ïn het Duitsche wespennest Weenen rouwt om Mgr. Seipel VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden GELUK OF WIJSHEID? Noodweer teistert Denemarken Talrijke gevallen van brand Hoover voor vijf urendag Aanval op Rio de Janeiro Bolivia-Paraguay Pan-Amerikaansche actie voor vrede? REDDER VAN ZIJN LAND DE BAROMETER WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Is Hitler Von Papen's ezeltje Gronau te Chicago De nood stijgt ten top Prof. Piccard op weg naar Zürich Het Weerii MOOI DUITSCHLAND „La guerra!" Een uit de vijftiende eeuw dateerende poort te Tangermiinde. Geleerde en Staatsman De doodsoorzaak Van schrijver tot minister Deviezenknoeier krijgt tuchthuis DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het vlagincident te Warschau Poolsch protest afgewimpeld Mgr. Frind f Geen Hitler-ultimatum Brand in de Parijsche hallen Onvoorzichtigheid W. Brakel Jr., Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18140 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het is voorzeker hoogst merkwaardig, dat Kort vóór de Rijksdagverkiezingen in Duitschland de huidige Rijks- regeering bij monde van haar „sterken man" Von Schleicher en van haar „repre sentatieve figuur" Von Papen een toon van zelfverzekerdheid heeft laten hooren, welke, gezien de onzekerheid over den afloop der stemming, meer dan voorbarig scheen. Zoo wel de scherpe radiorede van v. Schleicher, die Frankrijk eenige bittere pillen zonder een spoor van verguldsel toediende, als die van Von Papen, welke minder kras van toon, doch even resoluut van inhoud was, droegen het kenmerk van een régiem, dat hog een groote toekomst voor den boeg meende te hebben. Deze waarlijk opvallende flinkheid en stelligheid kon wel ten deele, maar niet geheel verklaard worden als een geforceerde demonstratie met het oog op de komende verkiezingen. Er moet een reëele grond voor de overtuiging der Rijks regeering, dat haar bewind op 31 Juli geen einde zou nemen, aanwezig zijn geweest. Welke? Degenen, die beweerden, dat Hindenburg Brüning naar huis zond en Von Papen met het Rijkskanselierschap belastte, om door opruiming van het „systeem" den Nazi's een der gemakkelijkste te treffen schietschijven te ontnemen, schij nen gelijk te krijgen. De regeering Von Papen heeft o.a. door het opheffen van het uniform-verbod en door het benoemen van een rijkscommissaris in Pruisen zooveel verkiezingstroeven der Nationaal-socialisten vlak vóór den verkiezingsdag uitgespeeld, dat men bijna zou kunnen gaan gelooven aan haar opzettelijke bedoeling het poli tieke spel der Hitlerianen te bederven. Indien dit bewust is gebeurd, zou men met recht kunnen spreken van een welhaast geniale politieke wijsheid. De regeering Von Papen zou dan Hitier als een argeloos ezel tje voor haar eigen wagentje hebben ge spannen. Maar om dit aan te nemen, moet men wel erg veel feiten en omstandigheden, die met deze opvatting in strijd zijn, over het hoofd zien. Immers noch het Centrum, noch de Sociaal-democraten zouden dan dit politieke spel hebben doorzien, en blinde lings een felle oppositie gevoerd hebben tegen een regeering, die hen wilde redden van den verdrinkingsdood in een mateloozen Nazi-vloed. Bovendien zou de hoogste poli tieke wijsheid dan de genzen van den on ver antwoordelij ken waanzin bedenkelijk dicht zijn genaderd. Het doen van concessies aan de Nazi's had immers evengoed een geheel andere uitwerking kunnen hebben. De op heffing van het uniform-verbod heeft een aantal menschenlevens gekost, welke bij handhaving daarvan waarschijnlijk ge spaard zouden zijn gebleven. En daar het doel de middelen nooit kan heiligen, kan men ook geen bewondering voor dezen maatregel voelen, zelfs al zou daarmee uit sluitend beoogd zijn den Nazi's agitatie materiaal te ontvreemden. Het lijkt ons dan ook veel aanneme lijker, dat de regeering Von Papen meer geluk dan wijsheid heeft ge had. Haar Duitsch-nationale sympathieën hebben haar gedreven op den weg. dien zij gegaan is. Zij deed concessies aan de Hitle rianen uit zucht naar zelfbehoud. Wel mag men aannemen, dat de uitslag der verkie zingen voor de Hitlerianen veel gunstiger geweest zou zijn, indien dezen tot den laat- sten dag toe Brüning en het door hen ver afschuwde „systeem" tegenover zich zouden hebben gehad. Thans echter, nu het „systeem" en Brüning van te voren werden geëlimineerd, konden zij niet veel anders doen dan een open poort rammeien. Bewust of onbewust, het optreden der regeering Von Papen heeft in ieder geval feitelijk tenge volge gehad, dat de groote afrekening, welke Hitler in het vooruitzicht stelde, weer een formidabele misrekening is gebleken. Hitier heeft ondanks het geweldig aantal stem men, dat op zijn partij werd uitgebracht en de daaruit voortvloeiende zetelwinst in den Rijksdag, een moreele nederlaag geleden, soortgelijk aan die, welke hem bij de ver kiezing van den Rijkspresident werd toe gebracht. „Het Derde Rijk" is langs parle mentairen weg voorloopig niet te bereiken. Maar zullen de Nazi's geen andere wegen inslaan, om hun „utopia" binnen te trek ken? Dr. Goebbels, een der felste heethoof den der Nazi's, eischt kort en bondig de regeeringsmacht voor de Nationaal-socia listen op en verklaart, dat het na den uit slag der verkiezingen een misdaad zou zijn hun deze te onthouden. Hitier daarentegen moet wel ooren hebben naar een samengaan met Duitsch-nationalen en Centrum, om aldus een parlementaire meerderheid in den Rijksdag te vormen, doch een dergelijk samengaan lijkt voorshands nog totaal uit gesloten. De tegenstellingen zijn te scherp en de Verkiezingsstrijd is te hevig en te schaam teloos gevoerd om spoedig te kunnen wor den vergeten. Bovendien zijn de program punten der Nazi's gedurende den verkie zingsstrijd verkondigd, zóó „rücksichtslos," dat het Centrum, hetwelk een sterkere sleutelpositie inneemt dan ooit te voren, er niet mee in kan stemmen. Niettegenstaande de geweldige krachtsin spanning der Nazi's heeft de verkiezing geen beslissing gebracht, en men vraagt zich af, waartoe heel die tijd van politieke spanning en overspanning in Duitschland heeft gediend. Duitschland had in Brüning een rijkskanselier van een formaat, zooals het zelden gehad heeft. Zijn kabinet steun de op een, zij het ook betrekkelijk geringe meerderheid in den Rijksdag. Thans heeft Duitschland een regeering, welke in den nieuwen Rijksdag in het gunstigste geval slechts een minderheid zal vinden, en door de tolerantie der partijen in het leven kan worden gehouden. De nationaal-socialis ten zijn tot de grootste partij in den staat gegroeid en zullen dus indirect of direct de regeeringsverantwoordelijkheid op de een of andere wijze mee moeten dragen. Alleen kunnen zij deze niet op zich nemen, tenzij door een staatsgreep. Maar tegen staats grepen zal de regeering-von Papenvon Schleicher zich met de Rijksweer kracht dadig verzetten. Zij eischt, gezien den gang van zaken in Pruisen, het monopolie daar van uitsluitend voor zichzelf op. Duitsch land is een politiek wespennest, waarin nog heel wat onrust mogelijk is, vóórdat er een stabiele toestand zal heerschen. KOPENHAGEN. 2 Aug. (V.D.) Een hevige orkaan, gepaard met een zware onweerstorm heeft in den nacht op Dinsdag en Dinsdag morgen Denemarken geteisterd. Door bliksem inslag zijn talrijke branden ontstaan. De oogst heeft ernstig geletien ten gevolge van den he- vigen hagelslag. Talrijke visschers- en zeil- vaartuigen zijn omgeslagen. Een dame Is over boord van haar zeiljacht geslagen en verdron ken. CHICAGO, 2 Aug. (V.D.) De Domier Wal van den Duitscher Von Gronau is Dinsdag avond boven Chicago aangekomen. De daling heeft om 19 uur 50 plaats gehad op het Michi- gan-meer. Von Gronau en de overige leden der bemanning werden door een geweldige menschenmenigte enthousiast begroet. WASHINGTON, 2 Aug. (Reuter.) Na lang durige besprekingen in het Witte Huis wordt aan president Hoover de bedoeling toegeschre van een conferentie van industrieele leiders bijeen te roepen, ter bespreking van het werk- loozenvraagstuk. Naar verluidt is het mogelijk, dat Hoover zal aanraden het aantal werkende arbeiders te verhoogen door den arbeidsdag te verkorten tot vijf uur. Inmiddels hebben meer dan 6000 oudstrijders hun toevlucht genomen tot Johnstown in Pennsylvanië, waar zij een nieuw kamp hebben opgeslagen, dat door hongersnood en ziekten bedreigd wordt. Het tweede slachtoffer van de botsing te Washington met de federale troepen is in het ziekenhuis overleden. De gouverneur van den staat Pennsylvanië, Pinchot, weigert de oud. strijders uit het nieuwe kamp te verdrijven met de middelen, die in Washington zijn aange wend. De gouverneur veroordeelt deze geweld methoden ten scherpste. BRUSSEL, 1 Aug. (Reuter). In den afge- loopen nacht is prof. Piccard per vrachtauto van Brussel naar Zurich vertrokken. Paul Kip- fer en Max Cosyns zijn ook op den wagen, die tevens den ballon met gondel vervoert. Deze week zullen Piccard en Cosyns opstijgen. De geleerde heeft uitdrukkelijk te kennen gege ven, dat hij niet zal pogen om zijn hoogterecord te slaan. Zijn bedoeling is slechts wetenschap pelijke metingen te verrichten. gj Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuid- H Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt S of betrokken, aanvankelijk weinig of geen H regen, later weer toenemende kans op gg regen of onweer. Weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: onzeker. §j Zon op 5.24, onder 8.46. Eerste Kwar. tier Dinsdag v.m. 9 uur. Licht op 9.16. WASHINGTON, 2 Aug. (Reuter). Opgeschrikt door de nieuwe vijandelijkheden tusschen Boli via en Paraguay hebben de regeeringen van de V. S., Mexico, Cuba. Columbia en Uruguay aan de 14 andere Amerikaansche regeeringen een boodschap gestuurd, waarin wordt verzocht to: deelneming aan de pogingen, om den vrede te handhaven. Volgens particuliere mededeelingen uit La Paz van hedenmorgen, kan men wat betreft de oorlogsactiviteit in Bolivia de situatie slechts bestempelen als die van een land, dat den oor log tegemoet snelt. Na van regeeringszijde aan gemoedigd te zijn, is de openbare meening thans niet meer te houden, waardoor president Sa lamanca voor een moeilijk probleem is gesteld, dat hij bezwaarlijk zal kunnen oplossen zon der een schending van den internationalen vrede.. Er is een ware oorlogskoorts ontstaan en de kreet ,,la guerra" (oorlog!) weerklonk heden in de voornaamste straten van La Paz, met inbegrip van het deftige plein tegenover het parlementsgebouw en in de Illamani-straat. Gecamoufleerde zendingen wapens komen Bo livia binnen via Arica en langs den internatio nalen spoorweg, die deze Chileensche haven met La Paz verbindt. Lange karavanen vracht auto's met soldaten en wapenen vertrekken dagelijks omstreeks middernacht naar den Chaco, waarbij men zooveel mogelijk aan de aandacht van het publiek tracht te ontkomen. De moderne militaire weg, welke van La Paz naar de grens leidt, is eerst onlangs voltooid. Oostenrijks bondskanselier in kritieke na-oorlogsjaren SAO PAULO, 2 Aug. (Reuter) De „Con- stitutioneelen" hebben een offensief geopend op Rio de Janeiro, dat geheel federalistisch is. De rebellen eischen dat Vargas, de president der republiek, zal aftreden. Verder willen zij, dat de grondwet in kracht treedt en onmiddel lijk verkiezingen worden uitgeschreven. WEENEN, 2 Aug. (V.D.) Omtrent de laatste uren van Mgr. Seipel in het particuliere sana torium voor longafwijkingen te Pernitz wordt nog gemeld, dat zijn toestand in de vorige week verslechterde. Zijn temperatuur bleef beneden normaal. Sedert Zaterdag had hij last van benauwdheden, waardoor ook het hart niet goed meer werkte. In den afgeloopen nacht was hij zóó zwak, dat men zijn overlijden elk uur ver wachtte. Tegen middernacht trad de doodstrijd in en om half acht vanmorgen constateerde de bij zijn bed wakende geneesheer den dood. Gisteren had mgr. Seipel nog bezoek van den secretaris-generaal van het centrale be stuur der Christelijk Sociale Partij, waarbij bleek, dat hij geestelijk nog geheel bij was. Hij interesseerde zich nog voor alle politieke gebeurtenissen in binnen- en buitenland, hoe wel hij van den ernst van zijn toestand op de hoogte was. Te Weenen de vlaggen op het parlements gebouw ten teeken van rouw over Mgr. Seipel halfstok gezet. Vannacht zal het stoffelijk over schot van den overleden staatsman te Weenen arriveeren, waar het in het militaire casino zal worden opgebaard. Vrijdagochtend vindt de begrafenisplechtigheid plaats. Bondspresident Miklas heeft reeds een deel nemingsbetuiging ontvangen van president, von Hindenburg. Ook rijkskanselier Von Papen en minister Von Neurath hebben aan hun resp. Oostenrijksche collega's telegrafisch hun deelneming met hei overlijden van dr. Seipel betuigd. Mgr. Seipel leed al geruimen tijd aan een zware suikerziekte, waarbij ongeveer anderhalf jaar na een griepaanval een longaandoening was g'ekomen. Bij den aanslag van 1924 is een kogel in de borst gedrongen, die wegens de suikerziekte niet langs operatieven weg verwtj derd kon worden. Deze verschillende omstan digheden hebben samengewerkt en den dood van den staatsman veroorzaakt. Met Mgr. dr. Seipel is Oostenrijks belang rijkste na-oorlogsche staatsman heengegaan. Ignaz Seipel werd 10 Juli 1876 te Weenen ge boren. Zijn familie was uit Weenen en Neder- Oostenrijk afkomstig en behoort tot bescheiden burgerlijke kringen. Ignaz bezocht te Weenen de lagere schooi, het gymnasium en de universiteit. Na zijn theo logische studiën te hebben afgemaakt werd hij in 1899 priester gewijd en was daarop korten tijd in de zielzorg werkzaam. In 1902 kwam hij echter als godsdienstleeraar aan de kweekschool voor meisjes in dienst van den Staat. Een jaar later promoveerde hij tot doctor in de theologie aan de Weensche Universiteit en trad daar m 1908 op als privaat-docent. In 1909 werd dr. Seipel benoemd tot gewoon hoogleeraar in de moraal-theologie aan de Universiteit van Salzburg. Sedert 1917 was hij weer aan ae Weensche Universiteit in functie. Door zijn werkzaamheid als schrijver kwam dr. Seipel op het gebied der politiek. Zijn in 1916 verschenen boek „Nation und Staat" heeft zijn naam bekend gemaakt. De gedachte van volksrecht naast staatsrecht vond in Seipel een bekwaam wegbereider. Ook zijn in 1917 ver schenen geschrift: „Gedanken zur Oesterreich)- schen Verfassungsform" kenmerkte zijn geestes richting. Nadat reeds in September 1918 onde> Hussarek de kwestie van zijn benoeming tot minister actueel was geworden, trad dr. Seipe- een maand later in het laatste koninklijke en keizerlijke kabinet onder Lammasch op als minister van sociale voorzorg. Oostenrijks saneering Zijn beteekenis als politicus en staatsman van groot formaat kreeg Seipel eerst na de ineenstorting van het keizerrijk en de grond vesting der republiek Oostenrijk. Niet alleen werd hij als afgevaardigde gekozen in den Na- tionalen Raad, maar bijna tien ja&r lan§ be rustte de leiding der grootste burgerlijke partij, de Christelijk-Sociale Volkspartij, in zijn han den. Zijn grootste werk was de saneering der door den oorlog en de inflatie ten gronde ge richte staatsfinanciën, een ongehoorde zware taak. Zijn verdienste is het. dat de Volken- bondsleening tot stand kwam (Geneefsch pro tocol van 4 October 1922) met behulp waarvan de valuta werd gestabiliseerd en de weder opbouw van Oostenrijk weer kon worden aan gevat. Zijn voorgangers Mayr en Schober wa ren in dit werk niet geslaagd. Dit was in Mei 1922 aanleiding geweest voor Seipel om zelf als bondskanselier op te treden. Sedert 600 jaren, toen Kardinaal Klesel on der Keizer Matthias het hoogste staatsambt had waargenomen, had geen priester meer aan het hoofd van den Oostenrijkschen staat ge staan. Aanslag van 1924 Op 1 Juni 1924 werd op het Weensche Zuid- station door den arbeider Karl Jaworek een aanslag op den bondskanselier gepleegd. Dank zij de kunst der doktoren en de zorgvolle ver pleging der kloosterzusters, gelukte het den door pistoolschoten ernstig gewonden kanselier aan het leven terug te geven. Op 7 November 1924 trad het kabinet-Seipel af en na met de vorming van een nieuw kabi net te zijn belast, zag dr. Seipel op 18 Novem ber definitief van de regeeringsmacht af. Als reden gold, dat de regeering tengevolge van een spoorwegstaking de verantwoording voor de saneering der bondsspoorwegen niet meer kon dragen. Inderdaad was het echter een zekere tegenstand van verscheidene bondslan- den in bestuurs- en financieele aangelegenhe den. Dr. Seipel bleef leider der Christelijk-Sociale partij en maakte verscheidene reizen naar het buitenland. Tweede en derde kabinet Na het aftreden van het kabinet Ramek vormde Seipel voor de tweede maal de regee ring. Na de nieuwe verkiezingen van 24 April 1927 trad de regeering als derde Kabinet-Seipel opnieuw op. Deze beide regeerings-perioden ston den in het teeken van politieke spanningen van binnenlandschen aard. De bloedig marxistische betoogingen van 15 en 16 Juli 1927 naar aan leiding van de vrijspraak van leden der front- strijdersvereeniging, die op 30 Januari 1927 in botsing waren gekomen met leden van de re- publikeinsche Schutzbund in Schattendorf. teekenden den feilen haat, dien het roode Weenen den katholieken kanselier had gezworen. Op buitenlandsch gebied had Seipel nog in zooverre succes, dat de opheffing der militaire controle een feit werd, van de schuldenregeling met de Ver. Staten tot stand kwam en de con trolecommissie van den Volkenbond zich ver- eenigde met het uitgeven van een leening. Toen Seipel den 3en April 1929 geheel onverwacht be sloot af te treden, kon hij zich vlijen met de ge dachte zijn vaderland geheel buitengewone diensten te hebben bewezen. Zijn opvolger werd Ernst Streeruwitz. In het kabinet van Vaugoin van 30 Septem ber tot 29 November 1930 trad Dr. Seipel voor het laatst op als minister van buitenlandsche zaken. Seipel's invloed op het politieke leven van Oostenrijk bleef nog zeer groot ook toen hij in 1930 de leiding van de christelijke sociale partij neerlegde. 1931 verleende de Weensche univer siteit hem het eere-doctooraat in de rechten. In 1921 had Z. H. de Paus Dr. Seipel benoemd tot protonotarius apostolicus. Ter gelegenheid v. mgr. Seipel's 50en verjaar dag verscheen een boek van Jozef Gessi. Dr. Seipels Reden in Oesterreich und ander- warts (Weenen 1926), dat tevens een uitvoerige biografie van den overledene bevat. Wetenschappelijke werken Van Seipels wetenschappelijke werken ver dienen, behalve de reeds genoemde, nog ver melding: „Die wirtschafteithischen Lehren der Kirchenvater" (1907), „Soziale Fragen" (1918), „Die Versöhnung der Nationen als Vorbedin- gung der Völkerverstandigung" (1918). „Der Kampt um die Osterreichische Verfassing" (Wilhelm Braumüller, Wien Leipzig, 1930). Hulde in den Rijksraad Het toeval wil. dat in den Oostenrijkschen Rijksraad thans gedebatteerd wordt over het al dan niet aanvaarden van de in Lausanne aan Oostenrijk beloofde leening. De aanhan gers van den „Anschluss" zijn er fel tegen omdat de niet-aansluiting „conditio sine qua non' is voor het toestaan der leening. In den loop der debatten zeide de Christe- lijk-sociale leider Kunschach, telkens door stormachtig applaus onderbroken: „Tien ja ren geleden heeft dr. Seipel zijn hoog, voor beeldig plichtsbewustzijn getoond, toen hij te gen zijn persoonlijke wenschen in als kapitein optrad van het Oostenrijksche schip, dat dreigde te zinken. Dr Seipel heeft ons toen het verdrag van Genève gebracht, dat het reeds zinkende schip redde Dit moet heden worden gezegd Het is onze verschuldigde dank, dien wij uitzenden naar het ziekbed van den man, die Oostenrijk door zijn daden tot nooit ge noeg dank heeft verplicht." Nu is deze groote Katholieke strijder heen gegaan. Seipel in Den Haag Wij herinneren ons nog, hoe eenige jaren geheel officieel Holland hem eerde, toen hij in Den Haag voor het meest uitgelezen gezelschap der residentie een rede hield over de betrek kringen tusschen Oostenrijk en Holland. Hij werd toen door de aanwezigen, o.a. alle minis ters, warm gehuldigd Veel was er nog van hem te verwachten ge weest voor zijn land en indirect voor de wereld. God heeft anders besloten. Wij buigen het hoofd. Hij ruste in vrede. DüSSELDORF, 2 Aug. (WB). De bankcom- missionair Goldschmidt werd wegens overtre ding der deviezen-verordening veroordeeld tot 15 maanden tuchthuis en ongeveer 40.000 mark boete, alsmede 5 jaar eerverlies. Beklaagde Spier werd wegens gebrek aanbewijs vrij gesproken Dit is de eerste keer, dat in Duitschland een deviezen-knoeier tuchthuis krijgt. Het gerecht meende G. bijzonder zwaar te moeten straffen omdat hij in een tijd van algemeenen nood uit snoode winzucht de Duitsche valuta in gevaar heeft gebracht. G. heeft met verschillende Hollandsche ban ken gewerkt en heeft vooral geknoeid met I. G. Farben- en Rjjksbankaandeelen. Mgr. Seipel's overlijden. Nachtelijke aanslagen in verschillende Doitsche plaatsen. 216 arbeiders in Bengalen verdronken. Anschluss-debat in het Oostenrijksche par lement. Geruchten over een a-s. moratorium voor Argentinië. De tiende Olympiade te Los Angeles. De moord te Naaldwijk komt 24 Aug. voor het Haagsche Hof. Het vliegveld te Jodhpur door zware regens on bruikbaar. Belangrijke conferentie van stikstofproducenten uit verschillende landen te Scheveningen. Dreigende zeeliedenstaking. De vermoedelijke dader van den moord te Onstwedde gearresteerd. Doodeljjk auto-ongeval bij Beek. Hoover zou den 5-urigen werkdag voorstellen. Aanval van rebellen op Rio de Janeiro. O O O BERLIJN, 2 Aug. (WB.) De Poolsche gezant bracht hedenmiddag een bezoek aan den mi nister van BuitenL Zaken von Neurath, om te protesteeren tegen de houding van den Duit- schen zaakgelastigde inzake het vlagincident te Warschau. Von Neurath wees het protest echter van de hand. Op grond van berichten van den zaak gelastigde was de kwestie reeds onderzocht. Zijn optreden was volkenrechtelijk volkomen in orde. WARNSDORF, 2 Aug. (WJB.). Te Boehmer- wald is heden wijbisschop Mgr. Wenzel Frind, titulair-bisschop van Gadara, op 89-jarigen leeftijd overleden. In 1890 was hij professor in de theologie en philosophie aan de universiteit van Praag. In 1901 werd hij benoemd tot wijbisschop van het aartsdiocees Praag. De overledene heeft zich groote verdiensten verworven in de Duitsche jeugdzorg in Bohemen. MÜNCHEN, 2 Aug. (W. B.) Naar de persdienst der N. S. D. A P. mededeelt, is het gisteren ge publiceerde Havasbericht uit Berlijn van a nt z verzonnen. Volgens Havas had in den loop van den nacht op Maandag onder voorzitterschap van Adolf Hitler een conferentie plaats gehad, na afloop waarvan de afgev. Strasser, Goering en Frank met een ultimatum van Hitier naar de rijksregeering zouden zijn gezonden. PARIJS, 2 Aug. (Reuter). In de bekende Pa rijsche Hallen is brand uitgebroken en wel in een loods, waar een groot aantal rieten man den. die afval bevatten, stonden opgeslagen De vlammen breidden zich snel uit en eerst na 3 uren was de brandweer het vuur meester. De materieele schade kon nog niet worden beraamd Men gelooft, dat de brand moet worden toege schreven aan onvoorzichtigheid. Haart (Jw STOFZUIGER rooi 60 cent pet ween «HJ relefoon 12897. Hoogste stand op Woensdag 9 uur vm.: 763 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1