Onstuimige zomer Heiligen en hun levensbeschrijvers CRISISWERKLOOSHEID De steun van de Regeering DE OPBLOEI VAN ONZE I LETTERKUNDE Wapentransport naar Arnhem GERECHTELIJK NASPEL VAN BIA-TORBAGY Eisch tot schadevergoeding aan spoorwegen Waarschuwing aan dictatoren BRUENING ANTWOORDT Moeilijk werk aan de „Niobe" ZATERDAG 30 JULI STengevolge van de groote activi teit in den dampkring Voorloopig weinig hoop op beter CENTRAAL BEVRACHTINGS KANTOOR OPGEHEVEN Tegenwerking van communistische zijde de aanleiding Dr. VAN DER SLEEN TERUG Veel nieuw materieel DE DIEFSTAL IN DEN HAAG Verdachte uit politie-bewaring ontslagen MGR. DR. JAC. MANGERS, S.M. Apostolisch Vicaris van Oslo Het Katholicisme is altijd nieuw en bezielt daarom ieders tijd Twee mooie boeken De nieuwe Kamerleden Henricus Ruyter Joseph Johan Wilhelm IJsselmuiden A. J. Schoemaker BOERDERIJ AFGEBRAND Bewoners met moeite gered DE KUNST VAN HEDEN Boekverluchting door Felix Timmermans Te Emmerich opge houden Door revolverschot gedood Ongeluk of misdaad? ERNSTIG AUTO-ONGELUK Man en vrouw zwaar gewond NA HET ONGELUK TE GRONINGEN Noodlottige vergissing Boekverluchting door Felix Timmermans MARIONETTEN-THEATER Te Zandvoort aan de Zee Het auto-ongeluk van Mgr. Verstraelen Grove nalatigheid? Frankrijk en Amerika Een vlotte lunch Schuld en-ambassadeurs Von Gronau te Ottawa Kard. Hlond tegen gewelddaden De primaat van Polen Op het verwijt van Dr. Schacht Jimmy Walker ontkent „Verkeerde voorstelling van zaken" Onze weerkundige medewerker schrijft: Gedurende de laatste dagen heeft het weer ons heel wat te zien gegeven. In de eerste plaats is de droogte, die gedurende het eerste halfjaar van 1932 in geheel Europa heeft ge- heerscht en die in ons land vooral in Juni en de eerste dekade van Juli scherp tot uiting kwam, plotseling afgebroken, althans in een groot gedeelte van West-Europa. In ons land begon de regenperiode met de zware onweders, wolkbreuken en hagelslag van 12 Juli. Daarna heeft het eiken dag geregend en op vele plaat sen geonweerd. In de tweede plaats dit is de oorzaak van het onstuimige weer heeft zich over geheel Noord-West-Europa een vrij diepe depressie ontwikkeld, die eenige dagen stationnair was. Zij vormde een gebied van groote activiteit in den dampkring. Vooral aan haar Zuid- en Oostzijde was de actie zeer sterk. De omgeving van het Engelsche Kanaal, ons land en de Noordzee had een krachtigen Zuid-Weste lijken wind met ontstuimig, buiig weer. Daar enboven veroorzaakte een vrij sterke daling van de temperatuur der hoogere luchtlagen de vorming van talrijke zware regenbuien. Onop houdelijk kwamen geweldige stapelwolken in drommen uit het Westen opzetten en stortten slagregens neder, die allesbehalve welkom wa ren aan de velen, die in dezen tijd gaarne bui ten zijn. Zoolang deze hooge stapelwolken te zien zijn is dat een teeken, dat de temperatuur in de bovenlucht nog te laag is. Een centrum van bijzondere actie ontstond Dinsdag j.L over het Westelijk gedeelte van de Oostzee. Over het Oostelijk gedeelte lag toen een gebied van groote hitte, terwijl het in West-Europa vrij koel was. Het groote tempe- ratuur-verschil tusschen West en Oost in sa menwerking met den krachtigen Zuid-Weste lijken luchtstroom over de Kanaalstreek moet aanleiding hebben gegeven tot het ontstaan van hoozen, waarvan dan een de oorzaak is geweest van den ondergang van de „Niobe". Regenachtig, onstuimig weer is altijd een ge volg van groote horizontale en vertikale tem- peratuur-verschillen in den dampkring. Zoo lang deze in ons werelddeel heerschen, kunnen wij niet verwachten, dat het weer droog en rustig zal worden. Deze toestand is trouwens in dezen tijd van het jaar normaal en deze omstandigheid zoowel als de algemeene weers- toestand geven thans nog weinig hoop op een groote weersverbetering van eenigszins biyven- den aard. (Nadruk verboden.) Uit Den Haag meldt men ons, dat de Rijks bijdrage aan de gemeente Amsterdam, voor den steun aan de werkloozen, voor zoover deze naar de meening der Regeering tot de crisiswerkloozen moeten worden gerekend, is vastgesteld op 70%. Zooals men weet is de bijdrage van het Rijk voor Rotterdam 75 en voor Den Haag 25%. Voor de hoofdstad komt de bijdrage van het Rijk neer op een bedrag van 6 millioen gulden. De vijf samenwerkende sehippersvereenigin- gen in Nederland, te weten de Algemeene Rijn- schippersbond te Rotterdam, de Internationale Schippers-Vereeniging te Rotterdam, de Natio nale Schippersvereeniging te Groningen, de Ne- derlandsch Protestantsch-Christelijke Schippers- bond te Amsterdam en de Nederlandsche Roomsch-Katholieke Hansabond van reeders en schippers „St. Nicolaas" te Rotterdam, hebben naar aan het ..Handelsblad" wordt medege deeld, in een Donderdag gehouden gecombi neerde bestuursvergadering besloten tot ophef fing van de door deze bonden in 1931 in het leven geroepen stichting Centraal Bevrachtings kantoor te Rotterdam. De liquidatie, meer speciaal ten aanzien van de ingeschreven schippers, zal geschieden door en ten kantore van de vijf voornoemde schip- persbonden, t. w. iedere vereeniging ten aan zien harer eigen leden, terwijl de ongeorgani seerden te dien opzichte bij de Internationale Schippers-Vereeniging zijn ondergebracht. Voorts besloten de vijf schippersbonden, met behoud van ieders zelfstandigheid en bewe gingsvrijheid; in zaken van algemeen belang te blijven samenwerken. In verband hiermede werd tot voorzitter der vijf samenwerkende organisaties gekozen de voorzitter van den Algemeenen Rijnschippers- bond en tot secretaris de voorzitter van de In ternationale Schippers-Vereeniging, Molensteeg 43, Rotterdam, waar het secretariaat zal zijn gevestigd. De eerste vijf maanden is er buitengewoon goed gewerkt, maar daarna begon men tegen werking van de bevrachters te ondervinden. Er verscheen na eenigen tijd een Hjst op de beurs van de R.V.O. (Revolutionnaire Vak Or ganisatie) en deze lijst is door de bevrachters gesteund, zoodat er al spoedig geen werk meer voor het C. B. K. was. Rekening houdend met deze omstandigheden heeft men besloten het bureau op te heffen. Men bericht aan Aneta-Holland, dat dr. Van der Sleen en ir. Soeters op Zondag 7 Augustus van hun bezoek aan onze koloniën in de West zullen terugkeeren en wel per s.s. „Stuyvesant" der Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam. Na een zéér geslaagd bezoek aan Curacao en Maracaibo werd Trinidad bezocht en daarna te Paramaribo aan wal gestapt. Het geheele bewoonde deel der kolonie werd bezocht, Nic- kerie en de Corantyn zoowel als Albina, Moengo en de groote rivieren. Vele grootere excursies werden gemaakt, o.a. met de Gouverneur naar de Raleighvallen in de Boven Coppename en naar de goudvelden. Dr. Van der Sleen brengt dus het eerste nieuws (en monsters) van de groote goudvondst op Placer. De Jongh Zuid. Ook de houtaankap der firma Kersten en Co-, werd bezocht de scholen en hospitalen van missie en zending, de melaatscheninrichtingen, enz. Dr. van der Sléen brengt dus weer zeer veel materiaal en gegevens mee om dezen winter in zjjn lezingen te verwerken. Naar wij vernemen, heeft de Justitie geen termen aanwezig geacht den 28-jarigen Oosten rijker D., de gewezen huisknecht van dr. Phi lips, die was aangehouden als verdacht betrok ken te zijn bij den grooten juweelendiefstal, doch die steeds alle schuld ontkend heeft, in het Huis van Bewaring in te sluiten. Vrijdagmiddag is de man uit de voorloopige politie-bewaring ontslagen, doch ter beschikking gesteld van den Vreemdelingendienst. De benoeming van Z. H. Exc. Mgr. dr. Jac. Mangers, Marist tot Apostolisch Vicaris van Oslo is een heugelijke tijding voor de vrienden der Noorsche missie die in ons land zoo talrijk zijn. De nieuwe bisschop werd geboren te Stol- zenburg (Groot-Hertogdom Luxemburg) op 18 Maart 1889. Eerst op negentien-jarigen leeftijd begon hij zijn Latijnsche studiën bij de Paters Maristen in Belgisch Luxemburg. Na zijn eind examen met succes te hebben afgelegd, trad hij in het noviciaat. Hij studeerde philosophie en theologie in Parijs en Rome, alwaar hij „Summa cum laude" promoveerde in genoemde facul teiten. Hij werd benoemd tot professor der wijsbe geerte te Hulst in het Maristenklooster aldaar en later in het nieuwgestichte scholastikaat „St. Olav" te Glanerbrug (6). Herhaalde aanvragen om naar de missie van Oceanië te mogen ver trekken werden door zijn oversten die zijn hoe danigheden als professor wisten te waardeeren, afgewezen. Een nog moeilijker taak was den vurigen priester weggelegd. Op aandr.' igen van den toenmaligen Apost. Vicaris van Noorwegen, Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. Olav Smit, werd hij in 1925 door zijn oversten benoemd voor de Noor sche missie, om een nieuwen missiepost te Han- gesund te stichten. Daar onderscheidde hij zich door zijn ijver in de zielzorg en zijn tactvolle apologetische werkzaamheid in de pers die in Hangesund eerbied voor de katholieke begin selen ook van niet-katholieke zijde wist af te dwingen. De talrijke reizen die hij moest onder nemen, stelden hem bovendien in de gelegen heid de Noorsche toestanden grondig te leeren kennen. Toen de missiestatie van Stavanger in 1931 aan de Paters Maristen werd toevertrouwd, was Pater Mangers de aangewezen man om daar de leiding over te nemen. Sinds enkele maanden werkte hij met succes in zijn nieuwe parochie, bijgestaan door Pater de Paepe uit Hulst, toen het vertrouwen zijner medebroeders hem naar het kapittel der Paters Maristen afvaardigde. De bisschopsbenoeming kwam hem op reis, ge durende een kortstondig verblijf bij zijn be jaarde ouders verrassen. De taak die den nieuwen bisschop is toe vertrouwd, is een buitengewoon zware. Maar hij rekent evenals zijn doorluchtige voorgangers op den steun der Nederlandsche katholieken die zóó 'n ruim aandeel namen in de bekeering van het land van St. Olav. De jongste opbloei van de Katholieke letter kunde in het Nederlandsche taalgebied is niet alleen vruchtbaar aan romans en gedichten, maar daar verschijnen in de laatste jaren gere geld katholieke boeken, wier schrijvers zich be zig houden met de theorie of de practijk van hun geloof. Zulk een verschijnsel beteekent, dat het katholicisme voor het besef van de heden- daagsche menschen in Nederland niet zoomaar een doode letter is, niet zoomaar een rente- looze erfenis, die men overneemt van zijn voor vaderen. Neen, het katholicisme lééft onder ons. Het is niet een doode overlevering. Het is een springlevende overtuiging. Iedereen, die de be weging der geesten gadeslaat, moet dit opmer ken. Het blijkt overduidelijk uit de katholieke letterkunde; immers de letterkunde is een spie- gél van den tijdgeest. Allerlei dwalingen, allerlei verkeerde opvat tingen worden aangediend met de leuz.e, dat ze nieuw zijn. Ze zijn, zoo zeggen hun propa gandisten, ze zijn van dezen tijd. Een modern mensch moet ze aanhangen. Anders gaat hij niet mee met zijn eigen tijd. Het is waar, alle dwalingen hebben hun tijd en dat is juist het sterkste vonnis, dat men tegen de dwaling kan uitspreken. Rond 1840 had het liberalisme zijn tijd. Vandaag „heeft het zijn tijd gehad." Het is niet modern meer. Tegenwoordig is het communisme modern. Het heeft nu „zijn tijd", het zal weldra „zijn tijd gehad hebben." De waarheid echter is niet op die manier aan tijd gebonden. Zij is eeuwig en daarom is ze altijd fonkelnieuw. Als de laatste rationalist aan ouderdom ten grave zal dalen, zullen er kinderen den catechismus leeren. Als de laatste dominee begraven wordt, zal nog hpt doopwater vloeien over het hoofd van den pasgeborene. Als de laatste communist zijn ontslag moet ne men uit de volksvertegenwoordiging, omdat hij te conservatief is geworden om zijn tijd te be grijpen, zal nog de Paus encyclieken uitvaardi gen, die de modernste levenspractijk zullen toetsen aan de eeuwenoude en eeuwig nieuwe wetten der rechtvaardigheid. Het katholicisme is altijd nieuw en daarom bezielt het ieders tijd. Het bezielde den koop manszoon uit Assisi, Franciscus Bernardone, en hij werd een bedelaar onder de bedelaars, en „mindere broeder" onder zijn broeders, de men schen om aan God te behagen en om het even- werd op 14 Mei 1893 te Jisp (N.-H.) geboren uit een boerengezin. Op lateren leeftijd is hij lessen gaan nemen en volgde hij de 2-jarige handelsavondschool te Krommenie, waarna hij redacteur-verslaggever werd Van „Ons Blad" te Alkmaar. Na de oprichting van den R,K. Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem werd hij in 1916 benoemd tot hoofdambtenaar en belast met het secretariaat der verschillende vakbonden dezer organisatie. Tijdens den oor logstijd was de heer Ruyter lid van verschil lende regeeringscommissies. In 1921 werd hij benoemd als hoofdambtenaar bij den Aartsdiocesanen R.K. Boeren- en Tuih- dersbond te Arnhem, waarna in 1928 zijn be noeming tot algemeen secretaris dier organisa tie volgde. De heer Ruyter is hoofdredacteur van het orgaan van dien bond „Het Boeren- en Tuindersblad" en vertegenwoordigt den A. B. T. B. in tal van colleges en commissies op landbouwgebied. werd op 23 Maart 1887 te Arnhem geboren en genoot zijn eerste opleiding aan de H. B. S. aldaar. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij een werkzaam aandeel in het katholiek ver- eenigingsleven in Arnhem en bekleedde hij tal van bestuursfuncties. O.a. gaf hij den stoot aan de oprichting van de K. S. A„ later her doopt in K. C. A. (Katholieke Centrale Arn hem), van welk instituut de heer IJsselmuiden jarenlang het voorzitterschap bekleedde. In 1919 deed de heer IJsselmuiden zijn intrede in den Arnhemschen gemeenteraad en werd hij ter zelfder tijd gekozen tot wethouder van sociale zaken. De voortdurende tegenwerking van sociaal democratische zijde noopte hem in 1921 zijn wethouderschap neer te leggen, doch reeds enkele maanden daarna deed hij opnieuw zijn intrede in het college van B. en W„ thans als wethouder van financiën. Deze functie heeft hij vervuld tot 16 Maart 1925. Sinds het over lijden van den heer Coopman bekleedt de heer IJsselmuiden het voorzitterschap der R. K. Raadsfractie. Vanaf 1919 maakt hij deel uit van de Prov. Staten van Gelderland. Hij is lid van den Partijraad der R.K. Staatspartij en voorzitter van den Bond van R. K. Gemeen teraadsleden in Nederland. De heer Schoemaker werd geboren te Deven ter in 1877. Is een bekend koopman, en lid van de exportfirma Köler en Ankersmit. De heer Schoemaker maakte voor zaken een reis naar Indië, is een zeer bekende figuur in handels kringen, beweegt zich veel in het openbare leven, is reeds 20 jaar lid van den gemeenteraad van Deventer en wethouder van Bedrijven dier gemeente. De heer Schoemaker is het eerst in aanmer king komend lid voor de Tweede Kamer voor den kwaliteitszetel kring Zwolle. Vrijdagnacht is de boerderij „De Oude Burcht" te Appingedam, bewoond door den heer De Vries, tengevolge van hooibroei afge brand. De boerderij is gelegen te Garreveer in de gemeente Appingedam. Ongeveer 80.000 K.G. hooi is verbrand. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. De bewoners konden zich siechts met moeite redden. Een groot gedeelte van het voorhuis bleef behouden. De inboedel, waarvan weinig kon worden ge red, is verzekerd. wicht te herstellen in een geschokte maat schappij. Het katholicisme bezielde het eenvoudige meisje Mechtild van Maagdenburg en zij vond de kracht om alle tegenwerking te trotseeren en zich geheel te wijden aan Jezus. Zij vond den moed om de waarheden te zeggen, die haar tijd niet graag hoorde, zoodat zij gehaat en achter volgd werd. Maar de eeuwige waarheid in haar woorden zegevierde over de dwalingen van haren tijd. Door alle eeuwen heen heeft het katholicisme de geesten bezield. De geest der heiligen en de geest der martelaren, de geest der kerkvaders en de geest der theologen, de geest der groote geleerden en de geest der groote kunstenaars. „Schaam u toch nooit over uw katholicisme" leerde de onlangs gestorven romanschrijver Réné Bazin „want dit katholicisme heeft twintig eeuwen geïnspireerd tot het schoonste, dat zij voortbrachten en alle goeds, dat er is in Europa, dankt Europa aan het katholicisme." Die nieuwe katholieke bezieling in ons va derland, waarover wij spraken, openbaart zich op velerlei gebied, doch duidelijk is ze merk baar in de letterkunde. Voor ons liggen twee flinke boekwerken, vruchten van den jongsten zomer, die er wederom openbaar van getuigen. Het zijn heiligenlevensHeiligenlevens! Dit soort boeken zijn wij altijd begonnen met een beetje zelfoverwinning. Heiligenlevens zijn zoo dikwijls taai. Ze verhalen allemaal hetzelfde: een kind, dat braaf was, met een vrome en god vruchtige moeder, onder wier hoede het op groeide. Het wijdde zich geheel aan God. Het beoefende allerlei deugden, ieder ondergebracht in een afzonderlijk hoofdstuk van het boek. Het stierf in geur van heiligheid. Het deed opzien barende wonderen. Wij kennen allemaal dit recept en de mees ten van ons hebben den indruk, dat men on mogelijk een heiligenleven kan lezen voor zijn genoegen. Het past beter in een retraite, een tijd van geestelijke afzondering, of in een zie kenhuis, of in een klooster. Probeer het eens, lezer, met de twee boeken. N.T.A. bericht uit Emmerich, dat wegens ver- waarloozing der wettelijke bepalingen betreffen de de transport van wapenen, de politie aldaar een zending van wapenen en munitie bestaande uit trommelrevolvers en geweerpatronen, in be slag genomen heeft. De actie tot verdere afwikkeling is zoowel van Nederlandsche als Duitsche zijde ter hand ge nomen. De zending was bestemd voor een firma te Arnhem. De 21-jarige J. R. te Driesum bij Dokkum, Is Vrijdagmorgen te 5 uur dood op het erf zijner ouders gevonden met een schotwond door het hoofd. Het vermoeden bestaat, dat de jongeman, zonder dat zijn ouders dit wisten, een revolver in zijn bezit had en dit wapen mee heeft geno men naar Kollum, waar een muziekconcours werd gehouden en waar personen zouden komen, die hem eerder hadden bedreigd. De revolver schijnt vanmorgen te zijn afgegaan, toen de jongeman een veilige plaats voor het wapen ging zoeken. Wel onderzoekt de politie de moge lijkheid van een aanslag, doch algemeen gelooft men daaraan niet, gezien het nog zeer vroege morgenuur, waarop het lijk is gevonden. Dr. E. uit Bovenkarspel, die met zijn vrouw en drie kinderen per auto op weg was naar Zuid-Holland voor vacantie, had het ongeluk Vrijdagmiddag bij de „Vurige Staart" tusschen Purmerend en Ilpendam .door de gladheid van den weg te slippen. Hij kon hierdoor een bot sing niet meer voorkomen en reed tegen een boom. Van het vijftal waren de man en vrouw ernstig gewond en de kinderen licht gewond, zy werden allen naar het ziekenhuis te Purme rend gebracht, doch de kinderen konden dit spoedig weer verlaten. De auto is geheel ver nield. In verband met het ongeluk op het Provin ciaal Electrisch Bedrijf waarbij de 22-jarige monteur E. E. om het leven kwam, vernemen wij, dat na onderzoek door de recherche en een uit Den Haag overgekomen inspecteur van de Arbeidsinspectie, procesverbaal is opgemaakt tegen een bedrijfs-ingenieur, wegens het veroor zaken van dood door schuld. Er is een vergissing van den bedrijfsingenieur in het spel. daar hij tegen den monteur had gezegd dat de stroom uitgeschakeld was, hoewel dit niet het geval was. die voor ons liggen en die 'toch onderling geheel verschillend van karakter zyn, bijna radicale tegenstellingen. Het eene is het leven van „Mechtild dc Begjjn" door Pater M. Molenaar M.S.C. Het werd keurig uitgegeven door Paul Brands Uitgeversbedrijf N.V. te Hilversum en geïllus- treert met houtsneden van Pater Reginald Rats O.F.M. Het andere is „De Harp van Sint Fran ciscus" door Felix Timmermans, den beroemden Vlaamschen verteller, die zelf zyn boek verluchtte met alleraardigste plaatjes, uit stekend passend by zyn levendigen en verbeel- dingryken styi. „Mechtild de Begyn verhaalt het le ven van het Maagdenburgsche meisje, dat door den Bruidegom der liefdevolle zielen werd ge roepen tot een hooger staat, dan de wereld haar gunde. Pater Molenaaar vertelt van haar aan- grijpenden stryd tegen haar omgeving, die haar belemmeren wilde. En dan zegt deze schryver in zyn boeiend verhaal, van die mooie, rake (en toch niet hateiyke) waarheden, die goed zijn om te hooren en die de ziel als het ware ver- frisschen. „De Harp van Sint Franciscus" be schrijft het biiye en toch zoo zwaar beproefde leven van den goeden heilige van Assisi; het toont diens kinderlijken geest in talrijke schoo- ne tafereeltjes; het geeft een pakkend relaas van het groote offer, dat Sint Franciscus bren gen moet bij de stichting zijner orde, en einde lek verhaalt het, diepbewogen, van zyn ont roerend sterfbed en zyn schoonen dood. Dit zijn twee boeken, die werkeiyk nieuw zyn, geheel doortrokken van dien eeuwig nieu wen, eeuwig jeugdigen geest van het katholicis me. Twee boeken, die in geen katholieke lees zaal mogen ontbreken. Twee boeken, die in ieder beschaafd katholiek gezin welkom geheeten moeten worden! Vanaf Zaterdagmiddag a.s. zal het Marionet ten-Theater „De Oiyftack" onder leiding van Bert Brugmans zijn befaamd variété-program ma vertoonen te Zandvoort aan de zee, in hotel Driehuizen, aldaar. In het. programma treden marionetten op, o.a. voorstellende Dr. Willem Mengelberg, Louis Davids, .Josephine Baker, Koos Speenhoff en andere bekende per soonlijkheden, wier manier van doen op humo ristische wijze wordt nagebootst MAKASSAR, 29 Juli (Aneta). De chauffeur, die den auto bestuurde, waarmede het ongeluk gebeurde, dat Monseigneur Verstraelen het leven kostte, is door den Raad van Justitie te Makassar veroordeeld tot veertien dagen hech- enis, voorwaardelijk, met een proeftyd van twee jaar. De verongelukten van Bia Torbagy en de bloedverwanten der dooden, die by den Matuschka-aanslag het leven verloren, hebben tot nu toe van iedere aanspraak op schadever goeding tegenover den Hongaarschen Staat af gezien. En wel, omdat zij van meening waren, dat de Hongaarsche spoorwegen niet verant woordelijk gesteld konden worden, daar het ongeluk niet door schuld der spoorwegbeambten veroorzaakt was, maar door een misdaad van sen persoon, die geheel buiten het spoorweg wezen stond. Deze meening zal nu echter een schok kry- gen en er zijn binnenkort tallooze processen om schadevergoedingen tegen den Hongaarschen staat te wachten. De heer Komfein, een koopman uit Weenen weet n.l. te bewyzen, dat de Hongaarsche staat aangeklaagd kan worden, omdat de aanslag van Bia Torbagy voorkomen had kunnen worden. Komfein, een passagier van den doodentrein, die zware wonden opgeloopen had bij het onge luk, heeft nu door zün advocaat een eisch tot schadevergoeding tegen den Hongaarschen Staat ingediend. Hy brengt naar voren, dat het traject bij Bia Torbagy niet voldoende gecon troleerd werd. Silvester Matuschka werd streng verhoord omtrent dit punt en hy verklaart, dat volgens zijn meening zijn aanslag gemakkeiyk onmo gelijk gemaakt had kunnen worden. Matuschka had de ontploffi^ersstof in buizen heel dicht bij den spoordijk neergelegd en ie buizen daar dagen achtereen laten liggen. Was het traject door den baanwachter naar behooren gecontroleerd, dan hadden de buizen in geen geval aan zijn aandacht kunnen ont snappen. Bovendien verklaarde Matuschka, dat hy, vóór het plegen van zijn aanslag aan het oppercommando in de stad Boedapest twee brieven geschreven had, waarin hy den be raamden aanslag bij Bia Torbagy aankondigde. De politie van Boedapest had van hem zelfs een schets gekregen, waarop de plaats van den aanslag, die hy gekozen had, nauwkeurig aan gegeven was. Wanneer de verklaringen van Matuschka met <3e waarheid overeenkomen wat tot dusverre nog niet onderzocht kon worden, dan zou dat in ieder geval blijk geven van een grove nala tigheid der Hongaarsche regeering, waarvoor de Staat verantwoordelijk gesteld kan worden. Het is echter zeer goed mogelijk dat de verkla ringen van Matuschka niets anders dan fantasie zyn. Toch zal het niet moeilijk vallen te bewijzen dat het toezicht op den spoorweg by Bia Tor bagy niet aan de gestelde eischen voldeed. Want dat Matuschka zijn buizen twee dagen lang aar. den spoordyk verborgen heeft, is een feit. Een baanwachter die zijn taak naar behooren ver vulde had deze verdachte buizen moeten merken. De aanslag had dan verijdeld kunnen worden Dat dit niet geschiedde, is de schuld van den baanwachter en daar de Staat voor zijn beamb ten verantwoordelijk is, zal hij zich niet kunnen onttrekken aan den plicht om de materieele schade te vergoeden. Het proces om schadevergoeding, dat de Weensche koopman den Hongaarschen Staat aandoet, is dus vooral van groote beteekenis, omdat het een precedent vormt voor allen, die door den aanslag bij Bia Torbagy benadeeld zyn. Men wacht derhalve met spanning op den af loop van dit proces. PARIJS, 29 Juli (Reuter). Vóór de ter eere van den Amerikaanschen senator Swanson en den Amerikaanschen gedelegeerde ter ontwapenings conferentie, Norman Davis, aangeboden lunch, onderhield Herriot zich langen tyd met laatst genoemde, betreffende Frankrijk en de Ver. Staten interesseerende kwesties en betreffende de mogelijkheden tot het vestigen van een nut tige samenwerking. De lunch verliep in een zeer harteiyke sfeer. Na afloop weigerden de Fran- schen weliswaar een nauwkeurige verklaring af te leggen, doch zij toonden zich byzonder vol daan en wezen op het gunstige humeur der Amerikaansche dischgenooten. Volgens de „Paris Soir" gaat in politieke krin gen het gerucht, dat de Fransche regeering voornemens is, zoowel naar Washington als naar Londen buitengewone ambassadeurs te zenden, ter behandeling van het schuldenvraagstuk. Voor deze posten worden genoemd Germain Martin en Georges Bonnet. De beslissing in dezen zou echter wel eenige weken op zich laten wachten. NEW-YORK, 29 Juli (VJD.). De Duitsche Oceaanvlieger von Gronau en zyn metgezellen zyn Vrydagmiddag om half vyf (G.Z.T.) te Ottawa (Canada) vlot geland. zy stellen zich voor Zaterdag verder te vlie gen naar Chicago. Zijne Em. Kard. Hlond, aartsbisschop van Poznan en Primaat van Polen, heeft een be- langryk herderiyk schrijven uitgevaardigd, waaraan wy het volgende ontleenen: De Regeering, zoo schrijft de Kardinaal, mag geen wetten uitvaardigen, die in stryd zyn met de onveranderiyke Christeiyke moraal of met de goddeiyke rechten van de kerk. Tegenover hen, die beweren dat sommige ge welddaden geoorloofd zyn voor het welzijn van den staat, merkt Z. Em. op, dat de staat niet het einddoel is van den mensch. De staat heeft tot zijn taak het welzijn van zijne onderdanen te behartigen: de staat moet de onderdanen dienen en de onderdanen zün er niet ter wille van den staat. Het herderlijk schrijven vervolgt dan in de volgende energieke bewoordingen, die gericht schynen te zijn tot de katholieken van alle landen, waar, zooals in Polen, een dictatuur heerscht: de katholieken zyn gehoorzaamheid verschuldigd aan het wettige gezag, doch zy hebben het recht te eischen dat zy volgens de wetten der rechtvaardigheid bestuurd worden. Zij behoeven alleen de rechtvaardige wetten te gehoorzamen en de maatregelen, die in stryd zyn met de christelijke beginselen, mogen zy met wettige middelen bestryden. De ouders hebben het onvervreemdbaar recht hun kinderen op te voeden. Wanneer de op voeding een staatsmonopolie wordt, dan is dat een ongehoorde rechtsverkrachting. De kardinaal besluit dan met de volgende woorden. „Als de volkeren een sterke regeering noodig hebben, dan moet deze nog rechtvaardig zyn en eerbied hebben voor de goddelijke rech ten. Wanneer de regeering zulks niet doet. dan handelt zy in strijd met de Christeiyke leer en mist zy alle gezag om de openbare orde te handhaven. Het geluk van het volk is geba seerd op de rechtvaardigheid: zonder rechtvaar digheid is er geen geluk en volkswelvaart mogeiyk." BERLIJN, 29 Juli (W.B.). In zyn rede in het Beriynsche Sportpaleis heeft oud-kanselier Bruening o.a. geantwoord op de bekende aan vallen van dr. Schacht. De zaak zit zoo. Dr. Schacht verklaarde destyds in de „D.A.Z.", dat het door mij (Bruening) geleide kabinet de voorbereidingen voor de conferentie van Lausanne niet heeft getroffen met een geest van strijd, doch met een geest van dulden. Hierop ben ik kort ingegaan op de voorge schiedenis van het Youngplan, welke de ver- antwoordeiykheid van Schacht vaststelt. Ik heb er op gewezen, dat de herzieningsbesprekingen inzake het Dawesplan te vroeg werden be gonnen. Tevens heb ik gewezen op de later te Parijs gemaakte fouten. Deze opvatting moet ik handhaven, want ze komt overeen met de feiten, welke uit de in het rüksarchief neergelegde oorkonden kunnen worden geconstateerd. Het was een fout, de besprekingen te be ginnen aan het einde van een Duitsche hoog conjunctuur, en m.i. biyft het een fout, dat dr. Schacht te Parijs een vast aanbod heeft gedaan. Nadat het door den arbeid van myn kabinet, gelukt was, stap voor stap de wereld te over tuigen, dat een verdere herstelbetaling onmoge- ïyk was, moet ik het dus wel als een ongehoord verwyt beschouwen, dat juist dr. Schacht der- gelijke aanvallen tegen het door my geleide kabinet heeft gericht. Wanneer Schacht nu, zooals hy zelf bekent, op grond van krantenberichten over mijn rede te Freiburg my bewuste onwaarheid verwyt, dan moet ik deze beschuldiging zoo scherp mo- gehjk afwyzen. KIEL, 29 Juli. (V. D.) By het bergings werk van het wrak van de „Niobe" en voor het bergen van de zich aan boord bevindende dooden moet, om in het schip te kunnen ko men, de geheele tuigage worden gekapt. Al leen dit werk zal bij gunstig weer ongeveer zeven dagen duren. Pas dan zal men kunnen trachten de dooden, die zich in het schip be vinden, te bergen. De werkzaamheden van de duikers worden door het hooge water en de stroomingen bemoeiiykt. ALBANY, 29 Juli. (Reuter). In een lang schryven aan Gouverneur Roosevelt heeft „Jimmy" Walker, de burgemeester van New- York, een categorische ontkenning uitgesproken van de beschuldigingen die tegen hem zyn uitge bracht door Samuel Scabury aan de Hofstadter- commissie. Hij noemt zich een mikpunt van ver keerde voorstellingen van zaken, geinspireerd door de republikeinen, met het doel de aandacht af te leiden van hen, die verantwoordedyk zijn voor den schrikwekkenden staat van zaken in heel het land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7