Ellende van het collectivisme De Duitsche stembusuitslag Anti-Marxistische bomaanslagen Ket nieuws van heder VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS RUSSISCHE BOER ONDER DEN KNOET Mobilisatie in Paraguay? Nog slechts zes Rijksdag fracties Ontploffing te New York Vier dooden, 20 gewonden "*E RAPOMETER DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij. vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De vuist van den geweldenaar telt meer dan het recht De Sovjetregeerïng als bloedzuiger T rommelvuur-storm Vuist van den geweldenaar Vier jonge Italianen doodgevallen ATHEÏSTISCH RUSLAND Een gesloten kerk te Stalingrad De klokken werden eruit verwijderd Het Weer ALS DE JEUGD VACANTIE HOUDT Zijf die er bij regenachtig weer de stemming in houden. Massa-terechtstelling van Communisten Peru maakt schoonschip Diplomatiek incident te Warschau Wat doet de „leider"? Rijksdag wordt verbouwd Von Gronau bij Detroit DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Generaal Ma niet dood Vlootbesprekingen in September Weer een missionaris ontvoerd HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTICSTE JAARCANC No. 18139 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het lijden der Russische boeren over treft thans alles wat tot nog toe ge leden werd. Met geweld zijn de lande rijen en hofsteden in collectieve bedrijven omgezet en de systematische uitplundering der boeren door de communistische partij heeft thans zulke vormen aangenomen, als wij die slechts gekend hebben in de wilde dagen van den bloedigen burgeroor log. De bolsjewieken hebben het roof- systeem zoodanig tot model genomen, dat zelfs de partij-pers er niet over kan zwijgen: öe feiten zijn niet te ontkennen al willen de °fficieele bladen alles verdoezelen en ver ontschuldigen door het te beschouwen als 'n ongezonde uitwas van den een of anderen overdreven of onervaren ambtenaar. De officieele regeeringsorganen willen daar door den schijn wekken, dat het hier enkele op zich zelf staande gevallen betreft, maar juist het tegenovergestelde is waar. Het gaat hier niet om een uitzonderlijk geval maar om het systeem, het geheele stelsel, Waarmee het bolsjewisme staat of valt. Dit blijkt ook duidelijk uit de officieele Russische bladen die zich zelf soms voor bijpraten en te veel willen bewijzen, zoodat Wij dan de onopgesmukte waarheid te hoor en krijgen. Wij citeeren thans het officieele Boeren- orgaan: „Sozialistilschekoje Semljedjelije" van 28 Juni 1932. Het blad schrijft dan: „In het district Malaja Sedoba, in het be neden Wolga district, gaan de plaatselijke sovjetautoriteiten nog steeds door om met geweld de collectieve bedrijven door te voe renDe boeren die een klein bêdrijf be zaten ook al was dit reeds gecollectiviseerd en de arme boeren van de collectieve be drijven werden door de autoriteiten uit hun ne huizen verdreven en op die manier ge dwongen zich ter beschikking te stellen van de regeeringsambtenaren. Op dezelfde wijze werd zonder eenigen vorm van proces al het vee, kleinvee en pluimgedierte afge nomenIn het dorp Klein-Serdoba ge bruikte de directie van de collectieve be drijven de boeren om ze voor den ploeg te spannen voor de bewerking van landerijen en tuinen!...." Een andere krant die in de Wolga-repu- bliek verschijnt, waar heel veel Duitschers wonen, „Nachrichten" schrijft in haar num mer 147 van 28 Juni 1932: „Wij bedoelen hier het dorp Karpinka. Toen er in 't dorp gebrek was aan zaadgoed, bereidde de dorpsraad (het communistische bestuur van het dorp) een „trommelvuur-storm" voor. die ook werkelijk gehouden werd. De voorzitter van den dorpsraad gaf toen order om in alle huizen huiszoeking te doen om overal graan in beslag te nemen. De eerste huiszoeking leverde geen resultaat op. Bij de tweede vond men slechts brood en meel. Toen maakte de voorzitter van den raad bekend, dat alles wat de ambtenaren bij de huiszoeking zouden vinden, ook zelf zouden mogen behouden. Toen brak de storm eerst los. Bij de collectivistische vrouw Gadikowa werd 800 gram varkens reuzel, 10 K.G. meel en 4 K.G. vleesch in beslag, genomen, hetgeen zij eerlijk ge kregen had voor het werk, dat zij in het collectieve bedrijf had verricht. Bij de boerin Trepitschkin werd haar huis tot in de uiterste hoeken doorzocht, terwijl ze afwezig was. Men vond er een half brood en twee pond mais die in beslag ge nomen werden. Weer ergens anders werd de deeg mee genomen, die juist was gereedgemaakt. Dit zijn geen op zich zelf staande ge- Vallen, maar dit komt zeer veelvuldig voor. De meeste deelnemers aan deze stroop tochten zijn candidaten of leden van de communistische partij. Voor dergelijke din gen wordt niemand ter verantwoording ge roepen Het zou verkeerd zijn te ver onderstellen, dat het initiatief hiervoor van onder af was opgekomen (d.w.z. uit de kringen van de partij die geen verantwoor ding dragen)! Neen, het begin werd ge maakt door de bestuurders van de gouver nementen zelf! (Dat zijn de hoogste autori teiten!)Verder. In 't officieele Sovjet orgaan, dat te Moscou verschijnt, nr. 181 van de Prawda van 2 Juli 1932, beklaagt een 70-jarige grijsaard zich, dat het bestuur van het dorp in den nacht van den eersten Mei het laatste kalf uit den stal heeft gehaald. De oude man schrijft dan: „Ik zal niet ontkennen, dat, wanneer er een wet bestaat om 'n bepaalde hoeveelheid vleesch af te leveren, deze wet niet vervuld zou bloeten worden. Natuurlijk, de wet moet onderhouden worden. Maar ik kan er mij onmogelijk bij neer leggen, dat men bij mij 's nachts inbreekt en het slachtvee eenvoudig meeneemt zon der er iets voor te betalen...." En deze man was eertijds vader van drie jongens, die alle drie in het Roode Leger gesneuveld zijn. Moet ik nog meer bewijsmateriaal aan halen? De Sovjetpers staat vol met derge lijke berichten, die geen uitzonderingsge vallen zijn, maar juist het systeem van de Sovjetregeering! Gedurende de 15 jaren van het schrikbewind der bolsjewieken is het platteland leeggeplunderd en steeds armer geworden, maar de arbeider in de stad achter de werkbank en in de mijnen wil eten hebben! En dan geeft de regeering aan de plaatselijke comité's bevel om „met alle ten dienste staande middelen levensmidde len af te leveren!" De vuist van den geweldenaar telt hier meer dan recht, en de boer is gedwongen om althans niet totaal te verhongeren, zijn laatste beetje meel en graan weg te stop pen. Dit had natuurlijk tengevolge, dat de opbrengst van de graancontroleurs steeds kleiner werd en dat de levensmiddelen voorziening van de stad in gevaar kwam. De arbeiders kwamen in opstand, er wer den stakingen geproclameerd en eischen gesteld. Moscou moest toegeven, of het wilde of niet: er werd een bepaling ge maakt, dat de boeren van de collectieve bedrijven, die aan hun leveringsplicht had den voldaan, de rest van hun oogst op de vrije markt mochten verkoopen. Maar deze maatregel kwam te laat, want de meeste boeren hadden niets meer om te verkoopen. Want hetgeen thans op de markt wordt gebracht zijn voor het meerendeel jonge groenten en deze hoeveelheid is nog van geen beteekenis. Maar zelfs diWdeine beetje wat niet eens de moeite waard is, mag de boer niet vrij verkoopen. „Want als een boer van een collectief bedrijf met boter of eieren naar de markt gaat, dan neemt de politie de artikelen in beslag", aldus lezen we althans in het Duitsche Centraal- orgaan ('n Duitsche uitgave van de „Praw da") nr. 141 van 22 Juni 1932. En ook dit is weer niet een op zich zelf staand geval. Want het reeds genoemde blad „Nachrich ten" uit het Wolga-gebied van 22 Juni 1932 meldt: „In Pfeifer, gouvernement Frank (Wolga-republiek) heeft de voorzitter van den dorpsraad Stroch een armen boer achtervolgd en 16 K.G. meel in beslag ge nomen, omdat hij bang was, dat hij het meel op de vrije markt zou verkoopen. Van een gewoon burger werd een pond meel afgenomen, dat de man gekregen had van zijn zwager uit het „Land der zwarte aarde". Na heel veel moeite kreeg de suk kelaar toch 11 K.G. terug: de rest hield mijnheer de burgemeester Letterlijk ieder nummer van een Russi sche krant brengt dergelijk nieuws in ont stellende hoeveelheid. Kan men dan nog spreken van uitzonde ringsgevallen, van misbruiken zooals die in ieder land voorkomen? Neen, zoolang het bolsjewisme in Rus land heerscht, zal de Russische boer uitge zogen worden: want rooven en stelen is nu eenmaal de aard van het bolsjewisme. Iedere vreedzame opbouw is hun vreemd want een vreedzame opbouw brengt wel vaart, wekt tevredenheid en tevreden men- schen zijn de grootste vijanden van het bolsjewisme; want zulken menschen kan men nietsbeloven! ROME, 1 Aug. (V.D.) Bij het afdalen van den berg Dente del Giganto zijn vier fascisti sche jongelui van 17 tot 19 jaar doodgevallen. De onderste van een groep van zes man gleed uit en trok de makkers mede de diepte in. B Meest matige Westelijke tot Noord-Wes- H telüken wind, later wellicht weer krim- H H pende wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke H opklaring, waarschijnlijk regenbuien en g ig iets koeler. Ij Verdere vooruitzichten: krimpende wind g jS en langzamerhand iets warmer. M Zon op 5.22, onder 8.48. Nieuwe g g Maan v.m. 11.02. Licht op 9.18. g llllllllllllllll Gewelddaden te Koningsbergen Maandagochtend vroeg werden een zestal bommen geworpen naar het Otto Braun Huis te Koningsbergen, waarin ook de bureaux van de „Koningsberger Volkszeitung" zijn gevestigd. De bommen veroorzaakten een brand, welke echter door het personeel werd gebluscht. Ter zelfder tijd werd de hoofdredacteur van het blad in een geheel ander deel van de stad in zijn woning beschoten en licht aan het been gewond. Verder is een aanslag gepleegd op den regee- ringspresident van Koningsbergen, die dezer dagen uit zijn functie is gezet, Von Bahrfeldt. Hij werd door drie schoten gewond, doch zijn toestand is redelijk, zoodat hij reeds door de politie gehoord kon worden. Voorts is een aanslag gepleegd op het nieuw gekozen communistische rijksdaglid Schuetz en op den leider der communistische partij Sauff. De aanslagen werden in hun woningen ge pleegd. Bij Schuetz werd de dochter gewond, terwijl Sauff zelf eenige verwondingen opliep. Van het warenhuis Epa op den Steindamm werden verscheidene ruiten ingeslagen, terwijl in een grooten wapenhandel is ingebroken, waarbij verscheidene wapens zijn gestolen. Ook in de nabijheid van een communistisch partijgebouw en vóór het gebouw van de „Rijks banier" zijn Maandagochtend bommen ontploft Een aantal ruiten werden vernield. In de och tenduren werden een nationaal-socialist en een communist aangeschoten. KONINGSBERGEN, 1 Aug. (V.D.). De at mosfeer te dezer stede is na de aanslagen van hedenmorgen nog steeds zeer gespannen. De Communisten hebben een stakingsparool uitge geven, dat echter alleen in de bouwbedrijven en daar ook slechts '-cüelijk is opgevolgd. De auto, waarvan de inzittenden Maandag morgen de brandmelders op ongeveer 40 tot 50 plaatsen hebben ingeslagen, is thans door de politie opgespoord en in beslag genomen. De auto behoort toe aan een nationaal-socialist. die echter verklaarde, niets te hebben geweten van het verdwijnen van zijn wagen uit de ga rage. De aangelegenheid wordt verder onder zocht. Er is een belooning van 5000 Mark uitgeloofd voor het gevangennemen van de daders der aanslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat de politieschool Sensburg met het oog op de ge beurtenissen ter beschikking is gesteld. De soc.-dem. hebben aan Hindenburg en uen ijkskanselier een telegram gezonden, waarin zij energieke maatregelen eischen tegen de com munistische en nationaal-socialistische aanslag plegers. De leiding van Gouw Oost-Pruisen der N.S. D.A.P. publiceert een verklaring, welke tegelij kertijd getelegrafeerd werd aan den Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken en waarin o.m. staat, dat de N.S.D.A.P. niets uit te staan heeft met de aanslagen, welke Maandagmorgen gepleegd zijn op verschillende leden van K.P.D en S.P.D. In de Hindenburgstrasse is het Maandagmid dag tot een vechtpartij gekomen tusschen com munisten en nationaal-socialisten, die zij in een tehuis voor werkloozen dreven. Het ontboden Ueberfallkommando bevond op de nationaal- socialisten munitie en drie ploertendooders. De menschen hadden geen vergunning wapens te dragen. De nationaal-socialisten werden gear resteerd. In den afgeloopen nacht werden te Rendsburg (Sleeswijk-Holstein) eenige aanslagen met handgranaten gepleegd. Uit een auto werden twee handgranaten geworpen naar een huis, waarin het partij-bureau der K. P. D. gevestigd is. Er werd belangrijke materieele schade aan gericht, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verder werd een handgranaat geworpen naar het huis van een Reichsbanner-lid te Gluesing, waardoor de benedenverdieping van het huis zwaar beschadigd werd. Ook te Marne werden vannacht twee handgranaten naar een Com munistisch partijlokaal geworpen, waardoor etp- stige schade werd aangericht. Te Koningsbergen heeft de politie tegen even- tueele verdere ordeverstoringen o.a. een met machinegeweren bewapenden pantserauto te werk gesteld, welke voortdurent de straten door kruist. LIMA 1 Aug. (Reuter). Blijkens een regee- ringsmededeeling, die zoo juist wordt ge publiceerd, zijn 44 communisten, die aan het communistische oproer in de stad Trujillo in Noord-Peru hebben deelgenomen, Woensdag terechtgesteld. ASSUNSION, 1 Aug. (Reuter.) De regeering heeft het Congres verzocht, de algemeene mo bilisatie in Paraguay af te kondigen. De Paraguaansche vertegenwoordiger te Bue nos Aires heeft aan journalisten verklaard, dat de oorlog door Bolivia's aanvallen op een fort in Paraguay was begonnen. Duitscher persona non grata WARSCHAU, 1 Augustus. (V.D.) Het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft den Poolschen gezant te Berlijn opgedragen de te rugroeping te vragen van von Rintelen, den legatie-secretaris van Duitschland te Warschau, die gisteren tot twee malen toe de Poolsche nationale vlag, was geheschen op het buis waar zijn particuliere woning is, heeft neergehaald. Von Rintelen daarentegen heeft bij het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken een nota ingediend, waarin hij protesteert tegen het feit. dat een politie-agent den tuin, welke bij zijn apartement behoort, is binnengedrongen, waardoor hij het exterritorialiteitsrecht heeft geschonden. De autoriteiten hebben een onderzoek inge steld, ten einde na te gaan of de door von Rin telen gedane stap gemotiveerd is. De Poolsche pers spreekt algemeen haar ver- verontwaardiging uit, waarbij er aan toe wordt gevoegd, dat von Rintelen geenszins ontkent, dat hü de Poolsche vlag heeft ingehaald. De meening wordt uitgesproken, dat er te War schau geen plaats is voor een diplomaat, die het nationale embleem heeft beleedigd. Beiersche Volkspartij wil dat Hitier thans aan de ver antwoording deelneemt BERLIJN, 1 Aug. (WB). De laatste, nog niet definitieve opgave van de cijfers der Duitsche Rijksdagverkiezingen bevestigt in hoofdzaak de door ons reeds gepubliceerde lijst. Het aantal zetels van het Centrum bedraagt echter niet 76, maar 75. Oordeel der partijen BERLIJN, 1 Aug. (WB). De nieuwe Rijksdag omvat nog slechts 6 fracties: nat. socialisten soc. democraten, Centrum, Duitsch-nationalen Beiersche Volkspartij en communisten. De ove rige partijen beschikken niet over genoeg man daten om een fractie te vormen. Bij de groote partijen is men over het alge meen van opvatting, dat de stembusuitslag on geveer aan de verwachting beantwoord Wat de nazi's betreft, hebben wij reeds den oproep van den „Fuehrer" gepubliceerd. Ook bij de socialisten is men niet ontevreden, zij hebben tegenover het resultaat der Landdag verkiezingen weer veel terrein gewonnen. In Centrumskringen wordt verklaard, dat men gerekend had op een stemmentoename van 10 pCt.; dit getal is nog overtroffen. Ook bij de nazi's ingetreden stilstand, beantwoordt aan de verwachtingen. Een pijnlijke verrassing was de sterke winst der communisten. Hugenberg heeft aan de leden zijner Duitsch- nationale partij een oproep' gericht, waarin ver klaard wordt, dat de partij' in vergelijking met de jongste verkiezingen vooruitgang boekt, waar uit haar levenskracht zou blijken. De voorzitter der Beiersche Volkspartij ver klaart in een manifest o.a.. dat de volkswil thans heeft gesproken en Adolf Hitler heeft geroepen niet tot de dictatuur, maar tot de ver antwoordelijkheid en zich schikken in den dienst voor recht en grondwet. BERLIJN, 1 Aug. (WB). In politieke kringen neemt men aan, dat de regeering den Rijksdag pas op den laatst mogelijken termijn bijeen zal roepen, dus vermoedelijk op 29 of 30 Augustus. Een vroegere zitting is ook niet mogelijk, aan gezien de vergaderzaal met het oog op de toe name van het aantal afgevaardigden verbouwd moet worden. Het oordeel der Duitsche pers BERLIJN, 1 Aug. De hoofdartikelen van de Berlijnsche bladen zijn natuurlijk alle gewijd aan het resultaat der Rijksdagverkiezingen. De „Germania" noemt het voor de nat.-socia- listen een kapotgeslagen illusie, dat zij geen ab solute meerderheid hebben bereikt. Van het standpunt der staatspolitiek gezien is het van groote beteekenis. dat zich tusschen de reusach tige machtsgroepen van rechts en links het Centrum en de Beiersche Volkspartij, als een onwrikbaar blok van orde, vrijheid en grond- wets-trouw, niet alleen gehandhaafd, doch zelfs bevestigd hebben. De regeering heeft den plicht tot hoogste be zonnenheid en terughoudendheid totdat de nieuwgekozeu Rijksdag zijn functie aanvaard heeft: vóór alles is het haar plicht, den Rijks dag overeenkomstig den grondwettelijk vastge- stelden termijn bijeen te roepen en voor hem te verschijnen. De dag. waarop dit zal gebeuren, zal over meer beslissen dan over het lot eener regeering. De Duitsch-nationale „Lokal-Anzeiger" zet uiteen, dat de uitslag geheel ten gunste der re- geering-Von Papen is. Zij kan en zal de woede van het ordenings-gecijfer rustig tegemoet zien. De Boersenkurier" onderstreept het feit, dat een parlementaire meerderheid alleen met het Centrum mogelijk is en dat, zonder tolereering door het Centrum, het kabinet-Von Papen dus niet parlementair zal kunnen regeeren, zooais het heeft aangekondigd. Verder acht het blad de nat. soc. overwinning niet zoo ongehoord als Hitier er van opgeeft; gebleken is dat de nat- socialisten op het hoogtepunt hunner inderdaad buitengewone successen niet over een meerder heid van het Duitsche kiezerskorps beschikken De nat. soc. georiënteerde „D. A. Z." consta teert, dat de 31e Juli slechts weinig verrassin gen heeft gebracht. De z.g. coalitie van Weimar is vernietigd geslagen. De nationaal-socialisten alleen reeds hebben 18 mandaten meer dan deze coalitie. Het resultaat der verkiezingen toont den wensch van het volk. Kabinetsreconstructie van de regeering Von Papen door toetreding van Na tionaal-socialisten is het parool. Of het parle ment tot werken in staat is en de te recon- strueeren regeering Von Papen zal veroorloven haar opbouwend werk voort te zetten, hangt af van de Beiersche Volkspartij en het Centrum. De socialistische „Abend" acht een z.g. „pre- sidialregierung" de eenige mogelijkheid tegen over een Rijksdag, welke bij haar taak te kort schiet. De sociaal-democraten en de geheeie massa der socialistisch gezinde arbeiders zijn met versterkt zelfbewustzijn uit deze verkiezing gekomen. Ook de versterking van het Centrum is een duidelijk beeld des tijds. Het volk in zijn groote meerderheid wil geen nazi-dictatuur. De Engelsche pers LONDEN, 1 Aug. (Reuter). De Engelschi middagpers noemt Von Papen en Schleicher als de eigenlijke overwinnaars bij de Duitsche ver kiezingen. De „Evening News" acht het onder de gege ven omstandigheden uitgesloten, dat de huidi- geregeering voor een andere zal plaats maken Het blad verwacht echter, dat Von Papen, wan neer hij dat kan, enkele betrouwbare mannen zoowel uit de nazi- als uit de Centrumrijen za: opnemen. Sir Walter Layton verklaarde in een rede zeer verbaasd te zullen zijn, wanneer morge» bij de heropening der markten niet over he algemeen de opinie overwegen zal, dat de te stand iets stabieler is geworden en minder kening behoeft te worden gehouden met e mogelijkheid van geweld-daden in Duitschlai NEW-YORK, 1 Aug. (V. D.) Naar uit Detroit wordt gemeld, is Wolfgang von Gronau van plan Dinsdag zijn vlucht voort te zetten. Door het breken van een waterleiding brandden vier motorkolven uit. Het vliegtuig wordt intusschen bij de Pontiacfabrieken hersteld. De Rijksminister van Verkeerswezen heeft naar Chicago een telegram gestuurd, waarin deze zijn waardeering uitspreekt voor von Gro- nau's prestaties en zijn beste wenschen doet toekomen voor het verdere deel van de we reldvlucht. OUD-BONDSKANSELIER MGR. DR. SEIPEL OVERLEDEN. De Beiersche Volkspartij verlangt van Hitier, dat hij aan de verantwoording deelneemt Te Brunswijk en in plaatsen in Sleeswijk-Hol stein is met bommen en handgranaten gegooid. Explosie te New York: 4 dooden. Generaal Ma niet dood. Oorlog tusschen Bolivia en Paraguay feite lijk begonnen. Forten bestormd. Dooden en gewonden. Bolivia weigert interventie. Achttiende diocesane liturgische dag te Haar lem. O O O O NEW-YORK, 1 Aug. (Reuter). In de kernei- verdieping van 'n verfwinkel in de Park Avenue had, kort nadat er een brand was uitgebroken, 'n uiterst hevige ontploffing plaats, welke den aangrenzenden wolkenkrabber, het hotel „Ritz Torvers", deed schudden. Minstens vier per sonen werden gedood en ongeveer 20 gewond. Volgens nadere berichten werden enkele brok stukken meer dan 15 meter omhoog geslingerd. Tal van vensters en etalages werden ingedrukt en de geheele inhoud van de etalage van een juwelierszaak de straat op geslingerd. De schade wordt op 200.000 dollar geschat. Een reddingscolonne is koortsachtig doende, om de onder de puinen liggende personen te Sergen. Dokters verleenen de eerste hulp op het trottoir, waar dooden, stervenden en gewonden liggen. In een hotel brak een paniek uit. PEKING, 1 Aug. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat het bericht uit Japansche bron, dat generaal Ma Tsjang Sjen bij Hailan zou zijn gesneuveld, onjuist is. LONDEN, 1 Aug. (V.D.) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat voorstellen zijn ge daan om in het begin van September te Londen een vijfmogendheden-vlootconferentie te hou den, alvorens de internationale ontwapenings conferentie te Genève haar werkzaamheden hervat. Reeds zijn voorbereidende onderhande lingen tusschen de betrokken mogendheden ge opend. Van Fransche zijde wenscht men den omvang der conferentie te beperken tot een bespreking der technische deskundigen, terwijl Engeland en Amerika een bespreking van grooteren om vang wenschen. Het zou in de bedoeling van de regeering der Vereenigde Staten liggen, zich te laten vertegenwoordigen door Hugh Gibson. Uit Peking wordt aan „Agentia Fides" ge seind, dat de Zeereerw. Pater Jules Kuetler, van de Missie-Congregatie van Bethlehem (So- ciété des Missions Etrangères de Bethleëm uit Immensee, Zwitserland) door de bandieten in de omgeving van Tsitsihkar in Mandsjoerije ge vangen is genomen. Omtrent de omstandigheden, waaronder de missionaris werd gevangen genomen, zjjn geen nadere gegevens bekend. Ook weet men niet waarheen de bandieten him slachtoffer heb ben vervoerd. i v v v m i11 m ii i if Hoogste stand op Dinsdag 9 uur vjn.: 762 Stilstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1