STADSNIEUWS Liefdadigheidspredicatie PATER BORRQMAEUS DE GREEVE O.F.M. Haarlem, 30 Juli Trekjes No. 768 FINANCIEEL OVERZICHT ZATERDAG 30 JULI AGENDA Stofzuigerhuis MAERTENS St. Vmcentius-Bibliotheken DE LITURGISCHE DAG TE HAARLEM Een belangwekkende tentoon stelling ONDERHOUD POLDERWEGEN In Haarlemmermeer Wij aan de Vest Aanbestedingen Samuel Ampsing Statuten Concert in den Hout Populaire melodie-koorts HERINGA WUTHRICH, DE NAGTEGAAL TE OVERVEEN Aangekocht door de gemeente Bloemendaal EERVOL ONTSLAG J. H. Belgraver COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Personalia DE AARDBEIENCAMPAGNE GEËINDIGD Flinke aanvoer, maar geen prijzen 31 JULI 1 AUG. Gevonden dieren en voorwerpen Het bestuur van de Liturgische Vereeniging heeft de goede gedachte gehad, de deelnemers aan den Liturgischen Dag opmerkzaam te ma ken op het Bisschoppelijk Museum en hen er op te wijzen, dat er tusschen de H. Mis en de vergadering een prachtige gelegenheid be staat om het Museum te bezoeken en de nieuwe inrichting in oogenschouw te nemen. Het bestuur van het Museum heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om een tentoon stelling in te richten, die ongetwijfeld de be langstelling van de bezoekers der vergadering verdient. Uit het bezit van het Museum is een groot aantal Liturgische boeken tentoongesteld, waarvan sommigen tot de groote zeldzaam heden behooren. Vooreerst zijn er handschriften, waaronder een Missaal uit het einde van de 11e eeuw en een, even vroeger, Evangelarium, bijzonder de aandacht verdienen. Verder kan men hier een aantal gedrukte liturgische boeken vinden: een Missaal van de Benedictijnen, een idem van de Dominicanen en een paar exemplaren van het Missaal van Utrecht. Ook latere drukken, meer bestemd voor kamer- dan voor altaargebruik, val'en er te bewonderen. Ook geeft de tentoonstelling een kijk op andere liturgische boeken. Het Rituale, of Pas torale, zooals het vroeger heette: hiervan is een handschrift voor het Doopsel tentoonge steld; twee uitgaven van het Pastorale van Hauchinus, dat hier tot in de 16de eeuw in gebruik was en een klein Romeinsch Rituaal, ten gebruike van priesters in ver verwijderde en gevaarlijke plaatsen. Het is te hopen, dat deze tentoonstelling een groot aantal bezoekers trekt en degenen, die Maandag niet in de gelegenheid zijn, kunnen later komen, daar de tentoonstelling de ge- heele maand Augustus blijven zal. Daar deze Liturgische Dag vooral aan den toonstelling slechts een keuze is uit het Mu. seumbezit. De catalogus van handschriften en boeken, door pater Kruitwagen saamgesteld, biedt gelegenheid voor verdere studie. Deze ca talogus zal h 1.50 op de tentoonstelling ver krijgbaar zijn. Behalve deze eigenlijke liturgische boeken, zijn ook een paar werken over liturgische boe ken ter inzage neergelegd. Daar deze Liturgische Dag vooral aan de Volkszang gewijd is, werd bijzondere zorg ge wijd aan het tentoonstellen van het noten schrift in de zangboeken. In een der vitrines kan men een vrij volledig overzicht bekomen van het Gregoriaansch notenschrift in den loop der eeuwen. Het wegen vraagstuk begint in den uitgestrek- ten Haarlemmermeerpolder langzamerhand zijn oplossing nabij te komen en dit geschiedt op een wijze, waarover de ingezetenen en ingelan den uiterst tevreden kunnen zijn. Nog niet zoo lang geleden moest het onder houd van alle openbare wegen, voor zoover deze buiten de dorpen waren gelegen, worden be taald uit de kas van het waterschap, hetgeen als een onbillijkheid werd gevoeld omdat ver schillende wegen dienst doen als en worden ge bruikt voor het aigemeene groote doorgaande verkeer, waarvan de kosten en onderhoud voor rijksrekening plegen te worden genomen. Het bestuur van de provincie Noord-Holland heeft den Spaarnwouderweg en den Kruisweg en den Venneperweg als primaire en secundaire wegen opgenomen in het provinciaal wegen plan en telkens blijkt weer, dat in dezelfde richting wordt voortgewerkt. Bij besluit van 13 Juli 1932 zijn weer eenige wijzigingen aangebracht in het wegenplan en is tijdelijk in het plan opgenomen de nieuwe weg, over een afstand van ruim 3 kilometer, loopende van den Spaarnwouderweg tot aan de brug over de westelijke ringvaart nabij de Zo- mervaart, alsmede een gedeelte van de Ooste lijke ringvaart, vanaf het luchtvaartterrein Schiphol tot aan den Venneperweg, over een lengte van meer dan 12 Kilometer. Door deze prachtige medewerking van het Provinciaal Bestuur, wordt het nu mogelijk ge maakt om weer een groot gedeelte van den ringdijk van een klinker-bestrating te voorzien, zonder dat alle kosten daarvan voor rekening van de polderkas behoeven te worden gebracht. Wanneer op deze wijze en naar dit systeem nog een paar jaren wordt doorgewerkt, zal in Haarlemmermeer een groote verbetering zijn verkregen en een schitterend wegennet. Iedereen zal nu toch wel weten, dat wij voor ons bedrijf het voormalige Maria Magdalena- klooster, alias Infirmerie of Hospitaal, in ge- b.uik hebben genomen en dat de Kinderhuis- straat niet meer bestaat. Aan de Westzijde zijn er twee bewijzen van duidelijk gedemonstreerd. Zoo hebben wij een bord aan de poort, waar ge tevergeefs den lindeboom meer zult zoeken. Die poort is niet zoo goed als ze lijkt. In die poort is een steen geplaatst met het Wapen van Haarlem er op gebeiteld, volgens de opgaven van den toen- maligen Gemeente-architect. Die steen is af komstig van het gesloopte huis te Halfweg HaarlemLeiden en, het moet gezegd, hij staat met betrekking tot zijn grootte en zwaarte vol strekt in geen behoorlijke verhouding tot de poort zelve. Hier stond een halve eeuw geleden het .graanpakhuis met eenige woningen voor ge huwde militairen. Dus ongeveer 50 jaar terug zijn die panden gemaakt en kwanï de poort. Weet ge ook, dat de school aan de Nassaulaan de plaatsvervangster is van de kleine manége der vroegere kurassiers? Toen was er nog de voormalige Infirmerie, later gasthuis voor epide mische ziekten, samen 3 panden vormend, die in 1882 werden afgebroken. Daar kwam een school voor G. L. O. voor 400 kinderen, terwijl de bovenlokalen voor burger-avondschool waren bestemd. De conciërgewoning is er ook nog. De tweede demonstratie is voorbij de huizen of liever tusschen de huizen van de Kinderhuis- vest. Daar was tot voor kort een stapelplaats van een bekende aannemersfirma. Het merkwaardige is, dat dit het west-eind punt der Haarlemsche wallen was. Indertijd eindigden die hier in den Pijntoren, waarnaar de Pijntorenstraat aan den overkant heet. Op de plaats van den Pinktoren kwam de Pinkmolen. Deze is 30 September 1871 in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" aan de Zijl straat publiek verkocht. Het was een steenen windmolen en stond op den stadswal en wel op grond, behoorende aan de stad, evenals het daarbij staande woonhuis, „groot 1130 M2 en zulks met den daarbij behoorenden wagen en vaste en losse gereedschappen." J. Waars werd voor 1375 de gelukkige bezitter. De laatste bezitter, C. Nelis, wiens recht van opstal en huur met ultimo April 1870 eindigde, had bij request, ingediend ter Raadsvergadering van den 12den Januari 1870, vernieuwing ver zocht tot einde April 1880. Dan, in de Raadszitting van den 16den Fe bruari werd besloten, hem het gebruik van grond, met recht van opstal, toe te staan voor den tijd van drie jaar, dus van primo Mei 1870 tot einde April 1873. Mijnheer Nelis heeft van die gunstige be schikking van Haarlems Raad geen gebruik ge maakt en sloeg, zoo we zagen, den molen aan den paal en daarmee begon het einde. De kooper niet molenaar Waars, begon reeds November 1871 met sloopen. De molenwerf werd ontruimd en ter beschikking gesteld van de gemeente. De Raad had verfraaiingsplannen, waarvan wij nu nog de gezegende vruchten zien en genieten. Die noordwal liep van den Pijntoren naar den Sint Janstoren. Ge hebt de goede richting te pakken, wanneer ge de Nassau- en ac Rid derstraat volgt. Hier was het brandpunt van den strijd tijdens het Spaansche Beleg 1572'73 en hier vonden honderden den dood. Vrijdagmorgen werd vanwege den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed: het maken van rijwiel paden met een verharding van asphalt-beton op een gedeelte van den Rijksweg no. 10 (Stol pende KooyDen Helder), met bijkomende werken, in de gemeente Den Helder; raming ƒ26.000; en het bouwen van een havenkantoor en het ommetselen van de mistsirene op de haven te Oudeschild op Texel. Ingekomen waren voor het eerste werk 9 biljetten. Laagste inschrijfster was de N.V. J7ed. Ba- zaltmij. te Zaandam, voor ƒ23480.. Voor het tweede werk waren 9 biljetten in gekomen. Laagste inschrijfStêf 'wasf' Jaca- Da slider, te Den Burg, voor 2670. Vrijdag 29 Juli was het 300 jaar geleden de sterfdag van den predikant Samuel Ampsing, die vooral bekend is om zijn geschiedenis van Haarlem. Samuel Ampsing, geboren in 1590te Haar lem en aldaar gestorven als predikant 29 Juli 1632, was de jongste van zeven kinderen, die bij de moeder door den vader onverzorgd werd achtergelaten, toen hij naar het buitenland ging. De overheid zorgde voor Samuels onder wijs. Hij studeerde in de theologie te Genève en werd in 1616 predikant te Rijsoord en in 1619 te Haarlem. Hij dichtte over Haarlem en schreef daarna veel tegen de Roomsche Kerk. Hiertegen verdedigde hij zich weer in verschei dene boekjes. Daarna schreef hij veel theolo gische studies, werkjes over de Oranje's, over Haarlem en over historische onderwerpen, nog meer pamfletten tegen Rome, een rijmbijbel en geschriftjes over kerkelijke en maatschappe lijke aangelegenheden. De „Stscrt." bevat de statuten van de Jo sephine Butler Vereeniging, alhier. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een concert op Zondag 31 Juli te 2.30 uur in den Hout, onder leiding van Marinus Adam. Het programma is als volgt: 1. La Trombetta del Bersagliere Cerri 2. Lustspiel Ouverture Keler Béla 3. „Estudiantina" (Walzer) E. Waldteufel 4. Ballet „Gioconda" Ponchielli 5. Ouverture „La Gazza Ladra" G. Rossini 6. Zwei Spanische Tanze Moszkowsky 7. Ballet „Egyptienne" A. Luigini De groenten-venter: "k Heb mooie komkommer en postelein! O, Mona! Tc Heb heerenboontjes, reuze-fijn! O, Mona! Spinazie drie cent maar "n pond! O, Mona! Me worteltjes smelten in je mond! Ooooo, Monaaaaaü De kwitantie-looper: Mogge mevrouw! Van de firma Spier, O, Mona! t Is zeven-en-twintig-gulden-vier, O, Mona! Mevrouw, asjeblieft geen smoesjes meer! O, Mona! Ik kom hier nou voor de twaalfde keer! Ooooo, Monaaaaaü HAARLEM EX1DE BATTERIJEN, OOR REPARATIES. En als U ditmaal niet betaalt, O, Mona! Dan wordt er de deurwaarder bij-gehaald! O, Mona! De Ako-jongen: Handelsblad en Beurskroniek! O, Mona! Herrie in de Duitsche republiek! O, Moaa! „De Tijd", ,,'t Volk", ,,'t Nieuws van den dag!" O, Mona! „De Haagsche Post" en de nieuwe „Lach" Ooooo, Monaaaaaü Asjeblieft meneer! 't Amusantje! Ooooo, Monaaaaaü Ja meneerkom bij u met 'n krantje! Ooooo, Monaaaaaü De markt-kooplui: Zoek maar uit! 'n Dubbeltje maarl O, Mona! Van alles leit hier bij-mekaar! O, Mona! Juffrouw, loop hier nou niet voorbij! O, Mona! Tc Heb kant en lint, fluweel en zij! O, Mona! Tc Heb diepe borden voor drie cent! O, Mona! Bezuinig op je traktement! houdt a-s. ZONDAG (31 JULI) onder alle H.H. Missen in de PAROCHIEKERK VAN HET ALLERH. HART (KLEVERPARK) een ten bate van het INTERPAROCHIEEL ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK! (Voor den bouw van een „Franciscushuis" in Haarlem Noord). - Na élke predicatie: collecte! Het Bestuur van het S. F, L. Vrijdagmiddag hadden in hotel „Van OudsHet Raadhuis" te Overveen, ten overstaan van No taris H. M. van Weel, de toeslag en combina ties plaats van de op 22 Juli gehouden veiling b ijinzet van de buitenplaats „De Nachtegaal" aan den Bloemendaalscheweg met achtergele gen kleerbleekerij, gebouwen en gronden, alle gelegen in het uitbreidingsplan der gemeente Bloemendaal. Perceel I: Heerenhuis enz. in bod ƒ33.800. Perceel II: Perceel tuin in bod op ƒ8.100. Perceel III: Perceel tuin in bod op ƒ7.000. Perceel IVPerceel grond in bod op 16.200 afgemijnd ƒ300. Perceel V: Perceel bloembollengrond in bod op ƒ7.1000. Perceel VI: Perceel bloembollengrond in bod op ƒ5.000. Perceel VII: Perceel bloembollengrond in bod op 4.700. Perceel VIII: Perceel woonhuis, bleekerij enz. in bod op 13.000, afgemijnd ƒ10. Perceel IX: Perceel tuingrond in bod op 4.000. Perceel X: Perceel tuin- en bloembollengrond in bod op 6.300. Perceel XI: Perceel weiland en bloembollen grond in bod op ƒ6.200. Perceel XII: Perceel weiland in bod op ƒ7.100. Perceel XIII: Perceel weiland in bod op 4.100. Perceel XIVPerceel weiland in bod op 3.000. Perceel XV: Perceel weiland in bod op ƒ4.100. De combinaties perceel II en III 15.100 niet afgemijnd. I, II en III ƒ48.900, afgemijnd 50, A. M. Joustra. V, VI en VII ƒ16.800, afgemijnd ƒ10, S. P. Rijnierse. VIII en IX 17.010, afgemijnd 7.500, C. H. Kramer. V, VI, vn, VIII en IX ƒ41.320, afgemijnd ƒ325, C. H. Kramer. X en XV 10.400, niet afgemijnd. XI en XIV ƒ9.200, niet afgemijnd. XII en XIII ƒ11.200, afgemijnd ƒ5, P. Bul- X, XI, XII, XIII, XIV en XV ƒ30.805, afge mijnd ƒ5, A. M. Joustra. V tot en met XV 72.455, niet afgemijnd. IV tot en met XV 88.955, niet afgemijnd. Generale massa der perceelen I tot en met XV in bod op 137.905, afgemijnd op 12.000, totaal 149.905, A. Cassee, q.q.q.q. Naar wij vernemen is de villa aangekocht door het gemeentebestuur van Bloemendaal. De bestemming er van is nog niet bekend. Bij Koninklijk besluit van 16 Juli is, met in gang van 1 September 1932 op verzoek eervol ontslag verleend aan den inspecteur der pos terijen, telegrafie en telefonie J. H. Belgraver, belast met de functie van hoofd van het tele foondistrict te Haarlem, met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten. 25—30 Juli 1932 Men kan zeggen dat de vaste stemming welke deze week te Amsterdam zulk een prettigen en vertrouwenwekkenden indruk maakte geen ver schijnsel was waarmede alleen de Amsterdam- sche beursmenschen zich konden verblijden. Het was internationaal. Wat daarvan de oorzaak is, wie zal het zeggen? De prijzen van graan, rub ber, koffie en katoen zijn zeker gestegen, in verhouding echter tot het niveau waarop zij behooren te staan om den handel meer winst gevend te maken nog veel te weinig en boven dien zijn er over het algemeen nog-vrij wel geen aanwijzingen te vinden dat de-hevigheid van dg crisis zou verminderen. Althans geen aan wijzingen van concrete gegevens. Men moet zich daarom maar domweg troosten met de gedachte dat dikwijls de beurs een sterk ontwikkelde en ondefinieerbare feeling heeft voor komende ge beurtenissen. Het is zeker dat tenslotte de te Lausanne gesloten overeenkomst veel goed heeft gedaan waar het betrof het vertrouwen eenigs- zins te doen terugkeeren. In verband met deze stemming van herlevend vertrouwen was deze week dan ook eenige speculatieve kooplust merkbaar, waarvan bij ons enkele locale fond sen, zooals Philips, Unilever en verschillende cultuuraandeelen, maar toch in hoofdzaak de Amerikaansche shares konden profiteeren. On danks de zeer gereserveerde, ja afwijzende hou ding van het officieele Amerika inzake ae kwestie der internationale herstelbetalingen, krijgt men uit de verschillende Amerikaansche berichten toch den indruk dat het publiek der Vereenigde Staten er eigenlijk reeds van over tuigd is, dat deze betalingen tot de historie be hooren, niet het minst in deze overtuiging ge sterkt door de opzienbarende redevoering van Senator Borah. De koersen welke Walstreet deze week te zien gaf bewogen zich dan ook in opgaande lijn ove de geheele linie, niet uit gezonderd zelfs de U.S. Steel en de Bethlehem Steel, hoewel de bedrijvigheid in de staal industrie nog steeds uiterst gering is (nauwe lijks 16 pCt. der capaciteit) en vooralsnog geen teekenen van opleving vertoont. Wel verwacht men weer een reactie op de betrekkelijk snelle stijging van de laatste week, maar dat zou ge heel in overeenstemming met de beurstechniek zijn, zeggen de optimisten. In ieder geval zijn de prijzen op de voornaamste goederenmarkten oploopend, een verschijnsel aan welks optreden reeds bijna 3 jaar was getwijfeld. In het algemeen mag dus worden gezegd dat ook in ons land geleidelijk het vertrouwen in de toekomst schijnt terug te keeren, maar men moet zich nog steeds voor te groot opti misme blijven hoeden. Een vorig maal wezen wij in dit verband op g[e ongelukkige toestanden in de vaderlandsche zuivelnijverheid en de land- en tuinbouwbedrijven. Ditmaal zij de aan dacht gevestigd op de haast hopelooze situatie in ons nationale industriegebied Twente, waar een nijverheid die steeds met volle reden de trots van onze natie is geweest en in zoo hcwge mate tot de welvaart van ons land heeft bijge dragen, geheel ten onder dreigt te gaan. Wat is immers het geval? Japan dat steeds in Neder- landsch-Indië voor onze Twentsche industriee- O, Mona! 'n Dubbeltje die gummi zolen' O, Mona! Vooruit, 't is allemaal gestolen! O, Mona! In 'n gemeenteraad: We krijgen thans de interpellatie, O, Mona! Over de werkloozen-demonstratie, O, Mona! Meneer de voorzitter, 'k wil u zeggen, O, Mona! Dat we ons er niet bij neer willen leggen, O, Mona! Want die terreur van de boerzwassie! O, Mona! Dat is je reinste tirannie! O, Mona! Meneer, ik roep u tot de orde! O, Mona! Moet 't hier nu altijd ruzie worden?! O, Mona! Ja laat die knul z'n snuit toch houwen! O, Mona! Hij kan alléén maar onrust brouwen O. Mona! Dat is 'n laag, 'n valsch verwijt! O, Mona! Ik vraag 't woord voor 'n persoonlijk feit! O, Mona! Ach, vent hou nou je bakkes dicht! O, Mona! len een concurrent is geweest waarmede terdege rekening moest worden gehouden, maar tegen wien de strijd onzerzijds ook steeds met succes kon worden gevoerd, dreigt nu onze nationale katoen-exportindustrie geheel en al ten gronde te richten. Japan biedt op het oogenblik in Nederlandsch-Indië sarongs aan tegen een prijs welke nog aanzienlijk beneden de helft ligt van den kostprijs, tegen welken de Twentsche fabri kanten hetzelfde product vervaardigen; het is tot zulk een exceptioneel goedkoop aanbod in staat ten eerste tengevolge van de enorme de preciatie van den Yen en ten tweede omdat het zich niet ontziet desnoods met verlies te ver- koopen waneer het maar een buitenlandsche •markt kan veroveren. Eenige maanden geleden w;ezen wü reeds eens op het streven van Japan om nieuwe afzetgebieden te verkrijgen voor zijn noodzakelijken expansiedrang. Japan bergt op een betrekkelijk klein en niet voor uitbreiding vatbaar grondgebied een zeer dichte bevolking en is verplicht op de een of andere wijze de steeds stijgende werkloosheid te remmen. Het wil nu klaarblijkelijk hetzelfde doen wat Duitschland reeds langer dan een jaar doet n.l. op zoo drastisch mogelijke wijze den invoer be perken en den uitvoer vergrooten. Japan wapent zich voor een economischen oorlog en als een van de eerste phasen van den strijd, tot welken het zich heeft toegerust, ontwaren we nu een scherpen aanval op het Twentsche afzetgebied voor katoentjes in Nederlandsch-Indië. Door den nood gedwongen nu, hebben de Twentsche industrieelen zich thans tot onze regeering ge wend teneinde steun te zoeken in dezen onge- lijken kamp. In verband hiermede citeeren wij den aanhéf van het artikel dat dezer dagen uit Twente aan „De Maasbode" werd toegezonden: „Met buitengewone belangstelling wacht men thans in Twente af wat besloten zal worden ten aan zien van het verzoek der Twentsche export fabrikanten om contingenteering van katoenen goederen in Nederlandsch-Indië, een voorstel, dat gesteund wordt blijkens adhaesie-adressen door den geheelen middenstand en de arbeiders bevolking van Twente. Want dit vraagstuk is tot op zekere hoogte een levensvraag voor Twente. Het is zoo goed als zeker dat de Twent sche katoenexportindustrie tot ondergang ge doemd is, wanneer geen maatregelen genomen kunnen worden om den exorbitanten import van Japansche katoenen fabrikanten in Neder- landsch-Indië althans tijdelijk te beperken. Nie mand meer en niemand beter dan de Twent sche groot-industrieelen, die tot op dezen dag principieele vrijhandelaren en verklaarde voor standers zijn van den vrijen ruilhandel, zal be seffen, dat hetgeen zij vragen in den vorm van contingenteering tegen den draad van een nor male ontwikkeling van den wereldhandel in gaat, liiaar niettemin zijn zij volkomen over tuigd, dat in het kader der huidige abnormale omstandigheden hun opvattingen economisch volstrekt verdedigbaar zijn; wat abnormaal is in normale tijden kan normaal worden ui ab normale tijden. Welnu zij vragen in abnormale omstandigheden abnormale middelen." Rg. Of ik smijt 'n inktpot naar je gezicht! O, Mona! Dat moet je 's durven, vuile schooier! Oooo Bode, verzamel hier de stukken! O, Mona! En bel d'Eerste Hulp Bij Ongelukken! O, Mona! De politie zal voor de rest wel zorgen! O, Mona! Ik schors de vergadering tot morgen! Ooooo, Monaaaaaü V az-Dias: Goeden avond, dames en heeren! O, Mona! Ik kom u 't nieuws weer presenteeren! O, Mona! De juiste tijd is thans ?lf uur! O, Mona! De weer-verwachting: „Voorloopig guur!' O, Mona! „De ooievaar" is op tijd vertrokken! O, Mona! Ze zijn in Berliin weer aan het knokken! O, Mona! Generaal Leng-Ting in Japan, O, Mona! ZONDAG 31 Juli 2 uur: Tocht naar IJmuiaer. voor leden en introaucé's van de Nederland- sche Roomsche Reisvereeniging. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG, 2 Augustus 8 uur: Vergadering van het Armbestuur van Par. O. L. Vrouw. 8 uur: Repetitie van de R.K. Zangvereni ging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo'' 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus" in het Militairen gebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG, 4 Aug. 's morgens 9 uur: Vergadering R. K. Armbestuur St. Bavo Haar- len-Noord aan de pastorie. Des avonds 8 uur: Bureau-vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. VRIJDAG, 5 Aug.: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Centraal", Groote Houtstraat 176. ZATERDAG 6 Aug.: Deelname aan het Maria-Congres te Nijmegen van de leden en introducées Ned. R.K. Reisvereeniging. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. verenigin gen dringend verzocht bij het uitschrijven van vergaderingen vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Sin gel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het adjunct-hoofd van het telefoondistrict Haarlem, de heer ir. C. H. M. Brouërius van Nidek, is overgeplaatst naar Alkmaar. Bij het Amsterdamsche Politiekorps is tot po- litie-agent (afd. motorbrigade) benoemd de heer B. J. van der Ham, alhier. Bij beschikking van den Minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het tijdvak van 19 September 1932 tot en met 17 September 1933 aangewezen als deskundige bij het afnemen van het arts-examen aan de Rijks universiteit, dr. Tj. Halbertsma, arts, alhier. De heer W. P. v. d. Stoel, te Haarlem, slaag de te Utrecht voor het examen Fransch L. O.; Mej. G. Aberson, te Haarlem; slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O.; Mej. M. H. B. Pekarek, te Haarlem slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Hoogduitsche taal L. O.; de heer S. Appell, te Haarlem slaagde te 's-Gra- venhage voor het examen Hoogduitsche taal L. O.; de heer G. B. Lebbink, te Hoorn, slaag de te 's-Gravenhage voor het examen Hoog duitsche taal L. O. Mej. J. de Peer, alhier, slaagde te 's-Graven hage voor het examen boekhouden M.O. Mej. E. M. M. L. Gratama, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen fraaie hand werken. De hoopvolle verwachting, dat het aardheien- seizoen van dit jaar nog weer veel goed zou maken aan den zeer ongunstigen toestand in het tuindersbedrijf van Kennemerland, is op een teleurstelling uitgeloopen. Nu de campagne ten einde is, blijkt het, dat de bedrijfsuitkomsten alles behalve gunstig zijn te noemen. De doorsneeprijs was nog weer lager dan het vorige jaar en bedroeg 16.41 per 100 K.G. tegen 17.81 in 1931. In totaal werden dit jaar 33 speciale aard beienveilingen gehouden. Bij de R. K. Tuindersvereeniging „Kennemer land", de belangrijkste veiling, bedroeg de aan voer in totaal 1.467.201 K.G. met een omzet cijfer van 238.037.—. Het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk 1.301.784 K.G. en 226.794. Aan de „Beverwijksche Exportveiling" bedroeg de aanvoer dit jaar 820.000 K.G. met een om zet van 137.234.14. Tenslotte werd aan de „Vrije Groenten- en Fruitveiling 493.843 K.G. aangevoerd met een opbrengst van 81.047.14. De aanvoer aan de gezamenlijke veilingen heeft dus bedragen 2.781.044 K.G., terwijl het totaal omzetcijfer 456.318.44 bedroeg. Het vorige jaar waren deze totaalcijfers 2.459.144 K.G. en 438.036.— Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op de aanvoer aan de speciale aardbeienveilingen Waar ook tusschen de groenten door aardbeien geveild worden, kan bij het totaalcijfer nog ge rust een hoeveelheid van 200.000 K.G. gevoegd worden, die op andere wijze geveild is. Kan dus de oogst en als gevolg daarvan de aanvoer over het algemeen niet onbevredigend genoemd worden, de opbrengst en daar gaat' het toch vooral om was weer bedroevend. De aardbeiencultuur is nog steeds een voor name bron van bestaan. De slechte financieele uitkomsten zullen dus echter ook 1932 weer tot een zeer ongunstig jaar stempelen. Het wordt voor de tuinders van Kennemerland steeds moeilijker. Ter vergelijking, maar ook als een bewijs hoe de cultuur is ingekrompen en de opbrengst ach teruitging, laten we hieronder de totaalcijfers van de vijf voorgaande jaren volgen: 1927 aanv. 3.652.400 K.G., opbr. 1.196.400 1928 aanv. 3.015.600 K.G., opbr. 1.437.000 1929 aanv. 1.905.000 K.G., opbr. 1.580.416 1930 aanv. 2.060.054 K.G., opbr. 658.318 1931 aanv. 2.459.144 K.G., opbr 438.036 Versloeg het leger van Tsji-Fong-Than! O, Mona! Ook Mussolini is „weer bezig", O, Mona! En hier is verder niets aanwezig! Oooo! Monaaaa! In de rechtszaal: „Beklaagde, 't is toch een schandaal! O, Mona! Je staat hier nu voor de zesde maal! O, Mona!" „Ik kan er niets aan doen, heer rechter! O, Mona! Maar de tijd wordt ook voor ons steeds slechter O, Mona!" „Dus nog brutaal ook? O, 't is cru! O, Mona! Je gaat voor 'n jaar in de paraplu!" O, Monaaaü" „Dat valt nog mee, edelacht'bre heer! O, Mona! Mijn dank! Ajuus! Tot de volgende keer! O, Monaaaü" De crisis-optochters: Wij eischen werk, wij eischen brood! O, Mona! En Ruys de Beerenbrouck mot dood! O, Mona! Sociëteit „St. Bavo" „Geel-Wit", 6 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Bisschopelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meis jes lederen dag van 1012, 24, 89 -uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres Bloem hofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. Den Hout. Concert door de H. O. V. in de tent half 3 uur. Stadsschouwburg. Variété Bouwmeester kwart over 8 uur. Schouwburg-Jansweg. Revue „Pak de leu ning" kwart over 8 uur. Gem. Concertgebouw. Revue ,,'n Geel bandje, meneer" 8 uur. Palace. Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102. Ten toonstelling teekeningen Herman Moerkerk van 2 tot 4 uur. BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 PREMIER DUFLEX-STOFZÜIGERS 165.— Sociëteit ,.St. Bavo. Bestuur R. K. Melk handelaren „St. Jozef" half 9 uur. R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Kathedraal. Leidschevaart. Pontificale Hoogmis ter gelegenheid van den 18den Dio- cesanen Liturgischen Dag 10 uur. Schouwburg-Jansweg. Aigemeene vergade ring Liturgische Dag half 3 uur. Stadsschouwburg. Variété Bouwmeester kwart over 8 uur. Schouwburg-Jansweg. Revuè „Pak de leu ning" kwart over 8 uur. Gem. Concertgebouw. Revue ,,'n Geel bandje, meneer" 8 uur. Palace. Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30 en 8.15 uur. Kunsthandel Reeker, Wagenweg 102. Ten toonstelling teekeningen Herman Moerkerk, van 10 tot half 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1 Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, Telefoon 11596 en door de Firma Bege- mann Sneltjes, Jansstraat 27, Telefoon 10043. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagavond van TA9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van TA—9 uur. Ook gedurende de zomermaanden. Kruger, Barrevoetestraat 14, bal; Brands, Sta tionsplein 2, broche; Hulst, 2e Hoogerwoerd- dwarsstraat 27, Fransche leesboeken; bur. van politie, Smedestraat 9, couvert met foto; riem; Philippo, Jan Steenstraat 11, dameshorloge; Koning, de Rijpstraat 18, hoes van een auto; Kleist, Houtvaartpad 206, hond; Steenken, Am sterdamstraat 53, kinder jasje; v. Wanrooy, Fr. Halsstraat 43rd„ kraan v. melkbus; Kennel Fauna, Parklaan 119, 5 katten; Verzeilberg, L. Vlamingstraat 26, mandje; Rozenheek, Timor- straat 97, portemonnaie; v. Brugge, Anthonie- straat 75, idem; Blitz, O.Z. Achterburgwal 148, A'dam, idem; Steenken, Amsterdamstraat 53, parapluie; v. d. Putten, Kruistochtstr. 6, regen jas; Kruger, Barrevoetestraat 14, sokken; Dek kers, A'damschevaart 110, damesschoen; Buur man, le Hoogerwoerddwarsstraat 20, spaarpot; v. Zon, Dolfijnstraat 20, 3 p. sokjes; Laduc, Si- wartstraat 22, zakmes; de Groot, Kloosterstraat 97, autodop; Valbrecht, de Clercqstraat 164, autosleutel; Francot, Aelbertsbergstraat 61, acte- tasch; De Wilde, Slachthuisstraat 74, idem; Vé- lu, Groote Houtstraat 96, bankbiljet; de Vries, Smedestraat 1, kindercape; Schaapman, Patri archstraat 7, colliertje; v. d. Bel, Elzenplein 34, duimstok; Witkamp,'Palaststraat 16, fototoestel; Vermeer, Godfr. v. Bouillonstraat 51, hond; Neeven, Bisschop Ottostraat 14, jasje; Jas, Ged. Raamgracht 60, regenjas; Teeuwen, Oosterstraat 11, mutsje; HUgerman, Eschdoornstraat 8, man teltje; Rum, Olieslagerslaan 16, portemonnaie; Oosterveen, Amsterdamstraat 3 k., pet; Rijbroek, Harmenjansstraat 43, hondenpenning; v. Wee- ren, Ged. Oudegracht 81, portemonnaie; v. d. Vries, Kloppersingel 81, rijwielsleutel; Lak, Bre- derodestraat 3, regenjas; Daim, Damiatestraat 34, ring met sleutels; de Best, Bromostraat 4, damesrijwiel; Kant. Waterleiding, Kampersingel, damestasch; Groenendaal, Allanstraat 55, zak mes. Aan de galg met Weiter en z'n staf! O, Mona! We stroopen 't vel van z'n boddy af! O, Monaaaa De aanspreker: Ik bericht uit naam van meneer ter Aar, O, Mona! Dat in de leeftijd van zestig jaar, O, Mona! Zijn zuster, Mina, Nelly, heden, O, Mona! Heel zacht en kalm is overleden! O, Mona! Ondergeteekende: Je hoort van 's morgens vroeg tot laat: O, Mona! je hoort in huis, in bosch, op straat: O, Mona! Je hoort van grijsaard, vrouw en kind: O, Mona! Geen plekje waar je rust meer vindt! O, Mona! Voorheen was baby's eerste woord: Ta! Mamma! Maar thans wordt uit de wieg gehoord: O, Mona! Krankzinnig word je van het lied: O, Mona! Alleen in „Meerenberg" zingt men niet: O, Mona! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2