Staking duurt voort Gaan Centrum en N.S.D.A.P. samen VRIJDAG 5 AUGUSTUS MGR. DR. SEIPEL De Zouaven in Frankrijk Bezuinigingen in onze Oost Onderwijs beschermd Duidelijke verklaring van Stegerwald Wat de Nazi's eischen Tot sympathiestaking opgewekt Het protocol van Lausanne Vloeibare lucht ontploft Een persoonlijke herinnering IN HET PADVINDERSKAMP HET STUCADOORSCONFLICT Reeds drieduizend bezoekers NEDERLANDSCHE TUINBOUW Markt overstroomd met buiten- landsche producten ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ De heeren Fimmen en Nathans uitgetreden Geen tegemoetkoming aan eischen FEDERATIE VAN LITURG. VEREENIGINGEN Verspreiding Zondagsmissaal DE STIKSTOFCONFERENTIE Pater Bonaventura Rengs *j* VIER KINDEREN AANGEREDEN Een ongeval dat nog goed afliep MOTOR TEGEN EEN PAAL Toestand van het slachtoffer HIJ KREEG EEN DROOM En viel uit het raam GARNALENVISSCHERS VAN ARNEMVIDEN Bouw van den derden kruiser komt ten laste van het moederland De schokkers zijn geladen met garnalenwelke reeds op zee worden klaar gestoofd, om direct aan land verkocht te worden. DE MOORD TE KERKDRIEL Het cassatieberoep MEISJE GEDOOD Door den bliksem getroffen ,Het Centrum zal geen vaag compromis aanvaarden" Eischen der Hitlerianen Centrumbesprekingen Administratie-bezuiniging in Pruisen WARSCHAU EERT DEN PAUS Een „Ulica Pius XI" HONDJE TEGEN SNELKOKER Kamer geheel uitgebrand IN EEN LIFTSCHACHT GEVALLEN Mijnwerker gedood POGING TOT MOORD Verdachte tot twee jaar veroordeeld Moedige redding Vijf maanden voor een horloge Aanrander gearresteerd WERKING VAN DEN SLAMAT Een bosch staat in vlammen Mijnwerkers van Borinage, Cen trum en Charleroi wijzen voorstellen af Zeven Chineesche stu denten gearresteerd Te Weenen goedgekeurd Mgr. dr. H. Hensen te 's-Gravenhage schrijft cos volgende persoonlijke herinnering aan den grooten Oostenrijkschen staatsman: Het moet, wanneer ik mij niet vergis, in 1922 of 1923 geweest zijn. Mijn tocht was naar de Via della Croce, waar Z. E. Ludwig von Pastor woonde. De historicus was de welwillendheid in persoon, maar zuinig op zijn tijd. Ik kende ech ter zijn gewoonten: zoo omstreeks half acht en acht uren was hij te benaderen. Zijn trouwe kamerdienaar, ook thans reeds ter ziele, zorgde ervoor, dat de Exzellenz niet door onnut bezoek werd lastig gevallen. Terwijl ik overigens bij hem in een goed blaadje stond, keek hij ditmaal, nadat de deur voor mij geopend was, wel wat sip. Maar mijn visitekaartje werd toch naar binnen gebracht, en spoedig daarop betrad ik het studeervertrek van Von Pastor. Deze was in gezelschap van een Oostenrijkschen Prelaat en wel van nie mand minder dan van den Bondskanselier, mgr. Seipel! Weldra begreep ik ook de terughoudend heid van den kamerdienaar. Hem was aange zegd, dat hij niemand mocht toelaten. Want ofschoon de Kanzier in een vergulden statie zetel, met rood damast overtrokken, daar voor mij zat, vertoefde hij officieel te Monte Cassi- no; zulks was noodig, om officieele bezoeken te ontgaan. Wie eenmaal mgr. Seipel had ge zien, hem bleef voor altijd zijn persoon voor den geest: een rijzige gestalte, als Engelsch geestelijke gekleed, met een bleek en scherp- geteekend gelaat, sprekende oogen. Het zou nie mand in het hoofd opgekomen zijn met dezen man te schertsen; een stem van iemand, welke gewoon was te bevelen. Ofschoon ik meer jaren ouder was dan hij, gevoelde ik mij toch in zijne tegenwoordigheid klein. Het verstan digste was, om zoo weinig mogelijk te vragen en daaraan hield ik mij ook. Maar wel mocht men op zijn vragen antwoord geven. Het ge sprek, dat nu volgde, en hoofdzakelijk door hem werd gevoerd, was zeer merkwaardig, maar ook hier acht ik mij niet gerechtigd daarvan mededeeling te doen. Het eenigste, dat ik hier zal refereeren, betrof de regeling van ons on derwijs. Het bleek mij, dat hij zeer goed daar van op de hoogte was; ik denk dat hij, om mij op mijn gemak te brengen, het een en ander daarvan liet vertellen. Vooral de gelijk stelling ook wat de kosten van het onderwijs betrof had zijn hooge belangstelling. En nu volgde er een uitspraak, welke ik hier zal mede- deelen, omdat het vooral merkwaardig is, deze uit zijn mond te vernemen. „Waarde Director," zoo zeide hij, „ik heb groot respect voor den rechtvaardig heidszin en de groote onpartijdigheid van die Hollander. Jammer genoeg, is men in andere landen nog niet zoo waarachtig liberaal! Ook in Oostenrijk zou ik gaarne zulk een regeling zien doorgevoerd Aber das ist bei Uns rein unmöglich". Ik behoef u niet te zeggen hoezeer dat waardeerend woord, zoo uit volle overtuiging gesproken, mijn vaderlandsch hart goed deed! Leven en dood. Leven. Voor een maand terug verscheen er in Frankrijk van Comte Edgard de Barral bij Librairie du Dauphin te Parijs een boek, ge titeld: Les Zouaves Pontificaux, bevattende in ruim driehonderd bladzijden de geschiedenis der Fransche Zouaven, met een toevoegsel over les. Volontaires de l'Óuest. De critiek daarop laat ik over aan historici. Maar toch mag ik even neerzetten, dat het verschijnen van dit boek voor mij een oogen. blik een teeken van groot leven was van de Fransche Oud-Zouaven, en dat ik daarbij ver zuchtte, hoe is zoo iets DAAR mogeijk, terwijl HIER het boek van Pastoor Wils, getiteld: Uit den Zouaventijd, een boek, dat met de grootste piëteit door een Zouaven-zoon werd geschreven en de lezing zeker waard is, nu nog met hon derden exemplaren ligt te wachten op koopers. Maar het schijnt in Frankrijk beter te gaan. Het is te hopen, want ook daar is de dood. De dood, want het laatste nummer van L'Avant-Garde, het Bulletin mensuel des Zoua. ves Pontificaux brengt de doodsberichten. De Association des Zouaves Pontificaux et Volontaires de l'Ouest heeft bij besluit van 20 Juni 1932 opgehouden te bestaan, vu le petit nombre des anciens Zouaves encore en vie. En zoo heeft Capitaine de Mont Cabrier op ver zoek van de andere bestuursleden besloten tot tot opheffing van den Bond in Frankrijk. Bovendien houdt ook L'Avant-Garde op te bestaan. Het is niet onmogelijk, dat vroeg of laat in onze bladen er een berichtje komt over de Fransche Zouaven, vooral over de ontbinding van den Bond. Men zal geneigd zijn, dit ver. keerd te begrijpen, en dit ook op de Oud- Zouaven in ons land toe te passen, en te mee- nen dat ook hier de Bond heeft opgehouden te bestaan. Daarom is het goed te verklaren, dat de Alg. bij even te herhalen, dat er op heden in ons land nog 125 Oud-Zouaven in leven zijn, en ik schrijf er bij (niet om een oproep tot steun, maar volledigheidshalve) dat er van hen 6? hulpbehoevend zijn. En daarom blijft de Alg. Ned. Zouavenbond bestaan, omdat met den Bond noodzakelijk het Ondersteuningsfonds of komt te vervallen, of een nog meer kwijnend leven zou krijgen. Leven en dood. Oen, het zal met onzen Bond eens gaan als In Frankrijk, de dood komt. Maar toch is er nog volop leven. U hebt toch gelezen, hoe er in het Bis schoppelijk Museum in Haarlem een verzame ling wordt aangelegd van archiefstukken en andere over de Zouavenbeweging eens 'in ons land. De voorman daarvan, Pastoor Wils, gaf daartoe den eersten stoot. En het werd door den Archivaris van het Bisschoppelijk Museum Pastoor Boogmans en door den Alg. Ned. Zoua venbond dankbaar aanvaard, en reeds is er door ons een en ander naar het Museum ge bracht. Wij hopen dat deze oproep tot gevolg moge hebben, dat er een schoone verzameling bij elkaar komt Komt dan eens de dood van den Nederland. schen Bond, dan is er voor het nageslacht ge. zorgd, dat men van Zouaven gemakkelijk wat kan zien en wat kan weten. B v LEEUWEN, Adv. Alg. Ned. Zouavenbond, Pastoor St. Joseph-parochie Hillegom. In het padvinderskamp op het landgoed „Oos terbeek" aan den Benoordenhoutscheweg zijn Woensdagmiddag ongeveer 2000 en Woensdag avond o. a. ter bijwoning van het kamp vuur zelfs 3000 bezoekers geweest. De kampeerders verorberen dagelijks 1500 brooden en 2000 K.G. aardappelen. Er is een afzonderlijke voedselvoorziening voor de joodsche en een voor de vegetarische padvinders. Vanwege het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen wordt medegedeeld: Als gevolg van de Fransche contingentee- ringsmaatregelen, waardoor de invoer van ver- sche vruchten uit Spanje, Italië en andere landen in Frankrijk aanzienlijk is beperkt, wor den de Nederlandsche markten thans met deze producten overstroomd. Firma's aan wie de zendingen in consignatie zijn geadresseerd, wenschen haar vaak niet te accepteeren, omdat zij de vrachtkosten niet eens opbrengen; zij moeten dan door de spoor wegen tegen iederen prijs worden verkocht. Het is duidelijk, tot zulks tot zeer ernstig nadeel van den Nederlandschen tuinbouw strekt. Het Centraal der Tuinbouwveiingen heeft zich daarom tot den Minister van Economische Zaken gewend met het dringend verzoek on middellijk maatregelen te willen nemen ten einde verdere overvoering der Nederlandsche fruitmarkt met buitenlandsche producten ver beneden productiekosten te voorkomen. Naar „De Fakkel", het orgaan der Onafhan kelijke Socialistische Partij, van deze week meldt, zijn de heeren E. Fimmen en N. Na thans uit deze partij getreden. In een toelichtend schrijven verklaren de heeren Fimmen en Nathans, dat zij voor het lidmaatschap der O.S.P. hebben bedankt uit sluitend uit motieven, ontleend aan de belangen der Internationale Transportarbeiders Federa tie, van welke organisatie de heeren Fimmen en Nathans resp. secretaris-generaal en secre taris zijn. Het bestuur der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders deelt ons het volgende mede: De voorstellen, welke door de Stucadoors Pa troonsbonden in hun schrijven van 27 Juli j.l. aan Mr. Dr. H. J. van Zanten zijn gedaan, en in een conferentie met de besturen der Stuca doors Patroonsbonden en de besturen van den Modernen Stucadoorsbond en de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders onder leiding van genoemden heer Van Zanten op Vrijdag 29 Juli j.l. gehouden, nader gedefinieerd, zijn door hun betrokken leden met bijna algemee- ne stemmen verworpen. Deze voorstellen hielden vrijwel hetzelfde in, als de inhoud van het contract, hetwelk tus- schen de beide Stucadoors Patroonsbonden en den R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond is afgesloten, zoodat van eenige tegemoetkoming aan hun eischen geen sprake i» Onder voorzitterschap van prof. H. F. Frank, voorzitter van de federatie van liturgische vereenigingen in Nederland, zijn te Utrecht bij eengekomen de gedelegeerde bestuursleden uit de diocesane liturgische vereenigingen voor de uitgave van het Zondagsmissaal Bron van Christelijken Geest. Alle bisdommen waren vertegenwoordigd, behalve Breda, van waar prof. G. van Dongen bericht van verhindering zond. Allereerst werd mededeelng gedaan omtrent den stand der verspreiding op half Juli 1932. Bijna 400 parochies nemen thans hieraan deel, met een totale oplage van 44.370 exemplaren per week, verdeeld over de bisdommen als volgt: Utrecht, 86 parochies met tot. opl. 8.658 Haarlem 162 23.111 's-Bosch 68 6.951 Breda 28 2.149 Roermond 38 3.501 Wat betreft de titelpagina, zal het stre ven erop gericht zijn door samenwerking met de ontwerpers van kerkelijke kunst het reli gieus-artistiek karakter van de uitgave te ver- hoogen. Ten behoeve van de propaganda in de parochies zal een handleiding met practische wenken worden saamgesteld. De propaganda onder de jeugdvereenigingen en de scholen zal vervolledigd worden door de aanpassing der uitgave aan het liturgisch onderricht. Met in stemming werd kennis genomen van een schrijven der St. Radboudstichting, met ver zoek namens het hoogwaardig episcopaat, om de uitgave dienstbaar te maken voor een door de R. K. Universiteit beoogd doel. De hiervoor gevraagde medewerking werd gaarne toegezegd. Bij de opening van het nieuwe schooljaar zal als apart nummer de Votiefmis van den H. Geest verschijnen. Een deel der besprekingen werd bijgewoond door den directeur der Ne derlandsche kerkmuziekschool, dr. Cec. Huij- gens o.fm. in verband met de bevordering van den volkszang in de kerken. Zooals reeds gemeld is, zijn de verschillende groepen ter conferentie te 's Gravenhage aan wezig, tot principieeïe overeenstemming geko men. Dit accoord moet thans nog worden uit gewerkt en geredigeerd, waarna onderteekening zal plaats hebben. Daarvoor zullen nog verschil lende bijeenkomsten gehouden worden. De voornaamste gedelegeerden zijn reeds vertrokken. Donderdagavond reisde de Chilee- sche gezant te Londen af. Het volgende communiqué werd Donderdag aan de pers verstrekt: „De Stikstofconferentie, welke sinds het be gin der week in Scheveningen vergaderd heeft, is heden verdaagd. In de onderhandelingen, welke voor eenigen tijd in Parijs, Londen en Berlijn zijn gevoerd, is een bevredigende vooruitgang gekomen. De gedelegeerden zijn uiteen gegaan, maar verdere bijeenkomsten zullen worden gehouden, welke naar gehoopt wordt, de oplossing van alle hangende vragen, zullen brengen". In het klooster van de Paters der HE. Harten te Ginneken overleed 3 Augustus 1.1. de weleerw. pater Bonaventura Rengs. Geboren te Haarlem 22 Maart 1878 trad hij 13 April 1903 in de Congregatie der H.H. Harten en werd priester gewijd 25 Augustus 1907 te Leuven. In verschillende huizen der Congrega tie was hij eerst werkzaam in België, totdat hij in het begin van den oorlog in 1914 gedwongen werd naar zijn vaderland terug te keeren. Hier kwam hij al spoedig in de gelegenheid zijn ijver voor de uitbreiding van Gods Rijk in de zie len te toonen. Talrijk zijn de retraites, die hij geleid heeft en de geestelijke oefeningen, die hij in vele parochies van ons land heeft ge houden. Steeds behulpzaam, steeds vol ijver, waar het gold de eer van God en het heil der zielen, heeft deze eenvoudige priester onnoemelijk veel goeds verricht en door zijn stichtend voorbeeld menige ziel dichter gebracht tot God. 25 Augustus a.s. zou hij zijn zilveren pries terfeest hebben gevierd. God beschikte het an ders. Moge hij het vieren aan het Hart van den eeuwigen Hoogepriester, dien hij op aarde heeft bemind en gediend. Zijn vele vrienden en kennissen zullen hem zeker dankbaar blijven gedenken in hunne ge beden, opdat God zijn trouwen dienaar spoedig het eeuwige licht moge schenken. Woensdagavond had op den Loosdulnschen- weg te Loosduinen een aanrijding plaats tus- schen een met groenten beladen auto en een zandauto. Het gevolg hiervan was, dat laatst genoemd voertuig het voetpad opreed, waar op dat moment juist vier kinderen van den heer v. Leeuwen te Loosduinen liepen. Een van de kinderen wei;d tegen den grond geworpen en brak een dijbeen. De drie andere kinderen be kwamen lichte verwondingen. Het tramverkeer van de W. S. M. ondervond door het ongeval eenige vertraging. Zondag 1.1. is, naar wij reeds meldden, de motorrijder P. Peters, uit Roosendaal, aan den Overval nabij Steenbergen, doordat hij omkeek, tegen een telefoonpaal gereden, tengevolge waarvan hij bewusteloos en met een hersen schudding werd opgenomen en naar het zie kenhuis „Charitas" te Steenbergen werd over gebracht. Naar wij thans vernemen is zijn toestand er sedert dien niet beter op geworden en moesten hem Dinsdagavond de H.H. Sacra menten der Stervenden toegediend worden. Woensdag was zijn toestand weer iets beter en gaf de dokter eenige hoop; niettemin is zijn toestand zeer zorgwekkend. Te Maastricht kreeg F. J. Th., aan de Bilser- baan wonende, 'n droom. Hij werd aangevallen en bij de keel gegrepen, waarna een worsteling volgde en de aanvaller op de vlucht sloeg. Onverschrokken ging Th. zijn aanrander na en stapte uit het slaapkamervenster naar buiten. j>r -fit BATAVIA, 3 Aug. (Aneta). Bij den Volks raad is Ingediend een amendement, ondertee- j kend door de heeren Soeroso, Soejono, Soe- tardjo en De Dreu. op de begrooting voor de afdeeling Marine, strekkende tot vermindering van den post „Militaire Marine" met f 592.000. In de toelichting tot dit amendement wordt I verklaard, dat de voorstellers de aanhouding van 333 man in Nederland ten laste van de begrooting voor Ned.-Indie onjuist achten. Op dezelfde begrootingsafdeeling is een I amendement ingediend, onderteekend door de I heeren Soeroso, De Dreu, Van Mook en Soe- j tardjo, strekkende tot vermindering van den zevenden post met fl. 1.475.400, welk amende- ment te doen heeft den bouw van den derden kruiser geheel ten laste van de Nederlandsche begrooting te brengen. Hierna heeft de Volksraad in bespreking ge nomen de afdeeling Onderwijs, waarbij alle sprekers, n.l. de heeren Yo Heng Kam, Dwid- josewojo, Monod de Froideville, De Dreu en Soetardjo, hun misnoegen uitten over de rigoureuze bezuinigingen op het onderwijs. Zij voerden verschillende bezwaren aan en drongen er op aan, dat de moties tegen be- zuiging en contingenteering, die de Volks raad had aangenomen, alsnog ten uitvoer zou den worden gelegd. Gelukkig voor den slaapwandelaar kwam hij bij zijn val op een afdak terecht. Toch kreeg Th. nog een zoodanige vleeschwonde aan den linkerarm, dat opname in het ziekenhuis nood zakelijk was. Gister is voor den Hoogen Raad het cassatie beroep behandeld van de drie gebroeders R., die door het Gerechtshof te Arnhem waren veroordeeld tot dertien jaren gevangenisstraf wegens moord op den veldwachter Tap, gepleegd te Kerkdriel. ,De advocaat-generaal zal op 18 Augustus a.s. concludeeren. Terwijl de elf-jarige Annie Lam, wonende in de Geraniumstraat te Hilversum aan het spe len was op de heide achter den Lorentzweg is zij door den bliksem getroffen en op slag ge dood. Haar zusje, dat naast haar aan het spe len was, kreeg alleen brandwonden aan de bee- nen. PARIJS, 4 Aug. (Reuter). De vroeger Duit- sche minister Stegerwald, die momenteel te Parijs vertoeft, heeft verklaard, dat zijns in ziens het Centrum zeker niet met de Nationaal- Socialisten zal samengaan tot vorming van een regeering, indien de Hitlerianen hun politiek niet wijzigen. Het Centrum zal geen vaag compromis aan vaarden. Een putsch van de Nationaal Socialisten ver wacht Stegerwald echter niet. Ook den communisten zal het niet mogelijk zijn zich van de macht meester te maken, aan. gezien het grootste deel van het Duitsche volk geen waarde meer hecht aan de verklaringen van „Hamer en sikkel". Een verbod van de communistische partij zou echter geen nut hebben. MÜNCHEN, 4 Aug. (W.B.) De „Völkischer Beobachter" publiceert een hoofdarttikel „Beslis sende Weken", waarin verklaard wordt, dat Brüning slechts daarom door de Sociaal- Democraten werd getolereerd, omdat het jaren lang zijn streven geweest is de Nationaal- Soeialisten uit te schakelen. Deze tactiek is thans ten einde en het gaat den weg op, dat de Nationaal-Socialisten zullen deelnemen aan de regeering. Een vaststaand feit is, dat de NS.DA.P. drie maal zoo sterk is als het Centrum, hetgeen zou beteekenen, dat van vier ministers-portefeuilles wij er minstens drie zouden dienen te bezetten, en wel de belangrijkste, dus alle politieke de partementen. Het gaat er in deze weken om „voor of tegen Duitsehland". Blijft het Centrum aan het Marxisme hangen, zoo zal het tot vijand des volks worden uitgeroepen en aldus behandeld worden. KEULEN, 4 Aug. (W. B.) In het kamp der Centrumspartij hebben besprekingen plaats ge had over de door den stembusuitslag geschapen situatie. Besluiten of beslissingen die de naaste toekomst betreffen, werden niet genomen. Er werd alleen van gedachten gewisseld over den algemeenen toestand. Over het algemeen scheen men van opvatting, dat Duitsehland de consequenties moet trekken uit de verkiezingen, m.a.w. dat de nationaal- socialisten mede tot de verant woordelijkheid moeten worden gebracht. Oud-kanselier Brüning heeft niet aan de in vrij omvangrijke kringen gehou den besprekin gen deelgeno men. Men weet, dat afgev. Joos zoo lang de partij leiding op zich heeft genomen, aangezien Mgr. Kaas om ge zondheidsrede nen in Zuid- Duitschland vertoeft. Afgevaardigde Joos Door de nieuwe Pruisische staatsregeering is verordend, dat 58 Pruisische landdistricten bij wijze van bezuiniging zullen worden opgehe ven. Voor de ambtenaren is een gunstige re geling getroffen. Intusschen is de bond van Pruisische land gemeenten voornemens, de verordening voor het staatsgerecht te brengen. De bond is van meening, dat de samenvoeging van dis tricten door de verordening louter schematisch heeft plaats gehad, zonder dat er acht is ge slagen op de economische ontwikkeling en den historischen groei der betreffende gebieden. De gemeenteraad van Warschau heeft in zijn jongste zitting besloten om de „Ulica Piekna" (de schoone straat) een der drukste boulevards van de Poolsche hoofdstad van af het Centraal Station naar de Weichsel, voort aan „Nlica Pius XI" te noemen. Het besluit van den gemeenteraad herinnert aan het feit dat Z. H. de Paus als Apostolisch Visitator en later als Nuntius te Warschau resideerde ten tijde van het herstel van Polen en in de moeilijke dagen toen de Russische Kozakken legers tot voor de poorten van de Poolsche hoofdstad waren doorgedrongen. In die critieke oogenblikken heeft de tegenwoor dige Paus zijn post te Warschau niet verlaten, hij vertrouwde op de hulp van God en op de dapperheid en moreele kracht van het held haftige Poolsche volk. In Warschau ontving Dr. Achilles Ratti de Bisschopswijding en als Paus heeft Zijne Hei ligheid herhaaldelijk blijk gegeven van zijn bij zondere liefde voor Polen en de hoofdstad Warschau, Donderdagmiddag ongeveer kwart voor één brak er brand uit in de voorkamer van de eerste etage van het perceel Van Speykstraat 136, te Den Haag, bewoond door de familie Posthuma. De vrouw en twee jeugdige kinde ren bevonden zich op dat oogenblik in de keuken. In de kamer brandde een z.g. petro- leum-snelkoker, waarop de vrouw het voedsel voor de baby warmde. Vermoedelijk is een hondje, dat de familie nog slechts kort bezit, tegen het toestel gesprongen, althans binnen weinige oogenblikken stond de geheele kamer in brand. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd welke spoedig met de spuit van het hoofdbu reau ter plaatse verscheen en met twee stralen op de waterleiding en 2 kleine stralen op de motorspuit het vuur wist te bedwingen. De kamer brandde geheel uit. De verschrikte vrouw was met haar kroost de straat opge- vlucht en werd bij de familie Van W., aan de overzijde liefderijk opgenomen. De man was op dat oogenblik niet thuis. Deze werkte vroeger in Amerika, doch is thans zonder werk. Ook de voorkamer van de tweede étage, be woond door de familie Vlietstra, kreeg belang- Woensdag had op de Oranje-Nassaumijn rv te Heerlen een doodelijk ongeval plaats, door dat de arbeider J. Mastnak te Heerlerheide bij het verrichten van reparaties in een tusschen- schacht van de kooi naar beneden is gevallen. De ongelukkige was op slag dood. Hij was ge huwd, vader van drie kinderen en Oostenrijker van geboorte. De losse arbeider P. K., woonachtig te IJmui- den, werd Donderdag in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam wegens poging tot moord veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. De man had zijn vroegeren kostganger, die een verhouding met zijn vrouw had, met een houweel een tweetal klappen toegediend. Het slachtoffer had hierbij een ongevaarlijke hoofd wonde gekregen, terwijl zijn pink, bij het afwe ren van den slag, gedeeltelijk, werd verbrijzeld. Verdachte had zijn slachtoffer achter een schutting opgewacht. De rechtbank te Haarlem had den man ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Amsterdamsch Gerechtshof had twee jaar gevorderd. Bij den nieuwen aanlegsteiger voor de stoom- ponten te Zaandam geraakte Donderdag de elf jarige Bakker in het zeer diepe water. Toevallig werd dit opgemerkt door den 22-jarigen Jan Maas, juist toen het knaapje voor de tweede maal onderging. Maas bedacht zich niet en sprong den drenkeling onmiddellijk na. Hij mocht het genoegen smaken den jongen te redden. Voor het Amsterdamsche Hof stond in hoo ger beroep terecht de los-werkman A.S. uit Haarlem, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf wegens diefstal. De man had, terwijl hij inwoonde bij zijn meisje, van zijn a.s. schoonmoeder een hor loge weggenomen en het naar den lommerd ge bracht. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Donderdagnacht is te Roozendaal door de politie een sujet aangehouden, wegens openbare schennis der eerbaarheid. De kerel wilde een gehuwde dame, die 's avonds nog laat in haar magazijn aan de Molenstraat had gewerkt en zich naar haar woning wilde begeven, te lijf, doch de vrouw wist zich los te rukken en maakte alarm, waaraan te danken was, dat de aanran der werd ingerekend. BALAPOELANG, 4 Aug. (Aneta). Gistermid dag 2 uur 30 werd opnieuw een knal gehoord, waardoor de ruiten rinkelden. Dit verschijnsel herhaalde zich te 3 uur 15. De top van den Slamat is in wolken gehuld. Om 7 uur 's avonds werden een zeer zware knal en ge rommel gehoord. Vijf minuten hierna was een vuurgloed zichtbaar. Om 11 uur herhaalde zich dit verschijnsel. De indruk werd gewekt alsof gloeiende lava over den kraterrand vloeide. Het bosch aan den begroeiingsrand is nog steeds brandend. DEZE BERICHTEN ZIJN OPGENOMEN IN EEN DEEL VAN ONS VORIG NUMMER) 013 BERGEN, 4 Aug. (Reuter). De mijnwerkers van de Borinage hebben besloten de verzoenings voorstellen van den minister van Arbeid, Hey- man, te verwerpen en besloten tot voortzetting van de staking. Uit La Louvière wordt gemeld: Na fel be wogen vergaderingen besloten de mijnwerkers van het Centrum de staking voort te zetten. Zij hebben de andere beroepen uitgenoodigd zich bij de mijnwerkers aan te sluiten, om een sym pathie-staking te ontketenen. Naar verder wordt geseind hebben ook de mijnwerkers van het kolenbekken van Charle roi besloten de staking voort te zetten. De ver gadering van de mijnwerkers, welke Zondag gehouden zal worden, zal thans van groote be- teekenis zijn. LEUVEN, 4 Aug. (Reuter). De politie heeft zeven Chineesche studenten gearresteerd onder beschuldiging van een samenzwering tegen den staat. Een huiszoeking in hun woonplaats bracht een aantal communistische geschriften aan het licht. WEENEN, 4 Aug. (V.D.) De Hoofdcom missie van den Oostenrijkschen Nationalen Raad heeft na 'langdurige debatten Donderdag middag tegen twee uur het Protocol van Lau sanne met elf tegen 10 stemmen aangenomen. Overeenkomstig een voorstel van den Land- bond werden hierbij de bepalingen van het protocol aldus geïnterpreteerd, dat ook in het vervolg voor besluiten van den Raad van den Volkenbond eenstemmigheid noodig is, wanneer deze besluiten betrekking hebben op bepalingen, die betrekking hebben op het Protocol van Ge neve van Januari 1922. De bevoegdheden van de controlecommissie en de bepalingen voor een vroegere aflossing der leening dan in het jaar 1942 zouden slechts betrekking hebben op de financieel-technische voorwaarden. Uit deze beslissing van de Hoofdcommissie kan nog geen conclusie worden getrokken om trent de stemming die de volgende week in den Nationalen Raad zal plaats hebben. TURIJN, 4 Aug. (Reuter) Gisteren is in een metaalfabriek alhier een compressor voor vloeibare lucht ontploft, waardoor vier arbei ders werden gedood en drie levensgevaarlijk werden gewond. De oorzaak van de ontplof-1 fing is nog onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6