M SPONTAAN ZIJN GEBREIDE DAMES-ONDERJURK GENEESKUNDIGE KALENDER VOOR WARME DAGEN WAT ZULLEN WE KOKEN? DE SPIN HANDENARBEID DE Onzegoedkoopepatronen /T J Wanneer naar school? ADVERTEEREN EN BEZUINIGEN Limonades Bessensap Lachtschroef OP VERZOEK 5 cM"^2 FIO*1 FIG* 2 OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK VEE BODEN Dat kleine vriendelijkheden het leven veraangenamen, is een oud en bekend ge zegde, benevens een koeienwaarheid, waar mee ieder het eens zal zijn. Hoe heerlijk is het een ongedachte vriendelijkheid te ont vangen ente bewijzen en hoe zullen velen mopperen over dezen afschuwelijken malaisetijd, die behalve alle andere zeer groote nadeelen nog het niet te onder schatten nadeel met zich brengt, dat je nooit meer eens echt spontaan kunt zijn en door kleine vriendelijkheden het leven van je medemenschen kunt veraangena men. Hoe graag zou je soms spontaan willen helpen, spontaan willen geven en een ver rassing bedenken voor hem of haar, die op dat moment zooiets zoo verschrikkelijk noodig heeft. Zoo'n kleinigheid hoeft niet altijd veel te kosten, want met een paar bloemen, een boek, een grappig cadeautje en zooveel meer kan je iemand al doen zien, dat je het goed en hartelijk meent èn voelt, dat een hart onder den riem broodnoodig was, juist op dat oogenblik. En tóchvelen zijn in de noodzakelijkheid ook die kleinigheden na te laten, omdat elk kwartje er één is, elk dubbeltje en per slot elke cent even moet worden omgekeerd in dezen ontwrichten tijd. Zoo jammer vinden velen van ons het, dat je niet meer spontaan wat vreugde kunt brengen door daadwerkelijke hulp, steun en tastbare vriendelijkheden en zoo ernstig denken we er over, wat dan wél ge daan kan worden. Natuurlijk zijn er men- schen, die het altijd bespottelijk hebben gevonden voor anderen iets, veel of tè veel over te hebben, die het zonde vinden geld uit te geven voor willekeurige menschen en het liever voor zichzelf besteden, heden, die zich niet voor kunnen stellen, dat je jezelf iets ontzegt om een ander te helpen of een genoegen te doen. Maar er zijn gelukkig óók veel menschen, die weten, hoe heerlijk het is iets voor anderen te doen en te zijn, die nu hun hartelijkheid en hef de verdubbelen en altijd de juiste woorden weten te .vinden om anderen eens te bemoedigen, op te beuren of te doen lachen, als alles zoo somber en saai lijkt en men „den druk der tijden" tè intens voelt. Ach, er is tóch nog wel iets te doen voor anderen, want liefde, vriendschap, begrijpen en hartelijkheid zijn óók van waarde, als we dat alles spontaan geven, al vinden we in ons hart dat „spontaan zijn op een koopje" niet half zoo prettig als de daden, die helaas altijd geld kosten. Altijd dat geld, dat prozaïsche, vervelende geld. Wordt het geen tijd, dat er eens een goud regen nederdaalt, of moeten we ons maar aanpassen en blijmoedig en spontaan jui chen over elk lichtpuntje in dezen donke ren tijd? K. H. Men breit deze onderjurk in het rond, met 4 aluminiumnaalden no. 2 A. Men begint aan den onderkant van den rok, waarvoor men 308 st. opzet, verdeeld over 3 naalden. Om een stevig randje te verkrijgen, breit men den eersten toer in den achterkant van de steken. Dit gaat eenigszins lastig, loont echter de moeite. Het patroon voor den rok is aldus: lste toer: 2 maal 2 st. aver, samen breien draad omslaan, 1 st. r., draad om slaan, 1 st. r„ draad omslaan, 1 st. r„ draad omslaan, 4 X 2 st. aver, samenbr. Vanaf den geheelen toer herhalen. Men verdeelt de st. zóó, dat elke naald begint met 2 X 2 st. aver, samenbr. en eveneens eindigt met 2 X 2 st. aver, sa menbr. Na dezen patroontoer breit men 3 toeren r. Dan volgt weer een patroontoer. Na el- ken patroontoer 3 toeren r. overbreien. Men breit zoo door tot bijna aan de taille. Er zullen dan ongeveer 40 figuren boven elkaar zijn. Dan mindert men in de rondte 128 st., zoodat er dus 180 st. overblijven voor het lijfje. Voor het lijfje breit men 4 st. r., 1 st. aver. Men breit eerst ongeveer 75 toeren en dan nog 10 toeren, waarbij men, aan weers kanten, om den anderen toer, 5 keer 1 st. mindert. Men is dan genaderd tot de arms gaten, waarvoor men het werk in tweeën verdeelt en verder voor- en achterkant apart breit. Voor den achterkant breit men nog 20 naalden 4 r., 1 aver. Bij de eerste 4 naalden mindert men, om de andere naald, 2 maal 1 st. aan weerskanten voor het armsgat. Dan breit men nog 18 naalden in korrel steek, d.w.z. 1 st. r., 1 st. aver., bij iederen toer verspringend, zoodat er telkens 1 r. st. boven 1 aver. st. komt en omgekeerd. Na den 18den toer afkanten. Voor den voorkant breit men nog 10 naalden 4 r., 1 aver., waarbij men mindert voor de armsgaten als bij den achterkant. Na deze 10 naalden breit men nog 18 naal den in korrelsteek. Na den 18den toer kant men de middelste 45 st. af, terwijl men op de overige st. aan weerskanten nog 80 naalden breit, in korrelsteek, voor de schouders. Dan is het breiwerk klaar. Men naait de schouderbanden vast aan den achterkant en werkt halsopening en armsgaten af met een gehaakt picotrandje als volgt: 3 vaste st., 4 losse st. voor picot, 1 vaste st. in den lsten lossen st., 3 vaste st., picot, enz. DORA. In het Staatsblad is dezer dagen afge kondigd een koninklijk besluit, waarbij be houdens een overgangsbepaling de mini mumleeftijd van het kind voor de lagere school gesteld wordt op 6 jaar. Naar ik meen is dit besluit zeer toe te juichen en moeten wij er ons over verheugen dat van hooger hand een rem wordt aangebracht voor de al te groote voortvarendheid en jacht, welke vele ouders bezielt. Wanneer wij zoo rondkijken in de praktijk, dan zien wij telkens weer dat zelfde verschijnsel. Overal ontmoeten wij den drang om met den meesten spoed vooruit te komen. Dat hier inderdaad veel groot en onher stelbaar kwaad aan het kind wordt aange daan is zeker. Het te jong op school komen heeft althans bij het kind met een gezond stel hersenen het gevolg dat het zijn heele schoolleven de jongste blijft. Dit baby zijn van de klas moge de ouders met trots ver vullen, voor het kind is het een alles behalve te benijden positie. Ik heb dan ook veelal den raad gegeven: „laat het kind dit jaar zitten." Het komt dan meer in een omgeving met even oude kinderen, waar het zich spoedig thuis voelt. Dat de nadeelen van het te vroeg naar school gaan ook nog na den schooltijd voortduren is zeker. Velen onzer kennen jongelui die met 16 jaar eindexamen H.B.S. of op hun 17e jaar eindexamen gymnasium aflegden. Onverstandig en nadeelig acht ik het als deze onrijpe jongens krachtens hun geestelijke ontwikkeling geplaatst worden in een milieu dat nog niet voor hen be stemd is door gemis aan eenige levens ervaring. Wanneer onder die omstandig heden het stuur verloren wordt, dan is de hoofdfout tog de ouders, die op een derge lijk voortjachten hebben aangestuurd. Zooals gezegd, ik acht het een voordeel dat de wetgever hier reguleerend ingrijpt. In deze maatschappij waarin wij snel leven met auto, telefoon, radio, vliegtuig doet het toch ook wel eens weldadig aan iets te lezen waardoor het tempo verlangzaamd wordt. Het komt mij dan ook voor dat de ouders met deze vertraagde film tevreden kunnen zijn. Dat in aansluiting hieraan ook het voor bereidend onderwijs ter sprake moet komen is duidelijk. Daarover in 'n volgend artikel. ENKLAAR Uit Amerika is het moderne adverteeren overgewaaid en ook hier, in ons wat con servatieve landje, doet elk z'n best anderen te overtroeven met pakkende, geestige en doeltreffende advertenties. Want juist in dezen ontwrichten tijd is het natuurlijk een verkéérde bezuiniging, om met adver teeren op te houden, of dat te verminde ren. Het publiek wil nu eenmaal zién: na men, prijzen, adressen en artikelen, wil ge holpen worden als het iets zoekt; gesugge reerd dat iets goedkooper of onmisbaar is en herinnerd aan bekende, maar al weer half vérgeten firma's en hun specialiteiten. Laatst zagen we een advertentie, dat Adam zich voor 0.00 kleedde, niéts uit trok voor z'n garderobe, dat dit tegen woordig onmogelijk is, maar dat het toch niet zoo héél veel hoeft te kosten. Als men zooiets leest, glimlacht men en leest onwil lekeurig de advertentie ten einde, zooals vroeger de minder origineele als: „Ge rookte Paen dan éen heel eind ver der„ling" Het moet pakken, inslaan en ons oog moet er direct op vallen, zooals ook op een suggestieve teekening, want adverteeren, reclame-maken en reclame- teekenen is nog niet zoó heel eenvoudig. Men moet er zich telkens weer op spitsen iets aparts te bedenken, de aandacht vast te houden en zelfs nu, juist nu, spant elk zakenman zich dubbel in, zal niét bezui nigen op z'n reclame- en advertentiekosten als dat niet hóóg noodig is. Omdat reclame nu eenmaal de ziel der negotie is, zooals een straatjongen riep, die een peer stal van een wagen, die opat en luid reclame maakte, dat het zoo'n fijn soort was. En bezuinigen op kleeren kunnen we inder daad, al is dat begrip ook al weer betrek kelijk, omdat elk mensch andere eischen stelt aan het leven en speciaal aan het uiterlijk. De een noemt goedkoop, wat een ander abnormaal duur vindt en omgekeerd, dus een vaste omlijning van die kleerenbe- zuiniging is niet te geven. Doch men zal bemerken, dat alles wel goedkooper wordt en men nog niet in het rood-wit-blauw of oranje hoeft te loopen, als men het Neder- landsch fabrikaat wil steunen en daardoor een steentje bijdragen voor een goed huis, dat op een goeden, een beteren weg staat; een weg, die ons, langs bezuiniging, Ne- derlandsch fabrikaat en nog zoo eenige andere dingen, moet voeren naar herstel, naar beter en aangenamer toestanden. Re clame maken voor opgewekt bezuinigen, voor nog wat moed en gevoel van saam- hoorigheid zal zeker in de eerste plaats noodig zijn; bezuinigen is een naar woord en een vervelende bezigheid: reclame is en blijft door alles heen een goed woord, nut tig en noodig. K- We zien hier nog drie toiletjes voor war me zomerdagen. No. 815 is van gebloemde of genopte voile en heeft een heupstuk en volants over de schouders, die met 'n smal plisséestrookje zijn afgewerkt. Het corsage is in boogvorm gezet op 'n schouderstuk van effen voile. De lange of korte mouwen maakt men ook sportief vindt of niet slank genoeg is voor 'n dergelijke versiering, kan ze natuurlijk achterwege laten. De rok heeft van voren en van achteren een platte plooi en is ver der 'n beetje klokkend. No. 817 toont ons een costume, waar twee modedétails, n.l. het vest en de bretels op origineele manier zijn gecombineerd. Op van de onbedrukte stof. Men gelieve bij het bestellen van een patroon te vermelden of men lange of korte mouwen wenscht. No. 816 laat ons een eenvoudige jurk zien, die voor sport en morgendracht heel geschikt is. Witte, rose of lichtblauwe toile de soie leent zich uitstekend voor dit mo del. Op den rok en op het blousje zijn groote zakken aangebracht. Wie dit al te den rug is hetzelfde model aangehouden, behalve de twee knoopen, die van voren het vestje sluiten. Het blousje met pofmou wen is van gemoesde crêpe de chine artifi- cielle in wit en bleu, terwijl de japon in bleu met wit moesje is gehouden. Wie houdt van iets wapperends, kan er 'n losse shawl bij maken. POLA. Men kan op allerlei manieren zelf limo nade maken. Verleden week gaf ik al een recept van aardbeienlimonade. Nu zullen we het nog eens hebben oyer andere soor ten limonades. Hebt u bijv. wel eens ge hoord van rabarberlimonades? U begrijpt, dat die, wanneer er volop rabarber is, ze ker niet duur uitkomt. Rabarber-limonade Op 3 pond rabarber rekent men 40 gr. citroenzuur, 1L. water en ongeveer 4 pond suiker. De rabarber wordt gewasschen, niet geschild en in dunne plakjes gesneden. Men kookt die 10 minu ten in het water, waarna men het citroen zuur in het vocht laat oplossen en dan het geheel, door een doek, laat uitlekken. Men moet niet wrijven of persen, daar het sap dan troebel wordt en eerder bederft. Heeft men het vocht minstens een geheelen nacht den tijd gelaten om uit te lekken, dan wordt het gemeten. Op iederen halven L. vocht neemt men 1 pond suiker, die men er, door roeren, in oplost. Zoo men wil, kan men het sap nog mooier kleuren door een weinig frambozenrood er bij te voegen. Bessenlimonade. Op 2 pond roode bes sen neemt men hiervoor 3 pond suiker en 45 gram citroenzuur. De bessen worden goed gekneusd en door een paardeharen zeef gedrukt. Het aldus verkregen sap vult men met water aan tot 1 L. vocht. Men doet de suiker in een kom met het fijn gewreven citroenzuur, voegt de bessensap ér bij en roert nu en dan tot suiker en ci troenzuur geheel zijn opgelost. Dan giet men alles nog eens door een dunnen lap om te filtreeren. Frambozenlimonade. Op 2 pond frambo zen rekent men 2% pond suiker en 70 gr. citroenzuur. Men vult weer het sap van de frambozen aan met water tot 1 L. vocht en behandelt een en ander als bij de bessen. Limonade van zwarte bessen. De behan deling hiervan is als van frambozen en aalbessen. -Mlen neemt echter bij 2 pond zwarte bessen 3 pond suiker en 150 gr. citroenzuur. Hiermee hebben we de verschillende li monades besproken, die, in dezen vruchten- tijd, het meest in aanmerking komen. Nu nog even iets over het maken van Bessensap. Men doet de gewasschen bes sen met steeltjes en al in een pan, waarin 'n weinig water om aanbranden te voorko men. Men laat de bessen, terwijl men nu en dan roert, flink heet worden, tot ze goed stuk zijn. Dan laat men, door een vergiet, het sap uitloopen, waarbij men nu en dan met een schuimspaan roert en even drukt. Is al het sap op deze wijze goed doorgeloo- pen, dan filtreert men het nog eens door 'n doek, zoodat er geen enkel korreltje in blijft. Het vocht wordt daarna nog even opgekookt niet langer dan twee minuten en afgeschuimd. Intusschen maakt men de zeer goed ge reinigde en uitgekookte flesschen warm en kookt de kurken uit. Men giet het heete nat in de warme flesschen en drukt er de warme kurken op, die er dan heel gemak kelijk in gaan en later weer uitzetten. Daarna lakt men de flesschen, die men het langst bewaren wil, dicht door de kurk tot over den hals in gesmolten lak te druk ken en die, terwijl ze nog warm is daar goed over uit te strijken. Op dezelfde wijze verzorgt men ook de verschillende limonades. Men bewaart de flesschen staande op een koele plaats. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL Van alle ln deze rubriek voorkomende modellen, of van welke andere door onze lezeressen Ingezon den teekening ook, leveren wij door ons Patronen- kantoor patronen tegen de volgende lage prijzen: Costuum Mantel ƒ0.60 11. Blouse0.45 Kinderjurk (t.5 j.) 0.35 Men geve ons daarvoor de volgende maten op: a. B o V e n w IJ d t e, te meten rondom langs den rug, onder de armen door en boven de buste langs, niet te strak. b. B o r s t w ij d t e, op dezelfde wijze te meten als de bovenwijdte, maar nu o v e r de buste heen. c. Borsthoogte, van kuiltje ln den hals tot de taille. d. Rughoogte, van het midden nekpunt tot de taille. e. Heupwijdte, rondom de heupen, geme- 1 ten 20 oM. onder de taille. -g Knip dit uit en bewaar het voor g- -8 voorkomende gelegenheden. -TJ tJ- f. Schouderbreedte, dit ls de lengte van den schouder, van den hals tot het begin van den arm. g. Mouwlengte, te meten bulten langs den arm, over den gebogen elleboog tot aan den pols. h. De geheele lengte, uit den halskull gemeten. Opgave van de letters met daarachter de maat ls voldoende; eveneens opgave van het nummer van het verlangde kleedingstuk. Patronen worden echter alleen toegezonden, wanneer bij de bestelling het verschuldigde be drag in postzegels is ingesloten. Alle bestellingen richte men aan: HET PA- TRONENKANTOOR, Postbus 1, Haarlem. OVERNEMIN T UIT DEZE RUBRIEK VERBODEN Daar stond het in krabbelige, onregelma tige letters met veel taalfouten. „Lieve zuster Pietje. Hoe gaat het met jou. Bij ons is alles heel goed. Woensdag kom ik met Jan tje in de stad om 'n pakkie voor 'm te koope. Dan kom ik metteen jou opzoeke De hartelijke groeten van ze zuster Mientje." Als een onoverkomelijke ramp was de brief in het huis van Pietje gevallen. Mientje, die heldere Mina, kwam bij haar op visite! Hoe kon ze haar zooiets aandoen? Verwezen keek ze rond in de ver waarloosde kamer, die dezen naam haast niet meer verdiende. Schoonmaak moest er gehouden worden. Groote schoonmaak. Pietje huiverde bij de gedachte. Ze was meer groentevrouw dan huismoeder. Haar vingers waren afge stompt en doorvuild van het graaien in den bak met aardappels. Daar hield ze van. De kleiige, vette aardappels met een forschen zwaai in den bak scheppen en met een plof op de weegschaal gooien. Dan haar hand stoppen in den goor- witten zak, die op haar bonte schort bun gelde en het losse geld door haar vingers laten glijden bij het teruggeven. Een rilling doorvoer haar bij het voelen van het harde koude geld en de klank van de centen en dubbeltjes gaf haar meer ge not dan de mooiste symphonie van Beet hoven een muziekliefhebber kan geven. De groentezaak, dat was haar element. Daar was zij de allesoverheerschende ba zin, die orders gaf aan den baas en de loopjongens en aan iedereen, die in haar nabijheid kwam. De bevelen van de groote, forsche vrouw werden aanvaard door ieder een, zelfs door haar man, die zich, klein, nietig mannetje als hij was, in haar nabij heid verlegen voelde. Iedere tegenwerping van hem tegen haar gezag werd trouwens dadelijk door haar den kop ingedrukt met een krachtig: „Hou jij je d'r buiten. Ik kan mijn eigen boontjes wel doppen." Den tijd, dat zijn vrouw zijn diensten niet meer noodig had, gebruikte hij om wat in de huisho,uding rond te scharrelen. De zaak liep wel goed, maar een dienst meisje kon er toch niet op overschieten. „De boel moet hier opgeredderd worden. Jij," met een por in de richting van haar man, „moet maar zien, dat je het in den winkel klaar speelt. Voor Woensdag moet de boel er toonbaar uitzien." Het zoo te zeggen was niet moeilijk. Het te doen was bijna onmogelijk. Haar han den, aan geen huiswerk meer gewend, stonden verkeerd. Haar oogen, aan het modderige vuil in den winkel gewend, za gen geen stof. Toch haalde ze alles met een waarlijk bovenmenschelijken moed uit el kaar en begon ze haar schoonmaak. Ze raagde en veegde en stofte, dat het dikke stof in wolken om haar heen vieL Met den boender in haar dik-gezwollen roode vingers boende zij meubels en grond, tot haar knieën kraakten en haar voeten, En diep in zijn hart verwenschte de man dikwijls zijn bloeiende zaak met zijn kra nige zakenvrouw en benijdde hij den put jesschepper van de gemeente met zijn vast salaris, huiselijke vrouw en recht op pen sioen. Maar dit waren gedachten, die hij alleen maar in de diepste diepte van zijn hart mocht koesteren, want had Pietje hem niet altijd voorgehouden met dat overbluf fend accent, dat tegenspreken onmogelijk maakte „Vast salaris is vaste armoed?" Maar nu moest Pietje de feiten toch on der de oogen zien. Die feiten waren: de brief van zuster Mientje, de kraakheldere Mientje, haar rommelige, om niet te zeggen vervuilde woning en haar zaak. En flinke vrouw als ze was, besloot ze dadelijk: toch wel aan staan gewend, doorzakten. Onderwijl waren haar gedachten maar steeds bij den winkel. Die zou zeker verloo- pen, nu zij er niet was om alles te laten rollen. Zouden ze wel op tijd zijn bij me vrouw die en zouden ze er wel om denken, mevrouw die gelijke, aardappels te ge ven. Dergelijke gedachten lieten haar niet los, hoe haar man ook verzékerde, dat alles boven verwachting ging. Hij voelde zich meer mans, nu zijn vol maakte vrouw er niet was om hem telkens op de vingers te tikken. Haar afwezigheid gaf hem zekerheid en zelfbewustheid. En fier verzekerde hij haar het tot Woensdag best te zullen redden. Eindelijk werd het Woensdag. Voor het laatst stofte Pietje alles nog eens af. Liep met haar dreunende stappen duizendmaal heen en weer om de koffie op tijd klaar te hebben en inspecteerde haar boeltje nog eens. Alles was in orde. Het glom en blonk haar tegen en diep in haar hart voelde zij zich toch even de huisvrouw, die anders door de zakenvrouw in haar verdrongen werd. De koffie stond op het lichtje en Pietje had zich net in haar Zondagsche japon ge wrongen, toen Mientje kwam. Mina, de struische boerenvrouw, het evenbeeld van Pietje, druk opgeblazen om het buitengewone van haar tocht naar de stad. Achter haar kwam Jantje, bleek, sproeterig, verlegen, nietszeggend. Met veel bereddering had Pietje Mina mt haar mantel geholpen. Haar hoed, met wuivende pluim hoog deinend op het hoog opgemaakte haar, hield ze op. Pietje, niet minder bedrijvig, schonk koffie in, zenuw achtig doende in haar ongewone positie van gastvrouw. De koffie rook sterk. Goedkeurend knikte Mina, terwijl haar blik ging langs de stijf- gewreven meubels en heel de glanzend- schoone kamer, langs de muren naar den vloer en het plafond. Toen gebeurde het erge....! Met een kreet van afschuw sprong Mien tje, de heldere, kraakheldere Mina, op en rillend van afgrijzen klonk het: „Heer in den hoogen hemel, Pietje, een spinneweb aan het plafond." Stijf zaten allen en roerloos! Daar had Pietje zich nu zoo voor uitge sloofd! RIE EERDMANS Neem een stukje vurenhout zonder kwas ten van 12 c.M. lang, 2 c.M. dik en 3 c.M. breed. Teeken op 5 c.M. afstand van de einden een lijn rondom het houtje. Dan krijg je dus A. B. en C. D. van fig. 1. Boor nu in het midden een gaatje door het heele houtje heen van ongeveer een halve c.M. Nu maak je met een scherp mesje een in keeping langs lijn C. D., maar zóó, dat de keep bij C. door het heele houtje heen is, maar bij D. het hout verlaat. Het verloop van de keep zie je bij stippellijn F. E. Nu Jongens, willen jullie een kwartje De jongens waren druk bezig. Het was De jongens schrokken zich ik weet Dat hebben jullie prachtig gedaan, verdienen? Dan moeten jullie een paar een geweldig karwei. Plotseling werd de bezems gaan halen en dien rommel, die lucht inktzwart. Een wervelwind kwam hier voor de deur ligt, wegvegen. opzetten. niet wat en werden met geweld| tegen hoor. Geen vuiltje meer te zien. Omdat den grond gesmakt, terwijl de wervel- jullie het zoo goed gedaan hebt, krijgen wind alles van den grond opzoog. jullie een gulden. maak je nog zoo'n keep aan den anderen kant van het houtje op dezelfde helft. Nu moet het hout weggesneden worden tot de eene vleugel van de luchtschroef ontstaan is (zie fig. 2). Het beste is om kerven en snijden af te wisselen, anders wordt de d a keep gauw te diep en daardoor de schroef minder stevig. Zijn beide vleugels klaar, dan steek je in het gat een rond stokje van 12 c.M. lang en duwt dit stevig aan, zoodat het onwrikbaar vast zit. Neem nu het stokje tusschen beide vlakke handen, de schroef boven. Houd je duimen stijf tegen je wijsvingers. Haal nu de rechterhand achteruit, tot de vingertoppen bijna de pols bereiken. Veeg dan met een vaart je rechterhand weer naar voren, langs de lin ker en laat los. De schroef is dan in snelle draaiende beweging geraakt, werkt zich daardoor de lucht in en vliegt tientallen meters ver.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10