De Olympiade te Los Angeles Laatste Nieuws Werkloozenkassen Mgr. Dr. Seipelt Het is weer eens oorlog Bracht's laatste waarschuwing BETA THLETIEKTOURNOOI MARKTEN DINSDAG 2 AUGUSTUS ToIIina Schuurman uitgeschakeld reorganisatie Paraguaansche forten door Bolivianen bestormd Dooden en gewonden Nu eindelijk orde! De Amerikaan Tolan wint de 100 meter in 10.3 sec. De demifinales 100 M. De 100 meter finale heer en Tusdall wint het nummer 400 meter horden Series 100 meter dames Ook mej. Aalten niet geplaatst Kogelslingeren Speerwerpen voor dames Het worsteltournooi Hoe Bergen verloor Sterke Franschen BONDSFEEST A. N. W. B. J. C. Redelé gehuldigd Demifinale 100 meter dames SCHAAKTOURNOOI IN BERN Dr. Euwe ongeslagen BEZUINIGINGEN VOLGENS RAPPORT-WELT ER Vergoeding reis- en verblijfkosten met 15 pCt. verlaagd GAAT MINISTER DONNER HEEN? Bezwaren tegen Regeerings- maatregelen VAN DE I. K. P. Geen sprake van ontbinding DE VERMISTE PADVINDER Van Drunen naar Laren gefietst Bruggen in den Wieringermeerpolder TWEE DIEVEN GEKNIPT De gummihakken leverden het bewijs NAT. PADVINDERSKAMP Welpendagen Zesjarig meisje door leeuw verwond WERKLOOZEN-ACTIE VOOR GRATIS RIJWIELPLAATJE Botsing met de politie te Worm er veer DE GOUDSCHE ZENDER Van nacht weer gehoord „DE OLYFTACK" Niet in Zand voort, maar in Den Haag HOOIBROEI Felle brand te Honselersdijk Volkenbond waarschuwt Te laat Oorlogsspanning op hoogtepunt Ik waarschuw voor de laatste maal LOS ANGELES, 1 Aug. Toen hedenmiddag 2 uur de atletiekwedstrijden werden voortge zet, waren ongeveer 40.000 toeschouwers aan wezig. Aangevangen werd met de demifinales 100 Meter. In de eerste demifinale won Tolan in 10.7 sec. De tweede demifinale was buitengewoon span nend. Het werd een felle strijd tusschen de Amerikanen Metcalfe en Simpson en den Duit- scher Jonath. Metcalfe won in 10.6 sec. Borst- breedte daarachter Simpson en met gering ver schil daarachter als derde Jonath. De finale, die nog heden wordt geloopen, wordt gevormd door de volgende zes loopers: Metcalfe, Simpson en Tolan (allen Vereenigde Staten), Jonath (Duitschland), Joubert (Zuid- Afrika) en Yoshioka (Japan). De uitslagen der demifinales luidden: lste demifinale: 1. Tolan (V.S.) 10.7 sec.; 2. Joubert (Zuid-Afrika)3. Yoshioka (Japan) 4. Williams (Canada); 5. Elliott (Nieuw-Zee- land); 6. Koemig (Duitschlafld). Tweede demifinale: 1. Metcalfe (V.S.) 10.6 sec.; 2. Simpson (V.S.); 3. Jonath (Duitschland); 4. Luti (Argentinië); 5. Pearson (Canada); 6. Wright (Canada). LOS ANGELOS, 1 Aug. Er heerschte abso lute stilte in het Olympisch Stadion, toen star ter Miller het startschot loste. De start was onmiddellijk goed en Yosioka (Japan) had de leiding. Op 50 Meter haalden Tolan, Metcalfe en Jonath hem in, terwijl ook direct daarop Joubert en Simpson den Japanner voorbijgin gen. De strijd was zeer spannend en Tolan won met een tijd van 10.3 sec. Zijn landgenoot Met calfe werd tweede en de Duitscher Jonath derde. Het verschil tusschen Tolan als winnaar en de derde aankomende, Jonath, bedroeg 3/4 Meter. De uitslag luidde: 1. en Olympisch winnaar Tolan (Vereenigde Staten) Olympisch record 10.3 sec.; 2. Metcalfe (V. S.); 3. Jonath (Duitschland); 4. Simpson (Vereenigde Staten); 5. Joubert (Zuid-Afrika) 6. Yosioka (Japan). Direct na het bekend maken der uitslagen vond de ceremonie protocolaire plaats. Twee maal de Amerikaansche en 1 maal de Duitsche vlag aan de Olympische masten. LOS ANGELES, 1 Augustus. Direct na de 100 Meter finale heeren werd de eindstrijd 400 Meter horden geloopen. In den eindstrijd hadden zich geplaatst de Amerikanen Harding, Taylor, de Ier Tusdall, de Zweed Arescou, de Italiaan Facelli en de En- gelschman Lord Burghley. Tot op 300 Meter was het veld vrijwel bijeen, toen kwam de Ier Tusdall naar voren en wist ach een kleinen voorsprong op de beide Ame rikanen te behalen. Hij eindigde als eerste in den tijd van 51.8 sec., doch deze tijd kan niet als wereldrecord gehomologeerd worden, daar Tusdall een der horden had omgeworpen. De tweede aankomende Harding boekte een tijd 51.8 sec.; 2. Harding (V. S.) tijd 52 sec.; 3. reld- en Olympisch record. De uitslag luidde: L en Olympisch winnaar Tusdall (Ierland) tijd 51.)8 sec.; 2. Harding (V. S.) tijd 52 sec.; 3. Taylor (V. S.)4. Lord Burghley (Engeland)5. Facelli (Italië); 6. Arescou (Zweden). De series 100 Meter dames hadden het vol gende resultaat: le serie: 1. Mej. Dollinger (Duitschland) 12.2 sec.; 2. Mej. von Bremen (V. S.); 3. Mej. Strei- ke (Canada). 2e Serie: 1. Mej. Walasiowicz (Polen) 115 sec. Nieuw Olympisch record; 2. Mej. Frizoll (Ca nada); 3. Mej. Watanabo (Japan). Bep du Mee, die in deze serie meeliep, wist dch niet voor de demifinale te plaatsen. 3e Serie: 1. Mej. Schuurman (Nederland) tijd 125 sec.; 2. Mej. Vendervleit (Cana da); 3. Mej. His- cock (Engeland). 4e Serie: 1. Mej. Wilde (V. S.) 12.4 sec. 2. Truus A a 11 e n (Neder land) 3. Mej. Kench (Nieuw Zee land). Bleef mej. Schuurman op geringen aistand achter miss Wilde in de eerste demifinale op de vierde plaats, mej. Aalten werd in de twee de deminfinale zesde en komt hiermede even eens niet in aanmerking voor den eindstrijd. De tweede demifinale werd gewonnen door mej. Walasiewick (Polen) in den zelfden tijd, n.1. 1.19 sec., welke zij in haar serie had ge maakt. De uitslag van de tweede demifinale luidde: 1. mej. Walasiewicz (Polen) 11.9 sec.; 2. Miss Von Bremen (Ver. St,); 3. miss Hiscock (En- geland). Het kogelslingeren bracht groote spanning. De Ier O'Callaghan, winnaar te Amsterdam in dit nummer met een worp van 51.39 Meter, ver mocht ook te Los Angeles de gouden medaille te behalen. Doch dit geschiedde niet dan na harden strijd met den Fin Poerhoelae. Deze had een afstand van 52.27 Meter bereikt, en eerst in zijn laatsten worp wist O'Callaghan hem voorbij te komen met een afstand van 53.92 M. De uitslag luidde: 1. O'Callaghan (Ierland) Olympisch winnaar 53.92 Meter. 2. Poerhoelae (Finland) 52.27 M.; 3. Zaremba (V. S.) 50.33 Meter; 4. Skoeld (Zweden); 5. Mac Dougall (V. S.); 6. Kleger (Argentinië). LOS ANGELES, 1 Aug. Het definitief eind resultaat van het nummer speerwerpen voor dames luidt als volgt: 1. Mej. Didrikson (V.S.) 43.71 Meter. 2. Mej. Braumueller (Duitschland) 43.52 Meter. 3. Mej. Fleischer (Duitschland) 43.03 Meter. 4. Mej. Shimpon (Japan) 39.05 Meter. 5. Mej. Gindele (V. S.) 37.85 Meter. 6. Mej. Russell (V. S.). De resultaten der verschillende wedstrijden werden op niet al te vlotte wijze bekend gege ven. Hierbij kwam nog, dat slechts de praesta- ties der eerstaankomenden van elk nummer werden bekend gemaakt. Bij de werpnummers werd met inches gerekend, in plaats van met meters. LOS ANGELES, 1 Aug. Heden werd een aan vang gemaakt met het Olympisch worsteltour nooi. In totaal nemen aan het vrij-worstelen 15 landen deel met in totaal 69 worstelaars. Reeds zijn twee beslissingen gevallen. In het Lichtgewicht, waarin 9 athleten uit kwamen, won de Amerikaan Clodfelder van den Fin Rustaa Piklajamaeki op punten. In het Middengewicht werd een Finsche zege geboekt. Kuokko (Finland) won met gering puntenverschil van den Zweed Johannsen. LOS ANGELOS, 1 Aug. Nader wordt ge meld, dat de reeds gevallen beslissingen in het lichtgewicht en het middengewicht nog geen einduitslagen zijn, doch resultaten der ronden. Nader wordt gemeld, dat onze landgenoot Berger, nadat hij zich in de kwartfinale had weten te plaatsen, in de eerste dezer kwart finale werd uitgeschakeld. Hij kwam o.m. uit tegen Tolan en Williams. Bijna den geheelen afstand ontspon zich een hardnekkige strijd tusschen hem en Williams. Williams bezette ten slotte de tweede plaats, doch Berger werd op de eindstreep nog geklopt door den Argen tijn Luti, zoodat hy op dit nummer was uitge schakeld. De uitslag der eerste kwartfinale luidde: 1. Tolan V.S. 10.4 sec. 2. Williams Canada. 3. Luti Argentinië 4. Berger Holland. Na nauwkeurige nameting bleek, dat in het nummer speerwerpen voor dames de volgende prestaties waren behaald: 1. Mej. Didrikson VB. 43.71 Meter. 2. Mej. Braumueller 43.52 Meter. 3. Mej. Fleischer Duitschland 43.03 Meter. De wedstrijden in het gewichtheffen moch ten zich op den tweeden dag in een grootere belangstelling verheugen dan daarvoor. In het vedergewicht behaalde de Franschman Suvig- ny de zege, daarmede een derde Fransche over winning behalende in het krachtsporttoumooi. In totaal bracht hij het tot 287.5 K.G. De uitslag luidde: 1. En Olympisch winnaar Suvigny (Frank rijk) drukken 82.5 K.G. Trekken 87.5 K.G. Stoo- ten 117.5 K.G. Totaal 287.5 K.G. 2. Woelpert (Duitschland) 282.5 K.G. 3. Perlazzo (V.S.) 280 K.G. De eerste Zondag der Olympische Spelen werd besloten met het laatste gedeelte van den wed strijd gewichtheffen. In dit nummer, de zwaar gewichten, muntte vooral Skobla (Tsjecho-Slo- wakije) uit. Hij was het ook, die met een pres tatie van 380 K.G. de gouden medaille kon ver overen. In drukken bereikte Skobla 112% K.G., in trekken 115 K.G., in stooten 152H K.G. Zijn landgenoot Psenicka veroverde met 2% K.G. minder, dus met 377 K.G. de tweede plaats. De Duitscher Strassberger bereikte een zelfde resultaat, doch moest zich op grond van zijn eigen gewicht met de derde plaats tevre den stellen. Hiermede was het gewichtheffen op deze Olympische Spelen ten einde. In het landen- klassement staat Frankrijk aan den kop met Duitschland op de tweede plaats. Het luidt: 1. Frankrijk 9 punten. 2. Duitschland 6 punten. 3. Tsjecho-Slowakije 5 punten. 4. Oostenrijk 3 punten. 5. Italië 3 punten. 6. Denemarken 2 punten. 7. Amerika 2 punten. De Algemeene Toeristenbond voor Nederland heeft te Apeldoorn zijn jaarvergadering gehou den. Zaterdag werd eerst een prachtige autotocht gehouden, waaraan een tachtig per sonen deelnamen, .onder wie ook de afgetreden burgemeester van Enschede voorzitter Edo Bergsma. Consul P. Wierts te Apeldoorn had den tocht geregeld. Des middags vond tenstadhuize te Apeldoorn de officieele begroeting door 't ge meentebestuur plaats. Burgemeester M. W. Roosmale Nepveu begroette allen en herin nerde ook aan 't aftreden van zijn oud-collega Bergsma, die gelukkig nog voorzitter is geble ven. De heer Bergsma dankte voor de ontvangst en vriendelijke woorden. Op de nu volgende algemeene vergadering werden de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester goedgekeurd. Volgend jaar bestaat Se Bond 50 jaar. Een beroep werd op aller me iewerking gedaan ter viering van dit feit. De heeren J. J. Temminck, C. L. F.Sarlet, V. G. Knokke v. d. Meulen, R. de Graaf Jr., E. W. C. E. Hofstede, Jac. G. Dusseldorp en J, F. Nering Bögel zijn dit jaar 25 jaar consul geweest. Zij werden door den voorzitter geluk- gewenscht en hun is een souvenir aangeboden. De heer J. C. Redelé, lid van het Dagelyksch Bestuur, trad in December 1.1. periodiek af; tot algemeen leedwezen stelde hij zich niet her kiesbaar. De heer R. is ruim 35 jaar lid van het D. B. geweest, waarvan 34 jaar speciaal belast met de verzorging van de wegwijzers en 10 jaar leiding van het werk op watertoeristisch ge bied. De motieven, die den heer Redelé tot dat besluit dwongen moet men echter respecteeren. De voorzitter merkte op dat de verdiensten van den heer Redelé vele waren en het niet gemakkelijk was ze alle te noemen. Het Alge meen bestuur stelde voor den heer Redelé te benomen tot lid van verdienste, waartoe de Bond bij hoogste uitzondering overgaat. Onder krachtig applaus werd het voorstel aangenomen. Dr. Posthumus huldigde den heer Redelé nog voor hetgeen deze deed voor 't watertoerisme- De heer Redelé dankte geroerd voor aller hulde. Een voorstel-de Jonge om den bondsverzeke- ringsdienst op te heffen werd verworpen met 632 stemmen. Na afloop der vergadering werd in den tuin van hotel Bloemink een thé aangeboden door het Gemeentebestuur, waarna een gemeen schappelijke maaltijd volgde, waaraan een 150 personen deelnamen en vele heildronken wer den uitgebracht. De dag is besloten met een feestavond in Tivoli. Mej. Schinirman LOS ANGELOS, 1 Aug. De eerste demi- finale van het nummer 100 Meter hardloopen dames bracht een groote verrassing. Miss Streike (Canada), die in haar serie derde was aange komen, wist de eerste demifinale te winnen in den slechten tijd van 12.4 sec. Tollina Schuur man (Nederland) werd in deze demifinale vierde, en is dus niet geplaatst voor de finale. De uitslag van de eerste demifinale luidde: 1. Miss Streike (Canada) 12.4 sec.; 2. Frl. Dollinger (Duitschland); 3. Miss Wilde (Ver eenigde Staten); 4. Tollina Schuurman (Nederland». De laatste uitslagen van 't schaaktournooi in Bern luiden: P. Johner wint van Naegeli Voellmy verliest van H. Johner. Sultan Kahn wint van Henneberger. Euwe wint van Gygli. Stahelin verliest van Rivier. Bernstein remise met Flohr. Grob verliest van Bogoljubow. De totaal uitslag is thans: 1. Aljechin,, 12 p.; 2. en 3. Flohr en Euwe, 11)4 p.; 4. Sultan Kahn, 11 p.; 5. en 6.Bogoljubow en Bemstein, 10 p.; 7. en 8. H. en P. Johner, 7 p.; 9, 10, 11 en 12 Rivier, Henneberger, Grob en Naegeli, 6 p.; 13. Colin, 5)4 P-ï 14. Voellmy, 4% p.; 15. Gygli, 5% p.; en 16. Stahelin, 2 p. Dr. Euwe bezet dus ongeslagen met Flohr de 2de en 3de plaats. Dat het de Regeering ernst is met de ver sobering der Staatsuitgaven blijkt thans weer uit de omstandigheid, dat volgens het Staats blad 406, het Rijksbesluit van 1916 is gewij zigd in dien zien, dat de vergoedingen voor reis- en verblijfkosten met gemiddeld 15 pet. worden verlaagd. De vergoeding voor het gebruik van een eigen rijwiel wordt teruggebracht tot 2% cent per afgelegden K.M., terwijl de vergoeding voor gebruik van een eigen auto in het kalen derjaar wordt gereduceerd tot 10 cent per K.M. Voor Wat de eerste 4000 K.M. betreft. (Boven de 6000 K.M. bedraagt de vergoeding 8 cent per K.M., boven de 8000 K.M. 6 cent). Volgens het Rapport-Weiter, waaruit dit voorstel is overgenomen, beteekent dit een bezuiniging van f 855.000 per jaar. „Het Volk" verneemt, dat Minister Donner niet voornemens zou zijn, na afloop van zijn tegenwoordige ambtsperiode opnieuw het mi nisterschap te aanvaarden. Reeds is, naar men van dezelfde zijde aan genoemd blad mededeelt voor den heer Donner een plaats gereserveerd in den Hoogen Raad. Zaterdag werd te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond met de besturen van de werkloozenkassen ter bespreking van de ver schillende bezwarende maatregelen welke de regeering ten opzichte der kassen treft. Heel in 't bijzonder hadden een drietal maat regelen der regeering de bijzondere aandacht der vergadering. Allereerst het verlangen om een langdurigen wachttijd in te voeren voor nieuwe leden. Wan neer zulk een bepaling dient te worden inge voerd dan kwam het der vergadering voor, aldus bericht de „Volkskr.", dat het hier onder geen beding een maatregel mag gelden met terug werkende kracht; alleen ware en onder zeer bijzondere omstandigheden zulk een maat regel te accepteeren voor nog nieuw in te schrij ven leden. Een andere maatregel welke de bijzondere aandacht had, was, dat de regeering van de kassen die een crisispercentage-subsidie genie ten, vraagt: twee weken voor 1933 te reserveeren en maatregelen te treffen dat zulks alsnog zou kunnen geschieden. Die opdracht van de regee ring is met name voor die kassen, die zelfs aan 300 procent subsidie niet voldoende heb ben, niet uit te voeren; men stond versteld van die opdracht en achtte ze fataal, want ver dere verslechtering der uitkeeringsbedragen of verhooging der wekelijksche bijdragen is niet mogelijk. Van de regeering mocht worden ver wacht, dat zy de uitkeeringsbedragen dit jaar had gegarandeerd, zelfs door een subsidie te geven hooger dan 300 procent. Een andere door de regeering getroffen maat regel moet eveneens als zeer onbillijk beschouwd worden, n.l. de verlaging van de vergoeding der administratiekosten. De vakbonden leggen uit hun kassen reeds elk tienduizenden guldens per jaar uit, uitsluitend voor de administratie der werkloozenkas. Die werkzaamheid, waarvan de omvang door den Rijksdienst bepaald wordt, is in deze geweldige werkloosheidsperiode op buitengewone wijze toegenomen en vordert bij vele vakbonden een staf-personeel. En nu ver mindert de regeering zelfs dit jaar zonder meer de in verhouding tot het werk toch reeds al te geringe geldelijke tegemoetkoming. Het Verbondsbestuur zal al hetgeen ter ver gadering besproken is nog in eigen kring over wegen en dan met spoed nagaan op welke wijze dit onder de aandacht der regeering is te bren gen en hoe het belang der werkloozenkassen bij de regeering het best is te bepleiten. SOERABAJA, 30 Juli (Aneta). Alhier heeft een conferentie plaats tusschen den Apostolisch Vicaris van Batavia, titulair Bisschop van Aezani, Monseigneur A. P. F. van Velsen, den Apostolisch Prefect van Soerabaja, Monseig neur Th. E. de Backere, en den Apostolisch Pre fect van Malang, Monseigneur N. van der Pas, inzake de reorganisatie van de Indische Katho lieke Partij. Met nadruk wordt er op gewezen, dat er geen sprake is van ontbinding of opheffing van de I.K.P. of van een verbod tot aansluiting bij deze reorganisatie. Spoedig worden nadere mededeelingen van de plannen verwacht. Wij vernemen, dat de 12-jarige padvinder van B., die was weggeloopen uit het padvinders' kamp van de Van Beeck Calcoen-groep te DrU' nen, weer terecht is. De jongen was op bloote voeten op de fiets weggereden. De jongen is naar Laren gefietst, waar hij familie had. Ge bleken is, dat de leiding van het kamp aan dit geval niets heeft kunnen doen. De geest in het kamp is den geheel tijd uitstekend geweest; de knaap, die buiten de voorkennis der leiding zich verwijderde, is niet meer in het kamp terug genomen. De N. V. Christiani Nielsen's Gewapend Beton Maatschappij ontving van de Directie der Zuiderzeewerken opdracht tot het maken van 5 bruggen in den Wieringermeerpolder, zoodat zij thans, met de 15 bruggen, welke haar reeds opgedragen waren, daar 20 bruggen ma ken zal. Het is de politie te Overschie in samenwerking met de Rotterdamsche recherche gelukt een tweetal mannen te arresteeren, die zich sedert Juni aan een groote reeks diefstallen te Over schie hebben schuldig gemaakt en daarbij voor eenige duizenden guldens aan geld, effec ten en allerlei goederen stalen. Niet alleen wer ingebroken in verschx-.ende perceelen te Overschie, doch ook in een achttal motorjach ten aldaar, terwijl de „heeren" op drie plaat sen „een poging" deden om xn te breken. Nadat in den nacht van Woensdag op Don derdag wederom was ingebroken bij de families Hogendijk en Kragt, arresteerde de politie Vrij dag te Rotterdam den 21-jarigen opperman T. V. en den 21-jarigen dekknecht J. J, C. S. V. moest echter wegens gebrek aan bewijsmate riaal weer worden vrijgelaten. De politie hield hem echter goed in het oog en zoo wist men vrij spoedig dat hy zich onmiddellijk na zijn vrijlating naar een schoenmaker had begeven, ten einde een paar gummihakken van zijn schoenen te laten verwijderen. Deze hakken nam hij mee en wierp op het dak van de wasschery van de firma F lofsen aan de Mathenesserdijk te Rotterdam. De politie vond in deze zonderlinge wijze van doen voldoende aanwijzing V. opnieuw te - -steeren. Dit ge beurde in den nacht van Zaterdag op Zondag, aldus bericht „De Telegraaf". De gummihak ken die de politie op het dak vond, pasten pre cies in een afdruk dien men van een voetspoor had gemaakt in den tuin van de familie Ver hoef te Overschie, waar o.a. ƒ200 werd gesto len. Ontkennen hielp nu bitter weinig meer. Beide verdachten legden nu spoedig een volle dige bekentenis af en deelden mede, dat zij een trommel met effecten, een koffergramo- foon, een actetasch enz. hadden verstopt, ter wijl zij waardelooze dingen in het water had den gegooid. Heden zouden beide inbrekers ter beschikking van de justitie worden gesteld. De politie te Overschie, die onder leiding van in specteur Woerts in de opheldering van deze zaak een belangrijk aandeel had, heeft met de arrestatie van de inbrekers een goede vangst gedaan. De afd. Pers van het Kath. subkamp deelt ons mede: Langzaam verrijst aan den Benoordenhout- schenweg in Den Haag het tentenkamp van 't Nat. Padvinderskamp. 2 Augustus zullen de meeste verkenners hun tijdelijke woonplaatsen betrekken. Op 9, 10 en 11 Aug. zullen een dui zend welpen, waaronder 500 Katholieke, hun oudere broers komen opzoeken. Zij worden on dergebracht in scholen, o.a. in het Aloysius- college. Welpen zijn de Junioren-verkenners; hun leeftijd loopt van 8—11 jaar; ook voor hen ont wierp Baden Powell een methode, vol spel en rijk aan fantasie, geheel in aanpassing met hun leeftijd, hetgeen zij op deze dagen zullen de- monstreeren. Op 9 en 10 Augustus zal er 's avonds een welpenkampvuur worden gehouden; 't kamp is dan tegen betaling van entree opengesteld voor het publiek. Op 11 Augustus zullen ook de welpen aan wezig zijn bij de pontificale H. Mis van Mgr. Aengenent, waaronder zij met de Verkenners de Missa Brevis zullen zingen. Zondag kwam te Middelburg een zes-jarig meisje, dat onder door een leeuwenwagen van een op de kermis staand circus was gekropen voor het hok te voorschijn en kreeg van een der dieren een slag op den rug, waardoor een schram ontstond. Het kind maakte met beide armpjes een afwerende beweging, waarop het dier zijn klauwen op de armen van het kind sloeg en vooral den rechterarm deerlijk ver wondde, terwijl het kind ook nog een wonde aan haar hoofdje bekwam. Op medisch advies is het kind naar het gasthuis overgebracht. De circus-directeur verklaarde zich, hoewel hij aan het ongeluk geen schuld heeft, bereid de ouders, zoo gewenscht, in financieele gevolgen tegemoet te komen. Maandagavond hadden te Wormerveer on geregeldheden plaats tusschen werkloozen en politie, naar aanleiding van een verzoek om gratis een rijwielplaatje beschikbaar te stellen voor de werkloozen, welk verzoek Maandag avond in den Gemeenteraad werd besproken. Met het oog hierop kwamen verscheidene werk loozen uit den omtrek naar Wormerveer, om te betoogen ten gunste van het adres. Een groep werkloozen uit Wormerveer, die op de fiets reed, werd door de politie inge sloten en naar de marechaussee-kazerne over gebracht, ter controleering of zij in het bezit waren van een geldig rywielmerk. Na onder zoek konden zy weer gaan. Toen daarop een groep van ongeveer 400 man, voornamelijk uit Zaandam, in Wormerveer aankwam, kwam het tot een treffen tusschen deze werkloozen en de politie, waarbij rake klappen met gummi stok en sabel werden uitgedeeld. Tenslotte wer den de betoogers verspreid. Den geheelen avond bleef het verder in Wormerveer nog onrustig. De gehe'ime zender T 730 is vannacht op nieuw in den aether geweest. Ditmaal was het mysterie van de clandestiene studio nog wat ingewikkelder, bericht de „Telegraaf", daar de amateurs, die van het zenden verdacht worden, op straat liepen te wandelen en een andere omroeper de mededeelingen voor de microfoon verzorgde. In tegenstelling met vorige malen was de uitzending ditmaal geen succes wat de ontvangst betreft, aangezien het gesproken woord door een of andere oorzaak zeer slecht door kwam. Een groot gedeelte was niet meer dan ongearticuleerde geluiden, terwijl hetgeen eenigszins verstaanbaar was in edities werd ontvangen. De muziek was beter hoorbaar. Prompt 12 uur klonk het populaire en voor de amateurs schijnbaar onvergetelijke „Ich bin ja heut' so glücklich", gevolgd door „Das ist die Liebe der Matrosen". De omroeper verzocht daarna een oogenblik geduld, daar de koffie molen, waarmede hij vermoedelijk de gramo- foon bedoelde, moest worden opgedraaid. Hij deelde verder mede, dat het geheime station weer van standplaats verwisseld en thans 15 K.M. buiten Gouda gestationneerd was. In verband met de kans op ontdekking zeide hij, dat de aanwezigen zeer op hun hoede waren, omdat zij niet graag aan de galg bengelen. Bang zijn zij echter niet, aldus de man, want we kunnen hard loopen en als je dit kan win je het meestal. Paula in Schoonhoven werd ook niet vergeten. Herhaaldelijk werd om rap porten verzocht en gezegd, dat deze aan het bekende adres op dé Oosthaven kunnen wor den bezorgd. Voorts werd nogmaals aangekon digd, dat a.s. Donderdag van het Goudsche kermisterrein een uitzending zal volgen. Het muziekprogramma werd ditmaal gevormd door diverse feestmarschen en serenades. Om ruim 1 uur werd de vroolijke uitzending be ëindigd. Vrijdagavond hebben wij bericht, dat het marionetten-theater „De Olijftack", onder lei ding van Bert Brugmans, zijn variété-pro gramma zou vertoonen te Zandvoort. Door om standigheden is dit plan gewijzigd. Gedurende de maand Augustus zal het theater opvoeringen geven op de koloniale tentoonstelling in het Westbroekpark te 's-Gravenhage. Tengevolge van hooibroei is Maandagmid dag een felle brand uitgebroken op het boe renerf, gelegen aan den Broekweg te Honselers dijk, waarvan de stalhouders Gebr. v. d. Lans te Den Haag de eigenaars zijn. Aangewakkerd door den wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat binnen korten tijd niet alleen de groote hooiberg, bevattende on geveer 150.000 Kilo hooi, in brand stond, doch ook de aangrenzende wagenschuur en de hooi zolder werden aangetast. Deze brandden ge heel uit, terwijl van den hooiberg niets over bleef. De nabijgelegen veestallen en boerenwoning konden door het flink optreden van de Naald- wijksche brandweer behouden blijven. De schade, welke wordt geraamd op ƒ20.000, wordt door verzekering gedekt. WEENEN, 2 Aug. (Reuter). De Oostenrijksche oud-bondskanselier Mgr. Dr. Seipel is Dinsdag morgen op 56-jarigen leeftijd overleden. Dr. Seipel vertoefde sedert drie weken in het Sanatorium „Waldfrieden" tot herstel vair krachten. Nadat aanvankelijk een verbetering was ingetreden, was zijn gezondheidstoestand den laatsten tijd ernstig achteruitgaande. De 56-jarige is te half acht in den morgen bezwe ken. BROEK OP LANGENDIJK, veilinb van 2 Aug. 8250 kilo Tomaten: A f 13.4014.90, B f 14.60, C f 12.50 CC f 4.80; 25000 kilo Aard appelen: Schotsche Muizen f 0.802, Blauwe Eigeheimers f 2.302.60, Eigenheimers f 1.40 2.70, Drielingen f 1.40—2.50, 1650 bos Worte len f 1.40—2.20, 1300 st. Bloemkool lste soort f 5.40—9.40, idem 2e soort f 1—1.40, 20.000 Roode Kool f 0.400.70. 20.000 K.G. Gele kool 0.60—0.80 5000 Vroege Witte Kool 0.60—0.80 4000 uien: Gele Nep 7.70-^8.00; Zilvernep 8.80—9.30; Zilverdrielin gen 6.00—6.30; 4200 bieten 1.60—2.10; 500 K.G. druiven (Alicante) 58.3063.80; (Frankenthale) 61—70. NOORD-SCHARWOUE, 2 Augustus. 56000 K.G. aardappelen. Groote Schotsche f 0.90 1.10. Schotsche muizen f 0.60150. Drielingen f 1.301.70. Eigenheimers f 1.80. BI. eigenhei mers f 1.80—2.40. 1600 K.G. Spercieboonen f 7.60—10.40 220 K.G. Tuinboonen f 1.60. 33200 Zilveruien. Zilvernep f 790. Drielingen f 4.90 6. Zilveruien f 1.20—2. 6800 K.G. uien. Gele Nep f 7.70—940. Drielingen f 4.40—5.10. Grove uien f 3.90—4. 700 K.G. Kroten f 2.20—2.30. 700 K.G. Roode kool f 0.60. 4600 K.G. witte kool f 0.60 Gele kool f 0.600.70. 300 bos Wor telen f 2.70 per 100 bos. LEIDEN. 2 Aug. Varkensmarkt. Aanvoer 550, waarvan 429 zwaren en 121 lichte. Prijs zwa- ren 27—28. Prijs lichte 26—27. Zouters 24—25. Handel matig. PURMEREND, 2 Augustus 1932 2598 K.G. boter 1.101.30. Meiboter 0.651.15. 728 runderen, waaronder 385 vette en 234 melk- en gelde) 0.70—0.78 per K.G. 110—200 per stutk. Stieien 0 46—0.52 per K.G. Hanadel matig 107 vette kalveren f 0.70—0.90 per K.G. 290 nuchtere kalveren, slachtbaar 5.—18 per stuk Handel stug. Fokkalveren 10—16 per stuk. 545 vette varkens 0.250.29 per K.G. 7 magere Varkens 6—16 per stuk, handel stug, Zouters 0.260.27 per K.G., 282 Biggen 5—8, handel vlug, 296 Schapen 12—18, 533 Lammeren 610, handel stug, 16 Bokken 410 handel matig, Kipeieren 3.253.75 per 100 st., Eedeieren 2.40, Piepkuikens 0.600.75 p. K. G. ASSUNCION, 2 Aug. (Reuter). Naar uit La Paz wordt gemeld, nemen de vijandelijkheden in het gebied van Gran Chaco dagelijks een ernstiger karakter aan. De opperbevelhebber der Boliviaansche troepen heeft thans het ministerie van oorlog medegedeeld, dat zijn troepen het fort Bouqueren, een der belang rijkste forten ven Paraguay, hebben veroverd. Near het Boliviaansche ministerie van oorlog mededeelt, is ook het Paraguayaansche fort Toledo stormenderhand veroverd, waarbij, be halve de volledige vestinguitrusting ook een belangrijk aantal militaire documenten in handen gevallen zijn. Bij het treffen tusschen Boliviaansche en Paraguayeesche strijdkrachten hebben de eer sten een officier en zeven manschappen ver loren. Hun tegenstanders lieten negen dooden op het gevechtsterrein achter. Uit Asuncion wordt gemeld, dat het parle ment van Paraguya bij acclamatie het verzoek van den president heeft goedgekeurd om alle gewapende strijdkrachten te mobiliseeren. Paraguay heeft aan den Volkenbond een telegram gezonden waarin Bolivia ervan wordt beschuldigd dat het door aanvallen de artike len 10 en 11 van het Handvest heeft geschon den. De vroegere voorzitter van den Volkenbonds raad, Matos, heeft een schrijven verzonden aan ed vertegenwoordigers van Bolivia en Para guay, waarin zij verzocht worden hun regee ringen te verzoeken alles na te laten, waar door de betrekkingen tusschen beide landen verergeren, of vijandelijkheden zouden kun nen ontstaan. xf Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Bolivia het voorstel om door een neutraal on derzoek het geschil te trachten bij te leggen, verworpen. Door de bezetting van de Paraguaysche for ten Boqueron en Toledo door Boliviaansche troepen, heeft de oorlogsspanning ln de beide landen haar hoogtepunt bereikt. Te Assuncion, de hoofdstad van Paraguay, is de staat van beleg afgekondigd. De president José P. Guggiari heeft het Congres om vol macht verzocht, teneinde een mobilisatiede creet te kunnen uitvaardigen. De Paraguaysche Minister van Buitenlandsche Zaken Arbo heeft in antwoord op de nota van den voorzitter van den Volksbond raad verklaard, dat Paraguay bereid is zich aan een arbitrale beslissing te onderwerpen. In de Boliviaansche hoofdstad La Paz is het bericht van de inneming van het fort Boqueron door de bevolking met stormachtig enthou siasme ontvangen. De menigte hield groote nationale betoogingen in de straten van de hoofdstad. De luciferskoning Patino heeft een bedrag van eenige millioenen en vijftien oor log vliegtuigen ter beschikking van de regee ring gesteld. (Ongecorrigeerd). De met de waarneming van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken belaste ge volmachtigde, Dr. Bracht, publiceert de wa gende bekendmaking: De verkiezingen zijn voorbij. Het volk heeft gesproken. Het volledig herstel van den binnen- landschen vrede is thans hoogste gebod. Ge weld en terreur moeten eindelijk plaats maken voor eerbiediging der wetten. De heiligheid van het menschenlevn mag niet verder worden aangetast. De Staatsregeering zal voor de strengste maat regelen niet terugdeinzen, om haar plicht te genover de vreedzame staatsburgers volstrekt te vervullen en den burgervrede te handhaven, die het land noodig heeft. Ik-waarschuw ook alle organisaties, zoo ook ieder afzonderlijk, verder op te hitsen tot bloe dige terreur. De pers heeft zich te onthouden van opzweeping tot hartstocht, en af te zien van onjuiste berichtgeving. Anders heeft de pers ernstig ingrijpen in haar vrijheid te verwach ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6