Aflossing der wacht DE DUCE MAAKT MINISTERS HET PROGRAMMA VAN HITLER f j VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Voor wie is het derde rijk? Een tiendaagsche vrede Het nieuws van heden Hij laat talenten rouleeren Vlaanderen juicht Te Leuven worden 84 vakken vervlaamscht De O.W.-ërs worden gestraft Na Duitschen stembasdag Treinongeluk bij Danzig DE BAROMETER ZATERDAG 30 JULI Het Weer Schermutseling in de Gran Chaco Drie Communisten opgehangen W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Willlr """'Él mum imiiiiiiniiiiiimiiiiim Benito Mussolini BENITO MUSSOLINI HET TIRO LERL'AJSD Gezicht op Mösern in Tirol. Joden en niet-Duitschers van de zegeningen uitgesloten Adolf Hitler rwr ONS BEURSOVERZICHT WORDT OP AANVRAGE GRATIS TOEGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONS NIEUWE FEUILLETON té* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18137 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voo* de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Toen de fascistische regeering onlangs bekend maakte, dat er een reorganisatie had plaats gehad in het kabinet, rees er alom de gebruikelijke nieuwsgierigheid te weten waarom deze verandering plaats had. In het buitenland werd niet weinig gespe culeerd over het prestige der ministers dat naar men meende verminderd was. Dit zou onder een half-liberaal en parlementair stelsel een juiste conclusie zijn. Echter niet bij de „fascistische" aflossing van de wacht, zooals ik het zou willen noemen. Het fascistische regiem is diep doordron gen in 't Italiaansche bewustzijn en 't zou dan ook er naast zijn, te veronderstellen dat onze periodieke ministerieele reorgani saties iets te maken hebben met de kracht, waarin de fascistische partij zich verheugt als regeeringsmacht. Het fascistische regiem is niet afhanke lijk van de intriges en chicanes van politici en wij hebben nooit noodig gehad onze toe vlucht te nemen tot demagogische strategie. Wij verachten met alle macht deze minne taktiek. Als er bij ons een waardeering voorkomt, dan is dat omdat er een leidende wil is, die ieder oogenblik en in elke omstandigheid een geconcentreerde en alles omvattende politiek voert, welke de beste is voor den geheelen staat, zonder overwegingen van eigenbelang. Dit is mogelijk omdat wij ge dreven worden door den „fascistischen wil" en onze daden worden bepaald door de kracht en de oprechtheid van onze bedoe lingen. Andere regeeringssystemen hebben hun periodieke kabinetswijzigingen. Een heele groep ministers gaat heen en een nieuwe groep treedt op zonder duidelijk begrip, waar deze verandering eigenlijk goed voor is. Erger, zij die heengaan, zijn de bittere vijanden van de komende mannen en kun nen weinig geestdrift toonen bij het over dragen van hun verantwoordelijkheid. Want er zal geen voortzetting zijn van het werk, dat zij goed meenen te hebben gedaan en zelfs van wat zij misschien als hun regee- ringsidealen beschouwen. Het feit is, dat zij weten hoe de nieuwkomers alles gaan afbreken wat zij kunnen, om de voorgan gers maar te discrediteeren. Het is het af breken van het eene systeem en het pro- beeren met een ander. Er wordt geen po ging gedaan een brug te slaan tusschen de politieke richtingen. Iedere groep vindt de andere volmaakt verkeerd en zichzelf vol strekt uitstekend. v De moeilijkheid om mannen te kiezen die speciaal bekwaam zijn voor de aan te wij zen taak, is een vloek van het democrati sche stelsel. Niemand zal den moed hebben [te zeggen, dat verkiezingen het middel zijn om de beste mannen te kiezen. Als een par ticuliere partij overwinnend uit de stem bus komt, gaan de leiders zichzelf beloonen en, beperkt in hun keuze der ministers tot de politici der eigen partij, gaat het bij de keuze meer om een premie dan om be kwaamheid. Laten wij de wereld eens rond kijken. Er wordt niet op gelet, of iemand voor zijn moeilijke taak is voorbereid. Een der groote punten van regeeringskunst is evenals in zaken den juisten man te kie zen op de juiste plaats. In het bestaande parlementarisme is dit jammerlijk mislukt. Wat is nu de bedoeling, als fascistische ministers hun post verlaten? In de groote lijnen van onze politiek kan geen sprake zijn van verandering. Onze wijzigingen zijn niet te vergelijken met de „crisissen" in demo-liberale landen, omdat er bij ons con tinuïteit is in de politiek, in denzelfden geest van zelfverloochening, met een fris- scher initiatief. De wereld snelt heden ten dage voort met een haastiger rythme dan ooit. Oude me thoden verslijten zienderoogen. Het bestuur van een land moet aan de nooden van den tijd aangepast worden. Kijk naar de werk loosheid. Welk parlementair land heeft er een oplossing voor kunnen vinden? Waarom ik op dit onderwerp kom? Omdat wij ook dit probleem hebben en daarom niet aarzelen de juiste mannen in de regeering te roepen om het op te lossen. Italië heeft nog geen millioen werkloozen, omdat het fascistisch regiem de juiste mannen heeft weten te zetten, sedert het aan de macht kwam, op de juiste plaats. Bovendien hebben de fascisten het begin sel aanvaard van rouleering in de ambten. Nieuw bloed verjongt het systeem, terwijl het oude zich herstelt en wordt gereinigd. De nieuwe mannen zijn bereid de zaken met nieuwe geestdrift aan tp vatten, terwijl de oude zich terugtrekken met inzicht in de problemen der natie. Dit is de manier om een deskundige klasse van regeerders te kweeken. Een regeering door deskundigen is iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiii Verwachting: Matige meest Zuidwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen en iets warmer. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Stormwaarschuwingsdienst: Geseind van De Bilt op 29 Juli 14.50 uur aan alle posten: Weest op Uw hoede. Zon op 5.18, onder 8.53. Nieuwe Maan Dinsdag v.m. 11.03. Licht op 9.23. verre te verkiezen boven een regeering door demagogen. Het aftreden van Signor Grandi, den Minister van Buitenlandsche Zaken, is een bijzonder opmerkenswaardig voorbeeld van dit beginsel. Hij aanvaardde zijn ambt, toen hij nog jong was, hij heeft Italië acht jaar lang vertegenwoordigd op internationale conferenties van de belangrijkste soort, en van een vrijwel onbekende figuur is hij gegroeid tot een persoonlijkheid op het politieke wereldtooneel. Italië erkent de waarde van zijn diensten. Hij heeft zich een handig onderhandelaar getoond en een evenwichtig diplomaat, zich volledig bewust van zijn groote verantwoordelijkheid. Hij verlangde inderdaad zelf een verandering van werkkring en om deze reden heb ik hem aangewezen voor den belangrijken post van ambassadeur te Londen, waar zijn talent ter beschikking van de natie zal blijven. Ik spreek wat langer over Signor Grandi, omdat hij meer internationale bekendheid geniet dan de anderen, die het Ministerie verlaten. Toch zijn ook de ijver en oprecht heid, die ieder van dezen in hun werk heb ben gelegd, waardige voorbeelden van fascis tische discipline en toewijding. Signor Anto nio Mosconi, die het ministerie van Finan ciën verlaat, heeft in moeilijke tijden zijn departement met groote vertrouwenswaar- digheid beheerd en heeft twee succesvolle conversies van de internationale schuld met uitstekend resultaat volbracht. Aan Giusep pe Bottar danken wij de huidige organi satie van het ministerie van de Corporaties, terwijl Alfredo Rocco als minister van Justitie, de peter is van het nieuwe straf wetboek en van de reorganisatie van het Italiaansche strafstelsel. Professor Balbino Giuliano, de aftredende minister van Onder wijs, heeft een nieuwen stoot gegeven aan de Italiaansche scholen, van de kindertui nen tot de universiteiten. De veranderingen op de ministeries heb ben dan ook geen ongunstige beteekenis. Er zal geen ommekeer zijn in de politiek even min als er wrok of onvoldaanheid zal zijn. Wij laten onze getalenteerde mannen rou leeren, en wij geven zooveel mogelijk aan hen de kans om de staatsmachine te leeren kennen en hanteeren. Napoleon zeide, dat ieder volk een oligar chie moet vormen. Echter geen gesloten oligarchie, maar een die open staat aan allé kanten voor allen, die wat waard zijn om hun werk, eerlijkheid en bekwaamheid. De fascistische revolutie moest, zooals elke revolutie, haar „viri consulari" scheppen, haar eigen klasse van deskundigen en lei ders. Onze jongste ministerieele veranderingen beteekenen een bevestiging en vernieuwing voor den staat, voor de regeering en zelfs voor de aftredende ministers zelf. (Nadruk verboden). 1 ASUNCION, 29 Juli. (Reuter.) Naar wordt medegedeeld, zijn Paraguaansche en Boliviaan- sche verkenningstroepen met elkaar slaags ge raakt bij een verschansing te Correales. Met gespannen verwachting heeft katholiek Vlaanderen, zoo lezen we in de Brusselscne „Standaard", deze laatste dagen de beslissingen van het Episcopaat in zake voortzetting der Vlaamsche maatregelen in de Leuvensche Alma Mater tegemoet gezien. Er waren blijde teeke nen aan de lucht, er was reden tot hoop. Onze lezers zullen zich herinneren dat het pas afge- loopen academisch jaar werd ingezet met een openingsrede in het Nederlandsch, dat een dertigtal vakken werden vervlaamscht en dat een commissie werd ingesteld om het probleem der algeheele, stelselmatige en spoedige ver - vlaamsching te bestudeeren. Naar wij thans uit de beste bron vernemen, gaat ons katholiek hoogeschoolonderwijs, volgend schooljaar, met een reuzensprong vooruit: vier en tachtig vak ken worden, naast de reeds bestaande, ver vlaamscht. En men voegt er aan toe dat dit getal nog niet volledig is en dat het pas over eenige weken volledig zal worden, daar uit Van verschillende zijde heeft men ons ge vraagd eens het eigenlijke program van Adolf Hitler te publiceeren. Wij kunnen aan dezen wensch niet beter gevolg geven dan hier te laten volgen de vijf en twintig officieele pro grammapunten, die Hitler in 1920 aan de we reld bekend heeft gemaakt in het Hofbrauhaus te Münster en die nog steeds officieel van kracht zijn. 1. Op grondslag van het zelfbeschikkings recht der volkeren vragen we de vereeniging van al de Duitschers in Groot Duitschland. 2. Wij vragen rechtsgelijkheid voor het Duit- sche volk en de afschaffing van de vredesver dragen van Versailles en St. Germain. 3. Wij vragen het bezit van het noodzake lijke grondbezit, namelijk kolonies, om ons volk te kunnen voeden en het bevolkingsoverschot te kunnen afvoeren. 4. Staatsburger kan alleen iemand van Duitsch bloed zijn. Een Jood derhalve niet. 5. De niet-burgers mogen enkel in Duitsch. land leven als gast en vallen onder toepas, sing van het speciaal statuut op de vreemde lingen. De wetgeving wordt uitsluitend bepaald door de burgers. Dus moet iedere functie, hetzij in het Rijk, in de Bondsstaten of in de gemeen ten enkel door Duitsche burgers uitgeoefend worden. 6. Wy veroordeelen ten strengste het rotte parlementair regiem waarby de ambten wor den verdeeld op grondslag van de politieke opinie van de candidaten, ongeacht het talent en het karakter van de candidaten. 7 en 8. Wij eischen dat de Staat aan de bur gers gelegenheid bieden zal om te werken en te leven. Zoo het niet mogelijk is al de eigen burgers die gelegenheid te verschaffen, moeten al de vreemdelingen buiten het land gezet wor den. Elke immigratie moet worden bèlet. En al de niet-Duitschers die sedert 1914 in Duitsch land binnen zijn gekomen moeten onverwüld het land verlaten. 9. Alle burgers bezitten gelijke rechten .en verplichtingen. 10. Iedere burger heeft tot plicht een gees- teiyken of lichameiyken arbeid te verrichten. De individueele arbeid mag de belangen van de gemeenschap niet schaden, doch moet vol trokken worden binnen het kader van de al- gemeene belangen en ten profijte van het ge- meene best. 11. Wu vragen de afschaffing van ieder in komen dat niet de vrucht is van eigen arbeid alsmede de afschaffing van tantièmes en intresten. 12. Degenen die door den oorlog zyn ryk ge- worden moeten als misdadigers tegen het eigen volk beschouw:d worden, wy eischen dan ook onverbiddeiyk de teruggave van al de oorlogs winsten. 13. Wij vragen de „Verstaatlichung" van alle bedrijven die in den vorm van trutst werden opgericht. 14. wy vragen de deelneming in de winst in alle groote bedreven. 15. Wu vragen een ruime uitbreiding van de verzekering tegen ouderdom. De arbeider die weet dat hy tegen zün ouden dag verzekerd is, zal ook meer lust gevoelen zyn plicht ten opzichte van de gemeenschap te vervullen. 16. Wij vragen het behoud van een gezonden middenstand in tegenstrijd met het marxisme dat leert dat de middenstand gedoemd is om te verdwünen. Wü vragen dat de groote magazy- nen door de gemeenten zullen worden overge nomen en ter beschikking gesteld van de kleine ambachtslieden. Wü vragen ook dat by de leve ringen aan het Ryk, aan de Bondsstaten en aan de gemeenten, de kleine ambachtslieden een ruim aandeel zullen hebben. 17. Wy vragen dat de landbouwpolitiek zal worden aangepast aan onze nationale behoef ten en dus de onteigening van den grond met het oog op het gemeenschappelijk belang, de af schaffing van de grondlasten en het verbod tot elke speculatie op de gronden. 18. Wy vragen dat een aanhoudende strijd zal geleverd worden tegen hen die het gemeen- schappeiyk belang schade berokkenen. De mis dadigers van gemeen recht, de zwendelaars, de woekeraars, enz., moeten ter dood veroordeeld worden, ongeacht hun ras of hun godsdienst. 19. Wy vragen de vervanging van het Ro- meinsch recht door het Duitsche recht. 20. Het onderwysstelsel moet hervormd in dier voege dat elke Duitscher die verstandig is hooger onderwas zal kunnen genieten. Het onder wys- program moet worden aangepast aan de behoef ten van het dagelijksch leven. Van af de laagste klassen moet de leerling vertrouwd gemaakt worden met de idee „Staat". Het onderwys moet ten koste van den Staat gegeven worden aan de arme kinderen die specialen aanleg ver- toonen. 21. De Staat moet waken over de openbare gezondheid, door de moeder en het kind te be schermen den arbeid der kinderen af te schaf fen, de verplichting voor lichamelijke oefeningen en sportbeoefening op te leggen, en alle veree- RIME hoofde van bijzondere omstandigheden de plan nen voor de vervlaamsching der Rechtsfaculteit nog niet gansch klaar geraakten. Hier volgt de opgave van het aantal vakken, die per faculteit vervlaamscht worden: Rechten 2 Hoogere Handelsschool7 Geneeskunde 9 Wijsbegeerte en Letteren16 Wetenschappen 21 Byzondere Scholen12 Landbouwinstituut 17 De faculteit voor Wijsbegeerte en Letteren is alzoo gansch vervlaamscht in haar vier speciali teiten: klassieke philologie Germaansche phi- lologie Geschiedenis voorbereidende candi- datuur tot de Rechten. BERLIJN, 29 Juli. (WH.) Op grond van art. 48 der rijksgrondwet heeft de Duitsche ryksregeering verordend, dat van 31 Juli toten met 10 Augustus alle openbare bijeenkomsten zyn verboden, die voor politieke doeleinden of door politieke vereenigingen worden georgani seerd. Verboden zijn dus, vanaf den verkiezingsdag, niet alleen alle openbare politieke vergaderin gen onder den blooten hemel, te houden in vast-omheinde, permanent voor massa-bezoek ingerichte gelegenheden, maar ook die in be sloten ruimten. Wie een volgens de bepalingen dezer veror dening verboden vergadering organiseert, leidt, er in spreekt of er ruimte voor ter beschikking stelt, wordt met gevangenis bestraft, terwyi bovendien een boete kan worden opgelegd. Wie aan een dergeiyke vergadering deelneemt, krygt een boete van ten hoogste 150 Mark. BUDAPEST, 29 Juli (Reuter.) Hedenmiddag om 4.15 uur zijn twee communistische leiders, Sallai-Hollaender en Fuerst, die vanochtend wegens een poging tot gewelddadige omwen teling der staats- en maatschappij-orde ter dood veroordeeld werden, gerechtelijk opgeham gen. nigingen te helpen die de lichameiyke opleiding der jeugd bevorderen. 22. Wij vragen de afschaffing van het leger en het scheppen van een nationale militie. 23. Wy vragen een wet ter bestraffing van de vrijwillige politieke leugens en van him ver spreiding door de pers. Wy vragen dat al de hoofdredacteuren en al de redacteuren van Duitsche bladen Duitschers zullen zyn. Wy vragen dat de niet-Duitsche bladen slechts met toelating van den Staat zullen mo gen verschijnen. Wy vragen dat iedere financieele deelneming en beïnvloeding van niet-Duitschers op de pers ophouden zal. De bladen die het algemeen belang niet die nen moeten verboden worden. Wij vragen dat een wet iedere artistieke en letterkundige orienteering bestryden zal waar door het eigen nationaal leven zou worden aan getast en bedorven. Wij vragen de opheffing van alle bladen en tooneelvertooningen die in stryd zyn met dit beginsel. 24. Wy vragen vryheid voor alle eerediensten in zooverre deze het bestaan van den Staat niet bedreigen en de gevoelens van hoffelykheid en zedelykheid van het Duitsche ras niet aantas ten. De party staat op het standpunt van een positieven christelijken godsdienst doch behoort tot geen enkele bepaalde geloofsbelijdenis. De stryd gaat tegen het Joodsch materialis me en de leus moet zijn „het algemeen belang dient steeds boven het particulier belang ge steld te worden." 25. Ten slotte vragen wy een stevig Centraal bestuur. De bevoegdheid van het Centraal par lement moet zich over het heele land uitstrek ken. Wy vragen de oprichting van Kamers voor ambachten en beroepskamers Flinke stap voorwaarts naar de verrlaarosebtng van Leuven. Een dood en 30 gewonden by een spoorweg ongeluk nabij Danzig. Tiendaagsche politieke vrede na den stembus- dag in Duitschland verordend. Twee communistische leiders in Hongarije te rechtgesteld. Schermutseling in de Gran Chaco. Wapenzending voor een Amhemsche firma te Emmerich opgehouden. Eerste Kamer-verkiezingen in de groep Gelder land, Overijsel, Drente en Groningen, alsmede in Zuid-Holland, Geen wijziging in de partij verhoudingen. Veteranen met militaire macht uit Washington verdreven. Hooiperserij door brand vernield. Drie millioen K.G. hooi in vlammen opgegaan. Jongeman te Dokkum door revolverschot ge dood. O O O RiminnmiiiinminiiinniiiHiiiininrniniiininiiniiifiiHiimitBniiiBiHiifl Elwyn Maurice, zoo juist met den hoogsten lof gepromoveerd, wil zijn leven wijden aan het geluk der men- schen. Hij wil ze uit hun dagelijksche sleur rukken en voor iets hoogers be geesteren. Ernestine, eigenaresse van het uitgestrekte landgoed Rulery, dwarsboomt den jeugdigen „wereld hervormer" reeds bij zijn eerste po ging om zijn idealen te verwezenlij ken. Een hevige strijd ontbrandt dan tusschen twee sterke, edele karak ters: Elwyn, openhartig, vurig, ver langend de menschen van al wat mooi en goed is in het leven te laten genieten; Ernestine uiterlijk koud en ongevoelig voor alles. Een ontzettende tragedie, waarvan zij in jeugdige onbezonnenheid zelf de oorzaak is geweest en die haar geheele leven dreigt te verwoesten, dwingt haar hiertoe. Het is de nobele Maurice, die haar l uit de klauwen van een gemeen sujet weet te rukken en haar voor altijd zonder masker naar het zonnige I leven terug leidt. uiniinnfln DANZIG, 29 Juli. (Reuter). Hedenochtend tegen 11 uur heeft by Dirschau tusschen de stations Markau en Subkau een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Van een specialen trein, waarin de deelnemers zaten voor het .Zee- feest", dat Zondag in Gdingen wordt gehouden, raakten de laatste vyf wagens los en sprongen uit de rails. De trein had toen een snelheid van 80 KM. per uur. De eerste twee der ontspoorde wagons werden zwaar beschadigd. Van de pas sagiers werden er ongeveer 30 gewond, o.w. 10 ernstig; één vrouw stierf, terwyl zy naar het zie kenhuis werd vervoerd. Talrijke reizigers liepen ontvellingen en verwondingen door glasscherven op. Van Dirschau werd direct een reddingstrein naar de plaats van het ongeluk gezonden, waarin dé gewonden naar Dirschau werden vervoerd. Daar het traject een dubbel spoor heeft, onder vond het verkeer geen stagnatie. Het ongeluk zou veroorzaakt zyn, doordat het onderstel van een der wagens niet in orde was en gerepareerd moest worden. Deze fout zou te voren reeds op een station gemerkt zyn. Volgens een andere lezing waren de dwarsliggers op het traject vermolmd. De materieele schade is zeer groot. R UBL1 Stofzuiger 78.—, o. mf 150 per wêek AMEG Stofzuiger f 4950, o. m. Lper week Hoogste stand op Zaterdag 9 aar v.m.: 764 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1