eJzeó Moend&uneel H,S Kaagweek 1932 ELCK WAT WILS ZATERDAG 23 JULI Zonneschijn, regen en wolken HEEDS' Graanhandel Dat HOLT STRAATHOF, Kleermakers, Groote Houtstraat 52 kleermakers De dag der motorboot- en onder linge zeilwedstrijden ZWEMMEN „De Waterratten" HET DOEL DER VELSER ZWEMVEREENIGING Het houden van de wedstrijden op 7 Aug. a.s. UW PLUIMVEEVOEDER IS CRICKET Anthoniestr.54-56, Haarlem VRAGENBUS DUITSCH STEDENSCHOON Stadsgezicht in Würzburg. Op den achtergrond de oude vesting Mariënburg GROOTE HOUTSTRAAT 52 Naar de Missie DE GROEI VAN DE K. J. M. V. Oprichting in het bisdom Den Bosch Zilveren klooster jubileum H. M.'s van Meerlant Audiëntie Buitenlandsch Weeroverzicht Het verraad Kaagsociëteit, 22 Juli. Daar is geen tournooi in de sportwereld, of de eerste dag levert een kalmen aanblik, 't Is of men op zulk een dag een aanloopje neemt Voor de komende zware dagen. De Kaagweek, het Hollandsche watersport- feest bij uitnemendheid, maakt op dezen regel geen uitzondering. Maar het programma is daarop ook ingericht, want de eerste dag van dit mooie watersportfeest op de Kagerplassen. dat honderden schepen en duizenden belang stellenden weet te trekken en te boeien, is speciaal gereserveerd voor motorboot-wedstrij den en onderlinge zeilwedstrijden. Ging het hier bij de motorbootwedstrijden op 2'n Amerikaansch toe, dan zou men allerminst van een kalmen dag kunnen spreken, maar de Hollandsche motorbooten zijn nog geen Ameri- kaansche duivels en Kaye Don zou om deze Wedstrijden wellicht lachen, 't Zijn echter nog geen snelheidswedstrijden, zoodat een vergelij king eigenlijk ook scheef gaat. Toch hebben we thans op de Kagerplassen ook eenige snelheids maniakken gekregen. Ze waren er reeds enkele jaren, doch namen nog steeds niet aan offici- eele wedstrijden deel. Nu kwamen ze uit in den regelmatigheidswedstrijd en de heeren André J. H. Ceurvorst en J. van Marle uit Amsterdam hebben voor eenige sensatie gezorgd tusschen de minder snel varende motorbooten. Behalve dezen wedstrijd kregen we wederom het flesschenspel en het ringsteken voor motor booten, terwijl de vossenjacht kwam te verval len, omdat de regelmatigheidswedstrijd te veel tijd in beslag nam. Met de zeilerij was het dezen eersten dag niet veel gedaan. Daarvoor was er te weinig wind. Slechts zoo nu en dan kwam er een ste vig briesje tijdens een onweerbui, waarvan we gelukkig slechts een klein deel meekregen, zich voornamelijk uitend in een regenbuitje. Zoo kregen we vandaag van alles. Eerst zonne schijn, daarna regen en tenslotte bewolkte lucht. Hopen we, dat de komende dagen meer zon zullen brengen, meer zon, maar vooral meer wind, want in de nationale zeilwedstrijden met van 's morgens tot 's avonds een druk bezet programma is veel wind een onontbeerlijke fac tor voor het welslagen der Kaagweek. De uitslagen zijn: Nationale motorbootwedstrijden. Regelmatigheidswedstrijd: 1. Chris-Craft, eig. J. van Marle, Amsterdam, 0.0059 pnt.; 2. Djemna, eig. dr. J. Blomberg, Den Haag, 0.0064 pnt., 3. Poseidon, eig. J. van Os, Rotterdam, 0.0131 pnt. Onderlinge motorbootwedstrijden. Flesschenspel: 1. Yolande, eig. A. Bouma, Rotterdam; 2. Djemna, Dr. J. Blomberg, Den Haag. Ringsteken: 1. Rosemay, eig. H. van Essen, Voorburg; 2 en 3 Poseidon, eig. J. van Os, Rot terdam en Magdalena, eig. M. Kagchelland, Rotterdam, na loting. Onderlinge zeilwedstrijden. Regenboogwedstrijden (met één zeiler be mand) 1. De Steur II, stuurm. L. J. van der Steur, Den Haag, in 2 uur 11 min. 47 sec.; 2. Camelecgi, stuurm. J. M. van Rijn, Den Haag, in 2 uur 15 min. 25 sec.; 3. Elf, stuurm. H. J. W. Brouwer, Warmond, in 2 uur 17 min. 36 sec. 12-Voetsjollen (voor jongelieden niet ouder dan 17 jaar)1. De Glipper, stuurman Rini Kagchelland, 2. Weetiekep, stuurvr. mej. Q. van Dijk, Dordrecht. Open scherpe jachten (handicap)niet be kend gemaakt. Vaardigheidswedstrijd 12-Voetsjollen: 1. Va gebond, Th. van Helvert, 2. Daphnia, P. H. R. Borgerhoff Mulder. Zooals bekend is, bestaat heden de zwem- vereenlging „De Waterratten" 10 jaar. Mede ter herdenking en propaganda worden op 24 Juli a.s. te 2 uur groote onderlinge wed strijden gehouden in Stoop's bad, welke voor het publiek tegen zeer lage entreé's toeganke lijk zijn. Naast de wedstrijden, waaraan vele leden deelnemen zullen eenige veelbelovende springers eenige demonstraties geven. Tevens zal worden gedemonstreerd het red dend zwemmen, ook zal het publiek kunnen ge nieten van de verschillende zwemslagen welke alle afzonderlijk zullen worden vertoond. Aan het publiek zal het bewijs worden geleverd, dat zoogoed als ieder menschelijk lichaam blijft drijven, zonder dat een lichaamsdeel wordt be wogen. Om dit goed te laten zien, zullen en kele zwemmers de beenen en armen geboeid, van den duiktoren afspringen, zoodoende bewij zende, dat het lichaam drijft. De bedoeling is hiervan, te laten zien, dat zwemmen niet zoo moeilijk is, dus voor ieder te leeren. Elk mede dinger aan de wedstrijden ontvangt een zeer fraaie medaille, benevens een keurig uitgevoerd officieel programma welke 's avonds na den wedstrijd bij de prijsuitreiking in de zaal van Rosehaghe zullen worden uitgereikt. Tevens ontvangt elk lid en donateur, welke niet aan de wedstrijden deelnemen een zeer fraaien bronzen legpenning en officieel pro gramma. Na afloop der prijsuitreiking gezellig samen zijn. De geheele organisatie hiervan berust bij de commissie van uitvoering, welke ook voor het financieele gedeelte zorg draagt. Naar aanleiding van de berichten der Velser zwemvereeniging omtrent het te houden zwem feest, zijn wij bfj het bestuur van die vereeni- ging eens gaan informeeren. Men deelde ons mede, dat in hoofdzaak de bedoeling voorop staat het maken van propa ganda voor de zwemsport in het algemeen, en om er tevens de aandacht op te vestigen, dat in een plaats als de gemeente Velsen met pl.m. 43.000 inwoners, een zwembad toch zeker meer dan noodig is. Door het houden van dit zwemfeest hopen wij tevens de aandacht der bevoegde autoritei ten te trekken, zoodat zij er nog weer eens aan herinnerd worden, dat wij, zoodra de gemeente- financiën dit maar even toelaten, weer zullen aankloppen om te trachten in onze gemeente een goede overdekte zweminrichting te krijgen en zoo mogelijk in samenwerking met de Sport fondsen te Amsterdam. Doch zoolang wij dit nog niet hebben, gaat de Velser zwemvereeni ging iedere week naar Stoop's Bad te Haarlem om te zwemmen. De vereeniging telt pl.m. 140 leden en bovendien zijn er nog verscheidene gemeentenaren, die geheel los van een vereeni ging of als lid van een andere vereeniging (doordat zij op den avond van V.Z.V. zich niet vrij kunnen maken), welke zich alle moeite en kosten getroosten om zoo ver buiten onze plaats te gaan zwemmen, terwijl er zeer velen zijn, wien dit te duur wordt en telkens bij het be stuur zich daarover beklagen. U begrijpt dus, dat zij allen reikhalzend naar een inrichting hier uitzien. En tevens willen wij, met het houden van deze wedstrijden, het publiek in de gemeente Velsen in de gelegenheid stellen eens nader kennis met onze vereeniging te maken, reden waarom wij de entrée-prijzen zeer laag hebben gehouden; deze bedragen slechts 25 en 50 cents plus belasting. Op het terrein zullen tevens eenige tenten aanwezig zijn, waar ververschingen te koop worden aangeboden; een gelegenheid tot fiet senstalling is op het terrein aanwezig. Wat de te verzwemmen nummers betreft, hierop komen wij eenige dagen voor den wed strijd nog terug, n.l. zoodra de inschrijvingen, welke 30 Juli sluiten, alle binnen zijn en hopen dan nog eenige nadere gegevens hier omtrent te kunnen verstrekken. De prijzen, waaronder vele zeer mooie, zullen van 24 tot en met 27 Juli in de etalage van den heer Raadman, Zeeweg, IJmuiden-Oost, en van 28 t.m. 30 Juli in de etalage van den heer D. G. Minkema, Breestraat te Beverwijk, ter bezich tiging gesteld worden. Vele van deze prijzen zijn door zakenmen- schen en eenige kranten in onze gemeente be schikbaar gesteld; de namen der eventueele schenkers zijn bij de prijzen vermeld. Tevens zijn vanaf heden reeds toegangsbe wijzen in voorverkoop verkrijgbaar en wel aan de volgende adressen: P. Borst, Wijk aan Zeeërweg 13, IJmuiden- Oost. Corn. Janus, Fr. Naereboutstraat 1, IJmui- den-Oost. P. B. Laffertu, Hoofdstraat 13, Santpoort. D. G. Minkema, Breestraat 121, Beverwijk. K. L. G. Mollevanger, Neptunusstraat 15, IJmuiden, bij dezen laatste tot 29 Juli. PROGRAMMA VOOR ZONDAG le klasse H.C.C. II—H.D.V.S. HaarlemR. en W. V.R.A.—H.C.C. I Overgang R. W. 2—R.C.H. Kampong—H.C.C. III Quick N—H.B.C. 2e klasse A D.V.C.—V.V.V. 2 VleermuizenAjax (A.) OlympiaA.C.C. 2 U.V.V.—Albion MET waardevollen BON Indien niet bij Uw leverancier verkrijgbaar, wendt U dan tot Vr. 1: Waar ligt Noorden? 2. Welke is de kortste weg daarheen van Zaandam per fiets? Antw. 1: Noorden is een onderdeel der ge meente Nieuwkoop en ligt in Zuid-Holland na bij Mijdrecht. 2: Zaandam, Amsterdam, Ouderkerk, Wilnis, Nborden. Vr.: Ik wil aardbeien op suiker en wijn zet ten. Kan ik hiervoor „Samos" en Witten wijn gebruiken, of moet het beslist „Madera" wijn zijn? Antw.: U kunt daarvoor ook witten wijn en Samos gebruiken. Vr. 1: Hoe maakt men aardbeienjam? 2. Hoe kan men ze het best bewaren? Antw.: 1 Kg. aardbeien, 3/4 Kg. suiker, het sap van één citroen. De aardbeien van steel tjes en kelkblaadjes ontdoen, voorzichtig was- schen, fijn kneuzen in de pan, de suiker toe voegen en samen zoo vlug mogelijk tot jam dikte laten inkoken. Naar smaak citroensap toevoegen. De jam overdoen in de goed schoon gemaakte potjes, laten bekoelen, een wit pa piertje gedrenkt in brandewijn er bovenop lig gen en de potjes afsluiten met vochtig gemaakt perkamentpapier of met een schroefsluiting. Op een koele plaats bewaren. Vr.: Hoe moet ik aalbessenjam maken? Antw.: 1 Kg. bessen, 3/4 Kg. suiker, De bes sen van steeltjes ontdoen, voorzichtig was- schen, fijn kneuzen in de pan, suiker toevoegen en samen zoo vlug mogelijk tot jamdikte laten inkoken. De jam overdoen in de goed schoon gemaakte potjes, laten bekoelen en wit pa piertje gedrenkt in brandewijn er bovenop leg gen en de potjes afsluiten met vochtig ge maakt perkamentpapier of met een schroef sluiting. Vr.: Ik heb vruchten en groenten geweckt volgens het receptenboekje. By sommige fles- schen was de inhoud goed. Bij andere kwam na het openen een soort gaslucht uit de flesch en had de inhoud een vreemden smaak gekre. gen. Kunt u my misschien zeggen wat de oorzaak van dit verschünsel is? Antw.: De oorzaak van het bederven is waar- schynlijk het niet niet gesloten zijn der fles- schen of niet voldoende schoon zijn der fles- schen. Er mogen geen bacteriën in de fles. schen aanwezig zyn en ook niet kunnen toe treden. Vr. 1: Welke is de mooiste en kortste weg van Zwolle naar Nijmegen. Hoeveel K.M.? 2. Van Harderwyk naar Nümegen. Hoeveel K.M.? 3. Van Nijmegen over Utrecht naar Haarlem. Hoeveel K.M.? Antw. 1: Zwolle, Katerveer, Hattem, Heerde, Epe, Ernst, Vaassen, Apeldoorn, Beekbergen, Woestehoeve, Teriet, Arnhem (66.1 K.M.)El- den, Eist, Lent, Nijmegen (18 K.M.). Totaal 84.1 K.M. 2. Harderwyk, Ermelo, Putten, zijweg naar Stroe, Harskamp, Otterlo (32.4 K.M.), Oud- Reemst, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nümegen (35.4 K.M.) Totaal 67.8 K.M. 3. Nijmegen, Lent, Siyk-Ewyk, Loenen, Hien, Dodewaard, Opheusden, de Grebbe, Rhenen, Eist, Amerongen (39 K.M.), Leersum Doorn, Driebergen, Zeist, de Bilt, Utrecht (29.1 K.M.), Maarssen, Breukelen, Wilnis, Mijdrecht, Uit hoorn, de Kwakel, Aalsmeer, Hoofddorp, Heem- 'i, i BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en galziekten, vetzucht en jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikkedarmwand, ziektever- -chynselen aan den endeldarm verwydert het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater opstop pingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Verkrijgb. by Apoth. en Drogisten. stede, Haarlem (55.8 K.M.). Totaal 123.9 K.M. Om aan het verlangen van eenige lezers te voldoen drukken wij hieronder af de nummers van de uitgelote Rotterdamsche Schouwburg- loten, die nog niet zijn afgehaald. Premie Premie Serie No. guldens Serie No. guldens 2207 14 25.000 241 22 50 2193 22 1.000 1443 42 50 434 33 500 1794 26 50 1014 66 250 2681 66 50 1411 17 250 3006 70 50 1202 18 125 3386 95 50 519 84 125 3274 34 50 1689 55 125 Voorts zyn premies van 25 gevallen op: serie 248, no. 95; serie 412, no. 40; serie 429, no. 40; serie 519, no. 86; serie 588, no. 70; serie 1224, no. 26; serie 1328, no. 62; serie 1547 no. 24; serie 1805, no. 70; serie 2672 no. 23; serie 2775, no. 62; serie 2781, no. 48; serie 2816, no. 90; serie 2926, no. 29; serie 3212, no. 62; serie 3263, no. 47; serie 3500, no. 90. Alle nummers der volgende seriën zijn los baar: 116 122 230 293 568 860 1162 1181 1203 1683 1841 2057 2060 2247 2369 2389 2782 2927 3208 3353 3490 3566 3645 3668 3913. Vr.: Betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr.: Hoe moet men bakolievlekken uit een Tweed-stof Jongenspakje verwüderen? Antw.: Doop eens een schoonen doek in tetra- chloor-koolstof en wryf daarmede de vlekken goed af. Vr. 1: Om voor dag en nacht naar Duitsch- land te gaan mboet men daarvoor nog voor. zien zijn van papieren? 2. Zoo ja, welke papieren en welke kosten zyn hieraan verbonden? Antw. 1 en 2: Ja, u moet een pas hebben, echter zonder visum. In Haarlem kost een pas in totaal 4. Vr.: Van P. H. A. te H. Antw.: U zult goed doen te informeeren hoe de regeling was tusschen de directie van dat internaat en den geneesheer. Daaruit zal dan kunnen biyken of de erven nog recht hebben dat geld van u te vorderen. Maar bovendien: dergeiyke vorderingen verjaren na twee jaar en dus hebben de erven er wetteiyk geen recht meer op. Vr. 1: Welke is de mooiste weg van Lemmer naar Assen? Hoeveel K.M.? 2: Van Assen over Giethoorn naar Kampen? Hoeveel K.M.? 3: Van Kampen over ZwolleRaalteHolten naar Lochem? Hoeveel K.M.? 4: Van Lochem over ArnhemNijmegen naar Doorn? Hoeveel K.M.? 5: Van Doorn over UtrechtAmsterdam naar Haarlem? Hoeveel K.M.? 6: Van Doorn naar Esbeek, gemeente Hilva- renbeek? Hoeveel K.M.? Antw. 1: Lemmer, Rotsterhaule, St. Johan- nesga, Rottum, Heerenveen (25.2 K.M.), Oranje- zeer elegante kleeding leveren van eerste kwaliteit, weet bijna iedereen. Dat zij deze elegante kleeding GEDURENDE DE MAAND JULI tegen gereduceerde prüzen leveren, kunt U zien in de etalage en in den winkel. De talrijke heeren, die van deze JULI-prüzen profiteeren, ontvangen EERSTE KLAS kleeding tegen TWEEDE KLAS prijzen. Tot en met 31 JULI, niet in Augustus. woud, Katlijk, Jubbega, Homsterzwaag, Donker broek (26.5 K.M.), Haule, Veenhuizen, Huis ter Heide, Kloosterveen, Assen (27.4 K.M.). Totaal 79.1 K.M. 2: Assen, Kloosterveen, Smilde, Hooger-Smil- de, Dievenbrug (24.4 K.M.)Wittelterbrug, Uffel- terbrug, Havelterbrug, Nüeveen, Kolderveen, Dinxterveen, Wanneperveen, Giethoorn (32.6 K.M.), St. Jans Klooster, Genemuiden, Afsched, Grafhorst, IJsselmuiden, Kampen (32 K.M.). Totaal 89 K.M. 3: Kampen, 's Heerenbroek, Zwolle (13.8 K.M.), Wijthmen, Hano, Raalte (21.2 K.M.),Nij- verdal, Rijssen, Holten (29 K.M.), Laren,Lochem, (17.1 K.M.). Totaal 81.1 K.M. 4: Lochem, Vorden, Bronkhorst, Brummen (24.2 K.M.)Dieren, Ellecom, De Steeg, Velp, Arnhem (22.4 K.M.), Elden, Eist, Lent, Nijme gen (18 K.M.), Lent, Slijk-Ewijk, Loenen, Hien, Dodewaard, Opheusden, de Grebbe, Rhenen, Eist. Amerongen, Leersum, Doorn (48 K.M.) Totaal 112.6 K.M. 5: Doom, Driebergen, Rijsenburg, Zeist, de Bilt, Utrecht (20.2 K.M.), Maarssen, Breukelen, Nieuwersluit, Loenen, Loenersloot, Baambrugge, Abcoude, Duivendrecht, Amsterdam (40.8 K.M.), Halfweg, Haarlem (19.2 K.M.). Totaal 80.2 K.M. 6: Doorn', Neder-Langbroek, Cothen, wyk by Duurstede, Ravenswaay, Zoelmond, Asch. Bu ren, Buurmalsen, Geldermalsen (22.9 K.M.), Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Or-hen, 's Hertogenbosch (25 K.M.), Vught, Helvoirt, Haaren, Oisterwijk, Moergestel, Hilvarenbeek, Esbeek (32 K.M.). Totaal 79.9 K.M. 7: Esbeek, Hilvarenbeek, Tilburg (11.6 K.M.), Loon op Zand, Sprang, Waalwijk, Drongelen, Eethen, Biesheuvel, Neerandel, Giessen, Rijs wijk, Woudrlchem, Gorinchem (36.4 K.M.), Schelluinen, Slingeland, Goudriaan, Nieuw- poort, Schoonhoven, Vlist, Haastrecht, Gouda (32.3 K.M.), Bodegraven, Zwammerdam, Al phen, Oudshoorn, Rijnsaterswoude, Leimuiden. Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Heemstede, Haar lem (52.8 K.M.). Totaal 133.1 K.M. Vr. 1: Welke is de kortste weg per fiets van Almelo naar Kampen? Hoeveel K.M.? 2: Op welke dagen en hoe laat vertrekt de boot van Kampen naar Amsterdam? 3: Welke is de kortste weg per fiets van Be verwijk naar Almelo? Hoeveel K.M.? Antw. 1: Almelo, Wierden, Nijverdal, Raalte, Heino, Wijthem, Zwolle, Kampen. (Afstand 62.3 K.M. 2: Eiken dag (behalve Zondag) om 11 uur 's morgens en 's avonds om 11.45. 3: Beverwük, Velsen, Hembrug, Amsterdam (24.9 K.M.), Diemerbrug, Baarn, Soestdyk, Soest, Amersfoort (49.7 K.M.), Hoevelaken. Voorthuizen, Oud-Milligen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn (43.3 K.M., Teuge. Twello, Deventer', Kolmschate, Holten (35 K.M.), Rijssen,Wier den, Almelo (20.7 K.M.). Totaal 173.6 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Hillegom naar Utrecht? Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breuke len, Maarssen, Utrecht. Afstand 50.1 K.M. Met het m.s. „Christiaan Huygens" vertrek ken 29 Juli van Genua, de eerw. heeren Laza risten F. Peterse en H. Willems, beiden be stemd voor de Apostolische Prefectuur van Soe- rabaia. Op 26 Augustus vertrekt van Marseille, met bestemming voor het vicariaat Yungpingfu (China) de eerw. heer L. Steenstra. Eenige dagen geleden is de zeereerw. heer Fr. Willemen, Overste der Lazaristen van Yungpingfu, in het vaderland aangekomen om zich binnenkort, wegens gezondheidsredenen, naar Zuid-Frankrijk te begeven, en daar eenige maanden rust te nemen. Op 31 Juli a.s. zal te Tilburg de Stichting plaats hebben van de Diocesane K.JM.V., welker afdeelingen voorheen vereenigd waren in de Diocesane Contact-Commissie, kortweg CC. genoemd, welke laatste op initiatief van den heer G. Bergmans, oud-voorzitter van de Tilburgsche K.J.VM. gevormd was onder des kundige leiding van den ZeerEerw. Zeergeleer den heer dr. J. van Beurden. De eerste vergadering van de C.C. had plaats op 23 Maart 1930 te den Bosch, waarop vier afdeelingen waren vertegenwoordigd te weten: Den Bosch, Eindhoven, Helmond en Tilburg. Voorloopig zou dit contact van losseren aard zyn daar met de KJM.V. nog niet die ervaring was opgedaan, welke het duurzaam bestaan van een federatief verband zou waarborgen. Dr. J. van Beurden trad bij de C.C. als al gemeen leider op en door zijn voortstuwende kracht en zijn buitengewone ervaring in de R.K. Middenstandsorganisatie maakte hij het den jongeren mogehjk een nauwen band te vor men tusschen de afdeelingen individueel. In November 1930 werd de C.C. uitgebreid met afgevaardigden van de afdeelingen Veghel en Deume terwyl dr. van Beurden in dit win. terseizoen een cursus gaf aan de diverse be stuursleden in de Sociologie. Op 7 Juni 1931 ging de initiatiefnemer, de heer Bergmans de gelederen verlaten, waar door aan de Jonge Middenstanders in het al gemeen, maar aan de C.C. in het byzonder een gevoelig verlies werd toegebracht, daar hy, zoo der was van onmiskenbaar talent. In Januari 1932 moest dr. van Beurden, we gens overdrukke werkzaamheden, ten spijt van alle afgevaardigden, zyn hooggeroemd geeste lijk leiderschap neerleggen. Opgevolgd door den ZeerEerw. heer A. van Hellenberg-Hubar deed deze het enthousiaste werken van dr. van Beurden terugkennen en door zijn bezielende leiding en volle toewyding kan op 31 Juli de definitieve Bond gesticht wor den. De organisatie van de KJM.V. is aldus: De K.J.M.V in het Bisdom den Bosch heeft zijn plaatselijke afdeelingen met eigen bestuur. Van elke plaatselyke afdeeling heeft een afge vaardigde zitting in de bestuursraad, terwijl uit deze laatste het Diocesaan Hoofdbestuur geko zen wordt. De op te richten K.JM.V. in het Bisdom Den Bosch zal bestaan uit tien plaaselyke afdeelin gen met ongeveer 450 leden. Op 28 Juli a.s. hoopt de Eerw. Zuster Sera- phica (in de wereld mejuffr. Maria Bal) in het St. Franciscusgesticht te Oudewater den dag te herdenken, waarop zy vóór 25 jaren de H. Kloostergelofte aflegde. H. M.'s münenlegger „Van Meerlant", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. A. Gallas, is Vrijdag van Ostende ver trokken. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Donder dag audiëntie verleenen. De verder voortgaande teruggang van den hoogen druk in het Zuid-Westen en het herstel van den luchtdruk op IJsland en in het Noor den van Zweden en in Finland, laten den toe stand voor onze streek voorloopig zooals hy was: het bleven kleine secundairen, samenhan gende met de ondiepe depressiekern tusschen Schotland en de Noorsche kust, die hier te lande met regenbuien dreigen, met kans op onweer. In Oost-Duitschland steeg de temperatuur een weinig. Over het geheel genomen bleef de temperatuurverdeeling vlak. Op den Oceaan is het gebied van hoogen druk, dat in het begin der week zich Oostwaarts scheen te verplaatsen, doch daarna terugweek, onveranderd blyven liggen nog steeds met standen boven 775 m.m. Lerwick, in de nabyheid van de genoemde ondiepe depressiekem, had 27 mm. regen. Hy was 'n verschoppelingetje. En hy wist niet waarom. Daar was ie te jong voor, en te weinig ver- trouwelyk met de andere kinderen uit de buurt en van de school. Die lieten hem meestal links liggenbe trokken hem zelden of nooit in hun spel. Als ie z'n moeder vroeg, waarom dat zoo was, dan gaf ze 'n antwoord waar ie niks aan had Dikwels kon ie niet eens met z'n moeder praten.... want dan hing ze half slapend in de groote stoel.... lachte vreemdrook vies uit 'r mond en zei allemaal gekke woorden door- elkaaren dan keek Japie naar de flesch, die op tafel stond, met 't glaasje d'r naast. Z'n vader zag ie zoo maar es 'n enkele keer.... overdag sliep die meestal.... soms bleef ie heel veel dagen weg.... en dan dacht Japie, dat ie nooit meer zou terugkomen. Dat vond ie akelig om aan te denken, want z'n vader was eigenlyk toch aardiger dan z'n moeder.... 's Zondags ging ie wel es met 'm 'n straatje omen dan kreeg Japie koek en chocola van 'mof 'n heele zak met sausies of sinaas appels. Maar dan was ie toch maar weer blij als ze eenmaal weer thuis waren.... Want de kinderen keken hem en vader alle maal zoo raar aan.... en ook de groote men- schen deden datnet of ze bang waren voor hem en voor vaderof erg boosen by na niemand die gedag zei En aan vader vroeg ie dan óók wel es, waar om dat zoo was. En die lachte dan zonder veel te zeggen. De meneer van school was wel vriendelyk Voor 'm.... maar veel had ie daar toch óók niet aanwant als ie naar hem toe kwam, om te zeggen, dat ie niet met de andere kin deren mocht meedoen, dan lei meneer enkel 'n hand op z'n hoofd.... en zei, dat ie 't jammer vond voor Japie. 't Joggie kreeg dan wel 'n lekker gevoel in z'n lyf je, omdat meneer dat zoo zacht zeien z'n hand lang op z'n hoofd liet liggen.... maar dat was dan ook alles. En zoo bleef Japie 'n stil, apart kereltje, dat alléén naar school liep.... en alléén naar huis.... en moest toekijken, hoe de andere kin deren elkaar spelend en stoeiend vergezelden... en soms moest zien, dat de grooteren over hem aan 't fluisteren waren. 'n Geduldig, stil manneke werd ie, dat z'n bittere afgezonderdheid al te dragen wist, al kon ie zich soms nog uren bezighouden met de vraag, waarom dat blye, dat vroolyke er voor hem niet zyn mocht. Vier maal per dag moest ie langs „de deftige school". Dan keek ie naar de jongetjes met fyne ge zichtjes en mooie kleeren en prachtige kousen met bloote knieën.... en dure, glimmende schoenen De meesten hadden 'n echte fiets.... sommi gen werden gebracht in 'n automet 'n chauffeur in 'n groen pak met gouwe knoopen Ook waren er, die gebracht werden door mooie mevrouwen, die lekker ruitten en mooie groote tasschen bij zich hadden met 'n spiegeltje d'r in en 'n kam en leuke, kleine fleschjes. Hij keek er naar zonder gevoel van afgunst... 't was voor hem 'n prettige attractie, die hem eenige malen per dag aan 't fantaseeren bracht over groote huizen met tuinen en lanen over veel kamers met stoelen en tafels, zooals je die zag in de winkels met die reuze-ramen... En op 'n keer zag Japie, dat een van die def tige jongens werd geslagen en geschopt en ge spuwd door 'n paar jongens van Japie z'n school, die hem uitscholden voor ryke stinkerd. En tel kens als 't ventje wou vluchten, haalden ze 'm weer in en begonnen hem opnieuw te sarren en te slaan. Japie werd toen voor 't eerst heel erg kwaadsprong er tusschen en smeet de laf aards over de keien.... bleef by 't jongetje staan, om hem verder te beschermen. Ze durfden toen niet meer...,. Maar op 'n afstand begon er een Japie uit te scheldenen riep, dat z'n vader 'n in breker was, die al vier maal in de bajes had gezeten.... en dat z'n moeder „Dronke Lot" heette.... Japie werd erg bleek.... En toen wist Japie.... Het deftige jongetje kwam naast hem staan... zag schuin naar Japie's gesperde oogen, die ner gens naar kekenen waaruit 'n paar groote tranen op z'n hesje rolden. „Luister d'r maar niet naar, hoor" zei 't nette joggie met 'n hoog, lief stemmetjeen 't was Japie, of ie mooie muziek hoorde, 't Rijke jongetje zocht z'n tasch open haalde er 'n reep chocolade uit. „Hierdie mag jy hebben.... omdat je me geholpen hebt Japie keek blyen beloofde, dat ie van middag zou opletten of ze 'm weer wilden slaan.... hy moest maar niet bang wezen. En 't eerst van allen was Japie om vier uur de school uit.... om 't jongetje zoo noodig te beschermen. Dat was maar goed ook.... want ze kwamen er alweer aan Maar toen ze Japie naast het jongetje zagen loopen, bleven ze veilig op 'n afstandwant ze hadden gevoeld, dat Japie 'n paar stevige knuisten had. „Ik zal met je meeloopen" zei Japie „tot ze niet meer te zien zyn." Zoo gingen ze 'n heele poos zwygend naast elkaar. „Hoe heet je?" vroeg 't ryke jongetje. „Japie Seffersen jy?" „Willy van Arkesteinik woon in de Lin denlaan.... 't is nog 'n heel eind, hoor!" „O, dat hindert niet." „Hoor, daar beginnen ze weer te schelden gemeen, hè?" „Dat hindert óók niet.... ik weet 't nou toch al...." „Wat?" „Dat me va 'n Heele poos zeiden ze niets 't Werd 'n onaf gesproken kameraadschap Elke dag liepen ze zoo 'n paar maal met elkaar open 't kon Willy heelemaal niet schelen, dat z'n vriendjes er min of meer schande van spraken, dat ie met zoo'n schoffie liep. ,,'t Is heelemaal geen schoffie!" zei Willy dan kwaad.... „En de Kapelaan heeft in de leering gezegd, dat we goed moesten zijn voor de arme kinderen Nog veel dagen bleven ze elkaar ontmoeten... en praatten dan over allerlei dingen.... en Willy vertelde Japie, dat ie gauw werd „aan- i genomen". Daar begreep Japie de beteekenis niet van en Willy ging hem veel vertellen.... en vond dan, dat 't zoo jammer was, dat Japie niks van Onze Lieve Heer wist.... en van de hemel Japie vond dat ook erg jammeren tel kens moest Willy hem er nog meer van ver tellen Zoo kwam de vacantie. Op 'n avond kon Japie maar niet in slaap komen.... Maar steeds lag ie aan Willy te den ken, die zoo vriendelyk voor 'm was geweest en dikwels 'n appel of 'n paar noten voor 'm had meegebracht.en zoo mooi te vertellen wist. En 'n heel groot verlangen kreeg 't ventje, om ook te zyn wat Willy was.... 'n vriendje van Onze Lieve Heer en Mariamaar dan dacht ie weer aan vader en moeder, aan wie hij nooit iets vragen zou kunnen over die dingen. Opeens hield ie z'n adem in Hy hoorde vader en moeder praten over vreemde dingen, die hy vroeger niet begreep, maar die hem nu angstig maakten. „Hou je maar stil" zei vader „de vol gende week zyn d'r weer centen in huis.... we hebben 'n mooi dingetje op 't oog...." „Zoo? Waar dan?" „By van Arkestein in de Lindenlaandie gaan naar Zwitserlandd'r zyn kasten vol zilver en zoo...." Japie kreeg 'n gevoel alsof ie heelemaal stijf werdToen hoorde hij z'n vader weer zeg gen: „Alleen de meiden blyven in 't huis met 't zoontje geloof 'k.... 't Zal 'r Dinsdag nacht wel van komme.... D'r is nog nooit in gebrokenze zulle dus wel niet zoo voor zichtig zyn De andere dag begon met regen en 'n veny- nige wind.... Maar Japie gaf er niks omen holde zich in 't zweet naar de Lindenlaan. Hij wist waar Willy woonde, want één keer waren ze tot vlak bij Willy's huis geloopenzoo ongemerkt door 't praten. By 't groote gebouw met 't breede hek bleef ie schuw staan kyken.... durfde niet Er kwam 'n meneer de deur uiten Japie waagde 't hem te vragen of Willy er was. De deftige heer keek heel verbaasd en vroeg wat ie van Willy moest „Ik motik mot 'm wat zeggendat heel ergheel erg isen Japie huilde schokkend. De meneer nam 't ventje mee in de vesti buleen riep Willy. Die óók al vreemd keek. „Ik kom je zeggen" hakkelde Japie „dat 'r Dinsdagnacht by jullie wordt ingebroken en weer huilde Japie zoo vreeselijk Willy schrok.... en dacht aan de scheld woorden van die jongens.,.. En haastig-fluisterend begon ie met z'n vader te pratenwees 'n paar keer naar Japie die rilde, en hoestte, met droge snikjes er tussch A Toen moest ie z'n naam zeggenen waar ie woondeen de meneer wou verdere uitleg hebbenMaar Japie schudde van „nee" en riep maar: „Niks tegen vader en moeder zeg gen En toen ie wegging kreeg ie 'n groote tros druiven meeen Willy kwam nog aange- loopen met 'n prachtig boek vol gekleurde platen. Japie bergde het onder z'n bloes sloop er thuis meteen mee naar z'n slaap hokjezocht, tot ie 'n veiUg plekje er voor had.... Japie lag in z'n ijzeren ledikantje naar adem te snakkenz'n hoofdje vurig-rood van de koorts. Besluiteloos stonden vader en moeder d'r bij.... „Ik geloof, dat 't heel erg met 'm is.... „Jadie dokter keek óók al zoo vreemd.... zouden we 'm moeten missen?" En op 't gelaat van de ruwe kerel kwam "n huil-trek. „En tochas "k niet gadan leg ik *r uit by Dirk en Keesdan ben ik de laf aardenne „Ik zal Japie nog zoo'n rust-poeier geven.... en as ie dan in slaap valt.... kan jy mis schienen as je dan gauw terug bent „Niet gaan! Niet gaan, vader!" schreeuwde Japie opeensen z'n klamme handjes haak ten in vader's jas.Niet gaan! Niet gaan! Nee! Nee!" De man en de vrouw stonden als versteend... Er werd buiten zacht gefloten. Het waren de kameraads. „Gaan jullie maar vast vooruit" stond Japie's vader hen te woord.... „Ik zit hier met 'n doodzieke jongenwaarachtig, ik kan nou nog niet weg." Ze kenden hem voldoende.... en z'n gezicht zei de rest.... hy sprak de waarheidZe zouden 't wel alleen opknappen als t moest. spraken nog iets van beterschap.... Diezelfde nacht stierf Japie.... En de twee gedegenereerde menschen huilden als kinderen. De andere dag stonden er kolommen vol in de kranten over 'n verydelde inbraak, waarbij de daders in 'n politie-hinderlaag waren geval len't waren ouwe bekenden En toen de vader en de moeder nog wat in Japie's kamertje scharrelden, om t er wat knap te doen uitzien, vonden ze 'n boek, 'n mooi dik boek met platenen op de binnenkant lazen ze: „WiUy van Arkestein, Lindenlaan num mer 71." Ze keken elkaar verstomd aan.... voelden "n geheim, dat ze nooit zouden kunnen oplossen misschien En als vanzelf gingen hun oogen naar 't lykje. Er lag 'n glimlach op 't witte gezichtje. Toe lei de man z'n zware hand op 't koude hoofdje.... keek z'n vrouw aan en zei zacht: Moederzou er van ons leven nog wat anders tc maken zijn?" G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 15