PROVINCIAAL NIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG 3 AUGUSTUS Stofzuigerhuis MAERTENS MARKTEN Wisselkoersen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 ASSENDELFT BEEMSTER BROEK IN WATERLAND EGMOND-BINNEN HEILOO ILPENDAM NIEUWER-AMSTEL PURMEREND TER AAR UITGEEST UITHOORN VOLENDAM WERVERSHOOF WORMERVEER ZAANDAM DE MOORD IN ONSTWEDDE Twee daders aangehouden DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Vliegveld te Jodhpur onbruikbaar KANOVAARDER VERDRONKEN Kano te Volendam binnen gebracht ZEVENHOVEN HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Philips Radio-Toestellen 8.73 59.074 9.73 *4.474 48.374 47.— 44.87) 43.874 2.48* 12.65 20.— Vorige koersen 5* 51 51* 554 42 444 204 234 154 16 134 14 304 33 21 22 1* 144 .30 30 24 24 14 14 124 124 524 56 1824 182 137 135 92 92 6| 64 47 47 32.00 30.00 128 181 114 116 12 114 128 129 474 47 24 24 54 5 6 6 64 54 Kasgeldleening. Het Gemeentebestuur is erin geslaagd een kasgeldleeriing te sluiten by de Zaanlandsche Bank, groot ƒ25.000.— tegen 3% pCt. Werkverruiming. Een twintigtal werkloo- zen heeft het werk van een puinbreker over genomen, door eenige duizenden meters puin te kloppen, benoodigd voor den provincialen weg vanaf het Zaandammerpad naar Buiten huizen. Hierover was een accoord getroffen met den uitvoerder van den weg, om het werk door werkloozen te laten doen, inplaats van met de machine. Daar het productief werk is, wordt er het gangbare loon uitbetaald. R.K. Voetbal. Men verzoekt ons mee te deelen, dat Vrijdagavond om half acht op het „GV .O."-terrein, dat welwillend door deze ver- eeniging is beschikbaar gesteld, een wedstrijd zal plaats vinden tusschen twee proefelftallen van „S.V.A.", om tot samenstelling van een eerste elftal te komen. Een kleine globetrotter. Dezer dagen werd ter secretarie dezer gemeente door een onzer inwoners een 8-jarig jongetje aangebracht, die beweerde uit Amsterdam te komen en gedeel telijk met een auto te zijn medegereden en ver der te voet naar hier te zijn gekomen. Hij was genaamd Anton van der Eist, wonende te Am sterdam in de Terschellingerstraat. Na van een boterham te zijn voorzien werd de kleine globe trotter onder politie-geleide naar zijn woon plaats teruggebracht. Auto te water. Een dezer dagen geraakte op den Broekerjaagweg een auto van de Pa. „Intijpo" Amsterdam, met 4 inzittenden te wa ter, doordat de chauffeur uitweek voor een spe lend kind. dat zich op den verkeerden kant van den weg gevond. De inzittenden konden worden gered, terwijl de auto, welke geheel onder water lag, door de fa Jorritsma uit Purmerend met den kraanwagen op het droge werd gebracht. Schoolfeest. De commissie voor het feest der schoolkinderen besloot in hare Maandag avond gehouden vergadering ook dit jaar we der te trachten het gewone feest voor de kinde ren te organiseeren. Het ligt in de bedoeling de lagere klassen bij de school een prettigen dag te bezorgen en met de leerlingen der hoogste klas een uitstapje te maken. Dezer dagen zal bij de inwoners een inteekenlijst voor bijdragen wor den aangeboden. KONINGINNEDAG De in de laatstgehouden ledenvergadering v. d. Nat. Oranjebond benoemde commissie voor de organisatie der feesten, bestaande uit de heeren Brand. Meilink en Nijdam, heeft aan vankelijk de volgende plannen voor kinderfees ten ontworpen. Ie. een rondgang door het dorp; de kinderen zullen worden verzocht met vlaggetjes of in aardige costuumpjes te verschijnen. In overleg met de betreffende commissie zullen voor de aardigste kleeding prijsjes worden uitgeloofd; 2e. kinderspelen, waarvoor het Heiloërbosch zal worden aangevraagd. Voorts zal de gymnastiekvereeniging en het onderwijzend personeel der lagere scholen hun medewerking worden verzocht. Een en ander behoudens goedkeuring der autoriteiten. Het is natuurlijk niet zeker, dat alle voorge nomen spelen gehouden kunnen worden. Dit hangt hoofdzakelijk van de deelname af. Zie, die zich voor 15 Augustus as. opgeven, betalen geen inleggeld. Deelname is geheel gratis. Opgaven van deel name worden ingewacht bij Th. B. Brand, „Pel- grimsrust", Runxputteweg te Heiloo, H. Nijdam, Nic. Beetsweg J 12, Heiloo, op eiken werkdag 's avonds tusschen 57 uur. Gaarne voor 15 Augustus. Bestuursvergadering. Op de bestuursver gadering van Kring I der Gezinsverpleging werd over den toestand der vereeniging ge sproken. Duidelijk bleek uit de ingekomen rap porten hoe nuttig het werk der vereeniging is. Door onderlinge samenwerking toch wordt een goede verpleging in eigen huis, door een be voegde zuster, een werkelijkheid, waarover ve len zich verblijden. Wil dit mooie werk echter in stand blijven, dan zal het noodig zijn, dat naast den steun, dien men krijgt van de gemeente en enkele instellingen van armenzorg, meerdere particu lieren dit werk steunen. Er zal een actie ge voerd worden om dit mooie werk in de toe komst in stand te houden. Dan kunnen nog velen, van welke gezindte of kerk ook, door dezen arbeid gesteund worden. Herwonnen Levenskracht De bloempjes dag. voor Herwonnen Levenskracht heeft op gebracht ƒ109.—. Geslaagd. Onze plaatsgenoote, mej. A. Karskens, slaagde 30 Juli j.l. te 's-Gravenhage met lof voor het examen voor coupeuse. Voormuur ingedrukt. Een dezer dagen heeft een auto van het vervoer van materialen voor de verbetering van het Oudelandsdijkje, de voor muur van het winkelhuis van mej. wed. S. Poth ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente kwam Maandag avond bijeen. Afwezig was de heer Hol; terwijl er twee vacatures zijn, zoodat 12 leden aanwe zig waren. Na opening werd mededeeling gedaan van eenige goedgekeurde raadsbesluiten en van eeni ge ingekomen adressen, waaronder een verzoek van den Algem. Melkslijtersbond om het slijten van melk op Zondag den geheelen dag te ver bieden. De heer De Rooy acht het onjuist dat er nooit geen verordening op de winkelsluiting is gekomen; hoewel dit meermalen is toegezegd. De voorzitter, wethouder van Altena, ant woordt, dat het de bedoeling is geweest om de werking der winkelsluitingswet eerst eens aan te zien en ai te wachten welke bezwaren er zijn om alles, wat er aan vastzit in een verordening vast te leggen. Van den heer W. Romunde is bericht inge komen van zijn bedanken als raadslid. De geloofsbrieven worden hierop onderzocht van S. J. Van Limburg Stirum en van W. van Delft, die na onderzoek in orde zijn bevonden; waarna besloten wordt tot toelating als lid van den Raad. Voorgesteld wordt subsidie te verleenen aan een drietal vereenigingen voor ziekenhuisver- pleging nJ. .Draagt Elkanders Lasten" 630.32, „St. Urbanus" 86 en „St. Liduina" 300. De heer Oldenbroek meent dat de Raad niet over voldoende gegevens beslist om subsidie te verleenen. wijl de vereeniging „St. Liduina" nog niet lang is opgericht. De Raad zal zich ook v,chhon af ie vragen of het wel aangaat, dat er meerdere vereenigingen worden opgericht, die tot eenzelfde kerkgenootschap behooren, daar de kosten van beheer duurder zijn. Daar door zal nu de eene vereeniging met 750 leden 40 ct. per lid ontvangen en de vereeniging met 1402 leden 6 ct. per lid, en een andere vereeni ging 30 ct. per lid. De heer Zwaga meent dat de bijdrage der le den ook wel van invloed zal zijn en de voordee- len, die elke vereeniging biedt. Spreker acht eenig centralisatie zeer wel mogelijk. De voorzitter acht separatie op dat gebied ook niet wenschelijk; doch B. en W. kunnen daar op geen invloed uitoefenen. Concurrentie op de contributie zou tot ongewenschte toestanden leiden. Na eenige discussie brengt de voorzitter het voorstel in stemming, dat wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Coppens en Olden broek; terwijl de heer Van der Schans blanco stemt; omdat hij geen antwoord kreeg op een paar vragen. Na eenige bespreking wordt besloten mede te werken tot werkverruiming in de diamant industrie. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op een adres van slagers tot verlaging van keur- loonen, beperking van verkoop van vleesch van noodslachtingen, ingevoerd vleesch uit Amster dam te belasten en verkoop van vleesch uit an dere gemeenten te verbieden. Besloten wordt tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Fabrieksteeg 3 en 4 en van den Ringdijk No. 13. Voor het perceel Bleekerskade 88 wordt den termijn van ontruiming met 2 maanden ver lengd. Besloten wordt tot verkoop van een perceel grond aan den Amstelveenschen weg groot 1145 M2 voor 9107.50. Vastgelegd wordt dat de kortingsregeling loonen en salarissen van het gemeenteperso- neel alleen geldt voor het vaste personeel; zoo als steeds de bedoeling is geweest. Deze rege ling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Mei 1.1. Besloten wordt tot overname van wegen in de woningcomplexen van Laanhorn en Rand- wijck; waarvoor voor elk der complexen ƒ15000 wordt gestort voor verderen aanleg en uitbrei ding en verbetering der wegen. Het crediet tot verhooging van de kosten voor verbouwing van het politieposthuis wordt aan genomen tot een bedrag van 500 uit andere posten. Voorts wordt een crediet verleend van ƒ2000 voor wegenaanleg bij het gebouw van het Le ger des Heils. Een vergoeding wordt toegekend aan de fa milie Colijn voor een gebouwde schuur nabij de ambtswoning; waarna sluiting der vergadering. Van zuivelwet en zuivelprijzen. Dinsdag was het de eerste marktdag dat de Crisiszuivel- wet in werking was. Op de markt alhier was dan ook alle boter voorzien van het crisiszuivel- merk, waarvoor 55 cent per kg. door de produ centen moet worden betaald. Die toeslag ad. 55 cent per kg. is nog niet door de boeren betaald, zijn worden voor het bedrag der afgenomen merken schuldenaar aan de regeering, waartegenover staat dat de regee ring hun straks schuldig zal worden het bedrag van den uit te keeren crisissteun. Het eigenaardige was dat de verhandelde bo ter hoegenaamd niet hooger in prijs was dan voorheen. Wel bracht het product 10—15 cent méér op dan de vorige week, doch dit werd algemeen toegeschreven aan de meerdere vraag en mindere aanvoer in vergelijking met den laatsten DinSdag. Men vraagt zich onwillekeurig af waar het heen moet als de prijs niet evenredig stijgen zal met het bedrag dat voor de stempels moet worden betaald. Weliswaar behoeven de boeren thans nog niets te betalen, doch men denkt angstvallig aan het feit dat men straks toch minder zal ontvangen. Wat de kaas betreft, ook op de prijs van dit product had de te verwachten toeslag geen in vloed. hoewel de handel aangegeven stond als „vlug". Formulieren noodig voor de aanteekening van de verhandeling van de kaas, waren nog niet aanwezig. De meeste handelaren gaven een eigen geschreven bewijs of een factuur van den ver koop af. Men is natuurlijk belangstellend naar wat de toekomst in dat opzicht brengen zal. Scheepvaart. Door de sluis in 't N. Holl. kanaal alhier zijn in de maand Juli geschut voor de richting Ammsterdam 845 vaartuigen met een inhoud van 92462 M3. en in tegen overgestelde richting 816 vaartuigen, inhouden de 92949 M3. Vermist. Bij de politie werd aangifte ge daan dat verleden Dinsdag aan de boterwaag vermist werd een tijn. inhoudend 20 kg. De tijn was gemerkt kaasfabriek „De Wijde Wormer". Wie eenige inlichtingen hieromtrent kan geven, wordt verzocht deze aan de politie alhier te verstrekken. Een ernstig verkeersongeluk. Zoo nu en dan worden de bewoners van Ter Aar opgeschrikt door een verkeersongeluk en dat meest niet zoo zachtzinnig afloopt. Gisteravond kwamen de Gezusters van Vliet uit Zevenhoven per fiets vanuit de richting Aardam; even vóór de Vijfgatenbrug geraakten zü met eikaars wielen in elkaar, met het ge volg dat de één viel in de richting van de Aar en de ander kwam noodlottig terecht onder een melkauto die vanaf Kattenbrug kwam. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen dat mej. v. Vliet een aantal meters werd voortuitgeschoven door den auto, bekneld liggend onder haar fiets. In bewusteloozen toe stand werd zij binnengedragen bij de fam. de V., alwaar spoedig de doktoren v. d. Wint en Quartel verschenen en de eerste hulp verleenden. Zij had groote verwondingen aan hoofd, lichaam en beenen, voornamelijk aan de schouders. Heden was de toestand redelijk. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirkje, d. v. J. van Eijk—Hartman; Gusta, d. v. D. War- nink—Leijenhorst; Thomas Cornelis Maria, z. v. C. J. J. Koeleman—Hoogervorst; Cornelis Hen- dricus, z. v. Th. KroftMoons; Jacobus, z. v. G. BeersWesselius; Jan, z. v. G. Ottovan Moorsel; Matthijs Gerardus, z. v. N. J. de Jong— Verwoerd; Jacoba, d. v. P. BlomHoogervorst. Ingekomen: van Amsterdam J. M. Keijzer, Alfen a. d. Rijn W. Morgenrood; van Haarlem A. P. J. Spook; Alfen a. d. Rijn A. M. Groen in 't Woud; van Leimuiden K. de Lange; Leiden J. A. van Dam. Vertrokken: naar 's-Gravenhage J. M. van Oosten, Alfen a. d. Rijn H. Morgenrood. AANBESTEDING Door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen werd te Utrecht in het openbaar aan besteed: het verbouwen van de voormalige locomotievenloods te Uitgeest tot werkplaats voor de bovenleiding. Raming f 19.000. Ingekomen 53 biljetten t. w. J. Apeldoorn te Egmond f 12.650, J. C. Minck te Utrecht f 13.550, N.V. Aann. Mij. v.h. Matser en Hem- strate te De Rijp f 13.647, M. K. de Groot te Heerenveen f 13.750, F. van Alem en Zoon te Utrecht f 13.800, R. K. Koppen en Zoon te Alkmaar f 14.100, H. Joritsma te Bolsward f 14.100, L. van der Meulen en Zoon te Hse- renveen f 14.132, Aann. Mij. „Noord-Holland" te Heemskerk f 14.441, G. van Keulen en Co. te Halfweg f 14.797, R. Post en Zoon te Hee renveen f 14.866, P. Scheepsbouwer te Schoorl en BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 Alle merken stofzuigers -:- W. Giltjes te Broek op Langendijk f 14.947, Th. de Waal te Uitgeest f 15.145, J. M. Strijland te Uithoorn f 15.190, H. A. en G. de Graaff te Halfweg f 15.240, J. Dienaar en Zoon te IJmui- den-Oost f 15.285, H. M. Koning te Santpoort f 15.371, N. Vermeulen te Haarlem f 15.373, G. Borst te Castricum f 15.495, B. Giling en Zoon, te Uitgeest f 15.495, R. Bijker te Haarlem f 15.633, J. A. Hondema te Krommenie f 15.660, IJ. Kroonenburg te Heiloo f 15.675, C. P. Stuy te Baarn f 15 690, J. Bus te Wormerveer f 15.903, W. J. Karssen te Alkmaar f 15.940, J. M. Tromp te Beverwijk f 16.285, B. Pinke te Zaan dijk f 16.300, H. J. Oppenkamp te Haarlem f 16.350, J. Rot té Uitgeest f 16.393, O. Nelis te Wijk aan Duin f 16.400, N.V. Willem Geel's Aann. bedrijf te Aerdenhout f 16.444, J. van der Wal te Amsterdam f 16.461, N. Schaap en C. Vringer te Hilversum f 16.496, N.V. Van Splunder's Aann. Handel Mij. te Ridderkerk f 16.500, M. J. Rolvink te IJmuiden f 16.650, C. de Feber te IJmuiden-Oost f 16.800, N. J. Tromp te Overveen f 16.900, P. Langendijk te Beverwijk f 17.085, G. de Korte te Vianen f 17.173, J. Mooy te Krommenie f 17.217, P. Cupido te IJmuiden f 17.240, J. de Waard te IJmuiden f 17.674, E. de Bruin te Hoogland 17.810, N.V. H. J. P. Schelvis te Beverwijk f 17.838, A. Abbring en G. van Vliet te Oost- zaam f 18.485, A. Hartog en Zoon te Heemskerk f 18150, C. Wildebcer te Haarlem f 18497, Kleyne 'en Bleeker te Assendelft f 18.705, J. Wierda te Amsterdam f 18.757, K. Bakker te Bobeldijk f 18.843. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia Ma ria, d van A. J. Hoogenboom en J. E. Koper: Johanna Elisabeth Maria, d van P. A. du Pau en J. M. van Gog; Charles Johan Albertus, z van A. P. Blommestijn en J. C. Oltshoom. P. V. „Ons Genoegen". Uitslag wedvlucht jonge duiven vanaf Vilvoorde (148 KM). 112 A. de Groot; 2 v. Geffen—v. Leeuen; 3—4—13—16 G. de Vries; 5—7—9—10 P. v. Vliet Wzn.; 1114 P. v. Vliet Jaczn.; 15 J. A. Samson. In vrijheid gesteld om 8 uur. De 1ste duif ar riveerde om 10-6 uur, snelheid 1173 M. per min. De laatste om 10-16 uur. snelheid 1082 M. per min. In concours 86 duiven. Zondag a.s.: Neufvilles (Derby-vlucht)af stand 188 KM. Kano gevonden. Zondagavond werd door de radio omgeroepen dat een man uit Naarden was gaan kano varen op de Zuiderzee, waarvan hij Zondagavond niet was teruggekeerd. Dinsdagmorgen is deze kano door den schip per van „V. D. 84" in de haven binnengebracht. Het bootje was omgekeerd drijvende gevonden bij de Knar, nabij Marken. Van den man zelf is geen spoor gevonden. Autowiel door een spiegelruit. Maandag reed de groentenhandelaar P. v. d. Leek uit An- dijk met zijn auto door ons dorp toen hij het ongeluk had de achteras van den wagen te bre ken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor doch een wiel ging door de grootste spiegelruit van de firma G. Huesmann en Zn., waardoor deze werd vernield. Dubbel jubileum. Het schooljaar te Wor merveer eindigde met de viering van een dubbel jubileum. De heer A. J. Oremus en mej. A. Leijen werkten gedurende 25 jaar met onafge broken ijver en toewijding aan onze R.K. Paro chiale school. De heer Aldenhoff, onderwijzer aan deze school nam, bijgestaan door een comité be staande uit de heeren Brusche, Gobel, De Smet en De Roy van Zuydewijn, het initiatief om de jubileerenden op passende wijze te huldigen. Des morgens droeg de zeereerw. heer pastoor Rombouts een plechtige H. Mis op tot intentie van de jubilarissen, waaronder algemeene H. Communie van de kinderen. In den namid dag kwam men met de leerlingen der school in de Nieuwe Sociëteit bijeen. De jubileerende onderwijzer en onderwijzeres werden onder het zingen van een welkomstlied binnengeleid waarna de voorzitter van het comité, de heer De Roy van Zuydewijn, woorden sprak van op rechten dank voor het uitstekende onderwijs in die lange reeks van jaren met zulk een toe wijding aan de Wormerveersche jeugd gegeven. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter van het Schoolbestuur, den zeereerw. pastoor Rombouts. Hartelijk dankte deze om dat, naast de verstandelijke vorming bij deze beide onderwijzers op zulk een buitengewone wijze de godsdienstige vorming is behartigd. De zeereerw. heer pastoor hoopte dan ook nog lange jaren op dezelfde vriendschappelijke wijze met beiden samen te werken. Hierna bood het schoolbestuur den heer Ore mus een gouden horloge met inscriptie aan Mej. Leyen een brillanten ring. Ook werden schitterende cadeaux aangeboden door leerlin gen en oud-leerlingen. Het gloriepunt van den middag was de hulde gebracht door de schoolkinderen in een cantate voor deze gelegenheid gemaakt, gecomponeerd en gedirigeerd door den heer F. Sicking. De kinderen werden verrast door het optre den van een goochelaar en natuurlijk werden de noodige versnaperingen uitgedeeld. Tot slot kwamen nog zeer veel oud-leerlingen en ouders feliciteeren. Werkelijk een onvergetelijke middag voor de jubileerenden, kinderen en genoodigden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, van welke de afzenders onbekend zijn Brieven Binnenland: Appelboom, Nunspeet; Agent v. d. Blad, no. 280, Bussum; Bur de Courant, Amsterdam; Rijnberk J„ Haai'lem. Brieven Buitenland; Oriol Joaquin, San Adrian del Besos. Briefkaarten Binnenland: v. Dam, J„ Am sterdam; Hansen, W., Amsterdam; Lewis, fam., Haarlem. Briefkaarten Buitenland; Luhtheil, F., Hai- da. Drie briefkaarten zonder adres. Begin brand. In een der perceelen van de P. J. Troelstralaan. het voormalig Weerpad, is een brandje uitgebroken. Weinig schade. De vermoedelijke oorzaak zoekt men in het vuurtje stoken van eenige jongens. Aardappelford in beslag genomen. Door de verkeerspolitie, die per motor door de stad reed, is gisteren een vrachtauto in beslag genomen Het vehikel moest de aandacht wekken, daar de motor ervan hevige verkoudheid scheen op- geloopen te hebben, en dus zeer goed hoorbaar was. De politie liet den wagen stoppen en ver zocht den bestuurder eenige manoeuvres uit te voeren. Bij onderzoek bleek dat de remmen niet voldoende functionneerden. Als de handrem aangezet werd, hield de „auto" pas stil na 27 M. verder te hebben gereden; de voetrem na 28 M Den bestuurder werd een proces-verbaal opge maakt, en de kar in quaestie naar het hoofd bureau gebracht. Burgerlijke Stand van 26 Juli tot en met 1 Aug. Geboren: Frederik Jacobus Marie, zoon van J. A. Beerepoot en T. Glandorf; Christina en Aagje, dochters van H. Bakker en A. Kabel; Daniël, zoon van C. Stompe en H. Schaft; Joanna Margaretha, dochter van A. W. Kooij en J. Cordes; Janna Jan, dochter van B. Zwart en K. Gorter: Martinus Johannes, zoon van C. M. Kat en C. J. Daas: Jan. zoon van K. G. Schaap en C. H. Roffel; Maria Johanna Jacoba, dochter van A. Selie en L. Heinis; Anna Maria Wilhelmina, dochter van J. B. de Jong en A. de Vries; Johannes, zoon van K. Veenhoven en G. Noordhuis; Cornelis, zoon van D. Dik en G. Fraaij; Christiaan Wil helmus Alphonsus Maria, zoon van H. M. van der Giesen en J. H. M. Haaijk: Willem, zoon van D. Prins en L. Bakker; Greta, doch ter van B. G. Scheepbouwer en L. Jongens; Maria Arendina, dochter van B. G. Lammens en B. Korsse (won. te Hillegom)Christiaan, zoon van J. E. Heesbeen en H. Goudsmid (won. te Nijmegen)Regina, dochter van C. M. Snijdoodt en M. Reek. Ondertrouwd: H. van het Hof en H. Krijt; G. Jongsma en G. Jonker; E. Jonker en A. Wessemius: H. J. H. van der Heijde en M. Zwaan, J. Westerbroek en M. Koelemaij; J. Kerkhoven en G. Unk, A. Stolp en M. Vet, J. A. de Vries en M. M. van der Weide, K. Haak en A. J. Brink, M. van Soest en M. van het Kaar, A. Smit en N. Kaal, H. j. Mulder en S. Stienstra. Getrouwd: K. de Boer met R. T. M. Poot, A. J. A. Meeusen met E. M. S. Geevers, R. Kwikkei met G. J. Overtoom, C. Brink met T. J. de Fries, G. J. van Kuijk met M. Dekker. Overleden: Elisabeth Zwager, oud 51 jaar, ongehuwd; Maria Johanna Kat, oud 42 jaar, geh. met H. de Vries; Cornelis, oud 3 jaar, zoon van S. Schouten en N. Veldhuijs. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond waren de leden van den ge. meenteraad te zamen geroepen voor de behan deling van een zeer uitgebreide agenda, waar op als voornaamste punt voor kwam de sa neering der gemeente-financiën. Afwezig waren de heeren Koeman (S. D.) die in het buitenland vertoeft en Makkinga (Comm.) die wegens beleediging van president Hindenburg van Duitschland en opruiing om geen rijwielplaatjes te nemen, in Haarlem ter beschikking van de justitie verblijft. Onder de ingekomen stukken was een ver zoek van de Vereeniging voor Weldadigheid on. der bescherming van den H. Jozef om beschik. stelling van gelden voor uitbreiding van de R.K. Ulo-school aan de Bloemgracht. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gevraagde medewerking te verleenen. Verder was ingekomen een adres van V. V. V. om op 31 Augustus de Stationsstraat te mogen gebruiken voor wielerwedstrijden, daar deze straat voor te houden harddraverijen op 30 Augustus en 1 September toch reeds als wedstrijdterrein is ingericht. Met algemeene stemmen wordt besloten aan het verzoek te voldoen. Tot leeraren aan het Lyceum worden be. noemd J. H. de Vriend, leeraar in de Hoog- duitsche taal en Handelscorrespondentie en J. van Haren, stenografie. Door den heer Hallie (V. D.) werd een in terpellatie aangekondigd over het afsluiten van de Parkstraat tijdens de Zondagen van het arbeiders-muziekfeest, terwijl de heer Poppe (O. S. P.) gelegenheid kreeg om van zijn ontevredenheid te doen blijken over de arrestatie van zijn medelid Makkinga. Bij de voordracht van B. en W. ten opzichte van de herziening der verordening op de pre cariorechten, heeft de heer Ranshuijzen (R.K.) te kennen gegeven niet tegen dit voorstel te zullen stemmen, waarmede hij echter niet ge. acht wil worden zijn instemming te betuigen met den inhoud. Spr. zeide geen voorstellen te zullen doen, omdat die misschien derving van inkomsten ten gevolge zouden hebben en dit onder de tegenwoordige omstandigheden niet gewenscht is. doch stelde in uitzicht daarop later terug te komen. De heer Poppen (O. S. P.) heef een lans ge. broken voor verbetering van de arbeidsvoor waarden voor hen die te Castricum bij de werk verschaffing arbeiden. Vooral drong hij aan op het verkorten van den werktijd. Wethouder Kamphuijs (R. K.) wees er op, dat de gemeente niet het recht heeft de arbeidsvoorwaarden te wijzigen. Men heeft echter van deze zijde gedaan wat mogelijk is om de beste voorwaarden te bedingen. Vele ge meentebesturen doen hun best om aan de werkverschaffing uitbreiding te geven en tal van arbeiders vragen daarheen uitgezonden te worden. Na eenige verdere discussie werd het voor stel Poppen om de werkverschafffing stop te zetten verworpen. Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot het samenvoegen van de 7e klassen van eenige O.L. scholen tot twee scholen voor het zevende leerjaar. De wethouder voor het onderwijs, de heer Kelder (S.D.A.P.), vatte de zaak zoo op, dat nog niets wordt besloten, doch aan B. en W. de opdracht wordt gegeven het plan voor te be reiden. Zoo begreep ook de heer De Vries het, die daarom zijn stem toezegde. De voordracht werd ten slotte goedgekeurd. Voor stemden de socialisten plus de heer De Vries (diss. Kath.). Verder wordt gesproken over C. Kleijn, die van de gemeente een stuk grond in huur heeft, doch zijn huur niet betaalt en evenmin gevolg geeft aan de som matie om het terrein te verlaten, zelfs geen antwoord geeft als B. en W. hem een schrijven zenden. De heer R. Plooijer (soc. dem.) bepleitte clementie. De man kan niet betalen en dat hij niets yan zich laat hooren en ook niet eens bij B. en W. zijn zaak komt bepleiten vloeit voort uit onverstand, niet uit boos opzet. Uit de besprekingen viel af te leiden dat, als Kleijn maar vraagt, het dagelijksch bestuur wel geneigd is eenige toegeeflijkheid te toonen. Hierna volgde het debat over den Financieelen toestand der gemeente, waaraan verscheidene sprekers deelnamen en dat tot over middernacht duurde. De heer Van Poppen (O. S. P.) zette de beraadslagingen in met scherpe verwijten aan zijn voormalige partijgenooten, de S. D. A. P.'ers, dat zij hun medewerking gaan verlee nen aan de afbraak van zooveel goede dingen, die door de arbeidersklasse na jarenlangen strijd waren verkregen. Want dit moet men goed in het oog houden het is pas een begin. Straks als het rapport-Weiter werkt, wordt het veel erger en dan kan men niet meer terug. Dit is het fiasco van de S. D. A. P. Wethouder Kan (A. R.) wees op de bijzon der moeilijke omstandigheden, waaronder de gemeente in financieel opzicht is gekomen en waarvoor alle krachtsinspaning noodig zal zijn, om dat te boven te komen. Nieuwe bronnen van inkomsten zijn niet aan te wijzen. Wij zijn in dit opzicht aan de top. Het is alleszins begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden de Regeering op bezuiniging aandringt. In het college van B. en W. heeft spr. aan gespoord om in onderlinge samenwerking de oplossing te vinden door een samenstel van maatregelen, die in onderling verband aan vaardbaar zijn voor de Regeering. Er worden nu in de verschillende voorstellen van B. en W. allerlei lasten op de burgerij ge legd, doch de ambtenaren worden gespaard. Dit heeft tengevolge dat f 30.000 minder uit het gemeentefonds zal worden ontvangen. Wat de bezuinigingen betreft zijn B. en W. niet verder gekomen dan f 50.000, terwijl 4 ton moet worden gevonden. B. en W. stellen nu voor, voor het ongedekte tekort van 3 14 ton een crisisleening te sluiten. Wanneer men de loonsverlaging aanvaardt, zooals de vijf raadsleden die hebben voorge steld en men houdt de verlofstoelagen in, is een bezuiniging van f 75.000 verkregen. Wanneer men daarnaast een deel put uit de reserve der lichtfabrieken en aan de regeering zou vragen meerdere subsidie voor de werk loozen (o.m. voor de bouwvakarbeiders) en toe stemming voor een eenigszins mindere aflos sing, zou het doel te bereiken zijn, zonder crisis leening. Zooals gemeld werd Zaterdagmorgen de bijna acht en zeventig jarige alleenwonende arbeider E. H. vermoord in zijn woning te Onstwedde gevonden. Met een beitel en andere scherpe voorwerpen waren den bejaarden man talrijke steken en houwen toegebracht, in totaal niet minder dan vijftien, ten gevolge waarvan het slachtoffer spoedig moet zijn overleden. Uit het onderzoek bleek al spoedig, dat roof de drijfveer tot dezen gruwelijken moord was geweest, daar men een geldkistje geopend in de kamer vond. De verdenking viel op den 18-jarigen timmer man A. M. en den 21-jarigen bakkersknecht H. U., uit Musselkanaal. De maréchaussee, in sa menwerking met gemeente- en rijkspolitie, heeft Maandag beide verdachten gearresteerd. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Daar zware regens het vliegveld van Jodhpur onbruikbaar hebben gemaakt is de „Uil", ge zagvoerder Frijns op de thuisreis te Jhansi ge land. Deze plaats ligt omstreeks 300 K.M. westwaarts van Allahabad. De moesson is in Britsch-Indië zeer vertraagd, maar met groote hevigheid uitgebroken, zoodat de K. L. M.-vlieg- tuigen op hunne reizen moeilijkheden onder vonden. Een visscher heeft op het IJsselmeer de kano gevonden van den heer A. Ysen uit Naar den, die Zondag van het Valkenveensche strand was vertrokken. De kano is te Volen dam binnengebracht. Men vreest, dat de heer Y, is verdronken. De heeren Hallie (V.D.), Dor jé (C.H.), Kohne (V.B.) en Ranshuysen (R.K.) sluiten zich hier bij aan. De heer de Vries (diss. Kath.) zou met een voorstel tot loonkorting mee kunnen gaan als het van B. en W. kwam. De soc.-dem. hebben de meerderheid en zy moeten de verantwoor delijkheid dragen. Van de zijde van het college van B. en W. werd in het licht gesteld, dat de maatregelen alle een tydelijk karakter dragen. Dat men zit met 'n zoo groot tekort is alleen te wijten aan de zeer hooge crisis-uitgaven in verband met de groote werkloosheid. Aan loonsverlaging kunnen soc.-dem. niet meedoen; dat betreft een beginsel, waarvan niet wordt afgeweken. Nadat in tweeden termijn de leden hun mee ning nog nader hadden verduidelijkt volgde de stemming. Het voorstel van de vijf burgerlijke raads leden uit alle fracties voortkomende, werd met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Tegen stemden de socialistische leden, bene vens de heer de Vries (diss. Kath.) Vóór de 10 overige burgerlijke leden. De voordracht van B. en W. betreffende het aanbrengen van bezuinigingen en het aan gaan van een crisisleening van f 350.000 werd eveneens met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Vóór stemden de soc-democraten, benevens de heer de Vries (diss. Kath.). Tegen de burgerlijke leden en de heer Fop pen (O. S. P.) Aan het einde der vergadering had de heer Poppen (O. S. P.) een motie ingediend om te leurstelling uit te spreken over de arrestatie van den comm. Makkinga. Deze motie werd verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Voor stemden alle burgeriyke leden, tegen de socialistische. Aanrijding. Dezer dagen heeft langs den Kanaalweg te Teraar een aanrijding plaats ge had tusschen een melkauto, bestuurd door v. d. H„ en een dochter van den heer J. van Vliet, alhier. Het meisje, dat per rijwiel was, werd gegrepen en 25 Meter meegesleurd. Met wonden aan hals en borst werd zy opgenomen en bij de wed. V. binnen gebracht. Winterprovisie. De R. K. Volksbond heeft een wagon winterprovisie (brandstoffen) inge slagen. De aangesloten arbeiders kunnen tegen goedkooperen prijs hiervan afnemen. ENKHUIZEN, 2 Aug. Visch. Aangevoerd door 3 vaartuigen 720 K.G. nettenansjovis ƒ0.11 0.11 14; 1 vaartuig 209 K.G. kameransjovis 1014 ct. per K.G. 5 vaartuigen 700 pond Korschol 6 9.10; 2 vaartuigen 358 pond hoekbot ƒ20.35 per 100 pond. Aardappelen en Groenten. Groote Schotsche 4555 ct.; Eigenheimers 7080 ct. per baal; Slaboonen 7—10; Snijboonen 717 ct. per K.G. HONSELERSDIJK, 2 Aug. 1932 Black Ali cante 2933 per pond, Meloenen le soort 17—19 per stuk, idem 2e soort 8 y29 per stuk, Toma ten: A 140—180, B 130—150, C 120—170, CC 75—120 per 12% kilo. HONSELERSDIJK, 1 Aug. Black Alicante 26 33, Gros Colman 48; Druiven Blauwe 3038; idem Witte 2944; Gros Maroc 44; Aalbessen roode enkele 1012; idem dubbele 2729; Aal bessen witte 614814; idem zwarte 36; Kruis bessen 79; Meloenen le soort 1450; 1837; idem 2e soort 81429; Perziken le soort 514 16; idem 2e soort 41411; idem 3e soort 2/6; Pruimen witte 214314', Aardappelen groote 38 48; Stoof-appelen 1418; Bloemkool le srt. 1.506; Komkommers Gr. le soort ƒ6; 4.607; idem W. le soort 3.255.75; Snijboonen 916; Sla le soort 0.90; Andijvie 47)490; Eieren 3.75 4; Princesseboonen dubbele 5 'A7; Groote boo- nen 10; Tomaten A ƒ1.10—1.80; idem B 1215 1.20—1.70; idem C 0.90—1.70; idem CC 514; 0.35 —1.30. MEDEMBLIK, 2 Aug. Marktvereeniging „St. Joseph". Aardappelen: groote muizen 50 65 ct.; kleine muizen 7075 ct. per baal. NIEUW-VENNEP Eierenveiling E. N. V. Hotel J. de Groot Aanvoer 20.214 eieren: 18756 kippeneieren 3.104.00; 1458 Eenden eieren 2.102.40 per 100 stuks; Konijnen 0.55—1.25 pei stuk; Jonge hanen 0.25(>.55 per stuk; slachtkippen 0.550.80 per stuk. Handel vlug. PURMEREND, 2 Aug. Kaasbeurs. Op de ge houden gemeenteiyke kaasbeurs werden ver handeld 22 partijen, wegende pl.m. 66.000 K.G. Hoogste prijs 22 per 100 pond. Handel goed. PURMEREND, 2 Aug. Coöp. Centrale Eier- veiling Purmerend G.A. Op de gehouden eieren- veiling waren aangevoerd 34979 stuks eenden eieren; 72185 stuks kipeieren. 70-89 K.g. ƒ3.90 —4.80; 65-66 K.g. 3.50—3.70; 63-64 Kg. 3.40— 3.60; 60-62 K.g. 3.20—3.40; 58-59 K.g. 3.10—3.30; 58-57 K.g. 2.90—3.20; 53-55 K.g. 2.80—3.10; 50- 52 Kg. 2,60—2.80; 45-49 K.g. 2.30—2.80 per 100 stuks. Afslagvereen. BEEMSTER, PURMEREND en Omstreken. 2 Aug. Aardappelen: Schotsche Muizen 2046; BI. Eigenheimers 2352; Schot sche Muizen 20—34; Blauwe 20—32; Slaboonen Dubbele 9095; idem z. dr. 1.251.40; Enkele 1.50; idem z. dr. 1.80; Snijboonen Stok 1.80 2.70; idem smalle Stam 60—1.80; Tuinboonen 1518; Doperwten 1.50—4; Roode Aalbessen 6 —30; Zwarte Bessen 23—34; Klapbessen 35— 1.10 per 10 K.g. Roode Kool 1—1,40; Spinazie 82 ct. Andijvie 3560 ct. per kist Wortelen 4.10 —4.80; Uien 1—1.20; Appelen: Yellow Trans parant 1328; Peren: Janbaasje 310. POELDIJK, 2 Aug. Exportveiling. Black Alicante 28—33; Gros Colman 36—38; Gros Maroc 33—36 ct. per pond; aanvoer 11.478 bak ken tomaten: A 1.451.80; B 1.35—1.55id. C 1.40—1.75; id. CC 0.40—1.25 per 12% kg. TER AAR. Snyboonen f 1.00—1.45; stok- princes f 1.451.65; dubb. stamb. f 0.701.00; witte pronkers 3060 ct.; fijn f4.105.20; fynb. f2.302.40; basterd f 1.35—1.50; grof 6570 ct.; bommen 25 ct.; knorrels 5055 ct. WOGNUM, 2 Ausustus 1032 Uien f 2.203.50, Komkommers f 3.205.60, Bloem kool le soort f 5.70—6.80 per 100 stuks, Sla boonen f 5.10—10.90 per 100. Snijboonen f 12.60— 15.80 per 100, Sla fl.20—2.10 per 100 krop, Me loenen f 0.11—0.31 per stuk. DINSDAG, 2 Aug. Vorige koersen Londen 8.714 Beriyn 58.97) Parys 9.73 j Brussel 34.47| Zwitserland 48.37) Weenen Kopenhager 47. Stockholm 44.85 islo 43.75 Sew York (cable) 2.48* lome12.65 Praag 7.30 Madrid 20.7745 7.3; Vorige koersen Staatsleeningen Nederland 191'- 102* 102| Nederlanc 101| 101| 1% Nederland 193r 97s 9 ff 5 Nederl. 1932 1011 102 1% N. Ind 1926 AB 89 894 •anken koloniale Bank,-q gg ndische Bank 701. lert. Handel-MyDO 5 ndustrieën T 107i 1064 Jnilever 54z Jalvê Delft3i 32i \lg. Kunstzijde yj Van Berkei's Pat. ön 971 Vieuwe Philips ja <üch Accoustiek gy 99 Ved. Ford ndustr. Buitenland j 14| Anaconda 14? Jethlehem Steel „hf O S Steel 3~, Hf J S Leather A A ntern Nickel °s oï ïijnbouw Joeton Mijnbouw Mg. Exploratie Redjang Lebong 'etroleum Jaboes 9 9 ton Olie1384 1394 'erlak 79 78 udawa 44 -ontinentai JU7| 74 Shell Union OU lubber Vdam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadjadi Silau V I. G. O Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Holl Amerika Lyn iito Gem Eigend. Son. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Suiker 3. V A Jav. Cultuur N. L 3 O Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Jude Dell jostkust Senembah Spoorwegen Onion Pacific \Va bash Erie Kansas City South South. Rallw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2