PROVINCIAAL NIEUWS Tiende Olympiade ELECTRICITEIT Wisselkoersen DINSDAG 2 AUGUSTUS STOFZUIGERHUIS MAERTENS VAMPYR stofzuigers 98. HERINGA WUTHRICH - HAARLEM ABCOUDE ANDIJK ASSENDELFT BEEMSTER EDAM HOOGKARSPEL HOOGWOUD HOORN LIMMEN MONNIKENDAM MIJDRECHT NIEUWKOOP NOORDEN PURMEREND TER AAR UITHOORN VINKEVEEN EN WAVERVEEN WERVERSHOOF WILNIS WORMER ZAANDAM De strijd om de Olympische eer is weer in vollen gang Steeds meer records De schermwedstrijden Zweedsch favoriet verslagen WIELRENNERS GESTART Van Egmond wint zijn serie BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 Geslaagd De heer L. H. Stronkhorst al hier slaagde te Utrecht voor examen hoofd- acte. Veroordeeld De landlooper, die vorige week den agent Post alhier te lijf ging, werd door de Rechtbank veroordeeld tot 3 dagen hechtenis wegens bedelarij en daarna opzen ding naar een werkinrichting voor den tijd van 15 mnd., vervolgens tot 2 mnd. hechtenis we gens mishandeling van den agent. Vechtenden voor den Rechter De 28-jarige boerenarbeider, die C. de W. met een hakmes had bedreigd, werd omdat dit zijn eerste veroordeeling was veroordeeld tot 30.— of 15 dagen. Oranjefeesten Dezer dagen zal de jaar- lijksche geldinzameling gehouden worden voor de Kinderfeesten in de laatste week van Au gustus. Naar Concours. De Chr. Zangvereeniging .Halleluja" heeft op het concours te Zeist een eersten prijs behaald in de afdeeling Uitmun tendheid. Aan „Halleluja" werden 323 punten toegekend, terwijl het aantal punten, noodig voor een eersten prijs 300 bedroeg. Een mooi succes Door de R.K. Gemengde Zangvereeniging „Kunstgenot", directeur H. J. Trompert, is Zondag deelgenomen aan het na tionaal muziek- en zangconcours te Laren. Voor de eerste maal nam men deel aan een concours en met succes, daar met 304 punten een eerste prijs werd behaald. Men kwam uit in de vierde afdeeling gemengde koren. Beemster Kermis De Beemster-kermis is in vollen gang. Zondag werd de eerste Zondag gehouden en aangelokt door het mooie weer waren ook vele vreemdelingen aanwezig. BEGRAFENIS J. WOLFF Op de algemeene begraafplaats heeft Zater dagmiddag de teraardebestelling plaats gehad van den heer Jan Wolff, in leven directeur van het Koninklijk Edams Fanfarecorps. Een groo- te menigte had zich bij het kerkhof opgesteld, toen te ruim half drie de stoet aankwam. De baar werd gedekt door vele kransen en ver tegenwoordigers van vrijwel alle plaatselijke muziek- en zangvereenigingen volgden. De le den van de muziekkorpsen: het Kon. Edams fanfarecorps Olympia te Monnikendam en Excelsior te Waarder, van welke gezelschappen de overledene dirigent was, waren allen ge tooid met hun insignes, aanwezig. Toen de kist in de groeve was neergelaten, nam de heer Chr. de Graaf, voorzitter van het Kon. Edams Fanfarecorps, het woord, die her innerde hoe voor eenige maanden de leden van het gezelschap ook naar het huis van hun directeur trokken, om hem af te halen en te huldigen voor de prestaties op 't laatste concours, niet vermoedende dat men nu den leider moest afhalen om hem naar zijn laatste rustplaats te brengen. Spr. memoreert de groo- te acitiviteit van den overledene voor het corps aan den dag gelegd als adspirant-lid, lid, onder-directeur en de laatste jaren ..Is direc teur. De heer Jb. Hartog wilde als vriend een woord van afscheid spreken tot een goeden en werkzamen man, die door iedereen gewaar deerd werd om zijn eenvoud, toegevendheid en verdraagzaamheid. Spr. wil getuigen van de groote verdiensten van den overledene in de muziekwereld, de verdiensten, die hij niet voor zich zelf zocht, maar ter vervolmaking van het schoone streven en den vriendschapsband in de gezelschappen. Namens de familie van den overledene dan kende voor de laatste eer, is spr. overtuigd dat dit door allen spontaan is geschied ter liefde van dengene, wiens geest nog lang in de mu ziekgezelschappen zal blijven voortleven. De plechtigheid was hiermee ten einde en diep onder den indruk verlieten velen den mooien doodenakker. Afscheidshuldiging van den heer Hulst, rijksontvanger. Zaterdagavond heeft een zich uit de burgerij gevormd comité afscheid ge nomen van den heer J. Hulst, rijksontvanger, die zich met ingang van 1 Augustus te Haar lem gaat vestigen. Het bestuur van het comité bestond uit de volgende heeren: P. de Grient-Dreux, notaris C. Schagen, lid van den gemeenteraad, Joh. Banning, voorzitter der Middenstandsvereeni- ging, lid van de Kamer van Koophandel, en M. M. Stevens Joh.z., secretaris van het R.K. Armbestuur. Per auto werden des avonds 9 uur de heer en mevrouw Hulst en zoon van hun huis ge haald en door de heeren de Grient-Dreux en Stevens in de groote zaal van het Dam-Hotel binnengeleid, waar zich een 80-tal belangstel lenden verzameld had. De voorzitter van het comité, de heer C. Schagen, heette hier de aanwezigen welkom, in het bijzonder de familie Hulst, hen dankende voor de bereidwilligheid hier aanwezig te zijn. Spreker geeft dan het woord aan den heer de Grient-Dreux voor het aanbieden van het huldeblijk. Deze acht zich voor een moeilijke taak ge steld, niet wetende wat voor goeds te zeggen van den ontvanger der directe belastingen. Spr.'s illusie was geweest dat de heer Hulst, zonder van iets te weten, hier gekomen zou zijn, doch bij nader inzien werd voor-overleg beter geacht en kon het huldeblijk ook gebracht worden in overeenstemming met den wensch met den heer Hulst. Daardoor kon spr. thans een bureau met stoel en lamp aanbieden, be nevens een album met de namen der schen kers. Aan mevr. Hulst bood spr. bloemen aan, om hierna te eindigen met den wensch, dat het den scheidenden ontvanger gegeven mocht zijn nog lange jaren aan het bureau plaats te nemen en bij beschouwing van het album met de namen der schenkers met plezier zou den ken aan de tien jaren in Edam doorgebracht. De heer J. G. Oosterbeek dankt voor de groote toewijding door den heer Hulst besteed aan de belangen van de Vrijz. Dem. partij. Ook als secretaris-penningmeester va*i eenige pol ders is spr. erkentelijk voor de ondervonden hulp. Verder werden nog woorden van dank ge sproken door de heeren Banning als lid van de Kamer van Koophandel en Schagen als lid der schattingscommissie. Ten slotte nam de heer Hulst zelf het woord en zegt buitengewoon getroffen te zijn door deze huldiging, niet wetende dat zoovelen hem hier zóó genegen waren. Graag had spr. hier gebleven, doch de bevordering tot een hoogere klasse bracht overplaatsing met zich. Het ca deau is schitterend en zal steeds doen denken aan de prettige dagen in Edam. Voor adviezen op belastinggebied zal spr. voor ieder steeds klaar blijven staan, zooals tot heden. Nogmaals hartelijk dankend, besluit de heer Hulst ont roerd zijn rede. De aanwezigen bezichtigden hierna het prach tige huldeblijk en persoonlijk nam ieder ten slotte afscheid van de smpathieke ontvangers- familie Loterij ten bate der kerk. Alhier zal een loterij gehouden worden ten bate van het R.K. kerkgebouw, dat hoognoodig gerestaureerd moet worden. Het bestuur hoopt met recht dat deze loterij goed slagen zal, aangezien verschil lende vereenigingen en particulieren hun mede werking hebben toegezegd en ook reeds ver schillende fraaie prijzen disponibel zijn gesteld. Loten zijn bij de diverse adressen verkrijg baar. Een meevallertje. Het aandeel in de winst van den vleeschkeuringsdienst in den kring Enk huizen bedraagt voor onze gemeente 503.65 en in de rente van het reservefonds 102.26. Gemeenteraad De Raad vergadert op Donderdag 4 Augustus, des voormiddags 10.30 uur (nieuwe tijd) ten Raadhuize. Burgerlijke Stand, Geboren: Cornelia Cecilia, d. van P. A. Beem- sterboer en J. C. de Best, Melknapsteeg 7. Johanna Christina en Emil (tweeling), resp. dochter en zoon van H. J. Bloemer en M. F. Krause, Keern 51. Comelis, zoon van C. van der Zei en J. Moeyes. Oosterpoort. Maria, dochter van A. van Hinte en A. Doets, Gerrits- land 86. Nantje, dochter van C. Nooder en N. Kobes, Oude Turfhaven 14. Simon Dirk, zoon van J. Cromjongh en M. de Vries, Proos- tensteeg 1. Cornelia Adriana, dochter van G. Kuijpers en M. A. F. Galesloot, wonende te Hoogwoud. Ondertrouwd: Johannes W. va n der Hulst (Haarlem- en Johanna C. M. Schouten (Baan- straat 26Atze van der Laan (Amsterdam) en Jantje van der Molen (Veenenlaan 65). Martinus P. W. Kappen (Oss) en Aafje Bosch- ma (Kerksteeg 10). Getrouwd: Martinus H. van der Vlugt en Catharina T. M. Keet (Westwoud W. 14). Petrus Adrichem en Elisabeth M. de Boer (Heiloo, Heereweg 177 f). Joannes C. A. M. Ruttenberg en Maria G. C. Lippits (Gr. Noord 102). Jacob de Boer en Maria Hakhof (Rot terdam, Akkerdijkstraat 86a), Herwonnen Levenskracht. De bloempjesver koop voor Herwonnen Levenskracht in deze parochie heeft opgebracht ruim f 59.—, Voetbalnieuws. Uitslagen: OranjeWit I Berdos I, 8—2, Oranje-Wit II—Berdos II 4—1, Oranje-Wit IVZeevogels III te Egmond 04. Beperking Postbestelling Naar wij verne men zal de postbesteling in deze gemeente belangrijk worden beperkt, hierdoor zal de avondbestelling langs de Westzijde worden op geheven. Door deze vermindering der bestellin gen zal zeer waarschijnlijk een vaste besteller worden overgeplaatst naar elders. Koninginnefeest In de op Vrijdag jj. ge houden vergadering van het Oranje-Comité is besloten dit jaar wederom Koninginnedag te vieren. Als gebruikelijk zal men met inteeken- lijsten rondgaan om de noodige gelden voor de feestviering te krijgen. Visscherij Alhier werd verleden week aan gevoerd: 742 pond bot van 25 tot 28 cents per pond; 63 pond karper van 12 tot 17 cents per pond; 31 pond zeelt van 12 tot 13 cents per pond; 4278 pond aal van 27 tot 88 cents per pond; 90 Kg. ansjovis van 61/2 tot 9 cents per Kg. St. Vincentiusvereeniging Door de St. Vincentiusvereeniging alhier zal binnenkort de zomercollecte worden gehouden. Aangezien de toestand der kas dringend versterking vraagt en de a.s. wintermaanden vele uitgaven zul len eischen, vertrouwt het bestuur, dat de parochianen met milde hand zullen geven Men hoopt ook nu niet tevergeefs aan te klop pen. Voetbal Voor het eerste en tweede elftal van M. V. V. was het Zondag ji. een succes dag. M. V. V. I versloe in een spannenden wed. strijd N. O. S. II met 43, terwijl het tweede van N. O. S. n met 62 won. De voorhoede van M. V. V. II voldeed uitstekend. M. V. V. 3 leed tegen E. V. C. 3 een smadelijke 100 ne derlaag, doch de adspiranten wonnen met 30. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Jo hanna Theodora, dochter van N. Griffioen en E. van Schaik; Adrianus Hubertus, zoon van T. G. A. Verlaan en A. W. van Egmond. Overleden: Johanna Kostman, 77 jaar, wed. van Tljmen de Heus; Neeltje Reynhoudt, 39 j., echtgenoote van Hendrik Kennedij. R.K. Damvereeniging „St. Canisius". Uit slag van de deze week voor de clubcompetitie gespeelde partijen: lste klas: H. H. van Nieuwkerk—M. van Leeuwen 2—0; A. van Dijk—H. van Vliet 0—2; B. van Nieuwkerk—A. Reurings 20; H. van Nieuwkerk Hzn.P. de Zwart 20; A. Reurings B. de Zwart 02. 2de klas: G. van Nieuwkerk—N. van Nieuw kerk 2—0; N. van Nieuwkerk—M. van Dijk 1—1; J. de LeeuwW. Oosterlaak 20; N. Mayen- burgW. Oosterlaak 20; Th. CordesA. Ho- genes 0—2; W. Oosterlaak—G. van Nieuwkerk 1—1; N. van NieuwkerkW. Maijenburg 02. Alhier is gevonden een beurs met inhoud; inlichtingen zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Naar wij vernemen worden thans ook met den trein van 8 uur n.m. poststukken verzonden. Hiervoor heeft aan het postkantoor en te Drie huis om ongeveer 7 uur een buslichting plaats. Meeting. Zondag had alhier de uitgeschre ven meeting plaats van het Kruisverbond en de Mariavereeniging. Om half vier had een plechtig Lof plaats met predicatie van den weleerw. heer kapelaan Kroon van Abcoude. Hierna begaven de meetinggangers zich naar 't parochiehuis. Nadat door de R.K. Symphonie een pittige marsch was gespeeld en door het dameskoor van de Mariavereeniging een paar opgewekte liedjes ten gehoore waren gebracht, werd door den districtsvoorzitter van de Vecht streek, den heer van Doom van Kockengen, de meeting met een toepasselijk woord geopend. Vervolgens zongen allen uit volle borst het Sobriëtaslied en werd het woord gegeven aan den weledelgestr. heer Suring van Maarssen, in drankbestrijderskringen geen onbekende. Spr. schetste de nieuwe taak van Sobriëtas en mocht hiervoor een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Daarna werd gezamenlijk gezongen „Aan U, o Koning der eeuwen" en werd deze goedgeslaagde meeting door den voorzitter gesloten. Loonen landarbeiders. In verschillende couranten kunnen we lezen hoezeer de loonen van de landarbeiders gedrukt worden, hetgeen ook in deze gemeente vrij algemeen is. Loonen van 10 en 11 gulden per week zijn lang geen zeldzaamheid meer, terwijl de arbeiders nood gedwongen zich moeten aanpassen. Benoeming. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid van de Gezondheids commissie te Bodegraven, den heer M. Karse- meijer te Nieuwveen, Keuringsveearts in deze gemeente. Huwelijksvoltrekking. Donderdag wordt alhier een huwelijk voltrokken, waarbij h'et openbaar ministerie bij de arrondissements rechtbank te Utrecht dispensatie heeft ver leend voor het in acht nemen van den voor geschreven wachttijd van 10 dagen na de aan gifte, op grond dat de bruidegom onverwachts per schip vertrekken moet. Dit is, voorzoover bekend, nog nimmer in deze gemeente voorgekomen. Jaarverslag electriciteitsbedrijf Verschenen is het jaarverslag van het electriciteitsbedrijf dezer gemeente over 1931, waaruit wij de volgende bizonderheden memoreeren. Het verbruik voor lichtdoeleinden enz. steeg met circa 20 pCt. dat voor krachtdoeleinden met circa 9 pCt. De voor het bedrijf benoodigde electriciteit werd van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden bêtrokken. De rekening sloot met een batig saldo van 433.76, dat aangewend werd voor extra afschrijving op de vaste bezittingen. De vaste bezittingen ondergingen een ver meerdering van ƒ4.060.26, zijnde de bouwkosten van een transformatorhuis te Noorden. De schuld van het bedrijf bedroeg ƒ82.400, nadat in 1931 nog was afgelost een bedrag van 4.100. Aan rente werd betaald ƒ4.088.50. Benoeming. Tot onderwijzlr aan de St. Antoniusschool is benoemd de heer Voorn uit Kockengen, die op 5 Juli als leerling van de R.K. Kweekschool te 'sGravenhage de lagere akte verwierf. Van een beroep Door B. en W. dezer ge meente is aan de commissie voor den Destructor een hinderwetvergunning gegeven, met welke vergunning de burgemeester echter niet accoord gaat. In verband daarmede is de burgemeester bij de Kroon op die vergunning in beroep ge gaan. Het eigenaardige van het geval is, dat het betreft een hygiënischen maatregel en dat het voorheen zoo gesteld was, dat de burgemeester ten aanzien van die dingen vrijgeviger scheen te zijn dan de heeren wethouders, althans de fracties van de beide heeren; die er zoo voor hebben gepleit dat in verband met de hygiëne de Destructor niet zou worden geplaatst daar waar de commissie en ook de burgemeester meende, dat deze geen enkel bezwaar tegen de hygiëne zou opleveren. Van drie visschers Tegen een drietal jeug dige Amsterdammer visschers, die hier kwamen om te visschen en toen zij niets mochten van gen, maar de fuiken gingen beschadigen, is pro cés-verbaal opgemaakt. Aanvankelijk wilden de jongelui niets van hun misdrijf weten, doch toen de politie hen eenigen tijd vast hield, be kenden zij het misdrijf te hebben begaan. R.K. Voetbal Onder begunstiging van het mooie zomrweer rukten Zondag al de 5 elf tallen van „Adolf Kolping" uit, vice versa. Het eerste elftal toog naar Hazerswoude, om daar een vriendschappelijken wedstrijd te spe len tegen Bernardus 1. Wanneer de wedstrijd nog geen minuut oud Is, weet Kolping een doelpunt te maken, spoe dig gevolgd door nog een. Zy had een 20- voorsprong, doch helaas moesten een paar spelers van Kolping het veld verlaten wegens opgeloopen blessure. Nu kregen zij het hard te verantwoorden en spoedig wist Bernardus den stand gelijk te maken. Na de rust, toen Kolping weer volledig was, was 't eerst even een gelijk opgaande strüd; na een kwartier spelen scoort Bernardus. Kolping zet nu alle zeilen by, zij weet den drang van Bernardus tegen te hou den, ja zelfs is zij nu voortdurend in de meer derheid, maar deze meerderheid weet zy niet in doelpunten uit te drukken. Een paar malen wordt tegen de lat geschoten, en verder nog naast. Bernardus lukt het beter: wanneer onze achterhoede zich eventjes niet verstaat, profi teert zy hiervan terdege en brengt den stand op 63. De overwinning was geflatteerd. Het tweede elftal ging naar Noorden en zou aanvankelijk spelen tegen Stormvogels van Wil- nis, doch deze hadden te elfder ure bericht van verhindering gezonden. Om toch de jon gens niet voor niets te laten komen, speelde zij tegen Noorden 1, doch Kolping moest in Noor den de meerdere erkennen, zy verloren met 3—1. Het 3e elftal speelde op eigen terrein te gen een toerclub van Kudelstaart en het 4e ging naar Zevenhoven. Beide moesten verlie zen, resp. met 31 en 50. Tot slot speelden onze Junioren tegen de Ju nioren uit Noorden. Deze hebben zich het kra- nigst gedragen, want met niet minder dan 8-0 gaven zij Noorden voor d'r broek. Een reuzen- prestatie, junioren! Alles by elkaar genomen was het voor Kol ping een dag, die hen zeer weinig overwinnin gen bezorgde. Enfin, een volgenden keer beter! G. W. Steenkamp. Zaterdagavond werd door de parochianen van Uithoorn aan den nieuwgewijden priester G. W. Steenkamp een plechtige intocht bereid. Talrijke vereenigingen en corporaties hadden zich aan het station ter verwelkoming opgesteld. Te half acht arriveerde de auto, waarna de voorzitter, de heer dr. Geelen, in roerende be woordingen een welkomstrede uitsprak. Door een dertigtal leerlingen der R. K. Jongensschool werd onder leiding van den heer de Beus een feestlied gezongen. De feesteling dankte daar na met een kort woord voor de schitterende ontvangst welke hem werd bereid. Hy beloofde voor de parochianen te bidden en verzocht we- derkeerig hun gebed. Onder de opgewekte tonen der muziek vereeni-, ging Kunst na Arbeid zette de stoet zich in be weging. Door het uitsteken der vlaggen, het aanbrengen van versleringen en het plaatsen van eerepoorten hadden de gemeentenaren biy- ken van sympathie gegeven. Na aankomst in de kerk, die door de goede zorgen van den heer L. Aarsen en zyn helpers te Kudelstaart in een bloementuin was herschapen, werd een wel komstlied gezongen door alle parochianen, waarna een kort lof werd opgedragen. Zondag werd door den neomist de eerste plechtige H. Mis opgedragen. Onder een haag van bloemen en groen werd de feesteling uit de pastorie door de kerk naar het priesterkoor ge leid. Als diaken en subdiaken fungeerden de eerw. heeren H. Koelman, pastoor te Nes op Ameland en P. Roïing van het groot seminarie Rysenburg, als presbyter assistens de zeereerw. heer pastoor de Grijs en als cantores de eerw. heeren Slaghek en Sehmeyer. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze uit de nieuwste mis van Licinio Refice voor driestemmig mannenkoor. Organist was de heer Vink, die, ondanks zijn 51-jarigen dienst, het orgel nog flink in zijn macht bleek te heb ben. De feestpredicatie werd gehouden door den zeereerw. heer W. de Grijs, pastoor der parochie. Na de H. Mis voerde het zangkoor de Pries- tercantate van Dobbelsteen uit. Van 2 tot 3 uur werd receptie gehouden ten huize van een broeder van den neomist, van welke receptie een zeer druk gebruik werd ge maakt. Des namiddags werd een kort lof gecelebreerd, waarby de kerk wederom overvol was. Door alle parochianen werd na afloop een danklied ge zongen. Des avonds verzamelden zich wederom honder den op het plein bij de Eerw. Zusters, waar een lichtstoet in elkaar werd gezet. Begeleid door de muziek van de muziekcorpsen van Uithoorn en Kwakel trok de stoet naar de pastorie, waar de feesteling, omringd door familie en Eerw. Heeren Geestelijken in de loggia de hulde in ontvangst nam. Afwisselend speelde nu de muziek en werd door het zangkoor de parochie uitgevoerd Quam dilecta van Loots, Adoro te van Beitjes en Tues Petrus van Haller. Door Kunst na Arbeid werd 0.a. nog uitgevoerd Ave Verum van Mozart. Diep bewogen dankte de neomist de parochia nen en gemeentenaren voor de overweldigende hulde Hem op dezen onvergetelijken dag be wezen. De lichtstoet zette zich daarna wederom onder de vroolijke tonen der muziek in beweging en werd by de R. K. Jongensschool ontbonden. Uithoorns parochianen hebben deze dagen getoond dat zij hun priesters weten te eeren. Een woord van hulde aan de feestcommissie 1.z. aan den weleerw. heer Spelthuis, kapelaan der parochie, is hier zeker op zijn plaats. Raadsvergadering. In de Vrijdagavond ge houden raadsvergadering waren alle leden te genwoordig. Onder de ingekomen stukken was o.m. de rekening van de H. S. M., die met een nadee- lig saldo sluit van 390.000. Voorts een adres van de directie der Thermo- genische fabrieken, dat de gemeente zal hebben by te dragen 161 als maximum bedrag. De bespreking hieromtrent wordt uitgesteld in af wachting van een rapport van de vereeniging van Ned. Gemeenten. Naar aanleiding van een schrijven van den gemeente-opzichter wordt diens pensioengrondslag bepaald op 350 en van den gemeente-veldwachter Vogel op 1760. Afgewezen wordt een verzoek van de Prov. Utr. Welstandscommissie om subsidie van 25, op grond, dat nog nooit een bouwplan ter goed keuring werd toegezonden. Een viertal melksiyters verzoeken hun winkels des Zondags open te mogen houden in plaats van des morgens van 912 uur, des avonds van 5 tot 7 uur. De raad heeft hiertegen geen bezwaar, waar op besloten wordt in dien geest de winkelslui tingsverordening te wijzigen. De voorzitter deelt daarna nog mede, dat de veldwachters de bodediensten blijven vervullen, zooals het tot heden geweest is. Voorts kan wor den medegedeeld, dat volgens de kostenbereke ning de waterleiding in Waverveen tot het stoomgemaal de gemeente jaarlijks 600 zou kosten als tekort op de exploitatie en dat door een ambtenaar is aangeboden een kostenbere kening te maken voor uitbreiding der waterlei ding aan de Baambrugsche Zuwe en de Groen- landsche kade. Verwacht wordt dat de berekening mee zal vallen wegens daling van het materiaal. Benoemd worden tot leden der financieele commissie de heeren Driehuis, Verrips en Van Diemen. De' heer E. A. Kooiman wordt herbenoemd tot lid der commissie tot wering van school verzuim. De heer C. Versteeg wordt herbenoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager on- derwys en ih de vacature" W. de Jong wordt benoemd de heer P. Burggraaf. Het proces inzake het beheer der Ter Aasche Zuwe tegen Ged. Staten door de besturen der gemeenten en polders, die tot dusver de onder houdsplichtigen waren, is eerst gewonnen, daar na verloren; waarna getracht is tot een schik king te komen. Op advies van mr. Blau- pot ten Cate zal nu door het Groot-Waterschap de Ronde Venen in cassatie worden gegaan. Gevraagd wordt of Vinkeveen bereid is haar aandeel of 6 procent in de kosten van het ge ding by te dragen. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken, waartoe wordt besloten. De regeering heef), een regeling getroffen met het nationaal crisiscomité tot hulp aan de werkloozen door het verstrekken van goederen in natura. Eenzelfde bedrag als door de ge meenten beschikbaar wordt gesteld, zal ook door het nationaal crisiscomité beschikbaar worden gesteld; hetgeen berekend is op 10 ct. per in woner per jaar B. en W. stellen voor nu er reeds 7 maanden om zijn, om 5/12 toe te staan of 180. Het plaatselyk comité kan worden aangevuld met een lid van het college en werk gevers en werknemers. De goederen zullen in de gemeente worden aangekocht en worden besteed in de gezinnen, die dat het meest noo dig hebben. Na eenige gedachtenwisseling wordt ■besloten 180 toe te staan. Voorgesteld wordt een korting toe te passen op de salarissen der gemeente-ambtenaren van 2procent; hetgeen een bezuiniging geeft van 257.12. Het zal een tijdelijke korting zijn voor drie jaar. De heer Aarsman acht het geen aderlating, waarvoor een doekje noodig is voor het bloeden. De heer Kolenberg meent ook, dat bij andere menschen de korting wel meer zal zyn dan ge middeld 3procent. Het voorstel wordt by accla matie aangenomen. Voorgesteld wordt om het college van B. en W., dat belast is met het uitreiken van steun met een werkgever en een werknemer aan te vullen. De heeren Aarsman en Driehuis juichen dat toe en motiveeren dat. Daardoor zal het vertrouwen in de genomen beslissingen ongetwijfeld stygen. De voorzitter is dezelfde meening toegedaan; waarna besloten wordt twee leden naast B. en W. te benoemen, die de zaken betreffende steunverleening zullen behandelen. Benoemd worden de heeren Verrips en Aarsman en de heeren Mulckhuise en Driehuis als plaatsver vangers. Hierna wordt een overzicht gegeven van de gemeentefinanciën, die er niet rooskleurig voorstaan. Er zal van het afgeloopen jaar een vermoedelijk batig saldo zyn van 5280,28 'A. Het inkomen der ingezetenen is echter gewel dig teruggeloopen. De voorloopige begrooting geeft een bedrag aan ontvangsten van 94.000 tegenover 109.716.60 aan uitgaven. Dat tekort zal moeten worden gevonden door de 80 opcen ten op de gemeentefondsbelasting, te verhoogen op 100 opcenten, de personeele belasting van 150 opcenten op 300350 opcenten. De voorzitter heeft ook al gedacht aan het schrappen van alle subsidiën; hetgeen 1100 oplevert en aan verdubbeling der hondenbelas ting. Spr. geeft den Raad in overweging eens na te gaan of er nog nieuwe bronnen zyn aan te boren. By de rondvraag zou de heer Kooiman in overweging willen geven om aan te dringen op een spoedige uitvoering van den weg door den Polder. De voorzitter kan mededeelen, dat daaraan in het najaar vermoedelyk zal worden begonnen; doch het is de vraag of de aannemer werklieden uit de gemeente zal aannemen, ofschoon spr. vermoedt van wel; omdat hier bekwame wegen werklieden zyn. De heer Verrips vraagt of de gemeente ook niet als Wilnis personen kan zenden naar de Rykswerkverschaffing. De heer Aarsman hoopt van niet; wyl de arbeiders daar ryp worden gemaakt voor het communisme en aan allerlei gevaren bloot staan naar ziel en lichaam. Hierna volgt sluiting der vergadering tegen 11 uur. Missie-sportdag. De R.K. Kaatsclub had Zondag een sportdag georganiseerd ten bate van de Missie van Pater Jac. Bakker, welke met begunstiging van uitstekend zomerweer prachtig is geslaagd. Na het Lof ging het in optocht van de kerk naar het terrein. Door den Eerw. Frater Ant. Bakker, broer van den mis sionaris werd 'n woord gesproken. Spr. drukte z'n genoegen uit over 't prachtig besluit door de kaatsclub genomen, waarna spr. een uiteenzet ting gaf van het missiewerk. De opbrengst van dezen dag zal, aldus spr., bestemd worden om een retraitehuis te bouwen op Flores. Den ge- heelen middag was het een gezellige drukte op het terrein. De kaatswedstrijd WervershoofOnderdijk, welke een spannend verloop had, trok vele liefhebbers. De uitslag was 3532 in het voor deel van Wervershoof. De gymnastiekvereeni- ging van Lutjebroek, die een demonstratie gaf, zette haar beste beentje voor. bij de vele num mers, die zeer goed werden uitgevoerd. „St. Caecilia" zorgde met enkele vroolyke marschen voor muzikale afwisseling, terwyl enkele at tracties ook het hunne er toe bijdroegen het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Allen gingen dan ook zeer voldaan huis waarts. Wy hopen, dat het batig saldo mee zal vallen! Uitslagen R.K. Voetbal. Uitslagen van Zon dag: WW I—KGB I 0—1; SDO I—WW II 11—2; SDO jun. aWW jun. a 37; De Zoua- ven jun. b—WW jun. b 21. Rijksnajaarskeuring van dekhengsten. De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1932, welke alleen door de Stamboekcommissies zullen geschieden, wor den gehouden op: 25 Augustus te Tiel voor type trek- en tuig- paard. 25 Augustus te Kedichem voor type tuigpaard. 13 September te Rotterdam voor type trek paard. Inlevering Rijksgoederen. De ryksgoederen, verstrekt aan de dienstplichtigen, die op 1 Octo ber a.s. naar de aanvullingsreserve zullen over gaan, moeten met uitzondering van haarkam, roskam, spons en zakboekje in October a.s. wor den ingeleverd. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Gijs- bertus, zoon van J. H. Wendel en A. M. Mou nts; Cornells Gerardus, zoon van J. M. Lange- slag en A. Th. Neuteboom; Cornelis, zoon van J. C. Breuren en H. M. Bosman; Izaak, zoon van J. Broere en J. Koster; Cornelia Catharina Maria, dochter van Th. W. de Graaff en M. G. Bakker. Overleden: Guurtje van der Laarse, weduwe van J. van Harberden; Geertje van Ingen, echt genoote van L. van Vliet. Brand Zondagavond te ongeveer half ne gen brak, terwijl de bewoner G. J. met zijn vrouw buiten zat, brand uit in de boerderij, eigendom van A. J. De brand greep zoo snel om zich heen, dat slechts enkele stukken huis raad konden worden gered. Daar de boerdery in de gemeente Wormer, doch nog buiten Jlsp staat en de spuit van Jisp niet mocht uitruk ken, duurde het geruimen tijd voor de Wormer brandweer aanwezig was, die het gebouw dan ook in lichte laaie yoiqd, Zeer spoedig was er niets over dan een smeulende puin- en hooi- massa en kon de brandweer overgaan tot het omhalen van deelen. die gevaar opleverden. Vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Inboedel en hooi, ong. 10 koeien, waren ver zekerd bij Koning en Boeke. Het gebouw was verzekerd op beurspolis. ERNSTIG ONGELUK. Aan de Gedempte Gracht 49 is een alleen wonende dame, mej. de B., op tot nog toe on verklaarbare wyze in brand geraakt. Toen de buren aan het Dampad hulpgeroep hoorden en een onderzoek gingen instellen vond men het slachtoffer in bewusteloozen toestand op den drempel van haar woning. Het hoofdhaar was afgebrand. De juffrouw is naar het gemeente-ziekenhuis gebracht doch kon niet verhoord worden. OPHEFFING TOL NOORDERBRUG. B. en W. hebben bij den Raad een voorstel ingediend om den tol op de Noorderbrug op te heffen. In den Raad is dit denkbeeld herhaalde ma len ter sprake gekomen maar dit is steeds af gestuit op den onwil van Koog aan de Zaan. die niet bereid was een redelyk deel in de kosten bij te dragen. Gedeputeerde Staten hebben zich bereid ver klaard gedurende 3 jaar 10.000 per jaar by te dragen. OPBRENGST COLLECTE „HERWONNEN LEVENSKRACHT" De Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft de som van ƒ480.opgebracht. VERKEERSONGEVAL. Op den Zuiddijk had een duorijdster het on geluk met haar mantel in het achterwiel te ge raken, waardoor zij van het motorrijwiel werd geslingerd en een been brak. Zy werd per auto naar een der beide zieken huizen gebracht. DE AFSLUITING VAN DE BRUG OVER DE WILHELMINASTRAAT. Voor eenige weken geleden werden de kettin gen, die dienen om de brug over de Wilhelmina- sluis af te sluiten, door yzeren hoornen ver vangen. Naar het schynt voldoen deze in de praktijk niet en zullen deze nu door andere worden ver vangen. Maandag is men begonnen de bestaande af- sluitboomen weg te nemen. CONCERT „INTER NOS" Het concert gegeven door de R. K. Mannen- en Gem. Zangvereeniging met onderafd. kin derkoor „Inter Nos" in het Volkspark 1.1. Zon dagavond is vlot verloopen, terwijl de belang stelling van het publiek niets te wenschen overliet. Het bestuur had dan ook zijn belofte dat het mooi weer zou zijn ingelost en ondanks de voorafgaande dagen na regen en wind, was het weer buitengewoon mooi. Er is goed gezon gen over het algemeen, al is ook het verschil tusschen een concert in een zaal en in de open lucht tamelijk groot. AGENDA R.K. VER. GEBOUW Dinsdag: Bovenzaal, R.K. Harmonie. Woensdag: Zaal I, 7 uur, byeenkomst kinde ren van de R.K. Coöp. „De Voorzorg". Zaal II en III Leerlingen repetitie Harmonie. Zaal III, van 7.30—8 uur, R.K. Adviesbureau. Donderdag: Bovenzaal, Zaandamsch Muziek korps. Zaal I, R.K. Mannenzangver. „St. Cae cilia". Zaal II, Bestuur R.K. Volksbond. Vrijdag: Zaal II, R.K. Dam- en Schaakclub D.O.S. Op Maandag 8, Dinsdag 9, Woensdag 10 en Maandag werd besloten met de beide series 3000 Meter steeple chase. Uit iedere serie wer den de vijf eerstaankomenden geplaatst in de finale. De uitslagen Tuiden: le serie: 1 Evenson (Engeland), tyd 9 min. 18.8 sec. Nieuw Olympisch record. Het oude Olympisch record stond sedert 1928 op naam van Loukola (Finland) met een tijd van 9 min. 21.88 sec.; 2 Pritchard (V.S.); 3 Toivonen (Fin land); 4 Lippi (Italië); 5 Bartolini (Italië). Reeds in de tweede serie werd het nieuwe Olympische record van Evenson om zeep ge bracht door den Fin Iso Hollo, die over de 3000 Meter hindernis 9 min. 14.6 sec. deed De uitslag luidde: 1 Iso Hollo (Finland) tyd 9 min. 14.6 sec.; 2 Cluskey (V. S.); 3 Dawson (V. S.); 4 Baily (Engeland); 5 Mattilainen (Finland). De landenploegen, welke zich voor de floret- équipewedstrijden in den eindstrijd hadden weten te plaatsen, blyken goed tegen elkaar opgewassen te zyn. Verrassend goed schermden de vertegenwoor digers der Vereenigde Staten die tegen Frank rijk 8 partyen wonnen en 8 verloren. Het aan tal treffers gaf den doorslag ten gunste van de Amerikanen. Ook in de ontmoeting FrankrykItalië span de het geducht. Ook hier wonnen beide landen elk acht partijen, doch thans waren de Fran- schen gelukkiger met hun aantal treffers, zoo dat deze ontmoeting beslist werd ten voordeele van Frankryk. De schermwedstrijden duren voort. Maandagavond bestond er voor de wedstry- den vrij worstelen vrij groote belangstelling. In het weltergewicht sloeg de Duitscher Foeldenak den Deên Jensen. Foeldenak was in uitsteken de conditie en won hoog op punten. De wedstrijd in het half zwaar gewicht bracht een verrassing doordat de favoriet de neder laag leed. Deze, de Zweed Sjoestedt, werd door den Amerikaan Nehringer, gevloerd. In het Rose-Bowlstadion te Pasadena vingen Maandagavond de Olympische wielerwedstrijden aan. Het stadion is per auto van Los Angeles uit in een half uur te bereiken. Het stadion, dat hoofdzakelyk gebruikt wordt voor voetbalwed- stryden, biedt aan 87.000 toeschouwers plaats, doch thans waren slechts ongeveer 3000 per sonen getuige van dé wielerwedstryden. yQ De wielerbaan is van hout opgetrokken. De eerste serie sprint 1000 Meter werd door den Franschman Chaillot gewonnen. De tweede serie sprint werd gewonnen door onzen landgenoot van Egmond. De derde serie werd gewonnen door den Australiër Gray. By den herkansingsrit wist Thomas (Ver eenigde Staten) zich te plaatsen. Hierna werd aangevangen met den achter volgingswedstrijd over 4000 Meter voor natio nale groepen. Allereerst wist Italië de vertegen woordigers der Vereenigde Staten in te halen, terwijl Frankryk geen tegenstanders had. Donderdag 11 Aug. zal het R.K. Ver.-gebouw wegens vacantie van den concierge gesloten zyn. Statuten. De „Stscrt." bevat de statuten van de Abeca N.V., alhier. VERGADERING R.K. VOLKSBOND In de gehouSen vergadering van den Volks bond kwam het finantieele verslag van den steun aan Twente gedurende het textielcon- flict en bleek er ruim ƒ777.te zyn gegeven. Een bestuursvoorstel om gedurende de So ciale studiedagen te Bergen twee bestuurders heen te zenden, wordt aangenomen. De R.K. St. Janstichting heeft bericht ge zonden, dat Katholieken zich in genoemd Zie kenhuis kunnen laten behandelen voor 30 pCt. Besloten wordt om bij de eerstvolgende be grooting 25— uit te trekken voor een te stichten bibliotheek. Zeven nieuwe leden werden met een toepas selijk woord door den voorzitter geïnstalleerd. Vervolgens komt het rapport-Weiter ter ta fel, waaraan de voorzitter eenige korte woor den wijdde, waarna een motie van den volgen den inhoud met algemeene stemmen wefd aan genomen. Motie „De afdeeling Zaandam van den R.K. Volks bond, in vergadering bijeen op Vrijdag 29 Juli 1932, in het R.K. Ver-Gebouw, kennis geno men hebbende van de in het rapport-Welter voorgestelde verslechteringen inzake; werklco- zenuitkeering, loonsverlaging en onderwys, overtuigd zijnde, dat genoemde verslechterin gen lijnrecht in strijd met de leer der Pauselyke Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Protesteert tegen eiken aanval op het levens peil der arbeidende klasse en dringt er by Uw verbond op aan, iedere verdere verlaging of verslechtering der arbeidende klasse te bestry- den met alle ten dienste staande middelen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond en de pers en gaat over tot de orde van den dag. Uet bestuur kreeg opdracht deze motie om adhaesie te zenden naar alle afdeelingen van den R.K. Volksbond in dit Gewest. MAANDAG, 1 Aug. Vorige koersen Londen .71) 8.71£ Beriyn 59.05 58.97f Parys 9.73* 9.73$ Brussel 34.50 34.47$ ïwitserlaori 45.374 48.37$ Weenen Kopenhagen 47.00 47.-r- Stockholm 45.00 44Ü5 -Islo 44.00 43.75 ^Jew York (cable) 2.48J 2.48& •tome12.65 Praag 7.374 Madrid20.07$

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2