UIT DEN GEMEENTERAAD JUBILEUM PARFUMERIE RECLAME-PRIJZEN EEN PRACHT BALLON CADEAU VAN DUSSELDORP GAZELLE-RIJWIELEN AGENT J. DE GRAAF RüstenGnesme PAARLAARSTEEG 3-5 Donderdag - Vrijdag - Zaterdag VOOR DE KINDEREN Bij aankoop van minstens 25 ets. Zie de Etalages Zie de Etalages Kapokbedstellen KROON's Beddenmagazijn NOORD-HOLLAND WAAROM VINDEN WIJ VAN U GEEN ADVERTENTIE? DONDERDAG 28 JULI CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH Dinsdag 2 Augustus Personalia T TAXI-BEDRIJF IN HAARLEM Wijziging van de tarieven Examens Hoofdakte BURGERLIJKE STAND SPORT EN SPEL DAMMEN JUBILEUM „HAARLEMSCHE DAMCLUB" De zeskamp Persoonlijke kampioen- schappen TENNIS Tournament „Vijverhoek" DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden, Heemstede VRAGENBUS tvangt Denkt aan liet rywielplaatje NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD HOFPLEIN 6-ALKMAAR Telefoon 433 en 633 f i -» ABONNEERT U VOOR UW KLEEDING! M. DOUWMA Zn. PRIJZEN VANAF F 56. KLEVERPARKWEG 2 TELEF. 11757 BARTELJORISSTR. 5 EN SMEDESTRAAT 4 i ii- Vele leege raadszetels, de heer De Landmeter op den stoel van den heer Wesstra, onzen ge meentesecretaris, het deed, ondanks de regen, buien, die nu en dan door de boomen van het Prinsenhof zwiepten, aan vacantie denken. Maar de druk der tijden had de agenda zwaar beladen met spraakwaterrijke voorstellen als in geen maanden het geval was geweest: reor ganisatie van het Burgerlijk Armbestuur, ver zwaring van de personeele belasting, verhoo ging van de schoolgelden en vooral de bezui niging op het openbaar onderwijs. Wij gevoel den ons als deelnemers aan een Zesdaagsche en installeerden ons voor een zitting, die min stens tot middernacht zou duren! Het is zoo ook uitgekomen. De tribune zat boordevol met onderwijzers en onderwijzeressen en deze belangstelling inspi reerde blijkbaar den heer Scholl tot een voor- Stel om de onderwij svoorstellen vóór alle an dere agendapunten te behandelen. De heer Slingenberg had echter al eenige malen met een ondeugenden blik in de richting van het talrijke auditorium achter in de zaal gekeken en voelde er blijkbaar wel wat voor de dames en heeren, die zoo standvastig tegen elke be zuiniging op het openbaar onderwijs zijn en ondanks den moeilijken tijd telkens en tel kens met nieuwe wenschen voor het openbaar onderwijs komen aandragen, eens kennis te laten maken met den geldelijken nood van de gemeente. Als dit zijn bedoeling is geweest, dan mag deze Woensdagmiddag een volkomen suc ces genoemd worden, want het voorstel-Scholl werd niet aangenomen en de bezoekers zijn getuige geweest van debatten, die den fman- cieelen nood der gemeente zóó scherp belicht ten, dat zy zich in hun Btille demonstratie want zoo was de dichte bezetting der tribune te beschouwen wel erg onbehaagiyk zullen hebben gevoeld. Het werd zooiets als een verregende meeting met druipende vaandels en verwaaide banieren. De Raad kreeg eerst een restantje Van de vorige raadszitting te verduwen. Toen was, na langdurige debatten, in principe besloten het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een dienst voor Maatschappeiyk Hulpbetoon, Maar gisterenmiddag moesten nog verschillende op dien dienst betrekking hebbende verordeningen worden goedgekeurd. De heer Visser, die de vorige maal dapper had gestreden voor het be houd van het oude B. A., maar het had moe ten afleggen tegen den wensch van een kleine meerderheid, beproefde de oude instelling nog gedeelteiyk te redden door voor te stellen, dat B. en W. zich in het beheer van den nieuwen dienst - zullen laten bijstaan door een commis sie van uitvoering, voor de helft bestaande Uit leden van den Raad. Kennelijk bedoelde hij daarmede het oude B. A. in gewijzigden vorm te handhaven. De heer Peper wilde ook wel zoo'n commissie, maar dan gekozen uit en door de ondersteunden. Bij gebrek aan belang stelling sneefde dit heeriyk geesteskind echter, toen het nog maar één minuut oud was. De heer Visser had al evenmin succes, maar deze kreeg een troostprijs doordat de Raad, goedig gestemd, eenige zijner amendementen van on dergeschikten aard aannam. Een sombere voor spelling van den heer Visser, door den heer Reinalda even later als naakte werkeiykheid ln het vooruitzicht gesteld, de voorspelling, dat de nieuwe dienst aan de gemeentekas veel meer sal kosten dan de oude vorm van armenzorg, werd door den heer van Llemt naar het rük der fantasieën verwezen. Van belang was de schrapping van de eerste alinea van artikel 5 der voorgestelde verordening, waarby de be. voegdheld aan B. en W. werd onthouden, om, Ingeval tevens door een instelling van welda digheid ondersteuning wordt verleend, in bij zondere gevallen de uitreiking van de onder, steuning der gemeente mede door bedoelde in stelling te doen plaats hebben. De S.D.A.P. scheen deze wyziging als een mooie overwinning te beschouwen, omdat het gaat in de richting van socialisatie, van vergemeenschappeiyking der armenzorg, een der idealen van het socia lisme. Smalend sprak de heer Reinalda over de ge ringe bedragen, die de particuliere liefdadig heid aan de ondersteunden geeft en zeide niet van plan te zün het geld van de gemeente door de kerkeiyke instellingen te laten uitdeelen. Een andere en naar onze meening een be tere opvatting van armenzorg is echter, dat de overheid met deze lichamen 'n behooriyke overeenkomst treft, want geld is voor 'n dnder- steunde een voornaam ding, maar het is toch niet allcss. Zelfs niet de hoofdzaak. Ver daar boven staat het vermogen, de in den arme le vende geesteiyke en zedelijke krachten naar hun waarde te schatten en tot ontwikkeling te brengen. En hier openbaren zich ongewyfeld de schaduwzüden der overheidszorg. De heer Van Liemt verdedigde het voorstel van B. en W. krachtig, maar de meerderheid van den Raad schaarde zich aan de zijde van den heer Reinalda. Even smalend het de heer Reinalda zich kort daarna uit over 't instituut van vrij willige armenverzorging, maar zoowel de heer Castricum al3 de heer Boes hekelden de woor den van den heer Reinalda. De heer Boes sprak zelfs den wensch uit, dat zeer velen zich voor dit vrywillige werk zullen opgeven. By de eind stemming over het voorstel van B. en W. deed zich een Incident voor. De voorzitter sloot na- meiyk de leden van den Raad, die tevens lid van het oude armbestuur zyn van de stemming uit. Hy motiveerde dat met een bgeroep op de Gemeentewet, wyi deze leden hier moesten stemmen over hun eigen ontslag leed het by hem geen twyfel, dat zy niet mochten mee stemmen. De heer Keerwolf en mej. van Vliet protesteerden tegen de uitsluiting en meenden, dat zy tegen het raadsbesluit maar ln beroep den meestemmen. De voorzitter bleef echter op zyn stuk staan en beet den reclamanten toe, dat zy tegen het raadsbeslui maar ln beroep moesten gaan als zy er niet mee tevreden wa ren. Met XS tegen 10 stemmen werd het com plex verordeningen betreffende Maatschappe iyk Hulpbetoon goedgekeurd. Had de heer van Liemt met dit agendapunt niet veel moeite gehad, warmer kregen de hee ren Roodenburg en Slingenberg het met de daarop volgende voorstellen. Met het oog op de financieele vooruitzich ten voor 1933 achtten B. en W. het noodzake lijk Haarlem voor de berekening van de Per soneele belasting van de derde in de vierde klasse te rangschikken. Tevens wenschten zij de belastingen op „mobilair", „dienstboden" en „motorrijtuigen" met 50 pet. te verhoogen. Zoowel de heer Reinalda als de heer Castri cum hadden tegen deze voorstellen bezwaren. De heer Reinalda diende een motie in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd hun voorstellen terug te nemen en met nieuwe te komen, waarby de opcenten en de progressie worden verhoogd. Op deze manier zouden en dit was zijn bedoeling de hooge huurwaarden zwarder belast worden en weer hoorden wij zijn welbekend praatje, dat hij niet bang is voor den uittocht der meèrgegoeden, die daar van het gevolg zou kunnen zijn. De heer Slin genberg vertelde, dat by Inwilliging van 's hee ren Reinalda's wenschen de hooge huurwaar den nog eens met 50 pet. van de huur waarde aan belasting zouden belast worden. Men heeft weinig doorzicht noodig om vast te stellen, dat dan de meergegoeden Haarlem zul len verlaten. En gebeurt dat, dan zullen de overbiyvende mindergegoeden pas goed in hun zak moeten tasten. De heer Castricum diende een motie in om B. en W. uit te noodigen de classificatie van Haarlem niet te wyzigen, doch de belasting op mobilair en motorrijtuigen in- plaats van met 50 pet. met 100 pet. te ver hoogen. Op die manier zou uit de Personêele Belasting hetzelfde bedrag worden verkregen als B. en W. wenschten. Ook hier was de heer Slingenberg tegen, o.m. omdat onder motor rijtuigen verschillende auto's vallen, die ook ge deeltelik voor een bedryf worden gebruikt. Maar de heer Slingenberg had sterkere pyien op den boog. De batterij, die hy op het laatst in stelling bracht, werd hem geleverd door den heer Vis ser, die den wethouder van financiën unver froren het vertrouwen opzegde, dat hy hem jaren lang had geschonken. Hy verweet hem, dat hy de reorganisatie van het B.A. had door gedreven enz., dat hy tegen kleine uitgaven ge kant was, maar onlangs ook wel zyn stem gaf aan den aankoop van een stuk grond aan den Amsterdamschen Straatweg enz. De heer Vis ser verklaarde zyn stem aan geen enkele be- lastingverhooging meer te zullen geven voordat het rijkssubsidie voor het Middelbaar Onderwys weer in de Haarlemsche gemeentekas vloeit en dus de salarissen van de leeraren aan die scho len verlaagd zyn. De heer Slingenberg verde digde zich afdoende, maar aan het slot van zyn repliek stelde hy de portefeuille-kwestie door mede te deelen, dat als zyn voorstellen, mede door toedoen van den heer Visser die het ver trouwen had opgezegd zouden worden verworpen, B. en W. zouden moeten overwegen of zy nog langer het vertrouwen van den Raad bezit ten. Het zal dan de taak zün van de fractie van den heer Visser om een oplossing voor moeliyk- heden te vinden, zeide hij. Dat was zwaar ge schut en het sloeg biykbaar in verschillende hoeken van de zaal geweldig in. Bij de stem mingen toch, die onmiddellijk hierop volgden, werden de moties van de heeren Castricum en Reinalda verworpen, waarna het voorstel van B. en W. met 13 stemmen tegen werden aan genomen. De heer Slingenberg deelde mede, dat er op de begrooting voor 1933 nog een groot gat te stoppen was. Later preciseerde hy dat bedrag nader op 300.000. Geen prettig vooruitzicht! Ook de verhooging der schoolgelden is aan genomen. De heer Castricum verklaarde zijn stem aan het voorstel te zullen geven, omdat hy daartoe door den grooten nood der ge meente gedwongen wordt, maar betreurde dat de nieuwe regeling voor de groote gezinnen nadeelig is. In dit verband roemde hy de oude regeling als een der mooiste in Nederland. Ook de heeren Reinalda en Peper wezen op de ver zwaring der lasten voor de groote gezinnen. Wethouder Roodenburg was van meening, dat de oude regeling voor de groote gezinnen zóó gunstig is, dat daarvan in deze zware tyden wel wat af kan. Met 19 tegen 10 stemmen wer den de voorstellen van B. en W. aangenomen. In de avondzitting werd een uitvoerig debat gevoerd over de bezuiniging by het openbaar onderwys door het opheffen van een zestal scholen, van het Instituut van reserve-onder- wyzers, het niet vormen van eerste klassen aan een viertal bestaande scholen enz. De heer mr. van Dam, die zich niet onge negen betoonde ln deze tyden zoo noodig ook op de uitgaven van het openbaar onderwijs te bezuinigen als dit mogeiyk is, had bezwaar te gen dit voorstel van B. en W, voor zoover het vormen van eerste klassen aan de scholen 13, 15, 35 en 44 daardoor belet werd en diende met den heer Boes een voorstel in om aan die scholen wèl eerste klassen te vormen. De heer Scholl hield een pleidooi voor de openbare school, dat echter als bestryding van de voorstellen van B. en W. wel niet geheel aan de hooggespannen verwachtingen der pu blieke tribune zal hebben voldaan. Het betoog was zeer mat. Veel béter, Immers gefundeerd op nuchtere maar zeer welsprekende cyfers, was het pleit van den heer Weustink ter ver dediging van de voorstellen van B. en W. Zoo rekende hy voor, dat er van de 211 school lokalen te Haarlem 147 nog niet het maximum aantal leerlingen hebben en dat er nog 849 leer lingen kunnen geplaatst worden alvorens dit maximum is bereikt, nog niet gesproken van leegstaande openbare scholen en lokalen- In den heer Weustink heeft de Raad van Haarlem niet alleen iemand gekregen, die bui tengewoon waardevolle adviezen voor het open baar onderwys geeft op een wyze, die eiken twyfel aan zyn oprechtheid en liefde voor open baar zoowel als byzonder onderwys uitsluit, maar ook elke aanval op het byzonder onderwys wordt onmiddeliyk door hem neergeslagen. Zoo tartte hy gisterenavond eenige sprekers om waar te maken, dat het byzonder onderwys zou worden voorgetrokken boven het openbaar on der wijs zooals door hen beweerd was. De heer Roodenburg maakte zich nog al boos om de hetze, die in Haarlem rondom deze voorstel len van B. en W. is ontstaan en ontkende, dat die drukte uitsluitend voortkwam uit liefde voor het openbaar onderwys en de overtuiging, dat het openbaar onderwijs door de voorstellen van B. en W. worden geschaad. Hij weet de hetze voor een groot deel aan politieke bijbedoelingen. De wethouder kwam aan het verlangen van de heeren van Dam en Boes tegemoet in dezen zin, dat de door hen gevraagde eerste klassen wèl ge vormd, maar geconcentreerd zullen worden met tweede klassen onder één leerkracht. De heer van Dam nam daarmede genoegen. De S. D. A. P., die biykbaar door deze Wen ding van zaken zeer verrast was, probeerde nog voor élke klas een onderwijzer te krijgen, maar slaagde daarin niet. Nadat B. en W. het voor stel van de heeren van Dam en Boes hadden overgenomen, kregen hun reorganisatievoorstel len de vereischte meerderheid. Het was intusschen half twaalf geworden en de voorzitter stelde aan de orde de wyziging van de regelingen op het voorbereidend lager onderwys. Op voorstel van mevrouw Maarschal namen B. en W. hun desbetreffende voorstellen echter terug, zy zullen tegen de volgende raads zitting een onderzoek instellen of het mogeiyk is op andere wijze op het voorbereidend onder wijs te bezuinigen. Het concert, dat de H. O. V. hedenavond in het Bloemendaalsche BosGh zou geven. If uitgesteld tot Dinsdagavond 2 Augustus te 8 uur. Voor de in Juli gehouden praktyk-examens vanwege de Vereeniglng „Het Nederlandsche Handels-Instituut" slaagden voor het diploma Boekhouden: mej. C. Brinkman, mej. J. van Zutphen, mej. J. Middelbeek, A. H. Schouten, F. B. A. Hoogewoonink, J. Hartmann, J. B. Adams en J. Nyssen. Voor het diploma Engelsch slaagden: mej. Dahlkamp, mej. J. Voorvelt, C. Bosloper, J. de Vries, C. Redeker, G. Verwoord, J. Bonthuls, B. D. van Hóogen, H. Bode en Th. Meys. Voor het diploma Fransch slaagden: B. A. Koper, G. Th. Verhaar en D. Brands. Voor het diploma Spaansch: A. J. Schneiders en voor het diploma Dultsch: mej. O. L. Qualm, L. Bol, A. G. van Klink, J. Deddens, P. Harten- dorf, H. W. Sengers, A. Honig, P. van der Beek, S. v. d. Veen, J. W. Staats, E. Steenborg, J- H. Roukema, B. Timmermans en G. Verwoord. Voor het examen Voorbereidend Duitsch slaagde C. v. d. Werff. Alle candidaten uit Haar lem en omstreken. Van de U. L. O. school aan de Jacobstraat slaagde voor het wiskunde M. U. L. O.-diploma de heer G. J. Nyssen, oud-leerling van school 8. De heer J. A. M. Schaper alhier, slaagde te 's-Gravehhage voor het examen Handelsken nis L.O. De taxi-tarieven in Haarlem hebben reeds meermalen een wijziging ondergaan ter aan moediging van het gebruik, doch ondanks dit alles bleef het bedryf steeds weinig, soms in het geheel niet rendabel. Daarbij kwam, dat de loonen der chauffeurs meer en meer in het ge drang kwamen en men voor hen het minimum garantie-loon wilde verlagen. Door B. en W., die de taxi-standplaatsen aanwijzen, moeten echter èn de tarieven èn de loonen goedgekeurd worden, en verscheidene conferenties hebben tusschen hen en de onder nemers plaats gehad om tot overeenstemming te komen. Thans is met ingang van 30 Juli een wijzi ging der tarieven door B. en W. goedgekeurd. De verandering houdt een kleine verhooging in, welke echter voor het publiek van weinig beteekeni3 zal zyn, omdat met de verhooging van den eersten aanslag van 20 op 40 cent de K. M.-lengte voor dezen aanslag vergroot wordt van 2/3 K.M. tot 1 1/3 K.M. De verhooging van den eersten aanslag is ingevoerd, omdat vooral de korste ritten wei nig rendeerden en zelfs veelal daarop moest worden toegelegd. De verandering komt in hoofdzaak neer op 10 cent per rit; alleen wanneer men een rit binnen 2/3 K M. zou maken, is het verschil 20 cent. Bij een langeren rit is dit 10 cent omdat men dan profiteert van den verlengden afstand van den eersten aanslag. Over de loonen der chaffeurs in het bedryf is nog geen beslissing genomen, mede in ver band met het feit. dat eeerst de resultaten van deze tariefwijziging afgewacht zullen worden. Een belangryke verbetering, vooral voor de kleine taxi-ondernemers, is, dat verplichtend gesteld is, dat op iedere standplaats een tele foon voor gezameniyke rekening der onderne mers aanwezig moet zün en dat de telefoon nummers in den officieelen gids vermeld zul len worden. Daardoor wordt bereikt, dat, indien een taxi gewenscht wordt, men steeds de dichtst by ge- gelegen standplaats zal opbellen en niet een bepaalde onderneming. Voor iederen taxi-on dernemer zal dan de kans even groot zyn, dat zyn auto's gebruikt zullen worden. Met de verbetering van dit z.g. rouleersys teem zullen vooral de kleine ondernemers ge baat zijn. Te allen tyde zal men echter gerechtigd zyn. een auto van een bepaalde onderneming te elschen. Mocht die op de getelefoneerde stand plaats niet aanwezig zijn, dan kan men een andere standplaats by de onderneming zelf op bellen. Op alle standplaatsen, behalve die ln het Kle verpark, ls reeds een telefoon aanwezig. Ook op die plaats zal nu een door iedereen op te bellen toestel geplaatst worden. Gehoopt wordt, dat door de thans goedge keurde tariefwyziging het bedryf beter rendee- ren zal. HAARLEM, 26 Juli. Examens hoofdakte; geëxamineerd 8 manneiyke candidaten. Ge slaagd J. Koch, Alkmaar, B. Lundgren, Hoog- karspel, J. Snel, Nieuw-Vennep. Ondertrouwd 26 Juli. J. J. Kalb en P. M. Drecker. Geboren: 23 Juli. J. Vasbinder—Helsdingen, z. B. B. JansenSchieffer, z. C. M. E. de ZwartBisschops, d. M. A. van Vastenhoven Adelaar, z. 25 Juli. H. WitteveenBuma, d. Overleden: 25 Juli. P. SerneeGroeneveld, 79 jaar, Badhuisstraat. In ,,'t Hof van Holland" te Haarlem werd Maandagavond de zeskamp ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der „Haarlemsche Dam club" voortgezet. De uitslagen der 2de ronde volgen hieronder: J. W. v. Dartelen 20 Joh. Fabel; J. H. Vos 2—0 J. van Looy. De wedstryden om de clubkampioenschappen 1931/32 der „Haarlemsche Damclub" hadden nog het volgend resultaat Promotie-degradatie hoofdklasse/2de klasse: D. Kleen wint van J. Poppen. Ondanks het minder gunstige weer werden Dinsdag toch nog enkele partijen gespeeld. De uitslagen luiden: Dames enkelspel A: mevr. v. Huystee sl. mevr. Egas 6-4, 6-1. Heeren enkelspel A: Tetterode sl. v. Huystee 6-2, 7-6; Temmink sl. Stederen 7-5, 6-8, 6-4. Dames dubbelspel A: Mevr. Melse en mej. v. d. Haar sl. mej. Bilderbeek en mevr. Eysvogel 6-3, 6-1. Gemengd dubbelspel A: Mevr. v. Huystee en J. v. d. Stadt sl. mevr. Ktibn en J. v. d. Klas horst 5-7, 7-5, 6-3. Gemengd dubbelspel B: Mej. Bles en Swolfs sl. mevr. Dijkstra en Pauw 6-»2, 6-4. Wedvlucht van Anzouleme. Afst. 821 K. M. Los Zaterdag 7.30. Aankomst Zondag: 1. L. Kramer, 9.45.27 v.m. 2. N. Leuven, 1.0.2 nam. 3. N. Leuven 3.34.58 nam. Hiermede is de vlucht oude duiven 1932 ge ëindigd. Zondag a.s. beginnen de vluchten met jonge duiven, n.l. van Roosendaal 95 K.M. Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg per auto van Leiden naar Drumpt? Hoeveel K.M.? Antw.: Leiden, Leiderdorp, Koudekerk, Al phen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden (34.6 K.M.), Llnschoten, Montfoort, IJsselstein, Vreeswyk (21,3 K.M.), Vlftnen,- Everdingen, Culemborg, Beusichemsche veer (17.5 K.M.), Beusichem, Zoelmond, Asch, Buren, Kerk-Ave- zaath, Drumpt (14.1 K.M.). Totaal 87.5 KM. Vr.; Welke is de beste weg per fiets van Haarlem naar Montfoort? Hoeveel K.M.? Antw.; Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mydrecht, Wil ms (34.1 K.M.), Kamerik, Woerden, Llnschoten, Montfoort (21.8 K.M.). Totaal 55.9 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per flets van Haarlem naar 's Hertogenbosch over Nijme gen? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mydrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (55.8 K.M.), de Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leer- sum, Amerongen (29.1 K.M.), Eist, Rhenen, de Grebbe, Opheusden, Dodewaard, Hien, Loenen, Slijk-Ewijk, Lent, Nijmegen (39 K.M.), Teers- dijk, Neder-Asselt, Grave, Heesch, Hintham, 's Hertogenbosch (47.7 K.M.). Totaal 171.6 K.M.. Vraag I. Welke is de kortste weg om per luxe auto naar Duitschland, Gelsenkirchen (Westfa- len) te gaan en hoeveel K.M.? Vraag II: Wat is er noodig voor 'n auto om de grens over te gaan en waar moet men zich daarvoor wenden? Is er nog veel oponthoud on derweg, zyn er misschien ponten of bruggen? Antwoord. 1. BentveldHaarlemAmsterdam Diemerbrug Naarden Crailoo Baarn— Soest—AmersfoortWoudenbergEdeArnhem EmmerikReesWeselDorstenBuerGel senkirchen, 238 K.M. Op deze route worden geen ponten gepasseerd; de bruggen geven geen bij zonder oponthoud. Naar wy vernemen is voor leden van den A.N. W.B. Toeristenbond verkrygbaar een reiswijzer voor Noord-West Duitschland en Denemarken, prijs f3.waarin de route van Haarlem naar Gelsenkirchen uitvoerig beschreven wordt. In dezen reiswijzer komen voor weg- en plaatsbe schrijvingen, opgave van het aantal K.M., hoog te van den weg in meters, opgave van hotels in verschillenden rang. 2. Voor het autoverkeer met het buitenland heeft men in de eerste plaats een internationaal bewijs -rybewljs noodig. Het int. bewys ls een bevestiging van het Nederl. nummerbewys en kan dus door iedereen bij den betreffenden wa gen gebruikt worden; het int. rijbewijs daaren tegen is streng persoonlijk en moet in het bezit van iederen bestuurder van den wagen zijn. Deze beide documenten worden eveneens door den A. N.W.B. verstrekt, ook aan niet-leden, doch dan tegen verhoogden prys. Verder zal men om naar Duitschland te kun nen gaan, in het bezit van een Duitsch triptiek moeten zyn, tenzy men de Invoerrechten op den wagen als waarborg aan de grens deponeert. Deze triptiek wordt door genoemde Club ver strekt, doch uitsluitend aan leden van den Bond. Tenslotte dient erom gedacht te worden, dat het nationaliteitsbewys van den wagen moet worden medegenomen, terwyl op den wagen een N.L.-plaat volgens voorgeschreven model moet voorkomen, evenals het plaatje met ingeslagen gegevens. Vr. I: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Zaltbommel? Hoeveel K.M.? Vr. n: Van Zaltbommel naar Oisterwijk? Hoeveel K.M.? Vr. III: Van Oisterwyk naar Bemmel? Hoe veel K.M.? Vr. IV: Van Bemmel naar Haarlem? Hoe veel K.M.? Antw. I: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wil nis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (55.8 K.M.), Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel (39.6 K.M.). Totaal 95.4 K.M. Antw. II: Zaltbommel, Hedel, Orthen, 's-Her- togenbosch (16.3 K.M.), Vught, Helvoirt, Haa- ren, OlsterwUk (15.7 K.M.). Totaal 32 K.M. Antw. Hl: Oisterwyk, Haaren, Helvoirt, Vught, 's-Hertogenbosch (15.7 K.M.), Hintham, Heesch, Grave, Neder-Asselt, Teersdyk, Nyme- gen. Lent. Bemmel (55 K.M.). Totaal 70.7 K.M. Antw. IV: Bemmel, Lent, Slijk-Ewyk. Loenen, Hien, Dodewaard, Opheusden, de Grebbe, Rhe nen, Eist, Amerongen (42.9 K.M.), Leersum, Doorn, Driebergen, Rysenburg, Zeist, de Bilt, Utrecht (29.1 K.M.), Maarssen, Breukelen, Wil nis, Mydrecht, Uithoorn, de Kwakel, Aalsmeer, Hoofddorp, Heemstede, Haarlem (55.8 KM.). Totaal 127.8 K.M. Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg van Krommenie naar Valkenveen? Hoeveel K.M.? Antw.: Krommenie, Wormerveer, Zaandyk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam (21.5 K.M.), Diemerbrug, Muiden, Naarden, Valkeveen (25.3 K.M.). Totaal 46.8 K.M. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per auto van Ter Aar naar Oudenbosch Hoeveel K.M.? Antw.: Ter Aar, Aardam, Zwammerdam, Bo degraven, Gouda (25 K.M.), Stolwijk, Berken- woude, Lekkerbek, Krimper aan de Lek, Elshout, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dor drecht (34 K.M.)Willemsdorp, Moerdijk, Zeven bergen, Standdaarbuiten, Oudenbosch (28.9 K.M.) totaal 87.9 KM. Vr. I: Welke is de mooiste weg per auto van Haarlem naar Nymegen? Hoeveel KM.? II: Welke is de mooiste weg van Arnhem naar Haarlem? Hoeveel KM.? Antw. I: Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19.2 K.M.), Baarn, Soestdijk, Soest, Oud-Leus den, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scherpen- zeel, Renswoude, de Klomp, Ede, Arnhem (96.4 K.M.), Elden, Eist, Lent, Nymegen (18 K.M.)Totaal 133.6 K.M. II: Arnhem, Oosterbeek, Heelsum, Renkum, Wageningen, de Grebbe, Rhenen, Eist, Ameron gen, Leersum, Doorn, Driebergen, Zeist, de Bilt, Utrecht (63.2 K.M.), Maarssen, Breukelen, Nieuwersluis, Loenen, Loenersloot, Baambrugge, Abcoude, Duivendreeht, Amsterdam (40.8 K.M.). Halfweg, Haarlem (19.2 KM.). Totaal 123.2 KM. \(OOPer TIP-TOP 1 Augustus nadert. Denkt om het rywiel- plaatje. Eiken Ledikanten, 2-persoons 12.75 Spiraalmatrassen, 2-persoons 5.90 IJzeren Ledikanten, 1-pers. 5.90 Kinderledikanten 6.90 Wollen en Gestikte Dekens tegen spotprijzen Re para tiën van alle soorten matrassen DOELSTRAAT 35 TELEFOON 157 7 7 Zoekt V een afdoende en succesvolle reclame ln NXl.-HoIlaad boven t IJ? Plaatst Uwe aan biedingen, aanvragen, bekendmakingen enz. tn het het meest gelezen Dag blad ln Noord-Holland boven het IJ, met edities voor Alkmaar, Beider, Hoorn, Pnr- merend en provincie. Aanvragen voor adver tentietarieven rlchte men aan de adminis tratie M. Douwma's kleedingabonnementen rijn zeer voordeelig, zoowel voor klteding naar maat als voor gemaakte kleeding. Reeds vanaf f 8per maand ontvangt U over een tijdvak van 2 jaar: 2 Colbert-costuums. 1 Winterjas, en een Demi of Regenjas, MEMOC ONDEB DE «LOK Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 1S438 Als U het nog maar een poosje met Uw costuum of Uwe overjas doet, dan is de besparing daardoor waarschyniyk minder, dan wanneer U er NU nog een overjas of costuum by bestelt tegen den prys, dien VAN DUSSELDORP gedurende de opruimingsmaand berekent ZOO voordeelig zyn de pry zen, die VAN DUSSELDORP gedurende de opruimingsmaand noteert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9