met ons „aar de Zuiderzee zXnZrs^tisz Een tocht pet EEN NIEUW GLORIELIED per Slechts f2.75 versoon ELCK WAT WILS Trekjes No. 769 ZATERDAG 6 AUGUSTUS „Bolwerk" op het bolwerk Nu hel Ten einde onze Llegenheid te stellen tige uAize in ffj^tapje 'e -naken een aardig excursie te onze abonnes 7 A TERP AG 'A opzAi .J.fc vervoermid- Met een uiterst *erl* schilderachtig lel reist V na" Noord-Holland over ge pl iats Hoorn, aan nelke ntern h[ Van- Hj:Xrt bezoek ^JZd van West- daar nordt door kot la Wieringe^ friesland 8e' ingen pnjs h°tt Zennant^^lrdeats^ "XTdXoote sltds^kenvdl* 4imrden bezichtigd. bezoek ge- bracht aan Kennemerland. tie.trip kostj 2.7 Deze genotvolle afsluitdijk- - hoeriP van entree»; flan met mbegnp mogehjk op Geeft V zoo spoedig „nee bureaux. onse tus V^ker%e£eHaarUntscbeCoura,U WAAR BILDERDIJK WOONDE Na Brinkmaan's verbouwing De voorgevel Groote Markt KONINGINNEDAG IN HAARLEM Bescheiden viering Orgelconcert Bebouwde kommen in Haarlem Mendeltulpen-tentoonstelling De Heemsteedsche Dreef Reddingbrigade voor drenkelingen DOODELIJK ONGELUK TE AERDENHOUT Jongeman door touring-car aangereden DE HYACINTENCULTUUR Minimum-productieprij zen vastgesteld Voor den missiekoffer van Pater J. de Rooy VRAGENBUS We zijn in de kentering en zoo wisselen felle zonneschijn en plasregen elkander af en zoo heeft ook het nieuwe café nabij de Kennemer- brug in zijn kort bestaan reeds van tropische Zon en tropische regenval genoten enheeft steeds menschen op het terras. Dit is niet het eenige koffiehuis aan of bij het Bolwerk. Zie maar aan het Kennemerplein. Op deze hoogte stonden in vroegere jaren meer herbergen dan tegenwoordig. Zoo vond men er o.a. „de Brand- emmer", die den 19 October 1782 en „Welkom Vrede", die den lsten Februari 1783 in publieke Veiling waren aangeslagen. Maar laten we liever iets uit de geschiedenis opdiepen en dan beginnen met een der eerste straten van het Kleverpark, de Jan de Bray- straat, Over „het Bolwerk" zegt ge. Maar Jan de Bray is de ontwerper van het uitbrei dingsplan-noord, n.l. tusschen den noordwal, Pinktoren, St. Janspoort, Cathrijnebrug en Klop per- en Schotersingel. De stadsregeerders had den begin 17e eeuw al gevoeld, dat Haarlem te eng werd, uitbreiding naar alle zijden noodig had. Jaren en jaren is daarover gepraat. Daar zou een krant vol misschien net genoeg zijn en daarom met een sprong naar het Stadhuis Mei 1671 waar net Vroedschapsvergadering over deze kwestie was geweest en heeren Commissa rissen tot den Uitleg in overleg met eenige hee ren van de Vroedschap een nadere bijeenkomst hielden, waarin besloten werd den volgenden dag, vroegtijdig, het afgebakende terrein voor de vergrooting der stad nog eens nauwkeurig op te nemen en zoo noodig, wijzigingen in het belang der opwonenden voor te stellen. Dat ge beurde en heel vlug werden nog denzelfden avond de wijzigingen voorgesteld. Weer werd een bijzondere commissie ingesteld en zoo volgde 30 Mei ,,naer rijpe deliberatie goet- gevonden en verstaen werd, te persisteren bij de voorgaende resolutiën op het subject van den uytleg of vergroting van deze stadt geno men en voort te gaan met het besteden van de Grachten (Nieuwe- en Achtergracht)wallen en circumvalatie (Bolwerken). Maar de heeren der Vroedschap en Commissarissen werkten lang niet altijd rustig. Wij weten niet of men toen het woord werkstaking kende en van werkwilligen en onderkruipers wist, maar laten we de heeren 27 Juni 1671 zelf spreken: „ge- releveert zijnde de leugenachtige geruchten, bij 't voors werckvolk uytgesstrooit, en waardoor eenige luyden, die bij dezen uytleg waren ge- interesseert, in haer opzet zijn gestijft, is tot voorcominge van disordre en confusie, die in deze kermisse daer door souden cunnen veroor zaakt worden, mede goetgevonden en verstaen, dat de Heer Pensionaris dezer Stede Ge meente-Secretaris) staende op zijn vertreck naar den Hage (als lid der Staten voor Haar lem), aen den Heer Raetpensionaris (Joan de Witt), ofte aan de Heeren Gecommitteerde Rae- den Gedeputeerde Staten van Holland en West-Friesland) zal versoecken, dat de Heeren Van deze Regeringe Stadsbestuur van Haar lem) ten spoedigste mogen gedient worden van 2 compagniën soldaten, één van deselve uyt de Gardes en één uyt de Ruijteren, tot tijt en wij len deselve tegens twee andere complete com pagniën sullen worden gewisselt". Bovendien gelastte de regeering, dat oock ijder nacht een compleet Corporaalschap van de burgerwacht, de wacht zou houden met de respectieve officieren (van de Schutterij) op die plaatsen, welke door Heeren Commissarissen zouden wordén aangewezen en dat de officieren persoonlijk daarbij tegenwoordig zouden moeten zijn cn zich moeten houden aan de orders, wel ke te dien einde van Heeren Burgemeesteren nog nader zouden worden gegeven. Het betrof hier de betaling van onder-aannemers. Na aan besteding, waren de verschillende onderdeelen der groote karwei toegewezen. Intusschen de den zich bij de ontruiming van de huizen en erven, die tengevolge van de vergrooting der stad gesloopt of ontruimd moesten worden, ve lerlei moeiten en zwarigheden op, deels ten ge volge van het gebrek aan geschikte woningen in de stad voor hen, die moesten verhuizen, deels ook, tengevolge van den onwil van som mige eigenaars en huurders van perceelen, in de rooilinie van den nieuwen uitleg gelegen en was het vooral zeker Nicolaas de Backer, die Heeren Commissarissen tot den nieuwen uit leg veel moeite veroorzaakte. Meer dan twee eeuwen vormden de Bolwer ken een afgesloten terrein een verboden gebied en in de Nieuwstad was weinig vertier. Er werd weinig gebouwd en zoowel Jans- als Kruisweg waren wegen en niet straten met aaneengeslo ten bebouwing. Ge vondt er kleine boerderijen en tuiniers wonen. Uit 1672 dateert ook het Deimanspoortje. In 't officieele stuk van 14 Maart 1672 staat, dat er ook tusschen het Gae- renkooekershuisje en het Leprooshuys een wa terpoortje zal worden gemaeckt, om diegenen die tusschen die grote destantie zijn, een ge- reede uyt- en ingang tot de stadt te accomo- deren. In het geheel werd voor den nieuwen uitleg van 1671 tot 1686 505.761.13 st. 29 png. betaald. De afwikkeling der zaken duurde tot aan 1791 toe. In de omgeving is hier in de laatste jaren heel wat veranderd. Van de stille Varkensmarkt uit de vorige eeuw, werd het Kennemerplein van nu deel van den grooten verkeersweg naar het Noorden. Wat een verschil met de dagen der Alkmaarsche Stoomtram, toen van 't Ken- nemersplein een jongen met een bel en een roode vlag de locomotief voorafging om te waarschuwen. Met het aanleggen van de hooge spoorbaan is ook heel wat verdwenen. Op Kennemerplein 36 woonde eenmaal het raadslid Gravestein, nu burgemeester van Urk. In de open ruimte daarnaast staat nu Porton-Wafelen en dan springt de nummering in eens op 18. Bewijs dat er tusschenuit gebroken is. Dan volgt de Ken- nemersteeg, die een plein werd, dienend als remise voor de autobussen naar het Noorden. Het groote heerenhuis Welgelegen op den hoek van den Kruisweg behield door den mooien tuin zijn glorie. Van het groote dubbele heerenhuis daar tgenover, waarin een oogarts woont, heb ik nooit een naam vermeld gezien. Gescheiden daarvan door een breed grintpad ligt nog Villa Anna, die met een hertenkop en een honden kop prijkt. In de bocht naar de Kennemerbrug ligt ook een keurig onderhouden villa in Italiaanschen stijl, die ook geen naam meer draagt. Een zestig zeventig jaar terug was Haarlem een stad met nog geen 50.000 inwoners. De Bolwerken lagen stil en verlaten en Haarlem had behoefte aan kapitaalkrachtige inwoners. Al de Bolwerken van den voormaligen Pinktoren af tot aan het Spaame toe was gemeentegrond en die kregen aanstaande Haarlemmers voor weinig geld in bezit. Vandaar die villabouw. Maar ook was Haarlem zich gaan verkleeden. Het nauwe pakje der vesting Haarlem moest weg en zoo zien we in het laatst der 18e eeuw al een begin met de slooping van wallen en muren. Dat was vooral aan den Zuidkant. Begin 1821 werd een aanvang gemaakt met de stadswallen aan de Noordzijde, tusschen Vrouwenhek (N. Spaarne) en Nieuwpoort (Ken nemerbrug) Die wallen werden toen in een schoone wandeldreef herschapen. Aan het eind van het zelfde jaar nog begon men ook aan den anderen kant, dat tusschen Kennemerbrug en de Nieuwe Gracht. Tegelijkertijd werd toen de oude begraafplaats aan de Punt en het Israelie- tische Kerkhof omrasterd. Beide zijn al tien tallen jaren niet meer gebruikt. Weet men, dat, waar nu de Raad van Ar beid is, eenmaal de Moddervelden waren, waar de uit de grachten en singels opgebaggerde specie werd gestort en dat daar ook de aschbelt was? De gróóte verandering kwam met het spoor. Het was 24 Maart 1841, dat te Amsterdam de aanbesteding plaats had van de aarden baan buiten de Spaarnwouderpoort tot de Brou wersvaart, een karwei die de heer Plooster van Vianen voor ƒ51400 aannam. Maar al was het Bolwerk nu wandeloord ge worden, nog waren er muren. 11 Februari 1839 werd begonnen met het sloopen der muren die zich aan weerskanten der poort langs de Var kensmarkt uitstrekten. Toen werden aan de Varkensmarkt en aan het begin van Jans- en Kruisweg eenige huizen afgebroken om er een beter geheel te krijgen. De zware hoog opgaande iepen, eenige honderden bij elkaar werden ge rooid om ruimere en betere wandelwegen te krij gen. Het voormalige „Jodenkerkhof" en het Noorderkerkhof of de Punt waren nog ontoe gankelijk door walmuren. Ook die werden ge sloopt en nu door een omrastering van den publieken weg afgesloten. Aan de Punt, waar eenmaal de Groenendaalsteeg eindigde; dat is tegenover de wisselplaats der Bloemendaalsche tram aan het Statenbolwerk, verdween die. Nog liggen er onder het groene gazon heel wat beentjes. Nu weer terug naar het Café Restaurant „Het Bolwerk". Dat heette het voor kort Rez- zago en dan denken we weer aan de groote fa milie van tuinarchitecten, de Zochers, die zoo veel moois in Nederland hebben gemaakt. Laten we nu van het Kennemerplein Oostwaarts loo- pen naar het Spaarne, wat in de wandeling nog steeds het Bolwerk heet. Al zien we bovenlangs niet meer als in vroeger dagen de duinen van Bloemendaal en de weiden van Schoten, nog levert menig punt een bekoorlijk uitzicht. Intusschen heeft het Bolwerk sedert 1860 be langrijke veranderingen ondergaan. Toen begon de bebouwing met min of meer schoone villa's, wier bekoorlijke ligging onwillekeurig tot eenige oogenblikken toevens noopt. Dat is o.a. even voorbij Carolinaheuvel bij Sophiadal, waar thans de Dr. Huetschool is. Wat verder, ongeveer tegenover den Jansweg, staat nog Corciago. Zoek den naam maar niet. Ge vindt er een bord „Bouwterrein te koop". Jammer dat deze villa, een der laatste schep pingen van wijlen Zocher ruïne dreigt te wor den. Aan den overkant ziet men niets dan be trekkelijk nieuwe of vernieuwde woningen. Maar het logement „Klein Zomerzorg" van M. Daams, die ook stalhouder was, kennen we niet meer. Daar op die hoogte, achter die in tweeën bewoonde villa, ligt de voormalige begraafplaats der Israelietische gemeente. Het heerenhuis Ons Genoegen, eenmaal bewoond door den heer A. de Veer, met dien ruimen, net aangelegden tuin, daar, op den Oosthoek van den Kruisweg werd in 1871 gebouwd. Met den aanleg van den ge- asphalteerden verkeersweg heeft het een deel van den voortuin moeten missen. Voor ons ligt een prentje van de woning van Bilderdijk op de Groote Markt, naar een teekening van P. van Looy 1881. Meent niet, dat wij een uitvoerig relaas willen geven over den Haarlemschen dichter, die pas den vorigen winter is herdacht. Het gaat om den gevel, maar men moet zich eerst oriënteeren. Die vormde al jaren een deel van het complex, waarin 't restaurant-café Brinkmann is geves tigd. Nu is die gevel gewijzigd, vooral doordat er andere ramen, kruisramen in kwamen en dat wel in verband met de verbouwing van „de Kroon." Bilderdijk was 71 jaar toen hij, in 1827, te Haarlem kwam wonen. Misschien om te .probeeren of hij het hier beter dan elders zou kunnen uithouden. Hij zal u over de stad en haar inwoners maar dadelijk zijn meening zeg gen: „een omtrek van een stad, die omdanst in haar wal van wildernis vervuld en afbraak en verval." Misschien waren hier en daar nog spo ren zichtbaar van den Franschen tijd, in hui zen die leeg stonden of voor afbraak verkocht werden, maar Bilderdijk klaagt met dichter lijke vrijheid niet minder over Engeland, Duitschland, Holland, over Amsterdam en an dere steden. Amsterdam is een „akelig gat", in Den Haag „voelt hij zich een volkomen vreemdeling." Wanneer de zwerver dan ten slotte is „neer gesmeten in dit ellendig Haarlem", gaat hij wonen in de Damstraat. Het volgend jaar reeds verhuist hij naar de Bakenessergracht, Mei 1829 huurt hij een huis op de Groote Markt,, waar de rustelooze tot rust zou komen in De cember 1831. De dichter heeft er met zijn tweede vrouw Katharina Wilhelmina Schweick- hardt en hun zoon Lodewijk Willem ruim twee en een half jaar gewoond. Louise Sibilla, dochter uit het eerste huwe lijk, die eerst te Noordwijk, daarna te Ouddorp bij Goeree in Zuid-Holland woonde, heeft er met haar kinderen een en andermaal gelo geerd en er ook na vaders dood enkele maan den het huishouden waargenomen. Zij en haar halfbroer waren de eenige kinderen, die Bil derdijk uit een dertiental had mogen behou den. Het was deze Lodewijk Willem, die de ont hulling van den gedenksteen als 71-jarig ge- pensionneerd artilleriekapitein bijwoonde. Die steen werd er geplaatst door den Haarlem schen Kunstkring. Dat was wèl noodig, want de groote man, oud-professor, dichter, schrij ver, criticus, letterkundige, taalman enz. werd alleen herdacht door een steen tegen een pi laar in de Groote Kerk aan welks voet hij begraven ligt. Den dag na het overlijden zij ner vrouw, 17 April 1830, benoemde Bilderdijk tot voogd over zijn zoon, zoo die bij zijn dood nog minderjarig mocht zijn, Dr. Abraham Ca- padox en indien deze de voogdij niet zou kun nen aannemen Mr. Isaac da Costa. Het vol gend jaar, in December 1831 ging Willem Bil derdijk heen, in den ouderdom van 75 jaar. Het huis op de Markt behoorde aan de erven Abraham Rittner, die het aan Bilderdijk ver huurde voor f 475 per jaar, een voor dien tijd niet geringen huurprijs, zoodat het den niet bemiddelden man moeite gekost heeft deze som, vermeerderd met ruim f 122 belasting op het personeel, geregeld te betalen. Maar daar voor bewoonde hij dan ook een ruim huis op een goeden stand, ruim genoeg althans voor het kleine gezin. Het voorhuis, waarin een gladde bank des avonds maar spaarzaam ver licht wordt door een kloklantaarn, is van de gang gescheiden door een tochtdeur, die, in 't voorbijgaan gezegd, niet spijkervast is, niet tot het huis behoort. Gaan we nu naar de restauratie terug en dan moeten we erkennen, dat de gevel in zijn frisch rood het goed doet. We wezen al op wat veranderde, maar de laat-Gothische Ko- lonnetten, waarop kraagsteen, bleven. Die Ko- lonnetten rusten nog op fraaie basementen. Het gebouw dateert uit de 15e eeuw en was Go- thiek. In het eind der 17e eeuw werd de gevel omgebouwd en kwamen er andere ramen. Toen ook werd de halsgevel gemaakt met festoenen en vazen, alles is in eere gebleven en nóg gedekt door een segmentvormige dek- lijst met schelp. Ook bleef onder die deklijst een rond venster en daaronder de bovenbe doelde gedenksteen, 8 Juli 1885 aangebracht. Het Centrum-Comité der Vereeniging „Ko ninginnedag" heeft voorloopig vastgesteld het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Zooals men zal zien, is de feestviering slechts zeer bescheiden opgezet, waaraan de huidige moeilijke tijdsomstandigheden zeker niet vreemd zullen zijn. In den morgen van half acht tot half negen, worden er muzikale wandelingen gehouden door twee muziekcorpsen. Voorts heeft plaats een concert op de Groote Markt van 10.30 tot 12 uur en van 2.30 tot 4.30 uur; een muzikale wandeling door de stad van 3<$ot 5 uur en concert op de Botermarkt van 2.30 tot 4.3Ó uur en concerten van 8 tot 10 uur op de Groote Markt en op de Botermarkt. Van 8.30 tot 10.30 zal op een verlichte boot in den Kloppersingel een concert worden ge geven door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en de Harmonie „Crescendo". Van 10.30 tot 11.30 wordt weer geconcerteerd op de Gr. Markt. In fakkeloptocht zal van den Kloppersingel naar de Groote Markt gemarcheerd worden. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 9 Augustus, 's avonds van 8K— 9% uur, te geven door den heer P. G. Grevecoeur, zal het volgende programma wor den uitgevoerd: 1. Toccata, J. Pachelbel; 2. Largo uit de 2e Sonate, J. S. Bach; 3. Concert No. 4 (F-dur), G. F. Handel: a. Allegro mode rato; b. Andante maestroso; c. Adagio-Allegro; 4. Prière, F. Borowski; 5. Alleegetto (Op. 19 No. 1), A. Guilmant; 6. Sonate No. 2 (d-moll), M. H. van 't Kruijs: a. Allegro; b. Intermezzo: Andante; c. Allegro maestroso. Ter gemeente-secretarie, 7e afdeeling, is voor een ieder ter inzage nedergelegd een kaart der gemeente, waarop aangegeven zijn de grenzen van de door Ged. Staten ingevolge het provin ciaal reglement op de wegen vastgestelde be bouwde kommen in de gemeente Haarlem. Te Sassenheim Naar het „Kweekersblad" meldt, heeft op ver zoek van de vooraanstaande Mendeltulpenkwee- kers de Tentoonstellingscommissie van „Bloem- lust" te Sassenheim besloten, a.s. winter, om streeks half Januari, een Mendeltulpen-tentoon stelling te organiseeren en hieraan een prijs vraag te verbinden voor een collectie van zeven van de beste broeisoorten Mendeltulpen. Nu door werkloozen, onder leiding van Open bare Werken van Heemstede, de werkzaamheden aan de onderlagen zijn gelegd, is de N.V. Ge- ruischlooze Weg begonnen aan het bovendek, zoodat nu heel spoedig de Heemsteedsche Dreef voor het verkeer opengesteld zal kunnen wor den. Met het oog op de komende drukte bij de voetbalwedstrijden op het R. C. H.-terrein wordt het werk met grooten spoed voltooid. Ook is men met man en macht bezig om den nieuwen weg langs de sportterreinen op het Sportpark in orde te brengen. Dit wordt ook een asfaltweg. Al zal deze bij de opening van het R. C. H.- terrein nog niet geheel gereed zijn, toch zal wel gezorgd worden voor geschikte verkeerswegen tegen dien tijd. Examens te Teemstede De examens voor lid van de Reddingbrigade voor drenkelingen, zullen dit jaar. zooals be kend, te eemstede afgenomen worden en wel op Zondag 7 Augustus, des middags 2 uur in den zwemvijver bij Groenendaal. Bij deze examens zal men kunnen zien de mielij ke kunst noodig om voor zulk een examen te worden toegelaten. Na afloop der examens zal de afdeeling Heemstede der brigade eenige waterspelen geven. Vrijdagmiddag omstreeks 3.45 uur had op den Vogelenzangscheweg te Aerdenhout een ernstige aanrijding plaats, waarbij de 26-jarige J. van den End, wonende te IJmuiden, Ruiterstraat 93, het leven verloor. Het tragisch ongeval heeft zich als volgt voorgedaan: De gebroeders v. d. End reden per fiets met hun meisjes aan den rechterkant van den Voge lenzangscheweg, achter elkaar, in de richting Overveen. Ter hoogte van de Amsterdamsche waterleiding naderde uit tegenovergestelde richting een geheel bezette touringcar, welke den heer J. v. d. End aanreed. Deze sloeg met zijn hoofd tegen de bus, kreeg daarop een ernstige hoofd wonde en werd tegen den berm van den weg geslingerd. De doctoren Bos en Bartels werden gewaarschuwd en waren spoedig ter plaatse om geneeskundige hulp te verleenen. Deze mocht echter niet baten. Zonder bij kennis te zijn ge komen, overleed v.d. E. spoedig ter plaatse. De verslagenheid onder zijn broer en de meisjes bij dit treurig ongeval was begrijpelijk zeer groot. De Bloemendaalsche politie stelde een onder zoek in, daar het ongeval gebeurde op een recht gedeelte van den weg, waar deze bovendien tame lijk breed is. Het lijk van v. d. E. is naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem overgebracht, terwijl de autobus in beslag genomen is. Donderdagmiddag was in café „Flora" te Hil- legom" een groot aantal hyacintenkweekers bij eengekomen ter bespreking der middelen, om een prijsdaling der gewassen te voorkomen. De belangstelling was groot. Uit de geheele bloem bollenstreek waren de kweekers gekomen, terwijl ook van exporteurszijde niet over gebrek aan belangstelling behoefde te worden geklaagd. Namens de Commissie, die deze bijeenkomst belegd had, heette de heer D. E. Nieuwenhuis allen welkom en gaf een overzicht van net ont staan der commissie. De hyacinten, dikke boHen, worden ver beneden- den productieprijs verkocht en het doel is, betere prijzen te bedingen. De commissie denkt zich een moreele afspraak te maken, waarbij men zich verbindt, niet be neden minimumprijzen te verkoopen. Deze prij zen denkt men zich als volgt: 19 en op 8 per 100; 18—19/6.50; 17—18/4.50; 16—17/3.50; 15—16 ƒ2.50; 14—15 ƒ2, en 12—14 ƒ1.50. De vergadering vindt deze prijzen erg laag, terwijl een der aanwezigen vraagt, of deze ook voor Grand Maitre te laag zijn. Een ander gelooft niet, dat het mogelijk zal zijn, een uniformen prijs te bepalen, dit gaat wel voor tulpen. Van de bestuurstafel wordt opgemerkt, dat er altijd een soort is, dat laag geprijsd is. Vorig jaar was er een soort, die eerst niet gewild was, doch bij het einde van het seizoen liep juist daarvan de prijs omhoog. De heer Freriks merkt op, dat er altijd bange menschen zijn, die voor eiken prijs verkoopen, voor dezulken is een leiddraad wel gewenscht. De heer Roozen (Overveen) zegt, dat die ban ge menschen hun bollen maar spoedig moeten verkoopen, zooveel te eerder kunnen ze kennis maken met de een of andere Rechter-Commis- saris (Faillissement). De voorgestelde prijzen gullen wel betaald worden, maar spr. vraagl adressen, waar wij 8. c. zullen ontvangen, indier wij ze voor 8 c. koopen. De heer R. Veldhuijzen van Zanten begrijpt niet, dat de commissie niet is gekomen met een contract zooals vorig jaar, daarmee is succes be haald. Hij wenscht dezelfde prijzen als het vorig jaar, die iets hooger waren. (Applaus). De heer Rijnveld acht deze bijeenkomst van groot belang. Als straks de reizigers weer op reis gaan, weten ze, dat ze het volgend jaar niet be neden die prijzen kunnen koopen. De heer Philippo (Gebr. Z. P.) zegt, dat als we iets krijgen, het in orde moet zijn. Spr. bedoelt een contract en loonende prijzen. De heer Roozen vraagt, of het wel juist is, vlak voor den paktijd prijzen vast te stellen en de exporteurs in den rug aan te vallen. (Geroep: „de prijzen zijn niet hoog!"). De heer Lefebre (Lisse) wil over een week weer vergaderen en die dan terugkomen, zijn voor een contract. (Stemmen: „uitstel is af stel.") De heer K. Velthuijs vraagt, hoe het gaan moet met de veilingen. De Voorzitter: „dit is een moeilijke kwestie. Men verkoopt volgens de minimum-prijzen; brengt de veiling nog lagere prijzen, dan is het voor ons moeilijk ze te handhaven," Na langdurige discussies wordt besloten te stemmen over het zich al dan niet contractueel verbinden. De uitslag is, dat de meerderheid voor een contract is. Tijdens de stemming werd er tegen geprotes teerd, dat men blanco stemde, terwijl men ver klaarde er tegen te zijn. Aangeraden wordt nu, vóór deze zaak in orde is, geen bollen naar de veiling te zenden of de minimumprijzen te handhaven. De Voorzitter merkt hieromtrent op, dat we geen dwang moeten opleggen, er is nu toch al niet veel animo om te veilen. Besloten werd het contract van het vorig jaar als leidraad te nemen. Als leden der commissie werden benoemd de heeren D. E. Nieuwenhuis, C. Kramer Lz„ Jan Goemans Jaspz., P. N. Jonkheer, A. Lommerse, W. Ruijgrok en P. Goemans Antz. De commissie zal ten spoedigste met verdere plannen komen. Hierna sluiting. N.N. te Haarlem 1.Fam. de R. voor genezing 2—; N.N. Om verkr. van gevr. wenschen ƒ0.60. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Vijfhuizen naar Valkenburg? Hoeveel K.M.? Antw.: Vijfhuizen, Hoofddorp, Aalsmeer, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (49.5 K.M.), Houten, Schalk wijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Orthen, 's Hertogenbosch (55.9 K.M.), Vught, St. Mi chielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Son, Woensel, Eindhoven (38.5 K.M.), Geldrop, Hee- ze, Leende, Maasheeze, Weert, Baexem, Hom, Roermond, Susteren, Sittard (79 K.M.), Geleen, Beek, Geverik, Vliek, Meerssen, Valkenburg (22 K.M.). Totaal 244.9 K.M. Vraag I: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Rotterdam over Den Haag? Hoeveel K.M.? II: Hoe van Haarlem naar Rotterdam buiten Den Haag om? Hoeveel K.M.? Antw. I: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deijl, Den Haag, Rijswijk, Hoorn brug, Delft, Overschie, Rotterdam. Afstand 65 K.M. II. Tot Oegstgeest denzelfden weg, verder: Leiden, Voorschoten, Veur, Voorburg, Hoorn brug, Delft, Overschie, Rotterdam. Afstand 62.5 K.M. Neef Kobus. Neef Kobus was 'n Goeie knul, Met vriendelijke oogen, Hij had nooit Iemand kwaad gedaan, Of voor 'n cent bedrogen. Neef Kobus was 'n Vrijgezel En woonde rustig buiten, Hij had effecten En zoo meer, Hij leefde van z'n duiten. Hij deed veel aan Liefdadigheid, Begreep dat zulks Zijn plicht was, En ieder, die hem Noodig had, Wist, dat z'n bettrs Nooit dicht was. Neef Kobus was De lieveling Van zijn familieleden Maar meestal had Die lievigheid Ook nog 'n and're reden. Want als broer Jan, De kruidenier. Geen wissel kon betalen, Dan wist ie, waar hij Met 'n smoes 't Ontbrekende kon halen. En nicht Kato, Die ied're maand Te veel had uitgegeven, Ze noemde „Ko" Met dank'bre kus: „De beste aller neven". Als oome Dirk, Die bouwer was, Niet voor crediet Kon zorgen, Dan was het steeds Neef Kobus weer, Die schokken mocht, Of „borgen". En toen neef Piet, Na veel gegok, Geknoeid had In de boeken, Mocht hij Het was 'n flink bedrag Bij Kobus redding zoeken. Zoo ging het Jaren achtereen, Neef Kobus Hielp en steunde. Hij was de trouwe, Goeie sul Waar iedereen op leunde. Broer Jan z'n zaak Liep later vlot, Hij had geen mensch Meer noodig. Ook voor Kato, Die 'n erf'nis kreeg Was hulp nu overbdig. Ook oome Dirk Had veel geluk, Was nu 'n groote bouwer. Neef Piet (Er was nooit iets ontdekt) Werd procuratiehouder. Maar niemand van Die tante's, ooms, Die nichten en die neven, Had één moment Er aan gedacht Neef „Ko" iets Terug te geven. Neef Kobus vond Dat niet zoo erg, Die strop zou hém Niet hind'ren, Maar 't deed wel pijn, Dat hun bezoek Zoo koud-weg ging vermind'ren. Toen kwam de tijd Van beurs-paniek Neef Ko's effectentrommel Was na een maand Geen tiende waard En na 'n jaar was 't rommel. Er kwamen voor Neef Kobus toen Heel zware donk're dagen; Hij moest naar Zijn familie toe, Om daar wat steun Te vragen. Broer Jan had erg Met hem te doen; Gaf raad.... In plaats van centen, Want „heel toevalig" Was 't de dag Van hypotheek en rente. Neef Kobus ging Naar nicht Kato; Ze stond er bij Te huilen Maar wist zich Achter 'n heel Ontroerend smoesje Te verschuilen. En oome Dirk Schrok zich haast lam; Maar 't kwam héél ongelegen, Want juist had hij Door 'n loon-verschil *n Reuze-strop gekregen. Neef Piet beloofde Graag z'n hulp In t zoeken naar contanten. Neef Kobus ging Beroerd naar huis Hij kende nu z'n klanten. Hij sukkelde 'n Paar jaar door En deed geen Mensch verwijten. Neef Kobus moest In een gesticht Z'n laatste jaren slijten. En als van hem Nog 'n enk'le keer Notitie werd genomen, Dan zeiden oom En neef en nicht: „Ik heb het aan zien komen „Het is de vent z'n Eigen schuld, Dat hij nu zóó moet leven De stommerd heeft In goeie tijd Nooit anders dan.... gegeven.. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7