Regeering en bouwbedrijf 1 SI ROUW OVER DE RIJKSMARINE De ondergang van de „Niobe" W erkverschaf f ing in Chili Uiterste noodzaak Brutale diefstal Haventarieven te Rotterdam M Veertig geredden te Kiel aangekomen Goud zoeken in rivierslib DONDERDAG 28 JULI Tariefloonen moeten twintig, con- tractloonen vijftien procent naar omlaag Teleur stellende bespreking Rede Minister-President Discussie Regeeringsplan afgewezen Haagsche familie voor een waarde van ruim f 100.000. bestolen Groote belooning Hij was op de hoogte! Belangrijke verlaging S.A.C.E.M. EN B.U.M.A, Een stout stukje Vinnige strijd ten einde AUTO TEGEN PAAL Twee zwaar gewonden NEDERLANDERS TE LOS ANGELES Aankomst der Nederlandsche Olympische ploeg te Los Angeles RAPPORT WELTER Voorloopige conclusies van de R.K. Officierenvereeniging NAT. PADVINDERSKAMP Uitzending van den K.R.O. DE MOORD TE KERKDRiEl 4 Augustus voor den Hoogen Raad De loonsverlaging Omtrent 69 vermisten geen hoop Verhaal van een geredde Manifest van Schleicher Twee dooden geborgen Deensche hulp Niet te veel zeil op STOOMVAARTLIJNEN VON GRONAU TE MONTREAL Nazi-beschuldigingen Tegen afgezette Pruisische regeering Staat van beleg tegen de oud-strijders? Ter conferentie op het Departement van Binnenlandsche Zaken, inzake de loonen in de bouwvakken, waarover we het officieele com muniqué bereids hebben medegedeeld, waren vertegenwoordigd de Ned. Bouwarbeidersbond, de R.K. Bond van Bouwvakarbeiders, de Christelijke Bouwvakarbeidersbond, de Schil- dersgezellenbond, de Ned. Bond van Bouw- patroons. de R.K. Bond van Bouwpatroons, de Ned. Bond van Bouwondernemers en de Lande lijke Bond van Christelijke Bouwvakpatroons. De Regeering werd vertegenwoordigd door minister Ruys, die evenwel na een toespraak de vergadering verliet en de leiding overgaf aan den secretaris-generaal van zijn departement, mr. Frederiks, den directeur-generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, den directeur-gene raal van de Volkshuisvesting mr. Lietaert Peer- bolte, en den hoofdinspecteur voor de Volks huisvesting mr. v. d. Kaa. Minister Ruys verwees in zijn rede naar het werkloozendebat in de Tweede Kamer en de behandeling van de motie-Kupers en deelde mede, dat de Regeering op het standpunt staat dat de bevroren credieten en hypotheken zoo veel mogelijk vlot gemaakt moeten worden en dat ze daarmede bezig is. Er liggen eenige bouwplannen gereed en het geld voor de uitvoe ring is er ook. De crisis stelt evenwel ook andere eischen en de mogelijkheid moet worden open gehouden voor den bouw van arbeiderswoningen en van utiliteitsbouw. De Regeering heeft stap pen gedaan om de medewerking van de ge meentebesturen te verkrijgen o.a. door goed- koopen grond beschikbaar te stellen enz. De gemeenten hebben zich tot deze medewerking bereid verklaard, maar als laatste barrière blij ven nu de loonen. Deze barrière hoopte de Re geering dat nu zou worden overwonnen. In de discussie betoogde de woordvoerder van den Ned. Bond van Bouwvakarbeiders, de heer v. d. Wal, volgens het „Vad.", dat in geen vak de loonen zoo naar omlaag zijn gegaan als juist in het bouwbedrijf. Sinds 1920 toch is in de hoofdklasse het loon van 94 op 80 cent per uur gedaald. Hij noemde het ongehoord dat de Re geering haar taak heeft opgevat als de Minister heeft medegedeeld en druk op de loonen wil uitoefenen. Eerst in geval van uiterste nood zaak is hij bereid tot loonsverlaging over te gaan en deze uiterste noodzaak is er niet. De vertegenwoordiger der Kath. arbeiders, de heer Andriessen, sloot zich bij deze opvatting vrij wel aan. Mr. v. d. Kaa daarentegen achtte de uiterste noodzaak wel degelijk aanwezig en verklaarde het als heel begrijpelijk, dat als de arbeiders een beroep op de Regeering deden deze haar eischen stelde. De Regeering heeft ook de be langen der consumenten i.e. de bewoners te be hartigen en deze eischen dat de loonen omlaag gaan. In tijden van hoogconjunctuur trouwens zijn de loonen ongebreideld omhoog gegaan, maar nu de conjunctuur in omgekeerde rich ting gaat. weigerden de arbeiders van hun hooge loonen iets af te staan. De heer v. d. Wal stelde de Regeering aan sprakelijk voor den last met hypotheken en cre dieten en bestreed dat in het collectief contract de hoogconjunctuur zich weerspiegelt. Scherp meende hij de onmenschelijkheid der Regeering in deze te moeten laken. De heer Andriessen constateerde dat de keus gaat tusschen loonsverlaging en hulp en geen hulp, en al erkende hij den ernst der feiten, toch wees hij het plan der Regeering af, omdat als nu een eerste loonsverlaging zou worden toegepast, zoodra in November de onderhande lingen over het nieuwe collectieve contract zou den beginnen, een tweede loonsverlaging aan de orde zou komen. Hij bestreed overigens de meening van den heer Zaalberg, dat in het bouwvak 40 pCt. der kosten aan loon heen gaan. waarop de repliek luidde, dat als de indirecte loonen, d.w.z. de loonen in de bij het bouwvak betrokken bedrijven b.v. de steenbakkerijen en dergelijke ook in oogenschouw werden genomen, de loonkosten nog veel hooger zouden zijn en aardig naar de 100 pCt. totaalkosten zouden loopen. Sedert hij zijn berekening in de Econ. Statistische Mededeelingen publiceerde, is het percentage van het loon van de bouwkosten al weer van 40 tot 50 opgeloopen. Hij deelde verder mede, dat onder de be staande omstandigheden de hypotheek- en cre- dietbanken niet willen medewerken. Alle kosten moeten omlaag; ook het peil van de loonen in het steenbakkersbedrijf en hier knoopte hij aan bij zijn opmerking over de loonen in de aanverwante vakken is aanzienlijk gezakt. De arbeiders zijn hem zeer tegengevallen. Wat ze willen, is zi. niets anders dan een half jaar wachten en in dat half jaar de arbeiders op de straat laten loopen. Het collectief contract mist alle soepelheid, wat juist in deze omstan digheden een groot gevaar is. Van christelijke zijde werd de vraag gesteld wat de Regeering in ruil voor de loonsverlaging denkt te geven, en de heer v. d. Wal merkte o.a. op, dat het loon voor eenige woningbouw- vereenigingen toch geen beletsel was geweest om te laten bouwen, doch dat de Regeering toen den instellingen, welke het geld ervoor wilden verstrekken, dit heeft verboden. Hij noemde de huren niet te hoog in ons land en verklaarde, dat ze in verhouding tot wat er geboden wordt, zeer veel lager zijn dan in welk land ook. Mr. v. d. Kaa wees er o.a. op, dat het index cijfer van 171 is gedaald tot 130 en dat de loo nen in het buitenland veel lager zijn dan bij ons in de bouwvakken, met welk verschijnsel de Regeering wel degelijk rekening moet hou den. Zoowel het tariefloon als de contract- loonen moeten omlaag, want anders zal er wor den geweigerd in tarief te werken. Van stop- staan van het bouwbedrijf is nog geen sprake. Er zijn op het oogenblik in Nederland 19.000 woningen in uitvoering. is gedaan, eigenlijk door de patroons en de arbeiders zelf had moeten zijn gedaan. De po ging van zijn organisatie om ze aan de con ferentie-tafel te krijgen, was echter mislukt. Het noemen van de percentages der loonsver mindering achtte hij ietwat gevaarlijk, omdat, naar hij vreesde, bemoeilijking van de ver dere onderhandelingen er het gevolg van zou kunnen zijn. De vergadering heeft ruim drie uur geduurd en het slotwoord van de vertegenwoordigers der moderne en Katholieke arbeiders, waarin ze hun diepe teleurstelling over de houding der Regeering te kennen gaven, heeft aan scherpte niets te wenschen overgelaten. De voorzitter heeft na aan de organisaties in overweging te hebben gegeven op de suggestie van den heer v. d. Schaar in te gaan en met de werkgevers te onderhandelen over verlaging van de loonen, verzocht de resultaten van deze besprekingen te mogen vernemen en toe gezegd, dat de Regeering de partijen weer zal bijeen roepen, wanneer zij daartoe termen aan wezig acht. Zondagmiddag is tusschen 3 en 5 uur uit de woning van een ingezetene van 's Graven- hage, in de omgeving van de Hooge Houck- laan, tijdens afwezigheid der familie, doei mid del van ontsluiting, een groote partij kostbare bijouterieën ontvreemd, meerendeels bestaande uit edelgesteenten, gevat in platina. O.a. wordt vermist een paarlen-collier ter waarde van ƒ80.000 en een linnen zakje inhoudende duizend gouden ponden sterling. Dengene, die inlichtingen kan geven, welke leiden tot ontdekking van het ontvreemde, wordt een belooning van 16.000 aangeboden, uit te betalen in verhouding tot de waarde van het teruggevondene. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). Omtrent den belangrijken juweelendiefstal welke Zondagmiddag te 's Gravenhage ge pleegd is, vernemen wij de volgende bijzonder heden: De benadeelde is dr. ir. Ph., wonende in het flatgebouw van Hogenhoucklaan 50. De familie Ph. is zeer gefortuneerd en toen de diefstal ontdekt werd, heeft zij de politie mét den meesten aandrang verzocht de zaak in alle stilte te willen behandelen en geen opgave aan de pers te doen. Ook de huismeester en het verdere personeel vaa het flatgebouw harden opdracht gekregen in geen geval bijzonder heden mede te deelen. Van officieele zijde werd dan ook niets medegedeeld. In verband met het uitloven eener groote belooning, door de assurantie-maatschappij, bij welke de bestolenen verzekerd waren, heeft de politie echter besloten een kort bericht te pu- bliceeren, zonder vermelding van naam of woning. Verdere bijzonderheden zijn door de politie dan ook niet verstrekt. en moet kalm het flatgebouw uitgewandeld zijn. Naar ons bij geruchte ter oore kwam, had de heer Ph. voor een aanzienlijk bedrag aan sie raden en aan goudstukken in huis, omdat de waardepapieren in den laatsten tijd zoo sterk gedaald zijn. De heer Ph. achtte het daarom veiliger een gedeelte van zijn vermogen in edel gesteenten en goud te beleggen. Iemand, die dit geweten moet hebben, heeft er gebruik van gemaakt en is met een buit, welke niet ver onder de twee ton is, vertrokken. Een uitgebreid onderzoek volgde natuurlijk dadelijk op de ontdekking. Echter leverde dit geen resultaat op. Heden zal in een Buitengewoon Politieblad een lijst worden opgenomen van de gestolen voorwerpen. Behalve het reeds genoemde kostbare paar len-collier en de 1000 gouden pondstukken, zijn nog tal van kostbare edelgesteenten, gouden en zilveren voorwerpen, briljanten, in goud en platina gevat, gestolen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Woens dag met 25 tegen 14 stemmen besloten om de tarieven in de haven te verlagen. Het havengeld voor binnenschepen wordt ver laagd met 9.1 pCt., dat voor zeeschepen komt neer op een algemeene reductie van circa 16)4 pCt. en daarboven een verder gaande reductie van gemiddeld 1314 pCt. voor stukgoed vervoerende lijnschepen. De datum van invoering zal nader door den Raad worden vastgesteld. De vermindering van inkomsten, uit dit voor stel voortvloeiend, wordt geraamd op één millioen gulden. Van andere zijde vernamen wij echter het volgende: De heer en mevrouw Ph. waren Zondagmid dag eenige oogenblikken uitgegaan en dit mo ment is door den dader afgewacht om binnen te komen. Hij moet zich daarvoor in het flat gebouw bevonden hebben en in het bezit zijn geweest van een sleutel, welke past op de ap partementen der familie Ph. Toen hij daar eenmaal binnen was, vond hij de sleutels van de kasten, waarin de sieraden geborgen waren. Zonder eenige moeite kon hij deze kasten openen en de sieraden er uit halen. Daarna sloot hij de appartementen weer af Naar wij vernemen is dezer dagen een over eenkomst tot stand gekomen tusschen de „Socié- té des Auteurs, Compositeurs et Éditeurs de Musique" (S.A.C.E.M.) te Parijs en het Bureau voor Muziek Auteursrecht (B.U.M.A.) te Am sterdam, waarbij bepaald is, dat van 1 Augustus a.s. af, elke bestaande instelling, die muziek geeft of laat geven en geen contract met de Nederlandsche agentschappen van S.A.C.E.M. heeft, zich bij B.U.M.A. moet aansluiten. Het Bureau voor Muziek Auteursrecht „BU. M.A" heeft door deze overeenkomst het geheele wereldrepertoire ter beschikking gekregen Hiermede is een langdurige vinnige st"ijd, die tusschen S.A.C.E.M. en J.U.M.A. gevoerd is, bij gelegd. Zijn wij wel ingelicht, dan zal eerstdaags een K.B. verschijnen, waarbij de gewijzigde auteurs wet inzake het verstrekken van een monopolie aan het Bureau voor Muziek Auteursrecht „B.U. M.A."- in werking zal treden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag reed op het kruispunt Herungerweg-grensweg te Venlo een auto, waarin gezeten waren de hee- ren M. van Gasselt en M. Linssen beiden uit Venlo, met flinke vaart tegen een telefoonpaal- Vervolgens smakte de wagen tegen een boom, waardoor de beide heeren op den weg werden geslingerd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse aanwezig. Na verbonden te zijn, werden de beide slachtoffers naar het RK. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. Hier bleek dat hun toe stand zeer zorgwekkend was. De heer van G- had zware inwendige kneuzingen opgeloopen en de heer L. een ernstige hoofdwonde en een arm- en beenbreuk. Het Hoofdbestuur van de Algemeene R. K. Officierenvereeniging heeft als voorloopige con clusie inzake het rapport-Weiter onder meer vastgesteld Het hoofdbestuur accepteert in groote lijnen de noodzakelijkheid der bezuiniging van rond 100 millioen, welke wordt voorgesteld. Gezien de daling van den levensstandaard kan het hoofd bestuur in beginsel met een salaris-verlaging, voor zoover de regeering dit noodig oordeelt mede gaan. Volgens de meening van het hoofdbestuur ware aan ongehuwden geen hoogere korting op te leggen dan aan gehuwden, maar ware daar tegenover een belangrijke verhooging in te voe ren op de belastingen, welke van alle ongehuwde Nederlandsche staatsburgers worden geheven. Bij de berekening van het kortings-percentage ten opzichte van het militaire personeel dient rekening te worden gehouden met de reeds extra korting van 5 pet., welke in 1922 aan de mili taire ambtenaren werd opgelegd (bijdrage voor pensioenen). Het hoofdbestuur acht de contingents-vermin- dering onder de huidige omstandigheden niet toelaatbaar. Het hoofdbestuur betwijfelt of, zon der schade voor de weermacht, door „uitdunning van beroepskaders" een belangrijke bezuiniging te boeken valt. Een aantal dezer bezuinigingen zouden veei minder schade aan de landsverdediging toebren gen, dan de voorgestelde organisatie-verminde ring. Bedoeld worden bijvoorbeeld: vermindering van het aantal muziekcorpsen; vermindering van het aantal officieren, werkzaam op een mo bilisatie-bureau met één; deze twee bezuinigin gen alleen geven al meer dan 2y2 a 3 ton. Ter gelegenheid van het nationale kamp te Wassenaar zal door den K. R. O. op Zaterdag, 8 Augustus gedurende 2 maal 15 minuten, een kampvuur, verzorgd door de R. K. Verken ners, uitgezonden worden. Er zullen o.a. yells en kampliedjes te beluisteren zijn. Op Donderdag 4 Augustus zal de Hooge Raad behandelen de zaak tegen de gebroeders R„ die door het gerechtshof te Arnhem in hooger beroep ieder tot 13 jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld, wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende van den rijks veldwachter Tap te Driel. Het tariefloon moet met 20 pCt., het contract loon met 15 pCt. omlaag. Zijn voorstel was om nog eens te vergaderen en dan een sub-commissie te benoemen, be staande uit een werkgever, een'werknemer en een ambtenaar. Zoowel de heeren v. d. Wal als Andriessen richtten scherpe verwijten tot de Regeering; de eerste verklaarde o.a., dat deze vergadering het bouwbedrijf in het moeras heeft gewerkt. De heer v. d. Schaar van den Bond van Bouw ondernemers sprak de meening uit, dat wat nu KIEL, 27 Juli. (W. B.) De 40 overlevenden van de „Niobe" zijn Woensdagochtend aan boord van den kruiser „Köln" te Kiel aangekomen. Hun toestand is bevredigend. Blijkens informatie bij de havenmeester van Rudby (Denemarken) moet de hoop, dat nog eenige der vermisten door Deensche visschers- schepen zijn gered, ofwel zwemmend het land bereikt hebben, worden opgegeven. Op bevel van de marineleiding wordt heden door de geheele Rijksmarine halfstok gevlagd. De admiraals Kolbe en Albrecht, die gisteren in de Fehmam-Belt het onderzoek naar de ramp hebben geleid, zijn tot de conclusie geko men, dat noch den commandant, noch eenig lid van de bemanning eenige schuld aan den on dergang van de „Niobe" treft. Met zekerheid kan worden gezegd, dat het schip niet op een zandbank is geloopen. Men kan slechts veronderstellen, dat een windvlaag met zulk een plotselinge kracht is op komen zetten, dat het op één zijde liggende schip door een enkele manoeuvre meer kon worden opge richt. De gebeurtenissen speelden zich af bin nen eenige seconden, zoodat de bevelen om de booten uit te zetten en zwemvesten aan te doen, niet meer konden worden opgevolgd. De „Niobe" had al veel zwaar weer doorstaan, zoodat alleen door het onverwachte van de vlaag het ongeluk te verklaren is. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd over het lichten van het schip. Het ligt op 20 meter diepte. Volgens observatie van vliegers ligt op de plaats van de ramp alleen maar een olie vlek op de zee. Geen mast steekt boven water. De geheele stad Kiel is diep onder den indruk van de ontzettende ramp, die de Rijksmarine heeft getroffen. De mare van het ongeluk, dat aan 69 jonge menschen het leven heeft gekost, verspreidde zich met windsnelheid door de stad, die door de traditie met de marine is samengegroeid. In de straten bespraken overal groepen menschen de verschrikkelijke gebeurtenis. De stemming is merkbaar gedrukt. De „Niobe" was een karakteristieke verschij ning in de Kieler haven. Het „Hamburger Fremdenblatt" bevat het verslag van een onderhoud met een der gered den van de „Niobe", die omtrent de oorzaak van de ramp het volgende mededeelde: „De eerste officier zag de bui, die de „Nio be" noodlottig zou worden, aankomen. Vrij plotseling commandeerde hij„Stuur hard naar stuurboord". Nauwelijks was dit comman do gegeven of de „Niobe" begon naar één zijde over te hellen en was eenige minuten later ge zonken. De overlevenden hebben zich slechts kunnen redden doordat zij nog zwemvesten en reddingsgordels konden grijpen of zich aan drijvend hout hebben kunnen vastklampen. Gewond is slechts de kok, die bij het ongeluk door kokend water ernstige brandwonden op liep. Niettemin had h« nog de energie om in het water te springen en zich zwemmende bo ven te houden." Het gerucht, dat eenige overlevenden door een visschersboot zijn gered en naar Laagland zijn overgebracht, schijnt niet bevestigd te kunnen worden. De „Niobe" ligt 20 M. diep en zal zoo spoedig mogelijk gelicht worden. Reeds zijn bergingsvaartuigen naar de plaats van de ramp vertrokken. BERLIJN, 27 Juli (W.B.) Rijksweerminister von Schleicher heeft het volgend manifest ge publiceerd: Aan de Weermacht! Uit den bloei van het leven, uit den dienst voor volk en vaderland heeft de zeemansdood 69 kameraden der rijksmarine weggegrepen In diepen en oprechten rouw gedenkt de weermacht de dooden der „Niobe". Hun offer wijst ons den weg: Alles voor Duitschland! Vanavond om 8 uur sprak de plaatsvervan gende inspecteur van het opleidingswezen, vice- admiraal Kölbe, voor de radio over de ramp der „Niobe". KIEL, 27 Juli (V.D.). ..Van de marinehaven Kiel zijn vertrokken de sleepbooten Hund en Sperber, die zich met duikers aan boord be geven naar de plaats waar de „Niobe" is ver gaan, om te trachten in het schip te komen. Naar te Kiel verluidt, zou het gelukt zijn twee dooden uit het schip te bergen. Een offi cieele bevestiging van deze mededeeling is nog niet ontvangen. Het onderzoek naar de vermis ten wordt op de plaats van de ramp voortgezet door den kruiser „Koeln" en andere vaartuigen. De toestand van de matrozen die bij de ramp gewond werden, is naar omstandigheden gun stig. KIEL, 27 Juli (W.B.) Een Duitsche mijnen- legger is heden te Roedby (Laaland) geweest, om de Deensche overheden aldaar om hun medewerking bij de onderzoekingen inzake de „Niobe" te verzoeken. Het geheele Deensche kustgebied is gealarmeerd. Er is echter alleen een zeil gevonden, dat misschien van de „Niobe" afkomstig is. Het marina-station der Oostzee deelt mede: Het onderzoek ter plaatse het verhoor van den commandant die met den eersten offi cier gered werd en het verslag van kapitein Mueller van de „Theresia Russ" hebben tot de conclusie gevoerd, dat het in eenige kranten uitgesproken vermoeden, als zou de „Niobe' op het moment van het oogenblik te veel zeil gevoerd hebben, onjuist is. Te 14 uur was het bovenzeil al ingehaald en waren door den commandant met het oog op den weerstoestand verdere voorzorgsmaat regelen getroffen. Het zinken van het schip is, voorzoover totnogtoe kan worden vastgesteld, daaraan te wijten, dat een plotseling opkomen de windvlaag (het groote gevaar voor elk zeil. schip) het schip in een onderdeel van een seconde op zij legde en wel zoo sterk, dat het ondanks bijdraaien niet meer kon worden op gericht. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangekomen 26 Juli: Watergate, s., Londen (voor Zaandam)Marne, m.s., Parijs. 27 Juli: De Hoop, hospitaal-kerkschip. Noord zee; Johan van Oldenbarnevelt, m.s., Batavia: Tiberius, s„ Middl. Zee; Danhild, s., Leningrad; Crynssen, s„ W.-Indië. Vertrokken 26 Juli: Vliestroom, s„ Hull; Mavis, s„ Londen; Simonburn, s„ Tyne; Nephrite, s., Middlesbró; Salland, s., B. Aires; Flandria (Zweed), s„ R'dam; Maasstroom, s., Londen: Goldbek, s„ Emden. 27 Juli: Nijkerk, s., R'dam; England, s., Ko penhagen. IJMUIDEN Aangekomen 27 Juli: Poolster, m s„ Southampton (voor Wormerveer). IJMUIDEN Aangekomen 27 Juli: Leertes, s., Hamburg. Vertrokken 27 Juli: Prometheus, s., Londen; Vesta, s., Spanje; Euterpe, s., Kopenhagen; Juno, s.. Hamburg. AMSTERDAM Aangekomen 26 Juli: Marne. Parijs, stukgoed, Javakade, Wm H. Muller Co. 27 Juli: Tiberius, Middl. Zee, stukgoed. Su- rinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Johan van Oldenbarnevelt, Batavia, stukgoed, Suma- trakade, Mij. Nederland; Danhild, Leningrad, hout, Houthaven, Spliethoff; Crynssen, W. In- dië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail. AMSTERDAM. Aangekomen 27 Juli: Laertes. Hamburg, ledig, Amst. Dok, Meyer Co's Scheepv. Mij. HALLE, AMSTERDAM, 27 Juli. Het Duitsche s.s- „Halle", op reis van Java naar Amsterdam, is gisteravond van Perim vertrokken. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, 26 Juli van R'dam n. Lulea. STAD HAARLEM, naar R'dam, pass. 25 Juli Ouessant. FLENSBURG, San Lorenzo n. Antwerpen, 24 Juli van St. Vincent. STAD HAARLEM, 27 Juli van Bona te Vlaar- dingen. STAD ZAANDAM, 25 Juli van Vlaardingen te Livorno. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK, uitreis, 27 Juli te Antwerpen. MAASDAM, 27 Juli van New Orleans te Rot terdam. DINTELDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 24 Juli van Los Angeles. HOLLAND—O. AZIË LIJN. SEROOSKERK, thuisreis, 25 Juli van Tient sin. ZUIDERKERK, thuisreis, 26 Juli van Mar- HOLLAND—BRITSCH INDIE LIJN HOOGKERK, thuisreis, 26 Juli van Marseille. HOLLAND—AFRIKA LIJN MAASKERK, 26 Juli van Rotterdam te Ham burg. IJSTROOM, thuisreis, 23 Juli van Conakry n. Bissao. KLIPFONTEIN, uitreis, 26 Juli te Kaapstad vertrekt 28 Juli n. Mosselbaai. JAVA—NEW YORK LIJN SEMBILAN, 25 Juli van Batavia n. New York KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, 26 Juli van Ceuta n. Malaga. AGAMEMNON, 26 Juli van Napels te Duin kerken. AMAZONE, 26 Juli van Amst. te Bordeaux. BARNEVELD, 26 Juli v. Hamburg te Delfzijl BOSKOOP, 26 Juli van Puerto Chicama n. Guayaquil. COLOMBIA, 26 Juli van Barbados n. Amst HERMES, 26 Juli van Varna te Constanza. IRIS, 26 Juli van Passages naar Bilbao. NERO, 26 Juli van Odense te Gothenburg ULYSSES, 26 Juli van Piraeus naar Candia. CRYNSSEN, 27 Juli van W. Indië te Amst. TIBERIUS, 27 Juli van Middl. Zee te Amst. DEUCALION, Havre n. Londen, pass. 27 Juli v.m. 9 u. Dungeness. AURORA, Napels n. Lissabon, pass. 26 Juli Gibraltar. VENUS, 27 Juli van Bari te Catania. THESEUS, 27 Juli van Danzig n. Stettin. ORANJE NASSAU, uitreis, 27 Juli van Dover. MEROPE, utreis, pass. 27 Juli 12 u. 's na middags de Azoren. MARS, 27 Juli van Carthagena n. Alicante. IRIS, 27 Juli van Passages te Bilbao. HERMES, 27 Juli van Constanza n. Stamboul. ACHILLES, 27 Juli van Malaga n. Genua- VESTA, 27 Juli van Amst. n. Spanje. EUTERPE, 27 Juli van Amst n. Kopenhagen. JUNO, 27 Juli van Amst. n. Hamburg. KON. HOLL. LLOYD SALLAND, 26 Juli van Amst. n. B. Aires. ORANIA, thuisreis, 26 Juli n.m. 10 u van Rio Janeiro. KON. PAKETV. MIJ. TASMAN, 25 Juli van Beira n. Lorenzo Ma- ques. HOUTMAN, 25 Juli van Mahe n. Batavia. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 27 Juli an Batavia te Amsterdam. POELAU ROEBTAH. uitreis 26 Juli van Suez P. C. HOOFT, thuisreis, 27 Juli van Co lombo VALPARAISO, 27 Juli. (Reuter.) Teneinde het werkloosheidsprobleem tot een oplossing te brengen, gebruikt de Socialistische regeering van Chili de werkloozen, wier aantal thans ca. 100.000 bedraagt, tot het wasschen van het slib der rivieren in de Andes, teneinde goud daar uit te halen. De arbeiders worden betaald met 4 pennies daags en hebben vrij voeding en bioscoopbezoek. President Davila, die het plan heeft bedacht, wil de werkloozen uit de groote steden houden en op deze wijze den goudvoorraad van de schatkist vergrooten. Naar de regeering mee deelt, zijn reeds 50.000 werklieden met het was schen van het slib bezig, terwijl een groot aan tal anderen de industrie-centra reeds heeft verlaten, om zich eveneens naar de rivieren aan den voet van de Andes te begeven. MONTREAL 26 Juli. (Reuter). De Duitsche Oceaanvlieger is met zijn Groenlandwal te 19.06 uur Oost-Amerikaansche normaaltijd te Montreal aangekomen. Van Cartwright in La brador komende, heeft hjj in snelle vaart de St. Laurens-rivier gevolgd via Quebec. Von Gronau verklaarde aan een vertegen, woordiger van de Canadian Pacific, dat het hoofddoel van zijn vlucht was een vliegpost- dienst in te stellen van Europa naar de kust van den Stillen Oceaan via IJsland, Groenland en het Amerikaansche Continent. Hij was van plan, ter voortzetting van zijn studie over de luchtvaartcondities, a.s. Don derdag naar Detroit te vliegen en vandaar over Chicago, Milwaukee en Winnipeg naar de kust van den Stillen Oceaan. Over deze vlucht dacht hij twee weken te doen. BERLIJN, 27 Juli. (W. B.) Door de Nat. So cialistische fractie in den Pruisischen Landdag is een voorstel gedaan, een commissie van on derzoek te benoemen naar z.g. manipulaties van de vroegere Pruisische regeering, die be lastinggelden besteed zou hebben voor steun verlening aan sommige partijen bij de jongste verkiezingen voor den Pruisischen Landdag en voor financiering van kranten. De voorzitter van den Pruisischen Landdag de Nat. Socialist Kerrl, heeft 2 brieven gericht tot rijkskanselier von Papen, een waarin hij opheffing eischt van de Pruisische noodveror dening en een waarin hij zich richt tegen het beheer der vroegere Pruisische ministers. WASHINGTON, 27 Juli. (Reuter.) De fede rale autoriteiten zouden zeer ongerust zijn. over de weigering der oud-strijders, om uit hun kampen te Washington te vertrekken. Zijgijn voornemens maatregelen te nemen, om hen alsnog weg te krijgen. Mogelijk zullen zij hier toe tenslotte hun toevlucht nemen tot den staat van beleg. MIJ. OCEAAN CITY OF FLORENCE, Japan n. Rotterdam. 25 Juli te Chinwangtao. MENTOR, Japan n. R'dam, 27 Juli van Port Said. EURYMEDON, Amst. n. Java. 27 Juli van Suez, LAERTES, 26 Juli van Hamburg n. Amst. AGAMEMNON, 25 Juli van de Clyde te Yo kohama. PYRRHUS, R'dam n. Japan, pass. 26 Juli Gi braltar. AENEAS, Japan n. R'dam, 26 Juli van Aden- LAERTES, 27 Juli van Hamburg te Amst. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALCHIBA, thuisreis, 26 Juli van Montevideo ALPHACA, uitreis, 25 Juli te Montevideo. ROTT. LLOYD DEMPO, thuisreis, 27 Juli v.m. 3 uur te Suez. SIBAJAK, 27 Juli van Batavia n. Rotterdam. INDRAPOERA, 27 Juli van Rotterdam naar Batavia. DIVERSE SCHEPEN. GRUTTO, 27 Juli van R'dam te Londen. WILLEMSPLEIN, 26 Juli van Rotterdam a. Narvik. BATAVIER IV, 27 Juli van Rotterdam te Gravesend. ORINOCO, W. Indië n. Amst., pass. 26 Juli Gibraltar. ETHEL RADCLIFFE, La Plata n. Amsterdam, 24 Juli van St. Vincent. LEERSUM, R'dam n. B. Aires, pass. 26 Juli Dungeness. JONGE ELISABETH, 26 Juli van Napels n. Sorrento. JONGE ANTHONY, Carthagena n. Rotter dam, vertrekt 27 Juli van Londen. MUNSTER, uitreis, 26 Juli te Antwerpen. ATTO, uitreis, 26 Juli van Antwerpen. MURENA, 27 Juli van Havre te Rotterdam. 3EMIRAMIS, arr. 21 Juli te Singapore. PETRONELLA, arr. 23 Juli te Singapore. MARPESSA, arr. 24 Juli te Pladjoe. ANGELINA, 21 Juli van Soesoe n. Singapore- PAULA, 24 Juli van Soesoe n. Singapore. IRIS, arr. 24 Juli te Balik Pappan. JOSEFINA, 22 Juli van Balik Pappan n. Me- nado. MAJA, naar St. Kitts v.o., was 26 Juli 8 U. 5 v.m. 30 mijlen Z.O. van Niton. MANVANTARA, arr. 27 Juli van R'dam te Curasao. MITRA, naar St. Kitts v.o., was 25 Juli 4 U- 50 n m. 40 mijlen Z. van Lands End. PHOBOE. arr. 26 Juli te Yokohama. MIRZA, arr. 24 Juli te Curaqao. MACUBA, 22 Juli van Aruba n. New York. SCOPAS, 27 Juli van Shellhaven n. St. Kitts v. o- MALVTNA, Trinidad n. Stanlow en Ar dros- san, pass. 26 Juli Point Lynas. LAUWERZEE, sleepboot, R'dam n. Lissabon, pass. 25 Juli Wight. IJSSEL, Amst. n. Stockholm, pass. 25 Juli Skagen. PROCYON, 26 Juli van Montreal n. Londen v. o. THEANO, 27 Juli van Dublin te elf ast. LARENBERG, 25 Juli van Archangel n. Zaan dam HONTESTROOM, 26 Juli van Bristol te New port. BRITSUM, R'dam n. B. Aires, pass. 26 Juli Madeira. DOLFIJN, m.s., 22 Juli van R'dam te Cra- velines.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6