ER IS NOG HOOP Anschluss-debat te Weenen Zeeliedenstaking Auto geslipt WOENSDAG 3 AUGUSTUS De moord te Naaldwijk Dollfuss op het nippertje gered Mgr. Seipel herdacht Moratorium voor Argentinië Zwaar tekort verwacht NACHTELIJKE SCHOTEN In verschillende Duitsche plaatsen De ramp der „Niobe" 216 arbeiders verdronken Ontploffing te Emmerik Een inzittende gedood Markten HET SLOT NEUSCHWAjSSTEIN De heerlijk gelegen schepping van den Beierschen Koning Lodewijk II. Gage'oerlaging met aanvaard t DE A. V. R. O. 24 Augustus voor het Hof TE GROOT GELEEFD Oneerlijke commies geschorst AUTOBUS AANGEREDEN Een aantal passagiers gewond CEMENT DAT SUIKER BLEEK TE ZIJN Smokkelaarscomplot ontmaskerd Groot-Duitsche motie van wan trouwen bij staking van stemmen verworpen Mgr. Seipel herdacht Geldkistje ontvreemd Dollfuss Dollfuss verdedigt Rundschak Moeilijkheden met Bazel Twee dooden in Silezië Slechts 3S dooden aan boord? Van Egmond en Leene nog in den strijd Twee arbeiders aan stukken gescheurd In volle Vaart tegen een boom gevlogen GOEDKOOPER PHILIPS-LAMPEN Een verlaging van 30 pet. in zicht STIKSTOFCONFERENTIE Belangrijke besprekingen te Scheveningen MOTOR OVER DEN KOP Twee gewonden Studiobouw te Hilversum UIT HET BOUWBEDRIJF Patroons en werknemers komen bijeen DE HAAGSCHE TAXI-STAKING MASSA-ONTSLAG TE NIJVERDAL Ongehuwde arbeiders Intrekking van vergunningen M. F. F. Meyer t Brand De afdeeling Rotterdam van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Centra len Bond van Koopvaardij-officieren heeft, volgens „De Telegraaf", besloten, de verlaging, die de reeders na het beëindigen van het con tract op 16 Augustus van plan zijn in te voe ren, niet te accepteeren. De reeders waren voornemens de salarissen der zeelieden in overeenstemming te brengen met de gages, die in andere landen worden betaald. Hiertegen verzetten de bonden der zeelieden zich hardnekkig, zoodat met spanning wordt gewacht op hetgeen op 16 Augustus gaat gebeuren. Een algemeene zeeliedenstaking is niet uitgesloten. Nader deelt het blad mede, dat de verlaging besproken is in de Contactcommissie der werk nemersbonden, welke een afwijzend standpunt inneemt. een der arbeidersvertegenwoordigers, deelde de directie nog mee, dat zooveel mogelijk kost winners zullen worde ontzien. Aan diegenen, die ontslagen zullen worden, zal een vergoe ding voor de gestorte pensioengelden worden terugbetaald. Het ontslag gaat in 13 Augustus a.s. Tijdens de gevoerde besprekingen, welke vrij lang duur den, werden, volgens „De Volkskrant" verschil lende mogelijkheden op den huldigen gang van zaken onder de oogen gezien. Hierbij deelde de directie nog mede, dat zij de toekomst voor de textielindustrie zeer donker inzag. Door de op deze fabriek werkzame arbeiders wordt ingaande deze week, om de andere week gewerkt. In aanmerking nemende hoevelen reeds eer der werden ontslagen, verder de verkorte werk tijd en het thans weer aangekondigde ontslag, mag geconstateerd worden, dat Nljverdal wel zeer zwaar wordt getroffen. Naar wij vernemen, zal de strafzaak betref fende den moord te Naaldwijk, gepleegd door den jeugdigen typograaf de B., in hooger be roep voor het Gerechtshof te 's Gravenhage worden behandeld op 24 Augustus a.s. Als raadsman treedt weder op mr. E. F. Moresco. Herhaaldelijk deden zich bij het postkantoor te Zwolle kleine kastekorten voor. Verdenking werd sedert eenigen tijd gekoesterd tegen een commies, die persoonlijk nogal royaal leefde. De man was belast met de kassiersafdeeling, waaronder ook de afrekening met de bijkan toren valt. Dezer dagen kreeg men, aldus het „Handelsblad", zekerheid, en de commies, die een inkomen had van 3600 benevens een toe lage van 400 als reserve-officier, werd ge schorst. Hij is gehuwd en vader van kinderen. Toen op den Veerkenweg, den verbindingsweg tusschen Oud-Gastel en Kruisland, Zaterdag avond nabij het zgn. „Hoekje" onder Kruis land, de autobus van de fa. v. d. Merkel uit Dinteloord in de richtng Roosendaal reed, moest daar te plaatse ook juist een zware vrachtauto, tractor met aanhangwagen uit Gastel passeeren. Door een verkeerde manoeuvre voor het nemen van de bocht, reed de vracht auto schuinsdwars op de autobus in, welke daar door zwaar werd beschadigd en onklaar werd gemaakt, terwijl de vrachtauto zelf geen averij van eenige beteekenis opliep. Door den gewel digen schok werden de passagiers in de autobus danig door elkaar geschud en wel zoo onzacht, dat verschillende hunner in mindere of meer dere mate verwond geraakten en enkelen zelfs uit de autobus de straat op geslingerd werden. Nadat de gewonden door dr. Roelvink te Kruis land, allen waren verbonden, werden de passa giers o*.w. ook een pleegzuster, met een reserve autobus verder naar Roosendaal vervoerd. De commiezen te Goirle hebben dezer dagen een handig in elkaar gezette smokkelaffaire aan het licht gebracht, zoo lezen wij in „De Morgen". Zij hielden een zoo goed als nieuwen vrachtwagen aan. De lading bestond uit zak ken cement. Bij de controle der papieren bleek alles te kloppen en de wagen zou zijn weg ver volgd hebben, indien niet op het laatste moment een der commiezen eens in de zakken was gaan graaien en tot de ontdekking was gekomen, dat hij in plaats van cement suiker in zijn hand had. De wagen met inhoud werd in beslag ge nomen en onder geleide naar Tilburg gediri geerd. Op het stationsemplacement werd de lading gelost, die bleek te bestaan uit 40 zakken cement en 40 zakken suiker, die werden opge slagen in de douaneloods. Een aannemer uit Rijen liet geregeld zijn materiaal vervoeren door den vrachtrijder M. uit Rijen. Reeds vaker was de vrachtrijder met zijn wagen naar Turnhout gereden om daar hout te laden, zonder dat zich iets bijzon ders voordeed. Dezer dagen had hij van den aannemer de opdracht gekregen om in Turn hout een lading cement te gaan halen. M. kweet zich prompt van zijn taak aan het adres te Turnhout, waar men reeds wist van de be- WEENEN, 2 Aug. (V. D.) De Oostenrijksche Nationale Raad heeft Dinsdagmiddag de door de Groot-Duitschers ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering met 81 tegen 81 stemmen, derhalve bij staking van stemmen, verworpen. De regeeringsmeerderheid had alle afgevaardigden doen verschijnen. Ook voor den zoo juist overleden dr. Seipel was reeds een plaatsvervanger aanwezig. Voor stemden behalve de 70 socialisten en de 9 Groot-Duitschers, twee leden van het Heimat- blok. Het leeningsverdrag werd vervolgens naar de hoofdcommissie verwezen. De middagzitting van den Nationalen Raad begon met een plechtigheid ter herdenking van Mgr. Seipel. De voorzitter, dr. Renner, hield de gedachtenisrede. Renner schetste dr. Seipel als een voorbeeldig staatsman en partijleider, wiens naam door alle tijden heen zal voortleven. De Groot-Duitscher Zarbock polemiseerde te gen afgev. Kunschak, wiens rede, volgens spre ker, een beleediging was geweest •oor de Duit- sche regeering. Het overwegende deel der Oos tenrijksche bevolking, zoo vervolgde Zarbock, is ervan doordrongen, dat als eenige mogelijk heid om uit dezen nood te geraken de aan eensluiting van alle Duitschers in Midden- Europa moet worden beschouwd. Afgev. Neustaedter-Stuermer zette tegenover de sociaal-democraten en Groot-Duitschers, die vóór hem hadden gesproken, uiteen dat de Anschlusz door de vredesverdragen verboden is en wel niet tot het jaar 1942 of 1952, maar voor altijd. Het is dus niet waar, dat het verdrag van Lausanne of het Geneef- sche protocol den Anschlusz hebben uitgescha keld, de Anschlusz is uitgeschakeld door de vredesverdragen. Er zal een dag komen, waar op Oostenrijk en Duitschland de macht zullen hebben, den Anschlusz te verwezenlijken, doch dit zal geen dag eerder of later geschieden. De Volkenbondsleening kan op het oogenblik nut- stelde cement. Men zou den wagen direct laden en noodigde den vrachtrijder uit eerst mede een glas bier te gaan drinken. Deze gaf aan de uitnoodiging gehoor en ging met enkele an deren het café binnen. De hem vergezellende personen hielden hem aan den praat, want ondertusschen zouden anderen den wagen wel vast laden. Een ging onderwijl nog eens even kijken, maar de wagen was nog niet heelemaa! vol, nog een tijdje geduld en de lading was gepakt. Toen de vrachtrijder buiten kwam was de zaak in orde, zijn wagen lag vol met zakken cement en daaroverheen was netjes een zeil gespannen voor den eventueelen regen. M. stapte in zijn wagen zonder argwaan en reed terug naar Rijen om onderweg aangehouden te wor den. Hij was er tusschen genomen en ver voerde behalve onschuldige cement de gevaar lijke smokkelwaar, suiker. De man was na tuurlijk zeer ontsteld en begreep terstond de toedradht van het geval. De aannemer had een smokkelhandeltje op touw gezet en gebruikte den vrachtrijder om zijn waar over de grens te brengen. In Turnhout zaten de handlangers, die den onschuldigen vrachtrijder een café binnenloodsten om de gelegenheid te hebben onder op den wagen 40 zakken suiker en daar boven op 40 zakken cement te laden. De suiket zat verpakt in papieren cementzakkenr, waar omheen oude kalkzakken waren gedaan om de lading minder verdacht te maken. Te Zaandam is hedenmorgen C. E. U. uit Amsterdam aangehouden, onder verdenking van diefstal van een geldkistje met ongeveer f 80, ten nadeele van C. Bahre, electricien aldaar. Te voren was U in den winkel geweest, voorgevende een barometer te willen koopen. Bij zijn vertrek had hij gezorgd de deur niet in het slot te trekken. Zoodra de heer B. zich weer naar zijn werkplaats had begeven is de man naar binnen geslopen en heeft hij het geldkistje weggenomen. De politie, die spoedig met den diefstal in kennis was gesteld, had 't geluk den man op de boot naar Amsterdam aan te houden, waar hij in het privaat bezig was het geldkistje te ledigen. Naar het schijnt is hij al eerder met de jus titie in aanraking geweest. tig zijn voor Oostenrijk, wanneer ze wordt ge bruikt als adempauze, om den economischen opbouw door te voeren. Hierop legde bondskanselier Dollfuss een verklaring af. Tegenover -den Groot-Duitscher Zarbock verklaarde hij, de uiteenzettingen van afgev. Kunschak geenszins zoo te hebben opge vat zij waren trouwens zoo niet op te vat ten dat hij de Duitsche regeering het ver wijt heeft gemaakt, dat zij commissarissen naar Oostenrijk zou hebben gestuurd. Een dergelijke uitlating zou ik zeer betreurd en zou ik recht gezet hebben. Kunschak heeft echter de Duit sche regeering verzocht om heeren, die zich naar Oostenrijk zouden hebben begeven om per soonlijk tegen de leening invloed uit te oefe nen, tot terugkeeren te bewegen. Ik betreur, dat deze uitlating den schijn van misverstand heeft gewekt. Tusschen de regee ringen te Berlijn en Weenen is een dergelijk misverstaan niet ontstaan. Zij zijn zich integen deel nog steeds bewust van de hartelijke vriend schap en verbondenheid. BAZEL, 2 Aug. (Reuter). De trustee van de B.I.B. voor de internationale leening aan Oostenrijk 1930 deelt mede, dat zij wegens de door Oostenrijk genomen maatregelen geen be taling kan verkrijgen van de maandelijksche rente, welke 1 Juli j.l. gestort had moeten wor den. Hetzelfde geldt voor de overeenkomstige maandelijksche terugbetaling, welke 1 Augustus j.l. verviel. De Oostenrijksche regeering heeft er op ge wezen, dat de betaling alleen mag plaats hebben in Oostenrijksche valuta. BUENOS AIRES, 2 Aug. (Reuter). Daar de financieele positie van Argentinië in bankkrin- gen aanleiding geeft tot speculatie, zou de Ar- gentijnsche regeering voornemens zijn, contact te zoeken met de overzeesche bankiers, ten einde een moratorium van 3 tot 6 maanden voor de buitenlandsche schulden te verkrijgen, Het kabinet heeft de beraadslagingen in dezen uitgesteld tot de komende week. Een omvangrijk begrootingstekort is onver mijdelijk en men acht den minister van Finan ciën een optimist, waar hij dit tekort op 40 mil- lioen pesos raamt. Hij toonde zich ook vol daan over de inschrijving op de binnenland- sche leening, welke een som van 152 millioen piasters bereikte. De minister weigert het bericht omtrent een moratorium te bevestigen of te ontkennen. Zijn persoonlijke positie zou inzeker zijn we gens politieke oneenigheden in het kabinet. Wanneer buitenlandsche banken niet te hulp komen, dan zou bovendien de provincie Buenos Aires niet in staat zijn haar schuldendienst voor October na te komen. Meer en meer groeit de overtuiging, dat Ar gentinië op een moratorium aanstuurt. MARIENBURG, 2 Aug. (V.D.). In den afge- loopen nacht hebben onbekenden schoten ge lost op de woningen van den politie-inspecteur, den Stadsarchitect en den leider van het alge meen Duitsche Vakverbond. In enkele woningen werden de ruiten ingeslagen en flesschen met sterk zoutzuur naar binnen geworpen, waardoor materieele schade aan het meubilair werd aan gericht. Te Goldberg (Silezië) zijn in den afgeloopen nacht schoten gelost op de woning van den uit zijn functie ontheven Landraad Gauglitz. Een kogel drong door het venster in het plafond van de woonkamer. Van de daders ontbreekt elk spoor. Eveneens in den afgeloopen nacht heeft een onbekende motorrijder een bom geworpen naar het Volksgebouw te Liegnitz. De materieele schade was gering en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NEURENBERG, 2 Aug. Gisterenavond tegen elf uur ontstonden samenscholingen in de binnenstad van Neurenberg. Toen de politie ingreep en de menigte wilde verspreiden, werd zij vanuit een huis beschoten. De politie be antwoordde het vuur, waarbij een man, die weigerde zijn raam te sluiten en de agenten uitschold, door een schampschot aan het hoofd gewond werd. Vier personen werden gearresteerd. Te Sonneberg (Thueringen) geraakten in den afgeloopen nacht een aantal personen, die had den deelgenomen aan een kerkwijdingsfeest, in politieke twist. Toen de gummistok niets uit richtte, loste de politie 6 schoten. Een 35-jarige chauffeur en een 25-jarige vrouw werden doode- lijk gewond. Ook een herbergier, die orde wilde stichten, kreeg een schot in den bovenarm. Toen de politieman zijn revolver had leeggeschoten, vluchtte hij door het keukenraam, om verster king te halen. Intusschen was de rust weer gekeerd. De regeeringspresident van Sleeswijk-Holstein heeft 3000 mark uitgeloofd voor de opheldering van de Zondagnacht in verscheidene plaatsen van Sleeswijk-Holstein tegen woningen van leden van linksche partijen en tegen commu nistische partijbureaux gepleegde handgranaat aanslagen. KIEL, 2 Aug. (VD). In welingelichte kringen wordt het vermoeden uitgesproken, dat zich van de 69 dooden der „Niobe" ten hoogste 35 in het gezonken schip bevinden, terwijl de ove rigen den dood in de golven zouden hebben ge vonden. Dat niettemin nog geen lijk is gevon den, wordt verklaard uit het feit, dat de wind den laatsten tijd eenige malen gedraaid is, waar door een voortdurende wisseling der stroom richting werd veroorzaakt. BOMBAY, 2 Aug. (Reuter). Bij het gisteren gemelde pont-ongeluk in Oost-Bengalen zijn 216 Mahomedaansche arbeiders verdronken. Slechts 31 konden gered worden In het Rose Bowl Stadion te Pasadena wer den Dinsdagavond de Olympische Wielerwed strijden voortgezet. De belangstelling was thans beter dan den vorigen dag en ongeveer zes duizend toeschouwers waren naar het Stadion gekomen om getuige te zijn van spannende wedstrijden. Op het programma stonden de kwart-finales sprint 1000 Meter. Winnaar werd Chaillot (Frankrijk). Onze landgenoot Van Egmond maakte den besten tijd voor Gray (Australië) en Pellizzari (Italië). Vervolgens werden de kwart-finales verreden voor den 2000 Meter tandem-wedstrijd. In de eerste rit wonnen de Franschen Chail- lot-Perrin voor de Engelschen Gebinder-Cham- bers. Bij de tweede rit ontstond een groot lawaai, zoodat de jury de Denen Christiansen en Gar vin moest disqualificeeren. Hierdoor werden onze landgenooten Leene en Van Egmond win naars. De Denen protesteerden tegen de disqualifl- catie, doch het protest werd afgewezen. Zij konden echter opnieuw uitkomen in een volgende rit en wonnen toen zonder veel moei te. Hierdoor werden ook zij in de demi-finale geplaatst. In de vierde rit wonnen twee Amerikaansche renners. Vervolgens werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met den achtervolgingswedstrijd. Frankrijk won hierbij voor Engeland, Italië en Canada. In de finale ontstond een ver woede strijd tusschen Italië en Frankrijk, welke eerst in de laatste ronde ten gunste van Italië werd beslist. Italië won in vier minuten en 53 seconden en heeft hiermede dus achtereenvol gens dezen wedstrijd gewonnen op de Olym pische Spelen te Antwerpen, Parijs, Amsterdam en Los Angeles. In den strijd om de derde plaats won En geland van Canada. EMMERIK, 2 Aug. (W. B.) De stad Emmerik werd Dinsdagmorgen opgeschrikt door een geweldige ontploffing. Een afdeeling van de Oliefabrieken van Noury en Van der Lande, vloog in de lucht. Het on geluk gebeurde in de droogafdeeling van het bedrijf. Het gebouw stortte geheel in puin. De ijzerdeelen werden honderden meters in het rond geslingerd. Gelukkig gebeurde het onge luk tijdens het schaftuur, zoodat er maar twee arbeiders in het gebouw waren. Dezen werden beiden aan stukken gescheurd. Door het geweld der ontploffing werden in de aangrenzende straten honderden ruiten vernield en ook de daken gedeeltelijk afge rukt. Verscheidene personen werden gewond, meest door rondvliegende glasscherven. De plek van het ongeluk is afgezet. EMMERIK, 2 Aug. (WB)Omtrent de ontplof fing, welke hedenmorgen hier in de chemische fabriek van de Nederlandsche firma Noury en v. d. Lande plaats had en waarbij twee personen om het leven kwamen, kan nog gemeld worden, dat vier personen, waaronder het kind van een der arbeiders, zwaar gewond werden. Maandagavond kwam de familie v. d. Velde van een vijfdaagscnen autotocht uit Duitsch land terug, toen bij Beek (L.) tengevolge van de gladheid van den weg de auto plotseling slipte en in volle vaart tegen een boom vloog. De 56-jarige heer J. v. d. Velde, directeur van het bijkantoor der Rotterdamsche Bankver- eeniging te Eindhoven, kreeg een schedelfrac tuur en werd dood opgenomen. Zijn jongste zoon brak een arm, mevr. v. d. Velde, haar dochter >n de oudste zoon bleven vrijwel ongedeerd. De auto was gehuurd van een onderneming te Eindhoven en werd door een van haar chauffeurs bestuurd. De groote zevenpersoonswagen werd zwaar beschadigd. Het stoffelijk overschot van den heer v. d. Velde is naar Maastricht overgebracht. AMSTERDAM, 3 Aug. 1932. Ter veemarkt waren aangevoerd: 359 Vette kalveren, le kw. 4552 ct., 2e kw. 3544 et., 3e kw. 2534 ct. per K.G. 41 Nuchtere kalveren f 37 per stuk 490 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90 —110 K.G. 3537 ct. Zware varkens 3334 ct. Vette varkens 28—32 ct. per K.G. slachtge- wicht 5 Wagons geslachte runderen uit Dene marken. Vette kalveren, flinke aanvoer, vlugge han del, prijshoudend. Varkens geringe aanvoer, handel vlug, prijshoudend. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Aug. 42000 kilo Aardappelen: f 0.702, Eigenheimers f 1.402.10, Blauwe Eigenheimers f 1.70 2.10, Due of York f 1.70—2.10, Drielingen f 1.50 1.90, 300 stuks Bloemkool, 1ste soort f 12.50, idem 2e soort f 1.80, 10.000 kilo Roode kool f 0.60, 7500 kilo Gele kool f 0.60—0.80, 7200 Groene kool f 60, 7000 Uien: Gene Nep f .30 9.30, Drielingen f 4.205.80, Zilvemep f 8.30 9.30, Zilverdrielingen f 4.906.20, 51.500 kilo Snij bonen f 7—8, 2000 Bieten f 1.80—2.10. NOORD-SCHARWOUDE, 3 Aug. 50400 K.G. aardappelen: Groote Schotsche 0.60 0.70; Schotsche Muizen 0.80—1.70; Drielingen 1.50—1.60: Duken 080; BI. Eigenheimers 1.30—1.90 2850 K.G. Spercieboonen 7.90— 9.20; 240 K.G. Tuinboonen 1.60; 31500 K.G. Zilveruien: Zilvemep 8.5010.90; Drielingen 4.50—5.60; Zilveruien 1.40—2.00 6700 K.G. Uien: Gele Nep 8.5011.90; Drielingen 3.80 —5.60 250 K.G. Kroten 1.60—1.70; 4000 K.G. Rooe Kool 0.60; 8500 K.G D. witte kool 0.60; alles per 100 K.G.; 135 stuks Bloemkool J 7.80 per 100 stuks. Het is te verwachten, dat de prijzen der Phillps-radiolampen spoedig in prijs zullen da len. De betreffende afdeelingen van de N.V. Philips Radio, aldus verneemt „Het Volk" uit vakkringen, hebben de prijzen der ontvanglam- pen over de geheele linie herzien, als gevolg waarvan de prijzen van deze Philips-producten met ongeveer 30 pCt. zullen dalen. Door deze verlaging zou de prijs der Philips- lampen komen op het peil der goedkoopere lampsoorten, tenzij ook de concurreerende fa brieken tot prijsverlaging overgaan. Sinds Maandag heeft in het Palace-hotel te Scheveningen een zeer belangrijke conferentie plaats van stikstofproducenten uit de verschil lende landen. Zooals bekend, is eenigen tijd geleden de con vention de l'industrie de l'azot (C. I. A.), de in ternationale vereeniging van stikstofproducen ten, uiteengevallen en hierdoor waren de ver schillende bestaande overeenkomsten betreffen de de te volgen prijspolitiek buiten werking ge komen. Een felle concurrentiestrijd is het ge volg van deze omstandigheden geweest en daardoor werden de betrokken groepen al spoe dig gedwongen, contact met elkaar te zoeken. Verschillende conferenties zijn gehouden, zoo als in Montreux, Boedapest, Scheveningen en andere plaatsen, doch een direct resultaat le verden deze besprekingen niet op. In alle stilte en onder de grootste geheimhou ding heeft men echter aan een kartel-overeen komst verder gewerkt en getracht zal worden, deze binnen korten tijd tot stand te doen komen. Strikt vertrouwelijke besprekingen zijn Maan dag jJ. in het Palace-hotel aangevangen en duren nog steeds voort. Speciale opdrachten zijn aan de hotel-directies en aan de portiers gegeven om de gedelegeerden in de meest vol strekte rust te laten en de vertrouwelijkheid der conferentie onder alle omstandigheden te handhaven. Officiëele communiqué's worden niet ver strekt; in elk geval niet voordat er een be paald resultaat is bereikt. Naar ons echter ter oore kwam is het doel der conferentie: het voeling houden van de pro ducenten van synthetische stikstof met de pro ducenten va* natuurlijke stikstof. Met deze laatste groep is natuurlijk Chili be doeld, dat, zooals bekend, de grootste en be langrijkste concurrent der synthetische stik stofindustrie is. Voorts kan worden medegedeeld, dat men de overeenkomst wil zoeken in een richting, welke aan beide groepen van producenten een plaats op de wereldmarkt verzekert en in plaats van een strijd op leven en dood een zekere produc tie- en verkoopsmogelijkheid openlaat. De besprekingen zouden ten doel hebben voor elk der groepen een bepaald contingent op de wereldmarkt aan te wijzen. Men betwijfelde of overeenstemming te dien aanzien wel zoo gemakkelijk zou kunnen wor den bereikt; men schijnt reeds enkele malen op het punt te hebben gestaan tot overeen stemming te komen, doch steeds kwamen er weer nieuwe moeilijkheden tusschen. Maandagavond hadden de Engelsche gedele geerden besloten, te vertrekken, maar op het laatste oogenblik stelden zij hun vertrek uit. Nader verluidde het dat hun vertrek afhangt van den loop der besprekingen, welke Dinsdag middag werden voortgezet. Men hield er ernstig rekening mede, dat de conferentie Dinsdag nog zou afloopen, al is het dan zonder tot een geformuleerde overeen stemming te zijn gekomen. De onderhandelingen kunnen dan later wor den voortgezet. Ter conferentie zijn aanwezig: van Duitsche zijde dr. Jacobi, geheimrat dr. Schmitz en von Harbou: de Engelsche groep (de Imperial Che mical Industries) door de heeren Spijer, Whet- moore en Mitchell. Van Chili zijn de voornaamste gedelegeerden Santa Kruz en Welpley. De Staatsmijnen in Nederland zijn vertegen woordigd door dr. Frowein, de Mekog door dr. Holtrop en ir. Kessler. Voorts zijn nog gedelegeerden aanwezig uit België, Noorwegen, Italië, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen. Dinsdagmiddag is een Duitscher met zijn mo torfiets nabij de Pegelbrug te Grave over den kop geslagen, doordat de weg was opgebroken. De Duitscher werd in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis te Grave vervoerd. Zijn twaal-jarig zoontje, die op de duo zat, liep minder zware verwondingen op. Te Rotterdam is de algemeene vergadering gehouden van de A.V.R.O., onder leiding van den waamemenden voorzitter, den heer G. de Clercq. De bijdragen van de luistervinken bedroegen bijna 678.000. De netto baten uit de Radiobode begrootten wij op 450.000, terwijl ze in werkelijkheid be droegen ruim 485.000. De baten uit de A.V.R.O.-uitgeverij, zooals schema's etc., werden begroot op 5000, doch beliepen in werkelijkheid ruim 42.000. De interest van het belegde kapitaal steeg tot bijna 48.000. Het saldo overschot, dat verleden jaar geraamd werd op 200.000, bedroeg in werkelijkheid meer dan 400.000. Hiervan moet ik echter ongeveer 166.000 aftrekken, wanneer ik het zuiver boekhoudkundig verlies op de waarde va ons effectenbezit in rekening breng. De programmakosten in 1931 bedroegen bijna 578.000, terwijl de bedrijfskosten beliepen 276.000. Voorts bedroegen de kosten van het drukken, administreeren, redactie en versprei den van ons officieel orgaan 882.000, zoodat alles te zamen de uitgaven ruim f 1.732.000 be droegen. Over de verhouding met den minister van waterstaat kan ik zeer kort zijn, merkte de voorzitter op. Hoewel de verzoenong in Augus tus 1931 tot stand kwam, zijn wij tot op dit oogenblik nog geen enkelen keer bij den minister van waterstaat geweest en het ziet er ook niet naar uit, dat wij daar spoedig zullen komen. De begrooting van de A.V.R.O. sluit in ont vangsten en uitgaven met 1.105.000. De voor zitter deelde mede, dat het saldo overschot, dat geraamd is op 230.000 reeds op 30 Juni jJ. 309.000 bedroeg. In deze 79.000 is echter begrepen een post van 20.000 aan koerswinst op beleggingen boven de beurswaarde op 31 December jJ. De heer W. Vogt gaf een exposé van de bouw plannen in uitvoering resp. in voorbereiding inzake studio en kantoorgebouwen. Voor inrich ting van het kantoorgebouw is een perceel Keizersgracht 107 te Amsterdam aangekocht, dat zal worden verbouwd. Voor den studiobouw is te Hilversum een ter rein aangekocht begrensd door 's-Gravelandsche weg, Melkpad en Hooge Naarderweg De architect P. Vorkink te Amsterdam is uitge- noodigd een ontwerp te maken. Het is de be- doeling in het nieuwe project een schouwburg zaaltje op te nemen. Voorts zal het gebouw be vatten een koffiekamer, geschikt om te worden gebruikt als „club der luistervinken", kleed kamertjes, solistenkamer, stemkamer voor or kesten, enz. In beginsel is voorts door het be stuur goedgekeurd dat een concert-bioscoop orgel zal worden aangeschaft. Het dagelijksch bestuur stelde aan de alge meene vergadering voor aan het bestuur een crediet te verleenen groot 500.000 ter verwe zenlijking van de bouwplannen ten aanzien van deze studio, welk crediet werd toegestaan. De patroonsorganisaties in het bouwbedrijf hebben de werknemers uitgenoodigd voor een conferentie op heden te Haarlem ter bespreking van den toestand in het bedrijf en de thans gepubliceerde maatregelen, welke de regeering overweegt, indien overeenstemming over loons verlaging wordt bereikt. Maandag heeft de directie der Kon. Stoom weverij te Nijverdal de fabriekscommissie op haar kantoor ontboden, en aan deze commis sie meegedeeld, dat zij zich genoodzaakt zag opnieuw tot ontslag over te gaan. Ontslagen zullen worden alle vrijgezellen mannelijke arbeiders tot den ouderdom van ongeveer 40 jaar. Het aantal dat door ontslag wordt getroffen schatte de directie op ongeveer 150 personen. On een desbetreffende vraag, gesteld door Burg. en wethouders van 's Gravenhage heb ben tot de partijen, betrokken bij het taxi-con flict, het volgende schrijven gericht: Bij ons schrijven van 11 Juni 1932 deelden wij u mede, dat wij voornemens waren, indien vóór 20 Juni d.a.v. het taxi-vervoer niet weder in normale banen geleid was, aan een aantal gegadigden stationneervergunning te verleenen, ten einde in de bestaande leemte op vervoer gebied te voorzien. Toen op laatstgenoemden datum in den stand van de staking geen wijziging was gekomen, hebben wij dan ook 25 nieuwe stationneerver- gunningen verleend. Desondanks is de staking intusschen nog niet afgeloopen en waar, naar onze meening, het belang van het verkeer, vooral in het zomerseizoen, eischt, dat aan de stations en op de andere taxi-standplaatsen een voldoend aantal voertuigen aanwezig is, mee- nen wij niet langer een afwachtende houding te kunnen aannemen. Wij zien ons daarom genoodzaakt, u mede te deelen, dat wij, indien binnen 8 dagen na de dagteekening van dezen brief (29 Juli) geen wijziging ten goede in den stand van de sta king zal zijn gekomen, tot intrekking zullen overgaan van de* stationneervergunningen, welke zijn verleend aan de bij de staking be trokken instellingen. Te Hillegersberg overleed Maandag In Huize St. Liduina in den ouderdom van 73 jaar, na voorzien te zijn van de HE. Sacramenten der Stervenden, de stichter en hooggeachte presi dent der coöperatieve inkoopvereeniging „St. Homobonus", de heer Martin Ferdinand Fried- rich Meyer, begiftigd met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Bestuur, leden, directie en personeel van „St. Homobonus" verliezen in den heer Ferdinand Meyer een vriend en leider, door allen hoog vereerd om zijn groote welwillendheid en strik te rechtvaardigheid. Het was door zijn offer vaardige toewijding, dat de coöperatie tot zoo grooten bloei kwam, tot zegen en welvaart van honderden Rotterdammers. Onder Bellingwolde (Gron.) is het huis van Tuitjer afgebrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6