OP GEVAARLIJK TERREIN Nieuwe geest van onze jeugd Nood tuinbouw Van de Pers-tribune Feest te Tilburg GEEN ROODE PRAATJES VOOR DE FILM 'n Dolende gids De toestand in de mijnen KERKELIJKE VOLKSZANG DINSDAG 2 AUGUSTUS Mgr. Dr. Poels spreekt Hulp moet komen Motie aan de regeering HOOGE ONDERSCHEIDINGEN Bezoek van Mgr. Diepen Pontificaal Lof Mgr. Diepen aan 't woord Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen „God aanbidden in geest en waarheid" PASTOOR L. L. M. TUMMERS TEGEN LOONSVERLAGING BENOEMING De nieuwe Kieswet Twee staatslieden hebben onlangs door middel van den modernen, d.i. den draadloozen weg, het Nederlandsche volk hun inzichten over den huidigen toe stand des lands verkondigd. Eerst sprak Minister-president Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, bijna onafgebroken regeeringsleider der laatste 14 jaren, onge twijfeld de moeilijkste periode van onze nieuwere staatsgeschiedenis. In enkele forsche omtrekken schetste hij het beeld onzer ekonomische en financieele moeilijkheden. Met ijzeren logica trok hij daaruit de eenig mogelijke conclusie: wij moeten versoberen in alle opzichten. Geen tot in details uitgewerkt saneerings- plan bracht hij naar voren. Dat behoort in een goed demokratisch land niet allereerst door het groote publiek, maar door de Volksvertegenwoordiging behandeld te wor den. Met diep medegevoel, doch zonder valsch sentiment werd alleen in hoofd lijnen aangegeven, in welke richting ons be leid in de komende jaren zal moeten gaan. Het antwoord liet niet lang op zich wach ten. De heer J. Oudegeest sprak voor den V.A.R.A.-mikrofoon. Ook hier dus een leider, voorzitter der S.D.A.P., vertegenwoor digend een vierde deel van ons kiezers korps. Doch welk een verschil met den eersten radio-spreker! Hier een verantwoordelijk leider, daar een onbeheerscht kriticus. Hier een man, die met het hooge doel voor oogen, impopulariteit trotseert, daar een effectjager, die speculeert op het senti ment der massa. Hier de vakman, daar de dilettant. Het is over een klein onderdeel dezer S.D.A.P.sche radiorede, dat we hier een woord willen zeggen. Niet hierover, dat de heer Oudegeest pole miseerde tegen ook hem nog onbekende regeeringsplannen. Hij maakte hier alleen maar dezelfde fout als alle andere roode- meeting-redenaars, die bij hun bestrijding der Weiter-plannen van de veronderstelling uitgaan, dat de regeering die reeds onge wijzigd heeft aanvaard. De heer Oudegeest deed echter méér dan kritiseeren. Hij propageerde ook een finan cieel rekonstruktieplan, dat al het „Gewei ter" niet allen onnoodig maakt, doch nog een lieve cent extra in het laatje brengt. Het is de moeite waarde, een paar details Van dit plan eens even nader te bezien. Niet om te betoogen, dat er geen extra maatregelen óók ten aanzien van ver mogenden, óók ten aanzien van krisis-winst- makers beraamd dienen te worden, om zooveel mogelijk aan het allerpijnlijkste van de door de commissie-Welter voorgestelde bezuiniging te ontkomen, maar wel om te demonstreeren, hoe de heer Oudegeest in zijn demagogische vervoering luchthartig en lichtzinnig over zeer groote praktische moeilijkheden en schromelijke onbillijkheden héénstapt. Allereerst moet er volgens den heer Oude geest een fiksche leening gesloten worden. Er is immers geld genoeg in het land; alleen de kredietgeving slaapt. De regeering kan met gemak geld krijgen en als de regeering voor produktieve openbare werken leent, zal ieder voorzichtig financier dit toejuichen. Het bewijs van dit alles? Op 20 Juli j.l. Werd inschrijving gehouden op 80 millioen schatkistbiljetten, doch er werd voor 210 millioen ingeschreven. Overvloed van geld dus. Hoe voos echter dit „bewijs" is, zou ieder bankbediende den heer Oudegeest kunnen vertellen. Schatkistwissels e.d. zijn iets totaal anders dan een leening. Zij zijn z.g. kort papier, door banken en groote zaken aan gewend om de liquide middelen op korten termijn te beleggen. Dit te vergelijken met een leening op langen termijn is absurd. De heer Oudegeest weet toch wel, dat het tweede gedeelte van de 5 pCt. leening 1932 lang geen daverend succes is geworden. En dit nog wel, terwijl tegelijkertijd een andere leening werd afgelost. Ook mogen we er even op wijzen, dat de bijvoeging „voor produktieve werken" geen gewicht in de schaal legt. De belegger kijkt daar niet naar, eenvoudig omdat de Staat en elk ander openbaar lichaam met al z'n inkomsten garant is voor alle lee ningen, onverschillig voor welk doel die zijn aangegaan. Alleen de totale grootte der staatsschulden en de bronnen van inkom sten spelen voor den financier een rol. Een tweede middel zou zijn: verlaging der rente van onze staatsschuld. De heer Oudegeest zegt er dit van: „Wij zouden voorts de rente van onze staatsschuld tot 2% pCt. kunnen verlagen Dat moet bij de ruimte van de geldmarkt mogelijk zijn. Waarom doet men dit niet? Toch niet uit saamhoorigheidsgevoel met de rentetrekkers; met de stilzittende rente trekkers en het arbeidsloos inkomen? Het zal ons rond twintig millioen per jaar op leveren." De tirade over „stilzittende-rentetrekkers" inspireerde den „koppen"-redacteur van „Het Volk" tot dezen schoonen zin: „Hij (Ruys) spaart den dagdief, maar neemt van den arme." Heerlijke demagogie! Alsof b.v. menig ver- mogentje niet door oneindig hard ploeteren bijeengegaard is als reserve voor den levens avond. Maar nu het middel op zichzelf. 't Is niet nieuw, Napoleon wees hier reeds den weg, en de Engelschen trachtten dat denkbeeld met hun conversie der „War Loan" na te volgen. Men houde er echter rekening mee, dat ®en dergelijke handelwijze beschouwd kan Worden als een hoogst ernstigs en gevaar lijke contractbreuk; de rente dezer leenin- geo. is wettelijk gegarandeerd en we zouden den rechter nog moeten zien, die bij een proces hierover, den Staat in het gelijk stelde. En dan nog de verdere gevolgen. Vroeg of laat zou de Staat toch weer een beroep op de geldmarkt moeten doen. Wie zou een Staat, die aangegane verplichtingen schendt, nieuw geld verschaffen? Natuurlijk zou die nieuwe leening ook slechts 2% pCt. mogen doen. Kent de heer Oudegeest den koers onzer 2'A pCt. leening- gen? Volgens de beursnoteering van 20 Juli j.l. 89 pCt. Dat komt neer op een werkelijke rente van ongeveer 4 pCt. Men lette wel, dat geldt voor den Staat, waarin men nog het volle vertrouwen heeft. Hoe de koers zal zijn bij den bankroetiersstaat van den heer Oudegeest, is onmogelijk te zeggen. Dat door dezen maatregel de inkomsten van vele kleine menschen, die moeten leven van hun op goed vertrouwen in staats papieren belegd kapitaaltje, niet minder dan dertig procent achteruit gaan, is een kleinigheid, die de heer Oudegeest gemaks halve maar over het hoofd ziet. Dan wil de roode voorzitter niet minder dan 100 millioen vinden door 1 pCt. te annexeeren van alle vermogens boven de 16.000 gulden. Over de praktische uitvoer baarheid wordt wijselijk niet gesproken, evenmin wordt gezegd of dit een heffing ineens, dan wel een jaarlijksche zal zijn. Stel even, dat een kleine rentenier met 30.000 gulden bezit (jaarlijksch inkomen hoogstens 1500 gulden) daarvan 300 gulden zou moeten betalen! Is dat soms niet op de meest ruwe wijze snijden in het leven? Er zou op deze radiorede nog heel wat meer zijn aan te merken. We meenen echter met hetgeen we hierboven schreven, te kunnen volstaan, omdat het voldoende illustreert den geest van het geheel. Maar daarbij willen we ernstig protestee ren tegen deze wijze van volksvoorlichting. In een tijd dat van zoovelen zulke zware offers gevraagd worden, is het bijna mis dadig den valschen schijn te verwekken, alsof die opofferingen onnoodig zouden zijn en enkel gebracht moeten worden omdat een verblinde regeering de juiste middelen niet wil toepassen. We vertrouwen echter, dat ons nuchter Hollandsche volk zélf reeds ontdekt zal heb ben, dat gids-Oudegeest het niet zal leiden naar een betere toekomst, doch naar nóg grootere ellende. Groote steden werken de dumping methoden van het buiten land in de hand De Ned. R. K. Mijnwerkersbond heeft Zon dagmiddag in verband met den nood in de mijnindustrie een groote vergadering in „Ons Volkshuis" te Heerlen gehouden. De belang stelling was zeer groot. De groote zaal was tjokvol, terwijl een groote massa in de open lucht het gesprokene per loudspeaker volgde. Derde spreker was de bondsvoorzitter, mgr. dr. Poels, die voorop zette, dat men den toe stand moet zien, zooals die werkelijk is en niemand de schuld moet geven, die het wer kelijk niet verdient. De beste regeering in Ne derland zou niets aan de crisis veranderen. Men moet nagaan, welke de oorzaken zijn van de crisis en die oorzaken trachten weg te ne men. De diepste oorzaak van de crisis is, dat de wereld het christendom den rug heeft toe gekeerd. Alleen de Katholieke Kerk weet de oplossing en wel door een hervorming van de maatschappij steunend op een hervorming van den mensch en daardoor kan een verbete ring komen in de geweldige werkloosheid. Men zegt, dat de toestand hier in de mijn streek niet zoo erg is. En dat zegt men, ter wijl er honderden ontslagen zijn, ontslagen dreigen, de loonen verlaagd zijn en nog eens telkens verlaagd worden door de feierschichten. Wie dan ook helpen kan moet hier helpen en spreker ging nog eens na waarin die hulp kan bestaan. Tenslotte deed dr. Poels een ernstig beroep op alle katholieke mannen en vrouwen om hun geloof diep te beleven en het lijden te leeren dragen en wekte allen op trouw achter de lei ding van den Ned. R.K. Mijnwerkersbond te blijven staan. Na een dankwoord bracht de voorzitter de volgende motie aan de orde; waarin o.a. met de meeste klem bij de regeering wordt aange drongen: a. om bij de onderhandelingen over ver nieuwing van het handelsverdrag met Duitsch- land voor den kolenuitvoer ook uit ons land, de grootst mogelijke vrijheid re bedingen en zoo noodig de gelegenheid tot contingenteering van den steenkoleninvoer naar ons land niet prijs te geven; b. een regeling der vrachttarieven voor het steenkoolvervoer te bevorderen, waardoor het voor onze mijnindustrie mogelijk wordt aan de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bie den en waardoor tevens onverwijld een eind wordt gemaakt aan de grove en storende on billijkheid, dat de Nederl. Spoorwegen buiten landsche steenkolen vervoeren voor lager ta rieven dan voor onze eigen Ned. mijnen gelden. c. spoedig de toegezegde bijzondere maat regelen te nemen ter bevordering van het ver bruik van inlandsche kolen door gemeenten enz.; d. met het oog op de helaas niet geheel te vermijden werkloosheid, maatregelen te nemen, welke leiden tot uitvoering van openbare wer ken (aanleg van wegen en verbetering van waterloozingen) waardoor de werkgelegenheid kan worden verruimd. De motie werd zonder discussie met aige- meene stemmen aangenomen, waarop de voor zitter de uitstekend geslaagde bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot. De Westfriesche gemeente besturen bepleiten spoe dige Regeeringshulp De commissie uit de Westfriesche gemeente besturen, bestaande uit de burgemeesters van Andijk, Blokker, Broek op Langendijk, Groote broek en Obdam hebben een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin er op gewezen wordt, dat men binnen enkele weken voor een volslagen ineenstorting staat der tuinbouwbedrijven, met stopzetting der productie. Deze catastrophe dreigt bijna universeel, dus ook voor. die tuinbouwbedrijven, die in 1930 en 1931 niet aanvroegen voor pro vinciaal- en Rijkscrediet en thans hun laatste geld in deze moeilijke jaren geofferd hebben. Alleen regeeringshulp tot instandhouding der tot voor kort nog zoo bloeiende tuinbouwbedrij ven kan afdoende redding brengen. De commis sie doet een dringend beroep op den Minister om spoedige hulp in den vorm van toeslag tot productiekosten op de voornaamste tuinbouw producten met terugwerkende kracht van het begin der aardappelcampagne. Deken Wouters Z H de Paus benoemde den HJEerw. Deken Wouters te Maastricht tot Protonotarius Apos- tolicus. Toen Zondag deze benoeming bekend werd, kreeg Mgr. Wouters vele hartelijke gelukwen- schen in ontvangst te nemen. Mgr. dr. G. Bauduin Z. H. de Paus heeft verder benoemd tot Pro tonotarius Apostolicus Mgr. dr. G. A. H. Bau duin, Vicaris-Generaal van het bisdom Roer mond en President van het Groot-Seminarie. Stichtingsdag van den Diocesanen Bond van R.K. Jonge Midden standsver eenigingen in het diocees Den Bosch Zondag is te Tilburg op plechtige wijze ge vierd de stichtingsdag van den Bosschen Dio cesanen Bond van Katholieke Jonge Midden- standsvereenigingen (K.J.M.V.). De dag werd ingezet met een H. Mis, die in de kapel van het Patronaat aan de Veemarkt straat werd opgedragen. De Missa de Angelis werd door alle aanwezigen medegezongen. De bondsmoderator, rector A. van HellenbergHu- bar, hield onder de H. Mis een korte predikatie. Om elf uur werd in de zaal van de Koninklijke Liedertafel een huishoudelijke vergadering ge houden, waarop o.a. besloten werd dat de Bond als schutspatroon den H. Joannes Berch- mans ('n Brabanter!) zal aannemen. Om half twee woonden de K J.M.V.'ers een pontificaal Lof bij, dat in de kapel van het Patronaat aan de Veemarktstraat werd opge dragen door Z.H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, Bis schop van Den Bosch, met assistentie van o.a. den bondsmoderator, rector van Hellenberg Hubar en kapelaan Th. de Vries. Onder dit Lof werden door Mgr. Diepen de vlaggen en insignes gewijd. Na het Lof defileerden de K.J.M.V.'ers met ontplooide vaandels en met de harmonie van Huize Nazareth voorop voor den Bisschop, die zich voor den ingang van de pastorie Heuvel had opgesteld. F eestver gad ering Om drie uur begon in de zaal van de Konink lijke Liedertafel de feestvergadering, die werd vereerd door de tegenwoordigheid van Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Onder de talrijke aanwezigen in de zaal merk ten wij nog op afgevaardigden van De Jonge Werkman, de Katholieke Jonge Werkgevers, de A.R.K.A. en van het Missiehuis Bredascheweg. De voorzitter, de heer W. van der Schoot, sprak een welkomstwoord, speciaal tot Mgr. Die pen, Deken Sanders en dr. P. C. de Brouwer, die een rede zou houden. Als feestredenaar trad dr. P. C. de Brouwer op, die er den nadruk op legde, dat de komst van Christus in de wereld den stroom van de wereldgeschiedenis heeft verlegd. Christus noemde zich Koning maar Zijn Rijk was niet van deze wereld, zooals Hijzelve getuigde. Het zijn juist deze woorden, die de scheidingslijn door de wereldgeschiedenis hebben getrokken. Vervolgens sprak Mgr. Diepen de vergadering toe. Mgr. sprak de innige hoop uit, dat de K.J.M.V. onder Maria's voorspraak door Onze Lieve Heer steeds gezegend moge worden tot geestelijk en tijdelijk welzijn van het diocees Den Bosch. (Langdurig applaus). Het koor zong hierop het Ave Maria van Fr. Witt. De voorzitters van de K.J.M.V. in de bisdom men Haarlem en Utrecht, alsmede de bonds moderator van de Nationale Contactcommissie, rector Timp spraken vervolgens een geluk- wensch uit tot het bestuur en de afdeelingen. Nadat het versterkt koor der Tilburgsche K.J.M.V., dat de vergadering opluisterde, Avondklokje van Straatman gezongen had, gaf Mgr. Diepen aan de vergaderden den bisschop pelijken zegen, nadat Z. H. Exc. tevoren nog in een kort woord een woord van hulde had ge richt tot het hoofdbestuur, dat dezen stich tingsdag had voorbereid. Tot slot zong de vergadering het „Aan U, o Koning der Eeuwen". Na afloop der feestvergadering maakten de K.J.M.V.'ers in autobussen een excursie naar Oisterwijk. Pontificale Hoogmis in de Kathe drale kerk en toespraak van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J Aengenent De Liturgische Vereeniging van het Haarlem- sche diocees koos voor het houden van haar jaarvergadering in de Bisschopsstad den feest dag van St. Petrus_Banden. Aan den oproep, in de verschillende pa. rochieele bladen van Haarlem en omgeving aan de geloovigen gericht, om de Pontificale Hoog mis in de St. Bavo-kathedraal bij te wonen, hadden talloozen gevolg gegeven. De Commissarissen "an orde, bijgestaan door de wakkere knapen van het St. Bavogilde in hun kleurige costuums, zorgden er voor dat allen een plaatsje vonden in het groote kerk gebouw en voorzagen tegen den geringen prijs van 10 ct. alle binnentredenden van de noodige muziek en de pupulaire uittreksels van het missaal voor dit bijzondere kerkelijke feest, op zichzelf alreeds een prachtige pro paganda voor het mooie doel: bevordering van den liturgischen geest onder het volk. In het middenschip hadden de grootere leer lingen der Katholieke Scholen van Haarlem een plaatsje gevonden, en toen te precies tien uur Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, de Haar- lemsche Opperherder door den clerus werd bin nengehaald onder het zingen van het Grego- riaansche „Sacerdos et Pontifex", was het groote kerkgebouw, dat voortdurend aan schoon heid en sfeer schijnt te winnen, tot in alle hoeken gevuld met geloovigen. In het priester koor en de zijbeuken daarvan hadden tal van eerw. heeren Geestelijken en Religieusen een plaats gevonden. Onder assistentie van de HoogEerw. Heeren Mgr. H. J. M. Taskin, Westerwoudt, Wijten- burg en de Z.Z. E.E. Heeren pastoor F. C. van Beukering en L. Willenborg, de laatsten als diaken en subdiaken, droeg Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent de Pontificale Hoog mis op, waarbij de wisselende gezangen door de Priester-studenten van Warmond werden uitgevoerd onder leiding van prof. v. d. Wiel, die tevens de algemeene leiding voerde bij het •uitvoeren der Vaste Misgezangen (8e Mis en 3de Credo) door de geloovigen. Na het Evangelie bekloh mgr. Aengenent den De filmfabriek Polygoon heeft voor het bioscoop-journaal een sprekend filmpje gemaakt van jhr. Ruys de Beerenbrouck. Reden om hierop aanmerking te maken vindt het „Volk" niet, maar het schrijft dan als volgt: „Nieuws is nieuws en waarom Carnera e.d. wel en Ruys niet! Oudegeest liet door den aether een ander en frisscher geluid hooren en het secretariaat van de S. D. A. P. richtte het verzoek aan Polygoon o" ook van deze rede de voornaamste zinne op te nemen. Dit verzoek werd geweigerd! Waarom Heel eenvoudig. Ruys was neutraal en Oudegeest niet. En Polygoon is óók zoo vreeselijk „neutraal". Maarherinneren wij ons niet, dat 't eerste geluids-joumaal van Polygoon een uitvoerige opname van het Pinksterfeest der A. J. C. wasEn heeft Polygoon niet menigmaal films gemaakt van de ar beidersbeweging, zooals „Triomph", „Sta len knuisten" en „Hei ze d'r in!" Is de Polygoon alleen neutraal als er geen geld te verdienen valt Wat zullen de klanten daar wel van zeggen!" Voor zoover die klanten wijs zijn, zullen ze, aldus de „Residentiebode", zeggen: gelukkig, dat de Polygoon ons ge spaard heeft voor dat ongelukkig praatje van den heer Oudegeest. Het volk heeft geen behoefte aan oppervlakkig en op- ruierig crisisgepraat in de radio. Helaas wordt het al genoeg opgezet in de roode pers. Wanneer zullen de heeren der S. D. A. P. eens inzien, dat ze door ongemotiveerde bezwaren eer vóór dan tegen het rapport- Weiter ijveren? kansel en sprak naar aanleiding van het Bij- belsche verhaal van de ontmoeting van Chris tus en de Samaritaansche vrouw bij den put, over de beide voorwaarden, waaraan de Ka tholieke Eeredienst moet beantwoorden, wil hij van waarde zijn in de oogen van God. Wij moeten, zoo zeide mgr., God aanbidden in geest en waarheid. Daartoe kan de Liturgische beoefening van den Eeredienst door het volk zoo machtig veel bijdragen. In voor allen zeer duidelijke en begrijpelijke woorden ontwikkelde Z. H. Exc. verder deze ge dachte en sprak aan het slot van zijn toespraak de hoop uit, dat deze 18e Liturgische dag naar wensch zou slagen, dat het geloovige volk zou leeren inzien, wat door Z. H. den Paus wordt bedoeld, gewenscht en gewild en dat men zou leeren aan de wenschen van Z. H. gehoorzaam te zijn. Mgr. Aengenent zeide, dat schoone vruchten verwacht zouden mogen worden, in dien het christen-volk de voorwaarde vervult, waaraan het H. Evangelie ons herinnert, nJ., dat we God moeten aanbidden in geest en waarheid. De Pontificale Hoogmis, waaronder door alle aanwezigen dapper werd meegezongen, vormde een prachtige inleiding voor dezen 18en dioce sanen liturgischen dag. In de middagvergadering werd een inleiding gehouden door den zeereerw. heer pastoor Beu kers. Plotseling overleden Te Spekholzerheide overleed Zaterdag plot seling de Z.E. heer Louis Leonard Mari Tum- mers, pastoor der parochie. De overledene, die reeds geruimen tijd lijdende was aan een keel ziekte en met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag had aangevraagd, met het voornemen zich in zijn geboorteplaats Helden-Panningen te gaan vestigen, was gedurende 31 jaren pries ter. Hij bereikte den leeftijd van slechts 54 ja ren. Twee jaren geleden volgde hij pastoor Verheggen, die benoemd* Was tot pastoor van St. Mathias te Maastricht, op, als pastoor der St. Martinus-parochie te Spekholzerheide. Sinds een paar dagen was pastoor Tummers bedlege rig. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de geneesheer gewaarschuwd. Zaterdag ochtend werd pastoor Tummers bewusteloos, kapelaan Franck diende hem het H. Oliesel toe, deken Van Ormelingen gaf hem later de H. Absolutie. De overledene was een eenvoudig en vroom priester. Hij was als kapelaan werkzaam te St. Pieter, Baarle en Nederweert en als pastoor te Nieuwenhagerheide. A.s. Woensdag vindt de begrafenis plaats. „St. Lambertus" vergadert In de Zaterdagavond te Oss gehouden alge meene ledenvergadering van den R.K. Textiel- arbeidersbond „St. Lambertus" is met algemeene stemmen besloten de voorgestelde loonsverlaging bij de Tapijtweverij der N.V. Gebr. v. d. Bergh's Industrie en Handel Maatschappij, alhier, niet te aanvaarden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot professor aan het Theologicum te Warmond den Zeereerw. Hooggel. heer A. H. P. Cleophas, die kapelaan was te Rotterdam (H. Ant. Abt.) Het weer in Juli Gemiddeld over de vijf hoofdstations Was de ochtendtemperatuur een halve graad boven normaal, Zij was in de eerste en tweede decade respectievelijk twee graden en één graad boven normaal, in de derde decade één graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 12en en 23en respectievelijk 6 graden boven en drie graden beneden normaal. Het ge middelde dagelijksche maximum was een halve graad, het gemiddelde minimum één graad bo ven normaal. Het aantal dagen met een maxi mum boven 25 graden bedroeg te De Bilt 9 te gen 6 normaal. De neerslag was in Zuid- Limburg ongeveer 20 pet. beneden normaal, overigens over het geheele land boven normaal, in het Noord-Westen 40 tot 90 pet., in Zeeland ongeveer 40 pet., elders 10 tot 30 pet boven nor maal. Te De Bilt werden 164 uren zonneschijn waargenomen tegen 196 normaal. De bijeenkomst werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer Jos. Pelzer, die na de gebruikelijke inleiding een beeld gaf van den huidigen toestand. Uit zijn rede stippen wij het volgende aan: Er zijn veel mijnwerkers, die op het oogen- blik met f 12.16 naar huis gaan, zelfs de hou wers verdienen niet meer dan f 18.22. De toestand is zoo, dat in Nederland iedereen vrij kolen kan invoeren, terwijl Nederland in de andere landen door tal van maatregelen be lemmerd wordt en onze kolenexport absoluut in het gedrang dreigt te komen. Daarbij komt, dat de tarieven van de Ned. Spoorwegen gewoon belachelijk zijn en voor de buitenlandsche ko len minder vracht betaald wordt dan voor de inlandsche. Treurig is het, dat in eigen land niet meer eigen steenkolen worden verbruikt. Feit is, dat de groote steden in ons land zelfs de dumping methoden van het buitenland in de hand werken. In verband met de ontslagen aan de mijnwerkers verleend en de ontslagen Welke dreigen, deed spreker een ernstig be roep op de gemeenten en provincies, om door gebruik van inlandsche kolen de werkgelegen heid zooveel mogelijk te verruimen. Onder algemeene instemming betreurde de bondsvoorzitter, dat de directie van de O. N. Mijnen het nog niet eens noodig had geoor deeld bij het laatste massa-ontslag de organi saties te raadplegen. Spreker ging nog eens na wat er gedaan kon worden om onze mijnin dustrie te helpen en constateerde, dat er iets moest gedaan worden. Tweede spreker was pater Jacobs, die een machtig pleidooi hield voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De „Vooruit" berekent, hoe weinig verschil het zou uitmaken, als de voorgestelde Kieswet wijziging reeds thans op de Kamer was toe gepast. Het artikel besluit als volgt: Wanneer de zeteltoewijzing zou geschieden als de regeering thans voorstelt, zou de eerste verdeeling geheel op dezelfde wijze zijn ge schied. Al de in ons lijstje genoemde partijen zijn boven den kiesdeeler gekomen, hebben dus recht op een zetel. Wederom zouden dus weer 8 zetels ter nadere verdeeling overblijven. Ook deze tweede verdeeling zou den hierboven aange geven ouden wet volgen, voor wat betreft C.P.H., S.D.A.P., R.-K., A.-R., C.-H., V.-B. Maar de vrijzinnig-dem. zouden aan hun zevenden zetel niet toekomen. Negen tiende van den kiesdeeler 33.795.03 is 30.415.527. Bij toewijzing van een zevenden zetel zou het zetelgemiddelde, 208.979 7 29.711, daar beneden blijven en de heer Kersten zou het met 23.569 in het geheel niet halen. In dit geval worden de overblijvende zetels toegekend in volgorde van het gemiddelde per zetel, dat na de toekenning zou ontstaan. Voor de beide nog niet verdeelde zetels zouden de S.D.A.P. en vervolgens de R.K. Staatspartij in aanmerking komen. Dan zou de Tweede Kamer er dus als volgt uizen: R.-K S.D.A.P. A.-R. C.-H. 31 25 12 11 Vr. Bond 8 V.-D6 St. Ger. 2 C.P.H2 Fl. Vos 1 Herv. Ger1 PI. Bond 1 Men ziet; het resultaat van de voorgestelde wijziging zou in de practijk uitermate gering blijken te zijn. Het euvel van de kleine par tijtjes, die in de Kamer niet den minsten in vloed hebben, wordt er in het minst niet door aangetast. De regeering zal dus met krachtiger midde len moeten komen, wanneer het haar ernst is. En zij zal het werkzame middel van het stellen van een waarborgsom, welke verloren gaat als een bepaald aantal stemmen niet wordt be haald, stellig moeten hanteeren, wanneer zij ook de versnippering van stemmen bij de ver kiezingen zelf wil tegengaan. Handelspolitiek en beginsel In de principieele reeks over het Begin sel-program der A. R. partij spreekt D e Standaard ook over de handelsbetrek kingen tusschen de volken. Ongetwijfeld zoo meent het blad ligt er in de handelspolitiek een stuk zui ver opportunisme. Maar er werken ook beginselen! Nu God de aarde zoo gemaakt heeft, dat het voor allen noodige in tal van handen wordt voortgebracht, ligt daarin een dui delijke les: .Afzonderlijke volksgemeenschappen, af zonderlijke Staten, ieder met eigen taak en roeping in Gods wereldplan, maar liet los en onverbonden naast elkaar, niet econo misch onafhankelijk, maar op wederzijd- sche hulp en aanvulling aangewezen. Zóó heeft God de wereld ingericht. Er; op een andere wijze kan zij zelfs niet leven. Althans niet leven naar den aara van de in de Schepping zelf gelegde ont- wikkelingsgave. Heeft dit alles ons nu ook mets te zeg gen met betrekking tot de handelsaanra kingen tusschen de verschillende landen. Althans voor wat het beginsel betreft? Ons dunkt, dat het antwoord op die vraag niet twijfelachtig kan zijn. Wie het oog niet sluit voor de omstandigheid, dat de overgroote meerderheid der afzonder- lijke landen niet zelf beschikt over wat voor het leven noodig is, daarentegen de hulp van anderen niet ontberen kan; en wie dan verder eerbiedig aanvaardt, ciat we ook hierin Gods stem tot de wereld te beluisteren hebben, die zal niet kunnen betwisten, dat van dit alles een sprake uitgaat, die beslissend is voor onze opvat tingen inzake het goederenverkeer tus schen de volken. Als God de wereld zóó heeft ingericht, dat het eene land het andere niet missen kan; zóó geconstrueerd, dat men op el- kaars hulp en aanvulling aangewezen ls, staat het den mensch dan vrij om dien noodzakelijken, dien door God zelf gewil- den ruil van goederen, door het opwerpen van allerlei hinderpalen, te bemoeilijken, indien niet onmogelijk te maken? Wij beantwoorden die vraag zonder eenige aarzeling ontkennend. De mensch, hier de Overheid, is niet vrij om het ruilverkeer tusschen de volken aan geheel willekeurige beperkingen te onder werpen. Wij achten dit volstrekt in strijd met hetgeen uit de Openbaring in Natuur en Schrift op dit gebied valt af te leiden." Schifferkinderheim „St. Joseph" Onder voorzitterschap van den heer H. B. J. M. Trffino is te 's-Gravenhage, een door het Trustkantoor voor beleggingswaarden uit- gescheven vergadering van obligatiehouders van het Schifferkinderheim St. Joseph, Duis- burg-Ruhrort (Ver. St. Nikolaasburg), om een besluit te nemen omtrent het voorstel inzake rentebetaling naar vermogen en goedkeuring van de door het bestuur voor te stellen rege ling voor houders van ter aflossing a 70 pet. aangemelde obligaties. Thans waren 656 stem men door een 15-tal obligatiehouders ver tegenwoordigd. Na langdurige discussie hechtte de vergade ring met algemeene stemmen haar goedkeu ring aan het voorstel, om met rentebetaling uit de ontvangsten naar vermogen van het Heim genoegen te nemen, voorzoover deze niet voor belastingbetaling in beslag genomen wor den of zijn, evenwel onder voorbehoud van alle rechten van alle obligatiehouders en op voorwaarde van geregelde kas en boeken- contröle. Met meerderheid van stemmen werd daarna het voorstel aanvaard om goedkeuring te ver- leenen aan de door het bestuur voor te stel len regeling aan aandeelhouders van ter af lossing a 70 pet. aangemelde obligaties. Productie en uitvoer van varkens De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen 2427 Juli geslacht voor baconbereiding 15.098 (voorafgaande 7 dagen 13.386) varkens, terwijl werd uitge voerd bacon afkomstig van 13.882 (16.216) var kens. In Denemarken werden in dezelfde periode geslacht 112.483 (116.648) stuks en uitgevoerd 133.972 (143.918). De totale invoer van bacon in Groot-Britan- uië beliep in de week van 1823 Juli 171.547 (225.332) cwts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5