LAATSTE NIEUWS Nationaal muziekconcours te Alkmaar J. LOTTGEMNG Een psychopaath? Onoverwinnelijk fat ttteeit pezvcfo' FrFTEM EVERS Uitstekende prestaties Groote belangstelling DE BRESSART-TRA GE Ook anderen slachtoffers De redder opge bracht Ihanez opnieuw verbannen Geheime kruiserbouw Frankrijk fs vestingwerken aan oostgrens Hagelsteen als soepbord Hitler en Schleicher Loslippige dames Beieren gerust MAANDAG 25 JULI Tweede dag Marschwedstrijd CONCERT-WEDSTRIJD Derde afd. Fanfare Derde afd. Harmonie Tweede afd. Fanfare Eerste afd. Fanfare Eerste afd. Harmonie Afd. Uitmuntendheid Harmonie Eere-afd. Fanfare Suprieme afd. Fanfare De filmspeler vertelt hoe hij in Holland gedupeerd werd WOLLEN DEKENS STOOMEN VANAF F 1. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a - Telef. 10771 Duizenden kwamen te Amster dam naar den Dam, om de oplossing der crisis te vernemen Teleurgestelden rumoerig Wie Schouteis Santos Dumont "j* j Italiaansche verrassing HONKBAL H.H.C. II—HAARLEM II CONCILIE OP BERG ATHOS Patriarch Photius en de Paus MISSIE-SEMINARIE TE LUBLIN Rusland het arbeidsveld Oekrainsche jeugd gewaarschuwd In Zwitserland gevallen CHICAGO'S HANDELSKAMER GESCHORSCHT Verbond egen communisten? omdat ze zoo geurig is PATENTBAAI en PATENTKRUb 15 -20 en 25 et.per Vit ons Verboden interviews te Ottawa Na besprekingen te Stuttgart Doch zij stoort er zich niet aan WEENEN OP ZWART ZAAD Op 1 Augustus geen volle salarissen UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMENDAAL HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT V Op den vooravond van den tweeden con coursdag werd door de Arbeiders Muziekver eniging „Excelsior", dir. G. Anderson, een geslaagd concert gegeven, waarvoor een tame lijk goede belangstelling bestond. Ook verleende de ,,Checsetownians" onder lei ding van Siem Spruyt medewerking. Wederom onder veel belangstelling werd op de Laat de marschwedstrijd gehouden, waaraan door drie corpsen werd deelgenomen. De uitslag hiervan is: „Kunst na Arbeid" CA'dam) 2e prijs met 99 Punten; „Eensgezindheid" (Heiloo) 2e prijs met 96 punten en „De Harmonie" (A'dam) le prijs ihet 108 punten. ,,Hou en Trou" (Heerhugowaard)dir. G. An derson, opende den wedstrijd met een wel wal bescheiden uitvoering van het verplichte num- toer „Sluierdans" van Overbeeke. Uitgezonderd een technisch minder gelukte Passage, over 't algemeen goed. In het vrije werk, ouverture van Strauwen, heel goed klankgehalte. „Concordia's Jeugdfanfare" (Oostzaan), dir. A. Meijns. Deze jonge spelers wisten van 't ver plichte nummer een muzikale voordracht te geven, o.a. goede nuanceering. Ook de fantaisie ,,L' Attente Fait Mourir" van Gadenne genoot een goede uitvoering; de dirigent bereikte hier een beschaafd klankge halte. „Kunst na Arbeid" (A'dam), dir. J. Gede king Jr. Na een weifelenden inzet van het ver plichte nummer, kwam dit corps op dreef; het klankgehalte was soms minder fraai. In het nummer naar keuze ,,L' Aurore d' un beau jour", van Martin, zéér goede momenten; vooral in rhythmisch opzicht werd door deze Vereeniging soms voortreffelijk gespeeld. „Eensgezindheid" (Kwadijk), dir. M. Sanders. Hoewel in het verplichte werk „Echos de Basse Bretagne' van Balay veel goeds viel te waardee ren, werd toch in het werk naar keuze, ouver ture van Martin, meer gepresteerd, behoudens enkele twijfelachtige oogenblikken over 't alge meen goed. De belangstelling voor blaas-instrumenten schijnt bij de dames steeds grooter te worden, We telden er hier tenminste al zes. „Kunst na Arbeid" (Purmerend), dir. M. Sanders. Muzikale uitvoering van het verplichte hummer, ouverture D' antan v. Guillement, zéér Biooi klankgehalte. Ook de otiverture „Messietor" van Andrieu Werd heel mooi uitgevoerd, vaak prachtige dy- hamische schakeering en nuance. Voor een tweede afdeeling zeer goede praesta- tie. „Eensgezindheid" (Heiloo), dir. A. Meijns. Een over het algemeen zeer te prijzen uitvoering van het verplichte stuk „Hymne Cortège" van H. Couvreur, opvatting muzikaal. Klankgehalte goed; jammer, dat een enkele maal de stem ming wat weifelend was. De Excelsior Ouver ture van L. Reymond, bleek voor het corps een goede keuze als vrij nummer te zijn; ook hier Waren voortreffelijke momenten te waardeeren, oa. Saxophone heel mooi. „De Vriendschap" (Schoorl), dir. G. Ander- Bon. De Hymne Cortège, van Couvreur, werd Vooral technisch door dit corps heel goed Uitgevoerd; het passage-werk klonk zeer duide. lijk, ook het klankgehalte goed. „Le Secrét de Pierrot" van Popy, werd bril- lant en vitaal gespeeld. Met dit nummer is een goede keuze gedaan. „St. Hildegardis" (Harenkarspel), Dir. E. Peetoom. Muzikale opvatting valt hier van het verplichte stuk Hymne Cortège te waar deeren, goed ensemble, klankgehalte soms wat scherp, jammer, dat er eenige technisch zwakke Plekjes waren. Als vrij nummer „Marche des Eburons" van Martin, vlot en rhythmisch keurig Uitgevoerd. „Crescendo", Assendelft, Dir. G. Landman. Het Verplichte stuk werd te vlug ingezet, het spel klonk hier te gejaagd, zoodat hierdoor waar schijnlijk enkele passages niet geheel lukten. Over 't algemeen anders een goed korps. Beter werd gespeeld het stuk naar keuze: „Hymne Marsche Nuptiale" v. Allier, hier vielen wel zeer goede momenten te waardeeren. „De Harmonie", Amsterdam (N.), Dir. J. Beekhoven. Als verplicht nummer een „Suite" Van Ph. Vlessing Jr., een stuk van een jong componist, die o.i. in z'n meer moderne momen ten in dit werk het best slaagde. Intusschen Voor het korps niet gemakkelijk dit werk uit te Voeren, we kregen van de uitvoering echter een Zeer verdienstelijken indruk. Ballet Antique van Guillemont had zeer goede oogenblikken. 'Een wat vitaler vertolking had waarschijnlijk Wenschelijker geweest. „St. Caecilia" (Leidschendam)Dir. B. Veen. Op een zeer verdienstelijke uitvoering van het verplichte nummer „Een Ned. Volksfeest" van M. C. Roovaart, volgde als nummer naar keuze „Orpheus Aux EnJers", Ouverture van Jac Offenbach, met de stemming was men hier niet steeds fortuinlijk. Voor afd. uitmuntend he id hadden we hier toch iets meer verwacht. „Eensgezindheid" (Wormer), Dir. H. Schaar Met de Marche de Triomphe van Paris, werd een goede indruk gemaakt, hoewel het klank gehalte soms wat scherp was. Het vrije num toer Chantc de Joie van Ronynon had een beter klankg ..rite, en soms zéér mooie momen ten. „Amicii ia" (Landsmeer), Dir. P. Wever. Al Was dan niet alles even subliem, toch werden in het verplichte werk „Scenes Pittoresque" Van Massenet, prachtige momenten bereikt Ook in technisch opzicht viel er vaak veel te be donderen. Als vrij nummer had men gekozen Iphigenie en Aulis van Gluck, hiervan gaf men eveneens een zeer muzikale uitvoering. „Concordia" (Oostzaan), Dir. A. Meyns, het verplichte werk van Massenet werd eveneens door dit korps voortreffelijk uitgevoerd, goede bezetting en mooi klankgehalte. Opvatting heel. muzikaal. Toch waren de technische passages niet steeds gaaf. Nog hooger achtten we de praestatie in „Julius César" van Andrieu, hier een prachtigen klank en waarlijk effectvolle en brillante weergave. Uitslag concertwedstrijd. 3e Afd. Fanfare: Hou en Trou, H. H. Waard), le prijs, 303 p., Concordia, J. T. (Oostzaan) le prijs 312 p., Kunst na Arbeid, (A'dam) 2e prijs. 286 p. 3e Afdeeling Harmonie: Eensgezindheid (Kwadijk) 2e prijs, 284 p. 2e Afdeeling Fanfare: Kunst na Arbeid (Purmerend) le prijs, 315 p. le Afd. Fanfare: Eensgezindheid, (Heiloo), 2e prijs, 274 p., De Vriendschap (Schoorl), 2e prijs, 287 p., St. Hildegardis (Harenkarspel) 2e prijs, 280 p., Crescendo (Assendelft) 2e prijs 281 p. le Afd. Harmonie: De Harmonie (A'dam) 2e prijs, 279 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: St. Caecilia (Leidschedam), 2e prijs, 248 p.. Eere-afd. Fanfare: Eensgezindheid (Wormer), le prijs, 339 p. Superieure afd. Fanfare: Amicitia (Landsmeer) le prijs 336 p.; Con cordia (Oostzaan) le prijs, 345 p. De jury was wederom samengesteld uit de toonkunstenaars M. C. v. d. Roovaert, Amster dam; Sam Vlessing, IJmuiden; Jos. de Klerk, Haarlem. Deze concoursdag kan weer zeer geslaagd ge noemd worden, de belangstelling was grooter dan den eersten dag. Over het algemeen is er weer zeer goed gemusiceerd, vooral in de hoogste afdeelingen. Zes eerste prijswinnaars namen deel aan den eere-wedstrijd. Wij willen tenslotte met klem ieder aanbe velen dit concours te komen bezoeken de laatste Zondag belooft in muzikaal opzicht weer veel. We rekenen dus den laatsten dag op een stampovollen tuin. W. S. Zaterdag heeft de filmspeler Felix Bressart on in Carlton te Amsterdam uitgenoodigd om ons zijn teleurstelling te uiten over het verloop der revue waaraan hij wel ietwat lichtvaardig zijn naam verbonden had. Hij zei zich zeer gedu peerd te gevoelen door den impressario den heer Rudolf Sluys, die hem bewogen heeft naar Holland te komen. „Ik had onmiddellijk vele bezwaren! Eerstens wegens den zomertijd. In deze vacantiedagen gaan de schouwburgbezoekers liever naar strand en bosch. Er moet dan wel iets geweldigs ge geven worden als er nog loop naar den schouw burg verwacht mag wordenIk kende de toestanden hier in Nederland niet en heb me laten overtuigen dat met de uit té brengen revue een succes te verwachten was. Mijn be zwaren golden vooral ook het spelen op tooneel van filmscènes uit de „Privé-Secretaresse". Zoo iets moet eerste-klasse zijn, anders valt zoo'n tooneelvoorstelling bij de heugenis aan de film in 't niet. Doch de heer Sluys verzekerde me, dat in Nederland iedereen de film kende en nu ook den speler wilde zien en dat alleen reeds het feit van m'n optreden in de privé- secretaresse, in Nederland de menschen zou trekken. Toch was ik niet overtuigd en liet daarom in m'n contract de clausule zetten, dat ik slechts in een eerste-klasse kunstensemble zou optreden. Vandaar, dat ik alreeds on middellijk bezwaar had hier verder te spelen! Toen de finantieele moeilijkheden kwamen, heb ik willen eindigen, maar heb, om voor de an dere medespelenden het voortgaan niet onmo gelijk te maken, me in onaangename situaties geschikt. Doch nu word ik gedupeerd, doordat niet verder hét contractueel overeengekomene wordt uitbetaald, ik geen ander contract heb kunnen afsluiten en m'n naam door dit echec hier geschaad wordt. Hadt u dan geen kennis met wien u in zee ging en in wat voor 'n revue u optrad? „Ik kende den heer Sluijs alleen opper vlakkig en den tekst der revue heb ik wel korten tijd vóór mijn vertrek onder de oogen gekregen, doch die was meest in t Hollandsch dat ik niet begreep. Verder kende ik de Hollandsche ver houdingen niet. Ik had een cautie geëischt vol gens Duitsch gebruik, en dacht dat ook de noo- dige cauties in Holland zouden gesteld zijn voor 't doorgaan der revue. Dat bleek me nu anders te zijn!" De secretaris van de Nederlandsche Organi satie van Artisten uit het variétébedrijf, die bij ons gesprek tegenwoordig was, verzekerde ons nog, dat -het den heer Slujjs die vroeger be grafenisondernemer is geweest en later meer dan eens zeer ernstige moeilijkheden voor de artisten schiep door het niet coulant nakomen der verplichtingen, onmogelijk zal worden gemaakt om nog ais impressario op te treden. Een algemeen verbod zal worden uitgevaardigd, om bij hem t werken. Onverantwoordelijk noem de hij het, zooals de revue met slechts 13 duizend gulden is opgezet ƒ5000 cautie moester al dadelijk af, benevens 3J4 duizend voor den schouwburg enz. enz. Zoc lat men bij wijze van spreken, geen centime meer had voor de artisten toen men begon. Maar— zoo vroegen we, is dan de heer Sluys aansprakeijk? Met wie werden de con tracten aangegaan? „De heer Sluys qnderteekende de contrac ten nu eens als directeur der N.V. „Niger", dan weer namens de NV. „Primeur" De artisten wa ren blij in dezen tijd een contract te hebben en namen ook dit maar aan, hoewel de organi satie tegen den heer S. gewaarschuwd had. Woensdag is het laatst gespeeld. Toen heeft de organisatie zijn leden verboden verder op te treden. Vier dagen hebben de menschen ge werkt zonder geld. De recette van Woensdag 815 is nog voor een deel uitbetaald aan ach terstallig loon Het contract met den Stadsschouwburg was intusschen niet door den heer S. aangegaan maar door een betrouwbaar persoon, den direc teur van Bellevue die 3'A duzend gulden stortte De contracten met de artisten loopen tot einde Juli voor Amsterdam en tot 31 Augustus voor Rotterdam en Den Haag. „Zoo zijn we allemaalzoo ben ik zelf zeer gedupeerd geworden", hernam Bresart weer. Had ik maar geweten met wien ik moest samenwerken en in welke omstandigheden. Bij 't heengaan vroegen we ons zelf af of de Nederlandsche dagbladpers ook wel vrij uit gaat. We hebben er niet aan willen meedoen maar sommige groote bladen welke in kolorn- menlange artikelen de Bressart-film en Bres sarts komst als warte 't een wereldwonder aan gekondigd destijds Intusschen had dit althans nog 't gevolg dat er in de eerste dagen men schen kwamen.... Het was velen Amsterdammers opgevallen dat de laatste dagen op verschillende punten der stad groote aanplakbiljetten waren te lezen, waarop een zekere mijnheer Schoute het volk samenriep tegen Zaterdagavond half negen op den Dam, waar hij, Schoute, de juiste methode bekend zou maken om de cri sis op te lossen. Het werd Zaterdagavond half negen en het bleek dat liefst een vijfduizend Amsterdam mers hun nieuwsgierigheid niet hadden kun nen bedwingen en in massa waren opgetrok ken naar den Dam, om te vernemen wat mijn heer Schoute wel te vertellen had. Onder de menigte bevonden zich van elke pluimage: fascisten, onafhankelijk socialisten' en natuur lijk communisten, die in het geval een mooie kans zagen, om ongestraft weer wat herrie te schoppen. Om half negen verscheen inderdaad de heer „Schoute," een lang, schraal, ongeveer 26- jarig jongmensch, onberispelijke scheiding en net gekleed. Hij strooide kwistig strooibiljetten en klauterde vervolgens in een trampaal bij den Nieuwendijk en de oplossing van de crisis was nabij. Op dat oogenblik echter greep de politie in: een groot aantal agenten, onder bevel van inspecteur Ruig van de Warmoes straat, haalde „Schoute" van zijn hooge stand plaats en voerde hem gevankelijk weg. Het lag in de bedoeling den arrestant naar den post Molsteeg over te brengen, maar de.te leurgestelde menigte nam een zoo vijandige houding aan, dat men besloot, om „Schoute" naar de Warmoesstraat te voeren. Inmiddels bleek het noodig om in de Mozes en Aaron- straat en op het Damrak bij de Oude Brug steeg met de wapens te chargeeren, om te trachten de massa, waaronder de onbetrouw baarste elementen zich begonnen te roeren, te verspreiden. Een sterke politiemacht werd voor alle zekerheid in de binnenstad samen getrokken. Eenmaal op het bureau Warmoesstraat bleek de arrestant niet Schoute te heeten, maar' M. H., werkloos kantoorbediende, wo nende in de Kortenaerstraat. Hij behoort tot geen enkele partij. Van een particulier had hij het geld voor zijn aanplakbiljetten gekregen, die hij zelf in de heele stad had aangeplakt. Het lag, zoo deelde hij mede, aanvankelijk in zijn bedoeling, de methode uit te leggen, welke de crisis kan oplossen. Hij had echter op den paal willen verklaren niet te kunnen spreken, daar de burgemeester dit had ver boden. Wat hij verder wist, hield hij voor zich: dit was alleen voor de massa bestemd, zoo verzekerde hij. ROME, 25 Juli (Reuter) De bekende BaL lonxvaarder en luchtpionier Santos Dumont is gisteren overleden. SANTIAGO, 25 Juli (V.D.) De voormalige dictator generaal Ibanez heeft Chili gisteren opnieuw verlaten en is met zijn familie naar Argentinië teruggekeerd. Zijn vertrek staat naar verluidt, gelijk met een nieuwe verban ning, aangezien de regeering hem beschuldigt van voorbereidingen van een poging tot om wenteling. De regeering Davila is thans ook door Argen tinië en Brazilië erkend. LONDEN, 25 Juli (VJ>.) Volgens een mede- deeling van de Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" zouden in Italië veer tien oorlogsschepen in aanbouw zijn, waarvan de buitenwereld niets bekend is. Deze in het ge heim gebouwde schpen zouden zijn twee krui sers van 6742 ton.elk, twee torpedojagers van 615 ton elk en tien kleinere vaartuigen. Sedert admiraal Sirianni, de minister van Marine, in April j.l. aankondigde dat Italië haar program zou uitvoeren totdat het resultaat der ontwapeningsconferentie bekend was, heeft men algemeen geloofd, dat er sprake was van het bestaande bouwprogram, dat beperkt was tot 29 vaartuigen, die na de vlootconferentie van Londen in 1930 waren goedgekeurd. Het nieuwe program blijkt echter naderhand door Sirianni te zijn voorgesteld en te worden uitgevoerd. Deze plaatselijke ontmoeting tusschen beide 2e klassers is in een overwinning voor de thuisclub geëindigd. Was het spel in de eerste drie innings het aanzien waard, het volgend deel van den wedstrijd was minder fraai. Vele fouten werden aan beide kanten gemaakt. Vooral het stoppen van grondballen en het vangen van hooge ballen was soms zeer slecht. Na vijf innings was de stand 11—9 voor H.H.C. De zesde inning bracht voor H. H. C. de over winning. Elf punten werden er bij elkaar ge slagen. Vooral in deze inning was het veldwerk van Haarlem slecht. Nadat er acht innings was gespeeld, was de twee uur speeltijd om- Haarlem II heeft hierdoor haar eerste neder laag te pakken. Eindstand H. H. C. II— Haarlem II: 2516. PARIJS, 25 Juli. (V.D.) De algemeene rap porteur voor de begrooting in de Fransche Kamer, Lamoureux, heeft een bezoek gebracht aan de Fransche verdedigingswerken aan de oostgrens, en heeft eenige mededeelingen ge daan omtrent de inzichten, die hij hierbij heeft verkregen. Lamoureux verklaarde, dat zijn eerste indruk was, dat Frankrijk aan de oost grens een verdedigingsstelsel heeft geschapen, dat zoowel door zijn beteekenis als ook door de technische moeilijkheden, die bij de tot stand- koming waren te overwinnen, zijn weerga in de geschiedenis der volken niet heeft. Zijn tweede indruk was, dat deze linie van verdedigings werken onoverwinnelijk is. Het Duitsche leger' zou nog zoo machtig, nog zoo sterk en nog zoo hardnekkig mogen zijn, op deze vestingwer ken, die zelfs het zwaarste geschut weerstand kunnen bieden, zou het te pletter loopen. De wijze waarop machinegeweren en artillerie in geval van een aanval samenwerken was zoo voortreffelijk, dat elke aanval zou moeten mis lukken. In verband met het Concilie voor de Ortho doxe kerken dat op den berg Athos zal ge houden worden, wijden de bladen in Oost Eu ropa talrijke en belangrijke artikelen aan de onderwerpen die op deze kerkvergaderingen zullen behandeld worden. Hét in de Fransche taal uitgegeven Orthodoxe orgaan „Messager d'Athenes" publiceerde in verband hiermede een interview dat de Orthodox patriarch van Constantinopel Photius II aan een harer re dacteuren had toegestaan. Over de verhouding tusschen de orthodoxe en de katholieke kerk verklaarde de patriarch het volgende: „Wanneer de Paus krachtens Primaatschap een algemeen Concilie zou bij eenroepen, dan zouden wij geen enkele reden kunnen aanvoeren om onze deelname te wei geren, op voorwaarde evenwel, dat de Aarts bisschop van Rome alles wat de Roomsche kerk sedert den tijd van het Schisma tot geloofs punt heeft verklaard, ter beoordeeling van de Vaders van het Concilie zou worden voorge legd. Wanneer het Algemeen Concilie al deze nieuwe dogma's aanneemt, dan zullen ook wij dat alles voorwaardelijk aanvaarden. De huidige stand van zaken in Rusland maakt het voor de katholieke priesters totaal onmogelijk om zich daarheen te begeven om te werken aan het heil der zielen. Zoodra ech ter de goddelijke Voorzienigheid zulks toestaat, zal daar een onmetelijk arbeidsveld voor de priesters openstaan. Men moet er zich dus tij dig op voorbereiden. Het Missie-instituut in Lublin is reeds en kele jaren bezig om dit werk ter hand te ne men. Zonder onderscheid van leeftijd of na- tionalitiet neemt dit Seminarie alle candida- ten aan, die hun gymnasiale studies hebben Voltooid en het noviciaat hebben afgemaakt, verder universiteitsstudenten en leerlingen van andere seminaries, die daartoe de toestemming van hun bisschop hebben verkregen. Het Missie-Seminarie heeft, zich uitslui tend ten doel gesteld, om priesters op te lei den volgens den Latijnschen Ritus, die na run priesterwijding ter beschikking worden gesteld van den H. Stoel om op geestelijk gebied-voor de Russen werkzaam te zijn. Sedert 1 Januari 1932 wordt dit Seminarie bestuurd door een Commissie uit het Episco paat van Polen. Deze Commissie bestaat uit Zijn Eminentie Kardinaal HTond voorzitter, en Z. H. Exc. Aartsbisschop Ropp en Mgr. Full- man, leden. Tot Rector van het Seminarie is benoemd Kanunnik F. Chodniewicz. De Metropoliet Mgr. Szeptycki heeft een oproep gericht tot de jeugd van Oekraïne om hen te waarschuwen tegen de fouten en mis toestanden die thans onder jeugd verbreid zijn. Onder deze fouten noemt de Bisschop ook de lichtvaardigheid waarmede men niet al leen zijn eigen goederen opoffert voor een be paald doel, maar ook de bezittingen van an deren en zelfs het nationaal eigendom. Verder waarschuwt de bisschop voor daden van geweld en terreur, voor de minachting van het gezag der ouders en oversten. Tenslotte doet de bisschop een beroep op de jeugd om niet deel te nemen aan samenzwe ringen van welken aard dan ook en geen re laties te onderhouden met hen die iemand trachten te bewegen tot het stellen van slech te en oneerlijke daden. BERN, 24 Juli (Reuter) Te Biglen in het Emmenthal is bij een hevige hagelbui een zeld zaam natuurverschijnsel waargenomen. Er Is namelijk een buitengewoon groote hagelsteen gevallen, met een dikte van drie c.M. en een omvang van een soepbord. Hij sloeg een gat in den bodem en was eerst drie dagen later geheel gesmolten. Het gewicht is waarschijnlijk meer dan een K.G. geweest. De oppervlakte was ruw en stekelig door een groot aantal ijs kristallen, doch de hagelsteen zag er niet uit of hij uit verscheiden korrels was samenge groeid. Van de hagelkorrels, die naderhand vie len, overtrof er geen de grootte van een wal noot. clearing-verkeer, en dus de wet heeft over treden. De commissie behoudt zich echter het recht voor de schorsing te bekorten, indien de Kamer haar besluit mocht herroepen. De Kamer van Koophandel zal, nietegen- staande het verbod van de Federale regeering, toch haar' werkzaamheden voortzetten, omdat een sluiten een paniek op de tarwemarkt zou veroorzaken. De Kamer is voornemens bij het Hoogste ge rechtshof in beroep te gaan. Het is voor Minneapolis, Winnipeg en de andere steden niet mogelijk het aantal transacties van Chicago" te verwerken. PARUS, 24 Juli (Reuter) De correspon dent van het „Journal" in Duitscnland heeft onder de gewone reserves medegedeeld, dat een welingelicht persoon heeft verklaard, dat on middellijk na de Rijksdagverkiezingen de com munistische partij zal worden verboden, onder beschuldiging van hoogverraad. Indien een rechtsche meerderheid zich niet ^r tegen verzet, zal de Rijksdag worden ont bonden en zal Hitier tot de hoogste functie van het land worden benoemd. Alles is reeds tot in de kleinste bijzonderhe den geregeld, volgens een overeenkomst tus schen Hitler en Von Schleicher. De militaire bevelhebber voor Berlijn en Brandenburg heeft het gebruik van luidspreker auto's bij de verkiezingspropaganda verboden. OTTAWA, 23 Juli. (Reuter). Niet-officieele interviews zijn zoo goed als verboden, aangezien enkele dames, die de gedelegeerden vergezellen te loslippig zijn geweest. De verslaggevers ontvingen een groot aantal weigeringen op verzoeken om een interview en het bleek, dat deze terughoudendheid een ge volg was van het verspreiden van de inzichten van een van de dames over belastingen op le vensmiddelen. REGENSBURG, 25 Juli. (V.D.) De Beiersche Minister-President dr. Held verklaarde gisteren, in een betoogirig van de Beiersche Volkspartij te Weiden inzake de besprekingen te Stuttgart, o.a.: „Ik kan vaststellen dat de vrees, die wij in de laatste dagen hebben gevoeld, na de ver klaring van Rijkskanselier Von Papen en den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Von Gayl ongegrond is gebleken. Te Stuttgart is ons uitdrukkelijk en zonder voorbehoud mede gedeeld, dat deze Rijksregeering in geen enkel ander land een commissaris zal aanstellen en dat er niet aan gedacht wordt den uitzonde- ringSktaat of den staat van beleg af te kon digen. Voorts is ons verzekerd, dat over acht dagen in elk geval de Rijksdagverkiezingen zul len worden gehouden en dat de uitslag dezer verkiezingen beslissend zal zijn voor den ver deren gang van zaken in het Rijk." WASHINGTON, 23 Juli (Reuter) De re- geeringscomissie heeft de Kamer van Koop handel te Chicago voor vijftien dagen geschorst aangezien zij geweigerd heeft de Farmers Na tional Grain Corporation toe te laten tot het WEENEN,' 24 Juli. (Reuter). Aangezien de kasgelden het onmiddellijk uitbetalen van de salarissen en loonen van de ambtenaren on mogelijk maken, heeft de regeering besloten op den eersten Augustus slechts 16 van de salarissen en pensioenen uit te betalen. De regeering zal trachten de rest van de be- noodigde gelden omstreeks het midden van de maand vrij te krijgen. Pauselijke onderscheiding. Zooals men weet heeft de heer J. A. Elling, in verband met zijn vertrek uit de gemeente, het kerk meesterschap van de parochie van „St. Aga tha" neergelegd. Gedurende meer dan 20 jaren heeft de heer Elling deze functie met groote toewijding' en dikwijls onder moeilijke omstandigheden ver vuld. Thans heeft het Z.H. den Paus behaagd zijn vele verdiensten te beloonen met het gou den kruis ,Pro Ecclesia et Pontifice." Hedenmoifen heeft de HoogEerw. Deken J. M. Lucassen, in tegenwoordigheid van de hee- ren kerkmeesters en de familie, den heer El ling deze pauselijke onderscheiding op de borst gehecht. Collecte voor de armen Gisteren is in de beide parochies de halfjaarüjksche collecte voor de armen gehouden. In de parochie van „St. Agatha" bedroeg de opbrengst ƒ338.52 en in de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad 500. De heeren H. M. van Kleef, J. G. ter Beest en W. Vleghert, leden van de Bloemendaalsche Politie sportclub, zullen op 26, 27, 28 en 29 Juli a.s. deelnemen aan de 4-daagsche afstandsmar- schen, 'welke in de buurt van Nijmegen worden gehouden. Als laatste trainingsoefeningen hebben zij marschen gemaakt naar Schiphol en Alkmaar resp. 42 en 60 KM. R. K. Inkoop-Centrale. Een dezer dagen vergaderde de afdeeling Brandstoffen van de R.K. Inkoop-Centrale. De voorzitter, de heer N. v. d. Tol, sprak bij de opening zijn diepe te leurstelling uit over de slechte opkomst. Naar de verschillende be- en veroordeelingen, den laatsten tijd gehoord, had hij zeker een massale opkomst verwacht. Hierna gaf hij een uiteenzetting van de afge- loopen levering. Hij kwam tot de slotsom dat alles een gunstig verloop heeft gehad, niette genstaande de felle concurrentie van de han delaren. Wegens afwezigheid van de controle-com missie werd bij monde van den voorzitter ver slag uitgebracht van de controle. Uit het jaarverslag van den penningmeester zij vermeld, dat de inkomsten 2418.50 en de uitgaven ƒ2317.94 bedroegen, zoodat een batig saldo van 100.56 overbleef. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan de orde. De heeren v. d. Pol en Kuijn, resp. voorzitter en penning meester, werden bij acclamatie herkozen ver klaard. Dan volgde de benoeming van twee kas-con troleurs voor het seizoen 1932-33, waarbij eeni ge discussie ontstond. Benoemd werden de hee ren Frijzer en Buut. Hierna sloot de voorzitter met een pittig pro- pagandawoord de vergadering op de gebruike- i 'ijke wijze. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 18 tm. 23 Juli genomen 490 douchebaden en 29 kuipbaden. Aan 12 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagnamiddag van 2 tot 4 u. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. F. B. Hinrichs t Alhier is overleden de heer F. B. Hinrichs in den leeftijd van 69 jaar. De thans overledene heeft na een 40-jarigen staat van dienst als schrijver bij den Officier van Justitie te Haarlem een 5-tal jaren van pen sioen genoten. Gemeentezaken. B. en W. vragen machti ging, voor de gemeente te verkoopen aan den heer R. Jorritsma, te Heemstede, zeven percee- len bouwterrein, totaal groot plm. 2261 M2„ gelegen aan de Zuidzijde van den Meerweg en aan de Westzijde van de geprojecteerde Meer en Boschlaan, voor een prijs van f 6.p. M2. B. en W. bieden den raad in ontwerp aan herziening Lm van het plan van uitbreiding voor deze gemeente, betreffende de terreinen begrensd door den Glipperweg, den Achter weg, den Meerweg, de Molenwerfslaan en de Ringvaart. Dit ontwerp, waarmede de adviseur van het uitbreidingsplan, de heer Ir. Jos. Th. J. Cuy- pers, alsmede de vaste Commissie voor Uit breidingsplannen in Noordholland zich kunnen vereenigen, bevordert een betere indeeling van de terreinen van „Het Oude Slot", terwijl daarin tevens is opgenomen de aanleg van wegen ten Oosten van den Glipperweg, als mede een ondergeschikte wijziging van het verkoop van den primairen weg, waartoe de Provinciale Waterstaat het verlangen te ken nen heeft gegeven. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op de arbeidsbemiddeling en de werkloosheidsvoorziening. Burgerlijke Stand. Getrouwd: L. A. J. Broxterman en M. P. van den Berg; C. Janssen en M. S. Wijngaarden. Geboren: Ewoud, z. v. A. Spilker en K. Donia; Cornells Johannes, z. v. W. Stroombergen en M. Jansen; Jacobus Theodorus, z. van N. Deeaaar en E. M. Kruining; Petronella Maria, d. v. P. van der Lans en M. W. Touw; Clasina Huber- tina, d. van T. Wiersma en M. P. H. van der Werf; Cornelia Petronella, d. van Th. Otte en F. C. van der Weijden; Johannes Cornelis, z. v. C. J. Lemmers en P. A. Romeijn. Overleden: I. C. M. de Jong, m., 1 jaar. Aan brandwonden overleden. Woensdag avond trok hst een-jarig zoontje van den heer De Jong, aan de Beekkade, een pot kokende koffie om. Ongelukkigerwijze kwam de inhoud over zijn lichaampje, waardoor ernstige brand wonden ontstonden. De arme kleine is aan de gevolgen overleden. Voor de ouders een zeer zware slag. R.K. Postmannen. Vrijdagavond hield de afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. ILK. Bond van P.T.T.-persooneel „St. Petrus" een zeer druk bezochte ledenvergadering in „Flora". Na de opening met den chr. groet en een woord van hartelijk welkom besprak de heer J. Heemskerk, voorz. der vereeniging, de talrijke verslechteringen, welke reeds zijn ingevoerd en nog te wachten staan bij het bedrijf. Spr. be treurde de eenzijdigheid van het georganiseerd overleg en de wantoestanden bij de wachtgeld regeling; hij roemde het werk van het bonds be stuur en spoorde allen aan, vertrouwen te blij ven stellen in de leiding onzer organisatie. De secretaris leest nu de notulen, die onver anderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Deze deed ook mededeeling van een schrijven, gezonden aan den directeur van het postkantoor te Lisse, inzake jongelingen en hulpbestellers- diensten. Bij monde van den heer P. de Wit (Benne- broek) bracht de controle-commissie verslag uit van haar bevindingen (zij was vol lof over het werk van den penningmeester en stelde voor, hem te déchargeeren. Hierna bracht de heer F. C. van Lierop Jzn. als afgevaardigde een zeer breedvoerig verslag uit van het op 11, 12 en 13 Juli te Nijmegen gehouden congres van den Bond, hetwelk met waardeerende woorden en een dankbaar applaus werd beloond. Hierna werd met eenige gepaste woorden eén nieuw lid geïnstalleerd. Bij de rondvraag drong de heer Staffleu (Sassenheim) er op aan, met kracht actie te voeren, om de electrische bestellantaam, welke reeds geruimen tijd te Rotterdam op proef ge bruikt wordt, nog voor den komenden winter op alle kantoren te verstrekken. De secretaris sprak woorden van gelukwensch tot den heer de Beus (Lisse) die op het jongste Bondscongres tot Bonds bestuurder is herbe noemd. Hierna sluiting met een woord van dank en den Chr. groet. Film Nederlandsch Fabrikaat. De films, die r.edenavond op het Terras vertoond zullen wor den, zullen o.a. duidelijk te zien geven het fa- briceeren van kabels, radio-toestellen, zeep, mosterd, rubberschoenen, rijwielbanden, choco lade-strooisel, zout, koek, en andere zaken, ter wijl verschillende humoristische teekenfilmpjes nog de voordeelen naar voren zullen brengen van het gebruik van Nederlandsche koek, thee, koffie en sigaren. In den filmauto is ingebouwd 'n versterkings installatie voor gramofoonmuziek, waardoor het door middel van twee groote luidsprekers moge lijk is, om alle toeschouwers van aardige bege leidende muziek te doen genieten. Ook zal door deze luidsprekers in korte toespraken ge wezen worden op de noodzaak, Nederlandsche artikelen de voorkeur te geven. Als reeds eerder gemeld zal de voorstelling te Santpoort worden gegeven op het terrein aan de Frans Netscherlaan, waar zeer velen de films zullen kunnen volgen. Het uur van aanvang is bepaald op kwart voor tien. Te voren zal mu ziek worden gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3