Het Nationaal Maria-congres geopend Laatste Nieuws Plechtige opdracht aan de H. Maagd Bij het baden in zee verdronken Verwoed gevecht Bolivia's troepen willen naar Asuncion" Autobus van weg gestort Markten MAANDAG 8 AUGUSTUS PONTIFICALE H. H. MISSEN Duizenden woonden de kroning van het Mariabeeld door Mgr. A. F. Diepen bij Indrukwekkende stoet door Nijmegen Toespraak Mgr. Diepen De Mariakunsttentoonstelling Begroetingsbijeenkomsten Opvoering mysteriespel Telegram aan Z. H. den Paus Mis in openlucht Opdracht aan Maria De sectievergadering UIT DE STAD VAN HET CONGRES OUD-N1JMEGEN Karolingische kapel op het Valkhof Panorama op de. Waal De kroning van het Mariabeeld Rede van dr. H. W. F. Moller Met groote snelheid door een heg gereden. Hand- en voetrem weigerden Nog goed afgeloopen Amsterdammer het slachtoffer Arme kleine MOTOR IN EEN SLOOT Bestuurder zwaar gewond MAN ONDER DE TRAM Aan de gevolgen overleden 460e STAATSLOTERIJ Zaterdagmiddag een kwartier voor de offi- cieele opening van het Maria Congres luidden alle klokken der stad Nijmegen het Maria- feest in. Duizenden bewogen zich in het hart der stad, waar de blauwe tonen der Mariakleuren langs de wegen der oude stad, waarover Zondag de plechtige omdracht zal trekken, herinneren, dat hier Maria eerbetoon zal gebracht worden. In de groote zaal der Vereeniging werd om drie uur de openingsvergadering gehouden. In tegenwoordigheid van geestelijke en burgerlijke autoriteiten, van vertegenwoordigers van de Katholieke Universiteit en van ontelbare depu taties van alle katholieke sociale organisaties in den lande, werd hier het openingswoord ge sproken door den Congresvoorzitter, prof. dr Reg. L. Jansen O.P. namens het Congres- bestuur. Na zijn rede deelde prof. Jansen nog mede, dat telegrammen van hulde en aanhankelijkheid waren gezonden aan Z. H. Paus Pius XI en aan H. M. de Koningin. Verder telegrammen aan mgr. L. Schioppa in Napels, waarbij Z. Exc. een spoedig herstel werd toegewenscht, en aan Z. Em. Kardinaal van Rossum, die thans in Karlsbad vertoeft. Na de rede van prof. Jansen sprak Z. Exc. mgr. A. Diepen, bisschop van Den Bosch, een kort woord namens het Ned. Episcopaat, waarbij Z Exc. het Nijmeegsche Comité dank zegde en verklaarde gaarne volledige medewerking ver leend te hebben tot het welslagen van dit Con gres ter eere van Maria als moeder der menschen. Mgr. sprak de hoop uit, dat het Congres met al zijn sectievergaderingen volledig aan zijn doel zal beantwoorden, dat hier hulde zal worden gebracht aan de Moeder Gods en dat allen een van hart. een van geest en een in liefde Maria als toonbeeld zouden nemen. Het kerkkoor der St. Dominicuskerk „St. Ce cilia," onder leiding van pater A. Meyer OP.. dat de plechtige congreszitting had geopend met het Veni Creator van Alphons Diepenbrock zong het Ave Maria van J. A. S. van Schaik. De rede op deze eerste congresbijeenkomsr werd uitgesproken door den zeereerw. heer Th. J. van Noord, pastoor (Langendijk) N.-H., die sprak over: „Maria in ons persoonlijk leven". Het Laudate Domino van Giovanni Croce ju belde na deze rede door de met fraaie tapijten getooide zaal. Tot slot werd gezamenlijk het Oongreslied van Joh. Winnubst gezongen. Onmiddellijk na deze openingszitting werd in huize „Belvoir" in het Hunespark de met groote zorg en selectie georganiseerde Maria- kunsttentoonstelling geopend met een begroe tingswoord van den congresvoorzitter, die tevens voorzitter is van het tentoonstellings comité. Zaterdagmiddag werden te Nijmegen ter ge legenheid van de opening van het Nationaal Maria-Congres, van welker plechtigheid wij gis teren reeds verslag uitbrachten, nog twee be- groetings-bijeenkomsten gehouden. In de Vereeniging belegde de leiding van het Apostolaat der Hereeniging een bijeenkomst voor haar leden. De zeereerw. pater H. van Keulen C.S.S.R., voorzitter van het Apostolaat, sprak hier over de diepere beteekenis van de Hereeniging. Tegelijk had de R.K. Vredesbond op het zelfde uur een sectie-vergadering in de Vereeni ging, waar vele leden en ook leiders van den Jongen Werkman aanwezig waren. De alge- meene voorzitter van den RJC. Vredesbond, prof. dr. J. B. Kors, O.P. sprak hier over Maria, Koningin des Vredes. Op het oude Valkhof werd door de velen, die niet aanwezig konden zijn in een der bij eenkomsten, een feestconcert gegeven. Er was voor de congressisten een uurtje rust. Om zeven uur werd er in alle kerken der stad een plechtig Maria-Lof gedaan. En om acht uur werd voor een uitgelezen gehoor de eerste openbare opvoering gegeven van het mysteriespel „Die Eerste Bliscap van Maria", het vijftiende eeuwsch Mysteriespel, onder regie van Willem Smulders, pr. Leeraressen, leeraren, onderwijzeressen en onderwijzers van Nijmegen voerden met groote piëteit dit indrukwekkende mysteriespel op. Bij de voorstelling waren aanwezig de vier bisschoppen, mgr. Jansen, mgr. Diepen, mgr. Hopmans en mgr. Aengenent, die bij hun binnenkomen in de zaal met groote geestdrift werden ontvangen. De zaal was geheel uitverkocht. De autori teiten, die de openingsvergadering bijwoonden, waren ook bij deze eerste „Bliscap"-opvoering tegenwoordig. De eerste opvoering gaf den duizenden hoor ders groote geestelijke voldoening en schiep een sfeer, waarin het Maria-Congres groeien kan. Tegelijk met deze tooneelopvoering werd op het terrein aan den Bijleveldsingel een groo te openluchtvergadering gehouden, door duizenden bijgewoond. De St. Canisius-harmonie luisterde deze volkssamenkomst op met muziek. Na een kort inleidingswoord van een der congresbestuurderen werd hier de hoofdrede uitgesproken door den wethouder van sociale aangelegenheden te Amsterdam, mr. G. C. J. D Kropman, die tot onderwerp gekozen had *Maria, onze hulp in den nood dezer dagen. Het gesproken woord werd door luidsprekers Versterkt, zoodat de behartigenswaardige wen ken van dezen katholiek van de daad tot allen konden doordringen. Het hulde-telegram, dat aan Z. H. den Paus werd verzonden, luidt als volgt: Allerheiligste Vader, de Katholieken van Ne derland met hun Aartsbisschop en bisschoppen te Nijmegen vereenigd op het Nationaal Congres ter eere van de H. Maagd Maria, ons aller He- melsche Moeder, betuigen aan Uwe Heiligheid hun kinderlijke gehoorzaamheid, bidden in deze moeilijke tijden door de voorspraak van de Middelares aller genaden de hulp des Hemels af voor Uwe Heiligheid, voor de kerk en heel de wereld en vragen nederig de Apostolischen zegen. (w.g.) RIGINALDUS JANSEN O.P. rector-magnificus R.K. Uni versiteit en voorzitter van het Congres. Dr. SWEENS, secretaris. Pontificale H.H. Missen Zondagmorgen droeg te 9 uur Z. H. Exc. Mgr. J. H.G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, een pontificale H. Mis op in de St. Canisius- ker, geassisteerd door Mgr. prof. dr. J. Hoog veld, prof. dr. Jansen, prof. dr. Brandsma, pastoor N. Four en rector H. Janssen. In de kerk van Maria Geboorte droeg Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, de H. Mis op, geassisteerd door pater J. Nielen O.P., Magister, dr. B. Luyckx O.P. dr. D. Fran- ses, pater dr. A. Weve O.P. en pater G. Pe: quin OP. Te half 11 droeg Mgr. F. Hendrix, vicaris- generaal van 't Bisdom Den Bosch, een plech tige H. Mis in de open lucht op. Midden op het omrasterde terrein was het altaar opgesteld, overhuifd met een linnen dak met kruis in top en met bloemperken rondom den voet van het altaar. Duizenden woonden in ontroerende aandacht de H. Mis bij. De wisselende gezangen werden uitge voerd door de schola-cantorum der E.E.P.P. Augustijnen. Het Augustijner koor zong voor en het volk volgde in den plechtigen zang de li turgische hymnen. Om het hooge altaar stonden in breeden kring geschaard de meisjes van de K.J.V. aan den eenen en de Jonge Werkman aan den an deren kant allen met hun kleurige vaandels. Tal van priesters en leden van het Congres comité omgaven het altaar en in bijna onaf zienbare rijen stonden de geloovigen opge steld duizenden en duizenden die in eer biedige aandacht het H. Misoffer volgden en de liturgiscshe Misgezangen uitvoerden. Na de H. Mis kondigde de onder-voorzitter van het Comgresbestuur, de z.eerw. z.geleerde pater Titus Brandsma O.Carm., de komst aan van Z.H.Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht en Mgr. Bekkers voorzit ter van den Priester-Missiebond. Door een langen stoet van koorknapen werd Mgr. de Aartsbisschop, die begeleid werd door een langen stoet van missionarissen van de verschillende congregaties en door leden van het Congresbestuur, naar het Hoogaltaar be geleid. Tevens kwamen de plechtigheid van de toe wijding der Missiën aan Maria bijwonen Z.H. Mgr. Cheelamp Parambil, Bisschop van Kotta- yam (Engelsch.Indië) en Z.H. Exc. Mgr. Joos- ten, Apostolisch vicaris van China. De hooge kerkvorsten namen plaats op de treden van het altaar en werden omringd door de missio narissen en acoiytten. Onmiddelijk had nu de plechtige toewijding van het missiewerk aan Maria p'.aats. Na het gemeenschappelijk zingen van het Congreslied, was het woord aan Pater Borromaeus de Greeve, die een geestdriftig gestemde inlei ding hield. Het is nu het oogenblik, aldus spr., waarop heel het katholiek missiewerk aan Maria zal worden toegewijd bij monde van onzen jong- sten Nederlandschen missie-bisschop en den onvermoeiden binnenlandschen missionaris, maar tevens groot-propagandist van het wereld-apostolaat der hereeniging, Pater Van Keulen C.ss.R. Spr. verklaarde hierna het „waarom" van de plechtige opdracht. Wij gaan, aldus spr., aan Maria toewijden het missiewerk, dat is het geweldige werk tot bekeering van 1000.000.009 zielen van heidenen. wij gaan aan Maria toewijden het apostolaat der hereeniging, het ontzaglijk werk, dat bedoelt, de terug voering van 170 millioen christenen in het Oosten naar de Moederkerk, het moeilijke werk vanwege de hindernissen van politieken en diplomatieken aard, vanwege de vasthou dendheid aan gewoonten en zeden in ritus, vanwege menschelijke koppigheid en over- geërfden en ingekankerden afkeer van het Westen, wanwege het Oostersche karakter, vanwege het gebrek aan priesters en geld, het heilzame werk, dat bedoelt de eenheid te herstellen met Rome, met den Vader der Christenheid, de millioenen ter goeder trouw dwalenden deelachtig te maken aan de glorie, de genadeschatten van de geheele volle waar heid. Waarom toewijding aan Maria? Waarom gaan wij het wereldapostolaat opdragen aan Maria? Ten eerste, omdat wij met al onzen goeden wil, ons onmachtig voelen één zulk een machtig gewichtig en geweldig plan iets te kunnen zonder de genade Gods. Wat kun nen wij dan beter en meer doen, dan ons de hulp verzekeren van Haar, Die de uitdeelster is der genadeschatten, Ten tweede, omdat wij voor dat heilzame werk de belangstelling mogen verhopen van de Koninginne van Hemel en Aarde. Daarom zien we hier op dit plechtig oogenblik een krans van missionarissen we melen, mannen van allerlei livrei, maar allen een in verlangen om den Naam van Jezus Christus rond te dragen over de aarde. Het wordt een wereldwinst, omdat millioenen meer gaan deelen den rijkdom, de weelde, het geluk van Onze Lieve Moeder Maria. Na deze rede geschiedde de opdracht van de missie aan de H. Maagd door Mgr. F. Joosten, apostolisch vicaris in China. Op uitnoodiging van den vice-voorzitter van het congres, stelde de voorzitter van het Apostolaat der Hereeniging, de Zeereerw. pater H. van Keulen C.s.s.R. het Apostolaat onder het patronaat der H. Maagd. Als een treffend besluit van deze plechtig heid schonk Z. H. Exc. Mgr. Jansen aan de missionarissen en aan de duizenden Katholieken uit alle deelen van Nederland, en er geknield lagen, zijn bisschoppelijken zegen, klonk uit aller mond het missielied. Tegen twaalven was deze openluchtplechtig heid, onder dreigende lucht gehouden, geëin digd. De duizenden congressisten met vele extra- treinen en autobussen reeds vroeg aangekomen, verspreidde zich door de stad. Honderden maakten met de autobussen een tocht naar de H. Landstichting, waar de vicaris, de Zeer- Eerw. heer Arn. Suijs en de E.E.P.P. Montfor- tanen hen rondleiden langs en voorlichtten bfj de palestijnsche monumenten. De uren tusschen elf en een werden door verschillende organisaties besteed tot het hou den van Zondagmorgen en -middag waren dan ook deels gewijd aan de sectievergaderingen van de verschillende geestelijke en sociale vereenigin- gen. In den Carmel sprak de Zeer Eerw. Zeergel. heer drs. Petrus, Thomas Ribbert voor de derde orde van Carmel. In de aula der kweekschool aan den Groes- beekschenweg werd de sectievergadering gehou den der Eerw. Paters Montfortanen. De Zeer Eerw. Zeergel. heer dr. A. Wehrens sprak over de Maria-devotie van den zaligen Grignion de Montfort en liefdesslavernij van Jezus door Maria, en de meest volmaakte erkenning van het geestelijk moederschap van Maria. In de aula van St. Canlsiuscollege sprake de Zeereerw. pater J. Bak S.J. voor de studeeren- de jongemannen over het onderwerp: Gij zijt het zout der aarde. De Zeereerw. pater dr. M. L. F. Daniëls sprak in het korpsgebouw der R.K. Studentenvereeniging „Carolus Magnus" over het onderwerp Maria en het jonge leven. Een aparte sectievergadering was belegd voor de onderwijzersleden der Canisiusfederatie en der St. Willibrordusfederatie, kortom voor alle georganiseerde R.K. onderwijzers in Nederland. Voor hen trad als spreker op: in hotel de „Bon te Os", de heer A. Sarneel, hoofd eener R.K. school te Eindhoven, die sprak over Maria en de opvoeding der jeugd. In de St. Josephsgezellen Vereeniging sprak de Zeereerw. pater H. van Ruth S.J., praeses der K. G. V. te Nijmegen, voor het centraal verband der St. Jozefgezellen Ver eeniging. De redenaar had als onderwerp gekozen Maria, Jozefs bruid en de St. Jozefsgezellen. De laatste sectievergadering in den voormiddag werd ge houden in de St. Augustinuskerk, waar het Ned. Verbond, de jonge werkman zijn eigen bijeen komst had. Hier spraken de Weleerw. heer H. van der Steen uit Nijmegen en de heer Kuyper uit Utrecht over Maria en den jongen werkman. Om half twee begon een sectievergadering van St. Franciscus van Assisië, de Nationale R.K. Vereeniging van geheelonthouders onder het Ne- derlandsch spoor, tram en van Gend en Loos- personeel. De inleider, de Zeereer.w. pater S. van Nuenen O.E.S.A. uit Utrecht sprak hierop het onderwerp een Mariakind, een drankbestrijder en een drankbestrijder en Mariakind. Om twee uur werd de sectievergadering van de Mariacongre- gatie van vrouwen en meisjes buiten Nijmegen in de St. Augustinuskerk gehouden. De Weleerw. heer P. L. Bangert, directeur te Haarlem, be sprak hier de vraag, waartoe moet onze Maria- devotie ons brengen. In de St. Anthoniuskerk, aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen, be sprak de ZeerEerw. pater A. Vermeulen uit Am sterdam, hetzelfde onderwerp voor de Maria- congreganisten uit Nijmegen, terwijl de Zeer Eerw. heer W. P. Mutsaers uit Tilburg, hetzelf de onderwerp in de St. Jozefskerk besprak voor de mannen en de jongemannen van de Maria- congregaties in Nederland. In de groote kapel van het St. Canisiuscollege werd des middags een sectievergadering gehouden van het apos tolaat der Hereeniging. De Zeereerw. Zeergel. pater dr. Duurkens S. J., voorzitter van de af- deeling Den Haag van het apostolaat, behan- handelde hier het onderwerp de symbolische voorstelling van Maria in de groep van het apostolaat in de Maria-omdracht. De Grieksche zang werd hier in koor en tegenkoor uitgevoerd door de Fraters der paters Augustijnen en van de priesters van het H. Hart. In de St. Domi nicuskerk werd Zondagmiddag een sectieverga dering gehouden door de heilige Families in Ne derland. De Zeereerw. pater W. Jonckbloedt sprak over Maria als Moeder van het huisgezin. Tenslotte werd nog op de bovenzaal van hotel de „Bonte Os", een vergadering gehouden van de derde orde van St. Augustinus. De Zeereerw. Zeergel. pater drs. A. Roos O.E.S.A. uit Ufjmegen, sprak hier over Maria van goeden Raad. Duizenden menschen stonden langs den weg geschaard om den indrukwekkenden stoet gade te slaan. Zelden zal Nijmegen zoo'n langen en afwisselenden stoet hebben zien rondtrekken. De verschillende kleuren vormden een mach tig mooi coloriet, doch het was niet alleen het aesthetisch aanzien van den stoet, die op allen zooveel indruk maakte, maar vooral de beteeke nis van den ommegang zelf, die in de verschil- lende opschriften op de helle en suggestieve banieren en vaandels duidelijk sprak. Een fraaie groep vormden de meisjes der ver schillende gymnastiekvereenigingen. Lichtgroen, zachtrood en ijlblauw afgeteekend op de witte costumes wisselden elkaar af. Talrijk waren de vertegenwoordigers van vak- en standsorganisaties, die uiteraard een minder aantrekkelijk deel vormden, doch de vele vaan dels, waarvan enkelen in zeer goede uitvoering, zorgden weer spoedig voor een goede onderbre king. Zelfs de zouaven ontbraken bij deze Maria- hulde niet en een zestal van deze oud-strijders, van wie enkelen in hun schilderachtig costuum, reden in een landauer mee. Onafzienbaar was de rij van Mariacongrega- nisten, zoowel mannelijke als vrouwelijke en vanuit alle deelen des lands waren zij opgeko men. Een groep meisjes' was in blauw costuum gekleed, terwijl ook de jongens-congreganisten van het Canisius-College in hun blauwe blazers een goed figuur maakten. Zeer de aandacht trokken de verschillende order-geestelijken en paters van missie-congre gaties, die een groot deel van den stoet vorm den. Ook vele vrouwelijke religieuzen namen aan dezen omgang déél en zeer bijzonder was een groep ruiters, die in een zwart habijt ge kleed waren, doch waarbij de monotone kleur verviel door de witte kleeding van eenige maag den, die tusschen de religieuzen meeliepen. Achter het Mariabeeld, het middelpunt van dezen stoet, gingen de geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Wij merkten er op: Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht; Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, bisschop van Den Bosch; Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda; Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem; Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. A. Lemmens, bisschop van Roermond; Z. H. Exc. Mgr. dr. B. Eras, protonotarius apostolicus te Rome; Z. H. Exc. Mgr. Olav Smit; Z. H. Exc. Mgr. Alexander Chulaparambil, bisschop van Kottayam in Travancore, Britsch-Indig; Z. H. Exc. Mgr. Joosten, apostolisch vicaris in China en vele prelaten uit het bisdom Den Bosch. Van de wereldlijke autoriteiten noemen we den Commissaris der Konirigin in Limburg, mr. baron Van Hövell tot Westerflier; de Eerste Kamerleden mr. Van Lanschot, A. C. de Bruyn, J. J. W. v. IJsselmuiden en P. Serrarens; de 2de Kamerleden Uyen, Kuyper; eenige leden van de Provinciale Staten van Gelderland; het dage- lijksch bestuur der gemeente Nijmegen met het hoofd, den heer Jos. Steinweg; vele professoren van de Nijmeegsche en Tilburgsche Universiteit en prof. dr. Alphons Steger uit Delft; dr. W. Boekelman en mr. C. Prinzen, president en secretaris van het curatorium der R.K. Univer siteit en de zoo goed als volledige katholieke raadsfractie. De plechtige omdracljt werd besloten met een pontificaal Lof, waaronder de kroning van het Mariabeeld plaats vond. Het Lof werd gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen met assistentie van prof. dr. F. van Welie, pastoor G. van der Heijden, pastoor Kronenburg C.S.S.R., e.a. Het plechtig Lof was een waardig slot van de omdracht. Alle deelnemers vormden een grooten kring om het altaar, dat al stond te midden van Ma- riavereerders, die hun banieren ophieven ter eere van de Moeder Maagd en hun lofgezan gen als een in een groot koor ter eere van Ma ria aanhieven. Toen de zegen met het Allerheiligste gegeven werd, werd met alle vlaggen het éeresaluut ge bracht en klonk stemmig hoorngeschal. Na het Lof werd het Mariabeeld op plechtige wijze gekroond. Prof. dr. R. Jansen las de pauselijke oorkonde over de kroning, waarna Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen de plechtige kroning van Maria en het Jezuskindje verrichtte onder de plechtig stilte der duizenden toeschouwers, die na de plechtige kroning een geestdriftig Magnificat zóngen. Tijdens de Kroning werden de klokken geluid van de St. Canisiuskerk en onder plechtig gelui werd het gekroonde beeldje in korten stoet door Van Welderenstraat, Molenstraat naar de St. Canisiuskerk vervoerd. Zondagavond werd er in de groote zaal der Vereeniging tot besluit van den tweeden dag een feest bijeenkomst gehouden, welke door de verschillende geestelijke en burgerlijke auto riteiten werd bijgewoond. De voorzitter van het congres, prof. Dr. R. Jansen sprak een alge. meen begroetingswoord. De hoofdrede werd uitgesproken door Dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer. De gemeenschap van heel het Nederlandsche volk stond in de middeleeuwen aan de spits fvan heel Europa in de vereering van Maria, de Moeder Gods. Dat getuigen de talrijke won. derbeelden en de honderden kerken naar Maria a/s beschermster genoemd, dat getuigen ook alle kunsten in woord en muziek, door geen ander v>lk overtroffen, soms niet geëvenaard. Bij 'fl;e herdenking beseffen we pas wat we ver leren hebben. Tijdens die ééne geloofgemeen schap der Nederlanden, had de Maria-vereering een heerlijke plaats ingenomen. Wat toen vanzelf sprak is nu niet meer mo. g-lijk, zoo meent men. Maar is de vereering van Maria in besloten kding, in ons gezin nog wel even hartelijk. Onze vereering van Maria ,'s misschien niet meer zoo kinderlijk, niet meer uit het hart als bij onze voorvaderen. Is ook bij ons katholieken over dat warme geloof de kille gletscher-tocht van het calvinisme heen gegaan. Is ons werkdadig geloofsleven verstijfd door de stugheid van het Jansenisme. Misschien wel, misschien zelfs bij velen. Ons geloof is zwak geworden in een van zijn voornaamste eigenschappen: de eenv d. De eenvoud, waarmee we met overgeving van ons verstandelijk inzicht, de geloofswaarheden hebben te aanvaarden. Spr. zette hierna uiteen, wat de diepe grond is van onze Mariavereering. Maria is de Moe der Gods, dat maakt Haar tot de Onvergte. lijkelijke bov enallen. Die verheven waarheid, naast die andere, dat Zij door den gekruisten Christus de Moe der is aangewezen óók van ons, dat is de kern van onze Maria-vereering. Dat maakt Haar tot Moeder van ons gezin. Spr. stelde hierna Maria ten voorbeeld voor het gezinsleven, vooral in deze drie voortreffe lijke eigenschappen: Haar wijsheid, Haar een voud, Haar offermoed. Maria moet geëerd in ons gezin door haar beeltenis en de viering harer feestdagen. Zoo blijft ons gezin het wezenlijk Katholieke gezin; zoo kan door ons gezin de gemeenschap weer christelijk hersteld worden, door Haar, Wie door de Kerk wordt toegebeden: „Alle dwa lingen hebt gij alleen overwonnen in heel de wereld." De vergadering werd opgeluisterd door het kerkkoor van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, dat den avond inzette met het „Exsultate" van Palestrina en besloot met het „Magnificat" van Licinio Refice. De avondvergadering werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, die aan het slot van de vergadering een algemeen dankwoord sprak, vooral aan het Nijmeegsch comité en hoopte, dat alle deelnemers de vruchten van het con gres zouden plukken. Op verzoek van Mgr. gaf vervolgens de Engelsch-Indische Missiebisschop, Z, H. Exc. A. Chulaparambil, de door Paus Pius XI pas be noemde bisschop van Kottayam, den bisschop pelijken zegen. BUENOS AIRES 7 Aug. (Reuter). Langs de oevers van de Pilco Mayor-rivier in het gebied van de Gran Chaco, tusschen de forten Espe- ranza en Brugues, wordt een verwoed gevecht geleverd tusschen de Paraguaansche en de Boli- viaansche troepen. De Bolivianen rukken vooruit onder den kreet: „Naar Asuncion!" In het Boliviaaansche parlement te Lapaz zette de president den toestand van het land ten aanzien van Paraguay uiteen en pro testeerde tegen het optreden van de neutrale staten, die door hun insinuaties de troepenbewe ging trachten te sluiten. Hij verklaarde niet te begrijpen waarom de neutrale staten zich met de verhouding tusschen Bolivia en Paraguay bemoeiden, aangezien noch hun rechten worden aangetast, noch hun toekomst in gevaar wordt gebracht. Zondagmiddag heeft te Beek bij Nijmegen een ongeluk plaats gehad, dat alleen toeval ligerwijze geen slachtoffers heeft geëischt. Een autobus uit Utrecht kwam de steile helling bij Mooi-Nederland afrijden. De chauf feur trachtte, toen de bus een groote snelheid kreeg, met de handrem te remmen, doch tot zijn groote ontsteltenis brak de rem af. Toen hij daarop de voetrem wilde gebruiken, bleek deze te weigeren. De bus had intusschen een zeer groote snelheid gekregen en, beducht voor een zeer ernstig ongeluk, wierp de be stuurder het stuur om, ten einde aan den kant van den weg zijn wagen tegen een heg tot stilstand te brengen. De autobus reed echter met een snelheid van ongeveer 70 kilometer door de heg heen en stortte van ongeveer vier meter omlaag. Onder de inzittenden ontstond een geweldi ge paniek en allen haastten zich om den wa gen, die bijna rechtstandig tegen den berm stond, te verlaten. Geen der inzittenden kreeg ernstig letsel, ofschoon vooral het vrouwelijk deel der passagiers ten zeerste ontdaan was. De bus was zwaar gehavend, het voorste deel was vrijwel geheel ingedrukt. Het gezel schap, dat voornemens was een tochtje naar Kleef te maken en via Emmerik weer naar Utrecht te keeren, is per andere gelegenheid naar Utrecht teruggekeerd. De autobus is, al dus „De Telegraaf" later op den beganen weg getakeld en weggesleept. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is aan het vrije strand aan de Noordzijde te Zandvoort een bader verdronken. Het slachtoffer is de 25-jarige J. Piek, coupeur, wonende te Am sterdam. Hoewel herhaalde malen gewaarschuwd, ging hij te ver in zee. De zee trok door wind en stroom zeer sterk, waardoor de jonge man af dreef. Een viertal zwemmers waagde het hem te hulp te komen. Na een kwartier werd het slachtoffer aan land gebracht. De levensgeesten waren evenwel reeds geweken. Te Edam heeft een kind van twee jaren on gemerkt uit een doosje met arsenicum gesnoept. De kleine overleed kort daarop aan de gevolgen. Zondagmorgen heeft te Montfoort een ernstig motorongeval plaats gehad. Een motor, komende uit de richting Rotterdam, waarop gezeten waren de bestuurder, de 32-jarige J. ter B. uit Rotterdam en een duopassagier, de 19-jarige L., eveneens uit Rotterdam, reed met een vaart bij het maken van een bocht in een sloot. Voorbijgangers brachten de drenkelingen op het droge. Per auto van den Geneesk. dienst zijn B. en L. naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat de bestuurder een zware hersenschudding had bekomen. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. De duopassagier heeft een armfractuur. Zij waren op weg naar Utrecht. Zaterdagavond sprong de heer v. d. V. uit de tram NijmegenBeek en had daarbij het ongeluk te struikelen. Hij kwam met beide beenen onder de in volle vaart rijdende tram met het gevolg, dat zijn beide beenen werden verbrijzeld. Nadat de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer naar het St. Canisius- Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar de man in den loop van Zondag aan de gevolgen is overleden. v (Niet officieel) Trekking van Maandag 8 Augustus 1932 2e Klasse, le lijst HOOGE PRIJZEN 21458 1000. 23261 en 18794 elk 400, 9947 en 19947 elk 200. 19527 100 Prijzen van 35.- 24 47 49 359 373 396 604 1046 1412 1725 2103 2460 2952 3429 3570 4153 6 320 552 942 1301 1593 1905 2204 2885 3191 3482 3946 4267 4631 5010 5342 6151 6354 6556 6848 7304 7716 8097 8570 9057 9434 9765 20 345 562 1039 1364 1617 2012 2376 2887 3326 3512 4026 4278 4644 5013 5494 6156 6397 6576 6895. 7320 7809 8122 8661 9058 9462 9802 52 405 694 1190 588 604 682 1044 1046 1056 1378 1412 1444 1466 1638 1725 1780 1782 2014 2103 2118 2186 2422 2460 2492 2545 2898 2952 3027 3045 3338 3429 3439 3441 3563 3570 36C2 3674 4096 4153 4167 4188 4330 4399 4411 4499 4704 4724 4771 4846 5026 5027 5119 5174 5497 5602 5633 5921 6219 6221 6241 6248 6421 6445 6470 6503 6611 6633 6724 6727 6900 6941 7049 7054 7378 7497 7515 7589 7836 7852 7855 7967 8182 8284 8310 8513 8721 8728 8927 8948 9064 9075 9132 9164 9472 9492 9525 9631 a ioo vova 9902 9906 10011 10027 10068 10122 10169 10251 10314 10346 10428 10477 10562 10609 10615 10743 10802 10860 10913 10926 10971 11030 11052 11160 11207 11241 11269 11300 11304 11453 11456 11510 11531 11532 11547 11558 11571 11585 11602 11616 11669 11733 11735 11748 11898 11916 11930 12077 12149 12169 12238 12243 12254 12255 12261 12296 12356 12529 12555 12610 12704 12726 12732 12766 12818 12827 12837 12847 12870 12900 13015 13063 13157 13186 13190 13226 13253 13318 13350 13360 13486 menn i or700 1 OHHO 1 OQOC 114 512 787 1209 1478 1805 2200 2668 3133 3450 3804 4225 4502 4890 5271 5924 6249 6533 6773 7153 7616 8029 8545 8991 9332 9660 173 539 888 1231 1521 1811 2201 2838 3179 3456 3894 4242 4531 4977 5273 5998 6329 6550 6797 7234 7626 8083 8560 9013 9338 9691 iólOO Xóiau 13508 13522 13601 13619 13669 13733 13773 13857 13926 13941 14037 14092 14153 14206 13826 14303 iööD l loazo XOJti liuoi x-X\JO-a 14349 14420 14490 14541 14550 14669 14670 14753 14882 14925 14928 15077 15177 15233 15243 15257 15322 15395 15409 15432 15486 15494 15548 15654 15710 15818 15898 16010 16015 16227 16242 16247 16261 16335 16356 16374 16396 16503 16537 16551 16580 16641 16664 16671 16748 16751 16819 16871 16922 16923 16931 16956 16963 16977 17060 17083 1715Q 17254 17320 17327 17370 17413 17427 17498 17512 17616 17621 17678 17735 17826 17832 17880 17944 17954 17961 17991 18054 18110 18126 18219 18455 18486 18546 18608 18623 18655 18685 18721 18749 18760 18771 18838 18903 18914 18952 19050 19169 19197 19260 19266 19377 10423 19502 19555 19631 19637 19681 19690 19741 19823 19825 19839 19886 19921 19962 19979 19985 20059 20093 20096 20172 20309 20332 20340 20393 20556 20637 20677 20710 20717 20781 20813 20922 20939 20982 21247 21248 21301 21339 21356 21367 21392 21587 21608 21684 21815 21833 21834 22044 22065 22109 22134 22156 22270 22429 22514 22533 22597 22622 22665 22697 22735 27736 22798 22817 22943 22980 23070 23100 23132 23258 23316 23330 23356 23382 23413 23515 23606 23656 23683 23720 23857 23864 23935 23Ve7rbet!n2ngS9l8e kl. 3e lijst; 5004 ƒ400 m/z 6004 400 ALKMAAR, 8 Augustus 1932 Veemarkt 95 vette koeien 140250. Handel matig. 18 vette kalveren 3570. Vette kalveren per Ned. K.G. 0.500.75. 33 nuchtere kalv. slacht, per stuk 414. 796 vette varkens, zware 2630. Zouters 2627. Handel goed. AVENHORN, 6 Augustus. Aardappelen: 20000 K.G. Groote schotsche 1—1.40; 2500 K.G. kleine schotsche 1.401.50 5000 K.G. Groote Due W 1.50—1.60; 7500 K.G. BI. Eigenh. 1.30 1.80 per 100 Kg.; 1000 Kg. Roode kool 60 ct.; 3500 K.G. Uien, Drielingen 2.803.50; Nep 5.30—8.50 per 100 Kg., aanvoer 3500 Kg.; Augurken: Grof 00.9O.IO; Basterd 0.26 0.28; Stek 0.13 per mand, aanvoer 3400 mnd. van 6 Kg.; Slaboonen: Dubbele z. dr. 0.70 1.20; idem met dr 0.60—0.80 per zak, aanvoer 700 zak van 15 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Aug. 1932 8000 K.G. Aardappelen. Schotsche Muizen 1.10 1.60, Eigenheimers 2.002.50, Blauwe Eigen heimers 1.50—2.40. 1300 K,G. Bloemkool, le soort 5.—6.30, 2e soort 1.00. 1800 K.G. Roode Kool 0.60. 14000 K.G. Uien, Zilver Uien 1.50 1.70, Gele drielingen 3.3.80, Gele nep 7.10 9.30, Gele uien 4.60—5.20, Zilvernep 8.30—9.50, Zilverdrielingen 2.403.40. 1150 K.G. Slaboonen 4,406.30. 5250 K.G. Bieten 1.1.50. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. 1932. Bloembollenveiling. Veiling van leverbaar. Allard Pierson 2.70; Bartigon 0.85; Cou leur Cardinal 1.80; Cullinan 1.55; Clara Butt 1.05; Due de Berlin 1.10; Electra 150; Flamingo 1.30; Galanthus 1.80; Gele Prins 1.75; Generaal de Wet 1.60; Herm. Schle. gel 1.30; Ibus 1.55; Inglescombe Yellow f 1.50; King of the Yellow 1.65; Le Notre 1.25; La Reine 2.85; Lady Moore 1.40; Murillo 1.70; Mr. v. d. Hoeff 2.65; Mon Tresor 2.70; Mad. Krelage 1; Orange King 1.20; Pride of Haarlem 0.65; Prinses Eli sabeth 1.45; Proserpine 1.10; Prosperity 1.05; Prins v. Oostenrijk 1.55; Peach Bios, som 2.70; Pink Beauty 1.35; Rev. Ewbank 1.20; Rijzende Zon 1.25; Rose Luisante 1.35; Roos v. Dekama 1.60; Salvator Rose 1.25; Schoonoord 2.05; Theeroos 1.80; Van der Neer 1,05; Vuurbaak 1.30; Will. Pit 1.65; Witte Valk 2.90; Witte Zwaan 1.55; Will. Copland 1.55; Zwanenburg 2.55. Alles per 100 stuks. Aanvoer 3600.000 stuks. Verkocht 2.700.000 stuks. Doorsneeprijs 0.95 per 100. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Aug. Noorder- marktbond. 6400 K.G. aardappelen, Schot sche Muizen 0.901.50, groote 0.500.80, drielingen 1.50, blauwe Eigenheimers 1.30 1.70; 1500 K.G. spercieboonen 56.50; 22700 K.G, zilveruien, zilvernep 8.4010.90, drie lingen 2.803.70, zilveruien 0.600.90; 15800 K.G. uien, gele nep 7.10—9.30, drielingen 2.50—3.40, uien 2.70—3.00; 150 K.G. kroten 1.20; 300 K.G. roode kool 0.60; 300 K.G. gele kool 0.60. POELDIJK, 6 Aug. Black Alicante 0.27—0.34 Gros Colman 0.31—0.36; Gros Maroc 0.35 per pond; Tomaten A 1.50—1.85; idem B 1.30—1.65; idem C 1.30—1.85; idem CC 0.70—1.04 per 121/2 Kg. Aanvoer 9945 bak ken Tomaten. WESTLAND, 6 Augustus 1932. Coöp. Cen trale Westlandsche Snijbloemenveiling. Butter, fly 0.600.90 per 100 stuks; Gladiolen 68 ct., Zinnia 7—9 ct.; Lathyrus 3 ct.; Plumosa 9—13 ct. per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 8