HALLO, HIER LOS ANGELES! U De zon kan nie altij schijnen Tien- en vijfkamp DE KAMPIOENSCHAPPEN ATHLETIEKDAG „V.V.Z. ZATERDAG 6 AUGUSTUS Gebrs. Maas op den tweeden plaats Transpireerende Voeten, Inschrijving nog open BRABANTSCHE BRIEVEN Finland overwinnaar in de 5000 M. hardloopen De tienkamp 400 meter demifinales Finale 400 M. De definitieve uitslag 5000 M. Eindstrijd floret heeren Moderne vijfkamp 300 M. zwemmen De beslissing 5000 meter hardloopen. Lehtinen wint. Zeilwedstrijden. Holland tweede D. H. V. B. District Haarlem van den D.H.V.B. Belangrijk R.K.S.V. „The Yellow Black Boys" R.K.V.V. „Geel-Wit" E.D.O. CRICKET Inningszege van de Free-Foresters tegen het Noord-N.C.B.-elftal HONKBAL Weekoverzicht „Ober, deze Gruyère-Tcaas is nat." „Gruyère traant altijd een beetje, meneer." „Breng me dan een stuk, dat troost gevonden heeft." ATHLETIEK DAMMEN 1907 Haarlemsche Damclub 1932 De zeskamp iiiniiiiiiiiiiiiiininiiiiinniiiiiinimiiiiimminnniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinMiiiiiiiiiiiiinniiiHniiiiiiiiiiiinniiinHninniiiiiiininn Elke gek hee z?n gebrek Ontwapenings- konkelefoes Dré. LOS ANGELES, 5 Aug. In de morgenuren werd heden aangevangen met de tienkamp. Er waren ongeveer 5000 toeschouwers aanwezig. De tienkamp (decathlon) bestaat uit de num mers 100 Meter hardloopen, verspringen mer aanloop, kogelstooten, hoogspringen met aan loop, 400 Meter hardloopen, 110 Meter horden, discuswerpen, polsstokhoogspringen, speerwerpen en 1500 Meter hardloopen. Heden werden vijf nummers verwerkt, terwijl begonnen werd met de 100 Meter hardloopen. 14 athleten komen in den tienkai t uit. De beste tijd op de 100 Meter werd gemaakt door den Fin Jaervinen met 11.1 sec. Berra (Argenti nië) deed er 11.2 de Amerikaan Charles. De volgende tijden werden genoteerd: Jaervi nen (Finland) 11.1 sec.; Berra (Argentinië) 11.2 sec.; Charles (V.S.) 11.2 sec.; Tisdall (Ierland) 11.3 sec.; Dima (Letland) 11.3 sec.; Coffmann 11.3 sec. Hierna werd begonnen met het verspringen. Hierbij werden de volgende resultaten geboekt; Charles 7.24 Meter, Dimza 7.22 Meter, Berra 7.14 Meter; Jaervinen 7 Meter, Sievert (Duitsch- land), 6.97 Meter; Bausch (V.S.) 6.95 Meter. Na deze twee nummers heeft Charles de lei ding met kleinen voorsprong op den Argentijn Berra. De stand is thans: Charles (V.S.) 1769 punten; 2. Berra (Argentinië) 1768.30 punten; 3. Dim za (Letland) 1740.30 punten; 4. Jaervinen (Fin land) 1734 Meter; 5. Sievert (Duitschland) 1655.25 punten, daarop volgen nog Coffman 1630.05 punten, Eberle (Duitschland) 1606.25 punten; Tisdall (Ierland) 1588.40 punten en Bausch (V.S.) 1578.95 punten. Tenslotte nog Wegner (Duitschland), Sied- lecki (Polen), Baccalmasi (Hongarije) en Hart (Zuid-Afrika). De 400 Meter schijnt weer een Amerikaansch nummer te worden. Intusschen worden wederom uitnemende tijden gemaakt. Zoo liep de Ameri kaan Carr zijn serie in 47.2 sec., hetgeen een nieuw Olympisch record beteekende. Het oude Olympische record stond op naam van Liddel (Engeland) met een tijd van 47.6 sec. in 1924 te Parijs gemaakt. Het wereldrecord staat op naam van Spencer (V.S.) met een tijd,van 47 sec. pre cies. De uitslag van de eerste demifinale luidde: 1. Carr (V.S.) tijd 47,2 sec. Nieuw Olympisch re cord; 2. Wilson (Canada); 3. Golding (Austra lië). In de tweede demifinale noteerde Eastman een tijd van 47.6 sec., die eveneens uitstekend genoemd mag worden. De uitslag luidde: 1. Eastman (V. S.) tijd 47.6 sec. 2. Walters (Zuid-Afrika). 3. Gordon (V. S.). De volgende loopers wisten zich niet in den eindstrijd te plaatsen: Rampling (Engeland), Büchner (Duitschland), Stradnvall (Finland), Rinner (Oostenrijk), Stoncley (Engeland), Ball (Canada). Merkwaardig is, dat in de finale geen enkele Europeesche athleet uitkomt, doch drie van Amerika, 1 van Canada, 1 Zuid-Afrikaan en I Australiër. Onder geweldige spanning kwamen de fina listen op de 400 M. aan den start. Walters (Zuid-Afrika) heeft de binnenbaan en dan volgen Eastman (V.S.), Wilson (Cana da), Carr (V.S.), Gordon (V.S.) en Golding (Australië) De start was goed en Eastman was het beste weg. Aanvankel-k lagen de loopers dicht bijeen doch op de laatste 100 M. ging Carr snel naar voren. In de laatste bocht voor de finish trachtte Eastman zijn landgenoot op zij te ko men, doch Carr spurtte sterk en ging in zeer snel tempo op de finish aan. Eastman bleef VA M. achter den winnaar. De Canadees Wilson was weer 2 M. achter Eastman. Toen de tijd van Carr bekend werd ging er een daverend gejuich door het Olympisch Sta dion. Carr had het wereld- en Olympisch record gebroken door de 400 M. te loopea in den fan- tastischen tijd van 46.2 sec. Het wereldrecord stond op naam van Spencer (V.S.) met 47 sec., terwijl hef Olympisch record door Liddel (Engeland) gehouden werd met 47.6 sec., ge maakt te Parijs in 1924. Dit Olympisch record was intusschen reeds te Los Angeles eenige malen verbeterd. De einduitslag luidde: 1. en Olympisch winnaar Carr CV. S.) 46.2 sec.; 2. Eastman (V. S.), 3. Wilson (Canada), 4. Walters (Zuid-Afrika), 5. Gordon (V. S.) 6. Golding (Australië). Het nieuwe wereldrecord van Carr zet wel de kroon op alle tot nu toe verbeterde we reld- en Olympische records te Los Angeles. Uit sportief oogpunt gezien, zijn de athletiek - wedstrijden uitnemend geslaagd, al zouden eventueel Zaterdag en Zondag geen records meer gebroken worden. De tijden van de zes finalisten in het num mer 400 meter hardloopen geven wel een kijk op de zeer snelle race. Zij luidden: 1. Carr 46,2 sec. 2. Eastman 46.4 sec. 3. Wilson (Canada) 47.4 sec. 4. Walters (Zuid-Afrika) 48.2 sec. 5. Gordon (V. S.) eveneens 48.2 sec. 6. Golding (Australië) 48.8 sec. Nader wordt gemeld, dat de Amerikaansche Athletiek Unie en ook Hill, niet zullen pro- testeeren bij de Internationale Athletiek Unie in verband met het unfair loopen van Lehti- nen in het nummer 5000 Meter hardloopen. Hill heeft zich dus bij de beslissing van de ju ry neergelegd. De einduitslag van de 5000 Meter werd: 1. Lehtinen (Finland) tijd 14 min. 30 sec. Nieuw Olympisch record. Het oude Olympische record stond op naam van Nurmi (Finland) te Parijs in 1924 ge maakt met een tijd van 14 min. 31.2 sec. Het wereldrecord staat op naam van Lehti nen zelf met een tüd van 14 min. 16.9 sec. 2. Hill (V.S.) zelfde tijd 14 min. 30 sec. 3. Virtanen (Finland) 4. Savidan (Nieuw Zeeland). 5. Lindgren (Zweden). 6. Syring (Duitschland). LOS ANGELES, 5 Aug. Hoogstwaarschijnlijk zal de Olympische winnaar in de nummers 100 en 200 Meter hardloopen Eddy Tolan in den a.s. herfst te zamen met zijn landgenoot Rate'^ Met calfe een tournee door Europa maken. LOS ANGELES, 5 Aug. Gisteren vond de finale plaats van het floretschermen dames, waarbij de Oostenryksche schermster mej. Preiss winnares werd, na zwaren strijd met haar concurrenten. Bij de heeren ging het heden heel wat gemakkelijker, immers de Ita liaan Marzi toonde zich een klasse sterker dan al zijn tegenstanders en verloor geen enkele party. Met slechts 17 ontvangen treffers, 9 gewonnen en geen enkele verliespartü werd Marzi Olympisch kampioen 1932. De andere schermers leverden een verbit terden strijd om de tweede en derde plaats. Lewis (V. S.) wist beslag te leggen op den tweeden prüs met 6 gewonnen en 3 verloren partijen en 35 ontvangen treffers, terwijl niet minder dan vier schermers in aanmerking kwamen voor de derde plaats. Het aantal ontvangen treffers moest den doorslag geven, daar zoowel Gaudini, Guarag- na, Casmir en Lloyd ieder vijf partijen had den gewonnen en vier verloren. Gaudini bleek de minst ontvangen treffers te hebben gekre gen, zoodat twee medailles in het floretscher men aan Italië kwamen. De einduitslag van het floretschermen hee ren luidde1 en Olympisch winnaar Marzi (Italië). 2. Lewis (V. S.). 3. Gaudini (Italië). 4. Guaragna (Italië). 5. Cosmir (Duitschland). 6. Lloyd (V. S.). Hierna volgden nog: 7. Larraz (Italië), Bougnol (Frankrijk), Cattiau (Frankryk) en Palacios (Argentinië). LOS ANGELES, 5 Aug. Het vierde nummer van de moderne vijfkamp, de wedstrijd over 300 meter zwejpmen, vond heden plaats en werd gewonnen door den Zweed Thofelt in 4 min. 32.6 sec. De uitslagen luidden: 1. Thofelt (Zweden). 2. Pagnini (Italië) 4 min. 34.3 sec. 3. Brady (V. S.) tyd 4 min. 37.9 sec. De stand na vier nummers luidde: 1. Nayo (V. S.) 21.5 punten. 2. Oxenstierna (Zweden) 25 punten. 3. Thofelt (Zweden). 26 punten). 4. Lindman (Zweden) 31.5 punten. 5. Simonetti (Italië) 32 punten. LOS ANGELES, 5 Aug. Langzamerhand is het stadion al weer met tienduizenden toe schouwers gevuld en als de starter het schot lost voor de beslissing 5000 meter, zün er zeker 60.000 toeschouwersr aanwezig. In de finale kwamen uit: Hill, Dean en Re- kers (allen V. S.), Lehtinen en Virtanen (bei den Finland), Lindgren en Petterson (beiden Zweden), Syring (Duitschland), Burns (Enge land), Rochard (Frankrijk), Renkine (Canada), Savidan en Hillhouse (beiden Nieuw Zeeland) en Takanepe (Japan). Direct na den start namen Lehtinen en Vir tanen den kop. Na de zesde ronde trokken de Finnen er tusschen uit en slechts één looper kon hen bijhouden, n.l. de Amerikaan Hill. Als er nog een paar honderd meter te loo pen zijn, heeft Lehtinen voorgoed de leiding genomen, terwijl Virtanen naar de derde plaats afzakte met Hill daar tusschen in. Tweemaal trachtte Hill den leidenden Fin te pas- seeren, doch beide malen werd hij op besliste wüze door Lehtinen afgewezen. Intusschen liep Lehtinen niet geheel zuiver, immers eenmaal hinderde hy positief zijn Amerikaanschen te genstander door dwars over de baan te loopen. Na een prachtigen eindspurt won Lehtinen met een halven meter voorsprong voor Hill en Vir tanen op de derde plaats. Op de laatste plaats eindigde de Japanner Takanepe, die moedig volhield. Hij was één ronde achter geraakt, doch gaf niet op en liep zijn 5 K.M. uit. Luide toegejuicht door de toe schouwers, bereikte hij de finish, waarbij hij vrijwel uitgeput in elkaar zakte. De beslissing van de jury liet op zich wach ten. Men scheen het over de bezetting van de eerste plaats niet eens te zyn in verband met het reeds genoemde incident. Tenslotte werd bekend gemaakt dat Lehti nen definitief eerste was. Een eventueele dis- qualificatie van den Fin werd door de jury afgewezen, daar zij aannam, dat de Fin niet opzettelijk onsportief gehandeld had. De Ame rikaan Hill was het met deze beslissing niet eens en zal een protest indienen bij de Inter nationale Athletiek Federatie. De uitslag luidde: 1. Lehtinen (Finland). 2. Hill (V. S.). 3. Virtanen (Finland). Nader wordt gemeld, dat de Amerikaan geen protest zal indienen. LOS ANGELES, 5 Aug. Te Long Beach vingen heden de zeilwedstrijden aan onder begunsti ging van vrij goed zeilweer. Begonnen werd met de wedstrijden in het Mono-type, waarbij ook Nederland was vertegenwoordigd. Aanvankelijk was er niet veel wind, doch na derhand nam de wind belangrijk in kracht toe. In den loop van den strüd kwamen er flinke koppen op de golven en daardoor werden de zeilers wat hun techniek betreft op de proef ge steld, waarbij bleek, dat enkelen niet tegen de moeiiykheden opgewassen waren. Niet echter Ne der land, want de gebroe ders Maas leverden een goede prestatie door op dezen eersten dag als tweede te eindigen ach ter Engeland. De voorloopige uitslag luidde: 1. Engeland; 2. Nederland; 3. Vereenigde Staten; 4. Itlaië; 5. Spanje; 6. Frankryk; 7. Canada; 8. Zweden; 9. Oostenrijk; 10. Duitsch land; 11. Zuid-Afrika; 12. Zwitserland. De zeilwedstry den worden morgen voort gezet. Wij herinneren de voetballers van Haarlem en Omstreken zoowel senioren als junioren nogmaals aan de H. Mis, welke morgenochtend half 9 in de Lyceumskapel aan den Zijlweg wordt opgedragen voor de zielerust van den overleden competitieleider van het district, den heer Jos. Letschert. Morgenochtend half negen wordt in de Ly. ceumkapel aan den Zijlweg een H. Mis opge dragen voor de zielerust van den overleden competitieleider van het district, den heer J. Letschert. Wij rekenen er op, dat alle geelzwarten, ook de jongeren, present zullen zijn. Secretariaat: Karei v. Manderstraat 88. Voorgesteld als werkende leden: W. Boot, Thomsonlaan 64; J. Bronstring, Grebberstraat 32 en W. Henneveld, Glasblazerstraat 7. Deze week zal een aanvang worden gemaakt met het innen der bondscontributie, welke be draagt voor senioren 1 en voor junioren 50 cents. Voor een goede administratie wordt be taling bij eerste aanbieding der kwitantie ten zeerste op prijs gesteld. In verband met het late beëindigen der com petitie door het eerste elftal, zullen de jaar. lyksche wedstrijden om den „Bato"-beker uit gesteld worden tot het voorjaar 1933. Van 2024 Augustus a.s. gaait T. Y. B. B op tour in Duitschland. Zondag 21 Augustus wordt gespeeld in Hagen (Westf.) tegen Blau Weiss I en Maandag d.a.v. tegen Düsseleiche 1920 I te Erkrath (Düsseldorf). Op Zondag 4 September a.s. maken de ju nioren en adspiranten een uitstapje naar Bus- sum en Valkeveen. Alle geel-zwartjes tot 15 jaar kunnen hieraan deelnemen. Aanmelding tot 28 Augustus bö het bestuur onder stor. ting der kosten, welke 1 bedragen. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Augustus wordt een junioren, en adspirantentoumooi gehou den ter vaststelling der elftallen voor het ko mend seizoen. Scr.: Lange Margareihastraat 1, Voor den onlangs overleden competitie-leider der Junioren, den heer Letschert, wordt a. s. Zondag, 7 Aug., te 8% uur, een H. Mis opge dragen, in de kapel van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg, waarna gemeenschappelijk ge communiceerd wordt. Wij verzoeken onzen leden dringend in de kapel aanwezig te willen zijn, om voor de zielerust van den overledene te bidden. Nogmaals vestigen wij de aandacht op onze Junioren op het feit, dat zy alleen Woens dagsavonds in de gelegenheid zün om te trainen. Niemand verzuime dus om te komen. Secretaris Voor het Westertorentournooi komt E. D. O. met het' volgende elftal uit tegen V. S. V.: Van Roon, Boeree, Swart, Koppen, Dinkla, Oomen, J. Perukel, Van Geemen, SteffenS, J. L. Perukel, J. W. Koene. Terwijl voor den wedstrijd tegen Spartaan, het elftal eenigszins is gewijzigd en als volgt zal zijn: Van Roon, S. van der Laan, Van Weeren Koppen, Dinkla, Oomen, J. Perukel, Van Geemen, Vrenegoor, J. L. Perukel, J. W. Koene. Uitstekend spel van A. van Baasbank in de 2e innings. Zooals reeds verwacht kon worden zijn de Engelschen te sterk gebleken. De eerste innings der Hollanders, gisteren afgebroken met den stand 20 voor 2 werd op het uitstekende bowlen der Engelschen niet solide voortgezet. Van het schamele totaal van 116 tegenover 327 der gas ten, was v. Stuivenberg, die veel beter speelde dan in zijn club, topscorer met 23. Slechts La- bouchère had, als 7e man ingaande met 18 not out stand gehouden. Gibson ruimde in 14 ballen de drie staart wickets op en het Noordelijke elftal moest nog eens batten. Byna lukte het toen nog een draw door tijd uitspelen te forceeren, dank zij onverwacht goed batten van v. Baasbank, Labouchère, Oliver, Stuivenberg en Alandt. Tegen het einde bracht een regenbui hulp en maakte bal en veld glad, waar Baasbank van profiteerde. Met nog 7 min. speeltijd dacht men, dat de laatste man, Alandt, die goed verdedigt en van Baasbank samen het bowlen nog meester zouden blijven, doch kee per Pattison (die in de eerste innings brilliant stumpen had laten zien) vangt op 't bowlen van Crutchley Alandtt uit, zoodat de Free Fores ters met innings en 17 runs winnen. Een eere-saluut voor 't werkelijk kranige spel van het vrij zwakke elftal der Hollanders in ae 2e innings, waardoor de wedstrijd nog ten volle het aanzien waard werd en tenslotte zelfs een zeer spannende finish kreeg. Ten bewijze dat op bijv. Gibson moeilijk te scoren was, het feit dat op slechts 6 ballen van zijn eerste 15 overs gescoord kon worden. Over de eerste innings der Hollanders het vol gende Healey en de la Mar zetten hun afgebroken innings voort. Wanneer eerstgenoemde er 18 heeft, komt hij op een bal van Crutchley te ver naar voren en wordt gestumped. Wittebol (1) gaat ook direct daarna uit op denzelfden bowler, Stuivenberg slaat vrij snel 23 runs bij elkaar, doch gaat dan op schitterende wijze caught en bowled Holmes. Ook de la Mar wordt voor een goede 15 door den zelfden speler gevangen nu op 't bowlen van Wilson. Deze speler, in de match tegen de Flamingo's geblesseerd, is nu weer zoo ver hersteld, dat hij zich als een listig bowler kan laten gelden. Pattison bezorgt Hol mes dan nog een wicket door Sanders voor 11 te stumpen, zoodat met de lunch het totaal 104 7 is. Labouchère 14X en Kruyt 0x- Hierna is het meteen gedaan. Kruyt (6) Alandt (0) en Oliver (2) vallen Gibson ten offer. Labouchère blyft met 18 niet uit. Gibbert (223) slaagde er niet in by zyn 2 reeds gisteren veroverde wickets nog een derde te voegen. Gibson was moeilijk te spelen (3—20) maar had slechts op den staart succes. Verder Crutchley 2—12, Wheatley 0—14, Wilson 1—22, Holmers 210. De 2e innings der Hollanders begon uitste kend. Zoowel Healey (23) als Labouchère (27) lieten Iegelijk openingsbatten zien, waardoor het zelfvertrouwen der staartbatsman een stuk steeg. Samen brachten zij het tot 50. Vooral Labouchère kan met 5 wickets en 45 runs (waarvoor slechts lx uit) op een goeden wed- stryd terugzien. Van de volgende batsmen houdt alleen v. Baasbank stand. De la Mar start te laat en is na een correcte ingooi van Wilson run out. Schnitzger gaat lbw., Wheatley, Wittebol bowled Gibson, Sanders evenedns en door dit zwakke batten is het plotseling 6 voor 69. 't Ziet er naar uit dat de Engelschen, met nog 2 A uur speeltijd een eclatante overwinning gaan beha len, doch v. Baasbank en v. Stuivenberg laten Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. dan goed batten zien en hoewel capt. Stanley znij aanval voortdurend verandert, gaat pas op 111 de V.V.V.er voor een nuttige 23 runs bowled Wilson. Op 124 is Kruyt te wild en wordt door Crutchley gevangen. Slechts 2 staartwickets blijven nu over en het einde lijkt in zicht. Doch Oliver speelt uitstekend, daarby scoort v. Baas bank nu in alle richtingen van 't veld, houdt daarbij zes overs lang het bowlen aan zich, zoo dat de score snel stijgt. Op 164 zwaait capt. Oliver over een bal van Wilson heen en de laat ste man Alandt komt in. 't Lukt Stanley maar niet deze twee uit te krijgen en 't loopt reeds vlug naar 7 uur. Eindelijk gaat Crutschley weer bowlen en Pattison vangt op zijn bowlen Alandt achter de palen uit, waardoor het spannende slot verbroken wordt. A. v. Baasbank blijft met een prachtige 61 not out, een batten, waaraan de Hollanders voor een goed deel het succes in de 2e innings te danken hebben. Een keurig re sultaat van dezen jongen speler. Rest ons nog de bowlingcijfers te memoree- ren: Gibson 226, Holmes 020, Gilbert 028, Wheatley 445, Crutchley 139, Wilson 226. Programma voor Zondag a.s. 6-7 Aug.: Nederl. elftal-Free Foresters, terr. H.C.C., Den Haag, 7 Aug. Overgang: R W. 2-Ajax„(L.), Kampong-H. CC 3 2A: Haarl. 2-Vleerm., Albion-C.V.H., Ajax (A) -V.V.V. 2. Van de negen negentallen in de eerste klas se komen er hedenmiddag acht in het veld Alleen Haarlem I is vrij. H. H. C. gaat op bezoek bij de Amsterdam- sche Jonge Mannen. Daar H. H. C. door va- canties eenigszins gehandicapt is en A M. V. J. weer volledig kan uitkomen, veronderstellen we dat H.H. C. zwaar zal moeten vechten om de punten mee te kunnen nemen. En wat zal Blauw-Wit doen? Misschien is bet beter te vragen: wat zal Ajax doen? De Ajaxieden zijn de laatste dagen zoo in vorm, dat Blauw-Wit haar eerste nederlaag stellig al ziet aankomen. V. V. G. A. zal met Togo ook nog wel de handen vol hebben, maar ten slotte toch nog wel kunnen winnen. Quick en Z. R. C. zijn ieder in haar af dee ling, nummer laatst en 't is moeilijk te zeg gen hoe die ontmoeting zal eindigen. Z. R. C. mist Rykeboer en Sok, maar als Bakker en Mr. Vrij van Quick nog met vacantie zijn.... Op het terrein aan dê Kleverlaan wordt hedenmiddag voor de Haarlemsche Compe titie gespeeld Oosterkwartier en Swastika, en Zondagmorgen voor de tweede klasse N.H. B:. Haarlem IIBlauw-Wit II. Haarlem II heeft pas twee kostbare punten moeten af staan aan H. H. C. II en als zij tegen Blauw- Wit even slecht speelt, gaan ook dezen keer de punten verloren. Maar we verwachten beter van onze stad- genooten HET PROGRAMMA Zaterdag. Eerste klasse A. M. V. J. I—H. H. C. I Ajax IBlauw-Wit I QuickZ. R. C. Togo—V. V. G. A. I Tweede klasse D. E. C.—A. M. V. J. II HAARL COMPETITIE OosterkwartierSwastika. ZONDAG Tweede klasse Haarlem IIBlauw-Wit IL De oorspronkelijk ook nog vastgestelde wed strijd H. H. C. II—V. V. G. A. II Is uitgesteld Aan de wedstrijden om het kampioenschap der R. K. N. A U., die Zondag 21 Augustus op de Sintelbaan te Amsterdam worden gehou den kan worden deelgenomen door alle athle- ten, die zich bij de voorwedstrijden in de ver schillende bonden onder de eerste drie op elk nummer hebben weten te plaatsen. Daar er vier bonden: D. H. A. K. (Bisdom Haarlem), D. U. A- C. (Bisdom Utrecht), athletiek-comité Bisdom den Bosch en de R. K. Gym.- en Athl. bond Breda bij de R. K.N.A.U.zijn aangesloten (Limburg heeft zich nog afzijdig gehouden) kunnen op elk nummer 12 deelnemers aan den start verschijnen, zoodat de toeschouwers reeds van te voren weten een spannenden strijd te zullen aanschouwen. De inschrijf-datum voor het kampioensprogramma sluit Maandag 8 Aug. laatste post. Voor het bijprogramma sluit de inschrijving Donderdag 11 Aug. laatste post. Het nummer 4 X 10" M. est. voor R. K. Amst. voetbalclubs werd niet toegestaan door de tech. Comm. en is vervangen door 4 X 100 M. est. voor aangesloten athletiek-vereenigingen. ff Evenals de beide voorgaande jaren, zal ook dit jaar V.V.Z. als gastvrouw optreden voor het puikje der R.K. athleten uit den D.H.A.K. De beide voorgaande wedstrijden waren èn voor de V.V.Z. èn voor de R.K. athletiek een succes, daar steeds de beste athleten naar Zaandam kwamen, terwijl daartegenover het Zaansche publiek steeds in groote getale aan wezig was. Ook ditmaal zullen deze wedstrijden wederom een succes worden, gezien de vele athleten, welke inschreven. Op de 100 M. Cracks zien wij den zeer snel len „Holland" man J. D. Ronde, welke dit jaar weer verschillende successen behaalde. Naast hem komen ui de V.I.C. cracks Gerards, Oos- termeyer, de Victory-man Rempe en de uiterst snelle W. H. Hoven. Alleen dit nummer be looft reeds een gang naar het V.V.Z.-terrein waard te worden. De 1500 M. zal uitsluitend gaan tusschen de beide D.E.M.-loopers Vessies en Burger en den D.H.A.K.-man B. C. Hoven. Hoewel Vessies tegen deze tegenstanders het uiterst zwaar te verantwoorden zal krijgen, zien wij deze toch winnen. Het nummer 100 M. nieuwelingen is met ruim 20 loopers goed bezet en, bezien wij de namen der deelnemers eens goed, dan vermoe den wij dat hier een hevige strijd geleverd zal worden. Het estafette-nummer is met 8 deelnemende ploegen ook goed bezet en op dit voor het pubhek zoo mooi nummer zullen weer diverse spannende races te bewonderen zijn- Op de spring- en werpnummers is door di verse cracks ingeschreven, o.a. Blaisse, Rippe, Kaptein, Chr. Duin, Klauwers en vele andere, zoodat ook deze nummers veel beloven. Deze wedstrijden, welke voor den „Czaar Pe terbeker" gelden, vangen om 1.15 uur aan. Het terrein is gelegen aan de Smidstraat in de Oostzijde. Gaarne sporen wij alle alle athletiekliefheb- bers uit Zaandam, Amsterdam, Haarlem, Be verwijk en omstreken aan, om deze wedstrij den bij te wonen, daar de strijd om den fraaien beker uitermate spannend belooft te worden. In ,,'t Hof van Holland" werd Donderdagavond j.L de vijfde ronde van den zeskamp ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der .Haar lemsche Damclub" gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: J. W. van Dar telen wint van J. van Looij; B. Dukel wint van J. P. van Eijk; Joh. Fabel remise met J. H. Vos. Ook werden Donderdagavond j.l. de jubileum- nederlaagwedstrijden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der „Haarlemsche Damclub" voort gezet. Voor de vierde afdeeling speelde de .Haar lemsche Damclub" IV tegen de damclub ,,IJmui- den" II. De gedetaileerde uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: „Haarl. DamcL'TV Bord.No. Damcl. „IJm." 11 Haarlem IJmuiden. H. G. J. AndriessenH. Diederiks C. Kool—D. Ott H. C. SouvereinP. v. d. Velde H. C. StappersA Sehager B. HennekeG. van Zanten H. W. C. van RhoonJ. Groen Th. C. v. d SluijsP. Smit Jzn. L. J. FroonhofP van Buuren 9. Ph. G. Amelung Jr.J. Jasperse 10. J. ZurelL.C. Smit Sr. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 Totaal 11—9 5illHIHIITniIIïïHintniimiiniiiniiiiniiiiiii»iimiiiui[iiiimiiiiiiu[innininiii[ii(tiiniK ULVENHOUT, 2 Augustus 1932. Menier. As Trui 'n blompotje uit d'n stal haalt, 't zorgvuldig vol doet mee goeien èèrde, nie te schraal en nie te vet, en ze poot 'r 'n zaaike in op sjuuste diepte en ze kwatst er 'n slokske malsch pompwater op, zet 't heele gevalleke op 'n schotteltje mee water, zoowdat 't zaaike geregeld drinken en zwellen kan onder de wermte van 't zonneke, nouw dan mot 't al heel gek loopen, as er uit da blompotje na enkele weken hie 'n kitsig, parmaantig sprankje omhoog komt. As 't potje dan nie van d'n raamdurpel af- gekieperd wordt, of as er gin kat in de buurt komt, die 't jonge sprankje knaauwt, kortom: as 't mee rust gelaten wordt om uit te groeien on blommekes te gaan dragen, dan komt van zelf d'n dag, dat da plaantje mee z'n schoone blomblaaikes, teer en deurschijnend, kleurig en zacht lyk vlindervleugeltjes, malsch as d'n daauw zeivers en geurig as kaneel, pralen gaat in d'n blaauwen dag as 'n sierstukske in de Goddelijke schepping. En as ik dazelfste allegaar doei in 't groot, heb ik, in d'nzelfden tyd as da-d-eene zaaike mniiiiiiiniiinmiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii van Trui noodig had om tot bloeienden wasdom te geraken, 'n onafzienbaar veld vol van 't schoonste gewas, dat onder d'n goudval van de zon z'n liedeke lispelt in devoot geruisch, deur de stilte van d'n buiten, omhoog d'n hemel binnen. Wa 'k daarmee zeggen wil, mee da-d-ouwe nieuws? Da 'k toch zo'n prachtig mooi vak heb! 'k Heb da misschient wel 's meer naar oew geschreven; daar staat tenminste iets van veur m'nen geest, maar ge mot maar denken, amico: waar 't hart van vol is, daar drupt 't inktpotje van over. Veural deus week kwam da stiekum plazier in m'nen laand-arbeid weer 's hekstra en daank- baar wèrm deur m'n zielement gekropen. 'k Had 's avonds in de kraant gelezen 'n stukske over de onkosten van de ontwapenings vergaderingen van de Volksbonders. Zeuven jaren na d'n oorlog, in 1925, zyn ze mee die&i ontwapeningskonkelefoes begonnen. En in diPennigte jaren, van '25 tot '32, emmen ze vijf-en-veertig muljoen gulden verkletst. En.... is de bewapening over de heele weareld zoowa tien keer zoow erg en zoow kostbaar geworren, as veur 1914. Jaren na d'n oorlog emmen ze gezocht naar d'n schuldige. Jarenlaank hee de kraant ge schreven over de „schuldvraag". Maar by d'n eerstvolgende oorlog, amico, hoeven ze nie laank naar d'n schuldige te zoeken! Die is, wa mijn aangaat, al laank geteekend mee 't Kaïnstee- ken op z'n veurhoofd! Maar genogt. Laat ik effekes by m'n apprepoow blijven en m'n eigen nie veuruit loopen. En om dan trug te komen op da stukske: vyf-en-veertig mul joen zyn er verknoeid aan ontwapenings-frète- ryen, pracht-van-reizen en van alles wat er zoow vast zit aan die weareldbelaaitafeldery. En wa-d-is-t-er van die muljoenen over? Wa- d-is-t-er veur geleverd? Contrakskes die teniet gedaan wieren deur aandere contrakskes; verhuiswagels vol van die lorren. Amparte gouwen penhouwers zyn er ge mokt om die voddenboel mee te onderteekenen! Amico, ze bakeren daar te veuL Ze zien er mekaar te dikkels. En da's kapot! As 'n groote familie' te veul by mekaar komt, as ze mekaar te druk overloopen, dan komt er niks van terechte. As menschen by mekaar zyn, dan willen ze natuurlijk 's praten. En as ze dan heel veul en erg dikkels praten, dan rolt er wel 's 'n woordeke uit, op 'n manier, dat 't er beter nie uit had kunnen rollen. Dan wordt da wel 's verkeerd verstaan, per ongeluk, soms mee opzet, en dan komt er 'n antwoord op, waar 'n hondje gin hapke van lust! 'n Bietje jaloezie, 'n drupke venijn, 'n kwaks- ke afgunst is dan voldoende, om van 'nen mug 'nen olifant te maken en zijn de poppen aan d'n sjarlston veur da ge 't wit. 't Beste blijven de menschen goeie vrinden as ze mekaar nie al te dikkels zien; mekaar nie al te goed kennen! Waant as ze mekaar heelegaar deurgronden, en eerder zyn de menschen nie tevrejen, dan vallen ze mekaar meestal lillyk teugen! „Elke gek hee z'n gebrek", zee 't sprikwoord nie veur niks en de gebreken vallen 't beste op. De goeie éigenschappen komen pas veur bespreking in aanmerking as d'n-gek-mee-z'n- gebrek dood en begraven is. En omdat de gekken in Genève allemaal springlevend zijn en dus! mekaars gebreken al leen maar zien, wordt 't mee d'n vrede hoe lan ger hoe erger. En zal de weareld gin rust kry- gen veur de ontwapenaars 's wa minder by mekaar komen. Ieder mot z'n eigen tuintje maar gaan wieën, da's altij 'n gezonde bezig heid gewiest. As heel de buurt by mekaar op visite gaat om over 't wieën van mekaars tuin tjes te spreken, dan bleft er ginnen tijd over, veur 't wieën zelf en komt er nog keet boven dien, omda niemand 't velen kan, da-d-'n aan- der z'n eigen mee zijn tuintje bemoeit. Dan wordt 't 'n pan! Gin Pan-Europa, maar 'n Europeesche pan en eerlijk gezeed: da-d-is 't al! 't Schonste van alles was nog mee da krante- stukske, da ze 'r 'n prentje by hadden afge drukt van 'n oorlogsschip, de „Nelson" genaamd. En da ze 'r d'n prijs bij hadden gezet. Da dink had 80 muljoen gekost. Dus.... wouwen ze daar mee zeggen: me zijn eigenlijk gezeed nóg goeiekoop uit! As één oorlogsschip 80 muljoen kost, laat dan zeuven jaar ontwapeningsgebaker maar gerust 45 muljoen kosten. 'n Schoon advocatensmoesje, amico! Da mot ik zeggen. Smoezen emmen ze wel geleerd in die jaren, daar nie van! Maar d'r sting niet bij gedrukt, dat er in diezelfste jaren dat er 45 muljoen verkletst wier, nog veul meer van da- d-oorlogstuig wier gemokt, as vruuger. Dus nèt as ik al zee; praten over '.t wieën, maar ondertusschen 't onkruid steuvig z'nen gaank laten gaan! En dan nóg iets: is daarmee da zeuvenjarig gesmoes al 45 muljoen goedgemokt? Die 45 muljoen zijn foetsie, op! Daar hebben me die kontrakskes veur, die gin wèèrde hebben, omdat er teugen elk kontrakske 'n aander teugenover staat. Daar hebben me niks, niks aanders veur terug as broerdigheid, waant ze zitten daar zóódanig mee 'n houtje in d'n weareldput te ruuren, dat er iedereen méér dan z'n neus vol van hee en dat nouw iedereen zee: „hè, wa stinkt 't bij m'nen buur man toch!" Zoowdat de buurlui meer en meer de smoor aan mekaar krijgen en de ruzie veur de deur staat. Maar wa'k zeggen wouw: van die 85 muljoen is tenminste wèl iets overgebleven, 'n schip! En nouw meugde 't mee 'n oorlogsschip ééns zyn of nie, 't ding i s overgebleven van die centen en 't héé 'n zekere wèèrde! En da niet allen; 't is 'n bedrijf, 'n groot bedrijf op z'n eigen, waar honderden lui d'r bestaan op ver dienen en nouw motte m.n 's veurrekenen, wat er vandaag te verdienen is aan de afgekloven kluiven van die 45 muljoen banketten en pam- pieren! Ik zie nog gin kaans om er m'n laand mee te bemesten en 'r 'nen boerenkool op te laten groeien! 't Zaad van Genève ontkiemt nie. 't Wordt overwoekerd mee de braandnetels die er gelijktijdig tusschen gezaaid worren. Wa ge zoovéul ziet in de weareld. As al 't werk, goeibedoelden arbeid, kon ge dijen en opbloeien as da zaaike in Trui d'ren blompot, as 't veld da-d-ik bezaai, ochirre- kes, amico, wa zag 't er dan heel aanders uit op deuze weareld. As alles 's, net as da zaad in d'n akker, zurgvuldig wier opgepast en schoongehouwen van braandnetels, en weder overgegeven aan den zegen van Onzenlieveneer, wa zouw *t menschdom dan veul gelukkiger zijn. En.... wa zou er van m'n laanderijen terechte ko men, as ik 't werk van d'n hemel overgaf in de haanden van de ontwapenèèrs? Zoowas me nouw d'n vrede in huilie haanden geleed hebben. De vrede komt er nie zonder de hulp-van- boven. En de hulp-van-boven komt er nie as er gedocht wordt da me-n-'t zeivers allegaar veul beter weten as onzen eigen Schepper. Zonder 't vertrouwen, zonder wa deemoed, zonder God, komt er van de weareld niks aan ders terechte, as éénen berg pampieren, dan die vandaag of mergen in d'n braand gerokt. Elke mensch mot veur z'n eigen daar mee beginnen. 's Zondags naar de kerk gaan, as 't nie al te haard te regent, en in de week de bra nie uithangen, daarmee is niks gewonnen. Maar as elke mensch, bij alles wat ie doet. z'n eigen afvraagt of ie 't goed doet, naar de letter van 't wetboek „Geweten", dan pas kan er vrede en welvaart veur iederen mensch en dus veur heel de weareld komen. Ge zult misschient denken: wa-d-is d'n Dré van de week zwaar op de haand! Amico, de zon kan nie altij schijnen. Nouw en dan mot er 's 'n drupke regen vallen. En teugeswoorig. nouw d'n weareldakker heelegaar verdord en verschraalt lee van te veul lichtzinnig plazier van de leste tien jaren, nouw kunnen me 'n fiksche bui gebruiken. Die er daarveur al is, waarom ik mee dit briefke de pèrepluu maar is opstak! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a yoe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13