksregee ring genomen, wel wettig zijn. De „Morning Post" schrijft: De dictatuur hangt in de lucht. Wanneer Hitier aan het roer komt, dan zou dit wellicht de snelste weg naar vrede en orde zijn. Hitier moet dan spoedig bewijzen hoe groot zijn politieke bekwaamheden zijn. De „Daily Herald" meent, dat het optreden van de Duitsche regeering de vernietiging van het democratie beteekent. Wanneer de demo cratische krachten in Duitschland eensgezind zouden zijn, dan zouden de nationale krachten deze actie niet kunnen doorzetten. NEW YORK, 21 Juli. (V. D.) De New York- sche bladen brengen groot opgemaakt de be richten over de gebeurtenissen in Pruisen. BOEDAPEST, 20 Juli (Reuter) De Hon- gaarsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Franschen gezant te Boedapest doen weten, dat Hongarije zich volgaarne bij het tus- schen Frankrijk en Engeland tot stand geko men accoord van vertrouwen aansluit. Naar voorts officieel uit Belgrado wordt ge meld, heeft ook de Joegoslavische regeering besloten tot het accoord toe te treden. LONDEN, 21 Juli (Reuter). Hedenavond heeft MacDonald vanuit Lossiemouth een rede ge houden over de conversie van de 5 pet. oor. logsleening van twee milliard, welke rede per radio werd uitgezonden. Hij zeide hierin, dat hans, in de derde week van de inschrijving, reeds 1300 aandeelen ter conversie zijn aangeboden; dat is meer dan de helft. De andere aandeelen komen eveneens snel binnen. BERLIJN, 21 Juli (W. B.) Omstreeks middernacht hadden een 200-tal communisten zich op den Kottbuserdamm in Oost-Berlijn verzameld, waar zij een tram en een autobus aanhielden en de passagiers dwongen uit te stappen. Daarna sneden zij de electrische leiding van de tram door en trachtten de autobus, na alle ruiten te hebben verbrijzeld, omver te wer pen, hetgeen echter door het Ueberf all-corn mando werd verhinderd. Bij het verschijnen van de politie vluchtten de daders en openden vanuit schuilhoeken het vuur, dat door de politie werd beantwoord. Politiemannen werden niet gewond; een van de demonstranten overleed kort nadat hij in het ziekenhuis was gebracht aan de bekomen verwondingen. Hedenochtend is de ,,Rote Fahne" niet ver schenen, aangezien de drukkerij wegens het drukken van verboden pamfletten gesloten is. Te Gelsenkirchen zijn gisteravond leden van het IJzeren Front en Nationaal-Socia1 isten slaags geraakt. Drie Front-mannen werden ern stig gekwetst; de dader is gearresteerd. Cummunisten gevonnist DORTMUND, 21 Juli (W. B.). Gisteren heeft de gezworenen-rechtbank, alhier, uit spraak gedaan in het proces tegen elf commu nisten. die op 20 Februari j.l. een gevecht heb ben geleverd met Nationaal-Socialisten .waarbij een Nationaal-Socialist door een schot in de borst werd gedood. De aanvoerder van de communisten werd we gens doodslag veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf met 10 jaar eerverlies. De overige beklaagden kregen straffen, va- rieerende tüsschen 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf tot 2 jaar gevangenisstraf. NEW-YORK, 21 Juli. (Reuter.) Een hevige hittegolf heerscht in de V. S. en zou gisteren den dood van in het geheel 20 personen hebben veroorzaakt. Te Chicago werd 106 Fahrenheit geregistreerd. WARSCHAU, 21 Juli. (V. D.) Het dorp Bodlibozyce bij Radom is in den nacht door een geweldigen brand verwoest. Honderd twin tig huizen werden in de asch gelegd. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Verscheidene personen, onder wie drie brandweerlieden, zijn met ernstige brandwonden in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis in Radom over gebracht. BUENOS-AIRES, 21 Juli. (V. D.) Naar uit Asuncion gemeld wordt, hebben de troepen van Paraguay het fort Pitiantuta na een strijd van 48 uur op de Boliviaansche troepen heroverd. Het Paraguaysche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat van de Paraguaysche troepen drie man gedood en acht gewond werden. De verliezen der Boliviaansche troepen moeten veel grooter zijn. Groote hoeveelheden munitie werden buitgemaakt. Volgens nog niet bevestigde radioberichten zouden Paraguaysche troepen aan de Boliviaan sche grens worden geconcentreerd. De regee ring van Paraguay heeft alle op het oogenblik in Europeesche hoofdsteden vertoevende offi cieren teruggeroepen. Volgens berichten uit La Paz heeft de Boli viaansche regeering eveneens voorbereicVmde maatregelen getroffen en heeft daarvoor reeds een crediet van de Boliviaansche Staatsbank gekregen. De Boliviaansche generale staf spreekt alle geruchten tegen, volgens welke de algemeene mobilisatie zou zijn afgekondigd of reserves zouden zijn opgeroepen. BRUSSEL, 20 Juli (Reuter). In het gebied van Charleroi wordt bijna overal gewerkt. In de Borinage, het Centrum en Limburg blijft de staking gehandhaafd. In het gebied van Luik hebben in eenige mijnen de arbeiders het werk neergelegd, terwijl in anderen het werk werd hervat. BROCKVILLE (Ontario), 20 Juli. (Reuter.) Naar gemeld wordt zijn bij de ontploffing van het schip, dat opruimingswerken uitvoerde op de St. Laurensrivier zeven personen gedood en negen ernstig gewond. Het schip werd in stuk ken gereten. De oorzaak der ontploffing is on bekend. GENÊVE, 20 Juli. (V.D.). De Duitsche ambas sadeur Nadolny heeft den Franschen minister president Herriot een op schrift gesteld amende ment van de Duitsche delegatie op de door de vier groote mogendheden Dinsdag opgestelde resolutie tot verdaging van de ontwapenings conferentie overhandigd. In het Duitsche voor stel word de principieele eisch gesteld tot er kenning van de Duitsche gelijkgerechtigdheid inzake de ontwapening. De Fransche minister-president Herrot heeft zich zijn standpunt tegenover dit Duitsche voor stel voorbehouden. Het Aiitsche voorstel is tegelijkertijd ter ken nis van de andere mogendheden gebracht. Men verwacht dat Herriot nog heden zijn standpunt aan de Duitsche delegatie zal mededeelen. ROME, 20 Juli. (Reuter.) Aan de wijzigingen in de bezetting der Italiaansche ministerposten kunnen de volgende veranderingen bij de on derstaatssecretarissen worden toegevoegd. Het ontslag is aanvaard der onderstaatssecretarissen bij den minister-president, Giunta, bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken, Fani, bij het onderwijs, di Narzo, bij financiën, Casalini en Rosboch, bij justitie, Morelli, bij verkeerswezen. Pennavaria, Cao en Pierazzi. Tot nieuwe on derstaatssecretarissen zij benoemd: Rossini Dij den minister-president, Antonio Albertini bij buitenlandsche zaken, Asquini en Biagi bij fi nanciën, Prippini bij eeredienst, Romano, Posti- glione bij onderwijs en Lojacono bij verkeers wezen. Excellentie Casalini is door een decreet, dat den koning ter goedkeuring is voorgelegd, tot voorzitter benoemd van het Italiaansche uit- voerinstituut. Het hoofd der regeering heeft bovendien bepaald, dat de directie-generaal voor 'cultus-aangelegenheden met het ministe rie van eeredienst zal worden verbonden. ,J1 Piccolo", de middag-editie van de „Gior- nale d'Italia" schrijft over de omvorming der Italiaansche regeering, dat het hier gaat om de normale personeelsverwisseling, die Musso lini van tjjd tot tijd toepast, om frissche en nieuwe krachten in de hoogste regeeringsver- antwoordelijkheid te betrekken, zonder daar mee iets in de lijn der staatkundige activiteit te veranderen. De economische problemen worden steeds nauwer verbonden met de buitenlandsche poli tiek, zoodat de samenvoeging van de leiding dezer beide ministeries in overeenstemming is met de omstandigheden. Het blad wijst erop, dat in het nieuwe Ita liaansche ministerie ook vertegenwoordigers der wetenschap n.l. de rectoren van de univer siteiten van Rome en Palermo en de procu reurs-generaal van het hof van beroep zijn op genomen. Het herinnert er verder aan, dat de nieuwe minister van financiën, Guido Jung, zich reeds op economisch en financieel gebied als leider van het Italiaansche uitvoer-instituut naam heeft verworven. Onder de nieuwe staatssecretarissen noemt het blad bijzonder Rossini, die in het eerste jaar van het fascis tisch regiem de fascistische arbeiders organi seerde en dezen ook jarenlang op de internatio nale arbeidsconferentie vertegenwoordigde, en Fulvio Suvich (buitenlandsche zaken) die tot nogtoe het verkeerscommissariaat leidde. Jung is president van de financieele com missie van den Volkenbond en geldt als een grondig kenner van de midden-Europeesche en Donau-problemen. BAZEL, 20 Juli (Reuter). In de kringen der leidende financiers, die drukke relaties met Italië onderhouden, verluidt, dat Mussolini on tevreden was met het resultaat der conferentie van Lausanne. Italië had te Lausanne toegestemd in een schrapping der herstelbetalingen, zonder een schrapping der eigen schulden te bereiken. Verder hadden de onderhandelingen een zekere nieuwe oriënteering der Italiaansche po litiek noodig doen blijken, waartegen verschei dene ministers, o.w. Mosconi en Grandi, zich verzet hadden. Daarom is hun duidelijk ge maakt af te treden, wat overigens reeds eenige dagen geleden gebeurd is. Voor de internationale athletiekontmoeting tegen Nederland op 31 Juli a.S. te Haarlem, heeft de Westduitsche Athletiekbond de vol gende ploeg samengesteld: 100 M. hardloopen: Heithoff en ButhePieper 400 M. harloopen: Bergmann en Kisters. 800 M. hardloopen: Gausepohl en Linke. 1500 M. hardloopen: Neu en Schaumburg. 5000 M. hardloopen: Kelm en Schaumburg. 110 M. hordenloop: Wienecke en Pollmanns- 4 X 10° M.: Heithoff, Mölle, Halfmann, Buthe-Pieper. Hoogspringen: Plieth en Steggewenze. Verspringen: Mölle en Halfmann. PolsstokhoogspringenBonn en Zwiza. Discuswerpen: Hoffmeister en Kilo. Speerwerpen: Vögelin en Hoffmeister. De uitslagen van de vijfde ronde van het schaaktoumooi te Bern luiden: H. Johner wint van Naegeli. Rivier verliest van Flohr. Colin remise met Grob. Sultan Kahn wint van Stahelin. P. Johner wint van Völlmy. Bogoljubow tegen Gygli afgebr. Henneberger tegen Bemstein afgebr. Aljechin tegen Euwe afgebr. De stand is thans: Aljechin 4, Colin en Flohr 4, Euwe en Bem stein 3, Sultan Khan 3, Völling, 2%, Henne berger 2, H. en P. Johner 2, Bogoljubow en Gygli l'A, Naegeli en Rivier l'/3, Grob 1V2, Stahelin Alle bladen. Woensdagavond is onder Deersum in Fries land een auto, waarin gezeten was de heer Jansen, circusartist, thans werkzaam te Emmen, tegen een boom gereden, toen hij wild; uitwijken voor een anderen auto. De auto werd geheel ingedrukt. De heer J. werd in mrgelijken toestand opgenomen en is kort daarop overleden. Het slachtoffer was gehuwd De chauffeur bleef ongedeerd. BERLIJN, 21 Juli (V.D.) Verschillende och tendbladen bespreken heden nogmaals de be noeming van een Rijkscommissaris in Prinsen en het afzetten van alle Pruisische Ministers. De „Germania" schrijft onder den titel: „De steen rol", o.a.Dit is een weg van experimenten in strijd met de grondwet, van welken men niet weet of hij ook weer terugleidt, of dat hij ten slotte in nog gevaarlijker experimenten zal ein digen. Wat de regeering thans begonnen is, is geen maatregel van orde, maar een militair- politieke daad, welke het bereiken van binnen landsche politieke doeleinden als grondslag heeft. Dat bij deze actie evenals bij de uit het duister te voorschijn gekomen en in het duister voor bereide vorming van de huidige regeering, een vroeger lid van het Centrum aan de leiding deelneemt, is een smartelijke verrassing. Tegen 31 Juli is het geheele Duitsche volk opgeroepen om te beslissen over de vraag, of het geregeerd wenscht te worden onder den staat van beleg van militairen, of door breedziende politieke leiders. De ,3örsenkurier" betoogt, dat het te betreu ren is dat de hoogste beambten van een staat geen gevolg willen geven aan een verordening die op grond van de grondwet is uitgevaardigd, omdat zij deze in strijd met de grondwet achten. Zij moeten zich, tot het Rijksgerechtshof een beslissing heeft genomen, hierin schikken. De onpartijdigheid van het Rijksgerechtshof staat buiten twijfel. De soc.-dem. „Vorwaerts" verklaart, dat Se vering slechts voor het geweld is geweken en betoogt dat de gang van zaken voor de sociaal democratie de verplichting inhoudt, den strijd tegen den nationaal-socialistischen terreur in het rijk met vertienvoudigde energie voort te zetten. De strijd kan onder de huidige omstan digheden nog als verkiezingsstrijd gevoerd wor den. Hij zal op 31 Juli zeker niet ten einde zijn en van de verhoudingen, die dan zullen ont staan, zal het afhangen, met welke middelen hii verder zal worden gevoerd. De .Kreuzzeitung", het orgaan van den Stahlheml noemt het optreden van de rijksre geering een verlossende daad. De „Deutsche Tageszeitung" roept de rijksregeering toe: Nu doortasten. De „Feiheitskampf", het nat.-soc. blad uit Dresden verklaart, dat het er thans om gaat het Marxsime geheel te verdrijven opdat de weg vrijgemaakt worde voor den bij de Pruisi sche verkiezingen duidelijk gebleken volkswiL Van het succes der actie van het rijk zal het afhangen welke houding de nat.-soc. verder zullen innemen jegens de regeering von Papen. Mocht weer een poging worden gedaan tot het vormen van een front van landen tegen het rijk. dan zal men de nat.-soc. in een front vinden ter verdediging van de rijkseenheid. Wij waarschuwen op het laatste oogenblik alle opruiers tot een burgeroorlog, moordbendes en oproerige landsministers. Het „Volk" verneemt, dat in de laatste vier weken ongeveer 400 meisjes weer werk hebben gevonden bij de Philipsfabrieken te Eind hoven. Eenigen tijd geleden zijn in Dortmund drie poeliers uit Enschede, die al jaren lang zaken op Duitschland dreven, op de markt plotseling door de politie aangehouden en zonder eenige verklaring in de gevangenis opgesloten. Men deelde hun slechts mede, aldus bericht het .Handelsblad", dat zij de deviezenveror- dening hadden overtreden. De poeliers, die van den prins geen kwaad wisten, moesten een paar dagen in de gevangenis door hengen voor het eerste onderzoek werd ingesteld. Een van het drietal bleek over zooveel pa pieren te beschikken, ,dat men niet anders kon dan hem onmiddellijk in vrijheid stellen. De anderen, die minder gelukkig waren, hield men drie weken vast en eerst deze week voerde men hén voor de snelrechter, die schuld aanwezig achtte en de kooplieden ver oordeelde tot drie weken gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld. Bij den hotelhouder te Leur, hebben enge- noode gasten een bezoek gebracht aan den wijnkelder en daaruit ontvreemd 5 flesschen jenever, 5 flesschen cognac, 30 flesschen wijn, een bak met fleschjes bier en limonade en advocaat. Later werd nabij Leur eenige ledige fles schen gevonden. Van de dieven geen spoor. SOERABAJA, 20 Juli. (Aneta). De politie heeft momenteel de volgende affaire in onder zoek. Twee Tsjechoslawaken, die reeds te Ma- lang oplichting pleegden, sloten bij de Sunlifo Insu-rance Cy. een levensverzekering ten name van een geëmployeerde, voor wien een hunner zich valsch uitgaf. Zij betaalden eenige malen de premie. De employe werd ziek, terwijl bij hem verschijnselen van arsenicumvergiftiging werden geconstateerd. Hij trad uit hun dienst Later ontving hij uit Canada de polis doordat de Tjechen bereids waren gevlucht. Hierdoor is een poging tot vergiftiging en oplichting aan het licht gekomen. MAKASSAR, 20 Juli. (Aneta). Twee vrou wen, moeder en dochter, die in dessa Polean op Boe ton als doekoens optraden en een acht jarig ziek meisje zoodanig mishandelden, dat het kind aan gegevolgend daarvan overleed, waarna de doekoens het stoffelijk overschot 'ilden, zoogenaamd Mn den duivel uit te ban nen, werden ieder veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9