De Engelsch-Iersche worsteling DE BELGISCHE MIJNSTAKING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Bolivia wenscht status quo Het nieuws van heder DE DRIJVER GEDREVEN Een geheimzinnig fonds Bemiddelingsactie stokt WAAR SOVJET RUSLAND SCHOOL MAAKT De „Osservatore" over Mexico Ook al een fiasco WERK IN ALLE MIJNEN NEERGELEGD EEN UURTJE WACHTEN MET DEN OORLOG! Het misdadig spel van 1914 Mijnramp in Japan MONUMENT TE VERDUN DE BAROMETER MAANDAG 8 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Valera Lehman als opvolger van Roosevelt Iet Weer AMERIKA ACHT ZICH BENADEELD De rijksconferentie van Ottawa HOE BESCHERMT ITALIË ZIJN ZEEWEG Het bosch aan den rand der bergen INTERN. POOLJAAR Verhooging der laagste loonen en wijziging loonregeling geëischt Congres te Brussel De eischen der mijnwerkers Vandervelde 57 mijnwerkers gedood Mijnwerker gedood in Polen Wang-Tsjing-Wei neemt ontslag DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Op Frankrijks kerkhof AANSLAG OP THOMAS BERAAMD HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18144 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Terwijl de Engelsche regeering te Ottawa met de dominions onderhandelt, om te komen tot een zoo hecht mogelijke economische eenheid in geheel het Britsche Rijk, worstelt zij met den weerspannigen Ierschen Vrijstaat op een wijze, welke vol komen in strijd is met het doel, dat zij op de Rijksconferentie hoopt te bereiken. Enge land voelt zich als Jacob, die nachtenlang worstelde met den Engel, echter met dit verschil, dat 't in De Valera eerder 'n baar lijken duivel dan een engel ziet. Het meent aan zijn politiek prestige verplicht te zijn de onafhankelijkheidszucht der nationalis tische Ieren te breken, maar elke maatregel, genomen met dit doel, jaagt de fanatieke Ieren juist in de tegenovergestelde richting als het bedoelde. En toch zal het binnen afzienbaren tijd tot 'n oplossing van 't En gelsch-Iersche geschil moeten komen, want niet alleen zal de huidige tarievenoorlog voor beide partijen op den duur onbereken bare economische schade met zich mee brengen, maar ook loopt Engeland groot gevaar een goed deel van zijn sympathie in de Vereenigde Staten, waar de Amerikanen van Iersche afkomst een aanzienlijken invloed uitoefenen, te verspelen. Het verspe len van die sympathie zou Engeland even tueel duur te staan kunnen komen, wanneer het te gelegener tijd met den Amerikaan - schen schuldeischer over vermindering of schrapping der oorlogsschulden moet gaan praten. Er zijn in Engeland velen, die alleen maar heil zien in een eenzijdige dwang- politiek, en Ierland willen vernederen en verarmen, tot het als een afgestrafte hond naar de voeten van den meester kruipt om de hand, die hem tuchtigde, te likken. Dezen zijn van meening, dat, nu het tarief op den invoer uit Ierland nog niet het bedrag der achtergehouden grondrenten blijkt op te brengen, dit tarief eenvoudig verdubbeld dient te worden. Indien de Engelsche re geering daartoe zou besluiten, mag zij zich voorbereiden op nóg scherper represailles van de zijde van Ierland en op een nog onrustbarender aanwas van de separatis tische mentaliteit der Valerianen. Er zijn echter ook tal van Engelschen, die hun gezond verstand laten werken en zooveel mogelijk aan de Iersche eischen tegemoet willen komen, om door toegeven te behouden, wat nog behouden kan worden. De Engelsche attorney-general, sir Thomas Inskip, heeft zich tot den tactischen woord voerder van deze laatsten gemaakt. Of schoon hij het onverklaarbaar noemde, dat De Valera de kwestie der landannuïteiten slechts aan een arbitrage onder leiding van een buiten het Britsche Gemeenebest staanden voorzitter wil onderwerpen, ver klaarde hij, dat, indien arbitrage onmoge lijk bleek, de Engelsche regeering met Ier land onderhandelen moet, hetzij op grond van den toestand van het oogenblik, hetzij op grond van de belofte van 'n volledig her stel van de positie gelijk deze was, voordat De Valera de annuïteiten in beslag nam. Ook de Iersche Senaat heeft zich voor 'n onmid dellijk hervatten van de onderhandelingen tusschen Ierland en Engeland uitgesproken, maar De Valera heeft daar geen ooren naar. Integendeel. Hij heeft in de Dail Eireann een regeeringsvoorstel aangenomen weten te krijgen, waardoor een fonds van twee millioen pond zal worden gevormd om den BUENOS AIRES, 6 Aug. Uit Asuncion wordt gemeld, dat in het grensgebied van de Gran Chaco nieuwe gevechten zijn uitgebroken tus schen Boliviaansche en Paraguaansche voor posten. Boliviaansche troepen deden een aanval op het Paraguaansche fort, of juister blokhuis, „President Ayala", doch deze aanval werd na een kort vuurgevecht afgeslagen. Naar uit Asuncion gemeld wordt, heeft het Paraguaansche kabinet het antwoord opgesteld op de Pan-Amerikaansche nota van 3 Augustus J.I., welke geteekend is door de regeering van deVereenigde Staten en 18 Zuid-Amrikaan- sche Staten. De regeering van Paraguay ver klaart zich onvoorwaardelijk bereid het terri toriale geschil, dat reeds vijftig jaar oud is, aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Uit La Paz wordt gemeld, dat de Boliviaansche regeering eveneens tot arbitrage bereid is, doch dat de moeilijkheid is, dat zij wenscht dat inl geval van een arbitrale procedure de territo riale status quo van 1 Juni j.l. gehandhaafd zal blijven. De Vereenigde Staten en de vier andere neu trale Zuid-Amerikaansche staten, die pogingen in het werk stellen om het geschil tusschen Bolivia en Paraguay te regelen, weigerden in- tusschen een voorstel tot wapenstilstand van Bolivia op den grondslag, dat Bolivia de thans bezette stellingen bezet houdt. Bolivia is opnieuw verzocht de vijandelijkheden te staken. economischen strijd tegen Groot-Brittannié voort te zetten. Wel werd hij van verschil lende zijden persoonlijk heftig becritiseerd, maar niettemin kwam zijn voorstel er door. Dit is te meer verwonderlijk, daar De Valera weigerde te verklaren, hoe hij die twee mil lioen pond dacht te besteden. In Engeland vreest men nu, dat dit geld zal moeten dienen om het Iersche republikeinsche leger te be wapenen. Zeker is, dat de Iersche drijver thans moeilijk op den eenmaal ingeslagen weg naar Ier lands onafhankelijkheid terug kan, ook al zou hij dat willen. De nationa listische hartstochten, die hij heeft wakker geroepen, drijven hem voort en dit te sneller en te gemakkelijker, naarmate hij zelf daar van bezield is. Van eenige toegevendheid van De Valera heeft Engeland derhalve niets te verwachten. En het moet daarom zelf de wijste partij kiezen. Hoe meer het aan De Valera toegeeft, hoe zwakker de positie van den Ierschen president wordt. En het zou dan geenszins onmogelijk zijn, dat De Valera kwam te vallen, nog vóór zijn uiter ste eischen vervuld worden. Koppigheid wordt nimmer door koppigheid overwonnen, maar wel door lankmoedigheid. Het orgaan van het Vaticaan, de „Osservato re Romano", die over de beste informaties be schikt betreffende Mexico, publiceert een be langrijk artikel over de nieuwe verscherpte godsdienstvervolging in dat onfortuinlijke land. De anti-clericale partij is een slaafsch werk tuig in de handen der Vrijmetselarij en van het bolsjewisme: met de trouwe aanhankelijk heid van de overgroote meerderheid van het Mexicaansche volk aan hun katholieken gods dienst wordt geen rekening meer gehouden. Het eerste en voornaamste streven van de gods diensthaters is er thans op gericht om de ker kelijke hiërarchie totaal te vernietigen, terwijl op de scholen ieder godsdienstig gevoel in de kleine kinderzielen verstikt wordt, daar het onderwijs absoluut in vijandigen geest tegenover den godsdienst gegeven wordt, terwijl den kinderen wordt geleerd dat er geen zedenwet meer bestaat en alles geoorloofd is. Volgens het officieele pauselijke orgaan heeft Raden-Rusland in Mexico school gemaakt. De grootste dwangmaatregel die door de re geering genomen is is de wettelijke bepaling waardoor het aantal priesters geweldig beperkt wordt. In den staat Hidalgo is er voor iedere groote stad slechts één zielzorger beschikbaar. On danks het energieke protest van den aartsbis schop is het aantal priesters in den staat Mexico teruggebracht van 150 tot 34. In de provincie Michocan is een wet aangenomen (die bereids in werking is getreden) waarin uitdruk kelijk verklaard wordt dat de kerkelijke hiërar chie niet erkend wordt, evenmin als de Aposto lische Delegaat. In art. 5 van deze anti-kerke lijke wet is bepaald, dat alle geestelijken, ook al verblijven zij slechts tijdelijk op het grond gebied van den staat Michacan, verplicht zijn om zich in een daarvoor speciaal bestemd re gister te laten inschrijven. Volgens artikel 9 beslissen alleen de burgerlijke autoriteiten wel ke geestelijken in het land worden toegelaten. Het is vanzelfsprekend dat de bisschoppen van Mexico tegen deze schending van de rechten der kerk een krachtig protest hebben aange- teekend. NEW-YORK, 5 Aug. (Reuter). Lehman, on der-gouverneur van den staat New-York, heeft verklaard, dat hij zich candidaat stelt voor de plaats van Roosevelt, den gouverneur van den staat New-York, die thans democratisch can didaat is voor het presidentschap der Vereenig de Staten. Lehman wordt in zijn candidatuur gesteund door Roosevelt zelf en door Alfred Smith, den vroegeren gouverneur van den staat New-York en Lehman's benoeming tot democratisch can didaat voor de plaats van Roosevelt is daarom zoo goed als zeker. Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken met opklaringen, wellicht eenige regen of onweer, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Zon op 5.32, onder 8.37 Eerste Kwar tier Dinsdag v.m. 9 uur. Licht op 9.07. Illlllllllllll Door Fransche handelspolitiek PARIJS, 6 Aug. (Reuter). De Amerikaansche gezant Edge heeft gisteren aan minister-presi dent Herriot een memorandum overhandigd, waarin het Amerikaansche standpunt wordt uiteengezet ten aanzien van de Fransch-Ame- rikaansche economische betrekkingen in het algemeen en de wenschen van Amerika voor het nieuwe handelsverdrag tusschen beide lan den in het bizonder. De Vereenigde Staten verklaren zich tegen standers van de Fransche contingenteeringspo- litiek, alsmede van de onlangs afgesloten Fransch-Belgische handelsovereenkomst, waar bij aan het Belgische Congo-koper preferenti- eele rechten worden verleend. Washington ziet hierin een benadeeling van zijn handelsbelangen Naar verluidt is men te Parijs van meening dat een preferentieele behandeling van Ameri kaansche producten concessies van Amerika op financieel gebied tengevolge moet hebben. De Fransche gezant te Washington, Claudel, heeft zich te New York ingescheept om zijn va- cantie in Frankrijk door te brengen, geduren de welken tijd hij waarschijnlijk de kwestie met Herriot zal bespreken.' OTTAWA, 5 Aug. (Reuter). De economische rijksconferentie is op een punt gekomen, dat men op besluiten rekent. In het algemeen ge sproken kan uit goede bron worden verklaard, dat het niet zeer waarschijnlijk is, dat de conferentie opzienbarende resultaten zal ople veren. Het staat buiten twijfel, dat er verdere voorkeursrechten zullen worden verleend, doch de Dominions, die zeer groote verwachtingen koesterden, zullen waarschijnlijk eenigszins te leurgesteld uitkomen. Bevoegde waarnemers zijn het er nochtans over eens, dat de toestand zonder twijfel voor het meerendeel der domi nions zal verbeteren wat betreft de markten en de producten, terwijl de vertegenwoordigers van het Vereenigd Koninkrijk waarschijnlijk aanzienlijke faciliteiten zullen verkrijgen voor het vergrooten van den handel van het Ver eenigd Koninkrijk. Vrijdag zijn de groote ïtaliaansche vlootma- noeuvres begonnen, waaraan ruim 100 vaartui gen der oorlogsmarine en 23 eskaders marine vliegtuigen deelnemen. De oefeningen hebben ten doel de beste wijze te zoeken van het con- voyeeren van troepen- en levensmiddelentrans porten. Verder moet de samenwerking tusschen de vloot en de verkenners van den marinevlieg- dienst worden geoefend. De hoofdmanoeuvres bestaan uit het begelei den van transporten van de Afrikaansche kust naar de golf van Taranto door een groep B; een tweede groep A zal deze transporten moe ten trachten te veroveren. De strategische grondgedachte hiervan is, de verbinding in oorlogstijd tusschen het moeder land en de Afrikaansche kolonie veilig te stel len, en verder de voorziening van Italië langs den zeeweg mogelijk te maken. Uit Groenland is bericht ontvangen, dat de „Gertrud Rask" in Angmagsalik op 2 Augustus is aangekomen. Zooals uit een vorig bericht be kend is, heeft dit schip o.m. onze Hollandsche expeditie, bestaande uit de heeren: Dr. J. van Zuylen, H. P. Th. van Lohuizen, K. L. van Schouwenburg en J. A. de Bruine, met de in strumenten en levensmiddelen van Kopenhagen naar de plaats hunner bestemming gebracht. De zeereis is vlot verloopen, wel was er veel wind, zoodat zij iets later zijn aangekomen, dan oorspronkelijk geraamd was. Er was in dezen tijd gelukkig weinig drijfijs, zoodat dit het binnen komen in Angmagsalik niet heeft bemoeilijkt. Terstond na aankomst zijn de vele instrumenten ontscheept en wordt aan de opstelling ijverig gewerkt opdat de waarnemingsreeksen zoo spoedig mogelijk kunnen beginnen. Toch hebben de expeditieleden nog tijd gevon den om radiotelegrafisch terstond gegevens voor dit bericht te zenden. De ligging van het waarnemingsstation, dat op het eiland Angmagsalik ligt, is zeer beschut. Het blijkt dat dit eiland veel sterker is begroeid dan dat zij zich hadden voorgesteld, wat aan Dr. Tinbergen en zijn vrouw, die als biologen daar onderzoekingen gaan doen, niet onwelkom zal zijn. De bevolking, die behalve uit eenige Deen- sche families voor het grootste deel uit Eskimo's bestaat, maakt een zeer vriendelijken indruk. Geen wonder dat als in zulk een kleine gemeen schap voor een jaar een zestal Hollanders komen, het veel waard is, dat de verhouding goed is. Wanneer verdere berichten komen zullen we de lezers geregeld op de hoogte houden. BÉ.USSEL, 7 Aug. Het buitengewoon congres der moderne centrale van Belgische mijnwer kers heeft vandaag, naar het „Het Volk" be richt, besloten om Maandag in geheel België de algemeene mijnwerkersstaking uit te roepen. De arbeiders uit de Luiksche mijnen, die tot dusverre aan het werk zijn gebleven en de Lim- burgsche mijnwerkers, die het werk reeds had den hervat, zullen zich nu dus ook bij de sta king aansluiten. In de afgeloopen week had Heyman, de mi nister van Nijverheid en Arbeid, in het mijn werkersconflict in de Borinage een voorstel ge daan aan de mijneigenaren en de stakende mijn werkers. De eigenaren hebben het voorstel aan vaard, doch de arbeiders hebben het verworpen. Krachtens dit voorstel zou het werk onmid dellijk worden hervat. Eerst daarna zou men voor ieder geval afzonderlijk nagaan, of de laagste loonen zouden kunnen worden verhoogd, en een speciale gemengde commissie benoemen voor de bestudeering van een nieuwe loonover- eenkomst. Het buitengewoon congres van de mijnwer kerscentrale, dat vandaag te Brussel plaats vond, heeft vastgesteld, dat de voorstellen van den minister aan duidelijkheid te wenschen overlaten. Met op twee na algemeene stem men heeft het congres besloten om de alge meene staking uit te roepen. De secretaris Delattre drong er op aan, dat de .stakers hun eischen scherp zouden formulee- ren. Het congres besloot daarop met op twee na algemeene stemmen er waren ongeveer 600 afgevaardigden dat de strijd zal gaan om de volgende eischen: 1. Verhooging van de laagste loonen; 2. Wijziging van de loonregeling in dien zin dat alleen rekening zal worden gehouden met de indexcijfers van de kleinhandelprijzen en niet ook nog, zooals tot nu toe gebruikelijk was, met de verkoopprijzen van de steenkool. Men zal het werk hervatten, als de mijn eigenaren uiterlijk 1 September de gewijzigde loonconventie zullen willen toepassen. Dit zou een loonsverhooging van vijf procent ten ge volge hebben. Een paar afdeelingen van den mijnwerkers- bond wenschten de staking uit te breiden tot alle industrieën in het geheele land, maar dit verzoek werd verwezen naar den algemeenen Raad der Belgische Werkliedenpartij. Vandervelde, die met andere vertegenwoordi gers van den Algemeenen Raad het congres bijwoonde en door het congres werd toege juicht, wees op de moeilijkheid om een alge meene staking uit te roepen op het oogenblik. dat er 300.000 werkloozen zijn. Hij gaf echter de verzekering, dat, wat er ook gebeure, d- geheele arbeidersklasse den strijd der mijn werkers zou steunen. Het congres nam nog een protestresolutie aan tegen het feit, dat de regeering door sol daten „onderkruiperswerk" laat verrichten. (Aanhalingsteekens van ons Red.). Naar aanleiding van den achttienden verjaar dag van den wereldoorlog publiceert de „Daily Telegraph" belangwekkende onthullingen uit Weenen, omtrent het uitbreken van den wereldbrand. Generaal Wladimir Giesl, die in 1914 gezant van Oostenrijk was te Belgrado, heeft eerst thans medegedeeld, dat het overhandigen van het ultimatum aan Servië een uur vertraging ondervond, daar er uit Weenen een cijfer telegram was gekomen, dat het ultimatum eerst om 6 uur in plaats van om 5 uur, zoo als oorspronkelijk was bepaald, overhandigd mocht worden. Dit stond in verband met het feit, dat een Fransch eskader op 23 Juli 1914 ces avonds op 6 uur Kroonstad zou ver laten. Het ultimatum mocht niet overhandigd worden, vooraleer de Fransche oorlogsschepen de Russische wateren hadden verlaten, daar een gemeenschappelijke actie van de Fransche en Russische vloot in de Oostzee in ieder geval voorkomen moest worden. Om 6 uur, toen de klokkentorens van Bel grado beierenden, stond generaal Giesl in het kabinet van Palive, die den Servischen eersten minister tijdens diens afwezigheid verving. Het ultimatum moest binnen 48 uur zonder eenige reserve worden aanvaard. Palive ontbood onmiddellijk den premier Pasitsch, die aanstonds naar Belgrado terug keerde. Den 24en Juli vernam generaal Giesl, dat de Servische regeering een telegram van Rus land had ontvangen, om de vernederende voorwaarden van Oostenrijk niet te aanvaar den, terwijl Servië tevens op den volledigen steun van Rusland kon rekenen. Vijf minuten vóór dat de fatale termijn van 48 uur verstreken was, werd Pasitsch toe gelaten in het kabinet van generaal Giesl. De gemalin van den gezant en de eerste legatie- secretaris stonden achter een gordijn verborgen omdat men bevreesd was voor deze ontmoe ting. „Heeft de Koninklijke regeering van Servië onze voorwaarden aanvaard?" vroeg de gene raal. „Voor zoover het ons mogelijk is, zullen wij alles aanvaarden," zeide Pasitsch, „voor het overige vertrouwen wij op de ridderlijkheid van een Oostenrijksch generaal met wien wij steeds vriendschapsbetrekkingen hebben onder houden." Met deze eenvoudige woorden was de wereld oorlog een feit. Tien minuten later reed Generaal Giesl en al het personeel der legatie per expressetrein over de brug van den Donau naar Weenen. TOKIO, 6 Aug. (V.D.). In de Sorachi-kolen- mijn op Hokkaido vond een hevige mijngasont- ploffing plaats, tengevolge waarvan 57 mijn werkers werden gedood. Van de tijdens de ont ploffing in de mijn aanwezige arbeiders konden slechts twee zich levend redden. Van de slachtoffers zijn reeds 36 lijken ge borgen. De mogelijkheid, dat de overige 21 nog in leven zijn, wordt uitgesloten geacht. KATTOWITZ, 6 Aug. (VD). In een mijn in Ruda is een ernstig ongeluk gebeurd. In een mijgang op 380 M. diepte stortte plotseling»de zoldering in, waardoor 3 arbeiders werden be dolven. Een hunner kon slechts dood worden geborgen. De beide anderen werden in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Wegens Mandsjoerije-politiek SJANGHAI, 6 Aug. (Reuter.) De voorzitter van de executieve Yuan, Wang Tsjing Wei, wiens positie ongeveer overeenkomt met die van minister-president in andere landen, is afgetreden. Hij is ontevreden over de „passieve politiek" der militaire bevelhebbers van het Noorden in de Mandsjoerijsche kwestie. Arbeidsconflict in Zweden opgelost. De Duitsche terreur houdt aan. De Zweedsche premier afgetreden. Aardbeving op de Azoren. Vele dooden bij mijnramp in Japan. Amerika ontevreden over Fransche handelspo litiek. Bolivia eischt status quo in .conflict met Paraguay. Onderhandelingen te Berlijn nopens den boter- invoer mislukt. Het monument te Verdun onthuld. Belgische mijnstaking thans algemeen. Nederland tot het Fransch-Engelsche accoord toegetreden. Nationaal Maria-Congres te Nijmegen. De Hollandsche expeditie op Groenland aange komen. De Olympische athletiekwedstrijden geëindigd. Nederland behaalde geen enkel succes. Willy den Ouden vestigt een nieuw Olympisch record 100 M. vrije slag. Onze zeilers hebben succes. Phenomenale tijden. O O O O O ft PARIJS, 7 Aug. (V.D.) Het monument bij Verdun op het massagraf, waar de stoffe lijke overblijfselen rusten van 300.000 Fransche soldaten, die bij de gevechten in de omgeving van Verdun het leven hebben gelaten, werd Zondagmiddag ingewijd door den Franschen staatspresident in bijzijn van den minister van Oorlog, den minister voor de pensioenen en een aantal andere kabinetsleden. Het garnizoen van Verdun, de groote gene rale staf en duizenden en nog eens duizenden burgers namen aan de plechtigheid deel. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door maarschalk Pétain. Hij herinnerde aan den vreeselijken strijd en bracht hulde aan den heldenmoed der Fransche troepen, welke tot voorbeeld moest worden gesteld aan de ko mende generaties. De minister van Oorlog, Paul Boncour, sprak den wensch uit, dat de strijd om Verdun de laatste moge zijn, welke Frankrijk zal hebben meegemaakt. De Fransche soldaat heeft zijn leven geofferd voor het vaderland, omdat hij in de overwinning van Frankrijk de eenige mogelijkheid heeft gezien, om een herh-1 ng van een dergelijken oorlog onmogelijk te maken. Sp. gelooft niet. dat deze hoop een nimmer vervulbare illusie inhoudt. De minister her innerde aan de versrhillende internationale verdragen tot vermijding van den oorlog. Het is echter een hersenschim te meenen, dat men den oorlog onmogelijk kan maken, zoolang de scheidsrechter zijn uitspraak niet kan op leggen. Tegenover de dooden van Verdun heeft Frankrijk den plicht, met verdubbelde energie te werken aan de eigen veiligheid en de or ganisatie van den vrede. De president der Fransche republiek, Lebrun, noemde het slagveld van Verdun het kerkhof van Frankrijk. Het republikeinsche Frankrijk heeft het treurige voorrecht, op eigen bodem de naweeën van den oorlog te bewaren en heeft geen lessen noodig. De offers, die het sinds het einde van de worsteling der vol keren heeft gebracht, zijn het beste bewijs hiervoor. Op dezen weg zal het ook in de toekomst voortgaan. Doch men mag niet eischen, dat het zijn zorgen voor de eigen vei ligheid opgeeft, zoolang niet de vredesgedachtè overal is doorgedrongen en zoolang niet de basis voor een algemeene vfeiligheid is gelegd. Vervolgens werd een minuut stilte in acht genomen, waarna de troepen van het garni zoen Verdun defileerden. Een Ier in Canada gearresteerd TORONTO (Canada) 6 Aug. (Reuter). De politie heeft 'n jongen Ier Dan Malor, een Sinn Feiner, gearresteerd, die gezegd had den Brit- schen min. Thomas te zullen vermoorden, bij de opening van het Welland-Kanaal. Nader wordt gemeld, dat te Hamilton, waar heden de opening van het kanaal zal plaats hebben, nog een aantal personen is gear resteerd en andere speciale voorzorgsmaatrege len zijn genomen. iNo r -V T M 'I 1 i' I i 7 S r AVV- Hoogste stand op Maandag 9 uur van.: 769 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1