Buren-ruzie in Zuid-Amerika DE BLOEDIGE BURGVREDE VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS STOUTE LILLIPUTTERS PARAGUAY EN BOLIVIA Borah spreekt nog een keer Slachtoffers van den bliksem Aanbiedingen aan Engeland Door Canadeezen te Ottawa HOE LANG NOG DUURT DE TERREUR Het nieuws van heder Koopt Greta Garbo Kreuger's villa? DE BAROMETER VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. weeT: 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het slechte voorbeeld Moeizaam bemiddelingswerk Voorwaarden voor welslagen van Econ. Wereldconferentie Borah Het Weer" NATUURMONUMENT IN NOORD-BRABANT iiiii De Italiaansche Musea Fransche spoorwegen opgelicht De prachtige Oisterwijksche vennenwelke jaarlijks door vele duizenden bezocht worden. Opstand in Sao Paulo loopt ten einde Waar blijven de aangekondigde draconische maatregelen De Duitsche pers wordt ongeduldig Een rechtsch geluid Dr. Brachtdie verantwoordelijk is voor de orde in Pruisen Germania maakt alarm Jacht op bankroover Schietpartij te Stettin Nieuwe aanslagen in Oost-Pruisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Steeds nieuwe processen NIEUWE OCEAANVLUCHT? Met onbekend doel gestart 4 gevangenen gedood Geen openstelling van diamantvelden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18142 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Zuid-Amerikaansche buren Bolivia en Paraguay hebben weer eens ruzie gekregen over hun grenzen in het gebied van de Gran Chaco, een onvrucht baar en moerassige vlakte. Het bezit van deze hoogst ongezonde vlakte, welke niet veel meer voortbrengt dan sloopende moe raskoortsen, wordt door Bolivia ten zeerste begeerd, omdat zij toegang verschaft tot de Paraguay-rivier. Sedert Bolivia Tacna aan Peru en Arica aan Chili zag toegewezen, werd de hoop, dat het nog ooit een uitweg naar den Grooten Oceaan zou krijgen, vrij wel tot een hersenschim. Deze hersenschim liet echter Bolivia niet met rust Het voelde zich opgesloten als een cellulaire gevan gene, wiens plan om op een goeden dag uit te breken tot een opwindende obsessie werd. Reeds verschillende malen kwam het tusschen Bolivia en Paraguay tot botsingen en wrijvingen in het Chacogebied, maar steeds wisten de omringende Staten door het uitoefenen van moreele pressie op de vechtlustende buren den vrede te handha ven. Tot een definitieve grensregeling in de ten deele nog niet geëxploreerde Chaco- vlakte kwam het evenwel niet, zoodat de bron der geschillen bleef doorvloeien. Ook thans, nu Bolivia en Paraguay als felle kemphanen op elkaar aanvliegen en „mobilisatie" en „oorlog" kraaien, tracht men van alle kanten te bemiddelen om het reeds losgebroken wapengeweld te keeren. Negentien Amerikaansche staten hebben al uitdrukkelijk verklaard, dat zij geen enkele grenswijziging, welke met de wapenen is bevochten, zullen erkennen en aangedron gen op het staken der vijandelijkheden om te komen tot neutrale arbitrage. Ook de Volkenbond heeft een vermanend briefje naar de beide Zuid-Amerikaansche heet hoofden gestuurd, om hen te herinneren aan de verplichtingen, welke het lidmaat schap van den Bond hun oplegt, en hun on der het oog te brengen, dat een oorlog voor Volkenbondsleden als zij geen geoorloofd middel is ter bereiking van zelfs het meest rechtvaardige doel. Bovendien heeft de waarnemend secretaris-generaal van den Volkenbond 'de regeeringen van Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitschland, Italië en Spanje verzocht de vermaningen van den Volkenbond, gericht tot Bolivia en Pa raguay, langs diplomatieken weg te onder steunen. Tot nu toe heeft dit alles echter nog weinig resultaat gehad. Het gaat tusschen Bolivia en Paraguay als tusschen China en Japan. Er wordt op het oogenblik een oorlog gevoerd, die alleen geen oorlog is, omdat ze officieel nog niet verklaard is. Het slechte voorbeeld van den Japanschen reus in het Verre Oosten, die het Volkenbondsprestige aan zijn militaire laars lapt en ondanks alle internationale vertoogen kalm voortgaat het internatio nale fatsoen met voeten te treden, schijnt aanstekelijk te hebben gewerkt op de Zuid- Amerikaansche lilliputters. Bolivia beschul digt Paraguay den aanvaller te zijn en ver zwijgt daarbij natuurlijk, dat het zelf reeds sinds lang verschillende strategische stel lingen op Paraguaansch grondgebied bezet houdt. Het Paraguaansche volk brult en thousiast, dat het in een „rechtvaardigen oorlog" zijn „heilige" rechten zal verdedi gen en windt zich op tot een mentaliteit, BUENOS AIRES, 4 Aug. (V.D.) Uit La Plaz wordt gemeld, dat Bolivia en Paraguay het voor stel der Zuid-Amerikaansche neutrale staten, om de vijandelijkheden te staken en de beide legers in hun stellingen te doen terugkeeren, teneinde de zaak aan de overige neutrale staten van Zuid-Amerika voor te leggen, hebben afgewezen. Als gevolg van het voorstel van den secretaris generaal van den Volkenbond, om door de En- gelsche, Fransche, Duitsche, Italiaansche en Spaansche regeering langs den gebruikelijken diplomatieken weg een beroep van den Volken bond op de regeering van Paraguay en Bolivia te doen ondersteunen, hebben de Britsche ge zanten te La Paz en te Assuncion opdracht ge kregen, de regeering van Paraguay en Bolivia op de hoogte te stellen van het voornemen der Engelsche regeering om zoowel het beroep van den Volkenbond als dat van de Amerikaansche staten tot staking der vijandelijkheden, te steu nen. Ook de regeering der Vereenigde Staten is van dezen staop op de hoogte gesteld. Het Boliviaansche gezantschap te Londen pu bliceert een verklaring, waarin gezegd wordt, dat de huidige situatie is ontstaan tengevolge van het afbreken der bemiddelingsonderhande lingen te Washington door Paraguay en tenge volge van den Paraguaanschen aanval op de Boliviaansche havens Santa Cruz en Florida in de Gran Chaco. Als represaile-maatregelen hebben de Bolivianen toen de Paraguaansche forten Corrales, Toledo en Bouqueron bezet. FRIEDRICHSHAFEN4 Augustus (W.B.) In verband met den politiek onrustigen toestand in Zuid Amerika, zal de vijfde tocht naar Zuid Amerika van de Graf Zeppelin, welke deze maand zou plaats hebben niet doorgaan. De tocht zal vermoedelijk in October of nog later worden gemaakt. welke aan die van de Europeesche oorlog voerders in 1914 herinnert, toen met bloe men getooide soldaten als slachtvee naar het front-abattoir door een juichende be volking uitgeleide werden gedaan. Het is te hopen, dat de stoute Zuid- Amerikaansche lilliputters spoedig tot reden zullen worden gebracht. Niet zoozeer omdat hun miniatuur-leger tjes (Bolivia heeft ongeveer 7100 man en Paraguay ongeveer 3200), welke natuurlijk door het toestroomen van talrijke vrijwilli gers aanmerkelijk groeien, bijster veel schade kunnen aanrichten, maar omdat het gezag van den Volkenbond en het ver trouwen van de wereld door den bescha- menden afloop van de eerste periode der ontwapeningsconferentie en door de niet te temmen driestheid van het militairisti- sche Japan al zoodanig geschokt zijn, dat een wezenlijke oorlog in Zuid-Amerika, ook al wordt die dan door twee peuters gevoerd, een onberekenbaar demoraliseerenden in vloed zou kunnen uitoefenen in de nog al lerminst gezuiverde sfeer van internatio nale samenwerking. MINNEAPOLIS, 4 Aug. (Reuter.) De geheele economische wereldconferentie is voorbestemd te mislukken, zoo verklaarde de be kende Senator Bo rah in een hier ge houden rede, in dien niet de vraag stukken van her stelbetalingen, oor logsschulden en ontwapening te ge- lijker tijd door de gemeenschappelijke pogingen van alle naties tot een op lossing worden ge bracht. De Ver. Staten, zoo voegde hij er aan toe, moeten het initiatief ne men, omdat zij zelf slechts gered kun nen worden door samenwerking met de andere volken. Wanneer Europa de kwesties der herstelbe talingen en ontwapening duurzaam zal heb- ben geregeld, zullen de Ver. Staten gaarne be reid zijn de oorlogsschulden te annuleeren, als belegging voor een duurzame welvaart. Sommigen zeggen, zoo besloot Borah, dat, indien wij de oorlogsschulden annuleeren, wij den oorlog betaald zullen hebben, doch op het oogenblik zijn wij bezig den oorlog te betalen en zullen dit blijven doen, totdat de Ver. Sta ten bankroet zijn. H Zwakke tot matigen meest Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, droog, behon- B dene kans op onweer. Zelfde tempera- jj tunr. Nog weinig verandering. 5 Zon op 5.27, onder 8.43. Eerste Kwar. B tier Dinsdag v.m. 9 uur. Liclxt op 9.13. ROME, 4 Aug. (V. D.) Gisterennacht heeft een hevig onweer, dat boven Milaan woed de, groote schade aangericht. Op vele plaat sen ontstonden storingen op het electrisch lichtnet, waardoor geheele stadsdeelen in het duister werden gehuld. Vele straten kwamen door den hevigen regenval geheel blank te staan. Uit Omegna in Piemont wordt gemeld, dat drie geestelijken, die onder een boom bescher ming tegen het noodweer hadden gezocht, door den bliksem werden getroffen en gedood WARSCHAU, 4 Aug. (V.D.) Gisterenmid dag is Warschau en omgeving geteisterd door een hevig onweer, dat vooral boven het district Lukow. woedde Door het inslaan van den bliksem werden in totaal vijf personen gedood en twaalf ernstig gewond. In het dorp Gron- zowka sloeg de bliksem in een groep van acht kinderen, waarvan een op slag werd gedood en de zeven anderen ernstig gewond. In de nabijheid van het dorp Powursk in Wolhynië werd een afdeeling Poolsche sol daten. die van een oefening terugkeerden, door een zeer hevig onweer verrast. De blik sem sloeg in het groepje, waarvan zes solda ten op slag werden gedood en zes zwaar ge wond. Sinds in September 1929 Mussolini de en- trée-gelden voor de Musea afgeschaftt heeft, is het aantal bezoekers verdriedubbeld. In de jaren 1927 en 1928 bedroeg dit ongeveer een millioen, steeg in 1930 en 1931 tot meer dan 3 millioen, terwijl de statistiek voor Januari tot Juli van dit jaar reeds het cijfer van 11.796.650 aanwijst. Onder leiding van het Ufficio delle Belle Arti wordt gewerkt aan de samenstelling en inrichting van het nieuwe Museum voor Oude Kunst, dat ondergebracht wordt in de lokalen van de vroegere Kerk van S. Agostino aan de Piazza S. Agostino. In hetzelfde gebouw wordt een zaal gereserveerd en geheel vernieuwd, be stemd vöor het geven van klassieke concerten. Men vermoedt, dat het Museum aan het einde van dit jaar voor het publiek kan worden opengesteld. PARIJS, 4 Aug. (Reuter) Een Fransche transportfirma heeft de Fransche spoorwegen voor eenige millioenen francs opgelicht, door misbruik te maken van het feit, dat de spoor wegen bü sommige transporten belangrijke kor ting, zelfs tot 25 pCt. toestaan. De firma deed valsche declaraties en gaf on juiste gewichten op. - tas Jfi.# s. t> - V. tm f PORTO ALLEGRE, 4 Aug. (Reuter). Het zuidelijke federale leger heeft Apiahy op de rebellen van Sao Paulo veroverd. Officeel wordt gemeld, dat regelingen worden getroffen voor een vredesconferentie tusschen de Braziliaan- sche regeering en de opstandelingen. OTTAWA, 4 Aug. (Reuter). Vanmorgen vond een ontmoeting plaats tusschen de Canadeesche en de Engelsche delegatie. De Canadeezen leg den voorstellen voor, welke zeer gedetailleerd geformuleerd moeten zijn. Na betrekkelijk kor ten tijd was het onderhoud, waar een hartelijke toon heerschte, geëindigd, waarna de Engelschen de voorstellen bestudeerden. Waarschijnlijk worden de besprekingen op zijn vroegst volgen de week hervat. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de Canadeesche voorstellen omvatten tarwe, hout, vleesch (w.o. bacon), levend vee, boter, kaas, groenten, fruit, metalen (w.o. koper, nikkel, zink en lood). De Canadeesche voorstellen voorzien in een uitbreiding van het aantal onbelast ingevoerde Engelsche producten en in een grooter verschil tusschen de douane-tarieven op Engelsche en die op buitenlandsche waren. De bondsvoorzitter van de „Rijksbanier" Hoeltermann en de plaatsvervangende bonds voorzitter Lemmer, hebben, naar in de Ber- lijnsche bladen wordt gemeld, tijdens een onderhoud, den rijksminister van binnen- landsche zaken Von Gayl, materiaal overhan digd over de terreur, die wordt uitgeoefend jegens rijksbanierleden en republikeinen. Zij wezen er o. a. op, dat de rijksbanier sedert de opheffing van het S. A.-verbod 15 idooden en 104 zwaar gewonden te betreuren heeft, van welke laatsten nog een groot aantal in levensgevaar verkeert. De rijksbanierleiders eischen zeer scherpe maatregelen tegen het dagelijks grooter wordende aantal daden van terreur. De bloedige gebeurtenissen van de laatste dagen hebben een reeks van dagbladen aan leiding gegeven, van de regeering een ener giek ingrijpen te eischen. „Der Tag" schrijft: De voortdurende on geregeldheden eischen de scherpste tegen maatregelen. De rechtsgerichte „Deutsche Allgemeine Zeitung", dat het dichtst bij de regeering Von Papen staat, eischt, dat met de „nieuwe moordepidemie" aanstonds wordt afgerekend. Jammer genoeg schijnt bevestigd te worden, dat ditmaal ook door aanhangers der radicale rechterzijde aanslagen op lijf en leven van politieke tegenstanders op communistische wijze zijn gepleegd. Al is de opwinding in nationaal-socialistische kringen- ook be- i grijpelijk te verklaren uit de totnogtoe geleden onderdrukking, de verantwoording van de leiding der N. S. D. A. P. is bijzonder groot, nu de regeering een nieuwe koers tegenover de Hitler-beweging heeft aangenomen. Al moet, vervolgt het rechtsche blad, een onverbiddelijk ingrijpen van de regeering wor den geëischt, het probleem kan net alleen met politiemaatregelen worden opgelost. Een nieuwe politieke fundeering van het staatsgezag Is noodig, en wel door een zoo spoedig mogelijk betrekken der nat.-socialisten in de regeerings- verantwoordelijkheid. In dit verband becritiseert het blad het artikel van den leider der nat.-socialistische landdagfractie Kube, die niets beter weet aan te raden, dan de tot nog toe tegen Severing en Brüning gevoerde oppositie tegen Von Papen, Bracht en Von Gayl voort te zetten Onder den titel „De nationaal-socialistische overwinning" zette Kube n.l. uiteen, dat de rijkspresident, na Brüning en zün regeering naar huis te hebben gezonden, den centrum afgevaardigde Von Papen en den Duitsch- nationaal Von Gayl aan de regeering heeft ge- bracht en daardoor de oorzaak is geweest, dat het nationaal-socialisme werd gesaboteerd. Von Papen heeft twee tot drie millioen stemmen ge red voor het Marxisme door zijn noodverorde ning en door het uitstellen van de rijksdag verkiezingen. Zonder door de rijksregeering ge hinderd te worden hebben de zwart-rooden met onbelemmerde demagogie kunnen opruien tegen het nationaal-socialisme. De houding van rijkscommissaris Bracht toont, aldus Kube, dat deze centrumman be reid is tegenover de nationaal-socialisten de rol te spelen van een Von Kahr. De eenige man in Rijk en Pruisen, die geen deel heeft aan het spel der centrummannen is de rijks- weerminister, Von Schleischer. De nationaal- socialisten hebben geen reden in Rijk of Prui sen eenige rekening te houder met Von Papen, Bracht of Von Gayl. Wij hebben geen lesje noodig van Bracht over dat wat wij te doen hebben en dat wat de staatsnooözakelijkheid eischt. De rijksdag verkiezingen zullen met him ontzaggelijke overwinning der N.S.D.A.P. niet alleen de nieuwe ordening der dingen in het rijk tot stand moeten brengen, maar ook een definitieve regeling van de Pruisische staats aangelegenheden. Wij, Pruisen, zijn gewend ons zelf te regeeren. Ook het centrum gelieve er notitie van te nemen, dat wij niet 10 jaar lang den felsten strijd gestreden hebben om als eindresulaat een kabinet van zoogenaamd neu trale bestuurs-aristocraten het bestuur van het rijk in handen te geven. Het „succes" van Von Papen en Bracht is alleen het toenemen van de communistische partij sedert de Pruisische landdagverkiezingen met 729000 stemmen. De bijna 14 mülioen, die op 31 Juli nationaal- socialistisch gestemd hebben eischen thans het overgeven van de staatsmacht aan t nationaal socialisme. Waar burgerlijk geregeerd wordt, triomfeert het Marxisme. De D. A. Z. meent, dat deze strijdlustige taal van Kube in het Bruine Huis te München wel geen geestdrift zal wekken, daar op deze wijze verscheidene wegen versperd worden, die het nat.-socialisme wel eens gedwongen zou kun nen worden te bewandelen. De katholieke „Germania" richt zich tegen de stelselmatige en Koelbloedige daden van terreur en noemt de steeds toenemende wapen- vondsten, ook bij de nat.-socialisten, een alarm- teeken, dat de regeering niet langer mag mis verstaan. 1 Het blad oefent kritiek op de aarzelende De lijst van in Canada ingevoerde Engelsche producten, welke onder deze voorstellen vallen, zou ongeveer 200 producten tellen. De aan Engeland aangeboden voorkeurstarie ven zouden mogelijk een toeneming van den invoer naar Canada met 150 tot 200 millioen dollar in de hand werken. Wat betreft de monetaire kwestie, schijnt op de conferentie geen eenstemmigheid te zullen worden bereikt. STETTIN, 4 Aug. (VD). Beambten van het filiaal van de Rijksbank te Stettin bemerkten vanmorgen een man, die verschillende kasloo- pers van firma's, die geld afhaalden, achter volgde. Toen een politieagent den man aan hield om zijn identiteit vast te stellen, rukte hij zich los en loste een schot op den agent waardoor echter een voetganger zwaar gewond werd. De man vluchtte een gebouw binnen, van waar hij over een binnenplaats in een andere straat uitkwam. Hier hield hij een taxi aan en dwong den chauffeur met bedreiging van zijn revolver, hem naar het station te rijden. In middels was een Ueberfall-commando gearri veerd, dat de taxi achtervolgde. Men schoot op den man, die het vuur beantwoordde en een politieagent ernstig verwondde. Pas toen de man door eenige kogels getrof fen was, durfde de taxi-chauffeur te stoppen. In de taxi bleek nog een dame te zitten, die op weg was naar de haven, toen de bankroover de taxi aanhield. Hij had haar gedurende de rit gedwongen, hem 200 Mark te geven, die hi] waarschijnlijk als reisgeld wilde gebruiken. De dame kwam met den schrik vrij, terwijl de on bekende naar het ziekenhuis werd overgebracht waar hij korten tijd later aan zijn verwondin gen overleed. houding der regeering, wier aangekondigde draconische maatregelen nog steeds niet zijn doorgevoerd. Als nu juist door de nat-socia listen op onbescnaamde wijze de „Volksjustitie" wordt aangekondigd, dan mag de regeering, die op het standpunt van het staatsrecht staat, het antwoord niet langer schuldig blijven. De Vrijzinnige „Voss. Zeitung" publiceert een lijst van de terreurdaden der laatste dagen, die den ..burgvrede" in het bloedige licht stellen van een Siciliaansche vesper. Ook de socialistische „Vorwaerts" betreurt dat van de aangekondigde krasse maatregelen niets te merken is, hoewel de laatste aagen de regeering de oogen had moeten openen voor het feit, dat de „Nazi's" verreweg de ergste terroristen van Duitschland zijn. De Weensche „Reichspost". die de gebeur tenissen in den Germaanschen broeaerstaat met bijzondere belangstelling volgt, spreekt van een „bloedigen burgvrede" en komt tot de conclusie dat er een duidelijk plan schuilt achter de reeks van aanslagen, die met name in Oost-Pruisen op voormannen uit het link- sche kamp worden gepleegd. De Rijksregeering bijeen BERLIJN, 4 Aug. (W. B.) Hedenochtend om 11 uur had een ministerbespreking plaats on der voorzitterschap van von Gayl (von Papen is, zooals bekend, op vacantie). In deze be spreking, welke tot 2 uur duurde, werd de bin- nenlandsche politieke toestand behandeld. Men is, naar uit betrouwbare bron verluidt, overeen gekomen, de bestaande strafbepalingen in zeer sterke mate te verscherpen: men zou hiermee voorloopig echter wachten en den toe stand nog eens aanzien. De regeering is thans echter ten allen tijde in staat, terstond de besloten verscherpingen af te kondigen, wan neer de toestand daartoe dwingt. Von Papen heeft in een schrijven aan dr. Bracht zijn dank uitgesproken aan de Pruisi sche politie voor haar optreden tijdens de ver kiezingscampagne. Het nat.-soc. hetzblad bij uitnemendheid, de „Angriff", spreekt van een gerucht, als zou von Gayl voornemens zijn, plaatselijke S. A.- verbanden te ontbinden. Dan zou de discipline onder onze mannen heelemaal niet meer te handhaven zijn, waarschuwt het blad. GLEIWITZ (Silezië), 4 Aug. Met betrek king tot den aanslag op twee politie-beambten te Gleiwitz-Sosnitza, die Donderdagochtend heeft plaatsgehad, wordt door de politie mede gedeeld, dat in verband hiermede twee nat.- socialisten zijn gearresteerd. Eén hunner heeft reeds een bekentenis afgelegd. Voorloopig geen bijzondere maatregelen tegen de terreur in Duitschland. Centrum en N. S. D. A. P. Belgische mijnstaking voortgezet. Duitsche bladen eischen maatregelen tegen rechtsche terreur. Borah over de economische wereldconferentie. Moeilijk bemiddelingswerk in het Boliviaansch- Paraguaansche geschil. De bouwvakarbeiders in beginsel bereid tot een tusschentijdsche herziening der C. A. O. De heeren Fimmen en Nathans uit de Onaf hankelijke Socialistische Partij getreden. Inwijding van de nieuwe kerk te Hoogmade. Pater B. Rengs te Ginneken overleden. Katholiek Overheidspersoneel en het rapport- Weiter. O O O Volgens „Dagens Nyheter" zou de Zweedsche actrice Greta Garbo voornemens zijn, de villa van den luciferskoning Ivar Kreuger, die -i»zer dagen verkocht zal worden, te koopen, om zich daar blijvend te vestigen. De villa is gelegen in de Stockholmer Scheren. Hetzelfde olad weet voorts mede te deelen, dat Greta Garbo het plan zou hebben om in Zweden zelf een eigen groote filmstudio te openen. Het onderzoek naar de Kreuger-affaire brengt dagelijks nieuwe bijzonderheden aan het licht Behalve de aanklacht, die Woensdag tegen twee leden van de familie Kreuger aanhangig is ge maakt wegens het aandeelenbezit van „Svens- ka Dagbladet", worden dezer dagen eenige nieuwe aanklachten verwacht, die om bedragen van millioenen gaan. De Justitie heeft thans ook het onderzoek ingeleid tegen de acht leden van de Directie van Kreuger en Toll wegens het ontduiken van de betaling van zegelrechten bü den aankoop van aandeelen der Noord- Zweedsche goudmün Boliden. Aangezien het object zeer groote waarde had is het ontdoken bedrag zeer hoog. Men verwacht, dat de di recteuren van Kreuger en Toll in September a.s. rekenschap zullen moeten afleggen op grond van hun persoonlüke aansprakelü'kheid bij de gevoerde manipulaties. Het Woensdag door de politie gepubliceerde rapport brengt vele bij zonderheden aan het licht ovej de geheimzin nige beursmanoeuvres bij Ivar Kreuger's dood en over de valsche berichten, die Kreuger eeni ge weken voor zijn zelfmoord zelf uit Amerikf de wereld inzond. NEW YORK, 4 Aug. (Reuter) De vlieger Williams en de Estlandsche aviatrice Kalep zijn met onbekende bestemming opgestegen. Men gelooft, dat zü op weg zün naar Europa. NEW-YORK, 4 Aug. (Reuter). Bü een po ging, om uit de gevangenis-farm Tucker in Arkansas te ontvluchten zün vier gedetineerden gedood en drie ernstig gewond. Zü waren er reeds in geslaagd over de omheining van het kamp te klimmen en werden buiten den muur door de politie aangetroffen in de naburige bosschen. Uit Durbr.n wordt gemeld, dat de regeering thans definitief besloten heeft het gedeelte van de kust Zoeloean, waar diamanten gevonden zijn, niet open te stellen voor prospecteeren. Als motief voor dit besluit wordt medegedeeld, dat het terrein van de vondsten gelegen is binnen de inboorlihgenreservaten en dat het beleid der regeering erop gericht is, in geen enkel opzicht inbreuk te maken op de rechten der inboor lingen. Hoogste stand op Vrijdag 9 uur vjn.: 765 Voornit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1