m ERNSTIG AUTO-ONGELUK VRIJDAG 22 JULI Zes gewonden Opleving bij Philips? Chauffeur geeft gas in plaats van te remmen BERUCHTE AUTOBANDIETEN Een gevoelige straf HET NATIONAAL MARIA- CONGRES TE NIJMEGEN De omdracht en kroning van het Maria-beeld BEZUINIGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN Vragen van den heer Hermans OM DE GEVANGENIS TE ONTVLUCHTEN Een Iepelsteel en twee manchet- knoopen ingeslikt ACHTERVOLGING VAN NEDERLANDERS Een betreurenswaardig misverstand P. MOLTMAKER Bedankt als voorzitter van den Personeelraad DE BANKOVERVAL TE SCHIPLUIDEN Het vonnis der rechtbank in hooger beroep bevestigd NIEUW APOSTOLISCH VICARIAAT GRENSBEAMBTE DOOD GEVONDEN HAAR DOCHTER VERMOORD? Druiven-eten in het Westland Diefstal van grond Het oogsten der tarwe Gestolen rijwielen opgespoord HENNEPINDUSTRIE IN HONGARIJE iiPlWP5 IBM? In Hongarije vindt men in enkele kleine plaatsen nog als huisarbeid de fabricatie van hennep-garen. Het schoonspoelen van den hennep in stroomend water DR. BRÜNING NAAR ROLDUC Voor de sociale studieweek RENé BAZIN f Een katholiek schrijver van groote productiviteit GEVAARLIJKE TSJECHEN Poging tot vergiftiging en oplichting ONTAARDE ZOON Kind verbrand Zijn blinden vader doodelijk verwond Kinderspel BRAND IN COKESFABRIEK Drie arbeiders gered AUTO TEGEN BOOM Inzittend circusartist gedood NIJMEGEN DEELS DROOGGELEGD Geen vergunningen en verloven DEVIEZENSMOKKELAARS Argelooze Nederlanders in Duitschland vastgehouden en veroordeeld Vierhonderd meisjes aangenomen SCHAAKTOURNOOI TE BERN Stand na vijfde ronde NEDERLAND—WEST- DUITSCHLAND Samenstelling Duitsche ploeg Hotelkelder geplunderd De onbewaakte overwegen Een zonderlinge inbreker Aanvullingszegels sigaretten- accijns Een fijne Broeder Twee-jarig knaapje verdronken Duivelsuitbanning Beeldenstormers Mijnwerker doodgekneld Donderdagavond te ongeveer kwart over zes heeft aan de Lange Wijk te Dedemsvaart een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De heer en mevrouw ds. Neerken uit Dedems vaart reden per rijwiel, elk met een kind ach terop langs genoemden weg, toen uit tegenover gestelde richting een personenauto met betrek kelijk geringe snelheid naderde. De chauffeur, de heer J. Schoonmaker uit Dedemsvaart, werd, vermoedelijk door het drukke verkeer ter plaat se, zenuwachtig en gaf gas in plaats van te remmen, waardoor de wagen plotseling vooruit schoot, in de richting van het langs den weg loopend kanaal. Mevr. Neerken werd gegrepen en werd in het water geslingerd. De wagen zelf werd in zijn vaart gestuit door een langs den wal liggende motorschuit, en werd vrijwel ge heel vernield. De postbode, Klinge, die het ongeval zag ge beuren, begaf zich gekleed te water en bracht mevr. Neerken, die bewusteloos bleek te zijn, boven. Het meisje, dat achter op de fiets zat werd tegen den grond gesmakt en opgenomen met een gebroken been. De vier inzittenden van den auto werden allen gewond. De heer Schoonmaker brak een neusbeen en bekwam een ernstige wonde aan het voorhoofd. De heer Poortman uit De Wijk, die naast den bestuurder zat, werd door glas splinters ernstig aan gelaat en handen gewond. De twee andere inzittenden, eveneens uit De Wijk, kregen schaafwonden en een knie-blessure. Geneeskundige hulp werd door drie plaatselij ke doctoren en een verpleegster verleend. Mevr. Neerken is er zeer ernstig aan toe. Zij heeft een zware hersenschudding bekomen en een groote hoofdwonde. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Zij is binnengedragen bij een beurtschipper. Het meisje is naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. De heer Schoonmaker werd per auto naar zijn woning overgebracht. De andere ge wonden zijn binnengedragen bij omwonenden en zullen eveneens per auto naar huis worden ge bracht. Onder groote nieuwsgierigheid van het pu bliek werd voor de Bossche Rechtbank de straf zaak behandeld tegen G. L., 24 jaar uit Hilver sum 'n ontvluchten psychopaath, thans gedeti neerd; L. de V., kantoorbediende, 25 jaar en G. J. R., onderwijzer 26 jaar, beiden uit Am sterdam, gedetineerd. Het drietal pleegde te Oegstgeest en elders diefstallen van auto's en vestigde zich onder valsche namen op een villa in Oisterwijk. Toen de politie het complot op het spoor was werd een opsporingstocht naar de villa te Oisterwijk ondernomen, vanwaar de bandieten juist per gestolen auto wilden vertrekken. De auto liep in 't donker in een greppel. L. sprong er uit en vluchtte het bosch in, nagezeten door vier politiebeambten. Inmiddels werd de auto bewaakt. Op de vlucht loste verdachte L. een revolverschot op den veldwachter H. Hendriks, die het schot kon ontkomen. Verdachte, die over prikkeldraad struikelde, werd gevangen genomen, terwijl hij nog een ge laden revolver in de hand hield. Twee auto's werden door de drie verdachten in Klundert verkocht. Er werden 12 getuigen gehoord. De strafzaken tegen de V. en R. moesten worden uitgesteld tot 21 Sept. a.s., om nog 3 getuigen te hooren. De V. had zich ook wegens heling in den ver koop der auto's te verantwoorden, doch wegens gebrek aan wettelijk bewijs werd ter zake van heling vrijspraak tegen hem geëischt. Tegen G. L. luidde de eisch wegens diefstal, tweemaal gepleegd, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en wegens poging tot doodslag op den veldwachter en het niet voldoen aan ambtelijk bevel een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Mej. Mr. Emma Lion Den Bosch, verzocht een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Uitspraak 28 Juli a.s. Zooals bekend zal het hoogtepunt van het Nationaal Maria-Congres, dat 6, 1 en 8 Augustus te Nijmegen plaats vindt, worden ge vormd door de grootsche Maria-opdracht op Zondag 7 Augustus des namiddags te 4 uur, gevolgd door de plechtige kroning, namens Z. H. den Paus, van het oude Maria-beeldje uit de St. Canisiuskerk- De Maria-omdracht is bedoeld als een groot sche, kleurrijke manifestatie ter eere van Maria, de Moeder der menschen; maar zij heelt ook ten doel het luisterrijk verleden te doen herleven voor het huidig geslacht. Want de Maria-omdracht heeft een belangrijke rol ge speeld in de geschiedenis van Nijmegen. Z(j stamt uit den tijd van den H. Albertus den Grooten. die in 1273 bepaalde, dat er jaarlijks, op den Octaafdag van Pinksteren, een proces sie door Nijmegen zou trekken met het Aller heiligste, met het beeld der H. Maagd en de reliquien der Heiligen. Eenige eeuwen is dit voorschrift van den grooten bisschop van Regensburg door Nijme- gens katholieken trouw opgevolgd totdat helaas tegen het einde der zestiende eeuw, door de hervorming aan deze uiting van Maria-devotie een einde werd gemaakt. De traditie werd nu eeuwen lang onderbroken, totdat, enkele jaren geleden, eenige Nijmeegsche Maria vereerders de vereeniging ,Onser Liever Vrouwen van Nim- wegen" oprichtten, welke vereeniging weldra begon met jaarlijks weer een Maria-Omdracht te organiseeren. Dit jaar nu, ter gelegenheid van het Nationaal Maria-Congres, zal deze Om dracht den historischen weg door het oude en het nieuwe Nijmegen afleggen met een luister en een kleurenpracht, die de indrukwekkende middeleeuwsche processie wil evenaren, zoo mogelijk overtreffen. Zeker, we mogen, helaas, geen processie hou den zooals in den schoonen bloeitijd der mid deleeuwen. Ons Heer zal in de Maria-Omdracht te Nijmegen niet mee gaan, er wordt niet luidop gebeden Maar niettemin zal het ongetwijfeld een stoet worden, zoo grootsch en luisterrijk, als katholiek Nederland maar zelden te aan schouwen heeft gekregen. Alle Vijf Hoogwaar dige Bisschopen van Nederland, een lange stoet van hooge geestelijke en wereldlijke autoritei ten, vertegenwoordigers van seculiere en regu liere geestelijkheid, de professoren der R. K Universiteit in toga, de Maltezer ridders, de putaties van honderden katholieke religieuse en sociale vereenigingen met vaandels en banie ren enz enz-, zullen het Mariabeeld, geplaatst op een draagbaar met hemel, omstuwen. De stoet bestaat verder uit vele kleurrijke groepen, welke uitbeeldingen voorstellen van de H. Maagd, van de menschenrassen, waarover Ma ria als moeder is gesteld, en van de verhou dingen van Maria tot de menschheid. Deze groepen zijn ontworpen door architect Ch. Estourgie, en er zijn geen kosten gespaard om dit belangrijke deel van het Congres te maken tot een grootsche, een indrukwekkende manifestatie van vromen godsdienstzin en kunstzinnige vereering der H. Moeder-Maagd. De Omdracht, die ten aanschouwe van de tienduizenden Congressisten welke ongetwijfeld van dit grandioos schouwspel de devote getuigen zullen willen zijn, door de stad trekt, zal te ruim 5 uur arriveeren op het Congres-terrein. Bijleveldsingel. Op dit terrein, dat alleen voor houders van Congreskaarten toegankelijk is, zal vervolgens Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, een Pontificaal Lof celebreeren. Daarna zal eveneens Mgr. Diepen, namens Z. H. den Paus, de plechtige kroning van het Maria-beeld verrichten terwijl bazuingeschal de indrukwekkende gebeurtenis zal aankondigen. Op het terrein zullen verder luidsprekers aanwezig zijn, zood&t de plechtig heden, zoowel van het Lof als van de kroning, door iedereen zullen kunnen worden gevolgd. Na de kroning wordt het Maria-beeld, om ringd door eenige kleurrijke groepen van de Omdracht, teruggebracht naar de St. Canisius kerk in de Molenstraat, waar het ter blijvende vereering wordt opgesteld. Uit bovenstaande zal duidelijk geworden zijn, dat de plechtige Omdracht en kroning van het oude Maria-beeld een schitterende openbaring belooft te worden van Maria-devotie en Maria- liefde. Ongetwijfeld zullen duizenden katholie ken van Nederland het zich tot een eer en een voorrecht rekenen deze schoon, indrukwenke plechtigheden bij te wonen. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat de hoofdingenieur, chef van den dienst van Tractie, bij de Nederlandsche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd volgens reglementair voorschrift den dienst met pensioen moet verlaten? Is het juist, dat deze ambtenaar op zijn ver zoek voorloopig nog een jaar in dienst mag blijven en dat de afdeeling, waarvan hij chef is, daarna zal worden opgeheven? Is het juist dat bedoelde ambtenaar een jaar wedde geniet, die ver boven de 10.000 uitgaat? Indien op deze vragen bevestigend wordt ge antwoord, wil de Minister dan aan de Directie der Spoorwegen verzoeken mede te deelen, op welke gronden in dit geval wèl een uitzondering kan worden gemaakt en niet b.v. ten opzichte vr i een stationschef, die 49 jaren en 11 maan den diende, maar wien geen maand uitstel werd verleend, wegens noodzakelijkheid van bezui niging? Donderdagmiddag heeft V., een der personen, die in verband met de schietpartij van Dinsdag avond j.l. in een café aan de Stille Veerkade te 's-Gravenhage, aangehouden was, een poging ondernomen om voorloopig uit het Huis van Bewaring te blijven een poging, welke althans voor de eerste dagen, met succes bekroond is. V., die bekend heeft het schot te hebben ge lost, zou heden naar het Huis van Bewaring worden overgebracht, maar had daar blijkbaar weinig lust in. Hij slikte dan ook een steel van een lepel in en verzocht toen dringend naar het ziekenhuis te worden overgebracht. De politie kon dit niet weigeren en transporteerde den arrestant naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar een röntgenfoto van hem genomen werd. Op de foto was duidelijk de Iepelsteel te zien, maar tevens zag de dokter, dat V. reeds eerder twee manchetknoopen had ingeslikt, welke zich eveneens in zijn maag bevonden. Opname in het ziekenhuis was noodzakelijk en binnen enkele dagen zal V. geopereerd moeten worden. Zijn toeleg om nog eenige dagen uit het Huis van Bewaring te blijven, is dus gelukt. Maar de politie heeft maatregelen getroffen om te zorgen, dat van dit uitstel géén afstel komt. Omtrent het grensincident bij Denekamp, waarbij Nederlandsche arbeiders op Neder- lanösch gebied door Duitsche politie zouden zijn achtervolgd en mishandeld, vernemen wij nog, dat de Nederlandsche arbeiders waren op. gehouden door Duitsche communisten. Deze daagden de politie met allerlei uitroepen uit, waarop deze de menigte, ten getale van on geveer 200 man, met den gummistok uiteen joeg. De Nederlandsche arbeiders zijn op de vlucht geslagen en door de Duitsche politie, die meen de met landgenooten te doen te hebben, ach tervolgd, naar men zegt tot een twintigtal meters over de grens. De Duitsche autoriteiten hebben hun veront schuldiging aangeboden voor het gebeurde, dat op een misverstand berust. De Nederlandsche arbeiders te Nordhom hebben allen het werk hervat. Onlangs is een conflict ontstaan tusschen den voorzitter van den Personeelraad bij de Neder landsche Spoorwegen, den heer P. Moltmaker, en den Bond van Ambtenaren bij de N. S. Naar aanleiding van de door den heer Moltmaker gevoerde besprekingen met den minister over de loonsverlagingen had de B. A. N. S. hem van „verraad" beschuldigd, in welke qualifica- tie de voorzitter aanleiding vond zijn ontslag te nemen. Intusschen lag het op den weg van den B. A. N. S. deze beschuldiging terug te nemen en zoo te trachten den heer Moltmaker al voor-'tter nog te behouden. Naar het „Handelsblad" thans verneemt heeft deze organisatie inderdaad een brief tot den voorzitter van den Personeelraad gericht, maar de heer Moltmaker achtte de daarop af gelegde verklaring niet bevredigend, zoodat hij bij zijn ontslag-aanvraag persisteert. Tevens heeft hij den Personeelraad bericht, dat het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging achter hem staat en dat de in September te houden buitengewone algemeene vergadering over de quaestie zal moeten beslissen, evenals over de verhouding tusschen de Nederl. Ver eeniging en den Personeelraad. Deze gang van zaken maakt het noodzakelijk nog tot Septem ber een nieuwen voorzitter te benoemen. Het Haagsche Gerechtshof heeft Donderdag uitspraak gedaan in het hooger beroep in de zaak van den overval op den kassier der Coöp. Boerenleenbank te Schipluiden, den heer H. M. v. V., gepleegd op 7 November van het vo rige jaar. De hoofddader, de 33-jarige kelner J. J. M. D. uit Rotterdam werd door de Haagsche recht bank veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, de 27-jarige meubelmaker J. v. L„ aldaar tot 7 jaar, de 30-jarige havenarbeider M. S., al daar tot 5 jaar gevangenisstraf, terwijl de 28- jarige boerenarbeider A. J. v. U. uit Vlaardin- gen-Ambacht is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde uitlokking. Het Hof heeft alle vonnissen door de Haag sche rechtbank gewezen, bevestigd. De advocaat-generaal had voor verdachte D. verzwaring van straf van 10 tot 12 jaren ge vorderd en tegen den vrijgesproken verdachte v. U. 2 jaren gevangenisstraf geëischt. De Hoogeerwaarde pater Provinciaal der Ca- pucijnen ontving uit Rome telegrafisch bericht, dat de Apostolische Prefectuur van Padang ver heven is tot Apostolisch Vicariaat en dat de te genwoordige Apostolische Prefect de Hoogeer waarde pater Mathias Brans tot Bis schop is benoemd. De Hoogeerwaarde pater Mathias is geboortig van Strijp (Groot-Eind hoven). Nabij het Duitsche plaatsje Straelen is, naar het „Hbl." bericht, het lijk gevonden van den douanebeambte Stief van het douanekantoor Auvel. Op eenigen afstand van het lijk werd de revolver van den grensbeambte gevonden. Bij het onderzoek heeft het parket geconsta teerd, dat het zoo goed als zeker is, dat men hier niet met een geval van zelfmoord te doen heeft. Men heeft reden te veronderstellen, dat smokkelaars den grensbeambte in een hinder laag gelokt en neergeschoten hebben. Zware verdenking is opgevat tegen een be- ruchten beroepssmokkelaar. Men is den ver dachte niet op het spoor kunnen komen. Waarschijnlijk is hij over de Nederlandsche grens gevlucht. De politie te Kerkrade heeft gistermiddag aangehouden de Joegoslavische vrouw O., al daar, in verband met den dood onder ver dachte omstandigheden van haar 15-jarige dochter. Volgens de verklaringen van getuigen moet de moeder steeds zeer bruut tegen haar doch ter zijn opgetreden. Op het lijk, dat door de politie in beslag is genomen, zal sectie worden verricht. Gedurende twee weken is thans in het West- land op drie kweekerijen vanwege den Bond Westland gelegenheid gegeven om druiven op den tuin te eten. Niet minder dan 6000 per sonen hebben in die twee weken van deze ge legenheid gebruik gemaakt, zoodat wel ma» worden gezegd, dat deze wijze van reclame voor onze Westlandsche druiven is geslaagd. Op iedere dezer kweekerijen, gelegen aan de hoofdwegen in de streek, zijn ongeveer 2000 per sonen geweest, uit alle deelen van ons land af komstig. Er waren scholen, die een dankbaar gebruik maakten van de gelegenheid die thans is geboden. Bijna alle bezoekers spraken hun vreugde er over uit dat thans gevolg is ge geven aan een verlangen, dat bij vele stede lingen bestond, n.l. om eens een druivenkas te mogen betreden. Het was op enkele kweekerijen zoo druk, dat soms bijna twee honderd personen tegelijk zich op een tuin bevonden. De druiven-eetgelegenheid geeft nog het voordeel, dat het publiek nog beter het kwa liteitsverschil van de producten kan beoordee- le. Met ingang van 15 Juli is de vierde gele genheid tot druiven-eten, n.l. aan het Oost einde C. 23 te De Lier, geopend. Een niet-alledaagsche diefstal heeft te Lei- muiden plaats gehad. In deze gemeente liggen n.l. uitgestrekte riet landen, zoogenaamde „zudden". Daar deze door het water ondermijnd zijn, is het niet moeilijk de zudden los te maken van het vaste gedeelte. H. maakte daar een soort beroep van. Hij maakte stukken van 25 bij 20 M los en bracht ze drijvende. Deze drijvende zudden transporteerde hij met behulp van motortrac- tie naar Aalsmeer, waar de tuinders er graag 20.per stuk voor betaalden. Als de politie dezen diefstal van grond niet tijdig had ontdekt, zou waarschijnlijk een groot gedeelte van de gemeente Leimulden naar Aalsmeer zijn overgebracht, een annexatie dus buiten voorkennis der bevoegde autoriteiten. Vanwege de Tarwe-organisatie voor Noord- Holland en voor Zuid-Holland wordt thans on der de tarweverbouwers dezer provincies een brochure verspreid over het oogsten der tarwe. Deze brochure is gratis verkrijgbaar aan het bureau van genoemde organisatie, Anna Pau- lownastraat 20, Den Haag. In samenwerking met de Rotterdamsche poli tie zijn aldaar dertien rijwielen in beslag ge nomen, afkomstig van diefstallen in Den Haag en Delft, gepleegd door den thans in het Huis van Bewaring te Den Haag in verband daar mede ingesloten J. de V. De helers van deze ontvreemde rijwielen zijn te Rotterdam aangehouden. rV (ONDERSTAANDE BERICHTEN REEDS GEPLAATST IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAGE) Een politie-autoriteit in de mijnstreek ont ving bericht van een politie-autoriteit uit een Duitsche grensgemeente, dat dr. Brüning, de voormalige Duitsche rijkskanselier, op 7 en 8 of 8 en 9 Augustus de sociale studieweek te Rolduc zal bezoeken. Naar Reuter uit Parijs bericht is de be kende Fransche Katholieke schrijver René Bazin overleden René Bazin, wiens van 'n diep- godsdienstigen geest doortrokken boeken, ook in ons land veel werden vertaald, behoorde tot de „onsterfelijken" van de Academie frangaise. Van zijn tallooze werken zijn de romans „Les Oberlé's" en „Le blé, qui léve" wel het meest bekend geworden. Hij heeft met de productieve daad de zaak van de waarlijk goede lectuur met ijver gediend. Dat hij ruste in vrede. SOERABAJA, 20 Juli. (Aneta). De politie heeft momenteel de "Olgende affaire in onder zoek. Twee Tsjechoslowaken, die reeds te Ma- lang oplichting pleegden, sloten bij de Sunlife Insurance Cy. een levensverzekering ten name van een geëmployeerde, voor wien een hunner zich valsch uitgaf. Zij betaalden eenige malen de premie. De employé werd ziek, terwijl bij hem verschijnselen van arsenicumvergiftiging werden geconstateerd. Hij trad uit hun dienst. Later ontving hij uit Canada de polis doordat de Tsjechen bereids waren gevlucht. Hierdoor is een poging tot vergiftiging en oplichting aan het licht gekomen. Voor de rechtbank te Breda werd de zaak behandeld tegen den zeventien-jarigen C. J. uit Oud-Gastel, beschuldigd van het toebren gen van doodelijke verwondingen met een mes aan zijn 68-jarigen blinden vader B. J., waar door deze onmiddellijk moest opgenomen in Charitas te Roosendaal en voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Hoewel de toestand van den gewonde zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, was de oude man de verwondingen te boven gekomen. De behandelende geneesheer had twee diepe en breede steekwonden geconstateerd tusschen de schouderbladen. Familie-omstandigheden schijnen de aanlei ding geweest te zijn tot dit droevig gebeuren. Daar verdachte, die bekend heeft, minder jarig is, werd de zaak met gesloten deuren be handeld. Het O. M. eischte tegen beklaagde een ge vangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. Kuypers uit Bergen op Zoom, bepleitte clementie in verband met den jeugdigen leeftijd van beklaagde. De Vijf-jarige C. V., wonende in de Pieter In de Achterwillens te Gouda waren eenige de Hooghstraat te Schiedam, is spelenderwijs kinderen elkaar met steenen aan het gooien, in een emmer met kokend water gevallen. Het Een vierjarig meisje werd hierbij aan het oog meisje overleed kort dagjop aan de bekomen getroffen. Een zoo ernstige wonde ontstond, brandwonden. dat de kleine het oog zal moeten missen. Door het warmloopen van een motor geraak te Woensdagavond detransportband v. d. kolen- te Woensdagav. de transportband van den kolen- De brand dreigde over te slaan naar de kolen in den toren. Door het snelle ingrijpen van de brandweer van Sluiskil, bijgestaan door die van Terneuzen, was de brand spoedig bedwon gen. Het gelukte ook, die werklieden, die op den vijf en dertig M. hoogen toren werkzaam wa ren, te redden. De schade bepaalt zich tot den vernielden transportband en tot de, door de hitte ontzette machinerie, waarvan het herstel eenige dagen zal vorderen. Vermoedelijk zal het bedrijf geen stagnatie ondervinden. Woensdagavond is onder Deersum in Fries land een auto, waarin gezeten was de heer Jansen, circusartist, thans werkzaam te Emmen, tegen een boom gereden, toen hij wilde uitwijken voor een anderen auto. De auto werd geheel ingedrukt. De heer J. werd in zorgelijken toestand opgenomen en is kort daarop overleden. Het slachtoffer was gehuwd. De chauffeur bleef ongedeerd. De Raad der gemeente Nijmegen heeft een verordening vastgesteld bedoeld bij de art. 10 en 43 der Drankwet, waardoor in een nader omschreven gedeelte der gemeente geen nieuwe vergunningen ook voor z.g. bierverloven door B. en W. kunnen worden verleend. Door dit besluit valt een groot gedeelte van Nieuw-Nijmegen, het oostelijk deel der stad, onder het drankverbod. Oostelijk Nijmegen is als 't ware drooggelegd slechts bij uitzonde ring wordt een verlof toegestaan. Alle raadsfracties op die van den Vrij heidsbond na stemden voor. De Vrijheids- bonders vonden door deze bepaling de vrijheid der burgers te veel gebonden. Eenigen tijd geleden zijn in Dortmund drie poeliers uit Enschede, die al jaren lang zaken op Duitschland dreven, op de markt plotseling door de politie aangehouden en zonder eenige verklaring in de gevangenis opgesloten. Men deelde hun slechts mede, aldus bericht het „Handelsblad", dat zij de deviezenveror- dening hadden overtreden. De poeliers, die van den prins geen kwaad wisten, moesten een paar dagen in de gevangenis door brengen voor het eerste onderzoek werd ingesteld. Een van het drietal bleek over zooveel pa pieren te beschikken, ,dat men niet anders kon dan hem onmiddellijk in vrijheid stellen. De anderen, die minder gelukkig waren, hield men drie weken vast en eerst deze week voerde men hen voor den snelrechter, die schuld aanwezig achtte en de kooplieden ver oordeelde tot drie weken gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld. Het „Volk" verneemt, dat in de laatste vier weken ongeveer 400 meisjes weer werk hebben gevonden bij de Philipsfabrieken te Eind hoven. Be uitslagen van de vijfde ronde van het schaaktoumooi te Bern luiden: H. Johner wint van Naegeli. Rivier verliest van Flohr. Colin remise met Grob. Sultan Kahn wint van Stahelin. P. Johner wint van Völlmy. Bogoljubow tegen Gygli afgebr. Henneberger tegen Bernstein afgebr. Aljechin tegen Euwe afgebr. De stand is thans: Aljechin 4, Colin en Flohr 4, Euwe en Bern stein 3, Sultan Khan 3, Völling, 2'/,, Henne berger 2, H. en P. Johner 2, Bogoljubow en Gygli lVa, Naegeli en Rivier 1'/,, Grob U/2. Stahelin 0. Voor de internationale athletiekontmoeting tegen Nederland op 31 Juli a.s. te Haarlem, heeft de Westduitsche Athletiekbond de vol gende ploeg samengesteld: 100 M. hardloopen: Helthoff en Buthe—Pieper 400 M. harloopenBergmann en Kisters. 800 M. hardloopen: Gausepohl en Linke. 1500 M. hardloopen: Neu en Schaumburg. 5000 M. hardloopen: Kelm en Schaumburg. 110 M. hordenloop: Wienecke en Pollmanns. 4 X 100 M-: Heithoff, Mölle, Halfmann, Buthe-Pieper. Hoogspringen: Plieth en Steggewenze. VèrspringenMölle en Halfmann. Polsstokhoogspringer Bonn en Zwiza Discuswerpen: Hoffmeister en Kilo. Speerwerpen: Vögelin en Hoffmeist' Bfj den hotelhouder te Leur hebben onge- noode gasten een bezoek gebracht aan den wijnkelder en daaruit ontvreemd 5 flesschen jenever, 5 flesschen cognac, 30 flesschen wijn, een bak met fleschjes bier en limonade en advocaat. Later werd nabij Leur eenige ledige fles schen gevonden. Van de dieven geen spoor. Het aantal gevaarlijke onbewaakte overwe gen is thans weer met een vermeerderd, n.l. aan den Veenweg te Nootdorp. Van dezen weg wordt, vooral op de markt dagen, een druk gebruik gemaakt, zoodat niet ten onrechte in de toekomst ongelukken wor den gevreesd. Dit is te meer het geval, daar het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd. Men heeft geen uitzicht op de rails, dan nadat men deze op enkele meters is genaderd. In een van de plaatsen in het Westland, meende de tuinder G. omstreeks het midder nachtelijk uur geritsel en fluisterende gesprek ken in de omgeving van zijn woning te hooren. De man dacht dadelijk aan inbrekers, en ging zijn bed uit. Hij voorzag zich van een wapen, trad naar buiten en zag juist een persoon het erf van zijn woning afdraven, „Sta of ik schiet", dreigde de tuinder, en de vermoedelijke inbreker stond liever dan dat werd geschoten. Toen volgde een kennismaking met den vluchteling, die vermoedelijk eens de schoon zoon van den achtervolger zal worden. Het was warm, de hij had geen lust, om te slapen, en de zij, dat was in dit geval de doch ter van den tuinder, ook niet. Alzoo bracht het verliefde jongmensch des avonds laat een be zoek aan de jonkvrouwe. Voor het aanvragen dezer zegels werd door den minister het tijdvak van 18 tot en met 26 Juli aangewezen, terwijl 1 Augustus alle ver koop zal zijn verboden. Ter voorkoming van opeenhooping der bestel lingen worden H.H. winkeliers in hun eigen be lang aangeraden, niet te wachten tot den laatsten dag. Mocht door verkeerde raming te veel zegels zijn aangevraagd, dan kunnen deze, mits in on geschonden staat, door de ontvangers worden teruggenomen, mits de inlevering vóór of op 16 Augustus plaats vindt. In het klooster der Fransche Dominicanen te Ryckholt-Gronsveld meldde zich een net ge kleed persoon om Broeder te worden. De man, die Fransch sprak, was al in de kerk gaan bid den, en hem werd onderdak verschaft. Den volgenden morgen, heel in de vroegte, was de adspirant-Broeder al verdwenen met mede neming van enkele honderden guldens en met achterlating van een stel inbrekerswerktuigen. Te Ulft is Woensdagmorgen het twee-jarig zoontje van den heer E. in een kolk nabij een houtzagerij te water geraakt en verdronken. Toen men het jongetje miste, vond men het in genoemde kolk met het hoofdje in de mod der, zoodat de arme kleine vermoedelijk is ge stikt. Door een tweetal ontboden geneesheeren werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. MAKASSAR, 20 Juli. (Aneta). Twee vrou wen, moeder en dochter, die in dessa Polean op Boeton als doekoens optraden en een acht jarig ziek meisje zoodanig mishandelden, dat het kind aan de gevolgen daarvan overleed, waarna de doekoens het stoffelijk overschot vilden, zoogenaamd om den duivel uit te ban nen, werden ieder veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf. In de grensgemeente Rohl scheid bij Kerkrade werden den laatsten tijd herhaaldelijk op den openbaren weg geplaatste kruisbeelden ver nield, die door nieuwe vervangen werden. Thans is weer een kruisbeeld stuk geslagen, dat voor een paar maanden het vernielde verving. In de mijn „Carolus Magnus" bij Rimburg geraakte de ongehuwde mijnwerker H. Thomas l bekneld. De dood trad spoedig in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6