is Vertaacjd in prijs van J. LOTTGERING WOENSDAG 3 AUGUSTUS STADSNIEUWS Uitvoer van bloembollen Voor het Crisis-comité WOLLEN DEKENS STOOMEN VANAF F 1. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a - Telef. 10771 DEN HELDER Thans geeft Sunlight Zeep betere waarde dan ooit. Steeds de meest populaire zeep door haar zeldzame zuinigheid in het gebruik, kost zij thans een stuiver minder; maar in elk ander opzicht is zij hetzelfde gebleven. Wat kwaliteit en zuiverheid betreft is zij nog steeds de voortreffelijke zeep van altiid. De waardebon blijft onveranderd. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ n.v„ VLAARDINGEN Personalia „L.O.M.A." DE DIEFSTAL IN DE SPAARNEKERK Voorwaardelijke gevangenisstraf voor den dader Onderscheiding Transportrijwiel verduisterd EGMOND-BINNEN HEILOO OUDER-AMSTEL SASSENHEIM VOORHOUT IJMUIDEN—OOST IJMUIDEN ZANDVOORT BOEK EN BLAD BURGERLIJKE STAND PROVINCIAAL NIEUWS CASTRICUM De waarnemend directeur-generaal van den landbouw, gelet op artikel 2 van het Koninklijk besluit ran 5 Aug. 1931 tot toepassing van artikel 8 der Landbouwuitvoerwet 1929 met betrekking tot bloembollen, brengt ter algemeene kennis, dat de namen istandplaatsen en adressen der controleurs, aangewezen tot het in ontvangst nemen van de aanvragen om keuring, luiden als volgt: I. Wageningen, de inspecteur, hoofd van den Blantenziektenkundigen Dienst (tel. 118) II. de ambtenaren en controleurs van den Plantenziektenkundigen Dienst: o.a.; Aalsmeer: C. J. Augustijn, Stommeerweg 70 (tel. 38); Beverwijk: J. Pas, Zeestraat 72 (tot 10 Sep tember as.); Heemstede: A. Sabelis, Haemstedeplein 24 (tel. 28238) (Haarlem); Heiloo: W. van Dorp, Rijksweg 349 (tel. 1125), (Alkmaar) Hillegom: P. G. Valk, Weeresteinstraat 141 (tel. 2655); Hoorn: W. J. Drost, Drieboomlaan' 146, (tel. 254); Lisse: C. van Klaveren, Kanaalstraat 158; Sassenheim: G. Demmink, Beukenlaan 31 (tel. 4513). Burgerlijke Stand Geboren: z. van Ch. J. d. Vlisde Beer; z. van A v d VliesWezelman; d. van R. Zeemande Jager; z. van A. Al- bers—van Leeuwen; d. van M van Dummelen Hoeben; z. van G. MensBas; d. van A. de MunkZwierstr. Overleden: L. G. Kaan, 63 jaar; C. ten Hoedt 55 jaar; G. Schager, 64 jaar. Eerste H. Mis In de O. L. Vr.-parochie aan de Stakman Bosschestraat werd Zondag door een harer zonen, n.l. pater Alvarus Schooneman O. P, een plechtige eerste H. Mis opgedragen. De feesteling werd hierbij geas. sisteerd door pastoor van Veen als presbyter assistent en door de eerw. paters Ruberg en v. d. Idzert resp. als diaken en sub-diaken. De vlootalmoezenier H. J. M. M. Alink hield de feestpredikatie. Het zangkoor zong het „Kyrie" van de Missa „Lauda Sion" en Gloria en Cre do van de Missa Jeanne d'Arc". Na beëindiging van de plechtige H. Mis werd de Priestercantate van J. A. v. Schaik uit gevoerd. uil light 0Cp S12-0176H. N. N. 2.50 De heer N. C. Schouten, te Haarlem, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O., G. A. Wiggers, te Noordwijk slaagde te 's-Graven hage voor het examen Handenarbeid; de heer J- H. Mulder te IJmuiden, slaagde te 's-Gra venhage voor het examen Handelskennis L.O, Van de Ned. Ver. „Loma" ter Bevordering Veiligheid bij Snelverkeer, welke 7 Juli j.l. werd PP&ericht, bestaan thans reeds afdeelingen te Hillegom, IJmuiden en Aalsmeer. In voorbereiding is de oprichting van een afdeeling te Zandvoort. Het secretariaat van het Hoofdbestuur wordt ^aargeijomen door den heer Jac. van Diemen, te Haarlem. De bewoner uit Halfweg, die Zondag 8 Mei tn de Spaarnekerk op heeterdaad betrapt werd bij het ledigen van offerblokken, is heden morgen door de rechtbank veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De eisch was 1 jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Bij Koninklijk besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere- medaille in zilver aan F. J. van Langendonck, wonende alhier, eerste-bedlende bij de Naam. looze Vennootschap Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot te Amsterdam. i Door de politie te Haarlemmermeer is op ver zoek van den commissaris van politie te Haar lem aangehouden een 18-jarige los-werkman. Wonende te Haarlemmermeer, als verdacht van verduistering van een transportrijwiel en f 36 ten nadeele van een winkelierster in de Kleine Houtstraat. HU is in verzekerde bewaring ge steld. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella Johanna, dochter van Jacobus Nijman en Ca- tharina van der Molen; Joanna, dochter van Cornells Hof en Agatha Schuit; Hendrikus Augustinus, zoon van Willem Kooyman en Mar- garetha Bregitta Nootebos (wonende te Wer- vershoof Overleden: Johannes Simon Wittebrood, 1 jaar; Johannes Theodorus Klooster, 69 jaar; Martinus Hendrikus Houtenbos, 6 mnd.; Jan Blokker, 38 jaar; Catharina Elisabeth Ruiter, 17 mnd. Getrouwd: Petrus Veldt te Castricum en Hen- drika Schuit alhier. Baad. De raad dezer gemeente vergadert Woensdagavond om half 8. Raadslid. De heer J. Koolhaas, benoemd verklaard in de vacature van lid van den ge meenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer De Bree, heeft deze benoeming aan genomen. Collecte. Aan het bestuur van „Volksonder wijs" is door B. en W. toestemming verleend tot het houden eener collecte ten bate van het Fonds tot Steun, in de maand Augustus. Verloting. Aan het bestuur van „Volkson derwijs" is door B. en W. voorts toestemming verleend tot het houden eener verloting, waar van de trekking voor 31 December 1932 zal plaats hebben, ten bate van de kas van Volksonderwijs en Volos. Crisis-comité. De in het uitvoerend co mité van het pl. Crisiscomité ontstane vacature door het overlijden van den heer De Bree, is aangevuld door de benoeming van den heer H. Schoenmaker, terwijl door het comité thans tot voorzitter is aangewezen de heer A. J. M. Pri mus. Personalia. Twee onderwijzers aan de R. K. school te Ouderkerk zijn met ingang van 1 Sep tember a.s. elder benoemd; de heer Theissing gaat naar Utrecht, de heer Claessen naar Cu- lemborg. Ouderkerkerlaan. Einde Augustus-begin September zal de Ouderkerkerlaan opnieuw eene teerbehandeling ondergaan. Dan pas kan ge zegd worden dat het werk voor dit jaar af is. Tegelijk zal dan ook de Julianalaan onder han den worden genomen. De gemeente heeft thans zelf een teerketel aangeschaft. De bedoeling is de eerste jaren ieder jaar de wegen te doen behandelen met teer. E.D.O. v. Roon Swart Boerree Koppen Vreenegoor Oomen Schults, v. Norden, Goemaat, Calland, Koene. Scheidsrechter Honsbeek, Leiden. J. Krumpelman, Ram, v. Kooyk, Windhorst. Binnekamp, v. d. Leek Dijkman Broer Hesseling M. Krumpelman v. Leeuwen. Alphen. De aftrap geschiedde door den heer Speel man onder luid gejuich der toeschouwers. In een flink tempo werd begonnen, ondanks dat de temperatuur nogal warm was. E.D.O. nadert direct gevaarlijk dicht het vijandelijk doel, een schot volgt, doch suist over de lat. Als het spel eenige minuten aan den gang is krijgt Alphen een vrijen schop. Krumpelman plaatst dezen mooi voor doel en Windhorst wordt de maker van het eerste doelpunt met een schitterenden kopbal (01). De Alphensche aanvallen worden door dit onverwacht succes gevaarlijk, met lang en open spel zijn zij een beetje sterker dan die van E.D.O. die zich meer toelegt op combinatiespel. Van Roon wordt herhaalde malen aan het werk gezet en maakt daarbij een goeden indruk; van Kooyk bij Alphen is de gevaarlijke man in de voorhoede en laat dit blijken door van verren afstand een bal in het doel te scoren (0—2). Dan volgt een snelle aanval van E.D.O., een der Alphenaren speelt op den keeper terug en de zich in buitenspelposit/e bevindende Goemaat kopt buiten bereikt van den keeper in. De scheidsrechter annuleerde echter dit overigens verdienstelijk doelpunt. Snel verplaatst de bal van doel tot doel en het is weer van Kooy* welke voor Alphen met een onhoudbaar schot de leiding vergroot. Nog voor rust wordt het werken van E.D.O. be loond, als Goemaat zich door de achterhoede heeft heen gedrongen. Hij lost een onhoudbaren schuiver (13). Nu zijn de E.D.O.-aanvallen niet van de lucht. Na de hervatting is E.D.O. het eerst weer in den aanval. Goemaat schiet tot tweemaal toe juist naast. De linkervleugel weert zich geducht en als Koene goed voorzet doet Goemaat beter en het is 23. De Alphenaanvallen zijn intusschen ook niet van de slechtste soort. Van Roon krijgt zeker zooveel werk als zijn partner en hij moet ten slotte voor de vierde maal achter het net vis- schen doo reen kopstoot van Ram (24). Even daama schuttert van Kooyk no. 5 tus- schen de palen. De rechtshalf Koppen bij E.D.O. gaat nu rechtsbinnen spelen, waardoor de E.D.O.-aanvallen nog gevaarlijker worden. Her haaldelijk wordt Schults aan het werk gezet, doch deze speler mist het noodige zelfvertrou wen. Dan gaan Koppen en Goemaat er van door, waarna laatstgenoemde het genoegen had de hattrick te verrichten (3—5). Alphen blijft gevaarlijk door het open spel en weet zelfs den voorsprong nog te vergrooten. E.D.O. zet nog eens de tanden op elkaar maar het mocht haar echter niet lukken. Het einde kwam dan ook met een overwicht der Haar lemmers. Hierna verzamelden de spelers zich weer achter de muziek om in het K.S.A.-gebouw af scheid te nemen. Daar bijeen, werden de prijzen met 'n toepasse lijk woord door den algemeenen penningmeester, den heer Wachter, uitgereikt. De burgemeester merkte nog op dat aan den heer Speelman voor een groot deel deze avond is te danken. Een driewerf „lang zal hij leven" voor Speelman werd door de muziek ingezet. Na het overhandigen van de medailles, werd aan beide vereenigingen nog een foto van park „Rusthoff" aangeboden. De beide voorzitters waren hiervoor zeer erkentelijk, en beloofden dat hunne vereenigingen nog wel eens bereid waren voor het Crisis-Comité te Sassenheim te komen spelen. Hierna werd een algemeen dankwoord gespro ken, waarmee deze mooie en gezellige avond geëindigd was. Tragisch verdrinkingsgeval. Maandagmorgen omstreeks elf uur is het 2-jarig zoontje van den heer A. van der Lans spelenderwijs in de Zandsloot langs den Rapenburgerweg in het water geraakt en verdronken. Te water geraakt. Zondag j.l. geraakte het zoontje van den heer B. te water in de Leid- sche vaart alhier. Tijdig toegeschoten hulp van den heer Angevaare wist den drenkeling op het droge te brengen, zoodat dit geval minder tragisch is verloopen. Arbeidsbemiddeling. Bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering staan ruim 25 werkzoekende perso nen ingeschreven. De werkloosheid begint in deze gemeente, evenals in de overige gemeen ten in de bloembollenstreek wederom met ras se schreden toe te nemen. Burg. Stand. Geboren: Johanna Theresia, dochter van F. A. Mcntanus en van P. B. G. den Hollander. Johannes Comelis, zoon van A. G. van der Lans en A. G. van der Lans. Overleden: Gerardus Leohardus van der Lans, oud 2 jaren. Bevolking. Gevestigd: M. C. J. Augustinus van Zijpe. J. C. Evers van Bloemendaal. O. J. van der Ploeg van Rijnsburg. Q. w. van der Klugt uit Noordwijkerhout. J. J. Heideman van Purmerend. Chr. M. Steinbach van Oberfroh- na. G. Hoekstra van Nederweert. W. J. H. Tee- terink van Amsterdam. D. Knetsch van Sas senheim. Vertrokken: J. M. G. den Held naar Zaan dam. K. J. Graaf naar Texel—den Burg. J. J. Hibbeln naar Amsterdam. J. M. Broeders n. Heijthuijzien. P- J. Desseling naar Naald wijk. Th. E. G. Lieverse naar Wijk bij Duur stede. J. A. van Noobelen naar Haarlemmer meer. E. C. A. Marjoto naar Teuven. B. J. van der Hulst naar Nootdorp. A. J. M. Geene naar 's-Gravenhage. Viering van het 3e lustrum van de B. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Deze afdeeling heeft op waardige wijze haar 15-jarig bestaan gevierd. De dag werd ingezet met een H. Mis uit dankbaarheid waaronder zeer vele leden ter H. Tafel naderden. Na deze H. Mis verzamelden allen zich in het Patronaat voor het gezamenlijk ontbijt. Na afloop hiervan werd een korte feestvergadering gehouden. Namens het hoofdbestuur was aanwezig den districtbestuurder de heer A. L. Vollaerts. De afdeelingsvoorzitter vr, J. A. Geelen opende de vergadering met een hartelijk wel kom en dankte voor de goede opkomst. Spr. hield een kort resumé over de laatste 5 jaren Allereerst huldigde spreker enkele pioniers in deze afdeeling en wel de heeren Waldenbach, Knap en Verduin en Willemse, die vanaf de oprichting reeds lid der afdeeling zijn. Ook de heer de Beet' Jr. werd dank gebracht voor de vele en dikwijls ondankbaren arbeid, welke hij in verschillende functies gepresteerd heeft en nog presteert. Spr. hoopte, dat allen nog vele jaren actieve leden van onzen R.K. Bouwvak arbeidersbond zouden zijn. Spreker memoreerde voorts de bondsvergadering in 1927 te Utrecht en het Jeugdcongres te Nijmegen in 1930. Hierna sprak de districtbestuurder. Spr. fe liciteerde namens het hoofdbestuur de afd. met de viering van het 3e lustrum en zeide, dat door samenwerking der organisatie bereikt is geworden. Vervolgens richt spreker 'zich tot de leden stucadoors en brengt hen namens het hoofd bestuur hulde, wijl zij tot nu toe zijn blijven staan in den strijd onzer organisatie (langdurig applaus) Paus Pius XI geeft in zijn laatste encycliek duidelijk aan de wegen die alleen leiden kun nen en met Gods zegen leiden zullen naar herstel van onze maatschappij. Spr. dankte vervolgens den G.Adviseur voor het werk gedaan in het belang van de afdee ling en eindigde met den wensch, dat de afdee ling innerlijk en uiterlijk moge groeien en bloeien. Hierna voerde de Geestelijk Adviseur, Pater Gratianus het woord. De Eerw. spr. memoreer de, dat zich hier thans nog leden bevinden, die zich voor 15 jaren R.K. durfden organiseeren. Door hun vasthouden hebben zijn hun aandeel gehad in den uitbouw van de R.K. arbeiders beweging. Spr. huldigde vervolgens de stuca doors, die pal staan in den strijd waar het gaat 'om het principe. Spr. hoopte nog lang voor de afdeeling te kunnen werken. De eerw. spreker eindigde met de opwekking in deze moeilijke dagen het kruis steeds voor oogen te houden, zich niet te laten misleiden, doch als één man achter de leiding te staan. De heer Stals feliciteert namens den R.K. Volksbond en de zustervereeniging „St. Faulus" en bood een bloemstuk aan. De voorzitter dankte hierop alle sprekers voor de zeer waardeerende woorden en blijken van belangstelling. Met het maken van een groepsfoto werd dit lste deel van dezen feestdag besloten. Des avonds te 8 uur had in het Patronaat een groote feestelijke bijeenkomst plaats van alle leden met hun dames en verdere genoo- digden. De voorzitter gaf na het gebruikelijke ope ningswoord direct het woord aan den bonds voorzitter Andriessen. Spreker wilde het dezen avond eens hebben over de waarde van den arbeid. Allereerst feliciteerde spr. de afdeeling met haar 3e lustrum en huldigde de reeds ge noemde 4 leden, die hier pioniersarbeid heb ben verricht, een arbeid, die in een periode als wij de laatste 25 jaren meemaken, tenvolle onze hulde verdient. Hierna trad het R.K. Tooneelgezelsehap „Kunst zij ons streven" voor het voetlicht met het blijspel „De verjongde Professor". Er werd danig gelachen en zonder uitzon dering hebben alle spelers deel aan het suc ces. Ook het strijkje „Utile Dulci" verleende naar best vermogen medewerking. Rest ons te vermelden dat er nog een verlo ting gehouden werd waarvan de recette geheel ten goede kwam aan het steuncomité van den Volksbond. Alles bij elkaar genomen mogen we zeggen, dat de afdeeling IJmuiden op waardige wijze haar 15-jarig bestaan herdacht heeft. *3» Gunning. De architect Johs. H. Blom te Amersfoort heeft aan de firma Ribberink en v. d. Hee, alhier, opgedragen den bouw van een tweede blok woningen, aldaar. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen maand Juli kwamen vanuit de Noordzee door de sluizen te IJmuiden binnen gevaren: 305 schepen met een inhoud van 2.025.026 M3.; ter wijl naar zee vertrokken 293 schepen met een inhoud van 1.949.902 M3. De Kon. Marine te IJmuiden. Gistermiddag te 1 uur werd alhier doorgeschut de onderzee boot O. 14. Het vaartuig heeft ligging genomen nabij de Papierfabriek te Velzen, terwijl heden morgen de kruiser Hr. Ms. „Heemskerk" te IJmuiden zou binnenloopen en ligging zal nemen aan den Toeristensteiger. Werkverschaffing. Van de uitgezonden Werklieden naar het rijkswerk aan de Dinkel bij Deventer zijn een tweetal werklieden terug gekeerd, omdat ze afgekeurd zijn voor dien ar beid wegens gezondheistoestand. Naar we vernemen zullen daarvoor nu geen anderen meer uitgezonden worden, maar zal met aanvulling gewacht worden, tot de nieuwe ploeg wordt uitgezonden. Intusschen ontvangen we van verschillende zijden opmerkingen, waaruit ons blijkt, dat de arbeid wel meevalt. Ook de algemeene omgeving, al blijft natuurlijk het van huis zijn een groot bezwaar bij velen. Het gaat om de oortjes en wie gewend is aan het afwezig zijn b.v. door vaart ter zee, voelt dit bezwaar minder sterk. De algemeene toestand van de uitgezondenen is goed. Als het stuur weigert. Kort voor de bocht bij de renbaan liep een auto aan de Zandvoort^. sche laan tegen een boom. Het voorgedeelte van den wagen werd geheel in elkaar gedrukt. Voor de botsing was eerst nog langs eenige boomen heen geschaafd. Van eenige boomen werd de schors afgerukt. De vermoedelijke oorzaak van de botsing is het vastloopen van het. stuur. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „Van Oarmels Blanke Bloem" Door de Kruisvaarders van St. Jan. te Rijs wijk, is dit boekje uitgegeven, dat geschreven is door dr. Franz Mathes. Daar de levensbeschrijving van de Kleine Theresia van Lisieux nog steeds in trek is, zal ook dit boekje zijn weg wel vinden. Sprookjesalbum van Vader Haas. Dezer dagen is verschenen de vierde sprook jesalbum van Vader Haas, uitgegeven door Haas' Azijnfabrieken te Haarlem. Het is weder om een alleraardigst werkje, dat den kinderen zeker veel genoegen zal verschaffen. Bovendien is het door de keurige afwerking en het mooie bandje voor de kleinen een fraai bezit. Evenals de vorge albums, waarvan de eerste reeds een derden herdruk heeft beleefd, zal ook nummer vier'zeer in den smaak vallen. De sprookjesplaatjes van Vader Haas worden bijgepakt bij Haas'- en Boog-azijn, en kan men ook krijgen tegen inzending der Haas' bonnen, die verpakt zijn bij Haas' mosterd en Haas'- en Boog-tafelzuren. De sprookjes zijn naverteld door Felix Ortt en de plaatjes zijn geteekend door Jan Wieg man. Heraut H. Hart, Aug. 1932. Redacteur: Willem Kea S.J. 't Is de eerste maal, dat een leek de maand- intentie bespreekt, maar 't is goed gezien nu de Paus het gebd vraagt voor de leeken-ver- plegenden om dr. Damen, den voorzitter van den R.K. Bond van Ziekenverplegenden, daar toe uit te noodigen. Dr. Mary of the Sacred Heart J.M.J. geeft een merkwaardigen kijk op de emancipatie der vrouw in de missie. In het leven van pater Rothaan zal ieder met graagte de reis van het kofschip: Jacobus Zeeper, naar Riga lezen. Het schetsje: De ach terste bank ni. in de kerk is raak. In de Berg rede bespreekt dr. Simons: Het handelen om loon, de z.g. Jehnseitsmoraal. Ontroerend doet het Baskisch Volkslied aan, dat eenvoudig een Ignatius-marsch is. We kunnen dat mooi-doenerig werk, getiteld: Rond het Eucharistische volstrekt niet genie ten, maar als een abonné, een vurig propa gandiste voor de H. Hart-devotie er zich op getogen over verklaart in de voorlaatste afle vering, dan durven we er geen kwaad van zeggen. Nu er geruchten gaan over een verandeimg in de Pauskeuze, wint het artikel van S. over Viterbo aan lezenswaardigheid. J. O. M. De zonnige kant. Dr. Jac. de Vreese S.J. 2e druk. Uitgegeven door de Bode van het heilig Hart. -Alken (België) 't Is een verblijdend verschijnsel, dat derge lijke verheffende, godsdienstige boekjes een tweeden druk beleven, maar deze bundel, zoo juist door zijn titel: De zonnige kant, gedekt, is het dan ook dubbel en dwars waard. Nooit heeft er in de Heraut van het heilig Hart een pittig, opbeurend woord van dr. de Vreese ge staan, of in „De Tijd" ontving het een eer volle vermelding. O.a. het frissche Hemelvaart, waarin de kerktorens als verkeersagenten naar den hemel werden voorgesteld of het bemoedi gend Allerheiligen, gevolgd door het troostend Allerzielen. Elk opstelletje van dezen bundel, die inder daad volop waard is de verspreide stukjes bij een te houden en te bewaren, maakt beter. In Nederland was het wellicht sierlijker uit gegeven, maar de waardevolle inhoud was ze ker niet zoo goedkoop verkrijgbaar gesteld. J. O. M. Serie „OM STIL TE LUISTEREN". Vertelselboeken van Wilh. Blokkfer. V. Zonnestraaltjes. VI. Van alles wat. VTI. Bij regenweer, vm. Geheel wat nieuws. Afzonderlijk en in één pracht band bij Gebrs. Kluitman Alkmaar. Wat uitvoering en inhoud betreft staan de hierboven aangekondigde deeltjes zeker niet achter bij de vier eerste in de serie kinderboeken van dien naam, die reeds eer verschenen. De verhaaltjes en versjes zijn ditmaal verzameld door mej. Wilh. Blokker, de schrijfster van de zoo gunstig bekend staande serie: „Mijn eigen leesboekje", terwijl de kleurteekeningen zoowel als de illustratie tusschen den tekst wederom geteekend werden door Miep de Feijter. UIT HET LEVEN VAN MOEDER BERTILLA, door Zuster R. Druk- keri Jongen Co. Heerlen. Schoonheidskoninginnen, zwemsters, tennis kampioenen, Oceaanvliegsters, ja zelfs filmster ren.... haar glans verbleekt, ja verdwijnt ge heel en al bij het lezen van het heldhaftig of ferleven dezer eenvoudige vrouw, omdat hier al leen innerlijke waarde is. Het is vlot en handig geschreven en met een opvallende belezenheid van geestelijke lectuur en begrip van geschiedenis schrijven. Vooral de eenvoud en eerlijkheid trekt, want hoe ver heffend en stichtend ook het leven van moeder Bertilla is, zij was ook een mensch met men- schelijke gebreken en die worden niet verheeld. Van haar prilste jeugd, haar meisjesleven, haar gedrag als postulante, novice, eenvoudig zuster, huisoverste, algemeen overste der Kleine Zusters van den heiligen Joseph, op welke Congregatie zulk een zichtbare hemelzegen rust, wordt in alle oprechtheid opgesmukt verteld. Haar offerliefde komt vooral uit als de alge meen overste zich dringend aanbeveelt als mis siezuster voor het onherbergzame China, een ideaal, dat zij steeds gekoesterd had en be wondering en eerbied en gevoel van eigen nietig heid komen onder het lezen van die bijna bo- venmenschelijke offervaardigheid in een zwakke vrouw op. Ook in andere Communiteiten dan van de eigen Congregatie zal het leven van deze een voudige heldin uit onzen tijd als tafellezing groot nut stichten. J. O. M. „Ons Taalboek", door A Boudens en J. M. Weeterings met teeke- ningen van J. Rotgans. Uitgave L. Malmberg, Den Bosch. De heeren Aug. Boudens en J. M. Weeterings hebben een taalboek geschreven, dat geheel op de practfjk is ingesteld. Bijzonder origineel en ook actueel is de opgave, waarin arkortingen, in advertenties veelvuldig voorkomende, verklaard moeten wor den. Waarlijk, daar zou menige volwassene nog wat van kunnen leeren! Het boekje is volgens de spelling Terpstra. Jammer is echter, dat enkele drukfouten niet vermeden zijn. De illustraties van J. Rotgans zijn goed. „Zien, doen en weten", door E. S. van Tricht. Uitgave L. Malmberg, Den Bosch. Of het juist is gezien, in dit boekje som metjes op te geven over een statistiek van het aantal gesloten retraiten in Nederland, staat nog te bezien. Verder lijken ons sommige opgaven (b.v. figuren op bladz. 95) meer geschikt voor het teekenlokaal dan voor het rekenuurtjeü Overigens bevat dit boekje de gewone op gaven, voor de leerlingen van de zesde klas van de lagere school geschikt, terwijl een toe lichting met antwoorden het deeltje comple teert. Geboren: 28 Juli, M. M. Roemers—'Versteege 2.; 31 Juli, H. C. T. J. Sluijter—Moriën z.; 28 Juli, M. M. Scholte—van de Wijngaert z.; 30 Juli. J- H. M. A. van Liemt—Noijsons z.; 31 Juli, c- C. BrouwerAntonisse z.; 28 Juli, K. J. Heeremansvan Opzeeland d. Overleden: 31 Juli, A. Kollaard, 17 j„ Jan Hieuwenhuyzenstraat; 30 Juli, C. W. Heeren, ®7 j„ Frans Halsstraat; 29 Juli, H. Kraak— Hermsen, 79 j. Generaal Bothastraat; 30 Juli, Adrian 62 j., Tempeliersstraat; 31 Juli, C. J. Cornet, 71 j., Voortingstraat; 29 Juli, H. B. Mijnarends, 59 j., Westerhoutstraat; 30 Juli, C. A. van Borkum, 40 j., M. van Heemskerk- straat. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Eli sabeth, d. van S. Beentjes en J. Boots. Getrouwd: Alphonsus M. H. de Jongh en Helena A. Koopman. Overleden: Nelia Margrieta Lasthuis, oud 77 jaren, wonende te Amsterdam; Johanna Ca tharina van Es, oud 29 jaren, wonende te Haarlem. Bevolking Ingekomen personen: A. Mooi) van Akersloot; S. de Jong en echtgen. van Am sterdam; M. G. M. Eickhof en gezin van Am sterdam; J. F. Geijtenbeek van Utrecht; H. C. H. M. van Dijk van Haarlem; D. Bos en gezin van Velsen; H. Broksma van Utrecht; J. Molenaar van Hoorn; J. A. en W. G. Kingma; M. M. Bierakowski van Amsterdam; J. G. Krimp van Heiloo; M. van der Meer van Utrecht; P. c. Schumacher van 's-Gravenhage; J- B. Heij van Arnhem; R. Doting, C. Beek en L. E. Thijssen van Amsterdam; J. M. Razing Van Limmen. Vertrokken personen: A. Klemkerk naar Fijnaart; H. A. Koopman naar Velsen. Gevonden en verloren voorwerpen Gevon den: i waterzak met inhoud; 1 mattenklopper; 1 zilveren horloge met ketting; 1 badcostuum; 1 badhanddoek; 1 heerenhoed; 1 dameshoed; 1 jaar gymnastiekschoenen; 1 damesmuts; 1 thermosflesch; 1 paar handschoenen; 1 kinder blouse. Verloren: 1 groote broche; 1 heerenporte- öionnaie met inhoud; 1 damesportemonnaie diet inhoud; 1 bontshawl; 1 zwarte muts. Kranig jager Aan den heer A Asses, ai- ®ier, is in dit seizoen de 50e jachtakte uitge lekt, zoodat dit een jubilé beteekent. He heer Asses jaagt nog steeds opgewekt en wa meer zegt, nog heel zeker van zijn schot, wild dat hij onder schot krijgt is in 99 van de 100 gevallen ten doode opgeschreven. E.D.O, I (HAARLEM)—ALPHEN I 3-6. Voor het Crisis-Comité. Het heeft de R.K. Voetbalvereeniging „Tey- Ungen" niet weinig moeite gekost een ontmoe ting als deze te organiseeren. Na lang zoeken kon een programma worden vastgesteld, dat aan alle eischen voldeed. De afwerking van dit programma is geheel volgens de verwach ting afgeloopen. Het resultaat had echter beter moeten zijn, temeer waar het een soort lief dadigheidswedstrijd was. Voor een algemeen doel zooals dit, was er geen spontane belang stelling. De avond zelf had een schitterend verloop. Om 6 uur arriveerden de besturen en de le den der vereenigingen E.D.O. en Alphen werden ten gemeentehuize ontvangen. De burgemeester, tevens eerevoorzitter van het Crisis-comité, verwelkomde hen hartelijk en vervolgde: „Uw komst in deze gemeente is van groote beteekenls. Naast mij ziet U den Ijverigen voorzitter van het Crisis-comité, den heer Speelman met zijne medeleden, die voor dezen avond van Uwe goedheid en naastenliefde een dankbaar gebruik willen maken. Ook in deze stad heeft de crisis vele slacht offers gebracht en daarom stel ik het zoo op prijs, dat U de sport ten dienste stels om dezen nood te lenigen. Van de elftallen heb ik veel goeds gehoord. Het gaat hier echter niet om links of rechts, maar het gaat hier om het spel. De Hemel heeft dezen dag met mooi weer willen zegenen en ik hoop dat er van dezen wedstrijd, zoo'n prachtig blijk van naasten liefde, een roep zal uitgaan welke nog lang ge hoord zal worden". De voorzitter van E.D.O. bedankte voor de groote eer, zoo door den burgemeester van Sas senheim te zijn toegesproken. Het deed hem genoegen dat E.D.O. tegen de vereeniging Al phen den strijd mag aanbinden en hij hoopte tenslotte voor het crisis-comité veel succes. De voorzitter van Alphen was dankboor voor deze ontvangst. Spr. vind het jammer dat in de eens zoo bloeiende streek, moeilijke dagen zijn gekomen. Gaarne wil de vereeniging Alphen door dezen wedstrijd dit leed helpen verzachten. Spr. maakte van deze gelegenheid gebruik om de voetbalsport in 't bijzonder te propageeren. Spr. hoopt ook, dat hij met de oude vrienden van E.D.O. een gezelligen wedstrijd zal spelen. Na dit officieele gedeelte werd voor den in gang van het raadhuis een groepsfoto gemaakt, waarna met muziek van de Harmonie „St. Am- brosius" naar het terrein werd gemarcheerd. Precies qeven uur klonk het signnal van scheidsrechter Honsbeek en schaarden de spe lers zich om den voorzitter van het comité, den heer Joh. Speelman. Deze hield een korte toespraak en dankte daarbij de sportbroeders, dat zij gehoor hadden gegeven aan den oproep van de vereeniging „Teylingen". De wedstrijd. Na den toss, welke door E.D.O. werd gewon nen, stelden de volgende elftallen zich op:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9